'Oegstgeest steekt geld in eigen zak' ililieuvriendelijke elektrobus vervoert geruisloos )e Ajax-selectie zal er wel mee gestopt zijn 'Zendingshuis ongeschikt voor ouderenwoningen' jarmoncl wil Polyproject beroep van repliek dienen Leiden Regio Nep-agent ondersteunt campagne in Leiderdorp rikbord Iraanse kerkasielgroep is nog steeds welkom in gemeenten Oegstgeest jfstal uit verzorgingshuis dnp.arieschakenbos e'^ ilgemene stemmen heeft irmondse gemeenteraad M ivond besloten tot het 1 ivan verweer in het hoger n dat Polyproject b.v. igesteld tegen het vonnis j arrondissementsrecht- Deze wees de eis tot te- ,0i laling van 760.000 gulden le gemeente aan Polypro- ,Dat bedrag was door de a nte bedongen bij de ont- va het KPM-gebied, [Iers in Warmond (Ende- eI sociale woningbouw te ^ss ;enlijken. Uiteindelijk projectontwikkelaar Eu- ingen de klus echter van leente. e" raadsleden maakten wei- Sarden vuil aan deze zaak. Progressief Warmond zich bij monde van J. van la)j 1de af of een en ander na aties in de plaatselijke er( Qg wel zakelijk te benade- __aan den rijn De portemonnee van een bewoonster van ■erzorgingshuis aan de Hoflaan is gisteren uit haar tas ge- De eigenaresse had haar tas enkele ogenblikken onbe- in de recreatiezaal achtergelaten. In de portemonnee be- Izich een giropas, een primeurkaart en een aantal spaare- 'erder zat er ongeveer 65 gulden in. ren was. „Ik waande me terug in de Kaagweek: koud, nat en modderig", aldus van de Velde. Hij doelde daarmee op uit spraken in een interview van wethouder J. Wassenaar en als reactie daarop de ingezonden brieven van Polyproject-eige- naar B. Romeyn en oud-wet houder C. van Schagen. Vooral de bijdrage van Romeyn viel volgens hem in de categorie moddergooien. ,,De frustratie van een projectontwikkelaar die vindt dat hij geld betaalt aan een andere projectontwikke laar", aldus het PW-raadslid. De andere projectontwikkelaar is Eurowoningen die het plan En depoel III heeft gerealiseerd. Met al die publicaties kon de geloofwaardigheid van het col lege wel eens aangetast zijn vreesde Van de Velde. Volgens burgemeester G. van der Wel is daar niets aan te doen. Wat dat betreft is alleen belangrijk wat de rechter straks zegt. leiderdorp» Van vlees en bloed is hij niet, de 'verkeersagent' op de Vronkenlaan. De agent, die het verkeer met zijn beweegbare arm maant tot langzamer rijden, maakt deel uit van de jaarlijkse 'Wij gaan weer naar school!'-campagne. De nepagenten staan op diverse andere plaatsen in de regio. De Leiderdorpse tweelingbroer van deze agent staat aan de Willem de Zwijgerlaan in Leiden. Om te voorkomen dat fans de nep-agen- ten mee naar huis nemen en adopteren, worden ze overigens na schooltijd binnengehaald. foto henk bouwman chef hans jacobs. 071 -5356414, plv -chef rudolf kleun. 071-5356436 Ouderenwerk eist rijkssubsidie op Oegstgeest heeft ruim veertigduizend gulden rijkssubsi die die bedoeld was voor ouderen in eigen zak gestoken. En het wordt tijd dat het geld alsnog wordt uitbetaald. Dat stelt de Stichting Welzijn Ouderenwerk Oegstgeest (SWOO) in een brief aan de gemeenteraad. Het geld was bedoeld om apparatuur waarmee ouderen in geval van nood alarm kunnen slaan te vervangen. Hiervoor was jaarlijks 15.000 gulden nodig. Een bedrag, dat door de ge meente werd betaald uit rijkssubsidie voor projecten die de verzelfstandiging van ouderen bevorderen. qrp» dorith ligtvoet Ji zich niet in rookplui- w is muisstil en doet zijn rj,, ewoonlijk zonder proble- )it is geen schets van de echtgenoot, maar een jej rijving van de nieuwe vriendelijke elektrobus gemeente Leiderdorp in- or het leerlingenvervoer, .jj. isje is van het Leidse taxi- ,g^ El tax. m jus heeft niets te maken n iet vroegere elektrische van de melkboer, bena- van Beek, bedrijfsleider ax. Het omgebouwde ïgenbusje haalt een iid van honderd kilometer ir en kan dus ook gebruik w ivan de snelweg. raak zal het busje niet op gesignaleerd worden, het vervoermiddel kan een afstand van maxi- 130 kilometer overbrug- aama moet de accu op- worden opgeladen. Dat leen in de garage van El- de Admiraal Banckert- |Leiden. ,,De bus is vooral geschikt voor korte afstanden in dichtbe volkte gebieden", concludeert Van Beek. Ondanks dit nadeel verwacht hij dat de elektrobus hét vervoermiddel van de toe komst wordt. „Denk aan de Leidse Breestraat met het druk ke busverkeer en sta stil bij al die uitlaatgassen. Deze bus is een stuk milieuvriendelijker dan een gewone bus." In Nederland zijn nu vijftien elektrobussen, die alle op expe rimentele basis rijden. Rijkswa terstaat en de Nederlandse on derneming voor Energie en Milieu (NOVEM) subsidiëren het project. Ze willen dat bedrij ven ervaring opdoen met de bus. Na drie jaar wordt bekeken of er meer komen. Gisteren mocht het college van burgemeester en wethou ders een ritje maken in de bus. Na wat startproblemen kwam de bus - tien minuten te laat - aanzoeven. De problemen had den volgens Van Beek te maken met de accu die in de zomerva kantie niet is gebruikt. Nu de scholen weer zijn begonnen, verwacht hij dat dit probleem tot het verleden zal behoren. Wat de dames en heren tij dens de rit het meeste opviel, was de fluistertoon van de mo tor. Dat is prettig, maar heeft ook een nadeel. „Fietsers moe ten goed opletten, wantje hoort deze bus helemaal niet aanko men", was de algemene conclu sie na de rit. De chauffeur be loofde voorzichtig te zijn. Wethouder C. Huigen maakte later duidelijk dat de gemeente niet bewust voor de milieu vriendelijke bus heeft gekozen. Leiderdorp heeft een contract afgeloten met Eltax als het gaat om het leerlingenvervoer. ,,En Eltax besloot toevallig met dit elektrobusje te gaan rijden." De bus wordt speciaal gebruikt door kinderen die bijzonder on derwijs volgen. De andere vijf bussen waarmee Eltax Leider- dorpse kinderen vervoert, zijn voorzien van een gewone ben zinemotor. oegstgeest» maarten keulemans In 1993 kreeg de SWOO echter van de gemeente te horen dat het niet langer was toegestaan om het geld apart te houden. De gemeente sluisde het geld uit Den Haag niet meer door naar de SWOO, maar stortte het in de gemeentekas. Toen de SWOO een paar jaar later kwam met een regeling die juridisch wél in orde was, bleek de SWOO inmiddels 40.623 gulden te zijn misgelopen. De welzijnsstichting voor ou deren vindt dat de veertigdui zend gulden alsnog moet wor den uitbetaald. „De SWOO is van mening door de gemeente onrechtvaardig te zijn behan deld, waardoor grote financiële schade is geleden en waarvoor restitutie dient plaats te vin den", schrijft de stichting. Tijdens de commissieverga dering voor welzijnszaken werd echter duidelijk dat verantwoor delijk wethouder G. Kempen de zaak als afgedaan beschouwt. „Het gaat over een stuk verle den." Volgens de gemeente stond bovendien nooit vast dat de rijkssubsidie bestemd was voor de SWOO. „Het is namelijk een apart budget. De lezing van de SWOO is niet helemaal con form de waarheid." SWOO-penningmeester J. Speekenbrink wil het er echter niet bij laten zitten. „Hoe meer u zegt: dit is verleden tijd, daar praten we niet meer over; des te meer krijgen wij het idee dat wij het gelijk aan onze kant heb ben." Hoewel Kempen beweert de zaak al een aantal malen aan de SWOO te hebben uitgelegd, vindt de welzijnsstichting dat Oegstgeest 'in gebreke is geble ven ten aanzien van het ver schaffen van duidelijke infor matie'. De strop van veertigdui zend gulden had daardoor kun nen worden voorkomen, denkt Speekenbrink. „Ik vind het buitengewoon jammer dat de gemeente ons vaak niet duidelijk zegt wat ze nu eigenlijk bedoelt. We zijn al lemaal ouderen. Als de gemeen te vasthoudt aan het opsom men van getallen en juridische zaken, ja, dan verliezen we al tijd. Ik vind dat treurig voor een overheidsorganisatie die open wil zijn." De welzijnsstichting ruziet overigens al langer met Oegst geest over geldzaken. In mei sloeg de SWOO alarm, toen dui delijk werd dat de gemeente volgend jaar minder geld over heeft voor de stichting. De acti viteiten van de SWOO zouden daardoor zo duur worden, dat de SWOO volgens Speekenbrink 'een beetje een club voor elitai re ouderen' dreigde te worden. Wethouder Kempen heeft toe gezegd opnieuw met de stich ting over de subsidie van vol gend jaar te praten. togen in elke supermarkt: k prikborden met kaartjes 'opparticulieren goederen j. op aanbieden, een oproep doen of hun diensten beien. Vaak gaat het om otische boodschappen die de nieuwsgierigheid opwekken. In de rubriek tï bd het verhaal achter de °fte berichten. Deze week '•het kaartje uit Hoogvliet 'het Levendaal in Leiden. Waarom Bjarne Riis in 1996 de I Herbalife, en dat is ook niet zo Tour de Fran- ce won? J gek. Het is is namelijk niet in de 'Doping', r, winkel verkrijgbaar, zeggen som- "ee/j nugen. a^Jkon,Pr°blL voQr TdPw 'Herbalife', denken Karin Zand bergen (27) en Adèle Schmidt (34). De Deense wiel renner werd vorig jaar bij toe val in beeld gebracht met een product van de Amerikaanse voedings- en gezondheidsgi gant, en dat ging aan een van de Herbalife-distributeurs niet onopgemerkt voorbij. „Hij be sloot daarna geheel belange loos aan de campagne mee te werken", zegt Adèle. De suc cesstory van het 'wonderpoe- der' wordt volgens de adepten door meerdere prominenten onderstreept. „Tennisster Mary Pierce gebruikt het, Bill Clinton en zijn vrouw, en het verhaal gaat dat de Ajax-selectie twee jaar geleden ook met Herbalife in de weer was. Maar daar zul len ze een jaar geleden wel mee gestopt zijn", lacht ze. Herbalife is een soort voedings supplement, waarvan de doel einden talloos zijn. Zeggen de dames. Een 'Herbalife-shake' in plaats van een maaltijd zou overtolligekilo's als sneeuw voor de zon doen verdwijnen, een lepeltje in de yoghurt na het eten zorgt daarentegen voor extra spierkracht. „Daar naast wordt in alle gevallen het lichaam gereinigd", weet Adèle. „Alle producten van Herbalife zijn in principe hetzelfde, maar de manier waarop je het ge bruikt bepaalt wat het met je doet." Ze laat enkele foto's zien die de beoogde effecten duide lijk moeten maken. „Er is niet mee geknoeid, hoor, het zijn echt dezelfde mensen." Maar of het toevallig is dat de bleke jongerpan later een gezonde bruine teint vertoont? „Nou ja, misschien maken ze af en toe gebruik van wat psychologi sche trucjes", moet ze toege ven. Karin en Adèle weten alles van wordt verkocht via het 'Multi-Level- r, Mar- ke- ting'-systeem ('Het is geen pyramide, dat heeft zo'n negatieve klank'). Wie de organisatie binnenkomt zoekt eerst een eigen afzetge bied, en kan dat vervolgens uit breiden door zelf 'distributeurs' te 'sponsoren'. Via wat inge wikkeld rekenwerk worden dan de verkooppercentages be paald, waarvan uiteindelijk elke laag in het bedrijf profiteert. „Ik moet dus zorgen dat het met Karin goed gaat, en vice versa. Eigenlijk zijn we zelfstandige ondernemers, en het risico voor jezelf is nihil", meent Adè le. De voordelen van het mar- keting-principe zijn /olgens de Her- Bovendien kan er, naarmate je hoger op de ladder klimt, aar dig mee verdiend worden. Grondlegger Mark Hughes is ooit uitgeroepen tot 'Ameri kaans ondernemer van het jaar', en het - inmiddels ge scheiden - echtpaar dat Herba life in Nederland introduceerde haalde miljoenen binnen. Het lijkt dus een bijzonder lucratie ve business, maar of de supermark- «««a,, balife- *5? i aan mee willen verkoopsters werken?,,Eerst duidelijk. „We komen hingen we voor bij de mensen thuis, en doen gedrukte kaartjes aan een intensieve begeleiding op, maar die werden al en 'follow-up'. Wij geven infor- snel weer verwijderd. De hand made die je niet in een winkel geschreven versie laten ze ge- krijgt." lukkig wel hangen", zegt Karin. Karin Zandbergen en Adèle Schmidt: „Eigenlijk zijn we zelfstandige ondernemers, en het risico voor jezelf is nihil." foto dick hogewoninq Projectontwikkelaar Deenen waarschuwt gemeente oegstgeest maarten keulemans Als de gemeente vasthoudt aan de eis om de gevel van het Zen dingshuis volledig intact te hou den, is het uitgesloten dat er ooit ouderenwoningen in het gebouw komen. Dat denkt de Oegstgeestse projectontwikke laar W. Deenen, die plannen heeft voor een ouderencomplex op het terrein. Volgens Deenen is het ge bouw in zijn huidige staat 'vol strekt ongeschikt' voor wonin gen. De ramen zijn te klein, de deur is niet rolstoelvriendelijk, en het is er veel te gehorig. Bo vendien is het Zendingshuis te laag en kunnen er geen onder grondse parkeerplaatsen wor den aangelegd. Burgemeester en wethouders van Oegstgeest vinden dat een toekomstige eigenaar van het Zendingshuis de voorgevel van Kinderdagverblijf: huren of kopen? warmond arie schakenbos Zolang het nieuwe cultureel centrum nog niet is gereali seerd, zal het kinderdagverblijf in het tijdelijk onderkomen aan de Burgemeester Ketelaarstraat blijven. Aangezien het huurcon tract binnenkort afloopt, werpt zich de vraag op of het contract verlengd moet worden, of dat kopen voordeliger is. Wethouder J. Wassenaar deel de mee („ik citeer uit mijn hoofd") dat huren 43.000 gul den per jaar kost en kopen 65.000 gulden. „In twee jaar heb je dat er dus al uit", aldus Was senaar. Een raadsvoorstel komt echter pas in de vergadering van september. „U kunt dan al leen ja zeggen, want een en an der is dan al geregeld." „Dus we moeten nu zeggen of we het met deze procedure eens zijn?" vroeg PYV-fractievoorzitter G. Slingerland zich af. „Ja, want anders krijgt u nu een uitnodi ging voor 'een extra raadsverga dering morgen", antwoordde Burgemeester G. van dèr Wel. WD-raadslid mevrouw C. Sa- ris vroeg zich af of de Port-o-ca- bins nog wel twee jaar mee gaan. De wethouder kon haar echter geruststellen. het gebouw intact moet hou den. Daarnaast vinden de be stuurders echter ook dat het Zendingshuis geschikt is te ma ken voor woningen. „Bijvoor beeld ouderenhuisvesting, al dan niet in combinatie met een zorgfunctie." Volstrekt met elkaar in tegen spraak, vindt Deenen die twee zaken. „Hoe kan je nu zeggen dat zoiets geschikt is om er wo ningen in te maken? Met het bestaande gebouw zou ik de gok niet aandurven." De 72-ja- rige projectontwikkelaar heeft bovendien becijferd dat wonen in het Zendingshuis pas betaal baar wordt, als er rond de 150 appartementen komen. En daarvoor is het huidige gebouw te klein, denkt Deenen. Zelf mikt Deenen op een 144 appartementen tellend complex van zes verdiepingen hoog. Hij baseert zich op het principe van de Amerikaanse 'retirement communities' (pensioen-ge meenschappen), waarbij er ook verpleegbedden, kleine winkel tjes en logeerkamers bij de ou derenwoningen onder dak wor den gebracht. Deenen, die eer der een ouderencomplex ont wikkelde aan de Reviuslaan, wordt gesteund door verzeke raar Het Zilveren Kruis en door het investeringsfonds van Zilve ren Kruis, Centraal Beheer en FBTO, Achmea Beleggingen. Deenen is de tweede die de gemeentelijke ideeën over het Zendingshuis onder vuur neemt. De Raad voor de Zen ding van de Nederlandse Her vormde Kerk, die eigenaar is van het pand, keurt het af dat de gemeente zwart op wit wil hebben dat de tuin van het Zen dingshuis openblijft voor het publiek. De tuin is nu immers eigen terrein. Ondanks eis minister Dijkstal De groep Iraanse asielzoekers, die momenteel bezig is aan een kerkasiel-estafette, is nog steeds welkom in Oegstgeest. De geloofsgemeenschappen laten zich niet uit het veld slaan door de harde woorden van minister Dijkstal van bin nenlandse zaken. Dijkstal wil dat de kerken hun deuren ge sloten houden voor afgewezen en met uitzetting bedreigde asielzoekers. Als ze onderdak verlenen aan deze groep men sen, dwarsbomen ze volgens hem de Nederlandse rechts gang, Kerkasiel is - zegt de mi nister - niet nïeer van deze tijd. „Daar waar mensen in nood verkeren, geldt een hogere wet", zegt N.J. Prinsen van het Samenlevingsberaad, onder deel van de Raad van Kerken. „Met het kerkasiel bescher men we mensen, die bedreigd worden met uitzetting. We maken het mee dat ze bij een herziening van hun asielaan vraag alsnog worden toegela ten." Prinsen is tevens lid van de Steungroep Kerkasiel Iraan se Asielzoekers (SKIA), die in juni in een Eindhovense kerk begon met de asiel-estaffette. Overigens is nog niet voor honderd procent zeker of de Iraniërs Oegstgeest zullen aan doen. De kerkeraden hebben groen licht gegeven om de Re genboogkerk zes weken lang open te stellen voor de asiel zoekers. Maar binnenkort moeten de leden van de kerk gemeente zich nog uitspreken over het verblijf. „We hebben nog wel even de tijd. De Ira niërs zouden half oktober of november pas komen", zegt Prinsen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13