Jom onder luizenbouw trimpolder Politie zet onderzoek nog voort Noordwijkerhoutse katten onderdak Regio )osthout wil meer groen bij Hoogh Teijlingen Warenhuis op* Jstelten, prijzen op scherp Oegstgeest twijfelt over openluchtbad Poelgeest Zendingshuis: huiselijkheid voorop Bewoners willen tuin Zendingshuis kopen NDERDAG 21 AUGUSTUS 1997 A WEGMAN, 071 -5356451PLV-CHEF PETER VAN DER HULST 071 -5356454 ÜHOUT ANNETTE VAN DER ELST jewoners van de wijk Oost- in Voorhout willen een lere groenstrook tussen hun en de toekomstige bebou- in Hoogh Teijlingen. Dit ob je gisteravond tijdens de in- natieavond over het globale W jjmmingsplan Hoogh Teij- ni en, dat tot 28 augustus voor üe naak ter inzage ügt. De bij- ns komst werd gehouden op 1 oek van de bezwaarmakers lij n de versnelde bouw van de woningen, 'b e bezwaarmakers vrezen dat versneld bouwen (artikel 'ra irocedure) noodzakelijke '61 zieningen, zoals parkje, 12 iveldjes en winkels, in de ala komen. uil >ran two ordelijk wethouder D. IJdo (CDA) benadrukte dit nadeel te ondervangen door een tamelijk duidelijke invulling te geven van de wijk alvorens een bouwvergunning te verle nen. Volgens IJdo is de hoeveel heid gepland groen voldoende om zowel de kwaliteit van de nieuwe wijk als van de overgang tussen Oosthout en de nieuw bouwwijk te waarborgen. De bezwaren van Oosthoutbewo- ners hiertegen zijn in de beant woording op de bezwaarschrif ten dan ook resoluut van de hand gewezen. De bewoners beroepen zich op een eerder bestemmingsplan uit 1993 waarin is brede groen stroken rondom Oosthout wa ren voorzien. Zij menen dat het huidige bestemmingsplan daar wat betreft de groenvoorzienin gen te veel van afwijkt. Volgens IJdo echter wordt alleen maar geschoven met het groen zon der de totale oppervlakte aan te tasten. Foeliehofbewoner G. van Dooren zei gisteravond daar an ders over te denken. „Er is een vermindering van 3000 vierkan te meter groen ten opzichte van de oorspronkelijke plannen. Dat is heel wat meer dan u in uw beantwoording zegt." Ook had hij kritiek op de verdeling van het groen in het nieuwe be stemmingsplan. Van Dooren pleitte, namens een groot aantal bewoners van de rand van Oosthout, voor een bredere groenstrook tussen de twee wij ken. Van Dooren drong er op aan naar alternatieven te kijken en eventueel minder huizen te bouwen. Dat is volgens IJdo evenwel geen reële optie. „We moeten om financiële redenen woekeren met elke vierkante meter", aldus de wethouder. De bezwaarmakers leken murw ge slagen door het verweer van de wethouder. „Na de 56 bezwaar schriften hebt u toch een ver klaring van geen bezwaar bij ge deputeerde staten aangevraagd. Kennelijk doet u niet veel met die bezwaren, u hoort ze, maar veel invloed hebben ze niet", verwoordde GLV'er P. Verbeek dit gevoel. IJdo bestreed deze aantijging fel. „Dat is niet waar. We zijn heel zorgvuldig met de bezwaarschriften omgegaan en wel degelijk bepaalde proble men, bijvoorbeeld met een aan tal kwekers, opgelost." 3rl SCHOTEN DIMITRI WALBEEK s ieederde in handen plannenmakers Ni rschoten neemt het drie projectontwikkelaars uiterst lijk, dat zij in het diepste geheim tweederde van de npolder hebben gekocht. Het kassengebied is de ste locatie in het dorp waar huizen kunnen worden »fuwd laars. Uiteindelijk hebben we el kaar nodig. Ik dacht dat de tijd van geheime transacties voorbij was. Dit komt de samenwerking zeker niet ten goede", volgens Draijer. Voorschoten kan zich niet wapenen tegen dergelijke grondexploitaties. Weliswaar heeft een gemeente de moge lijkheid van het voorkeursrecht, maar daar zitten beperkingen aan vast. Het voorkeursrecht betekent dat de gemeente het eerste recht van aankoop heeft. Als een gemeente van deze re geling gebruikmaakt dient bin nen tw^e jaar het bestemmings plan te worden aangepast en moet met de bouw worden be gonnen. „En daar zijn we nog niet aan toe", volgens Draijer. Eerst moeten de woonwijken Starrenburg twee en drie wor den gebouwd. Vervolgens moet ook nog naar de vervuiling van het kassengebied worden geke ken. Zolang hebben speculan ten de tijd om gronden te kopen van tuinders. Hl Nu tijdens de Warenhuis op Stelten- v dagen zeer scherpe aanbiedingen, j# Een supergrote tuinhortensia ojj louder A. Draijer meent dat 'eenzijdige actie is te be- :n'. „Als die partijen ver- jjn ?ns ook nog exorbitante ei- uu tellen, kan dit zelfs beteke- dat het gebied nooit wordt erf ploiteerd", zegt hij. pi it in de Krimpolder begin g inde eeuw zo'n duizend ngen worden gebouwd, is en bekend. De projectont- elaars hebben in die tijd lag geslagen. Nu er geen meer te koop is - de ove- n grond zou in handen zijn u andere speculanten - heb- Ii de drie een presentatie van rfjl plannen bij de gemeente af ekondigd. aijer hoorde deze week het eerst van deze gehei- iverigens legale, aankopen. leeft kritiek op de wijze Top de drie te werk gingen, exploitatie van een nieuwe owijk moet eigenlijk een i van samenwerking zijn n gemeente en ontwikke- 'Geen ruimte tussen de huizen' OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Zelfs de actiegroep die al jarenlang pleit voor terugkeer van het buitenbad bij zwembad Poelmeer ziet het in. „Tussen de wonin gen en het binnenbad is een bad vanuit milieu-overwegingen ei genlijk onhaalbaar", zei voorzitter P. Lever van de Stichting Vrienden van Poelmeer gisteravond in de raadscommissie voor ruimte en groen. En dus moet het buitenbad misschien maar eens helemaal uit het bestemmingsplan worden geschrapt. Het buitenbad is immers 'een utopie' geworden. Een 'theoretisch probleem'. Daarover zijn de meeste raadsfracties het eens. chi irê pro c.nl /al tne elJ a II! eli nil d( l' W9Q Voor de nieuwe modellen van 1998 moeten onderstaande keukens plaatsmaken. Nr. Fabrika nt Model Kleur Afmeting incl. Adviesprijs Opruimprijs 15 Gilde ki euken Orion-Plus Groen 195x262 cm compl. 17.360,- 8.995,- 16 Gilde ki euken Casa-Celeste Jade/vanille 135x176 cm incl. blad/bak 13.720,- 6.295,- 20 Gilde ki euken Santaha Wit essen 163x283 cm compl. 11.390,- 5.950,- 25 Gilde ki euken Modena Jasmijn gelakt 212x190 cm compl. 15.380,- 8.995,- 28 Gildek) euken Contur Elzen/wit gelakt 240x190 cm compl. 22.214,- 10.295,- 35 Gilde ki euken Punto Wit/groen Punto 390x180 cm compl. 18.250,- 7.995,- 38 Gilde ki euken Delta Brill. Groen/beuken 180x200 cm compl. 12.620,- 6.995,- 42 Gilde ki euken Carat Birnbaum 275x175 cm incl. blad/bak 6.180,- 2.995,- 44 Gilde ki euken Village Vanille 305x200 cm compl. 21.360,- 12.950,- 47 Gildek) euken Omega Camee 235x275 cm incl. blad/bak 9.450,- 4.495,- 48 Gildek) euken Duo Satijnwit 265x215 cm incl. blad/bak 11.640,- 5.995,- 54 Gilde ki euken Anno Erie honingkleur 300 cm compl. 18.300,- 9.950,- 59 Gilde ki euken Dedra Blank eiken/rood 145x390 cm compl. 16.450,- 7.995,- 61 Gilde ki euken Brehat Eiken 14 BM 280x182 cm compl. 26.692,- 13.995,- 78 Arcadia Wil 270 cm compl. 10.860,- 6.595,- Het Zendingshuis in Oegstgeest is meer dan een centrum voor kerk en zending alleen. „Als je een bekertje melk wilt, kun je dat gewoon uit de koelkast pakken." foto henk bouwman OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Toeristen? Die zijn niet de eer ste doelgroep. Winst? Heeft het hotel niet. Neonreclame, een uithangbord? Ontbreekt. De hotelmanager moet nadenken voordat ze kan zeggen hoeveel bedden ze precies onder haar hoede heeft. En de receptionis te van het gebouw begint te protesteren als het woord 'ho tel' valt. Nou-nou meneer, dat is wel een groot woord hoor... Toch zijn de meeste van de ruim vijftig gastenkamers vol. Dennis Potter heeft er gelo geerd, Wim van der Zee is er geweest, de aartsbisschop van Ethiopië. Het hotel staat dan ook in het hart van de Leidse regio. Wordt omgeven door een enorme, zonovergoten tuin. En logeren is er uitzon derlijk goedkoop: 32,75 gulden per persoon, ontbijt inbegre pen. Slapen in het Zendingshuis. Het is een van de meer onver wachte functies van het gebou wencomplex aan de Leidse - straatweg in Oegstgeest. Diny van Es, gastvrouw en directrice, kijkt bedenkelijk. „We hebben een tijdje in de Gouden Gids gestaan. Maar dat was het toch niet, hoor. Het werd ontzettend druk, het was altijd feest. Brui loften en partijen in de zalen beneden. Het ging aan de doel stelling van het huis voorbij. En we hebben het experiment toen afgesloten, ik denk dat het een jaar of twee, drie geleden was. Sindsdien hanteren we de regel: het is hier toegankelijk voor allen die gastvrijheid zoe ken in het kader van kerk, zen ding en ontwikkelingswerk." Toch staat het merkwaardig ste hotel van de regio ook open voor gasten die niet recht streeks met zending of kerk te maken hebben. Buitenlandse studenten, doorgaans met een kerkelijke studiebeurs, kunnen er een kamer huren, hooglera ren, deelnemers aan diverse congressen en symposia, dele gaties van organisaties die zich bezighouden met ontwikke lingssamenwerking. Russen, Amerikanen, Indonesiërs, Afri kanen. „Maar het is niet zo dat ie dereen zomaar kan komen", benadruktVan Es. „Het gaat al leen als we ruimte hebben. En als we het er na overleg over eens zijn dat het kan." Toch klinkt het woord 'Zendings huis' kerkelijker dan het is, zegt Van Es. „Er komen hier ook moslims over de vloer. Mensen van elke denkbare godsdienst, eigenlijk." Het Zendingshuis heeft meer opmerkelijke kanten. „Het is hier huiselijker dan in de mees te hotels. Mensen voelen zich hier sneller thuis. We hebben hier geen gedoe met rondren nende obers. Als je een bekertje melk wilt, kun je dat gewoon zelf uit de koelkast pakken. En we eten gezamenlijk, waardoor je veel onderlinge contacten krijgt. In een ander hotel heb je dat toch niet zo snel: dat je bij iemand aan tafel gaat zitten en een praatje maakt." Ook het grote aantal kinde ren draagt bij aan de huiselijk heid, is de indruk van Van Es. „We hebben hier veel families met kinderen. Vooral Afrikanen en Indonesiërs kunnen daar erg van genieten. Van Es heeft zelf dan ook een opmerkelijke functie: een deel van haar bezigheden bestaat uit het leggen van contacten tussen de gasten. „We hebben hier momenteel bijvoorbeeld een familie uit Libanon. Maar we hebben ook cursisten die naar Libanon gaan. Die breng ik met elkaar in contact. Ik vind dat heel zinnig. Zelf zou ik het ook heel plezierig vinden om als ik naar een bepaald land ging er alvast wat over te ho ren. Mensen die uit het land komen weten altijd wel weer een paar adresjes. En je kunt de taal van het land oefenen. Het is geen wonder dat som mige gasten het vreselijk vin den om het Zendingshuis aan het einde van hun verblijf weer te verlaten. „Tja, sommige mensen hebben moeite met af scheid nemen. Maar ook wat dat betreft ben ik een soort praatpaal. Iedereen mag hier altijd binnenlopen om iets te bespreken." OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Een aantal bewoners van de De Kempenaerstraat is bereid een gedeelte van de tuin van het Zendingshuis te kopen. Dat blijkt uit een enquête die de kersverse bewonersvereni ging van de winkelstraat heeft gehouden. De vereniging heeft de vijftig bewoners die uitzicht hebben op de tuin van het Zendings huis gevraagd hoe ze de toe komst van het complex het liefst zien. De 25 bewoners die het formulier invulden bleken het over één ding eens: het groen rondom het Zendings huis moet behouden blijven. Een groepje van ongeveer tien bewoners denkt dat dat het beste lukt als ze proberen een stuk van de grond te kopen. Of dat er ooit van komt, is de vraag. In de raadscommis sie voor ruimte en groen liet WD'er I. Kotterman alvast we ten weinig te voelen voor het idee van de omwonenden. „Verkoop is niet zo'n goede zaak als we het park in stand willen houden. NOORDWUKERHOUT. MONIQUE WITTEMAN Vandaag zijn ze naar Engeland vertrokken: Klaas Schutte en Birgit Cramer uit Noordwijker- hout. Klaas kon in Londen een goede baan krijgen en Birgit zag drie jaartjes buitenland ook best zitten. Maar hoe moest het nu met hun twee poezen? Ze mee nemen betekende zes maanden quarantaine en dat is letterlijk beestachtig, zo vonden Klaas, en Birgit. Naar het asiel brengen leek lange tijd de enige optie. Ze hadden er alles aan gedaan, in het hele dorp hingen aanplak biljetten waarop te lezen stond 'Help! Wie redt onze katten uit het asiel?'. Reacties bleven ech ter uit. Maar toen hun verhaal vorige week maandag in deze krant stond, ging meteen de te lefoon. Met als resultaat dat voor de beide katten van Klaas en Birgit toch nog een nieuw huis gevonden is. Birgit heeft zeer gemengde gevoelens over het afscheid van haar twee lievelingen, zo vertel de ze gisteren. „Dat de reacties uiteindelijk toch nog kwamen was zo fijn, maar aan de andere kant wilde ik ze niet kwijt. Ik wilde ze nog zo graag een week je bij me houden, maar afgelo pen maandag was het toch zo ver. Ze moesten naar hun nieu we baasjes. Nee, bij elkaar zijn ze niet gebleven, maar dat is niet erg. Ik heb er een heel goed gevoel over, dat ze een prima leventje verder kunnen leiden. Hippo is in Voorhout terechtge komen, bij de familie Tierens en Kater is in Noordwijkerhout ge bleven. Hij woont sinds twee dagen bij de familie Wasse naar." De nieuwe baasjes van de twee katten, hebben een echte levensloop meegekregen. Klaas en Birgit hadden foto's van hen gemaakt van kleins af aan. „En die hadden we allemaal dubbel. Maar zelf hebben we natuurlijk ook foto's bewaard. Gelukkig gaat het goed met Hippo en Ka ter. Ik kan het alleen niet meer opbrengen om nog even langs te gaan. Maar ik bel nog wel voor ik vertrek!" Toen Hippo voor het eerst haar nieuwe huis zag, ging zij meteen onder de open haard liggen en Kater wilde gelijk een aaitje hebben van zijn baas. „We zijn - ondanks ons af scheid van de twee poezen - heel gelukkig met deze oplos sing. We hadden het toch niet over ons hart kunnen verkrijgen om ze naar het asiel te brengen. Dat was echt verschrikkelijk ge weest." Mogelijk andere verdachte in affaire Hobbitburcht ALPHEN AAN DEN RUN» VERVOLG VAN VOORPAGINA Volgens wethouder Dales is er thans geen enkele aanleiding meer om de schorsing te laten voortduren. „De politie heeft mij gezegd dat hij absoluut niet kan worden beschouwd als ver dachte". „Verder belemmert de ophef fing van de schorsing het verde re onderzoek niet en bovendien zijn de betrokken ouders er ook mee akkoord gegaan dat hij weer aan het werk is", vervolgt Dales. Dat de politie rekening houdt met een andere verdachte is de wethouder onbekend. „De poli tie betrekt mij niet in het onder zoek." Op de vraag waarom hij de schorsing ongedaan heeft gemaakt vóórdat het onderzoek is afgerond, zegt hij: „Ik ga af op de eerder genoemde gegevens die de politie mij heeft verstrekt. Ik zie op dit moment geen en kele aanleiding om de schorsing te handhaven." Dales weigert vervolgens commentaar op de vraag of hij dan niet het risico loopt dat het verdere onder- zoekgegevens aan het licht brengt die alsnog belastend zijn voor de leerkracht. Ook R. van Schaik, de andere waarnemend-directeur van De Hobbitburcht, weet niets af van een andere verdachte. Hij sluit uit dat de politie andere leden van het schoolteam verdenkt. Verder betreurt hij het dat het 'broeierige sfeertje op de school blijft bestaan'. Van Schaik spreekt de hoop uit dat de poli tie het onderzoek snel afrondt. „Ik weet dat net zo zeker als in het geval van de waarne mend-directeur. Dat geldt voor het hele team. Dat is voortdu rend achter hem blijven staan. Onze waardering voor de ma nier waarop hij met deze heel vervelende kwestie is omge sprongen, is enorm. Zijn be trokkenheid bij de school is er alleen maar door gegroeid. We waren vanochtend allemaal ontzettend blij dat hij weer op school kwam." Van Schaik sluit ook uit dat het verdere politie-onderzoek alsnog belastende gegevens over zijn collega oplevert. „Uit het feit dat zijn schorsing is op geheven kan ik niet anders dan afleiden dat hij buiten elke ver denking staat en blijft staan."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15