uin Bollenstreek 'Wethouders moeten aftreden' 'Zorgcentrum krijgt hotelfunctie' iodem Kagertuinen grondig schoongemaakt ïnnisclub ongelukkig et nieuwe tennisvelden ratis Philips Fizz Auto-lening Biermarkt in Sassenheim ©ERDAG 21 AUGUSTUS 1997 ■yVIM WEGMAN, 071 -5356451PLV-CHEF PETER VAN DER HULST 071-5356454 |ader brengt fïetsster op De vader van een 18-jarig meisje uit Rijnsburg - dat gis- Ivond op de Zeeweg met haar fiets ten val kwam door een Eng met een tegemoetkomende 30-jarige Katwijkse fïetsster «ft deze laatste naar de politie opgebracht omdat ze aanvan- lc probeerde door te rijden. De man reed achter zijn dochter Be fiets en zette na de botsing de achtervolging in. Op het po lbureau werd de zaak uitgepraat. De verwondingen van de hsburgse bleven overigens beperkt tot wat schaafwonden. kbedekkers veroorzaken brand iwuk Vlammen laaiden gistermiddag op van een dak van appartementencomplex aan de Voorstraat in Noordwijk. ivuur werd veroorzaakt door dakbedekkers die het mastiek melijk te heet hadden gemaakt. Aangezien de dakbedekkers [al aan het blussen waren geslagen, bleef de schade beperkt, brandweer maakte het karwei af. aelheidscontroles verscherpt ogDWUK Tijdens het asfalteren van de provincialeweg N206, sen de Beeklaan en De Krom in Katwijk, zal de politie extra ierp controleren op het naleven van de maximum-snelheid, ïs tijdens de wegwerkzaamheden vastgesteld op vijftig kilo- Ier per uur. De boete voor automobilisten die te hard rijden hoger liggen dan normaal. lotorfiets gestolen WUK« Vanaf het Palaceplein in Noordwijk is gistermiddag iwitte Suzuki motorfiets gestolen. De motor was 15.000 gul- i waard. brekers ontvreemden kassalade som* Inbrekers hebben gisternacht een kassalade met wis- jld meegenomen uit een winkel aan de Houttuin in Hille- Waarschijnlijk waren de daders twee mannen die door een lige zijn gezien. Het tweetal gooide een ruit in om de winkel len te komen. aatjesboorder steelt geld Bij een vrijstaande woning aan de Matenesselaan in Lisse itemacht een inbraak gepleegd volgens de zogenaamde tjesboormethode'. Daarbij werd een gat in het kozijn ge el om vervolgens een niet beveiligd raamhefboompje te len. De inbreker nam geld en waardepapieren mee, Een uit oning afkomstige video werd in de achtertuin teruggeVon- 1EIM AAARGRIT TIBBOEL meente Sassenheim heeft ultimatum gesteld om de gheid tussen tennisvereni- [STV) en korfbalvereniging uit de wereld te helpen is uiterst ongelukkig met eit dat TOP haar nieuwe rasvelden ook voor ten- ebruikt. Het overleg over zaak loopt echter uiterst De twee verenigingen ten nu voor 15 september impasse komen. Anders wethouder A. Olthof in, zo le hij gisteren tijdens een lissievergadering. ioê ontving onlangs een :van STV over de tennisba- die TOP op de kunstgras- heeft aangelegd. De lalvereniging wilde met het verhuren van deze banen een exploitatietekort van 15.000 gul den wegwerken. Olthof vond dat plan aaanvankelijk 'loffelijk en creatief. Nu heeft hij echter begrip voor de zorgen van STV, dat bang is dat leden naar de korfbalvelden uitwijken. Ook de Sassenheimse politiek toonde begrip voor de tennis vereniging. Vooral ook omdat de vereniging onlangs uit eigen middelen een negende baan heeft aangelegd. Olthof zei het een goede zaak te vinden dat de tennisfaciliteiten in Sassenheim worden uitgebreid. „Daar is niets op tegen, maar als er een concurrentie ontstaat zal de ge meente het voortouw moeten nemen eh een indicatie geven op welke wijze TOP de tennis- activiteiten moet opzetten." 0* in combinatie met 1-jarig Hi GSM abonnement tot 1-1-1998 29,55 per maand overdag bellen voor ptt telecom 0.80 p/m (half geld) naar drie door u zelf gekozen 's avonds/weekend bellen voor ƒ0,35 per minuut geen entreekosten ter waarde van 108,69 WEL SNEL EN BEL: 070 - 3023666 n 2 werkdagen heeft u uw mobiele telefoon in huis. Of bezoek één 'onze 19 ANWB Travelcomshops in de ANWB vestigingen. B| dt zolang de voorraad strekt Prijzen zijn Inclusief BTW. VOOR MOBIEL TELEFONEREN: ANWB TRAVELCOM. I De Noordwijkse wethouders V. Salman, F. van der Veen en T. Sweers moeten aftreden. Dat stellen fractievoorzit ters T. van Rijnberk (D66), P. van Zuijlen (PvdA) en A. Ouwehand (GroenLinks) in een van de vragen die ze bij het college hebben ingediend. De wethouders zouden 'politieke doodzonde nummer één' hebben begaan, na melijk 'opereren in afwijking van de opvattingen van de gemeenteraad, c.q. de raad verkeerd voorlichten'. Van der Veen vindt de eis lachwekkend en wijst met de be schuldigende vinger naar burgemeester H. van der Sluijs. ven in de brief van 9 juli aan de raad: „Voor ons was de discus sie gesloten en we hebben ons gericht op de door het senioren convent afgesproken lijn." Voor de drie oppositieleiders begaat het trio hiermee een doodzon de. Ze vragen zich af, in een van de 22 vragen, of het 'de wethou ders bekend is dat hieruit een NOORDWIJK* JOB DE KRUIFF De drie wethouders hebben, nadat op 13 mei alle fractie voorzitters zich vóór terugkeer van de gemeentesecretaris uit spraken, pogingen gedaan het negatieve standpunt hierover van de vijf sectorhoofden zwart op wit te krijgen. Maar ze schrij- onvermijdelijke consequentie voortvloeit, namelijk aftreden?' De wethouders werpen in een reactie tegen dat ze slechts met het verschaffen van (betere) in formatie bezig waren. Het se niorenconvent zou van de bur gemeester een onjuiste weerga ve van het gesprek tussen de vijf ambtelijke sectorhoofden en het college te horen hebben ge kregen. „Wij hebben het recht en de plicht om de raad goed voor te lichten", zegt Salman. En Van der Veen: „Het zou een politieke doodzonde geweest zijn als we niets hadden gedaan. Als we onwaarheden hadden la ten voortbestaan. Want helaas bleken uit het seniorenconvent zeven of acht verschillende in terpretaties te komen." Van der Veen zou daarom wel eens willen weten wat burge meester Van der Sluijs in het se niorenconvent (de vergadering van alle fractievoorzitters) pre cies gezegd heeft. „Wie pleegt er een politieke doodzonde? Als je met negen mensen in een ka mer zit. En acht daarvan, de vijf leden van het management team en de drie wethouders, hebben één unanieme eindcon clusie. Maar er zijn problemen met de boodschap die vervol gens naar buiten komt. Dan zit ten of de wethouders te jokken, of de boodschapper. Dat mogen ze van mij gaan uitzoeken." Dat de drie oppositieleiders weer niet met bewijzen komen vindt hij ook een politieke doodzonde. „Kom nu eens met feiten, en niet met honderd vra gen! Ze komen telkens met be schuldigingen en werpen dan een rookgordijn op." Salman heeft inmiddels de conclusie getrokken dat hij met 'politieke vandalen' te maken heeft. Hij vindt het een 'knullig vragen lijstje'. „Ze blijven maar verder gaan met het beschadigen van politiek Noordwijk. Ik snap niet dat hun besturen dit tolereren." Als het aan Salman ligt krij gen de'drie per kerende post antwoord. Hoewel het college formeel nog niet in de raadsver gadering van komende dinsdag hoeft te antwoorden, zegt Sal man: „We maken het in augus tus af. Als het aan mij ligt gaat er met kerende post een ant woord uit." Vandaag bespreekt het college de vragen. Burge meester Van der Sluijs was niet voor commentaar bereikbaar. oenstrook bij Sassenheimse basisschool De Springplank ook 'ernstigvervuild JjHEIM WIM VAN WANROOY Directeur J.F. de Leeuw van Groot Hoog- waak: „Dit is een beloning voor vier jaar noeste arbeid." FOTO» DICK HO- GEWONING NOORDWUK IRENE NIEUWENHUUSE Groot Hoogwaak, het Noordwijkse woon-zorgcentrum voor ouderen, krijgt steeds meer het karakter van een hotel. „Het doel is uiteindelijk een centrum te creëren dat volledig tegemoet komt aan de individuele wensen van onze cliën ten", vertelt directeur J.F. de Leeuw. „Als mevrouw lansen belt, komen wij. Met het door haar zelf gekozen menu, om haar te helpen met wassen of haar op het door haar gekózen tijdstip te as sisteren met het naar bed gaan." Het centrum kreeg, als eerste huis in de regio Zuid-Holland Noord, voor zijn aanpak vanmorgen een prestigieus compliment: het zogeheten woonzorg kwaliteitslabel. Afgegeven door de Com missie Externe Kwaliteitsbewaking van de WoonZorg Federatie. De Leeuw nam 'met gepaste trots' het twee meter grote label in ontvangst. „Dit is een beloning voor vier jaar noes te arbeid. We hebben een cultuurom slag bereikt en het voor elkaar gekregen dat die vernieuwingen tussen de oren van al onze medewerkers terecht zijn gekomen." Momenteel wordt in Groot Hoogwaak gewerkt voor 150 senioren. Cliënten worden ze genoemd. „De naam bewo ners vinden wij niet meer van deze tijd, want wij zijn er voor hen. Als ze hier binnen komen, willen we ze in principe hetzelfde comfort en hetzelfde leven bieden als voorheen. De directeur licfit dit verder toe: „De hotelfunctie wordt de komende tijd steeds meer bespreekbaar. We beseffen dat elk hotel natuurlijk zijn dagtarief hanteert. En er zijn uiteraard een- en vijfsterren hotels. En dan heeft elk hotel zijn bediendekamer en is er soms een bruidssuite aanwezig. Verschil in wonen en zorg blijft dus bestaan, maar de ba siszorg is bij ons al uitstekend. De ex tra's worden bepaald door de financiële situatie van de cliënt." Groot Hoogwaak staat aan de voor avond van een grootse renovatie/nieuwbouwplan. Als deze plannen over drie jaar zijn verwezenlijkt zal Groot Hoogwaak volgens De Leeuw een luxueuze driesterrenaccommodatie zijn. Zowel voor degene met een smalle beurs als voor de rijke, voor de vitale vijftiger en de zorgbehoevende negenti ger. Er kan een ruimte van twintig vier kante meter worden gehuurd of een ap partement van tweehonderd vierkante meter worden gekocht. Het is ook mogelijk in Hoogwaak te 'particulieren'. Deze cliënten kopen naast de basiszorg extra verpleeghulp van 'buitenaf. „Wij zijn daar niet tegen, omdat wij vinden dat de klant bepaalt hoeveel en welke zorg hij wenst." Voor het respecteren van de privacy staat De Leeuw persoonlijk in. Geen personeelslid zal het nog in zijn hoofd jialen een flat of kamer zomaar binnen te lopen. Ook het je- en jij-tijdperk is volledig achter de rug. „Ieder perso neelslid weet dat het hier een doodzon de is om mijnheer Pietersen met jij aan te spreken." Waarnemend-hoofd verzorging H. Victor onderschrijft vollledig de filoso fieën van haar directeur. Maar als 'vrouw van de werkvloer' heeft zij toch een paar kanttékeningen. „Natuurlijk proberen we zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de wensen van de cliën ten, maar we zijn toch beperkt door de mogelijkheden en de financiën". Als de 'ochtendspits', de uren dat de meeste zorg wordt gegeven, voorbij is, zijn er nog maar twee verpleegkundigen voor 52 cliënten beschikbaar. „Dat is te weinig. Vooral als je je realiseert dat veel oudere cliënten die hier nu binnenko men als verpleeghuispatiënt zijn geïndi ceerd en dus behoorlijk hulpbehoevend zijn." Door een juiste instelling, een goede sfeer en efficiënt beleid probeert zij zo veel mogelijk het iedereen naar de zin te maken en de idealen die het huis zich heeft gesteld waar te maken. „Maar voor ons is het wel kei- en keihard wer ken. Gelukkig hebben we de beschik king over goed gemotiveerd en gekwali ficeerd personeel. Daarnaast is er een 'leger' van vrijwilligers die de tijd en energie heeft leuke dingen met de men sen te doen." Om aan te geven hoe ver de keuze mogelijkheid voor de cliënten al is, komt het eten ter sprake. Elke dag kan gekozen worden uit ruim zeventig me nu's. Drie soorten soep, drie soorten aardappelen, drie soorten groènten etc. De directeur: „We weten hoe belangrijk eten is en vinden het een goede zaak hier veel aandacht aan te schenken." De Leeuw heeft er moeite mee dat de maatschappij ouderen nog te veel als tweederangsburgers benadert. „Senio ren zijn net als wij mensen van vlees en bloed, mensen met eigen verlangens en eigen behoeften. Als zorgcentrum heb je die wensen maar te respecteren. Daar om durven wij ons ook kwetsbaar op te stellen. Door er steeds bij onze cliënten op te hameren dat zij met klachten naar ons toe moeten komen en nooit iets moeten opzouten. Sassenheim bezorgd over exploitatie jeugdcentrum SASSENHEIM MARGRIT TIBBOEL De Sassenheimse politiek is bezorgd over het ontbreken van een overzicht van de ex ploitatiekosten van het toe komstige jongerencentrum bij Wasbeek. Dat bleek giste ren tijdens een commissie vergadering. Overigens heeft de raad nog geen keuze ge maakt tussen de verschillen de ontwerpen voor het jon gerencentrum. De Amersfoortse architect J. Klinkhamer lichtte deplan- nen gisteravond toe. Hij maakte duidelijk dat de ver schillen tussen de ontwerpen vooral te maken hebben met de kwaliteit en de prijs. Zo ligt er een plan voor een on derkomen met een vloerop pervlakte van 453 vierkante meter. Daar hangt een prijs kaartje aan van 1,5 miljoen gulden. Het tweede ontwerp kost een ton minder, maar is 53 vierkante meter kleiner. Het derde plafr is nog eens 50 vierkante meter kleiner en opnieuw een ton goedkoper. Echt essentiële verschillen tussen de drie ontwerpen zijn er volgens de architect niet. .Alleen is alles in de kleinere plannen in een veel krappere ruimte geperst." Zijn voorkeur gaat dan ook uit naar het plan dat het eerst van de tekentafel kwam en de meeste garantie biedt voor een 'volwaardig' jonge ren centrum. Hoewel politiek Sassen heim in een eerder stadium bedenkingen uitte tegen het opnemen van een podium zaal, bleek daar gisteravond niets van. De drie schetsont werpen hebben allen een dergelijke voorziening, hoe wel de afmetingen duidelijk verschillen. De raadsleden C. van der Ploeg, C. Poels (D66) en H. Wilbrink (CDA) gaven uit drukkelijk te kennen pas overstag te willen gaan als wethouder A. Olthof bij een volgende vergadering een duidelijk overzicht met de te verwachten exploitatiekosten aan de commissieleden kan overleggen. Van der Ploeg: „De gemeente mag er dan goed voor staan, we moeten wel weten wat er ieder jaar aan subsidie bij komt. We moeten ons goed realiseren waar we aan beginnen en wat het ons waard is." Hoewel wethouder Olthof de verwachting uitsprak dat het jongerencentrum zich zelf zal moeten kunnen be druipen, bleek de WD woordvoerster daar een hard hoofd in te hebben. „Dan zouden we wel de eerste zijn", merkte ze schamper op. H. Wilbrink (CDA) wil op korte termijn duidelijkheid over het aantal formatie plaatsen dat in het nieuwe centrum nodig zal zijn 'om de boel goed te laten draai- Het idee om de nieuwe jongerensoos een multifunc tionele bestemming te geven - de raadsleden brachten on langs een oriënterend bezoek aan een dergelijk jongeren centrum in Uithoorn - werd door Klinkhamer gedeci deerd van de hand gewezen. M. Voerman (PvdA) gaf aan voorstander te zijn voor een ruim opgezet centrum. „We moeten niet al te mieze rig doen en gaan beknibbe len op de vierkante meters, want het gaat maar om klei ne verschillen. Als we het nu niet goed doen, hebben we later spijt." Ernstig verontreinigde' grond rond «der een aantal woningen aan de ertuinen in Sassenheim gaat in het laar van 1998 volledig op de 'p. Gedeputeerde staten van Zuid and willen met deze rigoureuze tegel alle troep uit de voormalige vuilstort gebruikte - turfsteekput ajderen. De grond is dermate ver bat isolering in de ogen van de tocie geen soelaas biedt. Et onderzoek naar de bodemver- 'Einiging verkeert momenteel in de te fase. Sinds kort is gebleken dat Ervuiling zich ook uitstrekt tot een Eastrook langs de basisschool De Springplank aan het Kagerplein. De contouren van de voormalige vuilstort zijn nu pas precies vastgesteld. De turfsteekput ligt een tikje anders dan altijd was aangenomen. Net als de be woners van de zes getroffen huizen aan de Kagertuinen - twee zijn er in middels van de lijst geschrapt - heeft cje provincie de directie van De Springplank op de hoogte gebracht. Ook de directies van basisschool De Rank en kinderdagverblijf van de Bol- derberg Groep, beide aan de Kager- dreef, zijn uit voorzorg geïnformeerd. De provincie heeft dat laatste gedaan omdat er kinderen uit de vervuilde wijk naar die school en dat dagverblijf Volgens provinciewoorvoerder J. van der Griend is er geen direct gevaar voor de kinderen van de basisschool De Springplank. „Maar" helemaal uit sluiten kan ik dat nog niet. We voeren momenteel gesprekken met de school. Er moet antwoord komen op de vraag of kinderen daar in de grond wroeten. Want hand-mond-contact kan wel ge vaar opleveren. Is dat het geval, dan zullen we, vooruitlopend op de sane ring, met spoed maatregelen nemen." Consequenties Het contact met de bewoners van de huizen aan de Kagertuinen loopt al veel langer. De bewoners hebben sa men met de provincie zelfs een pro jectgroep geformeerd. Daardoor blij ven zij voortdurend op de hoogte. Van der Griend weet nog niet precies wat de bewoners tijdens de sanering boven het hóófd hangt. „De vervuiling zit ook onder de huizen. Daar halen we de troep ook weg. We gaan nu na welke consequenties dat voor de bewoners heeft. Of ze hun huis uit moeten? Daar kan ik nu nog niets over kwijt." De afdeling bodemsanering van de provincie is van plan omstreeks sep tember/oktober nogmaals een infor matieavond voor de direct betrokken te houden. Proefboringen hebben aan getoond dat in de bodem van de Ka gertuinen 1400 milligram lood per ki logram droge stof zit. Bij 500 milligram spreekt de provincie al van 'ernstige verontreiniging'. Ook het cadmiumge- halte (15 mg/kg) ligt boven de alarm- waarde van 12. De aangetroffen hoe veelheid gevaarlijke PAK's (polycycli sche aromatische koolwaterstoffen) blijft nog net onder de alarmfase. In twee kernen zijn bovendien olieachti ge producten aangetroffen. De sanering gaat 1,2 miljoen gulden kosten. Sassenheim neemt daarvan 120.000 gulden voor zijn rekening. Oorspronkelijk was het plan om in september van dit jaar al met de schoonmaakbeurt te beginnen. „Het onderzoek heeft echter langer geduurd om een zo goed mogelijk onderbouwd rapport te kunnen uitbrengen." van ons is "merk"baar beter. Door onze lage tarieven. Bel 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 SASSENHEIM Café De Twee Wezen houdt zondag 24 augustus op de Oude Haven in Sassenheim weer een biermarkt. Voor de liefhebbers zijn vanaf 13.00 uur 40 Nederlandse en Belgische bieren van het vat verkrijg baar. Ook zijn er speciale bierglazen te koop. Troubadours omlijs ten de biermarkt muzikaal. Voor de kinderen is er een springkussen aanwezig.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13