eiden Regio Illegale terrasboten blijven liggen echtbank stelt handeling zaak nnex weer uit ord helpt niet tegen herrie perug naar Nederland is zó vervelend' Sassenheimer voelde zich 'beetje als crimineel behandeld' Sigarenmagazijn verkoopt opnieuw staatslot van een ton Sigarenmagazijn Opdam is door de Staatsloterij gekozen tot Very Important Service- point (een belangrijk verkoop punt). Het magazijn heeft deze titel ontvangen omdat er een prijs van honderdduizend gul den is gevallen op een lot dat door Opdam is verkocht. „Succes lijkt succes aan te uekken, want dit is al de twee de keer", zegt Mariska van Antwerpen van de Stichting Exploitatie Nederlandse Staat sloterij. Winkeleigenaresse Opdam is verguld met de erenaam. Ze hoopt dat heel Leiden de loten voortaan in haar magazijn aan de Haarlemmerstraat komt kopen. „Of de kans op winst nu groter is weet ik niet. Veel zaken krijgen deze titel. Maar wij voor de tweede keer." IJSDAG 20 AUGUSTUS 1997 Subsidie q Oegstgeest heeft I J subsidie in eigen zak gestoken, zegt de Stichting Welzijn Oude renwerk Oegstgeest. Documentaire yi Een omstreden do- I J cumentaire over de gemeente Alphen aan den Rijn komt vanavond op de televisie. iigen nog niet gehoord |E VAN OVERBEEKE :htbank van Dordrecht vanmorgen besloten de ten Annex-bouwfraude- II ie de Leidse universiteit nen guldens kostte, op- aan te houden. De acht en die dit voorjaar door ocaat van twee verdach- n opgeroepen, zijn nog Uemaal gehoord. Justitie oekt deze zaak al vanaf life Annex-affaire drukten ■igenaren van malafide pic ven in 1992 en '93 miljoe- nd ildens van de Leidse uni- af ii it achterover. De voor- directeur bedrijfsvoering universiteit, zou destijds één hoedje hebben ge- met het duo. Hij zou i°i en bedrag aan vier ton 'de! enningen hebben aange- i en bovendien voor een ,ze edrag aan belasting heb- (doken, derde verdachte, die )3 eervol ontslag kreeg universiteit, is spoorloos, jarige man, die dit jaar nlijk failliet is verklaard, ook gezocht door ver- 'u', nde schuldeisers. Hij ver- larschijnlijk in het bui- ;ebouw bij het Sylviusla- rium aan de Wassenaar de Annex, bleef jaren- en skelet. In maart dit jaar iet gebouw alsnog opge- Daarvoor had de univer- eens 20 miljoen gul- letaald. De bouwaffaire twee jaar geleden de kop bestuursvoorzitter van de universiteit, C. Oomen. De universiteitsraad had het ver trouwen in hem opgezegd. Justitie heeft haar handen vanaf 1993 vol gehad aan het vooronderzoek. Ook twee ban ken, ING en NMB, verloren in deze zaak veel geld: ongeveer 2,4 miljoen gulden. Kredieten die nooit zijn terugbetaald. Niet opgehelderd is waar de miljoe nen zijn gebleven: sporen lopen naar Oostenrijk en Luxemburg. Het tweetal failliete onderne mers wordt verdacht van ver schillende strafbare feiten: ver valsing van rekeningen, bedrie- gelijke bankbreuk, belasting- en uitkeringsfraude en het betalen van smeergeld. De Annex-zaak diende op 6 maart dit jaar voor het eerst bij de rechtbank in Dordrecht. Toen kwamen de twee verdach ten van de failliete bedrijfjes Fi- bomij en ABS Eurospan opda gen, maar de derde, de ex-di- recteur van de universiteit, liet verstek gaan. De kersverse ad vocaat van het tweetal vroeg toen uitstel omdat hij een aan tal getuigen opnieuw wilde ho ren. Hij wilde zich goed voorbe reiden, omdat de vorige advo caat zich in januari plotseling had teruggetrokken uit de zaak. De rechtbankpresident stem de uiteindelijk toe in het op nieuw horen van acht getuigen: de curator van de twee failliete bedrijven, verschillende mede werkers van de ING-bank, een bouwkundige en Fiod-ambte- naren. Medewerkers van de universiteit mochten niet op nieuw worden gehoord. Niet bekend is tot welke da tum de zaak is aangehouden. Man krijgt na vechtpartij twee maanden cel DEN HAAG/LEIDEN AAP RIETVELD Zijn baan hing door al die ellen de aan een zijden draadje. Twee nachten had hij in een politiecel moeten doorbrengen zonder dat hij de kans kreeg zijn ouders gerust te stellen of zijn baas te bellen dat hij niet kon komen. „Ik zit veel langs de weg. Die mensen dachten dat ik ergens dood in een sloot lag." De 26-jarige Sassenheimer die zich gistermiddag met zijn 28-jarige vriend bij politierech ter G. Bodewes moest verant woorden voor een knokpartij op de Leidse Breestraat had veel te klagen. „Mag ik even zeggen dat ik ook twee weken met een blauw oog heb rondgelopen", vroeg hij. „Dat mag u zeggen", reageerde Bodeweg korzelig. Maar de politierechter vond dat de man zich toch beter druk kon maken om zijn twee slacht offers, die met een gebroken neus, blauwe plekken en bloed uitstortingen in het ziekenhuis terechtkwamen. Want de Sassenheimer was de vechtpartij in de nacht van 19 januari op de Breestraat, zo veel had Bodewes wel begrepen uit de vele getuigenverklarin gen, zelf begonnen. Toen hij om twee uur 's nachts de straat in reed om met zijn ex-vriendin te praten, die de verhouding een week eerder had uitgemaakt, liepen daar vier jongens met een leeg blikje te voetballen. Of zij daarmee op wilden houden, vroeg de verdachte uit het raampje van zijn auto. Dat wil den zij niet. Getuigen hoorden de 26-jari- ge man het viertal uitschelden. „Je bent een vieze vuile homo", riep hij uit het raampje. „Ik heb zin om je in elkaar te slaan." En de daad bij het woord voegend stapte hij uit en gaf een van de vier voetballers een enorme dreun op zijn gezicht. Het was het begin van een knokpartij, waarbij een van de vier Leide- naars tegen de deur van een snackbar viel en terwijl hij op de grond lag werd geschopt en ge slagen. De verdachte ontkende niet dat hij die eerste klap had uitge deeld. En dat was een 'goeie' geweest. Maar verder had hij niet veel gedaan. Dat hij in juni - vijf maanden na het voorval - nog eens twee nachten was vastgehouden op het politiebu reau vond hij schandalig. „Ze hebben me een hele nacht zit ten treiteren. Ik voelde me echt een beetje als een crimineel be handeld." De Sassenheimer vond dat hij daarmee wel genoeg gestraft was. Maar daar was officier van justitie M. Horstman het niet mee eens. „U hebt er zonder enige aanleiding op los gesla gen. U hebt zelf de problemen opgezocht." Ze eiste tegen bei de verdachten drie maanden cel. De politierechter was mil der in zijn oordeel en hield het voor de twee Sassenheimers op twee maanden celstraf. Peter Labruyère: vletten Blauwpoortshaven aanwinst voor Leiden toners Rijnsburgerweg lijden onder verkeerslawaai :n over het asfalt om vervolgens met de- igang over de klinkertjes te hobbelen. De [ang in wegbedekking op de Rijnsburger- veroorzaakt teveel geluidsoverlast in de die toch al zo wordt geteisterd door de werkzaamheden bij het station en het De hoofdopzichter van het Stationsplein- et B. Smits besloot, na klachten uit de wijk, maanden geleden een bord neer te zetten daarop het verzoek aan de weggebruikers ling te houden met de dag- en nachtrust e bewoners. ngzaam rijden i.v.m. geluidsoverlast' staat dijk leesbaar op het opmerkelijke bord op uchtheuvel van de Rijnsburgerweg. Of de effect heeft is echter de vraag. De hotelier iota bene op het bord uitkijkt weet niet tan het bestaan van de waarschuwing af. jongens die op Rijnsburgerweg 42 wonen en het bord wel maar zien geen enkele ver- ring in het rijgedrag van de automobilisten. De auto's rijden nog even hard en de herrie is er niet minder om. Mevrouw Ten Broek heeft ook niet de indruk dat de geluidsoverlast afneemt door het bord. „Het is wel rustiger geweest, maar dat komt door de vakantie, niet door het bord." Voor Ten Broek is de geluidsoverlast overigens niet de grootste bron van ergernis. Dat is het aantal au to's dat langskomt en de uiüaatgassen die zij uitstoten. Nog een bord met een tekst die auto mobilisten op een andere route wijst en hen vraagt minder te gassen is wat dat betreft wel kom op de Rijnsburgerweg. Volgens hoofdopzichter Smits is het aantal klachten wel afgenomen sinds het bord er staat. Hij wacht af wat hij de komende weken te horen krijgt als de bewoners en de automobilisten weer terug zijn van vakantie. Wanneer het bord weer wordt weggehaald is onduidelijk. De ge meente heeft de plannen voor dat gedeelte van de Rijnsburgerweg nog niet klaar en tot die tijd zullen de stukken weg waar klinkertjes liggen niet opnieuw geasfalteerd worden. De drie terrasboten die sinds zaterdag zonder ver gunning in de Blauw poortshaven liggen, gaan voorlopig niet weg. De vlet ten waren er tijdelijk neer gelegd, maar de zaken gaan zo goed dat initiatief nemer Peter Labruyère heeft besloten de schuiten te laten liggen. LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN De drie boten in het water voor de Turfmarkt in Leiden dienen als terras voor restaurant In den Doofpot, broodjeszaak Het Be leg van Leyden en Grieks res taurant Rhodos. De vaartuigen zijn er neergelegd door de on gekroonde koning van de Bees tenmarkt, Peter Labruyère. Labruyère, voorzitter van de winkeliersvereniging Haarlem merstraat waarvan ook een aan tal leden een winkel heeft aan de Beestenmarkt en Steenstraat, had de vletten er laten neerleg gen in verband met een groot salsafeest op de Beestenmarkt, afgelopen zondag. „Zo konden de zaken aan de overkant ook nog een graantje meepikken." Oorspronkelijk had de onderne mer de boten gisteren willen weghalen maar dat stuitte op weerstand bij de horeca-exploi- tanten aan de Turfmarkt die met dit warme weer bijzonder goede zaken doen. „Ruim drie keer zo veel omzet als nor maal", weet Labruyère. „Lo gisch dat die mensen de situatie zo willen houden." Dat wil Labruyère overigens ook. „Die boten zijn een aan winst voor de stad. Een echte trekker voor toeristen. Een Terrasboten aan de Blauwpoortshaven. De drie vletten worden dankzij het fraaie weer goed bezocht. beetje leuk aangekleed en de sfeer op die schuiten is gewel dig. Kijk alleen maar naar het aantal mensen dat hier met de boot aanlegt en op de terrassen iets eet of drinkt. Dat moet zo blijven. Er moet hier bij de Turf markt net zo'n gedoogbeleid komen voor terrasboten als aan de Nieuwe Rijn. Het wordt trou wens hoog tijd dat er eindelijk eens een beleid voor terrasbo ten in Leiden komt." M. Welsh van de gemeentelij ke havendienst bleek gistermid dag nog niet op de hoogte van de aanwezigheid van drie boten in de Blauwpoortshaven. „Ge doogbeleid? Tot aan het eind van het seizoen blijven de ter rasboten in de Nieuwe Rijn lig gen. Daama gaat de gemeente de zaak evalueren. De situatie aan de Nieuwe Rijn is echter to taal anders dan aan de Turf markt. Op de Nieuwe Rijn is nauwelijks verkeer waardoor de bediening op de terrassen vrij eenvoudig is. Je moet er toch niet aan denken dat je elke keer met een vol dienblad die drukke Turfmarkt moet oversteken om op zo'n boot te komen. Dat foto henk bouwman leidt tot levensgevaarlijke situa ties." Welsh is gistermiddag een kijkje gaan nemen. Naar aanlei ding van zijn bevindingen en overleg binnen de gemeente wordt binnenkort duidelijk of de drie boten in de Blauw poortshaven mogen blijven lig gen of worden weggehaald. Fluisterconcert en koptelefoons LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN De Beestenmarkt staat de komende tijd in het teken van geluidsarme evenemen ten. Omdat het aantal van 12 vergunningen voor manifes taties met 75 decibel is be reikt, gooit Peter Labruyère het over een andere boeg. Een bioscoop in de open lucht en een fluisterconcert zijn de laatste plannen. Donderdag 28 augustus om 21.30 uur wordt op initia tief van deze krant de film 'Mission Impossible' met on der anderen Tom Cruise en John Voigt vertoond op een groot scherm. Om geen over last voor omwonenden te veroorzaken, krijgt elke be zoeker een koptelefoon in bruikleen waarmee het ge luid van de film is te horen. Er is plaats voor 500 filmlief hebbers. In het verlengde van de bioscoopactiviteiten wil La bruyère op de Beestenmarkt een fluisterconcert organise ren. Een dertigtal muzikan ten neemt op verhogingen plaats tussen circa 500 toe hoorders. Doordat de muzi kanten verspreid zijn tussen de toeschouwers hoeft er niet hard te worden gespeeld en kan iedereen toch van de muziek genieten. Wanneer het fluisterconcert moet plaatsvinden is nog niet duideiljk. Een pantomimevoorstel ling gaat in verband met de hoge kosten niet door. Klant bezorgt cafémedewerker hoofdwond LEIDEN Omdat hij een klant weigerde in te schenken, liep een 44-jarige horecamedewerker afgelopen nacht in een café aan het Noordeinde een hoofdwond op. De man viel vrouwelijke klanten lastig en dat was reden voor de medewerker hem niet meer te bedienen. De klant nam dat niet en gooide een glas naar zijn hoofd. Wie de dader is, is onbe kend. Kinderen stelen portemonnee LEIDEN Bewoners van de Gerrit Kastein- straat zijn gisteren bestolen van een portemonnee met 90 gul den. De beurs werd vermoede lijk meegenomen door een on geveer 7-jarige jongen die sa men met een meisje van onge veer 17 kwam aanlopen. Zij ver telde dat ze pas m de buurt wa ren komen wonen. Vervolgens liep ze met het jongetje de wo ning in. De bewoners, die bui ten zaten, gingen er direct ach teraan, maar konden de jongen niet vinden. Kort daarop slaag den de kinderen erin het huis te ontvluchten. enhuizen stallen de Jlspullen breeduit, de torman buigt zich uchtend over de lste roosterwijziging. gzaam verdwijnt de erstilte uit de stad. In nkrijk hebben ze er en naam voor: La tentrée, de grote - 'gkeer van vakantie. 5 week een serie over gj nensen en bedrijven eraan de slag gaan. indaag: de familie Kirtorun 'ah eif tt |kwil de familie Kirtorun lelemaal niet over heb- eterugkeer naar Neder- j; 'ereis naar Turkije, dan 'de uitgebreide verhalen, nde ogen en grote geba- jiar terug naar Nederland, ieft praat ons er niet over, I en de kleintjes de hele lapen en is iedereen uit aar Turkije: de dochters P het puntje van de 'azinnen buitelen over Af en toe kan moeder 'toer nog lachend tus- T. terwijl pa rustig ro- Pde bank zit. Hij pakt de an Europa, en laat foto's DE TERUGKEER Ze reizen met een heel gezel schap, zo'n 20 mensen in vier auto's. „Dat is zo leuk, zo gezel lig", roepen de meisjes in koor, terwijl vader op de foto's wijst. „Kijk, picknicken op een grote deken." Moeder bakt zoute koekjes voor onderweg en vriest de rijst van tevoren in, dan blijft het langer goed. „We slapen in de auto." Met zijn zessen in één auto slapen? „Soms wordt hët iemand teveel, die legt dan z'n slaapzak buiten neer." Niet ie dereen slaapt. Moeder Kirtorun: „Ik blijf wakker, ik moet oplet ten." Twee vrouwen houden de wacht, want het is niet altijd pluis onderweg. Vader Kirtorun haalt de spullen uit de auto waarmee hij met zijn gezin de 4500 kilometer op en neer naar Tur kije heeft afgelegd. foto mark lamers van de reis zien, van zijn gelief de dorp, het huisje dat hij er heeft gebouwd. „Mijn hart gaat sneller kloppen als we de grens over rijden met Griekenland", vertelt de oudste dochter S. Kir- torun (19), ,;ledereen heet je welkom, alle Turkse gezinnen komen weer thuis!" Zo'n twintig jaar rijdt vader Kir torun elke zomer 4500 kilome ter: via Duitsland, Oostenrijk en Italië, en daar de boot naar Griekenland en verder naar Turkije. De vier kinderen de he le reis op de achterbank van de Opel. „Dat is wel krap", lacht de jongste dochter (15), de ellebo gen tegen zich aangedrukt. Vooral het broertje van vijf kan niet zo lang stilzitten. Vier of vijf dagen reizen in de hitte, in de auto slapen, op par keerterreinen eten, en het toch geweldig blijven vinden. Zelfs anderhalve dag op de boot wachten is leuk. Maar hoe is het nou om in Nederland terug te komen? De vraag is tot nu toe beleefd ontweken, tactisch ont lopen, vriendelijk afgewimpeld. „Dat is zó vervelend", zegt va der Kirtorun uit de grond van zijn hart. De dochters blijven even stil. „Hier is alles één rech te lijn", legt de jongste uit, „Op staan, naar school, huiswerk maken, elke dag is hetzelfde." En dat maakt vakantie nou zo leuk. Het opmerkelijke bord op de vluchtheuvel van de Rijnsburgerweg. foto dick hogewoning

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11