Khatami wekt in Iran valse hoop 'Marihuana is medicijn, erken het dan ook als zodanig' Geel moet terus; op de bus VN storten zich opnieuw op het onoplosbare Feiten &Meningen DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1997 152 /VMAMeéê 1O0S SIMPELS Ais Her gunou%M vaw eeo AeseMn&ipsr AL TE- MCEJUJK |S ttöKPe. püCEMreM v WAT IO)MW£k IN6 CAM MÜ& \|fc£- 2 \WACHTEN VAM Her HlVEAU VAtJ^T STüClg/» L ÊJ2ÉI 2IKJ OM chipkwt --- fBKNpc juit«zmuéF «IÉ*WL(71£|W OPINIE O Openbaar vervoer moet goed als zodanig herkenbaar zijn. Daarom was het toe te juichen dat enkele decennia terug alle treinen en streekbussen in hetzelfde geel wer den gespoten. Zelfs voor een vreemdeling in het Jeruza lem van het openbaar vervoer werd duidelijk dat het gele voertuig op de halte de streekbus was. waarnaar men hem of haar verwezen had. En niet de stadsbus, want die was rood. Amerikanen spraken lovend over 'het land met gele treinen', die reden met de regelmaat van een uurwerk. Lang heeft die uniformiteit niet mogen duren. Op de gele wanden van de NS-treinen waren al schuine blauwe vlakken aangebracht voor adverteerders. Reclame werd voor de spoorwegen, het streekvervoer en stedelijke ver voersbedrijven een meer dan welkome geldbron in een periode van steeds pijnlijker bezuinigingen. Een bonte mengeling van kleuren op bussen en trams fleurde weldra het straatbeeld op. Tussen de gele en geel-blauwe NS-treinen door ver schenen een knalrood en een hemelsblauw intercitystel, in de kleuren van twee luchtvaartondernemingen. Een verzekeringsmaatschappij had een wit reclame-treinstel op de NS-rails rijden. En. jawel mevrouw, dit van de wie len tot het dak lila gespoten voertuig is inderdaad de streekbus naar Lisse. Zelfs de ruiten van de bussen zijn overdekt met puntrasters van reclame-afbeeldingen. Doordat het uitzicht naar buiten daardoor wordt be moeilijkt. krijgen busreizigers last van wagenziekte. Vooral de reclame op bus en trams heeft hier en daar wel een erg grote portie van het openbare blikveld ver overd. Dat ging ten koste van de overzichtelijkheid van het openbaar vervoer. Een beetje meer markt is best, maar wie de marktkooplieden met hun luidruchtige pre sentatie een vinger geeft merkt doorgaans al snel dat ze de hele hand pakken. Niet een stukje van de zijwand, maar de hele bus. zodat soms niet meer duidelijk is of er een stadsbus, een streekbus of zomaar een reclame voertuig rijdt. Het Rotterdamse stadsvervoerbedrijf RET dringt die commerciële opdringerigheid nu wat terug. Bussen, trams en metro-stellen krijgen allemaal de Rotterdamse 'stadskleuren' groen-wit-groen. Een initiatief, dat elders navolging verdient. En dan graag weer in de signaalkleur geel. RIEN POLDERMAN Vroeger was oorlog voeren kinderlijk eenvoudig. Niet ge hinderd door regels en conventies hakten de ontketende horden blind in op de tegenstander totdat de laatste man bloedend ineen zeeg. Geen moeizame onderhan delingen over het verstrekken van medische zorg aan of uitwisseling van krijgsgevangenen, geen bestanden rond kerst en geen internationale veroordeling. Alles was toe gestaan en de winnaar was degene die na het bloedbad nog op z'n benen kon staan. Tegenwoordig worden strijdende partijen op'de vin gers gekeken door de media en internationale instanties. Aan dat leger controleurs is onlangs Olara Otunnu toe gevoegd, die uit naam van de Verenigde Naties moet waken over de rechten van kinderen in gewapende con flicten. Otunnu zal echter de zoveelste VN-functionaris zijn wiens werk een volslagen nutteloze bezigheid blijkt te zijn. Want waar de oorlogsvoerders ook van mogen worden beschuldigd, zeker niet van naleving van de mensenrechten, laat staan de rechten van de zwaksten in de samenleving, de kinderen. Een kind heeft middels het in 1990 van kracht gewor den Verdrag Inzake de Rechten van het Kind onder meer recht op volledige en harmonische ontplooiing in een sfeer van geluk, liefde en begrip. Bovendien moet het worden beschermd tegen lichamelijk of geestelijk ge weld. Tijdens een gewapend conflict blijft er van deze rech ten natuurlijk niets over. Kinderen een veilige en onbe zorgde jeugd geven als de bommen en granaten als rijpe appels naar beneden vallen, is een onmogelijkheid. Beter is het wellicht als Otunnu zijn energie steekt in kinderen die direct, als soldaat of 'mijnenveger', deelne men aan de strijd. Maar juist daarover is het verdrag nogal dubbelzinnig. In het algemeen wordt gesteld dat alleen jongeren van achttien jaar en ouder mogen wor den ingelijfd. Er is echter een uitzonderingsclausule: als alle achttienjarigen zich al in het strijdgewoel hebben gestort, mag de voorraad vanaf vijftienjarigen worden aangeboord. Enzovoort, enzovoort. En afgaande op de effectiviteit en slagkracht waarmee de VN in het verleden zaken hebben aangepakt, komt van dit initiatief ook niet veel terecht. JOLANDA OUKES Nieuwe president speelt zelfde spelletje als zijn voorgangers Seyyed Mohammad Khatami, de nieuwe president van Iran, is door de internationale politiek en media met open armen verwelkomd. De ver kiezing van deze 'gematigde' geestelijke wordt als bijzondere gebeurte nis en zelfs als echte verandering gezien. De vraag is of deze positieve houding terecht is. Het antwoord is duidelijk 'nee': de structuur van het regime toont niet de capaciteit en de wil om veranderingen te bewerk stelligen. Om een helder inzicht te krijgen in de betekenis van deze verkie zingsuitslag moet meer dan al leen oppervlakkig naar de om standigheden gekeken worden waaronder de verkiezingen hebben plaatsgehad. De werke lijkheid mag daarbij niet uit het oog worden verloren. Ten eerste moet rekening wor den gehouden met de huidige crisis tussen Iran en de EU-lan- den, die is ontstaan na de uit spraak van de Duitse rechter in de Mykonos-affaire. De rechter stelde het Iraanse regime ver antwoordelijk voor de moord op een groep Koerden in Ber lijn. Het komt de conservatie ven in Iran goed uit dat een 'ge matigd' persoon als Khatami nu het gezicht naar buiten toe is. De consequentie hiervan zou kunnen zijn, dat de veroorde ling door de Duitse rechter zijn kracht verliest. Daar is nu al enigszins sprake van. Nadat de EU-landen in een eerste reactie op de uitspraak van de rechter hun ambassadeurs hadden te ruggetrokken, voeren ze nu al weer onderhandelingen met Iran over de vraag of de Duitse ambassadeur bij terugkeer in het land tegelijk met de andere ambassadeurs uit het vliegtuig WIM STEVENHAGEN mag stappen of dat hij een dag later moet komen. Het lijkt erop dat Iran succes heeft met de presentatie van zijn nieuwe 'gematigde' presi dent. De westerse landen gelo ven Iran maar al te graag, om dat dit hen economisch goed uitkomt. Al te makkelijk vergeet de EU dat het regime niet is ver anderd, maar alleen een ander gezicht heeft gekregen. Bij de beoordeling van de ver kiezingsuitslag moet eveneens rekening worden gehouden met de machtsverhoudingen in Iran. Nog steeds wordt elke vorm van kritiek en oppositie buiten het kader van het regime hardhan dig de kop in gedrukt. Zonder georganiseerde oppositie in het binnenland, woedt de machts strijd binnen het regime heviger voort dan ooit. De internationa le gemeenschap verwacht dat dit leidt tot veranderingen. Maar de betrokken partijen bin nen het regime zijn zich er ter dege van bewust dat wezenlijke veranderingen ook hun eigen positie in gevaar zou kunnen brengen. Als het regime valt, zouden ze weieens kunnen worden meegesleurd de af grond in. Daarnaast speelt mee dat de conservatieven nog steeds de machtigste positie hebben bin nen de politieke structuur van het regime. Ze hebben de meer derheid en de voorzitter van het parlement, de geestelijk leider ayatollah Khamenei staat achter hen en ze hebben grote invloed op het leger, de geheime dienst en de economie. Dat Rafsanjani geen president meer is. betekent een grote slag voor de niet-conservatieven. Hoewel Khatami min of meer op dezelfde lijn zit als Rafsanja ni. heeft de nieuwe president veel minder macht binnen de politiek en economie. Rafsanja ni heeft zijn directe invloed op politiek gebied verloren. Wel probeert hij achter de schermen invloed uit te oefenen als leider van de Maslahat Nisam, de raad die een beslissende rol speelt bij meningsverschillen rondom wetgeving. Als zelfs Rafsanjani tijdens zijn ambtsperiode geen enkele 'mo dernisering' kon bewerkstelli gen, kan Khatami, die nog min der macht heeft, dat zeker niet. Ten tijde van Rafsanjani's ver kiezing werd ook gesproken over een 'coup' die het systeem in Iran omver zou werpen. Wat is hiervan terecht gekomen? De nieuwe ptesident Khatami heeft het Iraanse regime alleen een ander gezicht gegeven. FOTO CP MOHAN Ook de wonderbaarlijke cijfers die bij deze verkiezingen ge noemd worden, betekenen niets. In het verleden is geble ken/lat Iran een meester is in valse beeldvorming. Overal in de wereld wordt met enthou siasme gesproken over twintig miljoen mensen die in vuur en vlam zouden staan voor de nieuwe president. Vergeten wordt dat deze mensen weinig keus hadden. Slechts vier van de 238 voorgestelde presidentskan didaten mochten meedoen aan de verkiezingen. De overigen waren niet loyaal genoeg aan het regime. Cijfers zeggen in Iran weinig over de werkelijkheid. Het is een oude truc van het mollah's be wind om met hogere cijfers te laten zien dat het nog populair is. Bij de uitkomst van de verkie zingen in '89 zei de toenmalige minister van binnenlandse za ken Al Akbar Mohtashemi dat 16,5 miljoen mensen naar de stembureaus waren gegaan. Hij noemde dit een record-opkomst die 'de kracht en stabiliteit van de isiamitische revolutie be wijst'. Bij de verkiezingen in '81 werd echter gemeld dat 16,8 miljoen kiezers de moeite had den genomen te gaan stemmen. Volgens Mohtashemi waren die eerdere cijfers verkeerd, het voorgaande record zou maar veertien miljoen zijn. Over de presidentsverkiezingen afgelopen mei zei de Iraanse minister van binnenlandse za ken in een interview met de Iraanse krant Keyhan dat dertig miljoen mensen naar de stem bureaus waren gegaan. In een andere krant waren het er 33 miljoen. Hoe betrouwbaar zijn deze cijfers nog? Iedereen die op dit moment Khatami de hemel inprijst, sluit de ogen voor de werkelijkheid en vooral voor de nog immer voortdurende ernstige schen dingen van de mensenrechten. Volgens rapportages van Am nesty International zitten mo menteel tientallen geestelijken in de gevangenis.-Ze zouden worden gemarteld vanwege hun kritiek op de machthebbers. Is het wel verstandig om Khatami, die zelfs niet tot de categorie van critici behoort, als de man -van de veranderingen te be schouwen? Men hoeft maar te kijken naar Khatami's tienjarig minister schap om te weten hoe deze man denkt over vrijheid van meningsuiting en vrouwenon derdrukking. Over de Verbete ring van de positie van de vrouw heeft hij nu de mond vol, maar toen hij minister was wer den vrouwen enorm hard aan gepakt, bijvoorbeeld wegens het overtreden van de kledingvoor schriften. Iedereen lijkt ook te zijn vergeten dat Khatami heeft gezegd dat de oplossing van het Rushdie-probleem diens 'executie' is. Inmiddels heeft de burgemees ter van Teheran, Gholamhos- sein Karbaschi, al ondervonden wat het betekent om bondge noot van Khatami te zijn. Zeven belangrijke gemeente-ambtena ren zijn gearresteerd wegens corruptie. Volgens Karbaschi ging het om een intimidatie, be doeld om invloed uit te oefenen op de discussies die op dit mo ment gaande zijn in het parle ment over de 22 kabinetskandi daten die Knatami heeft voor gesteld. De conservatieven wil den even laten zien wie er nog steeds de machtigste is. Ze heb ben ook al laten weten dat ze al hun macht zullen gebruiken om te zorgen dat er geen onge wenste kandidaten in het kabi net zitting krijgen. Net als Khatami beloofde ook Rafsanjani aan het begin van zijn presidentschap veranderin gen, maar de acht jaar die volg den brachten alleen mal ellende: meer terrorists ties in het buitenland, w terde economie, meert* drukking in het binnenli Hetzelfde mechanisme! gaan herhalen. Het fund talistische regime heeftj nieuwe vermomming aa ten, een aanvaardbaar u in de internatioale politii met mooie woorden wei opnieuw valse hoop. HAARLEM MUSTAFA ALAHYAI Parlement Iran regering vertroi De regering van Iraaru gematigde president Mi mad Khatami heeft gist het vertrouwen gekregi het parlement. Zelfs de westers gezinde minisU cultuur, Ataollah Mohi mag deel uitmaken van nieuwe kabinetsploeg.1 de banden met de Vera Staten aanhalen en pk een cultureel klimaati; heid en tolerantie. Daa stuitte hij op veel vera! Iraanse geestelijkheid. De minister van cultuu in Iran veel invloed opl gelijks leven. Hij bepaal voorbeeld welke buitenl media, boeken, fümsa ziek Iran binnen mogen dent Khatami verklaait zo groot mogelijke opei voor te staan en elke va culturele repressie af tt Hij schaarde zich volled ter Mohadjerani. „Ikb< eens met alles wat hij I* zegd." TEHERAN AFP-Rtr Mediwiet mag niet, zo schreef de Inspectie van de Volksgezondheid aan apothekers en artsen. Het is in strijd met de Opiumwet, dus verboden. Diverse patiëntenverenigingen en de apothekersorganisatie KNMP kwamen meteen in het geweer. Mensen die lijden aan kanker, aids of mutiple sclerose hebben vol gens hen baat bij gedoseerd gebruik van me diwiet. YVim van (MS) Hout is zo iemand. Ruim vijftien jaar geleden werd bij hem mul tiple sclerose geconstateerd. Een jaar geleden ontdekte hij - in een ziekenhuis - de medici nale werking van wiet. „Dat was bijna een openbaring. Ik kon opeens acht uur a MS-patiënt Wim van Hout wil om te begin nen een hardnekkige misvatting rechtzetten. De mensen die marihuana om medicinale re denen gebruiken, zijn geen vage zwevers, se mi-verslaagden of mensen die een goedkope manier hebben gevonden om aan hun kick te komen. Ze hebben het gewoon nodig om hun leven draaglijker te maken. Zo simpel is het. ,,Er bestaat zo n beeld dat die patiënten de hele dag apestoned op bed liggen", zegt hij. „Dat ze zich helemaal van de wereld afblo- wen. Dat heeft natuurlijk alles te maken met de maatschappelijke opvattingen over soft drugs. Maar het is wel erg makkelijk om alles op één hoop te gooien. Dat het allemaal wat genuanceerder ligt, be wijst de 37-jarige inwoner van het Brabantse Breugel in de dagelijkse praktijk. Slechts een paar puljes van zijn wietpijpje is voldoende om zijn spasmen en slapeloosheid de kop in te drukken. Bovendien heeft hij veel minder geneesmiddelen nodig. „Vroeger gebruikte ik een hele lading medicijnen", zegt hij. „Dat begon met één middeltje. Maar dat had een bijwerking, Dus moest ik een pil slikken om die bijwerking tegen te gaan. Maar dat ver oorzaakte weer andere bijwerkingen. Het was zelfs een keer zo gek dat ik in elkaar zakte en de arts in eerste instantie dacht dat het een hartaanval was. Toen heb ik gezegd: dit kan niet langer zo." Naast het voordeel dat hij minder medicijnen nodig had, merkte Van Hout ook dat hij zich meer mens voelde door de marihuana. Hij kreeg meer energie en voelde zich levenslus tiger èn hij had opeens een goede nachtrust. Zijn record aan-een-stuk-doorslapen stond voordien op twee uur. De spasmen, ongecon troleerde spierbewegingen die voornamelijk 's nachts optreden, waren daar debet aan. „Iedereen kent de spierstuipen wel die je hebt op het moment dat je in bed ligt en je ontspant", zegt Van Houten. „Bij MS-patiën- ten treden die constant op. Ik was 's ochtends vaak nog vermoeider dan op het moment dat ik in bed stapte." De eerste gebruikerservaring deed Van Hou ten op in 1996. Inmiddels kan hij zich expert in het gebruik van mediwiet noemen. Zijn ac ties hebben er ook voor gezorgd dat hij een toezegging van het ziekenhuis op zak heeft dat hij zijn wietpijpje mee mag nemen als hij wordt opgenomen. De 37-jarige MS-patiënt heeft van alles geprobeerd om de werkzame stof uit marihuana, tetrahydrocannabisol (THC), in het lichaam te brengen: door mid del van boter, thee, cake, sigaretjes, (water- )pijpjes. Hierdoor heeft hij ook een uitgesproken me ning over het plan van de apothekersorgani satie KNMP. Deze wil de THC in een zetpil verwerken om zo de Opiumwet te onzeilen. „Ik vind dat een onzalig plan. Dat werkt niet goed. Het duurt te lang voordat het gaat wer ken en je kan het niet goed doseren. Als je mediwiet rookt, heb je al die nadelen niet. Je neemt een paar trekjes en je hebt een paar tellen later resultaat. Als het dan te weinig is, neem je nog een trekje. Als je zo'n zetpil hebt genomen, moet je een uur wachten voor het werkt. En als dan blijkt dat de dosis te licht is, moet je nog een pil nemen en wéér wachten. En wat doe je als blijkt dat de dosis te hoog is? Je kan die pil er moeilijk weer uit gaan ha len." Er is nog een argument waarvoor Van Houten geen voorstander is van het KNMP-plan. Het voorstel leidt af van de discussie waar het ei genlijk allemaal om draait.Als de Opiumwet wordt omzeild, is het probleem bij het voor schrijven en verstrekken van mediwiet nog steeds niet opgelost", zegt hij. „Men moet het probleem oplossen en er niet omheen slui pen. Mediwiet is verdomme een medicijn. De overheid gedoogt marihuana wel op de straathoek. Laat ze dan ook als medicijn ge dogen. In ieder geval tot het moment dat een gedegen onderzoek duidelijk maakt dat pa tiënten er baat bij hebben." DEN HAAG EDWIN CORNEUSSE Wim van Hout vindt het plan van de apothekersorganisatie KNMP om de werkzame stof van wiet in een zetpil te verwerken 'onzalig'. FOTO PETER SMULDERS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2