1800-0430 Hezbollah neemt Israël onder vuur Ik heb geen tij dom nijn post weg te brengen. Watnu? Italië zit met terugkrabbelende 'pentiti' Einde aan staking bij UPS Buitenland Rechters werden door Karadzic geïntimideerd Winnie raast over Taiwan Toeristenoord doelwit van actie in Kenya 19 AUGUSTUS 1997 ltsin biedt Tsjetsjenië autonomie iskou De Russische president Boris Jeltsin is bereid Tsjetsje- verregaande autonomie te geven, maar de republiek moet l blijven uitmaken van de Russische Federatie. Die bood- iap kreeg de Tsjetsjeense president Maschadov gisteren in het ■mlin te horen. Maschadov zei te geloven dat Jeltsin begreep deTsjetsjenen onafhankelijkheid wensen na een strijd tegen «en die al onder de tsaren is begonnen. Een werkgroep zal de ails voor een definitief akkoord tussen beide partijen uitwer- i, Het verdrag moet in de plaats komen van het vredesak- ord dat vorig jaar een einde maakte aan de ruim twintig anden durende oorlog tussen Russen en Tsjetsjenen. ks veruit favoriet op Internet ago* Seks is het meestgezochte onderwerp op het Internet iet zoeken bevordert de technologische vooruitgang. Dit zei onderzoekers gisteren tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van merican Psychological Association. Volgens Al Cooper van <fon Jose Marital en Sexual Center in Californië zal Internet iveranderen. Er zullen vragen worden gesteld of voyeurisme iberspace ontrouw vormt en of een elektronische ontmoe- iinet iemand alvorens deze te zien, zou kunnen leiden tot tere relaties voor de lange termijn, aldus Cooper. ieuw materiaal kan zenuwen herstellen wiNGTONAmerikaanse onderzoekers hebben een nieuw ma- iaal ontdekt dat kan helpen beschadigde zenuwen opnieuw te en groeien. Het materiaal, polypyrrole, werkt als brug waar- iebeschadigde zenuwcellen weer naar elkaar kunnen groeien, Haarden de wetenschappers van het Massachusetts Institute [echnology en de Harvard Universiteit. Proeven op ratten iben aangetoond dat het lichaam de transplantaten accep- rtzonder grote kans op een afweerreactie. reenpeace-leden in actie in Seattle nu» Zeven actievoerders van Greenpeace zijn gisteren voor hoor meegenomen nadat zij twee dagen aan een brug in Se- |e hadden gehangen om te protesteren tegen varende visfa- eken voorde kust van Alaska. De vijf mannen en twee vrou- n daalden zaterdag als alpinisten aan touwen van de Aurora - ïgin Seade en bleven daar hangen. BP heeft gisteren van eenpeace een schadevergoeding van 4,6 miljoen gulden geëist idat activisten van de milieuorganisatie het olieplatform Sten- Deeacht dagen bezet hielden. Deze actie richtte zich tegen exploitatie van olievelden bij de Shetland-eilanden. econstructie van Vikingtocht mislukt ifax Een begroken roer heeft gisteren tussen Groenland en vfoundland een einde gemaakt aan de poging van een groep lerikaanse avonturiers om met een Vikingschip de historische ivan de zeevaarder Leif Eriksson na te doen. Na de winter irdt een nieuwe poging gedaan. Eriksson maakte zijn 2.600 ki neter lange reis in het jaar 1000. Hij was de eerste Viking die ord-Amerika bereikte, vijfhonderd jaar voor Columbus. itvissen blokkeren haven van Marseille kblle» Drie hongerige potvissen zijn gisteren de haven van rseille binnen gezwommen op zoek naar eten, waardoor ver- lillende veerboten moesten uitwijken om een botsing te voor- nen. De vijftien meter lange dieren waren blijkbaar geïnteres- rd in het plankton dat in de haven te vinden is, hoewel pij- ïvissen hun belangrijkste voedselbron vormen. De waterpoli- probeerde de potvissen terug de zee in te jagen, waarbij het rkeer in de haven stil kwam te liggen en auto veerboten een al- latieve route moesten volgen. ud-circusdirecteur Rolf Knie overleden perswil De vroegere circusdirecteur Rolf Knie is gisteren op jarige leeftijd overleden in Rapperswil-Jona, Zwitserland, lie, die aanvankelijk acrobaat was, genoot vooral faam als esseur van olifanten. Volgens zegslieden van de familie zal het generaties oude circus blijven bestaan. Knies vader en diens ie broers namen in 1919 de in 1803 opgerichte Artiesten en orddansers Maatschappij over. Voortaan heette het circus het itserse Nationale Circus van de Gebroeders Knie. In 1941 n de toen 20-jarige Rolf Knie de onderneming over. tsten Romeins-joodse strijd opgegraven Efat Bij opgravingen in het noorden van Israël zijn sporen onden van de eerste grote slag tussen de joden en de Romei ndie in 67 voor Christus bij Jotepata heeft plaatsgevonden, theologen stuitten na een zoektocht van zes jaar onder meer speerpunten en menselijke botten. De joodse commandant ireef in Romeinse gevangenschap onder de naam Josephus ivius een gedetailleerd verslag over het beleg van Jotapata. S willen geen nieuwe kernwapens wyork Het Amerikaanse ministerie van energiezaken heeft lengesproken dat het werkt aan een nieuwe of gemoderni- erde generatie kernwapens. De krant New York Times maakte elding van de nieuwe wapens op grond van een document van [ministerie, dat onlangs onder juridische druk van milieu- nepen werd vrijgegeven. „De VS hebben geen behoefte aan euwe wapentypes en zijn niet bezig nieuwe wapentypes te itwerpen", aldus een woordvoerder van het ministerie. Dan komen we uw post toch gewoon halen. Wilt u meer to over de Haal- en Brengservice of over een van de andere toeten en diensten van PTT Post? Bel dan gratis antenservice Zakelijke Markt: Wij zorgen ervoor. Brl Raketsalvo's uit Libanon vergelding voor bombardement op Sidon Israël is vanmorgen zwaar onder vuur genomen vanuit Libanon. Binnen enkele uren werden twee salvo's van Katoesja-raketten afgevuurd op het noorden van het land. De pro-Iraanse guerrillabeweging Hezbollah heeft verklaard verantwoordelijk te zijn voor de aanval. De Is- rëlische premier Netanyahu heeft de Libanese guerrilla strijders gedreigd met wraak. zijn hoogstwaarschijnlijk een vergelding voor de bombarde menten die werden uitgevoerd op de Libanese havenstad Sid- SIDON Rtr-AFP De eerste golf raketten sloeg rond zes uur 's ochtends in heel Noord-Israël in. Daarbij liep minstens één persoon, een man die naar zijn werk reed, verwon dingen op. De inwonèrs van Kiryat Shmona werd opgedra gen naar de schuilkelders te gaan. Kort daarop sloeg een tweede reeks raketten in, maar die richtten geen schade aan. De aanvallen kwamen na een dag van hevig geweld in het zui den van Libanon waarbij in to taal negen mensen om het le ven kwamen. De raketaanvallen Het Israëlische leger ontkent Sidon te hebben bestookt en zegt dat de aanval het werk is van het Zuid-Libanese Leger SLA, de Israëlische bondgenoot in de zogenoemde Veiligheids zone (een vijftien kilometer die pe strook in het zuiden van Li banon) die Israël heeft ingesteld om aanvallen op Noord-Israël te voorkomen. Volgens een Israëlische zegs man waren de artillerieaanval- len op Sidon een wraakactie voor de dood van drie jongelui die bij de Zuid-Libanese stad Jezzine omkwamen toen een bom in hun auto ontplofte. Bij de artilleriebeschietingen op Sidon raakten tientallen mensen gewond, velen van hen ernstig. Twee granaten kwamen terecht in dichtbevolkte woon wijken in het centrum van de Sidon, veertig kilometer ten zui den van de hoofdstad Beiroet, en drie in de buitenwijken. In totaal zouden ongeveer zestien granaten in de stad zijn neerge komen. De bombardementen leidden tot grote paniek in de 200.000 inwoners tellende stad. In een reactie op de aanval bestookte het Libanese regulie re leger 's avonds posities van Israël in de zone. Het Libanese leger neemt zelden deel aan de voortdurende schermutselingen in het zuiden. Jury: Bedrijf was onzorgvuldig met borstimplantaten NEW ORLEANS KRF-Rtr-AFP Een jury in de Amerikaanse staat Louisiana heeft gisteren geoordeeld dat het Amerikaanse concern Dow Chemical de sili conen voor borstimplantaten onvoldoende heeft getest om de effecten op het menselijk li chaam te kunnen weten. Verder is de informatievoorziening voor de patiënten over de risi co's beneden de maat geweest, aldus de twaalf leden tellende jury- De zaak, die sinds maart liep, was aangespannen door onge veer achttienhonderd vrouwen. Zij stapten naar de rechter na dat de implantaten waren gaan lekken. Ze klaagden over pro blemen met hun afweersys teem, hoofdpijn en vermoeid heid. Een tweede rechtszaak moet uitwijzen of de klachten van de vrouwen ook daadwerkelijk door de siliconen zijn veroor zaakt. Dezelfde twaalf juryleden zullen hiervoor de acht advoca ten van de vrouwen horen. Stel len zij de vrouwen in het gelijk, dan komt vervolgens de hoogte van de schadevergoeding aan de orde. Kroatië arresteert verdachte politiechef President Plavsic van de Re- publica Srpska heeft gisteren een nieuw succes geboekt in de machtsstrijd met de aan hang van de wegens oorlogs misdaden gezochte Karadzic. Haar politie heeft bewijzen gevonden dat zeker twee rechters van het Constitutio nele Hof eind vorige week door intimidatie zijn gedwon gen Plavsics ontbinding van het door Karadzic' aanhan gers beheerste parlement on geldig te verklaren. Plavsic zei gisteren de uit spraak van het Hof als 'ille gaal en niet bindend' naast zich neer te leggen en door te gaan met de voorbereiding van vervroegde verkiezingen op 12 oktober. De Amerikaanse en andere Westerse regeringen steunen Plavsic, omdat zij wel zou wil len meewerken aan de uit voering van de vredesakkoor den van Dayton. Die voorzien onder meer in bestraffing van oorlogsmisdadigers door het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Vanuit de VS klinkt steeds harder de roep om Ka radzic, die geen functie maar wel veel macht heeft, op te pakken. De 54-jarige Bosnische Kroaat Pero Skopljak, die door het Joegoslavië-tribu- naal in Den Haag wordt ge zocht wegens oorlogsmisda den, is door de Kroatische au toriteiten gearresteerd en overgebracht naar een gevan genis in Zagreb. De Kroati sche autoriteiten zullen hem naar verwachting op korte termijn overdragen aan het tribunaal. Het tribunaal heeft Skop ljak, samen met vijf anderen, beschuldigd van misdaden je gens Bosnische moslims in de omgeving van Vitez. Als poli tiechef was Skopljak in het voorjaar van 1993 nauw be trokken bij de grootschalige etnische zuiveringen die het leger van de Bosnische Kroaten (HVO) in de vallei van de Lasva-rivier uitvoerde. Taipei De wervelstorm Winnie heeft in Taiwan een ver woestend spoor getrokken. Er zijn ten minste 26 doden en tientallen gewonden gemeld. De meeste slachtoffers in de hoofdstad Taipeh vielen als gevolg van aardverschuivingen en daaropvolgende overstromingen. Zware rukwinden en stortbuien verwoestten woningen en bedolven straten on der puin en losgerukte bomen. Naar schatting 25.000 wo ningen werden vernield. Tienduizenden Taiwanezen kwa men zonder stroom te zitten. Eerder richtte Winnie vernie lingen aan op het Japanse eiland Okinawa. De tyfoon trekt FOTO AP» HUANG YI-5U Nieuw onderzoek naar Italiaans optreden Somalië ROME AFP-Belga In Italië komt een nieuw onder zoek naar mogelijke misdragin gen van Italiaanse soldaten in Somalië in 1993 en 1994 tijdens de VN-operatie Restore Hope. Volgens de Italiaanse media is dat nodig geworden na de pu blicatie van een lijvig rapport van een Italiaanse onder-offi cier. Volgens het rapport van de militair, die destijds comman dant was van een groep Itali aanse soldaten in Somalië, zijn tien Somaliërs na foltering door de soldaten om het leven geko men. Er zouden ook groepsver krachtingen hebben plaatsge vonden. De Italiaanse militair heeft de gruwelijke feiten in detail be schreven in een 170 pagina's tellend rapport. Cambodjanen op de vlucht naar Thailand CHONC CHOM PAS Rtr Meer dan 20.000 Cambodjanen zijn de afgelopen nacht naar Thailand gevlucht om de ge vechten in de belegerde stad O'Smach te ontvluchten. De au toriteiten besloten de grens voor de vluchtelingen open te stellen na een verheviging van de strijd tussen troepen van de verdreven co-premier Rana riddh en strijders van sterke man Hun Sen. De laatsten ne men steeds meer delen in van het stadje, één van de laatste bolwerken van Ranariddh. Bemanning stopt tollen van Mir WASHINGTON-MOSKOU ANP De bemanning van Mir heeft het in problemen verkerende ruimtestation gisteravond weer onder controle gebracht met behulp van de stuwjets van haar ontsnappingscapsule. De Mir was gaan tollen door een sto ring in de boordcomputer, die eerder op de dag optrad bij de koppeling van een vrachtschip. De kosmonauten zijn er van ochtend in geslaagd de compu ter te repareren. Het vrachtschip had eigenlijk zondag automatisch aan Mir moeten koppelen, maar dat luk te niet door een andere compu terstoring. Gisteren viel, om de rampspoed van Mir compleet te maken, dertien minuten voor de tweede poging tot koppeling de automatische piloot uit. Daardoor moest de bemanning de koppeling overnemen met handbesturing. Dat betekende herhaling van de procedure zoals op 25 juni. Toen ging het mis omdat een vrachtschip op Mir botste. Door de storing in de boord computer van gisteren begon het ruimtestation ongecontro leerd te draaien. De zonnepane len van het statiön bleven niet meer optimaal op de zon ge richt. Daardoor stagneerde ook de stroomvoorziening. Het vrachtschip dat gisteren probeerde aan te koppelen was op 7 juli bij de Mir gearriveerd met zuurstof, water, voedsel en brandstof en reparatiemateri aal. Het was op 6 augustus van de Mir losgekoppeld om plaats te maken voor een ruimteschip met twee nieuwe beman ningsleden aan boord. Vakbond bereikt akkoord met Amerikaanse pakketvervoerder WASHINGTON Rtr-AFP De Amerikaanse United Parcel Service (UPS), de grootste pak ketvervoerder ter wereld, heeft een voorlopig akkoord bereikt met de vakbond Teamsters over de beëindiging van een staking die vijftien dagen heeft ge duurd. De Amerikaanse minis ter van arbeid, Alexis Herman, heeft dit vannacht bekendge maakt. De staking leek ernstige ge volgen te krijgen voor de econo mische bedrijvigheid in de Ver enigde Staten, waar UPS tachtig procent van het pakketvervoer in handen heeft. Dat was de re den dat president Clinton zich openlijk in het conflict mengde. Zondag nog verklaarde hij het gevoel te hebben dat er snel een oplossing zou komen. Van de 300.000 werknemers van UPS hadden er 185.000 het werk neergelegd, onder meer omdat ze betere pensioenvoor- waarden en meer vaste banen wilden hebben. Volgens Team- sters-voorzitter Ron Carey zal UPS de komende vijfjaar 10.000 volledige extra banen creëren. Voordat de staking begon, wilde UPS niet verder gaan dan dui zend volledige banen voor mensen voor wie tot dan toe al leen parttime werk beschikbaar was. Verder gaan de lonen voor de parttimers, die zestig procent van het personeel vormen, om hoog van elf tot vijftien dollar per uur. President Clinton gaf beide partijen in het conflict een com pliment.' Ron Carey had samen met UPS-onderhandelaar Dave Murray alle lof over voor minis ter Herman. Volgens hen heeft zij een grote bijdrage geleverd aan de oplossing van het con flict. De laatste ronde van on derhandelingen begon vorige week donderdag op verzoek van de minister. MOMBASA AFP-DPA-Rtr havenstad Mombasa en de om geving. Politici geven elkaar de schuld van de gewelddadighe den. President Daniel Arap Moi zei dat de oppositie uit eigenbe lang etnische tegenstellingen heeft opgestookt. Maar de op positie zegt dat de president de chaos heeft georganiseerd om daarna de noodtoestand uit te kunnen roepen teneinde het debat over de hervorming van de grondwet te verstikken. Bo vendien zou hij van de gelegen heid gebruik maken leden van de oppositie nog voor de verkie zingen van eind dit jaar op te pakken. Tijdens een aanval op een toe ristische kustplaats in Kenya zijn vannacht zeker vierhon derd marktstandjes platge brand. Dit melden ooggetuigen. De aanval op de Africa Curio Market bij het strand van Ma- lindi, 120 kilometer ten noorden van de havenstad Mombasa, is de eerste actie die zich op een toeristenoord richt sinds de uit barsting van het geweld aan de Kenyaanse kust vorige week. Volgens eerste meldingen zijn er geen gewonden gevallen. Tot nu toe zijn in Kenya min stens 35 doden gevallen in de Drie maffiose spijtoptanten, ofwel pen titi, hebben het afgelopen weekeinde in Italië een fel politiek debat ontketend. De drie willen niet langer samenwerken met justitie en dit zou komen omdat hun oude werkgever, de maffia, het ver raad heeft vergeven en,betere 'arbeids voorwaarden' biedt dan de Italiaanse staat. Een pas aangenomen wet zou de georganiseerde misdaad hiertoe heb ben aangezet. De discussie draait om het Artikel 513. Dat bepaalt dat verklaringen die een spijtoptant aflegt in het vooronder zoek ten overstaan van een magistraat, alleen geldig zijn als hij ze herhaalt tij dens zijn proces. Zo wil men controle uitoefenen op de magistraten, die er vooral door rechts van worden beschul digd de pentiti te manipuleren. De belangrijkste maffiabestrijder van het land, Giancarlo Caselli, hoofd-pro- cureur van het parket van Palermo, heeft fel geprotesteerd tegen de nieuwe wet. Hij zei dat de politici in Rome had den gedecreteerd dat 'de maffia niet meer bestaat'. Caselli vond geen andere verklaring mogelijk voor het feit dat een wet werd aangenomen die geen reke ning hield met de specialiteit van de maffia: afpersen, intimideren en omko pen. Volgens Caselli zal een maffiabaas zo dra die door een spijtoptant wordt aan geklaagd, alles uit de kast halen opdat deze zijn verklaringen niet durft te her halen tijden het proces. Afgelopen za terdag voltrok zich min of meer dit sce nario in de Siciliaanse stad Catania. De drie spijtoptanten besloten plotse ling af te zien van het 'beschermings programma', dat onder meer voorziet in een inkomen, huisvesting en een nieuwe identiteit. De drie keerden terug naar Acireale, hun geboortedorp en de plaats waar ze tot dan geen voet meer hadden durven zetten uit angst voor de wraak van maffiabaas Sebastiano Sci- uto. De magistraten die de drie 'onder hun hoede hadden' noemen niet de wet '513' bij name, maar stellen dat het zeer waarschijnlijk is dat de maffia de pentiti 'een beter aanbod heeft gedaan'. „An ders is niet te verklaren dat zij plotse ling van gedachten zijn veranderd", al dus een magistraat. Hij onderstreepte dat één van de pentiti vorige week nog had geklaagd over zijn 'onveilige woning'. De drie zijn overigens gearresteerd en uit het beschenningsprogramma gezet. De processen waarin zij moesten getuigen, lopen nu het risico te stranden. De magistraat Guido Lo Forte van het parket in Palermo zegt dat de voorspel ling van zijn baas Caselli, 'letterlijk is uitgekomen'. Hij meent verder dat de strategie van de (gevangen zittende) baas der maffiabazen, Toto Riina, func tioneert 'Het Beest' zou zijn 'kolonels' opdracht hebben gegeven zich te rich ten op de pentiti en hun familieleden met als doel het 'het pentito-instituut' in diskrediet te brengen. ROME EELCO VAN DER UNPEN CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5