Wouda: 'Dit goud geeft een kick' PSV schudt de loomheid van zich af Matige start AZ Succes Rijsbergen arcelona begint met ege op Real Madrid Sport INDERDAG 21 AUGUSTUS 1997 later polo trainer neemt ontslag iiila» De 43-jarige bondscoach Hans van Zeeland stapt op, 1 oktober. De bondsheren dachten de Arnhemmer bij het EK iterpolo te paaien met een contractverlenging, de tegenvallen- negende plaats voor lief nemend. Maar Van Zeeland zei 'nee' gen het aanbod. Want veel meer dan zijn salaris zit er voor 'm en de waterpoloselectie niet in kas. „Mijn vertrek heeft ets met de resultaten op dit EK te maken. Het is een beleids- /estie. In de toekomst zal de waterpoloploeg minimaal door de md worden gesteund. Met dit team kan ik niet datgene doen szjljewil." Ireukink kampioen tijdrijden itbommel» Vorig jaar was hij door een blessure afwezig, maar zijn laatste jaar als beroepsrenner pakte Erik Breukink giste nde nationale titel tijdrijden. In zijn specialisme had de ren- juit Kalmthout al twee jaar niet meer gewonnen. De laatste ctorie in een rit tegen de tijd was twee jaar geleden, ook bij het i Breukink reed de 45 kilometer in 50 minuten en 25 secon- »n. Zijn ploeggenoot uit Erik Dekker eindigde op 58 seconden, nummer drie Servais Knaven moest zelfs meer dan een mi- iut toegeven: 1.23. Bij de vrouwen ging de zege naar Leontien nMoorsel. De aan het front teruggekeerde Rotterdamse vol- acht de 22 kilometer in 28 minuten en 59 seconden. Mariëlle n Scheppingen pakte de tweede plaats. Haar achterstand op inMoorsel bedroeg elf seconden. lechte loting Boogert york» Het lot was Kristie Boogert gisteren in New York niet stig gezind. De tennister stuit in de eerste ronde van de US q ien, dat maandag begint, op de als nummer twee geplaatste jnica Seles. Tijdens de openingsdag op Flushing Meadow )ai iat ook een vaderlandse confrontatie op het programma. De n; ting bracht Dennis van Scheppingen en Sjeng Schalken in de rste ronde tegenover elkaar. Richard Krajicek lootte een quali- r.Jan Siemerink komt in de eerste serie uit tegen de Zweed agnus Larsson. taterpolosters buiten finale yilla De Nederlandse waterpolosters zijn er voor de tweede er in successie niet in geslaagd bij het EK de finale te halen. )V0 inieuw was Italië in de halve eindstrijd te sterk. De ploeg van d ndscoach Kees van Hardeveld verloor in de derde verlenging, jgy dden death, met 7-8. Nederland had de nederlaag aan zichzelf ste wijten. Kansen genoeg. Te veel werden er, ook knullig, gemist, lee Hiemstra en Ellen Bast waren topscoorsters met twee ers. De sterke Italiaanse midvoor Malato maakte er vijf, aan- :pa erster Allucci twee', waaronder de winnende. 3, fmelding Becker bij US Open nn» Met de afmelding voor de US Open zijn voor Boris Bec- rGrand-Slamtoernooien verleden tijd. Wegens het overlijden ,gf nzijn manager en vriend Axel Mëyer-Wölden kan en wil de ie( litse tennisser niet spelen in New York. Het had zijn laatste it 2 and Slam moeten worden. Nu is voor Becker zijn verlies tegen 3ts mpras in de kwartfinales van Wimbledon de meest actuele mo rinnering aan een 'groot' toernooi. in t' Jongh snelste in Burgos iANDA de ebro Steven de Jongh heeft de derde etappe van de Wide van Burgos gewonnen. De Nederlander uit de TVM-ploeg nCees Priem was de snelste in de sprint na een rit over 185 ki- ïeter. De Fransman Laurent Jalabert bleef leider.. De Italiaan- Fabiana Luperini heeft de achtste etappe van de Tour Fémin- gewonnen. Het was de derde ritzege voor Luperini, die de lei- itrui behield. de strijd om de Spaanse Su- Cup heeft Barcelona een ne voorsprong op aartsrivaal Madrid genomen. De eg van trainer Louis van Gaal gisteren in Nou Camp met let winnende doelpunt viel Je 85stee minuut en kwam naam van Giovanni. De Bra- lan scoorde uit een straf- op, na een handsbal van Ka- ka. Nieuwkomer Anderson CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071 -5356463 Na 35 jaar weer Europees succes voor Nederlandse zwemmer Aan het Europese firma ment is Marcel Wouda al lang geen onbekende meer. Het eerste EK in de kortebaan, vorig jaar de cember in het Duitse Ros tock, greep de Eindhove- naar (2.02 meter groot) aan om zijn reuzenkracht- te showen. Met drie titels slaagde Wouda ronduit in die opzet. Maar de PSV'er hongerde naar meer macht en stilde deze gisteren in Sevilla, alweer in een Eu- ropese etalage. Die met de kostbaarste edelmetalen. „Dit goud geeft een kick. sevilla hans vos gpd-verslaggever De beste van Europa is een kwalificatie die bij de 25-jarige Wouda past. Zondermeer. „Ge gild heb ik niet, daar was ik te verbaasd," zei de Europese gol den boy op zijn weg naar de do pingcontrole. Dat was hij op de 400 meter wisselslag, zijn mees terwerk, een jaar geleden ook tijdens het sportfestijn van olympisch Atlanta. Al viel die betiteling toen weg bij de op somming van de besten op de aaneenschakeling van alle zwemslagen. Logisch, want Wouda had 'slechts' de vijfde tijd op de klokken gebracht in een door de Amerikanen Tom Dolan (wereldecordhouder) en Eric Namesnik (zijn oude trai ningsmaat) geregisseerd ge vecht. „Had hij toen dezelfde spirit gehad als vandaag hier in Sevil la, was hij misschien geen olympisch kampioen geworden maar hij had in Atlanta wel op het podium gestaan," zei Jacco Verhaeren, de clubtrainer van de PSV er, zeker te weten. „Toen maakte hij een tactische fout, was hij veel te langzaam weg. Hier ging hij weg om te winnen." Wouda, die finishte in Marcel Wouda baant zich een weg de Nederlandse recordtijd van 4.15,38, was het hartgrondig met zijn 'leermeester' uit Eind hoven eens. „Nu heb ik niet naar anderen gekeken, dat was mijn grote fout in Atlanta. Ner veus was ik niet, ik kwam om te winnen." Sevilla werd niet de botsing tussen Wouda en de Finse va der Jani Sievinen, die in februari zijn leidende wereldrol in korte zwembanen (van 25 meter) aan de lange Brabander had moeten afstaan. Tweemaal vijlde Wouda, in achtereenvolgens Gelsenkirchen en Parijs, het ou de kleinood van Sievinen aan het slot van het wereldbekercir- cit bij. Zijn laatste kunstjes van het jaar, meenden sommige cri ticasters. naar de Europese titel. Maar de reus was niet moe van het gevlieg rond de aarde, dat hij onderbrak voor landin gen in onder meer Sydney, Pe king en Hong Kong. „Reizen, zwemmen, racen, Marcel vond het leuk," glunderde bondstrai- ner Rene Dekker na Wouda's gouden trip naar Sevilla. Het vorige kroonjuweeltje van de KNZB, bezorgd door Johan Bontekoe op de 400 meter vrije slag, dateerde van 35 jaar gele den. Van het EK van 1962 in het Oostduitse Leipzig. Een toer nooi dat ook Ada Kok haar eer ste gouden zwemmedaille schonk. Ze was gisteren in Se villa, maar uitgerekend achter de schermen toen Wouda aan zijn kunststuk begon. „Ik heb het niet gezien," verontschul digde de vroegere kampioene, nu representante van een bad- pakkenfabrikant, zich bij de Ne derlandse ploegleiding. Ooit stond Wouda wankel op startblokken, denk maar aan die in de Spaanse olympische stad Barcelona. Maar op de verho ging van Sevilla voelde de Ne derlander zich gistemamiddag beresterk. En dat na een vreem de ochtend. „Ik kwam zo laat mogelijk in het zwembad voor de series, wilde me zo lang mo gelijk verschuilen voor de zon en koest houden, Maar wat bleek: ik had mijn zwembrilletje vergeten. Ik werd boos op me zelf. Marcel, waar ben je mee bezig? Hier hoor je te knokken. De regie van de series maar vooral die van de finale nam miste in blessuretijd nog twee grote kansen op 3-1 voor Barca. Voor 80.000 toeschouwers nam Real Madrid al vroeg af stand. Seedorf bediende Mijato- vic die met een fraaie voorzet het hoofd van Raul vond. Doel man Ruud Hesp was kansloos op de kopbal, 0-1. Zes minuten later was het alweer gelijk door' een treffer van Nadal die een hoekschop van Guardiola met het hoofd verzilverde, 1-1. Gio vanni zorgde uiteindelijk voor de zege voor de thuisploeg. EREDIVISIE PSV - RKC 5-1 (1-0). 7. De Bilde 1-0, 54 Vampeta 2-0, 59. Bruggink 3-0, 71. Cocu 4-0, 74. Iwan 5-0, 85. Nielsen 5-1. Scheidsrechter: Luinge. Toeschouwers: 24.500. Rode kaart. 13. Bogers (RKC). Gele kaart: Jonk (PSV), Hill, Van Wanrooy, Van Diemen (RKC). Heerenveen - NAC 3-1 (0-1). 32. Stewart 0-1, 64. De Visser 1-1 (strafschop), 75. Van Nistelrooy 2-1, 83. El Khattabi 3-1. Scheidsrechter: Reygwart. Toeschouwers: 13.000. Rode kaart: 62. Atmodikoro (NAC). Gele kaart: Mitrita (Heerenveen), Schreuder(NAC). Sparta - De Graafschap 1-1 (0-0). 46. Van der Haar 0-1, 89. Dennis de Nooijer. Scheidsrechter: De Graaf. Toeschouwers: 3000. Gele kaart: Groenendijk, Marilia (Sparta), Godee (De Graafschap). FC Groningen - Volendam 3-0 (1-0). 40 Koeman 1-0, 48. Magno 2-0, 60. Magno 3-0 (strafschop). Scheidsrechter-. Wege- reef. Toeschouwers 10.000. Gele kaart Schoenmakers (FC Groningen), Binken, Marbus, Matthaei en Inia (Volendam). Roda JC - FC Utrecht 1-0 (0-0). 64 Vrede 1-0 (strafschop). Scheidsrechter: Van der Ende. Toeschouwers: 8000. Rode kaart: 35. Ooijer (Roda JC) 2x geel, 84. De Jong (FC Utrecht/2x geel). Gele kaart: Senden, Doomernik, Van Houdt (Roda JC), Boussat- ta, Nascimento(FC Utrecht). Willem II - NEC 1-2 (0-0). 52. Poutilo 0-1, 62. Van Eijkeren 0-2, 81. Sanou 1-2. Scheidsrechter: Van Huiten. Toeschou wers: 8700. - Rode kaart: 78. Koning (NEC/2xgeel), 80. Pothuizen (NEC/2 x geel). Gele kaart: Szekér (Willem II), So- biech, Maes (NEC). EERSTEDIVISIE Dordrecht 90 - Cambuur 2-1 (1-1). 5 Gou- looze 0-1, 21. Lems 1-1, 80. Van Sand- vliet 2-1. Scheidsrechter: Helmstrijd. Toe schouwers.- 900 Rode kaart: 79. De Ron (Cambuur). Gele kaart: Hendriksen, Van Rijswijk (Cambuur). Telstar - Helmond Sport 1-2 (1-0). 27 Henar 1-0, 62. Streppel 1-1, 90. Störmer 1-2. Scheidsrechter: Don. Toeschouwers: 1088. Rode kaart: 85. Mendes (Telstar). Gele kaart: Bovee, Van der Steen (Helmond Sport). Emmen - AZ 1-1 (1-1). 19. Kooijman 1-0, 45. Buskermolen 1-1. Scheidsrechter. Bossen. Toeschouwers: 5612. Gele kaart- Den Turk (AZ). Go Ahead Eagles - Haarlem 3-0 (1-0). 6. Marbus '1-0, 49. Marbus 2-0, 90 Te Weerdt 3-0. Scheidsrechter: Sterk. Toe schouwers: 4500. Gele kaart: Verkuijl, Waslander (Go Ahead Eagles), Carilho, Onyeike (Haarlem). Heracles - FC Den Bosch 1-2 (0-2). 23. Canale 0-1, 28. Canale 0-2, 88. Smeets 1- 2. Scheidsrechter: Bulling. Toeschouwers: 1836. Rode kaart: 88. Janssen (FC Den Bosch/2x geel). Gele kaart Schaap, Wate rink (F-C Den Bosch). RKC na rode kaart Bogers gewillige speelbal eindhoven gpd Hij had zondag in de Amsterdam Arena nog een beetje sikkeneurig gekeken. PSV won toen weliswaar voor de tweede, achtereen volgende keer de Johan Cruijff Schaal maar daarmee was ook alles gezegd. Tergend langzaam, bijna inspiratieloos, had Dick Advocaat zijn spelers over de mat zien be wegen. Hoe anders was het gisteravond. RKC heette het opwarmertje van de landskam pioen in de nieuwe competitie. Tot grote vreugde van Advocaat schudde PSV de zo merse loomheid van zich af. Waardoor de uitkomst van de krachtmeting zich niet moeilijk liet raden: 5-1. Advocaat, met een vette grijns: „We moesten winnen. En dat hebben we". De scheidsrechter handelde in de 13de minuut van de eerste helft wel erg naar de letter van de wet en bestrafte een onschul dig ogende handsbal van verdediger Adri Bogers met de rode kaart. RKC-trainer Boe- ve, met een diepe zucht: „Ach, wat moet ik er van zeggen. De regels zijn blijkbaar weer wat aangescherpt en zo in het begin van het seizoen passen de scheidsrechters de regels strenger toe dan in het vervolg. Ik zeg niet dat het een onterechte rode kaart was. Maar het is maar net hoe je het interpreteert. Vanaf dat moment was de wedstrijd voor ons helemaal voorbij." Na de uitsluiting van Bogers was het sim pel wachten op een afslachting voor de be zoekers. PSV, nog altijd zonder de revalide rende Nilis, stond al op een 1-0 voorsprong door een vroeg doelpunt van de Belg Gilles de Bilde, die geheel hersteld bleek van een enkelblessure. Al hanteerde RKC, in termen van de klassieke krijgskunde, de tactiek van de 'verschroeide aarde', al speelden de Waalwijkers vrijwel de gehele tweede helft met z'n tienen vlak voor het eigen doelge bied. Een regen aan Eindhovense doelpun ten werd even onvermijdelijk als onafwend baar. PSV gaf de nieuwelingen alle ruimte om het thuispubliek te vermaken. Arnold Brug gink, na 45 minuten de vervanger van Mare Degryse, mocht met een kopbal uit een voorzet van Boudewijn Zenden scoren. De Pool Tomek Iwan - in de basis voor Zeljko Petrovic, die een interland met Joegoslavië moest spelen - pikte het laatste Eindhoven- se doelpunt mee. Tussendoor verfraaiden Vampeta en Phillip Cocu het avondje prijs schieten van PSV, Anders Nielsen verzorgde de enige succesvolle tegenstoot van RKC. Dick Advocaat deelde de wedstrijd in twee fasen in. De coach van PSV zag zijn ploeg vreemd genoeg over het veld zwalken na de rode kaart voor Bogers. „De organisa tie van RKC zat juist toen goed in elkaar. En wij legden het balletje te vaak breed. Daarin kwam pas na de rust verandering, mede doordat we met vier man voorin gingen spelen." Bij PSV is hartelijk gelachen om het be richt dat de Eindhovense club een bod van 32 miljoen dollar zou hebben uitgebracht op het Braziliaanse talent Denilson. .Absolute onzin", aldus coach Advocaat. Volgens hem zou hij 'alles' moeten inleve ren om het bod gestand te kunnen doen. Dinsdag verklaarde bestuurslid Nando Me- deiros van Sao Paulo, Denilsons club, te genover het Spaanse persbureau ESE dat PSV het hoogste bod op de speler had uit gebracht. Er zou meer geboden zijn dan Manchester United, Real Madrid, Betis Se villa en Lazio Roma. Volgens Medeiros was het voor PSV geen probleem te betalen. Het geld, omgerekend zo'n 66,5 miljoen gulden - bijna evenveel als de totale PSV-begroting - zou in termijnen overgemaakt kunnen worden. PSV: Kóch; Vampeta, Valckx, Stam en Numan; Iwan, Jonk, Cocu en Zenden; Degryse (46. Bruggink) en De Bilde (76. Ctaudio). RKC: Van Dijk; Leemans, Van Diemen, Bogers en Hill; Rommeaahl (67. Dos Santos), Van Aerde, Niel sen en Van Wanrooy; Van Arum en Ranilla. FOTO ANP Wouda tot in details op zich, heel knap. Met name zijn con current Sievinen tergend, tot op het laatst. Want Wouda's valse start was een list. Omdat, zoals trainer Verhaeren wist, „Marcel het lekker vindt als eerste water te voelen. En opzichtig veroor zaakte hij de valse start niet." Het spel was in handen van de vorst. Indrukwekkend groot zijn overmacht. Voor hij aan zijn ul tieme daad begon, schepte hij naast het startblok met zijn gro te handen water uit de water kom. Hij moet het goud toen al hebben zien glinsteren. „Straks is hij de beste van de wereld," voorspelde Dekker na het zien van de meesterlijke zegetocht. Niemand keek er vreemd van op. Zilver voor estafetteploeg sevilla gpd Goud, zilver, huldigingen, plichtplegingen, dopingcon troles. Het deed iri Sevilla ook voor Marcel Wouda on- Hollands aan. „De Neder landse mannen laten de tij den van de vrouwen op dit EK herleven." Greep de nationale vrou- wenploeg bij het begin van de Europese titelstrijd knullig naast de voor hen gereser veerde medaille op de 4x200 meter vrije slag, de mannen broeders van Wouda begon nen door diens gouden slag op de 400 wisselslag gesterkt aan dezelfde aflossingsrace. Ook Pieter van den Hoog- enband, de schlemiel van de dinsdag op de individuele 200 vrij. Hij die zijn eigen met een medaille bestempel de race verprutste, had toch nog iets moois in petto voor de ploeg die hem niet was af gevallen na zijn geblunder. „Dinsdag lag ik in mijn ho telkamer naar de finale van de 200 vrij te kijken. Shit, dacht ik, ik kan ze stuk voor stuk hebben. Vandaag had ik Marcel Wouda zien winnen en wilde ik zelf ook wat laten zien." Door Van den Hoogen- bands razendsnelle ope ningshandeling van 1.48,59 (die dinsdag goed was ge weest voor goud!), werden Mark van der Zijden, de con ditioneel sterke debutant Martijn Zuijdweg (20 jaar) en Wouda als het ware gelan ceerd naar het ereschavot. En Van der Zijden, Zuijdweg en Wouda (nog maar net klaar met zijn eigenlijke werk) weken niet van die koers af. Het werd zilver voor de geoliede Oranje-formatie kort achter de Britten (7.17,56 tegen 7.17,84), een beloning die de generatie van Frank Drost midden ja ren tachtig nooit wist af te dwingen op een EK. Twee goals Bram Marbus voor Go Ahead ruswuk» anp AZ begon de competitie matig met een 1-1 gelijkspel uit bij Emmen. De club van Wim van Hanegem is dit seizoen favo riet voor de titel. Emmen, vo rig jaar derde, is echter wel een van de voornaamste con currenten. Haarlem, vorig jaar met de 18de plek het lelijke eendje, verloor in Deventer kansloos van Go Ahead Eagles (3-0). De van Cambuur overgenomen Noordwijkse aanvaller Bram Marbus scoorde twee keer. Tijdens de eerste speelronde in de eerste divisie zijn drie spelers met rood van het veld gegaan. Bij Dordrecht 90 - Cambuur moest doelman Wim de Ron van Cambuur elf minuten voor tijd vertrekken nadat hij de bi buiten zijn doelgebied met de hand had beroerd. Zijn club verloor ver rassend, met 2-1. Afgelopen seizoen eindigde Cambuur achter het gepromoveerde MW als tweede. Dordrecht eindigde met de twaalfde plaats in de middenmoot. Middenvelder Raimundo Mendes van Telstar moest in het thuisduel met Helmond Sport vijf minuten voor tijd in rukken. Helmond won met 1- 2. Verdediger Paul Janssen van FC Den Bosch kreeg twee keer geel in de met 1-2 gewonnen uitwedstrijd tegen Heracles. Beide Bossche doelpunten kwamen op naam van de Bel gische spits Giuseppe Canale. Rode kaart voor Andre Ooijer ruswuk» anp Na acht wedstrijden in de eredi visie - Feyenoord opent van daag pas in Maastricht tegen MW - lijkt de toon direct gezet. Ajax, PSV, FC Twente en Roda JC wonnen het eerste duel. Vi tesse maakte van de Europees spelende clubs als enige, in Am sterdam, een fikse uitglijder. Na de slecht verlopen strijd om de Johan Cruijff Schaal bleek FC Utrecht voor Roda JC een taaie opponent. Ooijer van Roda kreeg al vroeg iirhet duel rood, nadat hij twee keer op een tegenstander inhakte. De sfeer raakte opgefokt. Arbiter Van der Ende had de handen vol en kon weinig goed doen. Pas in de tweede helft gaf de Hagenaar de wedstrijd de juiste impuls. Nas- cimento sloeg een bal na niim een uur weg, Van der Ende be sloot terecht een strafschop te geven. Vrede joeg de bal bin nen. Pas daarna zorgden de 'vechtersbazen' van het eerste uur voor aanvaardbaar en af en toe spectaculair voetbal. Zonder verdere doelpunten overigens. FC Groningen, de ploeg van de Leidse trainer Wim Rijsber gen, begon het seizoen goed. Mede door de Braziliaanse in breng. Volendam hield veertig minuten het doel dicht, toen gaf Koeman de aanzet tot een vro lijke avond. Direct na rust scoorde Magno 2-0. Hij was ook de maker van 3-0, uit een straf schop nadat Huizingh omlaag was getrokken. De landgenoten van Magno, Hugo en invaller Leonardo, verzorgden geregeld een mooie show. het publiek dankte ze uitgebreid. Jimmy Calderwood nam met NEC revanche op zijn vorige werkgever Willem II. In Tilburg, waar de Schot moest vertrek ken, won NEC met 2-1. On danks een numerieke minder heid. Poutilo en Van Eijkeren brachten de Nijmegenaren op 2-0. Daarna zag Calderwood zijn elftal gekortwiekt tot negen man. Pothuizen en Koning in casseerden in de slotfase hun tweede gele kaart. Willem II, on der leiding van de van Ajax ge komen Adriaanse, hield aan de meerderheid slechts een treffer over van Sanou. Heerenveen begon moeizaam tegen NAC. Het vreemdelingen legioen van Foppe de Haan kwam pas na rust los. Stewart zette NAC op 1-0, waarna een strafschop van De Visser de thuisclub pas in de tweede helft weer in de wedstrijd hielp. Nieuweling Van Nistelrooy bracht de 13.000 kijkers in exta se, El Khattabi deelde de gena deslag uit. Sparta begint al jaren moei zaam aan de competitie. Tegen het aanvallend gehavende De Graafschap was dat niet anders. De Doetinchemers namen een voorsprong via Van der Haar en leken de drie punten over de streep te brengen. Tot Dennis de Nooijer een geniale ingeving kreeg. Zijn knal in de slotmi nuut leverde de Rotterdammers nog een punt op. stel groenblijvende ngueesierges in allerlei men en kleuren. bik 2.95 stuks voor Een zitvoetbalduel tussen PSV'er Arnold Bruggink en Ad Leemand van RKC. FOTO ANP

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19