eidsch Dagblad Vlinister beperkt ïachtvluchten Pickwick thee en Verkade Sultana. ilecht imago nekt Rap-race Minerva Directeur mag weer voor de klas Hitte velt ambtenaren oh 'Aeroskimmer' zeilt als tierelier Lokale lasten gezin met 100 gulden omlaag Vossenlintworm in Nederland TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ~i IDERDAC 21 AUGUSTUS 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Ruzie leidt tot een definitieve breuk bij Match Makelaars Buitenland Duik in Romeinse fontein kost nu 1.200 gulden Cultuur en Kunst Cirque Plume is de vuurproef voor Leiden Cultuurstad Sport Vorst Marcel Wouda schept zelf goud thomas erdbrink •traditionele Rap-race van Minerva gaat ISi jaat niet door. Het bestuur van de Leid- studentenvereniging is van mening dat race - waarbij de nieuwe leden op het penburg met fruit en vis worden beko- - d - niet meer van deze tijd is. Preses M. Ifos Visser spreekt van 'een uitschieter •zijn doel voorbij is gegaan'. De race is een onderdeel van de kennis- ikingstijd (KMT) die alle leden van de 1 eniging moeten doorlopen. In de twee ken KMT leren de 'nullen' elkaar en de eniging kennen. De afgelopen jaren is ap-race echter uitgegroeid tot een evenement voor publiek en pers. [We wilden onze eerstejaars niet meer bloot stellen aan de - ongecontroleerde grappen van onze oudere leden en de Leidse bevolking", zegt de preses. Het is volgens haar zo langzamerhand een sport geworden om de nieuwe leden gehuld in een vuilniszak allerlei hindernissen op en langs het Rapenburg te laten nemen. De race over het Rapenburg trok jaar lijks veel aandacht, vooral in de vorm van krantenfoto's van besmeurde 'groentjes'. ,,De race schepte een slecht beeld van Mi nerva als serieuze studentenvereniging. Omdat deze zo vaak de krant haalde, leek het voor de buitenwereld net alsof het er bij ons altijd zo aan toe gaat", vindt Delfos Visser. Volgens de preses waren de meeste le den het eens met de beslissing; De vereni ging heeft als vervanging een ontbijt in verschillende corpshuizen op het pro gramma gezet. „Het is niet zo dat het voedsel werpen nu binnenshuis zal plaats vinden. We gaan gewoon ontbijten." Het eigenlijke Rap-ontbijt is op 27 au gustus. Van 10 tot 11.45 uur zullen de nieuwe leden met hun begeleiders aan lange tafels langs de gracht het ontbijt nuttigen. Ook de jaarlijkse fakkeltocht is niet van het programma geschrapt. Dit jaar lopen de kersverse leden na hun inau guratie in het Academiegebouw op 2 sep tember 's avonds met fakkels langs de 'Breestraat, Nieuwsteeg en Pieterskerk straat. Op basisschool De Hobbitburcht in Alphen alphen aan den run wim koevoet De waarnemend directeur van de Alphense openbare basis school 'De Hobbitburcht' wordt niet langer verdacht van onge wenste intimiteiten of seksuele intimidatie met een leerling. De gemeente Alphen heeft daarom de schorsing ingetrokken. Sinds vandaag staat de man weer voor de klas en voert hij ook zijn management-taken weer uit. Toch is de politie nog met de zaak bezig. Volgens poli tiewoordvoerder D. Weekhout richt het onderzoek zich nu op een andere verdachte. Het is onbekend of de politie andere leden van het schoolteam ver denkt. De politie laat zich daar niet over uit, om haar eigen on derzoek niet te bemoeilijken. Weekhout wil ook niet ingaan op de vraag of de waarnemend directeur alsnog verdachte kan worden. Hij zegt dat de beslis sing om de schorsing op te hef fen door de gemeente is geno men en dat de politie er geen enkel probleem mee heeft. In het persbericht dat de gemeen te de wereld in heeft gestuurd staat letterlijk: „Uit het onder- ritstna schrapt extra vluchten voetbalsupporters ister Jorritsma (verkeer en waterstaat) gaat de nacht- hten van vooral charter- en vrachtmaatschappijen ichiphol verder beperken. Dat schrijft ze in een brief morgen aan de Tweede Kamer wordt verzonden. Vo- week besliste de rechter dat niet Schiphol de be- ;dheid heeft deze beperking door te voeren, maar dat ïinister daarover een beslissing dient te nemen. de extra nachtvluchten met bij voorbeeld vracht en voetbalsup porters. Tevens komt er een startverbod voor enkele rumoe rige 'wide-body'-toestellen. Ver der zal veel strikter de hand worden gehouden aan het be staande nachtregime. Hoewel de regeringspartijen het met Jorritsma eens zijn dat volgens de Luchtvaartwet Schiphol wel degelijk zelf maat- an den dobbelsteen-gpd isma had gisteren opnieuw politiek overleg over ihol. De minister zocht bij de fractievoorzitters w de regeringspartijen en bij lier Kok voor vergaande in- en in het nachtverkeer. Een de maatregelen is het ippen van alle niet-geplan- drhoutj regelen mag nemen, waarschu wen ze voor de politieke\)roble- men die overschrijding van de grenzen voor de minister kan hebben. Mogelijk kan de uit spraak van de rechter als 'over macht' worden uitgelegd. Bij Martinair wilde men van ochtend nog geen commentaar geven op de voorgenomen maatregelen. Woordvoerder Udo Buijs: „Wij wachten eerst de brief met de exacte tekst af. Maar het ziet er naar uit dat we in ernstige problemen komen als we 's nachts niet met ónze vrachtvliegtuigen mogen vlie gen." Ook Han Tonnon van Transavia wilde eerst de brief van de minister afwachten alvo rens met een standpunt naar buiten te komen. rein 'mist' oorhout voor erde keer zwolle anp minka de graaf tinreizigers die gister - orgen om 9.38 uur bij sta ll Voorhout wilden in- of stappen kwamen op- tiw bedrogen uit. Voor derde keer sinds de ope- ag van het station afgelo- n maart, vergat de trein- ichinist te stoppen. De tigers hoefden overigens lang op de volgende in te wachten. De snel- in naar Haarlem maakte ii minuten later een extra p om de vergeten Passa ic trs op te pikken. De pas- giers die niet hadden u nnen uitstappen, konden et de trein van 9.53 uur - mgreizen vanaf Heemste- ■Aerdenhout. Volgens woordvoerder M. aker van NS heeft het er ter mee te maken dat het ition in Voorhout nog re- ief nieuw is. „Vroeger Voorhout toch een iats waar hard voorbij rd gereden. Door die utine kan het kan nog wel ns voorkomen dat ie- ind een foutje begaat en »rrijdt." Hij voegt er wel direct toe dat dat natuurlijk ft zou moeten kunnen, let is ontzettend verve ld voor de reizigers, de trokken machinist zal ze- op zijn fout worden ^gesproken." Ook de an- le machinisten die dit eet vaker rijden krijgen ilgens de woordvoerder tg eens duidelijke instruc- Verder kan er volgens niet veel aan gedaan arden, omdat het om in enten gaat die maar heel 'den voorkomen. Woord- irder Jonker, die overi- ;ns in plaats van twee eer- ire fouten in Voorhout sar van één fout op de is, zegt dat het ind ent ook niet overdreven °et worden. „Het is niet de orde van de dag en leed van de reizigers is dukkig beperkt gebleven." Vier Zwolse ambtenaren van het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieu (VROM) zijn tijdefis hun werk flauw gevallen door de warmte. Zij bezweken onder de slechte klimatologische om standigheden in Rijkskantoren- gebouw Hanzeland in Zwolle. •De temperatuur in het complex steeg tot extreme hoogten. Hanzelandbeheerder L. Ho- nigh wijt de hoge temperaturen aan het ontbreken van automa tische zonwering en de slechte ventilatie. Inmiddels zijn maat regelen getroffen om te voorko men dat de komende dagen nog meer ambtenaren het lood je leggen. Zo blijft de buiten zonwering zoveel mogelijk ge sloten, wordt het dak bevoch tigd en blijven de ramen 's nachts open om voor extra koe ling te zorgen. Voor de mede werkers van de afdeling Bijdra ge Vaststelling en Herziening geldt een tropenrooster. In een deel van Twente geldt vanaf zaterdag tot en met 5 sep tember een beregeningsverbod. Door het warme zomerweer en weinig neerslag is het onttrek ken van grondwater en opper vlaktewater verboden in gebie den rond Almelo, Tubbergen, Losser en Haaksbergen. Uitdagende fT banen bij TechForce BV in Hoófddorp PARANORMAAL BEURS 23/24 aug. PIETERSKERK Kloksteeg, Leiden, 12-19 uur 130 stands en lezingen, met o.a. Jan v.d. Heide. Entree 12,50 Info VIEW; 071-5611934 Mét adv. 2,50 korting! Pickwick vruchtenthee, alle smaken, doosje 1 OQ 10 zakjes a 4 gram T6T JL.^ Verkade Sultana, alle soorten, 1.79 pak 175 gram flM 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbiedingen gelden van donderdag 21 t/m zaterdag 23 augustus a.s kaag» Het ziet er eigenlijk niet uit, maar het zeilt als een tierelier. Zo is de supercatamaran te typeren die gisteravond op de Kaag werd gede monstreerd tijdens de laatste zomeravondzeilwedstrijd. Door de stand van het zeil aan te passen, kan de 'aeroskimmer' bij gunstige wind snel heden van 70 kilometer per uur halen. Die wind bleef gisteren echter uit. Het geheim van de bijzondere catamaran schuilt in een aparte wind vanger bovenop de mast. Met een web aan touwen is,dat dubbeldoeks vleugelframe zo te manoeuvreren dat de wind altijd kan worden ge vangen. De wind tilt bovendien de boot enigszins uit het water, zodat de weerstand vermindert. Hoe futuristisch de boot ook mag lijken, echt nieuw is het idee niet. Het ontwerp is gebaseerd op theorieën van Leonardo da Vinei. De boot is overigens nog een prototype. Projectleider Eric van den Berg van producent Speedsail hoopt het schip eind van het jaar op de markt te kunnen brengen, voor een prijs vanaf 35.000 gul den. FOTO DICK HOGEWONING den haag anp Het kabinet wil de gemeentelij ke lastendruk voor huishoudens volgend jaar met ongeveer hon derd gulden verlagen, in plaats van de vijftig gulden per jaar waarvan eerder sprake was. Het kabinet wil wel absolute garan ties dat de gemeenten de 700 miljoen gulden die hiertoe extra in het gemeentefonds wordt ge stort, direct doorgeven aan hun inwoners via lagere belastingen en/ofheffingen. Vorig jaar concludeerde het kabinet in de nota 'Lokale las tendruk' dat lastenverlichting vanuit Den Haag vaak wordt te niet gedaan door verhoging van gemeentelijke belastingen en heffingen. Uit cijfers van de ge meenten blijkt dat vooral de kosten van het ophalen van huisvuil en rioolrechten sterk stijgen, omdat ophalen en ver werking van afval veel duurder Duinbehoud relativeert ophef over voor tnens dodelijke ziekte is geworden door de hogere milieu-eisen. Over heel Neder land gemeten is de onroerende- zaakbelasting sinds 1990 nau welijks hoger geworden. Omdat gemeentebesturen weinig kunnen doen aan de las tenstijging, besloot het kabinet dit voorjaar al om 300 miljoen extra aan de gemeenten te ge ven die ze kunnen gebruiken om de milieuheffingen te verla gen. Het kabinet wil dat bedrag nu ruimschoots verdubbelen. LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Na groot succes in het buitenland nu in Leiden: 'CirQue Plume' Zie aanbieding elders in de krant zoek van de politie zijn op dit moment onvoldoende gronden en omstandigheden gebleken om de waarnemend directeur als verdachte te beschouwen." De Alphense onderwijswet houder F. Dales (D66) schorste de leerkracht eind vorige week. Aanleiding was een klacht van de ouders van het kind. De leer- lcracht, die al bijna een kwart eeuw in het onderwijs werkt en een onberispelijke staat van dienst heeft, heeft van meet af aan alles ontkend. Pagina 15: Politie zet onder zoek nog voort HET WOORD IS AAN Margaret Halsey Wat ik weet over geld, heb ik geleerd op de harde ma nier: door het gehad te heb ben. -•jJ/V 14726° 15725° neerslag 10% 30% zonnfsch^n 60% 40% 40% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina f Q VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving .14 .13,15,17 RTV/programma's11 Schrijvende lezers14 Sport19,21 Strips. Uitgaan .16 Gr oen bakken wegens warmte extra geleegd leiden monica wesseling Extra legen en een gratis spoel- beurt. Zo probeert de Leidse reinigingsdienst de stankover last van groente-, tuin- en fruit - afvalbakken te verminderen. Vanaf volgende week worden twee weken achtereen de brui ne 'groenbakken' elke week ge leegd. Bovendien worden bin nen veertien dagen alle 15.500 groencontainers van de Leidse burgerij gratis gespoeld. De rei nigingsdienst heeft hiervoor een contract afgesloten met een containerspoelbedrijf. Het besluit om extra te gaan legen is ingegeven door het aanhoudend warme weer. Dat het niet 'per direct' wordt inge voerd, maar pas vanaf volgende week, heeft te maken met de or ganisatorische rompslomp die het elke week legen van alle groenbakken met zich mee brengt. Volgens voorlichter F. Dele- marre van de reinigingsdienst moeten er voor de extra leeg- beurt in totaal dertien extra wa gens met 21 vuilnismannen worden ingeschakeld. Voor Lei den betekent het warme weer daardoor een fikse kostenpost. „Zo'n 50.000 gulden zijn we in elk geval wel extra kwijt." De gft-bakken worden tegelijk met de gewone afvalcontainers ge leegd. De hele operatie gaat ook door als het weer omslaat, om dat ook dan de kans op stank groot blijft. leiden caroline van overbeeke Voor het eerst is in Nederland bij vossen besmetting met de lintworm Echinococcus multilo- cularis vastgesteld. Deze kan bij de mens een leveraandoening met dodelijke afloop veroorza ken. Onderzoek van het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) op 285 dode vos sen heeft bij vijf exemplaren de aanwezigheid van de lintworm vastgesteld. De vossenlintworm komt al jaren in Duitsland en België voor. De onderzochte vossen komen uit de grenstreek. Twee vossen uit Groningen en drie uit Limburg bleken de parasiet te dragen. Overigens kan het jaren du ren voor de verschijnselen zich voordoen. Deze aandoening bij de mens heet Alveolaire echino- coccose. In Nederland is deze diagnose eenmaal gesteld, bij een patiënt die uit Zwitserland kwam. Daar komen jaarlijks tien nieuwe gevallen voor. Be smetting is mogelijk door con tact met (dode) vossen of door het eten van bosvruchten. Bos- arbeiders en jagers vormen een risicogroep. Het RIVM acht het infectieri sico voor de mens gering. Ook directeur Mare Janssen van de Stichting Duinbehoud relati veert de ophef over de lint worm. „Ik vind dit absoluut niet verontrustend. In Duitsland en Zwitserland lopen vossen al honderden jaren rond met deze lintworm. En de gevolgen voor de mens zijn klein gebleken." Volgens hem zijn er in de kuststreek ook nog geen be smette vossen gesignaleerd. „En het zal waarschijnlijk nog tien tallen jaren duren voordat vos sen in de duinen besmet zijn. De uitwisseling met vossen uit de grensstreek is minimaal. En als dat gebeurt, zijn de risico's voor mensen klein. De besmet ting via uitwerpselen van vos sen levert eigenlijk alleen voor de duinbeheerders risico op. Theoretisch kan een vossenkeu- tel in contact komen met een braam op een struik. Als de mens uitgerekend die ene braam opeet, kan hij worden besmet. En zelfs éls dat zo is, wordt het slachtoffer niet altijd ziek. De kans daarop is maar een paar procent. De Stichting Duinbehoud wil haar beheerders wel waarschu wen voor de mogelijke risico's van de vossenlintworm. „Het is nog niet echt aan de orde, maar tezijnertijd willen we hen advi seren vossenkadavers niet op te ruimen. Als ze dat wel doen, moeten ze handschoenen ge bruiken. Bovendien moeten ze zich, als de lintworm hier een maal is aangetroffen, regelmatig laten controleren op de aanwe zigheid van antilichamen in hun bloed." Postcode: - Tel: Ja, ik wil c I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Öautomatisch (f. 92,05) i automatisch (F. 31,95) O acceptgiro (f. 93,05) W Nr. bank/giro:Handtekening:i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. telop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 8 '712141 "4001 14" maandag tl m vrijdag v

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1