binder files loor nieuw )lan politie Groter verlies Mogen 'Voor dit werk is een kronkel in je hersens nodig' 'Ik krijg zonoud en nieuw Neem een proefabonnement "7 WEKEN VOOR 37,50 BEL 071-5128030 Leiden Regio Dorst Winst Brill groeit verder 'Lelijke eendjes' verlaten Europaplein L INDERDAG 21 AUGUSTUS 1997 on schade aan Waag door kogels leiden Het is bijna een dag taak, het redden van de Leidse bomenstand en het jonge perk- goed. Dagelijks wordt 125.000 liter water, afkomstig uit grachten, het Rijn- en Schieka- naal en de Zijl, aan het dorstige groen gegeven. Een boom die er wat slap bijstaat, krijgt, ver deeld over een ochtend- en een avondplas, 100 liter water. Ook het eenjarig perkgoed, de vlijtige Mesjes, lobelia's en afri kanen, wordt begoten. Niet overal zijn de bomen er even slecht aan toe. Aan de oostkant van de stad zit het grondwater gemiddeld wat minder diep dan aan de west zijde en naarmate het grond water dieper zit, is de nood groter. Ook de leeftijd van de boom is van invloed. Een oude boom wortelt dieper dan een jonger exemplaar. Dit is heel goed te zien op het talud bij de Burcht. De oude beuk staat er nog fier bij, de jongere en minder diep gewortelde populier laat zijn blad vallen. Met bladval voor komt een boom sterfte door vochttekort foto henk bouwman leiden rudolf kleun De Leidse wetenschappelijke uitgeverij Brill heeft een uitste kend eerste halfjaar afgesloten. Het resultaat na belastingen groeide met 29 procent tot 454.000 gulden, tegen 353.000 gulden over de eerste helft van 1996. De omzet nam iets min der spectaculair toe, met zeven procent, tot 7,5 miljoen gulden (was 7 miljoen). Brill schrijft de winstgroei vooral toe aan betere bruto marges, terwijl het bedrijf ook door koersschommelingen van valuta de wind in de zeilen had. De directie handhaaft de eerde re verwachting dat winst en omzet ook over het hele jaar zullen stijgen. De omzet over 1996 bedroeg 15,8 miljoen, de winst na belastingen 1,15 mil joen gulden. De aandelen van Brill worden sinds 1 juli verhandeld aan de Effectenbeurs in Amsterdam, voor die tijd gebeurde dat op de incourante markt. Bij die gele genheid werden de bestaande aandelen gesplitst, in de ver houding 1 8 en zijn er 20.000 nieuwe aandelen uitgegeven. M, jEtii Het dak van De Waag aan de Aalmarkt heeft voor i Bi 0.000 gulden schade opgelopen door beschietingen met wind- ik| kskogeltjes. Vandalen hebben met windbuksen op de goten ihet dak geschoten. Dat gebeurde mogelijk vanuit een van de Jef) lizen naast het gebouw. De gemeente heeft bij de politie aan- ki. |e gedaan van vernieling. iplichters opgepakt 3EN^ Twee mannen van 21 en 35 jaar oud, afkomstig uit Italië Den Haag, zijn vanmorgen om kwart over vier aangehouden 0 en ze bij een tankstation aan de A4 probeerden te betalen met n gestolen creditcard. De oplichtingspoging kwam aan het ht doordat de handtekening die werd gezet niet overeenkwam Wl"' et die op de kaart. 'ft jliniatuurauto's op Beestenmarkt )EN» Het Beestenmarktplein staat zaterdag in het teken van modelbouw. Vier radiografisch bestuurbare vrachtwagens en ssen (schaal 1:4) rijden tussen 13.00 en 17.00 uur over het >in. Ook op het water wordt het enigszins onveilig want daar leren meer dan twintig miniatuurbootjes kriskras door elkaar en. Het evenement is niet alleen georganiseerd om het Bees- 5ii jmarktplein aandacht te geven. Het gaat organisator P. La- uyére ook om het Modelbouwmuseum. Dat zit namelijk in 1 akefinaciële problemen. 1(S N/REGIO politie en andere hulpdiensten komen binnenkort ;lier in actie als er obstakels op de snelweg liggen. Ver ering van de hulpverlening moet leiden tot minder fi- en aanrijdingen en een betere doorstroming van het -■fkeer. Meldingen via een autotelefoon komen automatisch binnen bij het Korps Landelijke Politie Diensten (KPLD) in Driebergen. Driebergen belt meteen een berger (in elke regio zijn met bergingsbedrijven contracten afgesloten) en stuurt er een wa gen van de KLPD op af. Is er geen KLPD-wagen in de buurt, dan seint Driebergen, Hollands Midden (HM) in en komt er een HM-wagen. „Er zijn strikte tijdsafspraken gemaakt. Binnen tien minuten na de melding moet er een agent bij zijn, bin nen 30 een berger." De KLPD heeft ook direct contact met Rijkswaterstaat zodat heel snel de wegsignalering boven de snelweg kan worden ingescha keld. Niet alleen verbetering van de doorstroming, ook verminde ring van milieuvervuiling is een van de doelstellingen, zet Ver geer uiteen. Olie op de weg, ac- cuzuur of andere milieuschade lijke stoffen worden nu nogal een^ snel en zonder veel om haal van de weg gespoeld. „Dat moet dus beter, milieuvriende lijker. En ook daarover zijn af spraken gemaakt. Hollands Midden is niet de eerste politieregio met zulke af spraken: de afgelopen maanden heeft met succes een proef in het Rotterdamse gedraaid. Na Hollands Midden volgen ande- ilCAWESSELING politie Hollands Midden, waterstaat en het Korps delijke Politie Diensten te en begin september een venant. Dit herenakkoord at bindende afspraken over snelheid waarmee aan het vijderen van het obstakel en regelen van het verkeer et worden begonnen. „We et n dus adequater reageren op toringen op het hoofdwe- a$ net die van invloed zijn op loorstroming", aldus H. Ver- verkeersdeskundige van lands Midden. en melding over een afge- en lading (doorgegeven door oorbeeld een automobilist) it nu binnen bij de politie, heeft het per definitie druk, melding heeft niet direct ST iriteit en dus, zo constateert geer, kan het even duren rdat er een agent gaat kijken sreen berger op afstuurt. M heel snel ontstaat er dan file. Voordat die bekend is de wegsignalering (de lam- i boven de weg, red.) is inge- akeld, zijn weer de nodige luten verstreken. „De file eit razendsnel en de kans dat auto's achterop rijden is pt" let convenant regelt de ma- tvan doorgeven van de mel en de rolverdeling daarna. Het Leidse biotechnologiebedrijf MoGen heeft over de eerste helft van 1997 een verlies geleden van 2,1 miljoen gulden. Vorig jaar bedroeg dat verlies nog drie ton. MoGen schrijft de verslech tering van het resultaat vooral toe aan het verlies van contracten als gevolg van de ovemameperi- kelen eerder dit jaar. het Britse concern Zeneca verwierf toen 95 pro cent van de aandelen van MoGen. Dat ging ge paard met nogal wat tumult. Na eerdere overna mes van biotechbedrijven tegen zeer forse prijzen schoot vorig jaar ook de koers van de aandelen van MoGen omhoog. Aandeelhouders drongen vervolgens aan op een net zo lucratieve overna me. Toen uiteindelijk het bod van Zeneca kwam lag dat zo'n acht gulden onder de hoogste koers (ruim 21 gulden) die MoGen eerder had bereikt. Het door de directie aangevoerde verlies aan onderzoekscontracten weerspiegelde zich in een daling aan inkomsten van 1,2 miljoen gulden. De totale omzet daalde van 4,7 naar 3,9 miljoen gul den. Een stijging van de algemene beheerskosten van 0,6 tot 1,5 miljoen gulden drukte de resulta ten verder. MoGen houdt zich vooral bezig met de verede ling van landbouwgewassen die via genetische manipulatie resistent worden gemaakt tëgen plantenziekten en -schimmels. Het bedrijf heeft met name onderzoekscontracten met grote zaad- veredelingsbedrijven. MoGen verkeert nog altijd in de fase van aanloopverliezen. De verwachting is dat 1997 uiteindelijk ook met verlies wordt af gesloten. dimitri walbeek Het kunstwerk met de vier 'lelij ke eendjes' op het Europaplein in Alphen aan den Rijn moet definitief weg. Maar de ge meente sluit niet uit dat het kunstwerk, 'Apollo' genaamd, op een andere plek in Alphen terugkomt. B en W hadden eer der nog aangegeven het kunst werk eventueel op te knappen en nog tien jaar te laten staan. te verwijderen. De stichting Alpha Nuova krijgt tot dan de tijd om met ideeën voor een nieuwe locatie te komen. Als er geen belemmeringen zijn 'kan die plek ook in Alphen zijn', al dus een gemeentevoorlichtster. Voor het controversiële kunstwerk, een hedendaagse impressie van de Apollofontein in de tuinen van Versailles, was een overeenkomst gesloten voor drie jaar. Die overeen komst tussen Alphen en de stichting Alpha Nuova liep drie maanden geleden af. Het einde van het contract van het kunstwerk werd wel nog drie maanden uitgesteld om de Nederlandse Vriendenclub van deze auto's een plezier te doen. Zij brachten op acht augustus een bezoek aan het plein van wege een wereldontmoeting van 2CV-rijders. Maar nu moet het kunstwerk plaatsmaken voor een nieuw beeld. De verlenging van het contract gaat niet door omdat het beeld niet past in het be stemmingsplan. En de 150.000 gulden die nodig is voor het op knappen, is er niet. Plantenkenner Max van Balgooy ziet deel enorme kennis vereeuwigd leiden caroline van overbeeke Zijn vrouw wordt er soms gek van. Zitten ze samen naar een spannende film op de televisie te kijken, roept hij ineens uit: „Maar dat klopt helemaal niet. Dat is helemaal niet op Borneo opgenomen: die plant groeit al leen op Ceylon!" De planten kenner dr. Max van Balgooy noemt zichzelf 'een vakidioot', maar een slechte eigenschap vindt hij dat niet. De botanicus zag gistermiddag een stuk van zijn enorme plantenkennis ver eeuwigd. De afgelopen 35 jaar heeft hij er veel aan gewerkt en nu ligt het er eindelijk: 'Maleisi sche zaadplanten, bijzondere kenmerken, deel 1'. De catalogus is een hulpmid del voor het herkennen van fa milies en geslachten van de 40.000 plantensoorten in Zuid- oost-Azië. Van Balgooy: „Het is een dun boekje maar voor de kenners staat er ongelooflijk in formatie veel in. Het rangschik ken van nauwverwante soorten uit dit gebied is nog niet eerder gedaan. Ik hoop vooral dat col lega's die in het Maleisisch ge bied werken, er iets aan heb ben." De inmiddels gepensioneerde botanicus heeft een voor dit werk belangrijke eigenschap: een fotografisch geheugen. Heeft hij eenmaal een plant ge zien, in het echt of op een af beelding, dan vergeet hij dat zijn hele leven niet meer. „Zo weet ik nog precies welke plan ten en vogels ik als heel klein jongetje heb gezien in Indone sië." „We woonden op een boerde farenhuizen stallen de ii ïoolspullen breeduit, de voorman buigt zich zuchtend over de veelste roosterwijzigmg. angzaam verdwijnt de 'merstilte uit de stad. In i6i Tankrijk hebben ze er een naam voor: La Rentrée, de grote erugkeer van vakantie. eze week een serie over ne mensen en bedrijven weer aan de slag gaan. efc ndaag: Beroepencollege Het Gilde. vloeren in de klaslokalen ui nmen van de was en het w) ct overal naar verf. Conciërge nns heeft net de wc-rolhou- 5 gerepareerd. Nu loopt hij teen busje verf en een Kt. „Nog even een plafonne- iot" tótten." In de lege gang Jn stofzuigers, schoonma- s boenen de ramen en de 'ogielerares staat te ko- itei ten. ;eo- schoolgebouw van Beroe- 'college 'Het Gilde' in Lei- 11 '-gonst van activiteit: vol- 'de week dinsdag stromen de 'gen weer vol. Dan staan ook 'zintuigen van de leraren >,e. Top scherp. „Als het een senketel op de gang is, weet „ii li wat voor les het wordt", kend, terwijl Franse collega's na 15 jaar speuren nog steeds niet wisten wat ze in handen had den. Van Balgooy, inmiddels 65, heeft nog steeds een kamer in het Rijksherbarium. „Ik kan niet buiten dit vak. Ik heb ooit tegen mijn vrouw gezegd: 'Ik ben blij dat ik met VUT ga, dan kan ik eindelijk aan het werk.' Maar op reis naar verre oorden, op zoek naar bijzondere planten, gaat hij niet vaak meer. Vrienden hebben hem wel geadviseerd om zijn uitzonderlijke expedi tie-ervaringen op schrift te stel len. „Ik heb zoveel wonderlijke dingen meegemaakt, de mees ten geloven me niet als ik die verhalen vertel." „Zo ben ik ooit tijdens een tocht door de bergen van Tahiti, naar beneden gestort, een steile helling af. Ik was op zoek naar een zeldzaam levermos en naar een inheemse fuchsia die daar ooit was aangetroffen. Toen ik beneden tegen een boom tot stilstand kwam, had ik een tak in mijn hand. En wat groeide daarop? Inderdaad, het lever mos. En toen ik nog eens goed om me heen keek, zag ik dat de hele vallei vol stond met fuchsi a's... Hoewel ik overal bloedde, ben ik juichend omhoog ge klommen. De gidsen dachten dat ik gek was geworden." Van Balgooy werkt nu aan deel 2: 'Portretten van boomfa milies' en deel 3 'Portretten van overige families' van zaaddra gende planten. Deel 1 heeft hij aan zijn leermeesters opgedra gen, Van Steenis en Bakhuizen van den Brink. van Veen begroet zijn collega's. Hij zit 36 jaar in het onderwijs: vrolijke blauwe ogen en een soepele geest. „Nee hoor, ik kom niet om de schoolgeur op te snuiven, zo poëtisch is ons vak niet." Hij noemt zichzelf een 'slow starter' en komt alvast leerlingenlijsten ophalen. „Die ga ik thuis invoeren in de PC, om er weer in te komen." Het moet goed geregeld zijn van tevoren. Zijn dochter heeft dat ook, die geeft les op een basis school en is al begonnen. „Zij gaat de week eivoor kijken of er wel genoeg tafeltjes en stoeltjes zijn." Door haar verhalen komt het weer op gang, dan ziet hij de nieuwe leerlingen onwennig het gebouw inlopen. „Hoe ga ik ze opvangen, hoe krijg ik ze op hun gemak?" De nieuwelingen hebben tenslotte acht jaar op dezelfde basisschool gezeten. Voor hem is het routine, na 36 jaar, maai" het is nog steeds elke keer anders. „Je staat hier in het volle leven, echt midden in de maatschappij." Van Veen laat de stapels school boeken zien die klaarliggen in de bibliotheek. „Straks staan hier drie leraren om alles te re gelen en tientallen kinderen. Met een hoog stemmetje: „Me neer, ik ben een boek kwijt!" Hij glimlacht, vol voorpret: „Dan is de school pas echt begonnen." marina van den berg Max van Bal gooy onthoudt elke plant die hij ziet: „Ik weet nog pre cies welke planten en vo gels ik als heel klein jongetje heb gezien in Indonesië." foto mark la- mers oplossen van een cryptogram, ik kan duizenden planten her kennen. Ik kan niet goed uitleg gen hoe ik dat doe. Ik gebruik al mijn zintuigen: ik ruik, voel en kijk." Van Balgooy heeft een uitzon derlijke neus voor planten waar niemand raad mee weet. Als blijk van waardering hebben wetenschappers een zeldzame plant uit Nieuw-Caledonië naar van Balgooy genoemd: de Bal- goya Pacifica. De botanicus had de familie van de zeldzame plant binnen een paar uur her- DE TERUGKEER Leraar Nederlands J. van Veen tussen de stapels boeken die op de leerlingen van Het Gilde liggen te wachten. foto henk bouwman grote terugkeer. „Ik krijg zo'n oud en nieuw gevoel, alles is weer anders, roosters, leerlin gen, we maken nieuwe plan nen." Op de gang klinken verraste uit roepen en het geluid van grote zoenen. Leraar Nederlands J. zegt leraar handenarbeid W. Ciere. Nu staat hij ontspannen in blote bast gereedschap te sorteren. „Ik geneerde me bijna thuis te blijven, want mijn vriendin heeft maar twee weken vakantie." Iedereen benijdt leraren om hun lange vakanties, maar vol gens directeur J. Swildens is het bittere noodzaak. „Aan het eind van het schooljaar zijn ze er echt aan toe", zegt hij, „Die we ken heb je nodig om helemaal tot rust te komen." Hij geniet van deze periode, vlak voor de rij op midden-Java. Als peuter lag ik vaak op mijn buik te kij ken naar planten, mieren, kip pen en vogels. Ik onthield alles. Inmiddels ken ik ook de namen van alles wat ik toen, zestig jaar geleden, om me heen zag. Maar dat geldt alleen voor planten en dieren; namen van mensen ont houd ik slecht. Ook als ik op va kantie ben, kijk ik naar elke plant, elke vogel. Mensen die dat niet doen, realiseren zich niet wat ze missen..." Van Balgooy leerde het be noemen van planten van zijn beroemde voorgangers, de Leidse botanici professor Van Steenis en dr. Bakhuizen van den Brink. „Ik mocht als begin neling aanschuiven terwijl zij bezig waren stapels en stapels herbarium-materiaal door te nemen en daar een naam bij schreven. Zij brachten de plan ten op naam en ik probeerde daar zoveel mogelijk van op te steken." „Op een dag hadden ze een plant in handen waar ze abso luut geen raad mee wisten. Ik kwam toevallig voorbij, keek over hun schouder en zei achte loos: 'O, dat is de Pimia Rham- noides, een endemische Stercu- liacea uit Fiji. Een zeldzame plant die de vorige eeuw is gedetermineerd maar daarna nooit meer is teruggevonden'. „Ze vonden dat niet leuk en ik legde ze toen uit dat ik ooit een plaatje van die plant had gezien en dat niet meer was vergeten." „Na een paar jaar goed oplet ten, wist ik er net zoveel van af als zij. Maar je hebt wel een kronkel in je hersens nodig voor dit werk. De een is goed in het

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17