Geen coalities tussen vogelaars en jagers Zonder grote insecten geen karekieten Het Oeverse schor groeit jaar najaar Natuur Milieu WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1997 ALKMAAR.BERT DE JONG Jagers proberen een wig te drijven tussen de verschillende vogelwerk groepen in Noord-Holland. De stich ting Samenwerkende Vogelwerkgroe- pen in Noord-Holland (SVN) waar schuw! haar leden. Aanleiding is een verzoek van de weidevogelbescher- mingsgroep Castricum aan lokale ja gers. om flink op vossenjacht te gaan. De vogelaars in Castricum vinden dat Reintje teveel schade aanricht aan de weidevogels die zij met bloed, zweet en tranen beschermen. Slechts 50% van de nesten komt tegenwoordig uit, terwijl dat 75% was. SVN deelt de opvatting van de weide- vogelbeschermingsgroep Castricum niet. Het inschakelen van jagers door vogelaars betitelt SVN als 'ongewenste coalities' en 'verborgen verbonden'. Ze zijn voor SVN volstrekt onaan vaardbaar. De overkoepelende Noord-Hollandse vogelbeschermingsorganisatieerkent dat de leden 'in het veld' regelmatig voor dilemma's komen te staan, bij de realisatie van doelstellingen. Ook als het weidevogels betreft. Niet de beste bedoelingen doet een jaarlijks groter w ordend vrijwilligersleger in Noord- Holland zijn uiterste best zoveel mo gelijk weidevogels met succes te laten broeden. Maar dat doel heiligt niet alle midde len, vindt SVN. Het omhakken van bo men bijvoorbeeld, omdat daar kraaien en eksters in kunnen gaan broeden, gaat te ver. Net als het wegvangen van wezels, hermelijnen, enzovoorts. Pre- datie, dat wil zeggen dat eieren en/of jongen van weidevogels opgevreten worden door andere dieren, is in prin- :ipe een natuurlijk verschijnsel. En weidevogelbescherming mag niet ont aarden in een kievit- of gruttokweke rij. Vogelbeschermers worden sinds een aantal jaren geconfronteerd met zoge heten 'poldervossen'. die zich voeden met prooien uit weilanden en akkers. Zoals weidevogels. Een van de oorza ken is vermoedelijk het steeds droger worden van veel plattelandsgebieden, hetgeen nieuwe leefmogelijkheden biedt aan zwervende vossen. De vraag die vogelend Noord-Holland verdeelt luidt: vossenpredatie accep teren. of actief ingrijpen? Ook binnen de SVN is over deze vraag langdurig en diepgaand gediscussieerd. Uitein delijk is unaniem het standpunt inge nomen dat de vos een vanzelfspre kend onderdeel is van de fauna in Noord-Holland, met predatie als na tuurlijkverschijnsel. Vossenbeperkende maatregelen wor den daarom afgewezen. SVN: ,,Er is geen reden om aan te nemen dat vos senjacht tot een beter broedsucces bij weidevogels in Noord-Holland zal lei den." Volgens weidevogeldeskundige onderzoeker A. Beintema liggen in alle provincies de uitkomstpercentages van weidevo gelnesten onveranderd op minimaal 70 en maximaal 85%. De vos heeft lo kaal soms wel effect op weidevogelpo pulaties, zoals in de regio Castricum, maar op provinciale en/of landelijke schaal niet. Niets wijst op een trend breuk, veroorzaakt door vossen. Beintema stelt dat het probleem van de vos in relatie tot weidevogels geen echt probleem is. „Het zit tussen de oren." Eten en gegeten worden. Zo zitten volgens Beintenma in de natuur 'voedselwebben' nu eenmaal in el kaar. En of nu de vogel een worm eet, de spin een vlieg, of de vos een vogel, doet er verder niet zoveel toe. SVN wil alleen aan vossenbeperking denken als uit gedegen onderzoek blijkt dat er sprake zou zijn van ern stig bedreigde vogelpopulaties. De weidevogelbeschermingsgroepCastri- cum heeft intussen de bereidheid ge toond haar stellingname voorlopig op te schorten, hangende de resultaten van een uitgebreid vossenonderzoek door het Provinciaal Waterleidingbe drijf Noord-Holland (PWN). Bron: De Smient, nieuwsbrief van de Samen werkende V'ogelwerkgroepen Noord-Hol land. Er komen steeds meer aanwij zingen dat de achteruitgang van allerlei vogelsoorten verband houdt met het onvoldoende be schikbaar zijn van grote insec ten. zoals sprinkhanen en libel len. Dat stellen Kees Mostert en leroen Clausman. werkzaam bij de dienst Ruimte Groen van de provincie Zuid-Holland. Vroeger werd bijvoorbeeld ge dacht dat de afname van het aantal grote karekieten vooral het gevolg was van te weinig overjarig riet, waarin deze soort nestelt. Uit recent onderzoek blijkt dat de teloorgang niet al leen een gevolg van rietschaar- ste is. De afname van belangrij ke prooisoorten, zoals libellen, is eveneens belangrijk. Naast de karekiet hebben waar schijnlijk ook vogels als de zwarte stern, de kemphaan, de veldleeuwerik, de graspieper en de kwartelkoning te lijden van de schaarste aan grote insecten. Over insecten is maar weinig kennis beschikbaar. Er werd in het verleden nauwelijks naar gekeken. Daardoor kan nu niet nauwkeurig vastgesteld worden of en hoe groot de achteruit gang van verschillende soorten is. Er zijn wel schattingen. Zo zou den acht voor veenweiden ken merkende libellensoorten min stens 60 procent achteruit zijn gegaan, vergeleken met het be gin van deze eeuw. En een soort als de variabele waterjuffer is zelfs bijna geheel verdwenen. Over de oorzaken van de insec- tenafname is meer bekend. Zo kunnen veel soorten, met name sprinkhanen, heel slecht tegen de enorme bemestingsdruk in intensief beheerde graslanden. Terwijl libellen verdwijnen als er langs de sloten geen opgaan de moerasvegetatie wordt ge doogd. of het water niet helder is. In het algemeen leiden een vormige landschappen even eens tot insectenarmoede. Mos tert en Clausman denken dat uitvoering van kleinschalige na tuurontwikkelingsprojecten de situatie flink kan verbeteren. Droogte op het schor bij Den Oever. P u z FOTO MARTIJN DE JONGE DEN OEVER.BERT DE JONG Bij Den Oever (Noord-Holland) stroomt normaliter met elke vloed een deel van het wad schor onderwater. Welk deel kopje onder gaat is afhankelijk van de waterstand en de wind richting. Bij wind uit oostelijke richtingen is de overstroming minimaal. Het zoute water wordt dan de Waddenzee uitge blazen. Het schor staat dagen lang droog, en er ontstaat onder invloed van de zon een bont pa troon van krimpscheuren. Het wadschor bij Den Oever is bijzonder. Het groeit, jaar na jaar. Zonder menselijke kunst grepen, zoals de bekende kwel- derwerken langs de kust van Friesland en Groningen. Er zijn langs de Nederlandse kusten niet zoveel buitendijkse gebie den die groeien. Meestal is er sprake van afslag, die volgens onheilsprofeten nog toe zal ne men als de zeespiegel stijgt. De natuur tiert welig op het Oe verse schor. Het is een belang rijke hoogwatervluchtplaats voor tientallen soorten vogels. In augustus gebruiken bijvoor beeld tienduizenden zwarte sterns en visdiefjes het als tus senstation tijdens hun slaaptrek van het IJsselmeer (waar ze fou- rageren) naar het Balgzand (tus sen Den Helder en Wieringen), waar ze overnachten. Dit jaar zijn er ook meerdere keren gro te groepen rustende lepelaars waargenomen. Den Oever is onder andere door de aanwezigheid van het schor een geliefde stek voor 'vogel- spotters'. Er zijn altijd wel bij zondere soorten te zien. Helaas is er geen toezicht op het nieu we buitendijkse land. Daardoor worden de groepen rustende vogels regelmatig gestoord. Van de huidige mooiweerperio- de met oostenwind heeft op het dorre schor vooral zeekraal te lijden. Het is een pioniersoort, waarvan de natuurlijke groei plaats de grens tussen land en zee is. Het plantje moet regel matig overspoeld worden met zout water. Aan die zilte lave menten heeft het de afgelopen tijd ontbroken, dus kwijnt in Den Oever de zeekraal. Bundels honingzwammen op een b levenssapen beroofd en sterft. HOOGDALEN GPD In de bossen van Drente woeke ren 'killer-paddestoelen', waar van de opmars door deskundi gen met groeiende zorg wordt gadegeslagen. Het gaat om een aantal variëteiten van de ho- ningzwam, een soort die parasi teert op bomen. Honingzwam men nemen de bomen in een knellende omhelzing en bero ven ze van hun levenssappen. Tot de dood er op volgt. Bosspecialisten volgen de ver richtingen van de honingzwam met argusogen. De in bundels groeiende paddestoelen, vruchtlichamen van de zwam, zijn tot nu toe vooral gesigna leerd in de bossen rond Hoog halen en Grolloo. Daar is inmid dels een groot aantal eiken door honingzwammen gedood. De parasiet nestelt zich tussen schors en hout, en is te herken nen aan een dik, wit vlies met zwarte aders erin. Honingzwammen kunnen zo wel aan loof- als naaldbomen het doodvonnis voltrekken. Ver spreiding vindt plaats via de wortels. Massaal optreden van honingzwammen vertelt meestal het een en ander over de conditie van het bos. Deze paddestoelensoort gedijt name lijk het best op takkendragers in slechte conditie. OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAA/ Horizontaal:1. Hier is een schoonheid in het spel (4); 4. Dingen die voor het meisje gaan (5); 7. Niet doen volgt op niet doen (7j; 8. Hond die in brand staat (3); 9. Raad eens hoe uitgeslapen ik ben! (3): 10. In deze staat krijgt de slee een verfje (7); 12. Hoofd gebak (7). verticaal:2. Het hoofd van een experiment (4): 3. Je moet erbij blijven om het te maken"(6); 4. Zijde van een auto? (8); 5. De kabel is er door van slag (4); 6. In de greep van Mandela (6); 9. Het water van een kapitalist (4); 11. Gangmaker in de muziek (3). KRUISWOORDRAADSEL £>/\T /S &AS OJURRS TOMPOES Heer Bommel en de grauwe razer Hij kuchte nerveus en naderde met behoedzame pas de grauwe razer, die in zijn puin nederhurkte en licht schuw het gelaat in de handen ver- borg. „Ik zal het goedmaken", sprak heer Ollie op deelnemende toon, „dat be loof ik je..." Het monster gaf geen antwoord. Mis schien maakte het zachte gepraat be tere gevoelens in hem wakker. Of voelde het, dat er van deze fezelende figuur geen kwaad te duchten viel? „Huil niet meer", hernam heer Bom mel vriendelijk. „Je hebt een moeilij ke jeugd gehad en je hebt nooit liefde gekend, arm schepsel. Dat gaat nu anders worden. Ik ben een heer voor wie geld geen rol speelt. Met zacht heid en begrip zal ik je tot een nuttig lid van de maatschappij maken..." „Dompelaar!" krijste de kraai nader- wiekend. „Jammerkoek!" Heer Ollie keek gehinderd even op, doch hij liet zich niet uit het veld slaan. Op gevoelige toon sprak hij nog enige tijd door en net toen Tom Poes, die de Oude Schicht rijk laar gemaakt had, ongerust begon te worden, trad hij fier uit het puin te voorschijn, gevolgd door het mon ster, dat zich als een vreemd verleng stuk onder heer Bommels jas voort bewoog. REDACTIE BERT DE JONG 072-51! HET WEER DOOR JAN VISSER De belangrijkste concurrent van deze augustusmaand is die van 1975. Met een gemiddelde temperatuur van 19,9 graden geldt de oogstmaand van 22 jaar geleden nog steeds als de warmste van de eeuw. Van 16 tot 28 augustus was het echter niet zo warm. Op enkele da gen kwam het kwik niet boven de 20 graden en in de nachten koelde het soms af tot beneden de 10 graden. De zomer als geheel bracht in juli meer zomerse dagen dan dit jaar, maar de atmosfeer was wel vaak van de kook. Tijdens de hooimaand kwam het op maar liefst 13 dagen op uitgebreide schaal tot onweer. Zeer bij zonder waren verder de tropische stortregens op 23 ju ni. In Gouda viel toen maar liefst 146 mm (maandsom 215). De buien veroorzaakten grote schade. De huidige maand augustus gaat die van 1975 hoogst waarschijnlijk verslaan en groeit daarmee uit tot de warmste in de bijna drie eeuwen lange meetreeks. Het verschil met 1975 bedraagt tot nu toe een volle graad en het warme weer blijft maar aanhouden. Morgen wordt het 's middags zo'n 29 graden, in het binnen land plaatselijk weer 30-31 graden. Verder is het vaker zonnig dan bewolkt en waait er een zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Op vrijdag komt er meer bewolking. Dan namelijk trekt een zwak oceaanfront over Nederland. De kans op re gen of buien is evenwel klein. In het weekeinde ont staat er ten westen van de Britse eilanden een lage drukgebied terwijl de luchtdruk boven het Europese vasteland hoog is. Deze drukverdeling is met name in de hogere luchtlagen het meest uitgesproken. Het ge volg is dat de wind uit zuidelijke richtingen gaat waai en en daarmee wordt eerder warmere dan minder war me lucht aangevoerd. Gisteren begon het 's middags in het noordoosten te regenen en koelde het sterk af. Om vijf uur was het plaatselijk nog maar 17 graden. Bij ons heel veel zon en maxima tot ruim 28 graden. Bloemendaal, waar de verkoelende zeewind achterwege bleef, meldde 28,6 en Schiphol 28,8 graden. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Vandaag langs de west kust enkele wolkenvelden en kans op wat regen. Ver der vooral flinke zonnige perioden. Morgen later vanuit het zuidwesten toe nemende bewolking. Maxima van 18 graden na bij Tromso, tot ruim 25 plaatselijk in het zuiden Zweden: Flink wat zon en op de meeste plaatsen droog Morgen ook wat wolken velden Middagtempera- tuur uiteenlopend van 19 graden in het noorden tot 27 lokaal in het midden en zuiden. Denemarken: Vrij zonnig en vrijwel droog. Middagtempera- tuur ongeveer 25 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vrij zonnig. Vooral in het westen en noorden ook wolken. Met name vandaag kans op een regen- of brMeé/ston.'Mld- dagtemperatuur van 20 graden langs de wolkenvelden en enkele regen- eni weersbuien. Maxima tussen 23 en graden Vrij zonnig en droog. Middagtempi Atlantische kusten tot 26 graden pJaaW ^tuur rqpd 25 graden. selijk in het binnenland. België en Luxemburg: Vrij zonnig. Geleidelijk toenemende kans op een (onweers)bui. Maxima on geveer 28 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke zonnige perioden met maxima tussen 25 en 30 graden. Kleine kans op onweer. Langs de Kanaalkust plaatselijk mist. Portugal: Zonnige perioden, maar ook kleine kans op een enkele Conweers)bui. Maxima tussen 25 en 30 graden. Madeira: Flink wat zon, maar ook enkele stapel wolken Meest droog. Middagtempera- tuur rond 26 graden. Vrij zonnig. Morgen vooral in het zuid oosten toenemende kans op een on weersbui Middagtemperatuur tussen de 30 en 35 graden Langs de Golf van Bis kaje soms een stuk frisser. Canarische Eilanden: Vri| zonnig, aan de noordzijde soms wol ken Middagtemperatuur dicht bij 30 graden Marokko: Westkust: flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur aan zee bij na overal rond 30 graden. Tunesië: Veel zon en eerst een kleine kans op een onweersbui. Middagtemperatuur aan zee meest tussen 30 en 35 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden, maar vooral morgen ook kans op een onweersbui. Middagtemperatuur rond 30 graden. Mallorca en Ibiza: Flink wat zon en waarschijnlijk droog Middagtemperatuur iets boven 30 gra den. Italië: Geregeld zon, maar van tijd tot tijd ook enkele verspreide regen- en onweersbui en. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen ongeveer 30 graden. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden, maar vooral op Corsi ca ook kans op een regen- of onweers bui. Maxima omstreeks 30 graden. Malta: Zonnige perioden maar ook kans op een onweersbui. Middagtemperatuur ruim 30 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden, maar met na me op het vasteland ook een enkele re gen- of onweersbui. Op de Egeïsche Zee soms een stevige noordelijke wind. Mid dagtemperatuur rond 30 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig en vrijwel droog. Middagtem peratuur aan zee op de meeste plaatsen net iets onder de 30 graden. Duitsland: Flinke zonnige perioden, vooral in het zuidwesten en noordoosten. Elders vrij veel wolken en enkele regen- en on weersbuien. Middagtemperatuur tegen de 30 graden aan. maar in bewolkte ge bieden slechts 24 graden. Zwitserland: Vrij zonnig, maar in de middag en avond kans op een lokale onweersbui. Middag temperatuur bijna 30 graden Oostenrijk: Geregeld zon, eerst vooral in Tirol en Vo- rarlberg. Verder vrij veel hardnekkige Tsjechië en Slowakije: Flinke zonnige perioden, maar inII chië vooral in de bergstreken ookW op een regen- of onweersbui. Maxim temperatuur omstreeks 27 graden. Hongarije: Flink wat z het v DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06.34 Zon onder 2C Maan op 22.21 Maanonderlü Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.16 18.43 05.49 Laag 01.54 16.34 01.35 Weerrapporten 20 augustus 08 uur: Eindhoven Rotterdam Vljssmgen Maastricht Aberdeen Boedapest Bordeaux Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas hall bew. v licht bew r mistbanken v 30 18 Wenen licht bew Zurich licht bew Bangkok half bew Buenos Aires onbew Casablanca half bew. Johannesburg onbew Los Angeles zwaar bei New Orleans regen New York zwaar bei Honingzwammen wurgen bomen

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8