eidsch Dagblad Spoedoverleg over Bouterse 19 Hard optreden tegen Schiphol geëist enk van der Meyden krijgt koekje van eigen deeg norama Tulipland ijft toch in Voorhout Leidse Schouwburg in de steigers Jongen van 17 bekent aanrandingen in Leiden TWËË WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ISDAG 20 AUGUSTUS 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Hooligan mag van rechtbank meteen Nazi-proeven op mensen vormden basis voor dokterscarrières Cultuur en Kunst Leidse archeoloog yi y Akkermans graaft in j Midden-Oosten Sport Ullrich in Ronde van Nederland De Surinaamse president Wijdenbosch en de Nederland se minister van buitenlandse zaken Van Mierlo praten vandaag op een geheime plek over het opsporingsbevel tegen Desi Bouterse. De voormalig legerleider heeft justi- tie in Den Haag intussen laten weten onder voorwaarden mee te willen werken aan een verhoor door de rechter commissaris. landse zaken in Den Haag be vestigde vanochtend dat Van Mierlo gisteren al is vertrokken. Bouterse. tegenwoordig advi- paramaribo/den haag anp Wijdenbosch vertrok gister avond onverwacht en met spoed naar het buitenland voor seur van Staat van Suriname, de ontmoeting met Van Mierlo. maakte het spoedberaad gister- Een woordvoerder van buiten- avond zelf bekend. Hij noemde Trinidad en Brazilië als mogelij ke landen voor het overleg tus sen Van Mierlo en Wijden bosch. Maar ook de Verenigde Staten, de Antillen en België zijn genoemd. Vooralsnog zijn er geen aan wijzingen dat Van Mierlo zal af wijken van het eerder geuite Nederlandse standpunt dat het internationale opsporingsbevel tegen Bouterse een justitiële en geen politieke zaak is. De Ne derlandse regering zou daarom niet bereid zijn het internatio nale opsporingsbevel te laten intrekken. De oud-legerleider wordt verdacht van betrokken heid bij de handel in cocaïne en het witwassen van drugsgelden. Het WD-Tweede-Kamerlid Weisglas noemde vandaag de reis zeer overdreven. Hij signa leerde dat Bouterse er weer een show van probeert te maken. Hij noemde het „potsierlijk" dat een verdachte klaarblijkelijk de zaak regisseert. CDA-Kamerlid Verhagen heeft „wede" met de afspraak. Verhagen stemt in met de ontmoeting zolang de politieke en justitiële kant van annette van oer elst Lm. De grote vraag was: hoe sterk of zwak zou het Ajax van de Erainer van Morten Olsen zijn? Na de 5-0 zege op Vitesse zijn Laars overtuigd. Ajax speelde, met dank aan de zwalkende te- Ider, een goede wedstrijd met de Nigeriaan Sunday Oliseh als ■middelpunt. Zijn derde doelpunt was een schoonheid. Doel- Lterveld was kansloos op de ziedende knal. FC Twente wees iSittard met 4-1 terug. John Bosman scoorde drie keer voor de Hese ploeg. In de eerste divisie won ADO Den Haag met 4-1 van I. Katwijker Pirn Langeveld was in de tweede helft de grote ani- *n de thuisploeg. Pagina 19: Het kan een leuk seizoen worden. FOTO HANS VAN WEEL biedingen van de gemeenten Noordwijk en Sassenheim, die er op aasden de attractie bin nen hun gemeentegrenzen te krijgen, afgeslagen. Ook de sug gestie om Tulipland in de met sloop bedreigde bollenschuur aan de Teylingerlaan in Sassen heim te plaatsen wijst hij van de hand. Gisteravond, tijdens de vergadering van de Sassen- heimse raadscommissie van ruimtelijke ordening, opperde WD'er C. van der Ploeg deze mogelijkheid. Voor Van Amster dam is dit echter geen reële op tie. „Suggesties zijn altijd wel kom, maar die bollenschuur lijkt mij vooral vanwege de ge brekkige parkeervoorziening geen geschikte locatie. Volgende week zullen Van Amsterdam en mede-initiatief nemer Piet van Vliet met de di rectie van Colijn afrondende ge sprekken voeren. Tulipland zal ook volgend jaar van ongeveer half maart tot eind mei zijn ge opend. „Dat hebben we ook doorgegeven aan het Neder lands bureau voor Toerisme en de reisorganisaties." Vanuit de reiswereld wordt overigens en thousiast gereageerd op het evenement. „Veel touroperators hebben ons al benaderd om Tu lipland in hun excursies op te nemen." imbollenattractie Pano- ipland blijft vrijwel ze- Voorhout. Organisator van Amsterdam zegt hal van Colijn aan de Ja il Beierenweg, waar de positie dit jaar voor het ird gehouden, tevreden „We kennen de ruimte P®jl, alle voor- en nadelen lend. En het grote par- n3fein voor de hal is een Espunt." (60 msterdam heeft de aan- 1 ntig doden 36- ^explosie i tordeaux iyd en rare explosie in een ?33 o in de haven van Baye. 75 tordeaux, heeft vanmor- 65 minstens twintig men- leven gekost. Dat heeft ^50 nse politie bekendge- )-6J de oorzaak van de ex- :n eventuele gewonden het ter perse gaan van it nog niets bekend. leiden Steigers, stofgordijnen en het staccato geratel van boormachines: de verbouwing van de Leidse Schouwburg is in volle gang. De stelling die het interieur van de 'bonbonniè- re' vrijwel volledig in beslag neemt, is speciaal opgericht om de man die de plafondschildering restaureert alle ruimte te geven om zijn werk in de nok van het gebouw naar behoren uit te voeren. In het najaar moet de renovatie van het interieur (kosten vijf miljoen gulden) voltooid zijn. Op 1 december opent de vernieuwde Schouwburg zijn deuren. FOTO HENK BOUWMAN ug- Ideljournalist verliest rechtszaak tegen Panorama den haag jan kuys haags redacteur De milieubeweging sleept mi nister Jorritsma in een kort ge ding voor de rechter als de ge luidszone rond Schiphol niet bikkelhard wordt gehandhaafd. In een brief aan de minister eist advocaat A. van den Biesen dat Jorritsma de harde lijn volgt. „Voor het maken van uitzonde ringen en/of voor het geven van ontheffingen is derhalve geen ruimte", schrijft de raadsman, die voor 25 augustus wil weten welke maatregelen Jorritsma gaat nemen. Van den Biesen treedt op na mens de Vereniging Milieude fensie, de stichting Natuur en Milieu, de stichting Platform Leefmilieu Regio Schiphol, de Milieufederatie Noord-Holland, de Vereniging Milieudefensie Bulderbos en een aantal omwo nenden. Hij noemt het onaan vaardbaar als de vastgestelde geluidszones niet worden geres pecteerd. Volgens de milieube weging laat de controle op de geluidszones te wensen over en is de groei van het luchtverkeer stelselmatig onderschat. Nu de rechter heeft uitgesproken dat de minister verantwoordelijk is voor het nemen van maatrege len, wil hij dat Jorritsma over schrijdingen van de geluidszone onmogelijk maakt. Desnoods door te dreigen met het sluiten van de luchthaven. Hoewel de rechter heeft ge steld dat de minister verant woordelijk is, blijft Jorritsma van mening dat Schiphol eerder maatregelen had moeten ne men. In antwoord op schriftelij ke vragen van het CDA-Kamer- lid Leers zegt Jorritsma dat de luchthaven daartoe bevoegd was. Bovendien was de luchtha ven volgens Jorritsma allang op de hoogte van de dreigende overschrijdingen. Door sneller te reageren had Schiphol de nu ontstane situatie kunnen voor komen, aldus de minister. Schiphol wijst er op al op 4 juni maatregelen te hebben geno men. Sneller was volgens woordvoerder Wever nauwelijks mogelijk. Pagina 3: Kamer eist snel maatregelen Schiphol leiden rudolf kleun Een 17-jarige Leidse jongen heeft bekend dat hij de afgelo pen week een aantal aanrandin gen heeft gepleegd in de omge ving van het Stadspolderpad. De jongen is gistermiddag tegen vijf uur door politieagenten aangehouden op de Broekweg. De agenten herkenden hem, op grond van een eerder ver spreid signalement, toen hij langs fietste. Na een achtervol ging en een korte zoekactie kon de jongen worden opgepakt. LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 Ontmoeting op geheime plek tussen president Wijdenbosch en Van Mierlo HET WOORD IS AAN Bernard Shaw Als ik grappig wil zijn, heb ik het meest succes met de simpele waarheid te vertel len. de zaak maar uit elkaar worden gehouden. D66 wil niet reage ren op de reis. De PvdA was niet bereikbaar. Desi Bouterse heeft de Neder landse strafpleiter mr. A. Moszkowicz in de arm geno men. Bouterse is voor het ver hoor zelfs bereid naar Neder land te komen, mits hij een vrij geleide krijgt. Verder moet het internationale arrestatiebevel worden ingetrokken en moet hij vijf dagen voor het verhoor in het bezit zijn van het volledige strafdossier. 15724° «726° 15727° 5SS 20% 10% 20% 40% 70% 60% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 RTV/programma's Sport Strips Sinds vorige week zijn op het Stadspolderpad vijf vrouwen en meisjes (variërend in leeftijd van 13 tot 32 jaar) lastiggeval len. Het afgelopen weekeinde gebeurde dat zelfs drie keer. Maandagavond werd een 19-ja- rige Leidse aangerand. De dader greep de vrouwen in het kruis en bij de borsten, deed hen soms onzedelijke voorstellen en ging er daarna steeds op de fiets vandoor. De politie heeft het onderzoek naar de aanrandin gen nog niet afgesloten. In de grootste speeltuin van Europa, Linnaeshof in Ben- nebroek, met de kortingsbon een leuke jojo. Verhaal extra kosten voetbal op CanaW MAASTRICHT ANP De politie in Limburg wil even tuele meerkosten rond voetbal wedstrijden in de eredivisie ver halen op de betaalzender Canal of de KNVB. Het speelschema voor dit seizoen is nogal ver spreid en de politie gaat bijhou den of het spelen op doorde weekse dagen extra kosten met zich meebrengt. Korpschef Mostert (voormalig korpschef van Leiden) van de Zuid-Lim burgse politie heeft zijn plan in middels aangekaart bij raad van hoofdcommissarissen. Dit seizoen wordt een groot aantal wedstrijden doordeweeks gespeeld. Canal+ gaat een aan tal van die wedstrijden recht streeks uitzenden. Door de spreiding verwacht de politie meer mensen te moeten inzet ten. De KNVB is niet erg onder de indruk van het idee van Mostert. „De politie is verant woordelijk voor de openbare or de. Het doorberekenen van kos ten is niet haalbaar en wense lijk." Uitdagende ff banen bij TechForce BV in Hoofddorp jw» arthur maandag oddeljournalist moet niet gaan mekkeren zelf in een blad onderwerp van roddel Henk van der Meyden heeft een procedu- weekblad Panorama verloren. Van der ïn eiste een schadevergoeding van twee naar de Haarlemse rechtbank heeft dat gis- in een bodemprocedure afgewezen, 'der Meyden was tot 1 januari hoofdredac- "an het roddelblad Privé. Ter gelegenheid ijn vertrek kwam Panorama in november jaar met een artikel onder de kop 'Alle rod- over Henk van der Meyden zelf!'. Uit de -Nu Showbizz Henkie (59) weggaat bij Pri- hatte Panorama het waarheidsgehalte van jeruchten over 's lands grootste roddel- In het stuk staan negen stellingen over de journalist, te beginnen met 'Roddel 1: Henk is homo'. Alle roddels worden afgesloten met een percentage over het waarheidsgehalte. Als Sin terklaas verkleed tekende een redacteur van Pa norama later nog de reactie op van Van der Meyden: „Sinterklaas het zijn hufters! Ratten! Als ik ze tegenkom. Ook dit verscheen in druk. Van der Meyden en zijn echtgenote stapten vervolgens naar de rechter. Ze vonden de publi caties grotendeels onjuist en onnodig grievend. Verschillende passages zouden een grove in breuk maken op hun persoonlijke levenssfeer. Beiden eisten 200.000 gulden smartengeld, ove rigens over te maken aan Artsen zonder Gren zen. De Haarlemse rechtbank vond gisteren de op zet van het artikel in Panorama, „gezien de wijze waarop Van der Meyden gewoon was journalis tiek te bedrijven, op zichzelf geoorloofd. Van der Meyden heeft immers zeifin zijn actieve carrière de grenzen van het toelaatbare voor wat betreft inbreuken op de privacy van public figures in hoge mate aangetast". De journalist moet zich inbreuken op zijn pri vacy 'in enige mate' laten welgevallen. „Van der Meyden is immers ook zelf een public figure en dient als zodanig te accepteren dat hij meer dan de gemiddelde burger voorwerp is van aandacht in de media." Panorama is in dit geval niet te ver gegaan. „Weliswaar zijn met name de kopjes in het arti kel op zichzelf beschouwd in enige mate beledi gend voor Van der Meyden te noemen, maar het artikel heeft overigens duidelijk -en voor het pu bliek kenbaar- het karakter van een persiflage, die bovendien berust op bestaande geschreven bronnen." Intussen houdt Artsen zonder Grenzen toch nog iets aan de zaak over. De rechtbank vindt dat Panorama wel te ver is gegaan ten opzichte van de echtgenote van de roddelkoning. Van haar kan maar in beperkte mate worden gezegd dat ze 'public figure' is. Uitlatingen waarin tot tweemaal toe wordt gesuggereerd dat ze Van der Meyden zou hebben gechanteerd, zijn grievend en niet terug te vinden in eerdere publicaties. Ook al omdat de gewraakte teksten zijn terug te vinden in de 'kleine lettertjes' van het grote ver haal over Van der Meyden. vindt de rechtbank 5.000 gulden smartengeld voldoende. a, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. - Plaats. Per maand automatisch f. 31.95) (I.v.m. controle bezorging) 1 twee weken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal O automatisch (f. 92,05) I O acceptgiro (f. 93.05' - Handtekening: Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-5128030 712141 '4001 1 4" maandag t/m vrijdag I

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1