Hout geeft warmte en houdt de zon buiten Gebogen glas steelt show in interieur Consument DINSDAG 19 AUGUSTUS 1997 Afvalwater wasmachine kan veel schoner GPD De wasmachine is een van de grote huishoudelijke vervuilers. Onnodig, meent ir. E.R. Corne- lissen van de Technische Uni versiteit. Volgens hem is er technisch wel degelijk een reini gingssysteem mogelijk voor het afvalwater van de machine. Cornelissen heeft daarnaar on derzoek gedaan, in samenwer king met het Unilever Laborato rium Vlaardingen. Samen be dachten zij een systeem dat de vervuiling sterk kan verminde ren, of mogelijk zelfs helemaal kan voorkomen. Een vervolgon derzoek moet nu duidelijk ma ken in hoeverre het systeem 'economisch' haalbaar is. Met andere woorden, of de wasma chine betaalbaar blijft. Pro bleem waar waterreiniging tot nu toe op vastloopt is dat filters en membranen snel verstopt ra ken. Er vormt zich op de mem branen een 'koeklaag'. Cornelis sen kan dat probleem onder an dere oplossen met een elek trisch krachtveld. Dat remt de vorming van de koeklaag af. Ook ontwikkelde hij een beter filtersysteem. zijde van ramen en glasdeu ren gemonteerd worden. Ze hebben verstelbare horizon tale louvres, zijn ideaal voor woonkamers waar veel zon binnenkomt, maar doen het eveneens goed in keukens en ouderwetse badkamers. Er is keuze uit houtsoorten als an tiek grenen, mahonie, teak en noten. Vaak kiest men voor de badkamer en/of de keuken geen houttint, maai- een witte of pastelkleurige hoog- glanslak. Zulke luiken worden altijd op maat gemaakt. Ze kunnen worden afgesloten en bieden daardoor ook een extra veilig heid tegen ongewenste be zoekers. Het spreekt vanzelf dat aan dit soort maaüuiken een fors prijskaartje hangt. Maar voor wie hout wil en een krappe portemonnee heeft is er een voordeüg alter natief: het oude vertrouwde rolgordijn van tot een matje vervlochten smalle spanen of pitriet. Dat is duideüjk bezig aan een come-back. Informatie over louvreluiken: Draks Shutters. Mol (België), tele foon 00 32 14 31 73 80. Verkoop adressen Luxaflex: OIO - 48 59 46t6. Vroeger zagen we zoiets al leen maar in films, die zich af speelden in romantische landhuizen en hotels op tro pische eilanden. Tegenwoor dig gaan veel mensen daar zelf met vakantie naar toe en leren zo de sfeer van houten jaloezieën of louvreluiken van nabij kennen. Ongetwijfeld een reden waarom hout voor de ramen de laatste jaren bij ons een trend is geworden. Zeker gezien de paar vrij war me zomers die we gekend hebben. De meest vertrouwde zon- weerders zijn hier al decennia lang de optrekbare metalen lamellen, die in veel gevallen zelfs de vitrage vervangen. Die versie kent nu een houten alternatief dat de nostalgie van de tropische luiken bena dert. De lamellen zijn er in di verse houttinten en in ver schillende breedten: 25,35 en 50 mm. Om ze iets van dat authentieke van vroeger mee te geven zijn ze dikwijls uitge voerd met breed linnen lad derband, hoewel ze ook ver krijgbaar zijn met het ons zo vertrouwde ladderkoord. Luxaflex brengt een collectie houten jaloezieën in diverse houttinten en met een lamelbreedte van 25, 35 of 50 mm. Drinkvoorraad voor hond en kat De vorm is anders, maar eigenlijk is het hetzelfde waterreservoir uit de kippenren, nu voor hond en kat rojo gpd Voor honden en katten is de ba- siskleur grijs naar keuze gecom bineerd met rood, blauw, groen of geel. De Longdrink heeft een reservoir voor drie liter water en vanwege een ingebouwde filter stroomt water alleen vanuit het reservoir naar de kom. Omdat het water niet terugstroomt, blijft het vers. Praktisch is dat in de kom een rand is gemaakt te gen morsen. De Longdrink kost ongeveer 33 gulden. Wanneer de hond of kat een lange dag alleen thuis zit, maakt het baasje zich al snel zorgen over de watervoorraad voor zijn huisdier. Als het water te lang staat dan drinken kritische beesten er niet meer van. Long drink zorgt voor opluchting. Het is eigenlijk vreemd dat niemand er eerder op is gekomen, want in de kippenren was het sys teem al lang bekend: een omge keerd vat. waaruit een over- loopje steeds wordt bijgevuld. OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal:1. Soort vlieg; 5. huidbedekking van vissen: 9. lo terijbriefje; 10. invoerrecht; 11. voegwoord; 13. sierlijk gevormd flesje; 15. muzieknoot; 16. raar aanwensel; 18. duw; 19. zitvlak; 20. deel van een ladder 22. sterrenbeeld; 24. vulkaan; 26. grassoort; 27. spoedig; 29. pro grammablad voor radiouitzen dingen: 31. Japanse parelduik ster; 33. deel van een mond; 36. smalle opening; 38. muziekdra ma; 40. boerderij; 41. door; 42. pausennaam; 44. vertragings middel; 45. voorzetsel; 46. fami lielid; 48. antwoord betaald; 49. halsbont; 50. snel; 52. zeef; 53. wijkplaats. verticaal:1. klaploper; 2. oude lengtemaat; 3. handwarmer; 4. nauwgezet; 5. hevige wind; 6. bergpas; 7. hectoliter; 8. aller liefst; 12. op het kantje; 14. on derofficier; 15. hoofdstad van Letland; 17. laadkist; 19. lam mergier; 21. dwarsmast; 23. slee; 25. Nederlandse zeeheld; 27. projectieplaatje; 28. Turkse titel; 30. iemand die zich met onuitvoerbare droombeelden bezighoudt; 32. dorpel; 34. on afgesloten; 35. gewicht; 36. bok- sterm; 37. wild zwijn; 39. zeer spoedig; 40. uitroep van vreug de; 43. en omstreken; 46. pro jectiel; 47. soort: 49. beryllium; 51. onmeetbaar getal. OPLOSSING WOORDZOEKER De overgebleven letters vormen tezamen het woord: GRINDTE- GEL Het buigen en vormen van (kristal) glas is een kunst die slechts weinigen tot in de toppen van hun vingers beheersen. Door de eeuwen heen hebben vooral de Italianen (denk maar aan het Venetiaanse glas) bekend gestaan als ware kunstenaars op dit gebied. Vittorio Livi is een van hun nakomelingen. In 1973 stichtte hij een onderneming, Fiam Italia, met het doel glas uit de historische rol van siervoor werp te halen en dit materiaal een hoofdrol in het interieur te geven. Hij wilde daarbij zowel gebruik maken van alle ambachtelijke moge lijkheden als van de nieuwste technologische ontwikkelingen. In veel gevallen komt hij zelf met ideeën, waarvan hij de uitwerking overlaat aan beken de designers. De zo ontstane gebruiksvoor werpen blijken in de praktijk meer te zijn dan dat. Het feit dat glasobjecten van Fiam in ver schillende musea een plaatsje hebben gevon den, bewijst dat ze dikwijls ook als kunst wor den beschouwd. Kristalglas wordt gesmolten tot een plastische massa, waarna het in de vormkamer door kunstenaarshanden in de gewenste vorm wordt gekneed. Zo ontstaan niet alleen tafels, vitrines en consoles van kristalglas maar zelfs fauteuils. Die vormende handen behoren on der meer toe aan designers als Ron Arad, Phi lippe Starck, Enzo Mari. Makio Hasuike. To- mu Katayanagi en Angelo Cortesi. Dat zij er ware kunstwerken van weten te maken, blijkt onder meer uit het feit dat glazen interieurob jecten van Fiam Italia - ook in Nederland - dikwijls in combinatie met kunst worden ge- exposeerd. Designer Ron Arad ontwierp voor Fiam Italia een systeem van glasgolfplaat, waarmee alle mogelijke kasten en vitrines zijn te realiseren. foto gpd TOMPOES Heer Bommel en de grauwe razer Hij liep snel verder zonder om té zien en nu kreeg hij tot zijn blijde verras sing de Oude Schicht in het oog. Het voertuig was op wonderbaarlijke wij ze bij het neerstorten op zijn wielen terechtgekomen. En zo hecht is de constructie van automobielen uit dat bouwjaar, dat het nagenoeg geen schade had opgelopen. „Dat is mooi, heer Ollie!" riep Tom Poes verheugd. ,,We kunnen rijden! Kom gauw!" Toen merkte hij echter dat hij alleen was. Heer Bommel stond in grote tweestrijd bij het puin en keek naar de grauwe razer, die met de handen voor het gelaat zat te schreien. „Tut, tut", zei heer Ollie, aan zijn jas plukkend. „Huil niet zo! Het is eigen lijk allemaal je eigen schuld, niet waar? Ik bedoel, je bent heel ruw en onbeleefd tegen me geweest en een Bommel verdraagt zoiets niet. Ik werd driftig, bedoel ik. Ik heb je berg niet expres omgegooid, ik bedoelde het niet zo, heus niet!" Maar het monster weende voort met krijsende uithalen, zodat het de ge voelige heer akelig te moede werd. Hij wendde zich besluiteloos om en begon terug te lopen, doch nu ge raakte de razer, die meende dat hij werd aangevallen, geheel in paniek. Gillend sprong hij op en vluchtte, doch omdat hij door zijn handen en door het licht verblind werd, rende hij tegen een paal aan, die omknap- te. „Vreselijk", prevelde heer Bommel. „Hier sta ik tegenover een beklagens waardig wezen, wiens wereldje ik verwoest heb. Maar ik zie mijn plicht." REDACTIE SASKIASTOELINGA 023-51| HET WEER DOOR JAN VISSER In het midden van Europa zijn de afgelopen dagen zware buien tot ontwikkeling gekomen. Deze hingen samen met een storing die zich morgen vanuit Duits land tot over ons land gaat uitbreiden. Om die reden zal het morgen dan ook minder zonnig zijn dan de laatste dagen het geval is geweest en er kan een re gen of onweersbui tot ontwikkeling komen. De kans op een bui is het grootst in het oosten van het land maar ook in onze streken valt een bui zeker niet uit te sluiten. De aanwezigheid van meer bewolking drukt ook de middagtemperatuur enigszins. Op som mige plaatsen wordt het waarschijnlijk niet warmer dan 24 graden. Op donderdag neemt de buienkans weer af en stijgt het kwik weer tot voluit zomerse waarden. Ook aan het einde van de week, wanneer oceaanfron ten tot het Noordzeegebied weten door te dri ngen, weet de warmte van geen wijken. Hoewel de atmos feer in het weekeinde lijkt te gaan destabiliseren zou de hitte in een meer zuidelijke luchtstroming nog zelfs kunnen gaan toenemen. Augustus wordt dan ook een absolute topper. De laatste dagen zullen dan ook heel diep (uitgesproken koel dus) moeten gaan om de oogstmaand van een extreem hoge score af te houden. De gemiddelde temperatuur in De Bilt staat nu op ongeveer 21 graden, in Haarlem-West 21,9. Dat zijn hogere waarden dan een doorsnee augustus in de zuid-Franse stad Toulouse! In Haarlem-West bereikt het kwik vandaag voor de 15de dag deze maand een waarde boven de 25 graden. Wat verder opvalt is de intense droogte. In Haarlem-West is deze maand nog maar 7 mm gevallen. Gisteren was het tijdens de ochtend vooral aan zee lange tijd mistig. IJmuiden meldde om 11 uur nog dichte mist. Tij dens de middaguren was het overal stralend en warm tot zeer warm. Op Schiphol werd 29,1 graden geme-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8