Ter Schure wilde het kwaad uit zijn bisdom bannen Een ander geluid over vliegtuiglawaai Kerk Samenleving Jongeren mijden de kerk maar houden van pelgrimages Herziene Groot Nieuws Bijbel blijkt populair i Schrijve nde lezers Het Spaanse graan heeft de orkaan doorstaan DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1997 Bisschop Ter Schure van Den Bosch heeft in de afgelopen twaalf jaar geprobeerd van de slechte gewoontes in zijn bisdom af te komen. ..Ik kan niet zeggen dat ik daar altijd in geslaagd ben", erkende hij gisteren in een uitzending van het r\-programma Studio RKK. Ter Schure heeft we gens het bereiken van de 75-jarige leeftijd in juni ontslag aan paus lohannes Paulus II aangeboden. De opmerkingen van de conservatieve Ter Schure. die de pers gewoonlijk schuwt, lijken gericht aan het adres van zijn voorgangers Bluvssen en Bekkers. Op de vraag wat de rode draad in zijn beleid is geweest, antwoordt Ter Schure - na lang denken: ..Ik heb geprobeerd het kwaad te voorkomen. Wanneer een keer iets scheef gelopen is. is het heel moeilijk het recht te draaien. Als een leven een maal scheef gegroeid is. is het heel moeilijk om van de slechte gewoontes af te komen." Nog voor Ter Schure begin maart 1985 de populaire bis schop Bluvssen opvolgde, kreeg hij te maken met tegen werkingen. De 28 dekens hadden de benoeming van de conservatieve bisschop unaniem afgewezen. Ook veel ge lovigen in het grootste bisdom van Nederland konden zich niet vinden in de keuze van het hoofd van de Rooms-Ka- tholieke Kerk. Zij uitten hun ongenoegen bij de installatie van Ter Schure: hij legde onder politiebewaking de honderd meter af van de Sint-Janskathedraal naar het nabijgelegen Casi no, waar de receptie plaatsvond. In de ruim twaalf jaar dat Ter Schure het bisdom heeft geleid, is de polarisatie geble- Dat leidde tot conflicten met parochies, omstreden be noemingen van behoudende priesters en onenigheid over de rol van pastorale werkers. Drie jaar geleden nog werd er gepleit voor een onderzoek naar het functioneren van Ter Schure. Zonder de progressieve groepen binnen de RK Kerk bij name te noemen, zei de bisschop dat deze in een aantal gevallen 'verraad aan het geloof en aan de kerk' hadden gepleegd. ..Dat doet pijn." Tijdens zijn ambtsperiode wilde Ter Schure voorkomen dat 'de mens scheef groeit', zo zei hij. „Dat heb ik gepro beerd. en ik kan niet zeggen dat ik daar altijd in ben ge slaagd. Het uiteindelijke oordeel laat ik maar aan onze Lie ve Heer over. Ik hoop dat hij niet te streng oordeelt." Ter Schure zei verder dat hij zich tijdens het bezoek van de paus in 1985 'dikwijls had geschaamd' voor de betogingen en de onverschilligheid onder veel rooms-katholieken. Nog maar twee procent van de Franse jongeren bezoekt de zondagse kerkdienst, maar zij ne men steeds meer deel aan pelgrimages en inter nationale bijeenkomsten. Dit blijkt uit een on derzoek van het Franse dagblad Le Monde. De jaarlijkse jongerenpelgrimage naar Chartres trok in 1991 ongeveer duizend deelne mers, dit jaar waren er meer dan 6000. Drie jaar geleden kwamen er 51.000 jongeren met een of ficiële pelgrimage naar Lourdes. vorig jaar wer den 62.000 geteld. „Sinds een jaar of tien, vijf tien zijn de pelgrimages de grote trekpleister voor jongeren", aldus aalmoezenier Michel Malvezin uit Aurillac. De 80.000 tot 100.000 jongeren die jaarlijks de oecumenische gemeenschap Taizé in het oos ten van Frankrijk bezoeken, hebben volgens broeder Emile twee beweegredenen: aan de ene kant de schoonheid van het gezamenlijk bidden en zingen en aan de andere kant de ontmoeting met andere jongeren. In een Frans boek over jongeren en geloof wordt, voor wat de jongeren in Taizé betreft, de ontmoeting zelfs hoger aan geslagen dan het religieuze aspect. Lang niet alle jongeren in Taizé of bij de We reldjongerendagen zijn gelovig. Velen komen omdat ze op zoek zijn. aldus broeder Jéröme. „Het feit dat men met zovelen stil is, maakt een enorme indruk", zegt de 18-jarige Anne in Le Monde. „Dan blijkt bidden plotseling makkelijk te zijn." Dankzij grote bijeenkomsten komen jongeren uit hun isolement. „Op school zal ik het niet in mijn hoofd halen te zeggen dat ik naar de mis ga. Dan denken ze dat ik debiel ben", zegt Clai re. .Als je katholiek blijkt te zijn, is dat voor an deren een veel grotere schok dan wanneer je zegt datje boeddhist bent." De herziene Groot Nieuws Bij bel. een vertaling in hedendaags Nederlands, blijkt populair. Sinds de verschijning vorig na jaar hebben het Nederlands Bij belgenootschap (NBG) en de Katholieke Bijbelstichting (KBS) 50.000 exemplaren van deze bij bel voor buitenkerkelijken ver kocht. In de drie maanden na de presentatie gingen 25.000 exemplaren van de herziene editie over de toonbank. In de afgelopen zes maanden ver kochten de protestantse en ka tholieke bijbelorganisaties een zelfde aantal. Dat was twee keer zoveel als in het eerste halfjaar van 1996, toen de Groot Nieuws Bijbel nog in de editie van 1983 op de markt was. Pas vanaf volgend jaar febru ari komt de herziene Groot Nieuws Bijbel met aantekenin gen op de markt. Dat is een half jaar later dan gepland. Er is meer tijd nodig om aan de kwa liteitseisen te voldoen. Ook vergt de publicatie van andere nieuwe uitgaven meer tijd dan voorzien. Zo moet be gin volgende eeuw de Nieuwe Bijbel Vertaling verschijnen. Hoewel de productie van deze oecumenische bijbel ook vertra ging heeft opgelopen, verwach ten NBG en KBS dat de uitgave in het jaar 2002 het licht ziet. ADL-kantoor in Wenen wenen dpa/rtr/afp De grootste joodse mensen rechtenorganisatie in Ameri ka, de Anti Defamation Lea gue (ADL), heeft gisteren in Wenen haar eerste Europese kantoor geopend. De organi satie, die tegen racisme en antisemitisme strijdt, wil on dersteuning bieden aan de nieuwe joodse gemeen schappen die na de val van het communisme in Mid den- en Oost-Europa zijn ontstaan. ADL-directeur Abraham Foxman zei dat het er ook in Wenen om gaat 'het grote nee tegen antisemitis me, racisme en vreemdelin genhaat te laten horen'. parus» Deelnemers aan de Wereldjongeren dagen in Parijs rusten uit onder een brug in de omgeving van de Notre Dame. Paus Johannes Paulus II voegt zich vandaag bij de naar schatting 300.000 jonge pelgrims die het rooms-katholieke evenement in de Franse hoofdstad bijwonen. Komende zondag gaat hij voor tijdens de slotviering in het Bois de Boulogne. Vanuit Nederland zijn driehonderd jongeren naar Parijs gereisd. Ook enkele bis schoppen, onder wie kardinaal Simonis, wo nen de manifestatie bij. foto epa Tv-sene over'ge wo gelovige J Rooms-katholieken zijnj wone mensen. Zij prob hun dagelijks leven het een plaats te geven, ny de buitenwereld is dat nj even zichtbaar. Met die schap zendt het Rooms liek Kerkgenootschap i september de tiendelij Mensenkinderen uit „De katholiciteit i: de haren bijgesleept", drukt eindredacteur Fra voort. De eerste aflevei de serie onderstreept i merking. De kijker maak met de traditionele tuin milie Van der Kna Poeldijk, een van oorspi tholiek dorp in het Westl Ineke zingt in koor van de parochie, Ni hetzelfde in het Westlani nenkoor. Ook brengt I een keer - op verzoek - blaadjes rond. Welke rooms-katholieke geloof in hun dagelijks leven blijft in de eerste afleven ter de vraag. Volgens Bart Verreijj godsdienst en cultuur KRO. is de serie e. Ad Langebent, de vei KRO-joumalist die begii plotseling is overledea het brein achter een son serie, Mensen daar dr om. Daarin legdei het dagelijks leve jaardenhuis in Deun Mensenkinderen gaat spoor verder. De serie i spectaculair, erkent T „Ik had gehoopt dat t spannender dingen wa beurd, zoals een geboon overlijden." In de t leveringen staat de tui milie centraal, daarna vijf delen over familie 1 in het Brabantse Schijn1 hebben een café/restaur 11 De vervolgverhalen i bij de kijker vooral heil 'I oproepen, aldus de p 1 mamakers. Traditie, schap en katholiek zijn de sleutelwoorden. Ooke lieken hebben vaak geen re antwoorden op pro 5 die ze in hun leven onn d zegt Tervoort. „Wel en 5 de christelijke waardeni^1 degelijk als leidraad." compliceerde geloofsdiklF doen zich in de eerste a|e gen niet voor. u tdeLeidsch Dasblad ANN01897 Zaterdag 21 Augustus ADVERTENTIËN 350 Gulden te leen gevraagd a 5 pCt. met eene driemaan- delijksche afbetaling. Brieven onder letter A aan Kat's Alge meen Advertentie-Bureau, Hoogevvoerd 83, Leiden. Droge Bloembollenveiling te Katwijk a.d. Rijn, bij het Ho tel „De Roskam", op Donderdag 26 Augustus 1897, des mor gens te 10 uren. De Directeur A de Mooy Jr., Directeur te Rijnsburg, en S. Wassenaar Sr., Directeur te Katwijk, zullen als lasthebbers hunner principalen ten verkoop aanbieden: groote en sterke partijen Tulpen, Krokussen, Narcissen, enz-, zijnde leverbaar en per Hectoliter. De bloembollen zijn één uur voor de verkooping te bezichtigen bij het Hotel „De Ros kam". Betaaldag 1 November 1897. Dagkamer te huur of gelegenheid voor eenige heeren, om in het middaguur koffie te drinken voor een billijken prijs. Bur. v.d. BI. No. 602. Woensdag- en Zaterdag-avond zijn exemplaren van het Dagblad, waarin deze Advertentiën voorkomen van af halfze ven verkrijgbaar ad 2 Cents, mits aan het Bureel afgehaald. Ten kantore van P. Clos en Leembruggen, alhier, kan een Jongmensch geplaatst worden, eenigszins met administratie bekend. Zich in persoon aan te melden 's morgens tusschen 11 en 12 uren. ANN01972 maandag 21 augustus LEIDEN De 21-jarige Leidse zangeres Natasja Hoonhout is in de wolken. Samen met haar verloofde Emile Miedema (22), sinds kort ook Leidenaar, veroverde zij de eerste plaats in het AVRO-televisie-programma „Nieuwe Oogst", waarvan de finale zaterdagavond werd uitgezonden. Het jury-trio Tel- kamp/Van der Molen/lbo kende nun de hoogste onderschei ding toe, die een Loekie Knol en André van Duin de voor gaande Nieuwe Oogst-jaren mochten ontvangen van de AVRO-televisie. Directe „winst": een bandrecorder, een op treden zondag meteen in het radioprogramma „Muzikaal Onthaal" en meedoen aan een festival in Palermo. LEIDERDORP Het zwembadcomplex van de zwem- en polovereniging „De Does" is sinds enige tijd uitgebreid met een overdekt bad. De burgemeester van Leiderdorp heeft dat bad samen met de gemeenteraad al „ingezwommen". Op zaterdag 9 september zal de commissaris van de Koningin in Zuid-Hollana, mr. M. Vrolijk, dit bad officieel in gebruik stel len. Door te drukken op een knop zal hij de beweegbare vloer van het zwembad in het bad laten zinken. LEIDEN Gerrie Mühren en Barry Hulshoff zullen morgen avond de aftrap verrichten van de wedstrijd Lugdunum te gen Ajax-B. Beide spelers zullen tevens de jury vormen wiens taak het is de beste Leidse speler aan te wijzen. Een timmerman beweert dat hij in een uur een tafel kan ma ken. Niemand gelooft hem. Dan belt het Leidsch Dagblad en zegt: 'Bewijs maar eens dat je dat kan!' En zie: het lukt. Mooie foto's op de voorpagina. Daarop stuurt een lezer een fo- Ach ja,... Ik schat dat de figuur to van een tafel met zes poten, in de krant een oppervlak heeft en zegt: 'Die kan je i ken! Die komt van een buiten aardse beschaving!' En scheldt de timmerman om onduidelij ke redenen uit voor papegaai. dat tien maal zo groot mijn cirkel. Dus doe ik daar tien maal negen minuten over: anderhalf uur. Makkie. Maar wel duizenden guldens schade voor de boer! Hou toch op met dat vandalisme. En voeg er als jeblieft geen geestelijk vanda lisme aan toe. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) Rooseveltstraat82 ABONNEESERVICE HOOFDREDACTIE J.G Majoor, T. van Brusselfad/unct) PUBLIC RELATIONS Jacobs. chef red. Groot Leiden 3.M. Brandenburg, chef eindred regio chef eindredactie algemeen ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal acceptgiro per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigt verstrekken tot het autom van het abonnementsgeld, onto korting per betaling. VERZENDING PER PI per kwartaal (ND LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET ogen hebben of blind zijn (of eer leeshandicap hebben), is eei het regionale nieuws uit het geluidscassette beschikbaar Voord 0486-486486 Centrum voor Gesp i die zo klagen wonen schijnbaar erg geïsoleerd of hebben niets te doen. I E K E N H U I Z ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 e woensdag 13.00t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessen!» dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14 30-15.15 uur en 19 00-19 45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partnf bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21 00 uur Special Care Unit 10.30-11.00 uur, 15.00 -15.30 uur en 19 00-19 30 u overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling: 10.30-19 00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleeg Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uuren 19.00-19 45 uur RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth FOTO'ARCHIEF (tel 071-5454545) dagelijks 14.00-15 00 uur en 18.30-19 30 uur, klassell daarnaast ook 11 15-12 00 uur Kraamafdeling 14.30-15 30 uur en 18.30-19 30 uur (voor vaders tot 210 Kinderafdeling 14 30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC) 14 00-14 30 uur Spoedeisende hulp dag en nacht geopend Wanneer ik de kranten doorblader, kom ik telkens verhalen tegen van die notoire kla gers over geluidshinder van overkomende vliegtuigen. Wat is dat toch van een groep mensen uit Leiden, Oegstgeest, Voorhout, Sassenheim, Lisse en vooral niet te vergeten Warmond? De mensen die zo klagen wonen schijn baar erg geïsoleerd of hebben niets te doen. Ik woon zelf in Warmond en mijn tuin grenst aan een drukke verkeersweg. Weet u nog die weg waarover jaren geleden de dis cussie op gang kwam om de doorgaande route te asfalteren of straatklinkers te leg gen? Toen wist diezelfde groep mensen, die nu tegen geluidshinder is, ons eventueel op te zadelen met straatklinkers. Gelukkig wa ren er anderen die ook aan ons dachten en het werd asfalt. De geluidshinder die we on danks het asfalt toch nog hebben is groot en zeker wanneer je in de tuin vertoeft. Kla gen doen we verder nooit, want dan kan je wel overal over beginnen. Daarom zeg ik, en met mij vele anderen, geef ons maar die vliegtuigen over ons heen. Prachtig toch wanneer je in de tuin zit te genieten, die mooie glimmende en in het donker verlichte zwanen, hoe ze in de lucht blijven hangen en hun weg zoeken naar onze Schipholhaven. Dat er vlakbij Schiphol wordt geklaagd, kan ik mij wel voorstellen. Maar kom op, klagers tussen Leiden en Hillegom en de plaatsen er omheen. Let niet zo op die vliegtuigen die wat lawaai maken. Denk eens wat positiever en - net als zoveel ande ren - geniet ervan en bedenk dan welk een welvaart de luchthaven Schiphol en alles daarom heen ons bengt. 118.30-19.30 uur, klasse» daarnaast ook 11 15-12.00 u Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel 071-5269111): alle patiënten (behalvekinderen) 14 15-15 OOuure 19.30 uur

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14