Jeltsin moet gaan tuinieren' Winkelketens onzeker over zin Air Miles Protest tegen Nabestaandenwet meer dan welkom Feiten &Meningen Toch uitkering voor zorgende nabestaande Gebruiker mediwi negeert Opiumwf WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1997 Nederlandse winkelketens steken miljoenen guldens in het spaarprogramma van .Air Miles, maar hebben geen idee hoeveel extra klanten ze daardoor trekken. Volgens insiders betalen de 26 deelnemende bedrijven tot 35 cent voor elk spaarpunt dat de klant cadeau krijgt. Gezamenlijk stoppen de deelnemers jaarlijks enige tientallen miljoenen guldens in het spaarprogramma, ruim één procent van hun omzet. Maar geen enkel bedrijf weet pre cies wat deze investering oplevert. Zelfs kaartorganisatie Loyalty Management Nederland (LMN) in Hoofddorp, organisator van het spaarprogramma dat in zwang is bij meer dan 2.5 miljoen Nederlandse gezinnen, tast in het duister. ,,Het is onmogelijk om pre cies te bepalen of een omzetstijging bij de deelnemende bedrijven te danken is aan Air Miles. Dat kan ook liggen aan andere factoren als prijs, kwaliteit of servicealdus marke tingman B.YV.M. Michels van LMN. Shell zit sinds de deelname aan het Air Miles- programma weer 'boven de dertig procent' marktaandeel in Nederland. ..Maar wellicht speelt ook de nieuwe aankleding van onze stations een rol, net als het grotere aanbod van supermarktproducten of de speciale spaaracties voor zilveren lepeltjes of bio scoopbonnen. PTT Telecom, die spaarpun ten cadeau geeft bij mobiele telefoons, heeft evenmin een duidelijk beeld. ,.Pas als we met Air Miles stoppen, is het effect duidelijk. Een psychologisch onderzoek onder klanten heb ben we nog nooit gedaan. Dat is te duur", al dus een woordvoerder van PTT Telecom. KNALLEND .Alben Heijn spreekt ronduit van een 'gevoels kwestie'. „We hebben het idee dat Air Miles goed voor onze onderneming is. maar zeker weten doen we het niet.-' Soortgelijke gelui den zijn op te vangen bij kledingketen Kien. witgoedbedrijf Guco en Dixons. Alleen Vroom Dreesmann weet zeker dat .Air Miles de kas van de onderneming spekt. ,.We hou den voor trouwe spaarders extra koopavon den en dat blijkt, gezien de omzetcijfers, een knallend succes." De bedrijven geven uiteenlopende reacties waarom ze geld in Air Miles blijven stoppen zonder het precieze effect van het spaarpro gramma te kennen. Shell ziet het spaarsys teem als 'aanvulling op tal van andere marke tinginstrumenten'. Andere bedrijven vrezen mogelijke boze reacties van het publiek wan neer opeens gestopt zou worden met Air Miles. Sinds de start van Air Miles in 1994 zijn tot nu toe vier bedrijven afgehaakt. Schoenengroep Hoogenbosch betaalde jaarlijks ruim één mil joen gulden voor deelname en stopte vanwe ge de onduidelijkheid over het rendement. Center Pares vond dat teveel spaarders beslag legden op de beschikbare bungalows. Blokker en Marslaamer staakten hun deelname on langs. nadat bleek dat de klanten de Air Miles niet als doorslaggevende reden zagen om bij hun winkels te kopen. MOEITE Volgens insiders deed Blokker als enige wèl een psychologisch onderzoek naar de bewee gredenen van klanten. Het zou bij Air Miles te lang duren voordat een leuke premie bijeen- gespaard was, sommige geschenken bleken opeens niet meer beschikbaar en bovendien had het publiek moeite met het bestellen van spaarpremies via de computer. Air Miles-concurrent Rocks in Houten, goed voor 2,7 miljoen spaarders bij bedrijven als Texaco. Megapool, Hubo en drogisterij DA, denkt dat consument en bedrijf 'boter bij de vis' willen. Het sparen bij Air Miles duurt te lang, aldus een woordvoerder van Rocks. Vol gens eigen marktonderzoek wil driekwart van de Nederlandse spaarders binnen een half jaar een leuk cadeau hebben - de formule van Rocks. Deelnemende bedrijven zijn boven dien slechts vier cent per spaarpunt kwijt in plaats van de 30 tot 35 cent bij Air Miles. hoofddorp henk van ess Zjirinovski, rechtsbuiten van de Russische politiek „Wie ons land op dit moment bestuurt? Jeltsin niet, dat is een soort pop die ons regelmatig wordt getoond. Hij kan nog hooguit drie, vier dagen per maand werken en moet de rest van de tijd bijkomen. Het land is in feite stuurloos en dat is levensgevaarlijk, ook voor het Westen. Natuurlijk snap ik wel dat het Westen denkt dat door op Jeltsin in te zetten een terugkeer van de communisten verhinderd kan worden. Maar dat is spelen met vuur. Als we Europa niet her vormen en de patriottische krachten in ons land het niet voor het zeggen krijgen, dan is een burgeroorlog onvermijdelijk, die dan mogelijk naar jullie overslaat. Vladimir Volvevitsj Zjirinovski, de flamboyante rechtsbuiten van de Russische politiek, zegt het zeer bedachtzaam in zijn kantoor op de negende verdie ping van het parlementsge bouw, de Doema, in Moskou. Rustig, weloverwogen formu leert hij zijn zinnen. Is dit de zelfde man, die hysterisch te keer kan gaan, die wil dat de Russische soldaten hun laarzen in de Indische Oceaan schoon moeten kunnen maken en die napalm op Tsjetsjenië wilde gooien? Misschien wordt zijn rust verklaard door het feit dat hij net van een receptie op de ambassade van Zuid-Korea komt. „Alle diplomaten compli menteerden mij daar. Ze weten dat ik de enige echt schone po liticus ben. Alle leden van de Doema slepen hun verleden mee. Ik niet. Ik heb geen verle den, alleen een toekomst. Zijn blik dwaalt uit het raam van zijn kolossale kantoor naar het Kremlin, een steenworp ver derop. „Een enkele keer zie ik leltsin daar in zijn auto naar buiten komen. En dan weet ik dat ze alles zullen doen om hem in leven te houden. Een paar mensen hebben heel veel in vloed op hem, zoals de schatrij ke Berezovski, vice-premier Tsjoebais en zijn dochter Tatja- na. Maar mijn analisten zijn er zeker van dat een nieuwe 'grote kardinaal' achter de schermen de touwtjes in handen heeft. We weten alleen nog niet precies wie", zegt hij, terwijl hij met zijn dikke vingers op het bureau trommelt. En dan komt de verstokte anti semiet weer in hem boven: „La ten we ook niet vergeten dat 90 procent van de banken, 90 pro cent van de media en 90 pro cent van de regering in joodse handen is. Dat bedenk ik niet. dat is een feit. loden zijn nu eenmaal zeer intelligent. Ik ben niet tegen joden, maar in Rus land moeten die banen door Russen worden bezet. Ik roep dan ook: Rusland, wordt wak ker." Hoe de Russen die posities dan zouden moeten verwerven, meldt Zjirinovski niet. Zjirinovski, nog altijd leider van de op twee na grootste fractie in de Doema. wil samen met de communisten, nationalisten en patriottistische krachten dit na jaar een poging doen Jeltsin uit het Kremlin te krijgen. Zji rinovski: „Op de zevende no vember, de dag van de revolu tie, moet het volk worden ge- Vladimir Zjirinovski is leider van de op twee na grootste fractie in de Doema. mobiliseerd tegen het Kremlin. We hebben maar één kreet: 'Ga weg'. Dat heb ik bewust gedaan, omdat het voor mijn gematigde achterban niet te begrijpen is als we samen marcheren met communisten die weer duizen den van die rode vlaggen met Stalin en Lenin meesjouwen. En vervolgens: „We zullen Jelt sin en zijn nomenclatuur (heer sende klasse - red.) echt niet doodschieten of in de gevange nis gooien. Jeltsin mag wat mij betreft lekker gaan tuinieren." Daarna moeten er verkiezingen komen. „Niet als de vorige keer, want dat was één grote fraude. Als de verkiezingen eerlijk zijn, is er maar één winnaar: Vladi mir Volvevitsj en die verhuist dan een dag later naar de over kant, naar het Kremlin. Ik ben de enige zuivere politicus, de meest ervaren bestuurder. Mijn enige concurrent zal komen uit de nomenclatuur met het zwar te geld. Het wordt premier Tsjemomyrdin of de Moskouse burgemeester Loezjkov. Zjoega- nov tel ik niet mee, die verte genwoordigt het verleden. En Lebed? Een dwaas en een zwak keling." Over de nieuwe jonge ster Boris Nemtsov is hij kort: „Geen professional, nauwelijks bestuurlijke ervaring en abso luut corrupt." Dat is andere taal dan een week eerder toen Zji rinovski brulde dat Nemtsov hem wilde vermoorden en zelfs sluipschutters had benaderd. Een paar jonge jongens schie ten als schuchtere hazen het kantoor binnen om de baas iets mee te delen. Hij noemt ze al tijd zijn slaven: „Ze houden van mij." Zjirinovski is en blijft een TOM JANSSEN DAT Hm 15 VAR 'N organisatie iJST Ot 0NP£RpN(r£ GOtdflUNlCA TIE cfT&m ''UANP IN HANP KAMEPAPSN, *N0 1st MNP, I'OOR FEXSNCORP Opnieuw is er een klein offensieve begonnen te gen de Algemene Nabestaandenwet, de fors inge perkte versie van de Algemene Weduwen- en We zenwet. Bij de start van een telefonische klach tenlijn kwam Zuidscharwoudenaar Noordwijk in het nieuws die met een even tragisch als media geniek dilemma te maken heeft. Hij heeft kanker en alleen als hij binnen twee jaar overlijdt, krijgt zijn vtouw een ANW-uitkering. Gaat hij 'pas' na 1 juJi 1997 dood, dan moet zijn vtouw naar de bij stand wanneer ze geen kans ziet om werk te vin den. De suggestie die van een geval als de familie Noordwijk uit gaat, is dat het wel een hele slechte wet moet zijn die mensen zo in de kou laat staan. Maar dat is - onverlet een paar trieste gevallen - niet het geval. De beperking van de nabestaan- denuitkering is nog altijd een van de best te ver dedigen ingrepen in de sociale zekerheid. In de eerste plaats had de oude weduwen- en we zenwet zichzelf overleefd. Die stamde uit de jaren vijftig, waarin de man werkte en de vrouw thuis voor de kinderen zorgde. Kwam de man voortij dig te overlijden, dan was bittere armoede voor vrouw en kinderen het resultaat. Want werkende vrouwen-met-kinderen waren toen nog ondenk baar. Maar bijna veertig jaar is de situatie grondig veranderd. Veel gehuwde vrouwen met kinderen hebben een eigen inkomen, al is dat vaak uit een deeltijdbaan, en bij overlijden van de partner krij gen ze bovendien een uitkering van diens pen sioenfonds. Veel weduwen anno 1997 hebben een extra uitkering van staatswege niet echt nodig om hen uit de armoede te houden. Dat werd ook het uitgangspunt van de nieuwe wet: alleen nog een uitkering voor wie hem echt nodig heeft. Wie in zijn eigen onderhoud kan voorzien, moet dat ook doen. Om daarvoor crite ria te formuleren, bleek een taaie klus die jaren in beslag nam. Maar uiteindelijk lag er dan toch per 1 juli vorig jaar de ANW. De generatie uit het kostwinner-tijdperk (geboren voor 1 januari 1950) zou recht houden op een uitkering, evenals ach terblijvende partners met kinderen onder de 18 jaar. Zij hadden volgens het kabinet te weinig kansen op de arbeidsmarkt. Daarnaast kwam er een inkomenstoets. Die geldt al voor iedereen die sinds 1 juli een uitkering aan vraag, maar geldt vanaf volgend jaar ook voor ie dereen die voor 1 juli 1996 een uitkering had (dus ook voor de weduwen uit de kostwinnersgenera tie). De uitkering wordt daarbij lager naarmate het inkomen hoger is. Bij ongeveer 3.800 gulden bruto-inkomen per maand houdt de uitkering op. Ook hier volgens het principe om alleen een uit- kering te geven als die echt nodig is. Iedereen die eventueel geen of naar eigen smaak te weinig ANW zou krijgen, moest desgewenst maar een particuliere verzekering afsluiten. Om dat dat voor mensen met een ernstige ziekte (zoals Cor Noordwijk) soms onmogelijk zou blij ken, voegde het kabinet op het laatste moment nog de bepaling toe dat hun partners toch een uitkering zouden krijgen als ze voor 1 juli 1999 zouden overlijden. Drie jaar na de inwerkingtre ding van de ANW dus. Daarmee lag er een wet waarvan niemand kan beweren dat hij onredelijk is. Al betekent dat na tuurlijk niet dat er niemand tussen wal en schip valt, zoals wellicht Cor en Wil Noordwijk. En het betekent al helemaal niet dat er niemand op ach teruit gaat. Een aanzienlijk deel van de huidige ANW-ontvangers schiet er bijvoorbeeld volgend jaar bij de inkomenstoets (flink) bij in. Maar is die toets daarmee onredelijk? Weduwen en weduwnaars die een gehandicapte huisgenoot verzorgen, krijgen in de toekomst recht op een (gedeeltelijke) uitkering krachtens de Algemene Nabestaandenwet. Staatssecretaris De Grave van sociale zaken bespreekt dat voorstel vermoedelijk vrijdag in het kabinet. Volgens de Na bestaandenwet hebben weduwen en weduwnaars die samenwonen geen recht meer op een uitke ring. De Grave vindt die situatie onrechtvaardig voor weduwen of weduwnaars die een invalide huisgenoot verzorgen. Zij zouden voortaan aangewezen zijn op de arbeidsongeschiktheidsuitke ring van deze huisgenoot. den haag anp Met het verdwijnen van de kostwinners-generatie hebben in de toekomst bovendien steeds minder mensen recht op ANW. Nu zijn er ongeveer 200.000 ANW-ontvangers, over twintig jaar nog maar 15.000. Wie in 1950 of later is geboren, is goeddeels aangewezen een particuliere nabe- staandenverzekering voor het (volledig) handha ven van de levensstandaard na het overlijden van de partner. Die boodschap heeft het kabinet er bij de lancering van de ANW via een uitgebreide voorlichtingscampagne proberen in te hameren. Erg succesvol is dat niet geweest: maar ongeveer een op de tien gezinnen heeft een particuliere verzekering afgesloten. Daarmee zijn er ongetwijfeld vele tienduizenden gezinnen die zich niet realiseren welk risico ze lo pen. Want zonder ANW èn zonder inkomen uit werk of een particuliere nabestaandenverzeke- ring, wacht de achterblijvende partner de gang naar de bijstand. In die zin zijn de huidige klach tenlijn en de komende golf van protest volgend jaar meer dan welkom. Niet omdat de wet zelf zo onredelijk is, maar omdat al die protesten beter werken dan welke overheidscampagne dan ook. De publiciteit rond trieste gevallen als dat van de familie Noordwijk drukt iedereen nog eens met de neus op het feit dat de Algemene Weduwen- en Wezenwet met zijn automatische en onvoor waardelijk uitkering écht verleden tijd is. En op het feit dat wie zijn nabestaanden goed verzorgd wil achterlaten, daarvoor zélf tijdig wat moet re gelen. sjaak smakman fenomeen. Hij kwam uit het ob scure niets en bezette in 1991 bij de presidentsverkiezingen de derde plaats, twee jaar later haalde zijn 'liberale' LDPR de meeste zetels. Vorig jaar liep het minder, maar het is veel te \Toeg om deze 51-jarige extre mist af te schrijven. Hij is berucht om zijn provoce rende uitspraken, ge\Teesd om zijn agressieve uitvallen. Zijn publieke optreden is vaak lach wekkend. Maar bij Ivan Modaal' komt hij veelal prima over. De laatste tijd probeert hij zich te verkopen aJs een gematigd poli ticus met het hart op de juiste plaats. Maar wordt hij aangeval len, dan schiet hij ouderwets uit zijn slof en maakt hij iedereen voor rotte vis uit. Vandaag is en blijft hij de rust zelve. Ook op een provocerende vraag of hijzelf vuile ha: heeft, reageert hij kalm suggereert dat ik en mi een criminele bende vu geestelijk het spoor vol bijster." Maar Zjirinovj schandalen; het is eeni zelfde verhaal. Bekendi kansrijke plaatsen op dj lijst voor gigantische b< zijn verkocht aan louch die parlementaire onsd baarheid wilden verwei kend is ook dat de fami Zjirinovski alle partijfin controleert, inclusief et gering vermogen aanoi goed. En ook privé valti wat aan te merken opd die voor de buitenwerd de rol van rustige, liefhi echtgenoot speelt. Op deze middag zit zijn Galina geduldig te wad de voorkamer van hetb Maar het is een publiek dat ze al vele jaren gesc leven en dat Zjirinovski stens twee kinderen bij \Touvven heeft. Hij heel in het openbaar nooitf twijfel over laten bestai vindt dat een gezondel sche man meer vrouwe hebben om te voorkom het trotse Russische ras sterft. Tegenover ons speelt h quent de rol van pragm politicus: „Ik zal ter g van de tachtigste verjai de revolutie een algen* nestie, voornamelijk oj misch gebied, voorstel communisten zullen dj wel steunen evenals ho waarschijnlijk de partij Tsjemomyrdin en de IA van Javlinski, omdat va hun aanhangers hun ka naar het buitenland hd exporteerd en een econ amnestie hard nodig hi De discussie over het wel of niet voorschrijven en ver strekken van medicinale ma rihuana woedt in volle herig heid. De Inspectie van de Ge zondheidszorg en minister Borst zeggen dat het niet mag, maar de apothekersorganisa tie KNMP en diverse patiën tenverenigingen gaan daar recht tegen in. Ondertussen lijkt de groep van achthon derd medicinale gebruikers van marihuana zich weinig aan te trekken van het verbod en de discussie. Met 'medi wiet' in waterpijpen, sigaret ten en theepotten proberen ze de laatste fase van hun leven wat meer kwaliteit te geven, daarbij nog steeds gesteund door apothekers en artsen. Hoewel de Inspectie van de Gezondheidszorg medicinale marihuana in de ban heeft ge-- daan, lijkt de groep gebruikers zich weinig aan te trekken van de maatregel. Dat is ook lo gisch, want veel van hen heb ben niets meer te verliezen. Met de dood in het vooruit zicht stelt het overtreden van de Opiumwet nog maar wei nig voor. Ook huisartsen, ziekenhuizen en leveranciers lijken niet erg geschrokken van het aanhalen van de wetsregels. Bij het Rot terdamse farmaceutische be drijf Maripharm, leverancier van marihuana aan apothe ken, heeft men nog geen da ling van de afzet kunnen con stateren. Integendeel zelfs, steeds meer potjes van 25 en 50 gram (respectievelijk 150 en 300 gulden) gaan er de deur uit. Op het moment le vert het bedrijf medicinale marihuana aan zo'n 240 van de 1300 Nederlandse apothe ken. „Het laatste jaar is de af zet steeds gestegen. We zitten nu op drie kilo per maand", zegt O. Engelsma van Marip harm. Engelsma is niet onder de in druk geraakt van de brief van de Inspectie van de Gezond heidszorg. „Het is één me ning. Ik ken er nog wel een paar. Voor mij is in ieder geval nog niet aangetoond dat het voorschrijven en verstrekken strafbaar is. Wij gaan dan ook door tot het tegendeel is be wezen." Een patiënt kan de pijnstillen de en opwekkende mediwiet tot zich nemen als pil, als poeder, in een sigaret of als thee (een gram op een liter water een kwartier laten trek ken). Wat de beste mai om de werkzame stoft drocannabisol (the) uk huana in het lichaamt gen, is nog niet duideli Maar de mogelijkhede legio. Verschillende bë verenigingen en de ap kersorganisatie KNMP de heilzame werking» daken en honderden e zieke patiënten met ai ker of multiple scleroa zen het. Onderzoek moet volgt KNMP aantonen welk thode de meest effecti om het middel toetei Maar dit is een vraagd gens C.M. de Roos van apothekersorganisatie ter zorg is. Eerst moet kenning komen dat ei zieke mensen veel bal ben bij mediwiet. Heti gen van het middel isi deze optiek zelfs schal zo vinden de apotheke hebben het hier overd groep van zo'n rierhoi mensen in de terminal zegt ze. „Die hebbent maar kort te leven. Ze van alles geprobeerd.2 succes. Dat is een grot je dan alles voor overh zelfs al staat er een wei weg." Die wet is dus de Opiu Deze schrijft voor dan huana niet meer als nu mag worden voorgesd of geleverd. Tot eind» maand werd dat tochj maar een brief van de tie voor de Gezondhe» maakte hier een einde Reden was een rappoit Gezondheidsraad dat! dat marihuana geenbt baar effect heeft. Volgt Roos zegt dit echter m nig. „Het betekent nie: onderzoek heeft aan# dat het géén effect het ze. „Het betekent alle* nog geen gedegen wet schappelijk onderzoek daan naar de werking wel pogingen gev dat zijn kleine onderzc bij kleine groepen mei die worden niet geacd als wetenschappelijk!» De stichting Patiënten gen van marihuanagel voorzag zich van de sti 32 coffeeshophouders richtte de actiegroep bis als Medicijn' op. den haag edwin cornel

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2