Vulkaan bedreigt miljoenen Mexicanen Sabbeldingen niet altijd even gezond Wetenschap Techniek DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1997 REDACTIE SASKIA STOELINCA 0 Wetenschappers slaken noodkreet BEN APELDOORN De .Azteken noemden het de 'Rokende Berg' of in het Az teeks. Popocatépeü. En zo heet de 5.340 meter hoge. vuurspu wende berg in centraal Mexico nog steeds. Popocatépetl is een van de vele vulkanen in Mexico. Tekenen van een vurig verle den. Sinds enkele jaren doet de berg zijn naam weer alle eer aan: hij rookt. Tot ongenoegen van de meer dan twintig mil joen Mexicanen die inmiddels onder de rook' van die vulkaan liggen. De grootste concentratie Mexicanen bevindt zich in de miljoenenstad Mexico die op ongeveer 50 kilometer afstand noordwestelijk van de vulkaan ligt. Het is een van de dichtstbevolk te gebieden ter wereld. Het rei len en zeilen van de vulkaan wordt dus intensief gevolgd. Nu al ondervindt de bevolking hin der van het as. roet en de gas sen die worden uitgebraakt. Maar aan een zware eruptie wil len de meeste Mexicanen nog niet denken. Toch hebben we tenschappers (vulkanologen) in het vooraanstaande blad Nature vast een overzicht gegeven van de toestand van de berg. „Noem het maar een nood kreet. Komt het werkelijk tot een catasrofe. dan zal alle hulp van de wereld meer dan nodig zijn. Dan kun je maar beter vToeg aan de bel trekken." Vijftig kilometer afstand van een vuurspuwende berg lijkt veilig, maar dat is schijn. Ar cheologisch onderzoek in de omgeving van de Popocatépetl heeft geleerd dat bij eerdere, zware uitbarstingen gebieden. groter dan Nederland, door dik ke lagen vulkanisch materiaal werden bedekt. Zulke erupties deden zich voor omstreeks 5.000. 2.200 en 1.200 jaar geleden. Verder heeft men nog sporen kunnen vinden van een vulkaaneruptie van 23.000 jaar geleden, waarbij vrijwel de hele Popocatépetl de lucht in ging. En nu wonen er binnen een cirkel van 160 kilometer middellijn rond deze vulkaan twintig miljoen mensen. „Het is sinds de laatste zware eruptie, in 800 na Christus, be trekkelijk rustig geweest rond Popocatépetl, maar echt gesla pen heeft de vulkaan nooit." zegt Servando De la Cruz-Reyna van het Mexicaanse Geofysisch Instituut en tevens verbonden aan het Nationale Centrum voor Rampenpreventie in Mexi- co-Stad. Hij is ook een van de ondertekenaars van het artikel in Nature „Er was een flinke uit barsting in 1927 en vanaf 1993 lijkt hij opnieuw naar een cli max toe te groeien. We weten alleen niet hoe ernstig die cli max zal worden. In december 1994 zijn er 75.000 mensen geë vacueerd uit de direct omlig gende dorpen en stadjes door uitbarstingen die enkele malen s in de Amerikaanse staat Washing- FOTO GPD per dag optraden. Die hielden in 1995 aan en leverden ontzet tend veel ongemak voor de eva cués op." Het team van De la Cruz-Reyna installeerde vanaf 1994, in sa menwerking met geologen en vulkanologen in het buitenland, tal van toestellen op en rond de vulkaan om de gebeurtenissen op de voet te kunnen volgen. In maart van het vorige jaar begon lava omhoog te borrelen. De gloeiende massa heeft nu één vijfde deel van de krater gevuld. Al die tijd is de vulkaan as, roet en gassen (vooral zwaveldioxi de) blijven uitstoten. Dat kostte in april 1996 het leven aan vijf eigenwijze bergbeklimmers die de waarschuwingen in de wind sloegen en de borrelende lava zee vanaf de kraterrand wilden fotograferen en filmen. Inmiddels is een rampenscena rio opgesteld, waarin weten schappers nauw samenwerken met overheidsinstanties en or ganisaties onder de burgerbe volking. Volgens De la Cruz- Reyna is er een kleurcode afge sproken waaraan alle partijen zich zullen houden en die voor iedereen herkenbaar is. „We voorkomen hiermee on duidelijkheid en omzeilen de gebruikelijke ambtelijke mo lens," aldus de Mexicaanse vul- kanoloog. „Groen betekent dat er niets aan de hand is, maar die kleur mag je eigenlijk nau welijks hanteren als je in de buurt van een vulkaan woont. We zitten nu, zeg maar, in de fase geel-oranje. De uitstoot van zwaveldioxide is ongewoon hoog: hoger zelfs dan die van een typische explosievulkaan. Een dergelijk verschijnsel duidt bij andere typen vulkanen op een aanstaande, zware uitbar sting. Verder is de lava-zee in de krater inmiddels omvangrijker dan tijdens de vorige activitei tenperiode van 1919 tot 1927. Ik denk dat we ons moeten richten op een komende, waarschijnlijk hevige eruptie. Maar wanneer dat is. is nu nog onduidelijk." Onderzoek naar pvc in speelgoed Zorg voor een hete. bijna kleur loze vlam. Krab met een koper- draadje langs het kunststoffen speelgoed en houd het draadje daarna in de vlam. Wordt die groen, dan wijst dit op de aan wezigheid van chloor en dus op pvc (polivinylchloride) Zo kan een ouder erachter ko men of zijn baby sabbelt of bijt op pvc-speelgoed. De zachte varianten hiervan kunnen weekmakers (zogeheten ftala- ten) bevatten. Deze komen vrij bij intensief mondgebruik. Daarom heeft de hoofdinspectie gezondheidsbescherming, de voormalige keuringsdienst van waren, importeurs en distribu teurs van pvc-houdende bijtrin gen. rammelaars en dierfiguren opgeroepen deze uit de handel te nemen. De Utrechtse keuringsdienst van waren heeft negentien kunststoffen speelgoedjes van vijf verschillende merken on derzocht. Welke dat zijn, wil zij niet bekend maken. Het pakket geeft "een aardig beeld van wat er op de markt is", aldus che misch onderzoeker dr. J.C. Wil- dervanck. De producten waren bestemd voor de allerkleinsten: baby 's tot ongeveer vier maanden. Zes van de negentien sabbeldingen waren gemaakt van polivinyl chloride, zo bleek uit een iiïfra- roodanalyse. Doorgaans is pvc een hard ma teriaal, zoals bij voorbeeld bij grijze loodgietersbuizen. Maar bij babyspullen stoppen de fa brikanten er weekmakers in om het zacht te laten aanvoelen en om het flexibel te maken. Uit de test bleek, dat het ftalaat bijna de helft van het gewicht (tussen de 43 en de 49 procent) van de speeltjes besloeg. Als een kind zo'n zes uur per dag hierop sabbelt of bijt, komt deze week maker vrij. Het spul gaat als dikke vloeistof (emulsie) uit het speelgoed over in het speeksel. Dat begint al na een half uur kluiven. Een ouder kan dit niet zien; aan het speek sel zijn geen veranderingen te constateren. Op den duur is aan het speel goed wel te zien, dat de ftalaten eruit gelekt zijn. Omdat de weekmakers zijn verdwenen, drogen de bijtringen en ramme laars in en verharden. Uitgaand van een gemiddelde sabbelgebruik van vier maan den, betekent dit dat een jonkie per dag 1 tot 2 gram van deze chemische verbinding tot zich neemt. Dit is 5 tot 10 maal zo veel als de baby via zijn voedsel binnenkrijgt. Wat hiervan het gevolg is, staat niet wetenschappelijk vast. Het RIVM in Bilthoven heeft litera tuuronderzoek gedaan. Het blijkt dat er verdenkingen zijn, dat bepaalde weekmakers door hun oestrogene werking de hor- moonhuishoudingverstoren. Dat kan er dan weer toe leiden, dat het kind een afwijking aan het geslachtsorgaan ontwikkelt. Of dat de kleine onvruchtbaar wordt. „Ook gaan er geruch ten", aldus Wildervanck, „dat het kankerverwekkend is. Het warenwetbesluit speelgoed stelt geen norm voor de week makers. De aanwijzingen dat deze stoffen de gezondheid be dreigen, zijn daarvoor niet hard genoeg. Dus mag dit type pvc- houdende babyspeeltjes niet worden verboden. Desondanks vindt de hoofdin specteur gezondheidsbescher ming, dat het niet verstandig is om risico's te lopen met de in name van ftalaten. Zeker niet omdat het om kindjes van een paar maanden, een kwetsbare leeftijd, gaat. Daarom doet hij, namens staatssecretaris Terpstra, een beroep op de reputatie en het verantwoordelijkheidsbesefvan de importeurs/distributeurs. Hij roept ze op, het sabbelmateriaal met te hoog ftalaatgehalte terug te nemen. Het onderzoek naar weekma kers in pvc-houdend speelgoed is in juni opgezet. De aanleiding was, dat uit Deens onderzoek bleek dat drie soorten bijtringen van het merk Chicco deze poli- meren bevatten. Enkele warenhuizen en speel goedwinkels besloten daarop de sabbelplastics uit de verkoop te halen. Het Blokker-concern (marktaandeel 44 procent), Bij enkorf en Prénatal haalde ze van de schappen. 10 10 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een j getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld moeten worden in de vakjes met een ge tal kunnen ook op de balk wor den ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutelwoord? Horizontaal:1. Winkeltafel; 2. saai; 3. eenvoudig hotel; 4. strafvoltrekking; 5. geducht; 6. spaan; 7. geestig verhaaltje; 8. vuile huisvrouw. CRYPTOGRAM stuk zaken-e-e e-i-e-s-n 1-nalaten fik-si ko-gis armenie n-o1 tulband „Wat gaat u nu doen?" vroeg Tom Poes verbijsterd. „Wat wilt u met dat afschuwelijke ventje?" „Herstellen wat ik bedorven heb", zei heer Ollie op mooie toon. „Ik heb de stille we reld van dit ongelukkige schepsel vernietigd en dat schept verplichtin gen voor een heer van mijn stand. Ik neem het mee naar een fraaie omge ving, als je begrijpt wat ik bedoel." „Hebben we dan nog niet genoeg el lende gehad?" vroeg Tom Poes boos. „Laat het hier, waar het hoort, anders komt er alleen maar narigheid van." „Genoeg", hernam heer Bommel koeltjes. „Open de bagageruimte en pak een deken." Tom Poes zuchtte diep. Toen haalde hij zijn schouders op en deed wat hem gezegd was, zodat de grauwe ra- zer zich even later in de kleine ruim te onder het textiel kon terugtrekken. „Ik begrijp deze beklagenswaardige", verklaarde heer Ollie, terwijl hij zijn beschermeling goed instopte. „Hij is niet aan licht en ruimte gewend en daarom moet hij voorlopig een beetje in de schemering blijven. Het zal wel even duren voordat hij van de schoonheid van de natuur zal kun nen genieten. Maar in een mooie omgeving, ver van de slechte invloe den uit zijn jeugd, komt hij wel tot zichzelf; dat zul je zien." Zo sprekende had hij de auto op gang gebracht en reed hij in een rus tig gangetje het bergpad af. Boven hem vloog de kraai, die woedend kraste. Maar hij was te hoog om ge hoord te worden. HET W DOOR JAN VISSER Nederland beschikt als een van de weinige landen op de reld over een meetreeks van bijna 300 jaar. Deze hebbe te danken aan mensen zoals de waterbouwkundige Nico Cruquius die aan het einde van 1705 tot aan zijn dood ii 1754 in Delft en omgeving metingen verichtte. Ook de r tingen op 'Huize Swanenburgh' in Halfweg, waar vanaf 1734 door opzieners van het Hoogheemraadschap ruim 125 jaar vrijwel onafgebroken is gemeten, zijn van groot lang geweest. Gegevens over ons klimaat in het tijdperk de instrumentele waarnemingen zijn vergaard uit onder meer oude kronieken en wijndata. Klimaathistoricus Jan Buisman schrijft daar momenteel indrukwekkende boekenserie over onder de titel 'Duizeni jaar weer, wind en water in de lage landen'. Volgens Bui< man is het aannemelijk dat wanneer de huidige maand c grote voet blijft leven het de warmste augustus wordt in ruim 500 jaar. Hij denkt dat de 'zinderende zomer van 1473' voor het laatst een warmere 'korenmaand' heeft g bracht. Zeer bijzonder was ook de zomer van 1540 maar toen vit augustus een beetje buiten de boot. Actueel duurt de wa te voort maar morgen hebben we wel meer bewolking oni invloed van een zwak front. Daardoor in de kustgebieden geen hogere temperaturen dan 23 graden. Elders wordt I nog wel 25-26 graden. De wind waait uit het zuidwesten westen en is zwak tot matig van sterkte. Tijdens het weel einde trekt een nieuwe hogedrukcel over onze omgeving naar Denemarken. Dankzij dit hogedrukgebied beleven v het derde zomerse weekeinde op rij. Wel neemt van zond af de kans op een regen of onweersbui toe. Buien zijn er vandaag in het noordoosten van het land gevallen. Bij on bleef het droog en zonnig met wederom zomerse maxima Bloemendaal ging aan kop met 28,1 graden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Vandaag zonnige perio den, later op de dag van het zuidwesten uit toene mende bewolking gevolgd door regen. Morgen in de loop van de dag weer en kele opklaringen Maxima van 18 graden langs de westkust tot bijna 25 gra den in het zuiden. Zweden: Flink wat zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen in d'e loop van de dag van het westen uit meer bewolking en moge lijk wat regen. Maxima uit eenlopend van 20 graden in het noorden tot 26 lo kaal in het midden en zui- Denemarken: Vandaag vrij zonnig er>^ warm, ongeveer 26 gra- i den. Morgen veel bewolkihgen af en toe regen. Wat lagere maxima. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag vrij veel bewolking en af en toe regen. In Engeland, morgen ook elders geregeld zon en vrijwel droog. Middag- temperatuur van 20 graden langs de At lantische kusten tot 25 graden plaatse lijk in Wales. België en Luxemburg: Vrij zonnig en kleine kans op een (on- weerslbui. Morgen ook enkele wolken velden. Maxima vandaag 28 graden, morgen aan zee frisser. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke zonnige perioden met maxima tussen 25 en 30 graden. Kleine kans op onweer. Morgen minder zonnig en grote re buienkans. Portugal: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Maxima aan zee tussen 25 en 30 graden. Madeira: Flink wat zon, maar ook enkele stapel wolken. Meest droog. Middagtempera- tuurrond 26 graden. Vrij zonnig, Vandaag vooral in het zuid oosten toenemende kans op een on weersbui. Middagtemperatuur tussen de 30 en 35 graden. Langs de Golf van Bis kaje soms een stuk frisser. Canarische Eilanden: Vrij zonnig, aan de noordzijde soms wol ken Middagtemperatuur dicht bij 30 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perioden en vrijwel droog. Middagtemperatuur aan zee bijna overal rond 30 graden. Veel zon en vooral morgen kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera- tuu r aan zee meest tussen 30 en 35 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden, maar vooral in de middag en avond kans op een on weersbui. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen ruim 30 graden. Mallorca en Ibiza: Flink wat zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur iets boven 30 gra den. Italië: Geregeld zon, maar met name in het oosten kans op enkele fikse regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen net onder de 30 gra- Corsica en Sardinië: Zonnige perioden, maar ook een kleine kans op een regen- of onweersbui. Maxi ma omstreeks 30 graden. Malta: Zonnige perioden, morgen kans op een onweersbui. Middagtemperatuur ruim 30 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden, maar met na me vandaag op het vasteland ook een enkele regen- of onweersbui. Op de Egeïsche Zee een stevige noordelijke wind. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig. Middagtemperatuur aan zee op de meeste plaatsen net iets onder de 30 graden. Duitsland: Flinke zonnige perioden. In het zuiden vaak meer bewolking en kans op een lo kale regen- en onweersbui Middagtem peratuur tussen 24 en 29 graden. Zwitserland: Vrij zonnig, maar in de middag en avond kans op een lokale onweersbui. Middag temperatuur tussen 25 en 30 graden. Oostenrijk: Af en toe zon. Vooral vandaag enkele re- L H 19 t« Maximi gen- en onweersbuie 23 en 28 graden. Polen: Zonnig en droog. Middagtem rond 25 graden. Tsjechië en Slowakije: Flinke zonnige perioden. Vooral chië ook kans op een regen- oil bui. Maximumtemperatuur a 27 graden. Hongarije: Flink wat zon, maar in het wa kleine kans op een regen- of bui. Middagtemperatuur omstn graden. VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06.36 Zon onder Maan op 22.51 Maanondi Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.02 19.27 06.35' Laag 02.45 17.12 02.26' Weerrapporten 21 augustus 08 u» Amsterdam mistbanken o 2 Eindhoven Den Helder Rotterdam Vhssingfen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenturt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Bangkok t Buenos Aires z Casablanca z Johannesburg c Los Angeles z New Orleans z New York r TelAviv I Tokyo I' Toronto r mistbanken v mistbanken Heer Bommel en de grauwe razer lATEAJ w£ CM PB T7JP TE OePPEAS £Z/CAA€ MOOIE SEKHAlEA/ YEXTESLEAS "ET l/E&Zh'AAE VAAS GOUD/CLOMEJE EAS O E P/*CKE DfJAZDOORS/SAAK EX WAS EESSS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10