'Proeven op mensen was basis dokterscarrière' Buitenland Cambodjanen op de vlucht Privé-gevangenissen VS ter discussie Evacuatie van inwoners Montserrat begonnen Doden en gewonden bij aanslag in Egypte Film over Mare Dutroux ff euro 'OENSDAG 20 AUGUSTUS 1997 Ernstig ongeluk met autobus in Spanje «HAR* Minstens zeven mensen zijn vanmorgen om het leven ge komen bij een autobusongeluk bij Nijar in het zuidoosten van Spanje. Ongeveer twintig mensen raakten gewond. Op het mo ment van het ongeval zaten tussen de 45 en 48 mensen, voorna melijk oudere Spaanse toeristen. De bus raakte door nog onbe kende oorzaak van de snelweg tussen Almeria en Murcia en sloeg daarna om. Maandag kwamen zes mensen in de omgeving van Madrid om bij een botsing tussen een bus en een auto. Israëlische luchtaanvallen op Libanon gtALBEKIsraëlische gevechtsvliegtuigen hebben vanmorgen aanvallen uitgevoerd op vermeende posities van de verzetsbe weging Hezbollah in het oosten van Libanon. Dit in antwoord op raketaanvallen van de pro-Iraanse organisatie gisteren op Noord-Israël. Ook werd een personenauto onder vuur genomen. Over slachtoffers was begin van de middag nog niets bekend. Geen doden bij vliegramp Angola mianda Een Boeing-727 passagiersvliegtuig is gisteren in het noorden van Angola verongelukt, maar alle inzittenden hebben het er levend van af gebracht. Dat meldt de radiozender Luanda hntena Comercial. Het vliegtuig stortte neer bij de luchthaven van Lucapa, ongeveer achthonderd kilometer ten noordoosten van de hoofdstad Luanda. Door het gebrek aan verbindingen in igola was het onmogelijk de informatie telefonisch na te trek ken. Het is niet bekend hoeveel mensen aan boord waren. Zeven doden bij brand in Rheine RHEiNEIn het Duitse stadje Rheine, even over de grens bij Ol- denzaal, zijn afgelopen nacht zeven leden van een Russisch emi grantengezin door brand in hun woonhuis omgekomen. Politie en brandweer houden rekening met de mogelijkheid van brand stichting. Volgens brandweercommandant Rolf Maybaum kan het om een aanslag zijn gegaan. „Het vuur greep zó snel om zich heen. vooral in het trappenhuis, dat we brandstichting zeker niet uitsluiten. De familieleden konden kort na het uitbreken van de brand al geen kant meer op." Moordenaar krijgt gratie op schavot by ad» Een Jemenitische moordenaar is in Saudi-Arabië op het nippertje ontsnapt aan zijn executie. Toen de beul zijn zwaard al had geheven om Salem bin Mubarak te onthoofden, vroeg de vader van de vermoorde jongen de man gratie te verlenen. Vol gens de islamitische wetgeving heeft de familie van het slachtof fer het recht het leven van de dader te redden. Nadat de opwin ding onder de toeschouwers enigszins was bedaard, sneed de beul met het zwaard een plukje haar van het hoofd van de dader en gaf dat aan de vader van het slachtoffer als teken dat de moordenaar was herboren. BP wil afspraak maken met Greenpeace ionden Het Britse energieconcern BP is bereid af te zien van een rechtszaak tegen milieuorganisatie Greenpeace, op voor waarde dat de organisatie afziet van verdere acties tegen werk zaamheden van BP bij de Shetland-eilanden. Maandag diende een eis in tot een schadevergoeding van 1.4 miljoen pond (4,6 miljoen gulden) omdat activisten van de milieuorganisatie iet olieplatform Stenna Dee acht dagen bezet hadden gehou- len. De {echter verbood de milieuorganisatie gisteren iedere verdere verstoring van het werk van BP. Bovendien bevroor hij de tegoeden van de organisatie in Groot-Brittannië. Vrijspraak na aanbod kinderfoltering traunstein Een rechtbank in het Zuid-Duitse Traunstein heeft gisteren een Duits paar vrijgesproken van het aanbieden van de mogelijkheid kinderen te folteren ofte doden. De rechter vond dat er teveel twijfel was of het paar werkelijk van plan was te doen wat het aankondigde. Een journalist waarschuwde de poli tie, toen hem via Internet een meisje van tien tot veertien jaar aangeboden voor 'grenzeloze spelletjes'. Volgens de advoca ten van het paar betrof het slechts 'verbale erotiek'. VN-afgezant voor kinderen in oorlogen Ikewyork Secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Na- 'ties heeft de Ugandees Olara Otunnu benoemd tot zijn speciale vertegenwoordiger die zich bezig moét houden met het lot van kinderen in oorlogen. Otunnu moet erop toezien dat de rechten van kinderen in gewapende conflicten worden gerespecteerd en de internationale samenwerking bij de hulp aan door oorlogsge- :ld getroffen kinderen bevorderen. Weer twaalf bergbeklimmers omgekomen chamonixTwaalf bergbeklimmers zijn de afgelopen dagen om gekomen in de Zwitserse en Franse Alpen. Maandag werden vier Duitsers door een ijslawine gegrepen en werd een steenlawine twee Zwitsers en een Italiaan noodlottig. Boven Monetier-les- Bains ontdekten klimmers een lijk op een gletsjer dat daar ken nelijk al enkele maanden lag. 's Avonds files op Antwerpse ringweg wtwerpen Het verkeer van en naar Nederland moet 's avonds bij Antwerpen rekening houden met files, waarschuwt de E sche rijkswacht. Sinds maandag is men op de ring rond de Belgi sche havenstad, één van de belangrijkste verkeersaders, bezig met wegwerkzaamheden. Daardoor is steeds slechts een rij strook van de rechter- of linkerrijbaan beschikbaar. De werk zaamheden duren tot half oktober en worden uitgevoerd op maandag tot en met donderdag tussen 20.00 uur en 6.00 uur. Veevoer in Britse supermarkten verkocht london Oud gevogelte, dat bestemd was om tot dierenvoeder te worden verwerkt, is bijna twee jaar lang in Britse supermark ten verkocht. De illegale handel van zo'n 1.440 ton kip en kal koen zou de sjoemelaars zo'n drie miljoen pond hebben opgele verd. Het vlees, vermoedelijk met salmonella en colibacillen be smet, kwam na bewerking met onder meer bleekmiddelen uit eindelijk in warenhuizen, restaurants en bejaardentehuizen te- techt. Na een tip zijn 37 slagers eahandelaars aangehouden. Noord-Korea krijgt ïl twee kernreactors ki umho ap Buidelwolf is niet dood, maar leeft JAKARTA» DPA-ANP jentallen functionarissen, di- WJ tomaten en journalisten uit ml ®der meer de Verenigde Sta- J fn, Japan. Zuid-Korea en de tiropese Unie zijn gisteren met "tn Noord-Koreaanse gasthe- aanwezig geweest bij de erste werkzaamheden voor de jouw van twee kernreactors bij iunho in Noord-Korea. Het project, waarmee vijf mil- fd dollar is gemoeid, heeft als oomaamste doel het ijs te den smelten tussen de twee orea's, opdat een einde komt 30 de oorlogsdreiging tussen *ide landen. Daarnaast wordt fhoopt dat het project en de 3aruit voortvloeiende samen- frking met andere landen Oorgoed een einde maken aan let Noord-Koreaanse streven en eigen atoombom te produ ceren. De uitgestorven gewaande Tasmanische buidelwolf is op gedoken in Irian Jaya, het voormalige Nieuw-Guinea. Volgens het blad Indonesian Obsen>er houden enkele exem plaren al maanden huis in het district Jayawijaya. Inmiddels zouden tientallen varkens en geiten het slachtoffer zijn ge worden. De Thylacinus cyno- cephalus zou reeds lang in Irian Jaya en al honderden ja ren op het Australische vaste land zijn uitgestorven. Op Tasmanië werd midden vorige eeuw gejaagd op dier, vanwege de schade die het aan de scha penpopulatie aanrichtte. Begin deze eeuw liepen de aantallen dramatisch snel terug. In 1936 stierf het laatste bekende exemplaar in een dierentuin. Duitser in boek: Nazi-artsen maakten na oorlog ongehinderd carrière Honderden Duitse dokters die in de nazi-periode gruwe lijke experimenten uitvoerden op mensen, konden na de oorlog ongestraft hun loopbaan verder uitbouwen aan universiteiten, ziekenhuizen en farmaceutische bedrij ven. De Duitser Ernst Klee zegt dat er bewijzen zijn van de betrokkenheid van de elite van het Duitse medische beroep bij de experimenten in Duitse concentratiekam pen tussen 1940 en 1945. ,,Ze legden er de basis voor hun carrière mee. Klee verklaarde dat gisteravond voor de Duitse televisie, waar hij werd geïnterviewd naar aan leiding van zijn recent versche nen boek Auschwitz: De Nazi- Dokters En Hun Slachtoffers. Volgens de auteur zijn direct na de Tweede Wereldoorlog al art sen uitgeweken naar de Vere nigde Staten, waar zij zonder probleem een betrekking kre gen. Een Duitse chirurg die benen amputeerde van vrouwelijke ge vangenen heeft nog steeds een vetbetaalde baan bij een Duitse farmaceutische groep, meldde de auteur. Hij wilde de identiteit van de man echter niet prijsge ven. „Hij krijgt per maand méér dan wat zijn slachtoffers in hun hele leven nog konden verdie nen", aldus Klee. Honderden slachtoffers bleven volledig in valide voor de rest van hun le ven, vooropgesteld dat ze de proefnemingen overleefden. Typische experimenten op gevangenen in de concentratie kampen waren onder meer het inspuiten van het typhusvirus, het amputeren van ledematen en het blootstellen aan extreme koude met de dood als gevolg. Volgens de auteur was er aan vankelijk maar weinig informa tie en vooral weinig bewijsma- terieel omtrent de experimen ten in kwestie. Hierdoor kwa men na de oorlog maar weinig Duitse dokters voor het gealli eerd oorlogstribunaal in Neu renberg terecht. De beruchtste nazi-dokter Jo sef Mengele, die de Engel Des Doods werd genoemd, kon na de oorlog naar Argentinië ont snappen waar hij leefde tot 1979. Hij voerde in Auschwitz proeven uit op zigeuners, twee lingen en dwergen in het kader van een programma tot ontwik keling van een Duits 'Herm- volk'. Na een symbolisch proces in 1985 in Jeruzalem werd hij schuldig bevonden aan misda den tegen de menselijkheid en tegen het joodse volk. Phnom penh Tienduizenden Cambodjanen hebben lopend een veilig heenkomen gezocht in Thailand. Het Cambodjaanse regeringsleger zegt gisteren O'Smach te hebben ingenomen, het laatste bolwerk dat nog in handen was van aanhangers van prins Ranariddh. Het bericht kon niet uit onafhankelijke bron worden be vestigd. Ooggetuige^ ontkennen dat de stad geheel in handen is van de regeringstroepen. Ranariddh was samen met Hun Sen premier van Cambodja, maar werd begin juli in een coup opzij geschoven. De prins bevindt zich momenteel in het buitenland, waar hij het ver zet tegen zijn afzetting probeert te coördine ren. FOTO REUTERS APICHART WEERAWONG washington hans de bruun CORRESPONDENT Dat het leven in Amerikaanse gevangenis sen geen pretje is, was al bekend. Maar de beheerders van een gevangenis in Texas hebben het wel erg bont gemaakt. De Ame rikaanse tv vertoonde gisteren onthutsende beelden van mishandeling van gevangenen door cipiers in een particuliere gevangenis in Brazoria County. Op de video die al een jaar geleden blijkt te zijn gemaakt is te zien hoe bewakers een gevangene hard in het kruis schoppen, een andere door een hond laten bijten en een derde aan zijn arm rondslepen hoewel de man een gebroken enkel heeft. De schok over de beelden was zo groot dat de staat Missouri, die enkele honderden ge vangenen in de Texaanse gevangenis heeft zitten omdat haar eigen cellen vol zijn, het contract meteen heeft opgezegd. Begin de ze week werd al begonnen met de over plaatsing van tweehonderd van de totaal 415 gevangenen uit Missouri. De gebeurtenissen in de Brazoria-gevange- nis hebben de aandacht gevestigd op het nogal omstreden verschijnsel van de parti culiere gevangenissen, die worden gerund als echte bedrijven met winstoogmerk. De opkomst van privé-gevangenissen is het ge volg van de bezuinigingswoede van de re- gering-Clinton, die zich ten doel heeft ge steld het overheidsapparaat met een kwart miljoen ambtenaren in te krimpen. Het af stoten van de dure staatsgevangenissen een gevangene kost 25.000 dollar per jaar naar de privésector was daartoe een ma nier. Momenteel zijn zo'n 50.000 van de ruim een miljoen Amerikaanse gedetineer den gehuisvest in particuliere gevangenis sen. Vorig jaar zette de privé-gevangenissen ge zamenlijk zo'n 250 miljoen dollar om en de meeste zijn aan de beurs van Wall Street genoteerd. Omdat zij in de eerste plaats uit zijn op het maken van winst, nemen zij het vaak niet zo nauw met de voorzieningen. Op alle mogelijke manieren probeert men de kosten te drukken. Bewakers zijn daar door vaak te jong en onervaren, de maaltij den ronduit slecht en de complexen slecht onderhouden. MONTSERRAT «•Rtr-DPA-AFP De Britse autoriteiten zijn vandaag begonnen met de evacuatie van inwoners van het Caribische eiland Mont serrat. De vulkaan Soufrière dreigt te ontploffen en zal geen enkel deel van het eiland sparen. Britse marineschepen liggen voor de westkust van het eiland klaar om de nog 5.000 van de voorheen 11.000 inwoners in veiligheid te brengen. Het gaat nu nog om vrijwil lige evacuatie, maar de Britse onderminister voor ontwikke lingssamenwerking, George Foulkes, waarschuwde maan dag voor een eruptie 'van ca tastrofale omvang'. Volgens vulkanologen in de kleine Britse kolonie kan een uitbar sting zich in slechts enkele uren voltrekken. „De vertrekkende mensen kunnen naar Antigua, krijgen daar opvang en kunnen in al le rust nadenken over hun toekomst", zo verklaarde de Britse minister Short (ontwik kelingssamenwerking). De ge- evacueerden kunnen zich vestigen in Groot-Brittannië of elders in het Caribisch ge bied. De 5.000 inwoners verblij ven in een steeds kleiner wor dende veilige zone van het ei land, die nog gespaard is ge bleven voor de lavastroom van de vulkaan. De toestand wordt hier steeds nijpender, onder meer door slinkende voorraden. Lava, stof en modder uit de vulkaan, die twee jaar geleden na vier eeuwen begon te rom melen, verwoestten twee we ken geleden de hoofdstad Ply mouth. De meeste overheids diensten zijn daarop ver plaatst naar de stad Salem in het noordelijk deel. Maar ook dat deel van het eiland zal bij een ontploffing niet worden Bij een aanslag op een politie patrouille nabij de Egyptische stad Assioet zijn vannacht vijf mensen, onder wie vier politie mannen. om het leven geko men. Zes andere agenten en twee andere personen liepen verwondingen op toen vier mannen het vuur openden op een politievoertuig. De daders, vermoedelijk leden van de fun damentalistische Islamitische Broederschap of Gamaa Isla- mija, zijn voortvluchtig. De aanslag is waarschijnlijk een reactie op een grootscheep se actie van Egyptische veilig heidstroepen in het afgelopen weekeinde. Daarbij werden der tien vermeende moslim-extre misten gedood en honderd an deren gearresteerd. In een brief kondigde Gamaa Islamija nieu we aanslagen aan. Dit ondanks een oproep van een gedetineer de Gamaa-leider die zijn kame raden heeft gevraagd de wapens neer te leggen. Sinds extremistische moslims in het voorjaar van 1992 de Egyptische regering de oorlog verklaarden, zijn meer dan 1.100 mensen omgekomen, on der wie buitenlandse toeristen. Gamaa Islamija zegt een funda mentalistisch regime als in Iran te willen vestigen. MUNCHEN DPA-ANP De Duitse televisie-dramaturg Fred Breinersdorfer schrijft een scenario over de Belgische kin dermoordenaar Mare Dutroux. Het is de bedoeling dat de film eerst in de bioscoop wordt ver toond en later op televisie wordt uitgezonden. De film komt tot Tadzjiekse leger verslaat rebellen DUsJANBE DPA-Rtr-EFE Het Tadzjiekse regeringsleger heeft gisteren na een dagenlan ge strijd de troepen van de re bellerende kolonel Choedojber- dijev verslagen. De laatste stel lingen van de muiters in het zuiden van de Centraal-Aziati- sche republiek zijn ingenomen, aldus een woordvoerder van de Tadzjiekse president Rach- monov. Volgens de regering hebben meer dan zevenhonderd aan hangers van Choedojberdijev zich overgegeven. Over het lot van Choedojberdijev zelf is niets bekend. Volgens de woordvoerder van Rachmonov is hij met een stuk of veertig ge trouwen op de vlucht naar Oez bekistan. De kolonel sloeg aan het muiteren nadat hij vorige week werd ontslagen. Russische tv kocht ontvoerde journalisten vrij MOSKOU AP Het Russische televisiestation NTV heeft 'een bedrag in zeven cijfers in dollars' losgeld betaald om een ontvoerde correspon dente en twee van haar mede werkers vrij te kopen in Tsjetsje nië. „Het was helaas de enige uitweg", aldus NTV-voorzitter Igor Malasjenko. Hij verweet zowel de Russi sche autoriteiten als de regering van de Tsjetsjeense president Asian Maschadov zich niet te hebben ingespannen voor de vrijlating van de journalisten, die zondag na meer dan drie maanden gevangenschap vrij kwamen aan de vooravond van besprekingen tussen Maschadov en de Russische president, Boris Jeltsin. „President Maschadov is of te zwak en kan niet helpen bij de vrijlating van gijzelaars, of hij wil bewust niet helpen omdat deze bloedige business wordt gedreven door vice-president Vacha Arsanov", aldus Malas jenko. Vice-premier Movladi Oedoegov weet deze uitval aan 'sterke emotionele spanning'. Voor meer informatie kunt u terecht bij het Nationaal Forum. Het Nationaal Forum wordt gevormd door organisaties van con sumenten, werkgevers,«werknemers, de financiële sector en de overheid. Deze organisaties leveren vanuit hun eigen invalshoek en specifieke deskundigheid een bijdrage aan de voorbereiding van de invoering van de euro in Nederland. Bel de gratis Eurolijn 0800 1521 (ma-vr van 9.00 - 21.00 uur) voor het opvragen van het informatiepakket of kijk op de Eurosite http://www.euro.nl 2e kwartaal 1998 Besluit deelnemende landen EMU omstreeks januari 2002 Invoering euromunten n -biljetten I 1999 2001 I j 1998 2000 2002 1 januari 1999 Vaststelling waarde euro Invoering euro in bank en giroverkeer 1 juli 2002 De gulden verdwijnt als wettig betaalmiddel Het Nationaal - or de introductie van de euro. stand in samenwerking met het Duits-Franse cultuurkanaal Arte en de Duitse zender ARD (Duitsland 1). De ARD kan nog niet veel gegevens verstrekken. De zender wacht eerst het draaiboek af en maakt dan pas verdere plannen, zoals welke acteur de rol van Dutroux krijgt, bekend. Winnie jaagt 790.000 Chinezen hun woning uit TAIPEI DPA-AFP De wervelstorm Winnie is, na op Taiwan te hebben huisge houden, naar het vasteland van China getrokken. Daar zijn ze ker 37 mensen om het leven ge komen toen de tyfoon met windkracht twaalf over het oos ten van het land raasde. In de provincie Zhejiang moesten 790.000 mensen hun huizen verlaten. Alleen al in de regio Taizhou vielen 36 doden. De wind zweepte de golven aan de kust op tot acht meter hoogte. Het water richtte schade aan, 151.000 huizen aan, 17.000 an dere woningen werden ver woest. De havenstad Shanghai is tot nu toe gespaard gebleven. Het dodental in Taiwan is in middels gestegen tot 29. In de omgeving van de Fili- pijnse hoofdstad Manilla heeft de orkaan Ibiang vijf mensen het leven gekost. In de stad ver oorzaakte de orkaan overstro mingen. Zo'n 30.000 inwoners moesten hun huizen verlaten. Overheidskantoren, bedrijven en scholen bleven gesloten. Honderden mensen strandden op weg van huis naar werk. SFOR omsingelt politieschool in Banja Luka BANJA LU KA AFP-ANP De NAVO-vredesmacht SFOR in Bosnië heeft vanmorgen een politieschool omsingeld in Ban ja Luka. Zondag nam SFOR het hoofdkwartier van de Karadzic- getrouwe politie in Banja Luka in, nadat dit was bezet door de anti-terreurpolitie van zijn op volgster, president Plavsic. De machtsstrijd in de Servi sche republiek tussen Plavsic en ex-president Karadzic wordt uitgevochten met behulp van onder meer het omvangrijke politieapparaat. De inval in het hoofdbureau van politie in Ban ja Luka zondag, waarbij ban dopnamen als bewijs voor het systematisch afluisteren van de president in beslag genomen werden, was een eerste openlij ke zet in het conflict met de Ka- radzic-getrouwen in Banja Luka.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5