'Doseren lukt het best als je rookt' Kerk Samenleving Van Luyn verzekert voortbestaan Haagse Agnes-parochie Ruim 300.000 jongeren bij opening van rooms-katholiek jeugdfestival Dienaren Vaticaan: geen nieu Mariadog WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1997 REDACTIE* DICK V Den Haag raakt monumentaal orgel kwijt DEN HAAG ANP Den Haag raakt één van haar monumentale orgels kwijt. Het gaat om een Van Dam- orgel uit 1899 dat jarenlang dienst deed in de Nieuwe Kerk in Scheveningen. Het college van B en W heeft gis teren besloten een vergun ning aan de eigenaar te ver lenen om het orgel aan de Gereformeerde Gemeente in Wageningen te verkopen. Het orgel staat sinds elf jaar op de gemeentelijke mo numentenlijst van Den Haag. Het merendeel van de Haag se gemeenteraad en de Stichting Behoud Orgel Nieuwe Kerk Scheveningen hebben zich vergeefs beij verd om het cultuurhistori sche orgel voor Den Haag te behouden. Op 1 juli sloot de kerk haar deuren omdat ze vanwege een voordurend ledenverlies niet meer in staat was om het pand te betalen. Om die reden heeft de kerk het Van Dam-orgel te koop aangebo den. DEN HAAG ANP De rooms-katholieke Agnes-pa- rochie in Den Haag hoeft niet te vrezen voor de toekomst. Het bisdom Rotterdam stelt zich ga rant om een dreigend faillisse ment te voorkomen. Bisschop Van Luyn heeft laten weten dat wat hem betreft het voortbe staan van de kerk en het paro chiecentrum 'niet ter discussie staat'. Nog dit jaar publiceert het bisdom Rotterdam een rapport met de plannen voor de Agnes- parochie. zo heeft vicaris H. Verbakei gisteren gezegd. Het bisdom zal vooral aanbevelin gen doen over de exploitatie van het gebouw in het Regen- tessekwartier. „Uitgangspunt daarbij is dat de kerk en het pa rochiecentrum zullen blijven functioneren zoals nu. Daar be staat geen twijfel over", aldus Verbakei. Wel moet de parochie mogelijk meer gaan samenwer ken met andere parochies in de residentie. De Agnes-parochie bestaat over twee jaar precies honderd jaar. Met name de hui dige pastoor, Bosco Beijk, heeft eraan bijgedragen dat de kerk in de afgelopen jaren een thuis is geworden voor buitenlanders. De vitale, maar arme gemeen schap wil hen bewust in de pa rochie integreren. Gemiddeld wonen driehonderd gelovigen de zondagse mis bij. Elke twee de zondag van de maand is er een meertalige mis. De kerk is afhankelijk van gif ten. maar die zijn ontoereikend om het gebouw te onderhou den. Een groot deel van de pa rochianen heeft het niet breed. Bovendien verpaupert de wijk waarin de kerk staat. De kosten voor onderhoud rijzen de pan uit, onder meer door drugsverslaafden die tegen de muur plassen, vandalisme en diefstal. Ook het veelvuldig ver wijderen van graffiti is een grote kostenpost. PARUS AFP/RTR Ruim 300.000 jongeren woonden gisteren in Pa rijs aan de voet van de Eiffeltoren de opening bij van de twaalfde rooms-katholieke wereldjonge rendagen. Kardinaal Jean-Marie Lustiger, aarts bisschop van Parijs, riep de jongeren op niet toe te geven aan berusting, maar naar het hoogste geluk te streven. Paus Johannes Paulus II voegt zich morgen bij de jongeren. Zondag gaat hij voor in de slotvie ring op een paardenrenbaan in het Bois de Bou logne. Naar verwachting zal hij vantevoren de jongeren tot onthouding oproepen. ..Ik ben nog ongehuwd, maar ik heb al een ba by", zei de 18-jarige Amerikaanse Temika Sosa Cruces. „Weliswaar is de paus het contact met de werkelijkheid kwijt, maar hij heeft toch de taak onze leidsman te zijn." De misviering was een kleurrijk schouwspel, waarbij de duizenden concelebrerende priesters stola's in de kleuren van de regenboog droegen. Veel jongeren zwaaiden met hun nationale vlag. Aan de rand van het grasveld bij de Eiffeltoren verkochten straathandelaren T-shirtjes en andere souvenirs. Vanuit Nederland zijn driehonderd jongeren naar Parijs gereisd. Ook enkele bisschoppen, on der wie kardinaal Simonis, wonen de manifesta tie bij. De vorige Wereldjongerendagen werden in 1995 op de Filipijnen gehouden. Daar woonden in totaal vier miljoen mensen de manifestatie bij. JERUZALEM» RTR Massagraf uit Joodse Opstand tegen Romeinen ontdekt cheoloog Mordechai Aviam gisteren bekendge maakt. In een waterreservoir vonden de archeo logen vorige week het gebeente van een grote groep mensen, onder wie kinderen. Josephus be schrijft hoe de joden na de val de stad hun doden in een waterreservoir begroeven. Aviam, die op deze plaats al zes jaar met opgravingen bezig is, is ervan overtuigd dat het hier de doden uit de Joodse Opstand betreft. Israëlische archeologen hebben in Galilea een massagraf ontdekt dat dateert uit de Joodse Op stand tegen de Romeinen in het jaar 67 na Chris tus. De vondst bevestigt het relaas van de joodse historicus Josephus ben Mathitjahoe ha-Kohen, ook bekend als Flavius Josephus. Dit heeft dp ar- Al van jongsaf aan was ik erg op God ge concentreerd. Met mijn hele hebben en houden en met mijn hele persoon wilde ik me aan God wijden." Zuster Marie-Henri Schreuder koos voor het kloosterleven. „Mijn motivatie was puur spiritueel. Toch ging ik niet naar een slotklooster. Ze leven daar in contemplatie, zonder activiteiten naar buiten toe te ondernemen. Daar was ik te actief voor. In 1942 legde ze daarom haar gelofte af bij de Dominicanessen van de Heilige Catharina van Siëna. Behalve op het spirituele leven, leggen zij zich toe op onderwijs, zorg voorwezen, zieken en be jaarden, en missie op de Nederlandse An tillen. Zuster Schreuder was in de afgelopen 55 jaar onderwijzeres, novicen-meesteres, priorin van een klooster en lid van het hoofdbestuur van de congegratie in Ne derland. Momenteel woont ze in Huize Bijdorp in Voorschoten. „We leven hier met honderd zusters, waarvan ongeveer de helft zeer oud is, en de andere helft nog ac tief. Ik beheer de bibliotheek. Een be stuursfunctie doe ik niet meer. Dat is voor de jongere generatie." Vandaag de dag kiezen overigens weinig jongeren voor het kloosterleven. „Dat heeft onder andere te maken met de overwaar dering van huwelijk en seks, van bezit en van vrijheid - net de drie punten waar het religieuze leven om draait. Wij nemen to taal afstand van deze zaken. Gehoorzaam heid, zuiverheid en armoede zijn belang rijk. Armoede betekent in dit geval niet dat je op een houtje moet bijten, hoor. Het gaat erom dat je niet autoritair over stoffe lijke zaken beschikt." Er zullen inhoudelijke veranderingen in het kloosterleven optreden, vermoedt zus ter Schreuder. „De kerkelijke opvoeding en het religieuze leven zijn nog wat blijven staan bij het verleden. Welke vorm het gaat aannemen weet ik niet. We zitten nu in een ondoorzichtige situatie." Ze is ervan overtuigd dat kloosters in de toekomst in elk geval een rol blijven spe len. Al was het maar om een oase van rust en van stilte te scheppen. Het religieuze le ven is onuitroeibaar. Het hoort bij het menselijk bestaan." VATICAANSTAD» CIC Paus Johannes Pauluj geen nieuw Maria-do i kondigen. Dit heeft zijn voerder, Joaquin Navat gisteren gezegd in rei een artikel in het Ame weekblad Newsweek Wereldwijd worden f tekeningen verzameld een verzoekschrift aan om de leer over 'medeverlosseres vanc heid' tot dogma te verU J actie is op touw gezel internationale be weg Populi Mariae Media stem van het volk voi Medeverlosseres. De internationale th, commissie, de adviesc de paus inzake thee j vraagstukken, heeft et j jaar negatief over hei i geadviseerd. De Oss Romano, het dagblad Vaticaan, heeft dat adti j 4 juni bekendgemaakt pauselijke woordvoen j Osservatore maakt ge ding van zaken waar het niet mee eens is. De commissie had meer op de oecumenii plicaties gewezen. Ven t geen reden om de leet Tweede Vaticaans Cont de Moeder Gods heefi steld, te veranderen. I dogma's over Maria; van God, haar onbevld vangenis, haar eeuwig delijkheid en haar tenh neming. Ook tijdens de intern Mariagebedsdag eindt Amsterdamse RAI we handtekeningen verzat 1 bijeenkomst was georg 1 door de stichting Vr« alle Volkeren in samen11 met de religieuze geme Familie van Maria de)! losseres. Volgens de Rooms-Ki Kerk is er geen tegei tussen Christus en M; °- verloste is Maria ooktf" losseres. BER0EPINGSV NEDERLANDSE HERVOR KERK Beroepen: te Vollenhow riste Silvolde. R Bedankt: voor Scherper (toez.): L. Schaatsmat; ford (Ontario). u eLeidsch Dagblad 4jlf J J ANN01897 Vrijdag 20 Augustus AARLANDERVEEN Door de ingezetenen is een vereeni- ging opgericht, onder den naam „Ziekenverpleging", die zich ten doel stelt zoowel aan on- en minvermogenden als aan vermogenden, zoo zij dit wenschen, verbandmiddelen, hulp middelen bij ziekten, als ledikanten, enz., gratis te verstrek ken. De gemeenteraad heeft een subsidie van 100 verleend, waarvoor reeds verschillende instrumenten aangekocht zijn. ADVERTENTIËN Stoomtram Haarlem-Leiden. Zeer laag personentarief, in gevoerd 1 Mei 1897. Van Leiden naar Haarlem of omgekeerd: lste klasse 30 Cents, 2de klasse 25 Cents. Te huur: een ruim Huis, bevattende 4 Kamers, Alkoof, Zol der- en Dienstbodenkamertje, Keuken en Tuin. Voorzien van Duinwater en verdere gemakken. Herenstraat 54 b.d. Koe poort. Huurprijs 260 per jaar. Verhuisd: JA. Hupkens-De Winter, Tailleuse, van Boer- haavestraat 16a naar Haarlemmerstraat 149. Gevraagd: een nette Dienstbode, 's nachts naar huis, bij voorkeur woonachtig in de nabijheid van de Morschpoort. Adres: Haarlemmerstraat 11 la. Van Waveren's Bieren worden door de Brouwerij per fust en gebotteld franco aan huis geleverd. Men wachte zich voor namaak! Let vooral nauwkeurig op het etiket! Kantoor Brou werij en Bottelarij: Oude Vest 171. Telephoonnummer 94. ANN01972 maandag 21 augustus NOORDWIJKERHOUT Jan Bouwmeester (71 j is zaterdag 2 september dertig jaar koster van het Witte Kerk. Dertig jaar kosterschap is geen kleinigheid. Wanneer men daar nog bij rekent dat hij dertig jaar begrafenisondernemer is en twintig jaar depothouder van het Groene Kruis, dan kan men rustig stellen dat Bouwmeester al heel lang lief en leed met de Noordwijkerhouters deelt Interessant is het met Bouwmees ter te praten over het wel en wee van het Witte Kerkje. Het werd in de dertiende eeuw gebouwd en heette toen de Petrus en Pauluskerk. Die naam bleef het dragen tot de hervorming. De kerk, die vroeger elf meter langer was, werd in 1574 tij dens het beleg van Leiden door brand verwoest en rond 1600 in de huidige staat herbouwd. Voor we het kerkje verlaten neemt koster Bouwmeester ons mee naar de preekstoel. Hij wijst naar de banken aan de linkerzijde en zegt: „Hieronder bevindt zich een grote grafkelder. Ik ben erin geweest. Daar liggen begraven de Heer van Noordwijkerhout jhr. Van Bronkhorst en rijn vrouw gravin Anne van Woerden. Met een tot ziens sluit hij de deur van het Witte Kerkje nog de wens slakend, dat hij beslist geen drukte wil hebben rond rijn der tigjarig kosterschap op 2 september. Het zal vermoedelijk wel een vrome wens blijven... m' LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) LEIDEN WIM KOEVOET MENNOSCHRAVEN De apothekersorganisatie KN- MP probeert om aan marihua na de werkzame stof THC te onttrekken en die in een zetpil te verwerken. Deze nieuwe pil is vooral bedoeld voor mensen met kanker, aids of multiple sclerose (MS). Van marihuana is al enige tijd bekend dat gebrui kers meer trek in eten krijgen, minder pijn hebben en dat ze zich beter kunnen ontspannen. Als de nieuwe pil werkelijkheid wordt, hoeven patiënten niet meer naar de coffeeshop en kunnen ze 'gewoon' bij de apo theek terecht. Het initiatief van de KNMP maakt wellicht het project Me diwiet van een aantal cof feeshops overbodig. Patiënten met een doktersverklaring kun nen dank zij Mediwiet marihua na tegen inkoopprijs krijgen. Zijn mensen met kanker, aids of MS beter af met de nieuwe pil of kunnen ze beter blijven blo- Mevrouw M. Bonouvrij, twee de apotheker van De Aloë aan het Leidse Levendaal, kan zich vinden in het project van de KNMP. „Waarom niet, kanker-, aids- en MS-patiënten hebben vaak veel pijn en hun genees middelen kennen soms nare bijwerkingen. Van een bevrien de collega weet ik dat een MS- patiënt baat had bij marihuana. Hij kreeg minder last van spas men." Apothekers, vindt Bo nouvrij, moeten marihuana ver kopen en niet coffeeshops. „Wij kunnen informatie geven over het gebruik en de bijwerkingen^ Ook kunnen apothekers garan deren dat de afgegeven mari huana van goede kwaliteit is." Ger de Zwaan is voorzitter van de Stichting Patiëntenbelan gen Medicinale Marihuana. Bovendien is hij een van de drie initiatiefnemers van de Actiegroep Cannabis als Medi cijn (ACM): „Als THC zo gemakkelijk uit marihuana is te halen en in een pilletje kan worden gestopt, dan was dat toch al veel eerder ge- De weedpil binnenkort in het ziekenfondspakket? daan. Natuurlijk hoop ik dat het lukt. Voor mij zou dit betekenen dat de medicinale werking van weed eindelijk is erkend. Het is trouwens niet alleen THC die werkzaam is, maar een combi natie van drie stoffen. Marihua na heeft verschillende uitwer kingen. Blowen is angstdem pend. Van orale inneming word je high. Maar waarom zou je mensen die ziek zijn het niet gunnen om wat gemakkelijker door het leven te gaan. Die mensen hebben ook recht op een lach- of eet-kick. Op zijn tijd, natuurlijk. Doseren lukt het best als je marihuana rookt. Van elk haaltje kun je de uitwerking vaststellen." Marly Swüste, contactpersoon van de MSVN (Multiple Sclero se Vereniging Nederland) voor de afdeling Amsterdam en om streken is zelf ook MS-patiënt. „Zoals bekend vermindert weed de spasmen bij MS-patiënten. Zelf zou ik het niet in mijn hoofd halen om naar een cof feeshop te gaan voor weed. Dat er nu wordt geprobeerd om er een pil van te maken lijkt me een prima oplossing. Al voordat bekend werd dat ma rihuana ook als medicijn is te gebruiken, blowden sommige patiënten. De dosering is nu nog veel te veel natte-ringer- FOTO LOEK ZUYDERDUIN werk. Iedereen vogelt maar wat. De werking van weed is al lan ger bekend, maar doordat het een natuurproduct is, is de sa menstelling ook telkens anders. Bovendien mogen coffeeshops niet meer dan rijf gram per per soon verkopen. Dat betekent dat een MS-patiënt, die toch al moeilijk loopt, misschien wel elke dag naar de moeilijk toe gankelijke coffeeshop moet om daar aanzijn 'weedmedicijn' te komen." P. Geelings, als psychiater en deskundige op het gebied van verslaving, verbonden aan de Jellinek-kliniek in Amsterdam stelt dat de dosering het belang rijkste is en het lastigst is. „Een arts zou een recept moeten kunnen voorschrijven zodat een patiënt zelfbij de apotheek een pil voor rectaal gebruik of een inhaler kan halen. Ik raad af om de weedpil in het ziekenfonds pakket op te nemen want de medicinale werking is nog altijd niet bewezen. De mensen moe ten het wel gewoon in de apo theek kunnen kopen. „Je zou ook kunnen experimen teren met een placebo, een neppil. Als iemand denkt dat een bepaalde pil werkt, maakt het lichaam zelf de stof endorfi- ne aan. Die helpt pijn te ver minderen. De patiënt zelf speelt dus een hele belangrijke rol bij de bestrijding van een ziekte. Aan mensen met een zwakke psyche zou ik het afraden om weed als medicijn voor te schrijven en te gebruiken." Aenesthesioloog R.L. van Leer- sum, als pijnconsulent verbon den aan het Integraal Kanker centrum West in Leiden bena drukt dat weed 'klaarblijkelijk' helpt bij pijnbestrijding. „De arts moet de symptomen van de ziekte tot rust zien te krijgen. Het is zijn taak het leven van mensen draaglijker te maken en als weed daarbij helpt, zie ik geen bezwaren. Toch ontraad ik het gebruik van cannabis op de lange termijn, al is dat voor sommige patiënten niet meer van belang." Een woordvoerder van Altered State, een winkel aan de Leidse Papengracht waar onder meer 'psycho-actieve middelen' wor den verkocht: „Als apothekers dit soort producten ook gaan verkopen worden ze voor meer mensen bereikbaar. Ik mag ho pen dat daardoor de acceptatie groter wordt en het grote pu bliek eens over zijn vooroorde len heen stapt." Marie Louise Seijas van coffee shop Bebop aan de Leidse He renstraat, een van de deelne mers aan het Mediwietproject sluit zich bij die laatste opmer king aan. „Marihuana is niet al leen maar een drug, ook al doet het Journaal zijn uiterste best om dat er bij de mensen in te stampen. Telkens als het een item over drugs heeft, verschij nen achter de rug van de nieuwslezer logootjes van een weedblad, pillen en een heroï- nespuit. De harddrug alcohol blijft steevast buiten schot. De zetpil die de apothekers nu ont wikkelen vind ik prima. Er ont staat een keuze-mogelijkheid. Toch denk ik dat er patiënten zijn die liever een stickie roken. Die mensen slikken al pillen zat en van een stickie worden ze ook nog lekker rustig. Voor het Mediwietproject maakt dit niet uit. We verkochten aan patiën ten toch voor inkoopprijzen." KANTOOR Rooseveltstraat82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel/adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215' Tel. dag. 9.30-11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30tr ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigia. verstrekken tot het automatisch van het abonnementsgeld, korting per betaling. VERZENDING PER POS per kwartaal (NL) I LEIDSCH DAGBLAD OP CASS0 Voor mensen die moeilijk lezeid ogen hebben of blind zijn (oft leeshandicap hebben), is het regionale nieuws uit het Leid» geluidscassette beschikbaar. Voof 0486-486486 (Centrum voorCesf Lectuur, Grave) •zenjT of «li -•r i'Ki ZIEKENHUIZ ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 env woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessen dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSEN HUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19 00-19 45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling. buiten de gewone bezoektijden, voor partrt! bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur J Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15 00 -15.30 uur en 19.00-19.30 uu» °P overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpM Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uuren 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21^ Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouc/ers de ge/ie/e dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC)' 14.00-14 30 ui Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, daarnaast ook 1115-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15 00 uuren' 19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uu« Partners/echtgenoten met kinderen.) Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10 00 tot 11.00 uur uitsluiteni partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime bi- mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheeü neurologie: 14.15-15.00 uuren 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en heelku; 14.15-15.00 uuren 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17 00i babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12