Lage straf geëist tegen voetbalfans n Moderne speurneus geen Sherlock Holmes HEMA écht lekker! 7.50 4.95 Mooie wijnen, tordeliger per doos.B st wil wel i larlement Binnenland Boren weer hervat Kamer eist snel maatregelen Schiphol Spijbelaar in de smiezen gehouden door chipkaart Gezinsvoogdij wijst nieuwe pupillen af 12.S0 ite regionale verschillen Justitie Het aantal zaken dat door het openbaar ministerie .vordt geseponeerd, laat per arrondissement grote ver- nzien. In de negentien arrondissementen treedt het OM sch op, en niet als eenheid. Gelijksoortige misdrijven wor- et consistent afgedaan. Dat concludeert criminoloog Wijk in de jongste aflevering van het juridisch tijdschrift iVan Wijk onderzocht het beleid van het OM om zaken jvervolgen over de jaren 1990-1995. Het beleid geeft vol- eonderzoeker blijk van rechtsongelijkheid. lame geëist voor doden zoontje vo; De dertigjarige vrouw uit Enschede, die op 21 mei haar is arige zoontje doodde, hoeft van de officier van justitie niet vd mgenis in. De vrouw, die volledig ontoerekeningsvatbaar ;ne geacht, moet wat hem betreft in plaats daarvan geduren- idi jjaar worden opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis. 3 di iuvv kon de opvoeding van het hyperactieve kind niet meer bti doodde het kind met een kussen. De rechtbank doet op ichi rustus uitspraak. iscT m alide vrouw bestal taxichauffeurs )j Een 31-jarige invalide vrouw uit Oldenzaal heeft be- at zij afgelopen twee maanden vier keer geld heeft gesto- ntaxichauffeurs. De vrouw werd gistermiddag in Hengelo terdaad door een chauffeur betrapt. Op het moment dat de eur de rolstoel van de vrouw achterin de wagen laadde, fhe de vrouw geld uit zijn portefeuille die voorin lag. De ver- heeft bekend dit al drie keer eerder te hebben gedaan. ui daarbij steeds om geldbedragen van ongeveer honderd izijn gegaan. :r geld voor opvang asielzoekers ski jjj. Staatssecretaris Schmitz van justide heeft door een bij ne van het aantal asielzoekers de komende jaren meer ee& odig voor de opvang. In de voorbereidingen voor de rijks its iing wordt rekening gehouden met een extra bedrag van tas iljoen voor dit jaar en nog eens 187 miljoen voor 1998. Jus- leE irwacht dat dit jaar rond 27.000 vreemdelingen in Neder- wï siel aanvragen. In 1998 wordt rekening gehouden met een m circa 28.000 asielzoekers. Vorig jaar daalde het aantal ras irzoeken naar 22.857. Sn n smartengeld voor politieman £Li De man die in 1991 het grenswisselkantoor op het I Station in Amsterdam overviel, hoeft een spoorwegpo- die daarbij gewond raakte geen smartengeld te betalen. °l htbank wees het verzoek van de agent om een ton smar- e. daf, ook al vindt de rechtbank dat hij wel enige schade- h ding toekomt. Als redenen voor de afwijzing noemt de ank onder andere dat uit niets blijkt dat het slachtoffer Ier behandeling heeft gesteld om over de emoties heen ,der ka dachte ontsnapt door hitte he De politie van Zundert heeft door de warmte eert' ver- ïverspeeld. De 28-jarige man uit Zwijndrechtzat vast op jdo iking van diefstal van een caravan. In het politiebureau itzo warm dat de dienstdoende mensen enkele buiten- nopen hadden gezet. De Zwijndrechtenaar maakte daar- inkbaar gebruik door kort voor een verhoor ongemerkt en zijdeur weg te lopen. :t(flGall Gall vindt u altijd uitstekende wijnen die per doos s«voordelig zijn. U herkent deze wijnen aan het speciale rjdeel-vignet dat u hierboven ziet. En voor de wijnen in deze "Jftentie geldt: de actie loopt t 23 september 1997. Altijd iets bijzonders. oor uw dichtstbijzijnde Gall&Call, bel: 023 - 56 60 555 IB - CPD Geassocieerde Pers Diei Op tweede dag proces over rellen in Beverwijk Op de tweede dag van het proces tegen de veertien Feye- noord-hooligans die ervan worden verdacht betrokken te zijn bij de voetbalrellen in Beverwijk, hoorden twee hoofdverdachten gisteren relatief lage straffen tegen zich eisen. Het openbaar ministerie moest toegeven dat er niet voldoende bewijs is dat beiden betrokken zijn bij de dood van de 35-jarige Ajax-supporter Carlo Picornie en zag zich genoodzaakt de zwaarste beschuldigingen te la ten vallen. Eén verdachte weid gisteren op vrije voeten gesteld. haarlem anp-gpd De rechtbank zou gisteren aan vankelijk vier zaken behandelen maar hield er twee voor onbe paalde tijd aan, in één geval we gens heropening van het ge rechtelijk vooronderzoek op verzoek van de advocaat. In de zaak tegen de ander moet de rechter-commissaris nog getui gen horen. Deze man geldt als één van de hoofdverdachten die Picornie met een klauwhamer op het hoofd zou hebben gesla gen. Op zijn hamer, waar zijn naam op staat, zijn bloedsporen van het slachtoffer aangetroffen. Beide mannen blijven in voor arrest. Een dertigjarige man uit Pijn- acker moet wegens openlijke geweldpleging zes maanden cel krijgen, waarvan twee maanden voorwaardelijk, en een stadion verbod van een jaar, vond de of ficier van justitie. Tegen een 25- jarige inwoner van Gouda werd achttien maanden geëist, waar van zes maanden voorwaarde lijk en een stadionverbod van twee jaar. De man uit Pijnacker is vol gens het openbaar ministerie één van de hoofdverdachten, op grond van verklaringen van twee Ajax-supporters die een man met een rode paarden staart met een houten balk op het hoofd van Picornie zagen beuken. Eén van de getuigen nam gisteren echter al weer af stand van zijn verklaring. De andere Ajax-fan bleef wel bij zijn eerdere herkenning. De of ficier vroeg vrijspraak voor doodslag op Picornie, poging tot doodslag en deelname aan een criminele organisatie we gens gebrek aan bewijs. De Haarlemse rechtspsycho- loog P. van Koppen, die op ver zoek van de verdediging optrad, zei dat herkenningen in deze zaak zeer kritisch moeten wor den beoordeeld. Hij hekelde de manier waarop de getuigen de verdachte hebben herkend. De inwoner van Pijnacker heeft de geëiste straf al tijdens het voorarrest uitgezeten. De rechtbank besloot de voorlopige hechtenis van deze verdachte vervolgens te schorsen. Uit spraak in beide zaken is over twee weken. Vandaag is een rustdag, het proces gaat morgen en overmorgen door. Rotterdam De boorwerkzaamheden voor de tweede Heinenoordtunnel onder de Oude Maas bij Rotterdam zijn begin deze week na een stagna tie van twaalf weken volledig hervat. Het werk aan de eerste geboorde tunnel in veengrond werd in mei stilgelegd, omdat door een lekkage tonnen water en modder de tunnel in waren gestroomd. Met een aangepaste boormethode werd het werk op 17 juni hervat. Twee weken later ging het op nieuw mis, doordat de noodafdichting die na de eerste tegenslag was aangebracht niet goed werk te en moest worden gerepareerd. De noodafdich ting is nu vervangen door een ander systeem. Door alle tegenslagen is het karwei met ongeveer drie maanden vertraagd. Naar verwachting is het boor- werk half november klaar. foto anp den haag» jan kuys monica wesseling-gpd De Tweede Kamer praat volgen de week dinsdag met minister Jorritsma over de geluidsproble men rond Schiphol. Het voor stel van de CDA-fractie om nog deze week met de minister te overleggen is door de andere partijen afgewezen. Jorritsma krijgt eerst de gelegenheid een groot aantal vragen schriftelijk te beantwoorden. De vaste Kamercommissie voor verkeer en waterstaat stuurt nog vandaag een reeks vragen over de geluidsproble- matiek en de aanleg van de vijf de baan naar Jorritsma. Die wordt verzocht nog voor het weekeinde te antwoorden, waarna de Kamer meteen de eerste vergaderdag na het zo merreces benut om de minister aan de tand te voelen. De Kamer kwam gisteren op aandringen van het CDA voor een korte vergadering vervroegd terug van vakantie. Aanleiding vormde de uitspraak van de rechter dat alleen de minister vluchtverboden kan opleggen. Eerder had Schiphol op aan dringen van de minister zelf een nachtvluchtverbod voor bepaal de vliegtuigen aangekondigd, dat na een kort geding van de getroffen chartermaatschappij en echter weer van tafel moest. Volgens het CDA heeft Jorritsma op dit punt in ieder geval 'poli- tiek-bestuurlijkgeblunderd'. De oppositiepartij was niet de enige die zich geïrriteerd toon de door de recente ontwikkelin gen. Ook de coalitiepartijen PvdA, D66 en Jorritsma's eigen WD uitten hun bedenkingen. Het wordt Jorritsma kwalijk ge nomen dat ze ondanks eerdere waarschuwingen dat Schiphol te snel groeit, geen maatregelen heeft genomen. Weliswaar zeg de ze in de Kamer toe Schiphol via de dreiging met boetes en (gedeeltelijke) sluiting te dwin gen binnen de grenzen te blij ven, tot daadwerkelijke aan schrijvingen kwam het nimmer. Schiphol zelf waarschuwde dat zonder een dergelijke dreiging amsterdam anp nog de koppen in de klas. Met de chipkaart, die in samenwer king met de Stichting Studenten Chipkaart wordt ingevoerd, hoeft dat niet meer. Leerlingen zwaaien bij binnenkomst met de kaart naar een lezer en hun aanwezigheid wordt automa tisch in een computer opgesla gen. Dit wil echter niet zeggen dat die gegevens rechtstreeks naar de leerplichtambtenaar gaan, benadrukt Rijnders. „Daar moe ten we het intern nog over heb ben. Eerst stellen wij een priva cy reglement op." Volgens hem is de aanpak van spijbelen ook niet de belangrijkste reden voor invoering van de chipkaart. De combinatie van mogelijkheden die de kaan biedt, weegt zwaar der. Het is een betaalpas, biblio theekpas, identiteit en sleutel voor gebouwen in één. De docenten van het Grafisch Lyceum in Amsterdam hoeven binnenkort geen afwezige leer lingen meer te tellen. De school gaat een studentenchipkaart in voeren die geldstromen regelt, maar ook het klassenboek en de absentiebriefjes overbodig maakt. Dit heeft directeur W. Rijnders vandaag gezegd. Het lyceum voor voorberei dend en middelbaar beroeps onderwijs telt 1.700 leerlingen, van wie ongeveer 300 leerplich tig zijn. Dit jaar pakt justitie leerplichtige spijbelaars hard aan. Wie één dag spijbelt, moet naar de kantonrechter en ris keert een boete van 150 gulden. De leerplichtambtenaar moet ook gespijbelde uren en halve dagen meetellen. Op dit moment tellen docen ten van het Grafisch Lyseum Op het eerste gezicht lijkt het alsof aan de IJweg in Vijfhuizen al met de versnelde aanleg van de vijfde baan bij Schiphol is begonnen. In werkelijkheid gaat het om proefnemingen. Daarbij wordt bekeken of de grond die onder de baan komt te liggen goed inklinkt, zodat er geen verzakkingen kunnen ontstaan. Normaal neemt zo'n proces enkele jaren in beslag. Schiphol hoopt echter een methode gevonden te hebben, waarbij het in- klinkingsproces enkele maanden duurt. foto united photos de boer poppedeboer maatregelen van de luchthaven zelf juridisch moeilijk houdbaar zouden zijn. Jorritsma zei giste ren niet uit te sluiten dat ze de zelfde maatregelen gaat nemen als Schiphol eerder afkondigde. Ook overweegt ze hoger beroep in te stellen tegen de uitspraak van de rechter. In navolging van hun Noord- Hollandse collega's vinden Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland dat Schiphol op zijn huidige plek moet blijven èn kunnen uitbreiden. Een eventu ele uitbreiding van Schiphol zou op de Tweede Maasvlakte dienen te komen. Gedeputeerde J. Nolten (economische zaken) benadrukte gisteren dat Schip hol moet kunnen groeien maar wèl binnen de bestaande milieu- en veiligheidsnormen. Dat kan door enerzijds grotere, schonere en stillere vliegtuigen te gaan gebruiken en anders- zijds door alles van Schiphol weg te halen wat niet per se op de luchthaven thuishoort. Vrachtvluchten en charters kunnen naar een satellietlucht haven. „En als daarbij moet worden gekozen tussen een luchthaven voor de kust en een op de Tweede Maasvlakte, dan kiezen wij nadrukkelijk voor Rotterdam. Een luchthaven ver sterkt de haven en dat is goed voor de Zuid-Hollandse econo mie", aldus Nolten. Een vliegveld op de Maas vlakte betekent volgens de ge deputeerde niet extra geluids overlast. „Nee hoor, de vliegtui gen komen van zee aanvliegen. Die komen echt niet boven land." Hij verwacht absoluut niet dat de vliegtuigen, in ver band met wachten, eventjes bo ven land zullen 'omvliegen'. „Dat is een kwestie van een noord-zuid en een oost-west baan aanleggen. Dan kun je bij elke windrichting over zee aan vliegen." De ommezwaai van de minis ter om de vijfde baan op Schip hol versneld aan te leggen, juicht Nolten toe. „Het princi pe-besluit voor de aanleg was al genomen. Eerder is alleen maar goed." De ondernemingsraden van enkele luchtvaartmaatschappij en en enkele bedrijven op de luchthaven Schiphol waarschu wen de bewindsvrouw dat maatregelen tegen geluidsover last veel werkgelegenheid kost. In een gezamenlijke brief stellen zij dat beperkende maatregelen die vele arbeidsplaatsen kosten, onacceptabel zijn. utrecht. anp Borst, die bij de vol- verkiezingen vrijwel ze- (S D66-kandidatenlijst zal to en, zou in de volgende eriode ook in de Tweede wil plaatsnemen. Dat gisteren gezegd, t zei ze nog alleen als svrouw te willen terug 'ij voorkeur op haar hui- j(i linisterie van volksge- id. „In die tijd had ik een [ebrek aan fantasie", al- rst gisteren, refererend (en dat ze nog enkel jp 'nen zette op verlenging cji ministerschap, to foogd D66-lijstaanvoer- n[ dat na de komende ver- sb n de nieuwe Tweede- factie van de democra- haar fractievoorzitter Borst ook na de "gen de partij moet blij- amsterdam thea van beek Hij oogt als een accountant, maar zou ook een commercieel medewerker of ambtenaar kunnen zijn. Niets gleuf- hoed, regenjas of donkere bril. Ook van de benaming detective zal hij zich liever niet bedienen. De moderne Sherlock Holmes gaat immers allang niet meer door het leven als kloon van 's werelds beroemdste speurneus. Hij stelt zich ook liever voor als onder zoeker. Zijn legitimatiebewijs met pas foto komt van het ministerie van justi tie. Daarop ook de waarschuwing: 'U bent niet van overheidswege verplicht aan een onderzoek van een particulier recherchebureau mee te werken'. In Amsterdam confereren deze week 180 speurneuzen uit 35 landen, vere nigd in de World Association of Detecti ves (WAD). Bij de organisatie zijn we reldwijd 900 leden aangesloten, afkom stig uit 61 landen. Onder de sprekers op de jaarvergadering in Amsterdam be vinden zich opvallend veel oud-politie mensen, zoals de oud-hoofdcommissa ris J. Blaauw van de Rotterdamse poli tie, maar ook B. Kizorek, een voormalig Amerikaans undercover narcotica- agent tijdens de Vietnamoorlog. „Dat veel oud-politiemensen als detec tive werken, is niet zo vreemd", erkent de Nederlandse WAD-voorzitter, J. Ste kelenburg. „Dat is vooral ook vanwege hun vakkennis als onderzoeker. Ie ziet dat veel mensen die de politie verlaten, terechtkomen in de beveiligingsbran che. Vooral bij banken en verzekeraars heeft men in die sector een politie-ach- tergrond." Ook Stekelenburg zelf werkte ooit bij de rijkspolitie in Breda. Tegenwoordig heeft hij een eigen schadeonderzoekbu- reau. „Als organisatie wijzen wij zaken af, die vallen onder de Wet op de Poli tieregisters. Die bepaalt dat de politie geen informatie mag doorspelen naar onbevoegde derden. Bedrijven die de wet overtreden worden uitgesloten van deelname aan de WAD. Het kan hen bovendien komen te staan op het in trekken van de vergunning." In Nederland kan iedereen zich detecti ve noemen. Het beroep is niet be schermd. Maar sinds de invoering van de nieuwe Wet op de Weerkorpsen in 1992, is voor uitvoering van het beroep een vergunning nodig. Tot nu toe zijn 350 vergunningen verstrekt aan men sen die werken als privé-detective, als beveiligingsadviseur of bij expertise- en onderzoeksbureaus. Hoeveel beunhazen zich zonder ver gunning op de markt begeven, is niet bekend. En het is volgens Stekelenburg juist die groep, die het vak een wat lou che imago bezorgt. Om het kaf van het koren te scheiden, is daarom onlangs een speciaal register ingesteld. Zeg maar een soort kwaliteitswaarborg voor de beroepsgroep. Bij de Stichting Ne derlandse Registers voor Onderzoekers en Beveiligingsadviseurs (NEROB) wor den alleen mensen ingeschreven die als professional werken. Ingeschrevenen dienen zich te houden aan een gedragscode. Men moet des kundig en integer zijn, betrouwbare in formatie leveren en mag niet werken voor opdrachtgevers met tegenstrijdige belangen in een zaak. Stichtingbestuur der G. Slooters: „Ja, in principe kunnen ook beunhazen zich in het register in schrijven. Maar door onze onderlinge contacten, zullen ze al gauw door de mand vallen." Het vak van detective is volgens de WAD sterk in ontwikkeling. Met name de verzekeraars, multinationals, het midden- en kleinbedrijf, maar ook ad vocaten doen een beroep op de onder zoekers. De opdrachten lopen uiteen van het vaststellen van autoschade, schadeclaims bij vliegtuigongelukken tot onderzoek naar fraude bij bedrijven. Stekelenburg: „Het bedrijfsleven heeft grote behoefte aan betrouwbare infor matie op allerlei gebied. Die komt uit de hele wereld. De afgelopen tien jaar heb ik vanwege mijn vak de halve we reld gezien. Niet alleen de georgani seerde criminaliteit, maar ook oplich ting van verzekeraars speelt zich op in ternationaal vlak af. Bewijzen van bij voorbeeld schadeclaims moeten vaak in het buitenland gehaald worden. Niet zelden werken fraudeurs met valse do cumenten of niet-bestaande bedrijven. Dat kun je alleen maar ter plekke on derzoeken." De vijftien instellingen voor ge zinsvoogdij weigeren sinds be gin juli nieuwe pupillen aan te nemen of laten die op een wachtlijst plaatsen. Inmiddels krijgen daardoor 328 kinderen die in ernstige problemen zit ten, geen begeleiding van een gezinsvoogd. Zeventig van deze kinderen zijn op een wachtlijst geplaatst en moeten enkele weken wach ten. De anderen, voornamelijk in het westen van het land, zijn ook op een wachtlijst gezet, maar hebben geen direct uit zicht op begeleiding van een ge zinsvoogd. Zij moeten onbe paalde tijd wachten tot ergens een plaatsje vrij komt. Aanleiding tot de opna mestop en wachtlijsten is vol gens de Vedivo, de overkoepe lende instantie van voogdij-in- stellingen, gebrek aan geld om de dienstverlening op een ver antwoorde manier uit te voeren. Sinds in november 1995 de Wet op de ondertoezichtstelling is ingevoerd, hebben gezinsvoog den meer administratieve en ju ridische taken erbij gekregen, zodat veel minder tijd overblijft voor persoonlijk contact met de pupil. Volgens woordvoerder M. van der Klei van de Vedivo is de tijd die een gezinsvoogd aan persoonlijk contact kan beste den, teruggelopen van acht naar gemiddeld 3,9 uur per week. „En die tijd moet verdeeld wor den onder circa 28 cliënten. Dat is veel te weinig voor deze vaak zwaar beschadigde kinderen." De gezinsvoogd zorgt er voor dat er een hulpplan voor het kind komt. Dat gebeurt als het kind thuis in een ernstige crisis situatie is beland, bij een op- vanginstantie terechtkomt of als de rechter een aanwijzing heeft gegeven. Van der Klei noemt de ontstane situatie schrijnend. Vedivo heeft middels een on derzoek van Coopers Lybrand berekend dat 25 miljoen gulden nodig is om grote knelpunten op te lossen. Staatssecretaris Schmitz van justitie heeft voor de zomer al vijf miljoen gulden toegezegd. Als dat niet genoeg blijkt, wil Schmitz weten hoe het g de bedrag is onderbouwd. Dagelijks vers uil eigen banketbakkerij, a 23.5 cm 9 95 11U Roomboter koeken nü 2 Diverse soorten, zak 200 of 250 gram 2.95 V00T Chardonnay Italiaanse, fruitige, droge witte wijn, 75 cl. 6.95 V00f 211.50 Belegen Goudse kaas 1 kilo/14.50 nÜ Parmaham Italiaanse rauwe ham, 100 gram 4.25 H 50 Luxe brood zonnebloempitten, zwaar volkoren, maïs of notuurzaden 3.25 I1U Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 23 augustus 1997. Zo lang de voorraad strekt. 125 U J<

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3