Echte problemen Schiphol komen no| 'Dit was geen sensatie meer' Milieudefensie werkt niet mee aan versnelling Feiten &Meningen DINSDAG 19 AUGUSTUS 1997 'Vijfde baan lost niks op SCHIPHOL VERVOLG VOORPAGINA In het huidige plan is de aanleg van de vijfde baan voor 2003 voorzien. „Er zijn", aldus Van 't Riet, „twee jaar gemoeid met het behandelen van be zwaarschriften van omwonenden en daarna moet de grond worden onteigend. Je kimt niet onteige nen als de aanleg nog wordt aangevochten. De wij ziging van het bestemmingsplan kost ook tijd." De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft eerder aangedrongen op verkorting van wettelijke proce dures, waardoor Schiphol sneller een vijfde baan kan aanleggen. De WD kan zich vinden in de benadering van Jor- ritsma. „Bij een bespoediging is iedereen gebaat", meent het liberale Kamerlid Keur. Hij vindt wel dat de tijdwinst binnen de bestaande wettelijke kaders moet worden gehaald. Minister De Boer meent dat in het zoeken naar mogelijkheden voor een versnelde aanleg de plano logische kernbeslissing geen geweld mag worden aangedaan. De geluidsnormen moeten volgens haar worden gehandhaafd. „We zullen een paar in telligente maatregelen moeten ontwikkelen, zodat afspraken worden nagekomen", zei de bewinds vrouwe. Voorzitter Jan Fransen van Natuur en Milieu zei vanmorgen niet van plan te zijn om mee te werken aan een versnelde aanleg van de vijfde baan. De in spraak- en beroepsprocedures moeten volgens Fransen nauwgezet worden nageleefd. „Het is een illusie te denken dat de aanleg van een vijfde start- en landingsbaan de geluidhinder van Schiphol oplost. Een versnelde aanleg is bovendien juridisch onmogelijk", meent Wijnand Duyvendak van de Vereniging Milieudefensie. „Ook als de vijfde baan is aangelegd, blijven de mi- lieugrenzen bestaan en blijven er problemen met de handhaving. De milieujas wordt alleen maar strakker aangesnoerd. De discussie zal precies de zelfde blijven." Duyvendak wijst erop dat minister Jorritsma zelf al uitvoerig heeft laten onderzoeken of de aanleg van de vijfde baan met hulp van een noodwet kan wor den versneld. „Ze heeft zelfs advies van de landsad vocaat ingewonnen. De conclusie was toen dat een noodwet eerder tot verder uitstel zou leiden. Ik zie niet in wat daar nu aan veranderd is." Volgens Duyvendak is het de schuld van de ambte naren van het ministerie van verkeer en waterstaat dat de behandeling van bezwaarschriften bij de Raad van State zo lang duurt. Hij verwacht dat de vijfde baan niet eerder dan in het jaar 2005 gereed zal zijn. De minister is steeds uitgegaan van 2003. De Tweede-Kamercommissie Verkeer en Water staat komt vandaag vervroegd terug van haar zo mervakantie om te praten over Schiphol en kwestie van de geluidsoverlast. Normaliter gaan de Kamer leden pas een week later weer aan het werk. Het spoedoverleg is aangevraagd door CDA-Ka merlid Reitsma. Tijdens de vergadering, die offi cieel alleen gaat over de procedure van toekomstig overleg tussen Kamer en kabinet over deze zaak, buigt de commissie zich ook over het CDA-verzoek om minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) nog deze week op te roepen voor een onderhoud. Met het Schiphol-overleg keren deze zomer voor de derde keer Tweede-Kamerleden onvoorzien terug naar het Haagse Binnenhof. Eerder moesten de le den van commissies voor politiezaken en volks huisvesting onverwacht hun vakantieadres verlaten om zich te buigen over respectievelijk de affaire rond de Rotterdamse korpschef Brinkman en de huursubsidie-problemen. Geluidszone maakt eind aan groei luchthaven De Tweede Kamer praat vandaag nog over de problemen met de ge- Minister Jorritsma van verkeer en waterstaat in een toepasselijke pose. Maar schijn bedriegt: de bewindsvrouw stopt hier niet de oren did luidsgrenzen op Schiphol. archieffoto united photos de boer vliegtuiglawaai maar voor knallend vuurwerk. foto anp Angstige vakantiegangers. Paniekerige reisorganisatoren. Chartermaatschappijen die hun nering al naar de knoppen zagen gaan. Vakbonden, die verlies van veel werkgelegenheid vreesden. Kortom, toeristisch en economisch Nederland liepen deze zomer te hoop tegen de voorgestelde beperking van het vliegverkeer op Schiphol. Het leek wel de omgekeerde wereld. De afgelopen jaren had het milieu de overhand in de publieke discussie over Schip hol. Omwonenden en milieuor ganisaties ageerden fel tegen het toenemend vliegverkeer op de nationale luchthaven. Daar overheersten in hun ogen de economische wetten van vraag en aanbod. Zaken als milieu- overlast kregen op Schiphol weinig aandacht, zo brachten zij bij herhaling naar voren. Vandaar dat zij tot in de Tweede Kamer bleven hameren op het belang van het milieu. Vakan- en het bedrijfsleven Minister Wijers van economische zaken: „Vijfde baan zo snel mogelijk aanleggen." hielden zich rustig. Zij ver trouwden erop dat de nuchtere Hollandse koopmansgeest zou overwinnen. Of dat zo is, zal nog moeten blijken. In de huidige Lucht vaartwet zijn de milieugrenzen van Schiphol aangegeven en die blijken in de praktijk aanzienlijk strenger dan gedacht. De in de wet vastgelegde geluidszones zijn bijna 'volgevlogen'. Slechts ingrijpende maatregelen als bij voorbeeld het weren van nach telijk vliegverkeer kunnen voor komen dat Schiphol 'op slot' moet. De recente rechterlijke uit spraak dat Schiphol niet be voegd is dergelijke maatregelen te nemen heeft bij een aantal belanghebbenden tot een hoe- rastemming geleid. Ten onrech te. Vliegtuigen veroorzaken la waai en volgens de wet is daar aan een bovengrens gesteld. Met andere woorden: Als Schip hol niet bevoegd is om strenge maatregelen te nemen, dan zal de minister ze moeten nemen. Maatregelen zijn hoe dan ook nodig, want de geluidsgrenzen zijn op een fors aantal punten overschreden. Toch lijkt dit een foute voorstel ling van zaken. Het vliegverkeer op Schiphol blijft ruim onder de afgesproken norm van maxi maal 15.000 huizen in de zoge heten 35-KE zone, ofwel het ge bied met veel geluidsoverlast. Het probleem is dat Schiphol op een aantal meetpunten de grenzen van de geluidszone overschrijdt. Bijvoorbeeld bij Zwanenburg. Startende vlieg tuigen van de Zwanenburgbaan moeten hier een S-bocht vlie gen pm zo min mogelijk over last te veroorzaken. De toestel len buigen direct na de start naar het westen af om Zwanen burg te ontwijken en moeten vervolgens terugdraaien ooste lijk van Spaamdam om ook dat dorp zoveel mogelijk van lawaai te vrijwaren. In het gebruiksplan van Schip hol is de route opgenomen, echter met de mogelijkheid om in beide richtingen daarvan af te wijken. Het is de Commissie Geluidhinder Schiphol (CGS) gebleken dat in maar liefst ze ventig procent van de gevallen wordt afgeweken naar het wes ten van de Zwanenburgbaan. Volgens voorzitter Friso de Zeeuw van de CGS is dit een 'kinderziekte' van het hele sys teem. Het is mogelijk een maxi mum aantal toestellen toe te la ten en toch de overlast van vliegverkeer te beperken door rekening te houden met het baangebruik en met uitvlieg routes. Maar aan afwijkingen van voorgeschreven routes is volgens De Zeeuw 'weinig te doen'. Dit plaatste de commissie voor een dilemma. Schiphol blijft binnen de zone maar er zijn wel overschrijdingen. De Zeeuw zegt strikt vast te willen houden aan de vastgestelde zon moet je economisch zo mogelijk benutten, mai er qua geluid niet overt Overschrijdingen zijn o tabel. Toch hebben we voorbeeld van Zwanenl zegd dat hier gedogen keur verdient boven he vervallen van vluchten hol zal natuurlijk wel vt voorgeschreven proced uiterste poging moeten om die vliegroute te op ren en wij zullen altijd gen van omwonenden zet in het oog houden", De Zeeuw. Toch zijn dit soort situa volgens De Zeeuw de a aankondiging van veel| problemen. Het vliegen Schiphol neemt zo snel het luchtverkeer niet la bergen is binnen de toe 'geluidsruimte'. In de n toekomst zullen luchtvi maatschappijen drastis knot worden in hun vlii lijkheden op Schiphol.1! geval zal ook de KLM h viteiten aanzienlijk ma perken. Een eerste stap daartoe gens minister Jorritsma keer en waterstaat en vi Schiphol een vergunnii sel voor het verdelen v schaarse 'geluidsruimte twijfeld een effectiever de groei van Schiphol.! dan is economisch Ned pas echt in last. DEN HAAG «JAN KUYS HAAGS REDACTEUR Haarlemse rechtbank omgebouwd tot fort voor Beverwijk-zaken De Slag van Beverwijk, zondag 23 maart Eén dode plus een zwaargewonde, die de vecht partij tussen Feyenoorders en Ajacieden maar net overleeft. Het openbaar ministerie (OM) pakt deze week flink uit voor de Haarlemse rechtbank waar veertien 'Beverwijk-verdachten' zich moeten verantwoorden. Hen wordt onder meer lidmaat schap van een criminele organi satie aangerekend, wat de stra feis flink opdrijft. De advocaten vinden dat justitie haar hand overspeelt en eisen veelal vrij spraak Daar komt advocaat mr. L.J. Heukels weer de hoek om zeilen. Met De Band in de hand. Een soort Zapruder-film, maar dan van 23 maart 1997, de Slag van Beverwijk. De confrontatie tussen twee grote groepen Feyenoord-fans en aanhangers van Ajax, ergens in de Noord- Hollandse bagger, met als uit komst één dode - de Amster dammer Carlo Picomie (35) - en een zwaargewonde. De video in het benauwde, bloedwarme zaaltje in de Haar lemse rechtbank snort. Een te- levisietoesteltoont een tunnel ingang, inclusief voorbijrijden de auto's. De raadsman, door een collega opgeroepen als ge tuige, heeft de door een camera van Rijkswaterstaat - gepos teerd naast de rijksweg A9 - ge maakte film van de veldslag bij de NOB laten bewerken en beeldje voor beeldje bekeken. Iedereen, inclusief de recht bank, hangt aan zijn lippen. 13.02 uur. Picomie valt op zijn zij. 13.07 uur. Er gebeurt iets. Picornie heeft contact met wat mensen, één heeft een witte pet op. Vervolgens zit hij geknield en iemand is met hem bezig. Mr. Heukels: „Je ziet dat de da der vervolgens een groot ding weggooit. Daarvoor zie je Picor nie voorover zitten, en die man stekende bewegingen maken. Ik heb de beelden bekeken met enkele specialisten, en die slui ten niet uit dat dit de oorzaak van de dood van Picornie is ge weest..." Volgens de advocaat moet de gene die verantwoordelijk is voor die 'stekende bewegingen' op te sporen zijn. Zijn cliënt zou de betrokkene hebben herkend, en ook de supportersbegelei ders van de regiopolitie Rotter dam-Rijnmond zouden in staat moeten zijn de 'messentrekker' te identificeren. Daarmee zou de moordenaar van Picomie zijn gevonden, luidde de bood schap. Maar de rechtbank wil er niet aan. Bestudering van de tape zal immers uitstel betekenen van de behandeling van de zaak tegen de veertien verdachten, die deze week terecht staan. „We houden de zaak niet aan", klinkt het ferm. „We zijn hier niet bij elkaar om een onbekend persoon op te sporen. Wat de advocaten hebben gezien, kun nen ze in hun pleidooi gebrui ken." Na de veldslag in de Beverwijk- se modder heeft de strijd zich deze week verplaatst naar de Haarlemse rechtbank. Een fort, voor de gelegenheid. Buiten staan grimmig kijkende politie mensen oog-in-oog met een in een Ajax-shirt gehulde kranten jongen. Binnen een legertje journalisten, met in hun gelede ren een cameraploeg of vier. Plus een kleine delegatie Ajacie den, naar eigen zeggen vrien den van Picornie. Drie verdachten komen aan bod. Aanvankelijk luidt de be schuldiging tegen het trio dood slag op Picomie, wat in twee ge vallen door het OM wordt ge schrapt. Zoals bij de eerste die zich voor de rechter moet ver antwoorden. Een klein ventje - bijnaam mini-hoolie- dat im pulsief antwoord geeft op elke vraag die hem wordt gesteld. Met z'n goudkleurige honkbal knuppel had hij niet Picornie, maar een andere Ajacied ge raakt. Eén keer, naar eigen zeg gen. Officier van justitie mr. F. Oos- terhuis-Beetsma echter: „De verdachte ging mee, met een knuppel. Hij is vanaf de A9 het veld ingegaan, bij de gtote jon gens. Hij is achter de Ajacieden aangelopen. En is vervolgens meegegaan naar de plek, waar wel tien vijftien Feyenoorders heen en weer renden tussen Pi comie en het andere slachtof fer." Ze acht bewezen dat laatstge noemde Ajacied, die de veldslag maar ternauwernood overleef de, vooral door de verdachte onder handen was genomen. De officier eist twee jaar gevan genisstraf tegen hem, waarvan een halfjaar voorwaardelijk. Heel wat meer woorden heeft haar collega mr. R.C. Tdlohreg nodig om de rol van de tweede verdachte, een 20-jarige Rotter dammer, toe te lichten. Het is niet mals wat hem wordt verwe ten: meerdere getuigen hadden hem op Picomie zien inslaan met een ketting. Vooral op het hoofd. Eén getuige: „Hij had daarbij een triomfantelijke blik op het gezicht. Ik vond het af schrikwekkend. Dit was geen sensatie meer. Een ander: „Ik heb een jongen met een ketting zien slaan. Chroomkleurig, maar later leek die verroest, vermoedelijk door het bloed dat er op zat. Wat ik heb gezien, valt niet meer van mijn netvlies te branden. Hij sloeg als een gek om zich heen." Een derde: „Hij liep te lachen. Eindelijk is hij kapot, zei hij." De officier van justitie maakt de vergelijking met een middel eeuwse veldslag. En dicht daar bij de verdachte een hoofdrol toe. Het medeplegen van dood slag op Picomie: bewezen. Dat, plus deelname aan een crimine le organisatie, doet de strafeis oplopen tot vijfjaar. Onvoor waardelijk. Want dót de verdachten beho ren tot een dergelijke organisa tie, staat voor justitie vast. Mr. Tdlohreg somt op: er zijn kle dingvoorschriften, een duidelij ke hiërarchie, een rolverdeling - je hebt soldaten, verkenners en veldheren - plus bellers, die de Ajacieden beledigen. Verder zijn er woordvoerders, pr-mensen, zelfs internationale contacten. „Zo nu en dan worden suppor De Haarlemse rechtbank wordt zwaar bewaakt in verband met de zaak rond de voetbalveldslag in Beverwijk. foto united photos de boer po'' ters uit het buitenland uitgeno digd om stage te lopen." Dit alles leidt tot grote verba zing bij de verdachte zélf en bij zijn advocaat mr. R. Kuijpers. Hij wijst op de chaos die in Be verwijk heerste. En de chaos in de getuigenissen. Volgens de één droeg zijn cliënt een petje, volgens de ander juist niet. Ie mand had een kettingslot ge zien, dat bij het slaan op het hoofd van Picornie zelfs open sprong. En zijn cliënt had een ketting zónder slot. Een andere getuige had teveel op. „Want," stelt de raadsman, „als je bier, xtc, wijn en een paar lijntjes co caïne naar binnen hebt gewerkt, dan is je blik enigszins vertroe beld." Een 24-jarige man is het sluit stuk van de dag. Ook in zijn ge val wordt doodslag op Picornie van de lijst geschrapt, ondanks een verklaring van een mede verdachte Amsterdammer die hem op het slachtoffer heeft zien insteken. Iets wat de ver dachte in alle toonaarden ont kent. Hij geeft toe één persoon met een mes te hebben geraakt, een man die zich vlakbij Picor nie bevond. En daar bleef het bij. Een eis van vier jaar, het stuit ook advocaat mr. S. Borde- wijk tegen de borst. Want z'n cliënt heeft het niet gemakkelijk - gehaat door de Ajacieden, en inmiddels uitgekotst door z'n Feyenoord-vrienden. Onte recht, zo wordt benadrukt, want hij heeft bij de politie helemaal niemand verlinkt. Een groot misverstand is dat. „Het is niet waai- dat hij anderen erbij heeft gelapt, maar mensen geloven dat nu eenmaal als het in de krant heeft gestaan." De man zelf, in zijn laatste woord: „Persoonlijk vind ik wat er is gebeurd niet goed ten. Wat er met Picomi beurd, zoiets kón niet.I was erop uit om ieman dood te maken. Niema De rechtszaak tegen de verdachten in de Bevel zaak duurt nog de hele Volgende week staat ve een reeks 'mindere' vei voor de politierechter!! HAARLEM NEVIN ATTICI MARCEL POTTERS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2