Het kan een leuk seizoen worden Tourwinnaar Ullrich temidden van topsprinters Napret van Atlanta wordt op het EK wreed verstoord Sport Simpele zege Twente Kluivert overtuigt fans Milan Dekker vindt het geen verloren dag - /OENSDAG 20 AUGUSTUS 1997 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071-5356463 Marco Kleijn in ziekenhuis katwijk» Marco Kleijn, spits van Quick Boys, is afgelopen week einde ernstig geblesseerd geraakt. Momenteel ligt de Hillegom- ier ter observatie in het Haarlemse ziekenhuis Spaarnwoude. ij een botsing met doelman Peter Kromhout is vermoedelijk hepen nier geraakt, want Kleijn had bloed in zijn urine. Gisteren is psi er een scan gemaakt en vandaag krijgt de ongelukkige voetballer isti uitsluitsel over zijn kwetsuur. loc «Katwijk heeft gisteren een oefenwedstrijd tegen zondaghoofd- 'M Nasser Tonegido met 1-0 gewonnen. Ronald Pronk scoorde in de tweede helft de enige treffer, at IgGeen nieuw contract voor Nelissen msterdam Danny Nelissen krijgt geen nieuw contract meer bij a jabobank. De 25-jarige Limburger moet uitkijken naar een 2Ij ïieuwe ploeg. Ploegleider Theo de Rooy bevestigde dat gisteren nAmsterdam. \ZC loot Marseille in EC jilla AZC speelt bij de Cup Winners Cup in Odense tegen Di- tamo LVOV (Oekraïne), Marseille (Frankrijk) en OSLF Odense ag( (Denemarken). Bij de kwalificatieronden in het laatste weekein- de van oktober plaatsen de beste twee zich voor de eerste ronde, jjj IVaterpolosters weer tegen Italië PIf willa» De Nederlandse waterpolosters hebben via Frankrijk ?es (13-2) de halve finales bekeit van het EK in Sevilla. Vanavond ""f antmoet Nederland Italië in de halve finale. Het Nederlandse 0r( mannenteam is in de Europese titelstrijd waterpolo in Sevilla negende geworden. De laatste wedstrijd leverde een overwin- ling op van 10-7 tegen Duitsland. Siemerink verliest in eerste ronde eg u, itlanta Jan Siemerink heeft de openingsronde in het toernooi let ran Long Island niet overleefd. De Rijnsburger verloor in twee /0l iets van de Nicolas Lapentti uit Ecuador. 'ei Celtic naar benauwde zege iasgow Coach Wim Jansen heeft met zijn Schotse club Celtic ladrie nederlagen het zoet van de overwinning gesmaakt. Maar ivertuigend was het dinsdagavond in de derde ronde van de strijd om de Schotse League Cup niet. In een uitwedstrijd werd li. Johnstone pas in de verlenging met 1-0 verslagen. St. ohnstone, aan het eind van het vorig seizoen gepromoveerd, lezet na twee wedstrijden in de Premier Division de gedeelde Wf erste plaats. Celtic is puntloos laatste na nederlagen met 2-1 te- je[ ;en Hibernian en Dunfermline. AMSTERDAM «ANP Het echte nieuws kwam gisteren pas anderhalf uur na het officiële gedeelte. Het gerucht circu leerde ai een tijdje na de gebruikelijke persconfe rentie; Jan Ullrich zou ook deelnemen aan de Ronde van Nederland. De Tourwinnaar, zijn zaakwaarnemer en de ploegleiding van Telekom waren echter telefo nisch onbereikbaar. Even na vieren, toen alle journalisten inmiddels de Amsterdam Arena had den verlaten, kwam het verlossende antwoord; Ullrich staat volgende week dinsdag in Tilburg aan de start van Nederlands enige rittenkoers. Twee dagen tevoren neemt hij ook deel aan het Kampioenschap van Zürich, de achtste wedstrijd om de wereldbeker. Een aardige stunt, ook al moet het benodigde startgeld, en dat is niet weinig, nog verzameld worden. De 23-jarige Duitser heeft na de Ronde van Frankrijk tot nu toe alleen deelgenomen aan het lucratieve criteria-circus, ongeveer 50 mille per rondje om de kerk. Belangrijke wedstrijden liet hij in samenspraak met teamchef Godefroot schieten. De Ronde van Nederland is nog één van de weinige aansprekende koersen waaraan de voor malige Oost-Duitser deelneemt voordat hij op 14 september zijn laatste kilometers rijdt tijdens een koppeltijdrit in Karlsruhe. Daarna gaat hij onder het mes en laat hij zijn amandelen verwijderen. Sinds de rustdag in de Tour zijn we bezig ge weest", vertelde secretaris Herman Brinkhoff. „We hebben sindsdien voortdurend met hem, zijn ploeg en zaakwaarnemer in contact gestaan. Het was niet gemakkelijk. En dat niemand denkt dat hij alleen maar zijn zakken komt vullen. Hij wil winnen." De Stichting Ronde van Nederland had zichzelf tijdens de persconferentie bij monde van voorzit ter Paul Nouwen en Leidenaar Brinkhoff al trots op de borst geklopt. Dat was geen misplaatste ei gendunk. Want op de startlijst - 14 ploegen met acht renners - prijkten op dat moment al de top sprinters Zabel, Cipollini, Minali en Blijlevens, sa men goed voor acht ritzeges in de Tour de Fran- Voeg daarbij nog de namen van de snelle man nen als Svorada, Steels en de herstellende Wilfried Nelissen, dan was het duidelijk dat zeker in de eerste dagen de Ronde van Nederland een sprintersbal gaat worden. Het wordt nu een festijn met de Tourwinnaar als middelpunt. Volgens perschef Hans Brian zijn de financiën geen probleem. Hij verwacht dat de komst van Ullrich ook Duitse sponsors lokt, die ervoor zorgen dat de van 1,3 naar 1,7 miljoen op geschroefde begroting geen gaten gaat vertonen. „Wat dacht je van de Duitse televisie, en de Duit se vestiging van onze hoofdsponsor Visa", ant woordde Brian retorisch. „Als we hem eenmaal vast hebben, komt de rest vanzelf." Droomstait Ajax tegen armzalig Vitesse: 5-0 K SCHEDE ANP n goed begin, voor wat het e,J iard is. Dat is de conclusie nde seizoensopening van FC rente. Fortuna Sittard werd Afteren in het Diekman-sta- met 4-1 weggeveegd. Maar sterk de ploeg uit Enschede de tweede helft ook voetbal de zwakte van de Limbur- rs hielp ook een flink handje eeaan de forse uitslag. Afgezien van een enkele ople- ig van spits Jeffrey kregen de [H zoekers geen moment vat op tduel. Twente was in alle op- hten beter, met John Bosman Aï i perfecte afmaker. De sluip- hutter kreeg drie echte kan en benutte ze alle drie, arvan één uit een strafschop. Ede -aanvaller Petrov was eneens goed op dreef. De Rus oorde slechts éénmaal, maar veelal pech bij de afron- Beide ploegen begonnen rak aan het duel. Weinig uit speelde kansen en veel ge- orstel op het middenveld in teerste half uur. Na 38 minu- kwam de wedstrijd los toen Petrov tweemaal binnen een minuut dicht bij een treffer was. Eén maal redde de paal Fortu na, de tweede keer mikte de Rus net naast. Kort daarna was het wel raak. De goed spelende Ten Caat brak door op links, zijn voorzet was een makkie voor Bosman. Zowel Meyer als Fortuna-col- lega Verbeek waren het echter over eens dat de winst van Twente verdiend was. In de tweede helft speelde de thuis club Fortuna tureluurs. Een strafschop' van Roest (2-1) bracht nog wat spanning terug, maar Bosman maEikte het met twee treffers definitief af. FC Twente-Fortuna Sittard 4-1 (1-0). 40. Bosman 1-0, 68. Petrov 2-0, 74. Roest (strafschop) 2-1, 77. Bosman 3-1, 81. Bosman (strafschop) 4-1. Scheids rechter: Van Meerkerk. Toeschouwers: 7500. Gele kaart: Roest, Zegrean, Kool, Dirckx en Hermans (allen Fortuna Sit tard), Ter Avest, Steinmann (Twente). FC Twente: Boschker; Oude Kamphuis (86. Hulshoff), Hoogma, Karnebeek en McKinnon; Steinmann (83. Ten Hag), Van Halst, Ten Caat en Ter Avest (86. Ajoepov); Bosman en Petrov. Fortuna: Van Zwam; Lee, Dirckx, Roest en Hermans; Usta, Zegrean, Kool en Paauwe; Burke (68. Hamming) en Tja, daar zat hij dan. Mor ten Olsen, de opvolger. Met de erfenis van het suc ces, met de schaduw van 'Louis the Legend'. Ajax - Vitesse, de eerste echte wedstrijd, stond op het punt van beginnen. Wat zal er - afgezaagd gezegd - door de Deen heen zijn ge gaan? Hij gaf die gevoelens natuurlijk niet prijs, na af loop. Daar zat hij dan, Morten Olsen. In de pers kamer, voor zijn eerste echte persconferentie. Hij was niet tevreden, zei hij na de 'droomstart' van 5 tegen 0. Er mag geen eufo rie komen. Maar met elk kritisch woord ontsnapte er een zucht van verlich ting mee naar buiten. AMSTERDAM YPE MINKEMA GPD-VERSLAGGEVER Ajax is weer even de nummer één van Nederland. Tenminste tot vanavond. Zonder Laudrup, Litmanen, Tobiasen en Dani nog wel. Dat was al weer zestien hele maanden geleden. Voor Amsterdamse begrippen is dat een eeuwigheid. Feest? Compli menten, schouderklopjes? Ol sen wil er niets van weten. Hij had fouten gezien, het spel was te langzaam geweest. „Zo fan tastisch en flitsend was het he lemaal niet", zei hij. En er wa ren twee 'gelukkige goals', zoals hij zei, nodig geweest om zijn ploeg op weg te helpen. Dat zal de trainer zijn ploeg vandaag nog even meedelen. Olsen had een half jaar om te werken aan en met een nieuw elftal. Het was natuurlijk nooit genoeg voor een eerlijke start. Het moest vooral mee zitten. Een goed begin, een paar over winningen op rij, moesten de grootste twijfels opruimen. Ze zouden het proces van gewen ning flink kunnen versnellen. Maar er is meer nodig dan een eerste zege, hoe groot ook. Vroeger, onder Van Gaal, ver telde het verstand waar de bal vandaan zou komen, waar de De Pool Rudy scoort 1 -0 voor Ajax. bal naartoe moest. Dat hadden ze zo geleerd. En het klopte al tijd. Nu, met Olsen, moeten de voetballers hun gevoel laten spreken. Voelen waar de bal moet zijn, waar de medespelers te vinden zijn. De Ajacieden hebben meer vrijheid gekregen. En dat is moeilijk. Was het toe val dat de tweeling De Boer, boegbeeld van het bewind-Van Gaal, in de voorbereiding de op vallendste fouten maakte? Sim pele dekkingsfouten, bijna be ginnersdomheid, die ze onder de 'oude' baas zelden maakten. Het zal de cultuurschok zijn. Want de gebroeders houden van zekerheden in het leven. Bovendien, de mooie verha len over passie en vrijheid, de nieuwe zin in het spelletje, kun nen niet verbloemen dat er weer erg veel kwaliteit is ingele verd. De hartstocht, werklust en goeie zin, is juist bedoeld om dat verlies te compenseren. Te gen Vitesse lukte dat moeite loos. Een miljoenenclub inmid dels, met straks het tweede overdekte stadion van Europa, met mooie namen ook. Maar in het stadium waarin een club nog wel eens wil struikelen over de enorme ambities. Dat gevaar bedreigt Vitesse. Ook Ajax is niet zorgenvrij. Het zal waarschijnlijk een jaar worden van pieken en dalen. Van grote zeges, zoals gisteren, en bittere tegenvallers. Want de Amsterdammers zullen niet ie dere week een tegenstander treffen die zich gelijkwaardig waant. Fortuna zal komende foto hans van weel vrijdag andere plannen hebben. De Ajacieden zullen dezelfde grillige lijn volgen. Ze zullen dit seizoen mooie dingen doen, maar er zullen ook vreemde, onbegrijpelijke acties zijn. Shota Arveladze, de Georgiër, kwam gisteravond als invaller in het veld, maakte onmiddellijk een mooie beweging waardoor Van der Hoeven werd uitgespeeld. En leverde de bal vervolgens zo maar, onnadenkend, in. Tegen Vitesse kon dat, tegen Vitesse kon alles. Omdat Vitesse zelf niets kon. Een minuut later kwam er een droog steekballetje van Gorré en een 'gewone' schuiver van diezelfde Arvelad ze. Dat was al weer 4-0. Olsen sprak van gelukkige treffers. Hij had het over de eer ste twee goals. Zo zou je twee opzichtige fouten bij de tegen stander inderdaad ook kunnen uitleggen. Maar bij de eerste goal, van Rudy, was de korte combinatie tussen Ronald de Boer, Blind, Sibon en Rudy toch ook niet onaardig. En bij de tweede treffer strafte Babangida de fout van Zeman koelbloedig af. Dat ging tot voor kort ook niet samen, 'Baba' en het 'killer- sinstinct'. Na rust, zei Olsen op zijn eer ste echte persconferentie, was het spel wel een stuk sneller ge weest. Logisch. Vitesse-coach Henk ten Cate gooide spel en spelers om, waardoor de laatste 'zekerheden' uit het elftal ver dwenen. Van enige weerstand was geen sprake meer. Oliseh, de beste man van het veld, de rustige, de overtuigende, haalde op zijn inmiddels bekende ma nier uit van zo'n 25 meter (3-0) en Kreek schoot, kon het ty perender, pardoes in eigen doel. Dat was vijf tegen nul. Morten Olsen heeft een heel klein beetje krediet in Amsterdam. Misschien wel meer dan hij zelf denkt. Ergens halverwege de eerste helft, het was nog maar 1-0, speelde Ajax de bal tergend langzaam rond in eigen gelede ren. Helemaal achterin. De ver dedigers konden de bal niet kwijt. Toch kwam er bijval, ap plaus. Het kan best een leuk sei zoen worden, in Amsterdam. Als Ajax en de Ajacieden ook te gen hun verlies kunnen, ten minste. Ajax - Vitesse 5-0 (2-0). 8. Rudy 1-0. 21. Babangida 2-0. 52. Oliseh 3-0. 62. Arveladze 4-0, 85. Kreek 5-0 (e.d.). Scheidsrechter: Uilenberg Toeschou wers: 41.000. Gele kaait: Zeman, Van der Hoeven (Vitesse). Ajax: Van der Sar; Melcniot, Blind, Oli seh en Frank de Boer: Rudv, Ronald de Boer (46. Gorre) en Witschge; Babangi da (68. Benni), Sibon (60. Arveladze) en Hoekstra. Vitesse: Westerveld; Van der Hoeven (75. Goossen), Zeman, Van den Brom (58. Bos) en Van Hintum; Perovic, Trustfull en Kreek; Koswal, Curovic (46. Willems) en Fortes. Loze noot voor Van den Hoogenband op EK zwemmen SEVILLA. GPD i l vloeiende voetbeweging «voldoende om de fans van Milan te overtuigen. Patrick divert scoort overal. In Am- idam, maar ook in Milaan, spits maakte gisteren in het il om de Luigi Berlusconi ip duidelijk waarom hij naar 6ë is gehaald. Na een moei- Jcj tne eerste helft tegen Juven- s. afgesloten met een achter- nd, zette de Nederlandse in- j national de weggezakte top ibweer op het juiste spoor. luventus regeerde 45 minuten I duel, scoorde via een van hting veranderde vrije hap Piero en leek de wed- 01 ijd volledig in handen te heb- n. Milan bewoog traag, kende i, n zwakke opbouw en wist het 2! itsenduo Kluivert-Weah geen 5ment in stelling te brengen. Nederlandse spits was even- verdediger Bogarde begon- in de basis. Ze bleven ne- lig minuten van de partij, doelpunten vielen onver- ai tht, maar waren mooi. Cruz 9, aide bij een vrije trap na 54 I nuten zonder te twijfelen 'duit. Kluivert zette de thuis- 'b zes minuten later op 2-1 or zijn rechtervoet in een «iende beweging achter een >s van Ba te zetten. Collega deed hem vervolgens 5e minuten later na. Het sub- 'e overstapje van Kluivert daarbij mooi van pas. Dat hij er bekaaid zou afkomen, voorvoelde Pieter van den Hoogenband op het moment dat hij zijn vingers tegen de fl- nishwand drukte. Maar eigenlijk wist de negentienjarige Geldropse zwemmer het al lan ger. ,,Toen ik na de Spelen ging feesten, waren de eerste con currenten al weer aan het trai nen." Had hij maar een pietsje meer meters gemaakt, want voor een Europese titel op de 200 meter vrije slag volstond gisteren in Sevilla niet eens een Nederlands record. „Nou zal hij wel stevig balen," zei zijn eigen coach Jacco Verhaeren na de gouden slag van de Brit Paul Palmer in 1.48,85, een halve se conde boven Van den Hoogen- bands een jaar oude topscore. Van zijn olympische bijdra gen in Atlanta, twee mooie vier de plaatsen in dito Nederlandse records, genoot Van den Hoog enband lang na. Tot in Spanje. Maar de napret werd bij het be gin van de tweejaarlijkse handel in Europees eremetaal wreed verstoord. Van den Hoogen band stond voor joker in het Spaanse 'stoombad', waarin een illusie verdampte. Een loze noot had de kans hebber op zijn territorium. En dat bij de ouverture van het EK, een hoogst ongelukkige start. Maai- de zwemmer zelf maakte zich niet te sappel over de ge miste kans zijn natuurlijke ga ven in de finale van Sevilla te exposeren. „Het is stom, maar een keer op mijn bek gaan is misschien wel een keer goed voor mij," zei de verrassend naar het tweede plan verdreven Van den Hoogenband. „Daar word ik hopelijk sterker van." Het was in Sevilla beslist niet de eerste keer dat de Brabander zichzelf verbaasde. Maar nooit eerder in zijn nog jonge zwem- mersbestaan had het een nega tieve kant. „Meestal kan ik na afloop van een race tegen ieder een zeggen dat het weer fantas tisch was, dat ik er weer van ge noten had om die vier baantjes te zwemmen. Nu opende ik het toernooi eens niet goed voor de ploeg, gewoon omdat ik te wei nig inhoud had. Een jaartje uit de roulatie zijn heeft dezelfde invloed op je prestaties als een zware blessure. Maar dat was mijn keuze. Ik wil er in 2000 in Sydney echt staan." Na 'Atlanta' waar hij op zijn eerste olympische trek naar ere metaal tweemaal op 0,11 secon de naast een penning greep, leefde Van den Hoogenband zich uit. Het verstoorde levens ritme kostte de gemiddelde leerling het beoogde vwo-diplo- ma en de begenadigd sporter zijn prijs. „Mijn voornaamste doelen van het EK waren het halen van de finale en het zwemmen van de richttijd voor het WK. Het is dus dubbel zo zuur voor mij. Op de Olympi sche Spelen zwom ik in een tijdsbestek van 24 uur drie keer een tijd van 1.48 op de 200 vrij. Een keer 1.47 in een perfecte ra ce moet lukken. Die turbo moet ik een keer aan kunnen zetten." Dat hij door het compleet ontbreken van acceleratiever mogen de EK-bühne uitgere kend op de openingsdag via de achterdeur moest verlaten, viel hem zwaar. Hij noemde zichzelf al eens 'een eikel die nog nooit een medaille op een groot toer nooi gewonnen heeft'. In Sevilla kreeg die pittige zelfanalyse een voetnoot. „Want ik had hier graag wat laten zien," zo uitte de PSV'er zijn ongenoegen over de tactische blunder. „Sneu voor de mensen die mij het hele jaar het voordeel van de twijfel hebben gegeven. Ik heb er te gemakkelijk over gedacht en daarvoor de rekening gepresen teerd gekregen." Goodwill verspeelde Van den Hoogenband echter niet met zijn inschattingsfout, niet bij bondscoach Rene Dekker, niet bij Verhaeren. „Nee, Van den Hoogenband is niet afgegaan," benadrukte Dekker. „Hij ging er toch voor? Vervelend is net wel, want cijfers liegen niet. Zijn der de 50 meter ging op het oog goed. Maar daar waar hij had moeten aanzetten, liep zijn slagfrequentie terug. De race vervlakte snel na de tweede 50 meter en een eindschot had hij helemaal niet. Eigenlijk is het een heel simpel verhaal." SEVILLA GPD Pieter van den Hoogenband (rechts) bekijkt met bondscoach René Dek ker de andere serie van de 200 meter vrije slag en constateert dat hij geen finaleplaats haalt. foto anp Te lang naar zijn zin heeft de 100 meter vrij mijn best Van den Hoogenband na zijn doen, oke?" En weg is de versla- vergokte serie in de bijtende gene, zoekend naar een leeg ochtendzon met de handen in plekje in het pierebadje achter de zij gestaan. Hij wil het water de coulissen van het EK-toneel. van San Pablo weer in. „Ik ga op In zijn duik zit venijn, dat wel. Niemand in de Nederlandse zwemploeg nam gisteren in Se villa, op de eerste van zes kam- pioensdagen, de honneurs waar voor de onfortuinlijke Pieter van den Hoogenband. Maar van een verloren EK-dag wilde bonds- trainer Rene Dekker niet spre ken, al was het maar om zijn ei gen gemoed te sussen. Dekker zette hoog in, maar kreeg wei nig bij de première voor terug van zijn volgelingen. Ook tot een bundeling van krachten kwam het niet. Zelfs niet op de 4x200 meter vrijé slag vrouwen, veelal voor het Neder landse kwartet een uitsmijter om lekker mee te scoren. De verwachte medaille kreeg Dek ker niet te zien, laat staan het uitverkoren viertal Carla Geurts, Minouche Smit, Wilma van Hofwegen en Kirsten Vlieghuis. De reputatie van Geurts en Vlieghuis, prijsjesjagers op grote toernooien, smolt rap weg in de Spaanse snelkookpan. Vlieghuis moest als slotzwemster de boot vlot trekken die al flink water had gemaakt. De zesde plaats verbleekte bij het zilver dat twee jaar geleden (met de nu afgeser- veerde Patricia Stokkers in de positie van Van Hofwegen) uit Wenen was meegebracht. De eindtijd evenzeer: 8.11,49 om 8.10,17 indertijd. „Waar ligt het aan", zo stipte Dekker in eigen persoon het heikele punt aan. „Niet aan de hitte, want we zijn lang genoeg in Sevilla om daaraan gewend te zijn. De scherpte ontbrak." Marcel Wouda, stand-in voor de in de series gesneuvelde Van den Hoogenband, dreef op de 200 meter vrije slag ook al zo hulpeloos naar de finish. Voor hem als solist een bijnummer, dat met de zevende plaats in 1.50,37 kleurloos bleef. „Ik ben teleurgesteld, maar ook weer niet zo dat het van invloed kan zijn op de rest van het toer nooi." De wereldrecordhouder op de 400 meter wisselslag weet vandaag al of dat zo is, aange zien het EK-programma toe is aan zijn specialisme. „De eerste dag van een toer nooi kan de toon zetten," weet Dekker uit het verleden. „Het is aan de ploeg om een toontje hoger te blazen." Er was een lid van de Neder landse selectie die ontsnapte aan de niet voorziene malaise: schoolslagsprinter Benno Kui pers. De opvolger van Ron Dek ker, achtste bij zijn EK-debuut in '95, verbeterde op een dag tweemaal zijn beste tijd. De score van 1.02,70 leverde hem de zesde plaats op bij de verde ling van de erfenis van de Belgi sche wereldrecordhouder en olympisch titelhouder Frederik DeBurghgraeve, die voor de komst naar Sevilla de inspiratie miste. Drievoudig Atlanta-kam- pioene Michelle Smith, nu zwemmend onder de naam van echtgenote Erik de Bruin, kwam wel uit Ierland over en terecht. Smith won de 400 meter wissel slag in 4.42,08.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19