«SJLeidsch Dagblad Draai Jorritsma verbaast Kamer 17 Het extraatje van Coca-Cola. BZBör 1 1 'Afvalscheiding in Leidse binnenstad zal niet lukken' Forse eisen in proces tegen hooligans BEL: 071-5128030 eurs schiet jnieuw de oogte in Nieuw-Venneper verdacht van maken kinderporno Onderwijsbond wil meer loon TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Rolling Stones gaan weer toeren ISDAG 19 AUGUSTUS 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland Te weinig fietsklemmen bij de NS-stations Buitenland Israël zwaar onder vuur genomen vanuit Libanon Wassenaar Kinderboerderij op y\ - j achterste benen na J fj moord op bokje Sport I Nog geen abonnee? Het leven lacht Wim Jansen bij Celtic nog niet toe TERDAM ANP Amsterdamse effectenbeurs anmorgen opnieuw als een Et de hoogte in gegaan. Na minuten handel stond de [-index al op een winst van (5 punten op 940,23, een jng die later op de ochtend rging. Tegen het einde van jchtend stond de beurs nog alf punten hoger, e ochtend was een voortzet- I van de ontwikkeling die i gisteren in de loop van de aftekende. Na een flinke te- jang kort na de opening |den de institutionele beleg- 5 voor een ommekeer. De in stond aan het eind van de 23,06 punt hoger op 917,48. adat Wall Street in de iduren een flink herstel liet i, stond niets een verdere jing van de koersen in Am- dam vanmorgen nog in de Met guldens tegelijk scho- 'de noteringen omhoog, met winst voor de zwaar mee- ende Koninklijke Olie van op 109 gulden. Van de ifdfondsen deed alleen de Iers zo geliefde ASM Litho mee. Dit hightechfonds est een rijksdaalder inleve- 184 gulden. jna 6: Geen paniek op be- ;elijk Beursplein 5 angeraar niet igerust over ncert Normaal SERAAR MARIETA KROFT n blokkadeacties, geen ont- ittingsbakken. Langeraar akt zich ongestoord op voor concert van Normaal dat dagavond in de feesttent aan Sportpad wordt gehouden. gelukkig niks van boe acties gemerkt", zegt een pluchte organisator Sjaak iitman uit Langeraar. «schrokken is hij wel toen vernam dat boeren in de iterhoek enkele weken gele- leen concert van de Achter- kse rockformatie in Velswijk len verhinderen. Zij wilden rmee verspreiding van het znspestvirus voorkomen, itman: „Als ze hier maar acties houden, dacht ik. dan kan ik gelijk mijn fail- ment aanvragen. Het optre- kost 50.000 gulden en is al aald. Ik zou mijn omzet mis-, en de kopers van de kaarten 27,50 gulden) zouden hun weer terug moeten krij- irkenshouder Chris Wijs- uit Alphen aan den Rijn op "een klein risico' op ver- eiding van het pestvirus on- de bezoekers van Normaal, groep is vooral heel populair !r boeren. Om zijn zoon, vrijdag ook van de partij is, erbieden ernaar toe te gaan, dt hij echter te ver gaan. „We 'ben thuis wel over de risi- gesproken. Hij mag beslist met de trekker er naar toe. als hij thuiskomt moet hij teen zijn kleren in de was- chine gooien." Wijsman ipt dat iedere varkenshouder gelijke voorzorgsmaatrege- neemt. tlstraffen K»r drugssmokkel 'ker vissers ttaOAM ANP mannen die werden ver- nt van het smokkelen van «0 kilo Pakistaanse hasj op Urker coaster, zijn gisteren aordeeld tot celstraffen tus- 1 en twee jaar. wee van hen zijn meteen in beid gesteld omdat ze hun Jer al op hadden zitten. Een e persoon is vrijgesproken, aandeel kon niet worden «zen. vijf zouden volgens het jnbaar ministerie deel uit-, ken van een criminele bende 'asj uit onder meer Pakistan zee naar Nederland smok- de Dat gebeurde aan boord 'de coaster Rein B. Bij drei- 'd gevaar ging de lading 'boord, waarna andere vis- die volgens plan weer op- ilden. Man mag Engeland niet uit den haag/bournemouth anp Een inwoner van Nieuw-Ven- nep is op 8 augustus in de En gelse badplaats Bournemouth opgepakt. Volgens de politie van Bournemouth wordt hij er van verdacht pornofilms te heb ben gemaakt van jonge kinde- De man is op 12 augustus op borgtocht vrijgelaten. Hij mag het land niet uit en zal zich in Engeland voor de rechter moe ten verantwoorden. Het minis terie van buitenlandse zaken wil verder niets kwijt over de zaak en de Nederlandse ambassade in Londen verwijst naar het mi nisterie. De man uit Nieuw-Vennep werd op heterdaad betrapt door strandwachten op het strand van Bournemouth, toen hij (naakte) kinderen filmde die zich' na het zwemmen in zee onder de douche afspoelden. De strandwachten droegen de man over aan de politie. Vol gens een woordvoerder van de politie heeft de verdachte der gelijke opnamen ook gemaakt in een badplaats in de buurt. 'Incidentele verhoging moet structureel worden utrecht anp Het salaris van het onderwijs personeel moet omhoog, vindt de Algemene Onderwijsbond (AOb). Een tijdelijk extraatje, dat in juli voor het laatst op het salarisstrookje stond, is onvoldoende. In de maanden april, mei, juni en juli kregen onderwij zers (en ondersteunend perso neel) er driekwart procent bij, boven op de afspraken in de lopende CAO. Dat was een ge volg van de 'hardheidsclausu le', een afspraak in de CAO om de lonen incidenteel te verho gen als het economisch tij gunstig is en de salarissen in de markt relatief sterk stijgen. Volgens vice-voorzitter W. Dresscher van de AOb wil minister Ritzen (onderwijs) de incidentele loonsverhoging na juli niet voortzetten, omdat hij daarvoor geen geld heeft. Wat dan overblijft is de structurele verhoging (met 1 procent) die op 1 augustus is ingegaan. Volgens de cao komt er in au gustus 1998 nog eens 1 pro cent bij, en met ingang van december 1998 0,5 procent. AOb wil dat Ritzen de inci dentele verhoging met 0,75 procent structureel maakt. Volgens Dresscher is de markt niet opeens verslechterd. „Er is dus geen reden om het ex traatje nu op te heffen." De verwachte stijging van de in flatie is volgens Dresscher ook een argument om het onder wijspersoneel financieel tege moet te komen. Verder wijst de vice-voorzit ter op de verkleining van de klassen in het basisonderwijs. De komende jaren zijn dui zenden extra leerkrachten no dig. „Het leraarsberoep moet aantrekkelijker worden. Een hoger salaris helpt daar na tuurlijkbij." i Postcode: - Plaats: «Te! il.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,05) l l automatisch (f. 31,95) Oacceptgiro (f. 93,05! W l Nr. bank/giro:Handtekening:i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag HET WOORD IS AAN Anonymus 'ledereen is tegen me' is vaak een valse formule voor 'Ik ben tegen iedereen'. Kans op een buitje^ VANDAAG 18 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland5 Cultuur7 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Regio11,13,15 RTV/programma's9 Schrijvende lezers12 Sport16,17 Strips8 Uitgaan10 Uitdagende TT banen bij TechFprce BV in Hoofddorp Zaterdag in deze krant en nu al op internet www cosmos2000 com Minister wil tóch versnelde aanleg vijfde baan De Kamerfracties CDA, Groen Links, PvdA en D66 zijn verbaasd over de plotse bekering van minister Jorritsma van verkeer en waterstaat ten aanzien van de versnelde aanleg van een vijfde baan bij Schiphol. Uit uitlatingen van Jorritsma, minister Wijers van economische zaken en minister De Boer van milieu gisteren, na vertrouwelijk overleg met de Nederlandse chartermaatschappijen, bleek dat het kabinet voorstander is van een versnelde baan hoopt het kabinet de ge luidshinder te kunnen beheer sen. Jorritsma: „Wij moeten kij ken waar we in de procedure nog kunnen knijpen voor zover het bij ons kan worden beïn vloed." Het kabinet zal probe ren „ook anderen die zich er mee bemoeien minstens te overtuigen van de urgentie van het probleem zodat ook zo snel mogelijk kan worden gewerkt", aldus Jorritsma. Volgens Van Gijzel en Van 't Riet heeft Jorri tsma in oktober vorig jaar ech ter nog meegedeeld dat dit praktisch onmogelijk is. nico volkerts De Tweede-Kamerleden Van Gijzel (PvdA) Van 't Riet (D66) zeiden verbaasd te zijn over de uiüatingen van de bewindslie den, omdat het kabinet al meer malen had laten weten dat er nauwelijks tijdwinst valt te boe ken. Wijers zei gisteren dat nu de beslissing is genomen om de baan aan te leggen „het geen slechte gedachte is om die maar zo snel mogelijk aan te leggen". Met de aanleg van de vijfde De Tweede-Kamerfractie van Groen Links vermoedt dat het kabinet met de procedures gaat rommelen en druk op de in spraakorganen gaat uitoefenen, aldus woordvoerster Marijke Vos. De fractie noemt dit on aanvaardbaar. Ook Vos wijst er op dat Jorritsma eerder aan de Kamer uitgebreid heeft ver klaard „dat het niet sneller kon, wilde zij de procedures in acht nemen". „De overheid zelf heeft, door bij de Raad van State een be zwaarschrift veel te laat in te dienen, voor een half jaar ver traging gezorgd en er zelf een potje van gemaakt", aldus Vos. „Nu komen de geluidsgrenzen in zicht en mevrouw Jorritsma in het nauw." Pagina 2: Milieudefensie werkt niet mee aan versnelling Echte problemen Schiphol komen nog Gescheiden inzameling in Amsterdam een enorm fiasco aan te nemen dat de Leidse prestaties op dit gebied veel be ter zullen zijn dan de Amster damse. „Ook Leidenaars die in de binnenstad wonen, hebben niet altijd zin om met hun gft- emmertje naar de container te lopen. Met een container wor den alle omwonenden binnen een straal van honderd meter bediend en dat is toch heel wat anders dan de situatie in de Me- renwijk. Nadeel van straatcon tainers is ook de anonimiteit. De bewoners van de Amster damse binnenstad maken nau welijks gebruik van de straat containers en als ze dat wel doen, dan verontreinigen ze het gft (soms opzettelijk) met batte rijen en ander afval. Van het Amsterdamse gft is daardoor onmogelijk compost te maken. Het fiasco is zo groot dat de milieudienst het liefst weer op verbranding over zou gaan. Pe ters: „Juist omdat we deze ont wikkelingen al verwachtten hebben we in Leiden nooit zo veel pretenties gehad, ook al stelde de gemeenteraad aan vankelijk hoge eisen." Pagina Leiden: 'Mogelijkheden voor meer containers beperkt' Deze week alleen bij Albert Heijn. cm Aanbieding geldt t/m zaterdag 23 augustus a.s. Het lijkt al wel herfst in duinen noordwuk/wassenaar monica wesseunc In het natuurgebied Hollands Duin in Noordwijk lijkt de herfst reeds aangebroken. Populieren laten massaal het blad vallen, meidoorns, lijsterbessen, jonge esdoorns en zelfs de duin doorns verkleuren geel. De grondwaterstand is extreem Assistent-opzichter van Staatsbosbeheer T. Hoeks ver wacht dat vele bomen het lood je leggen als er niet snel regen komt. De grondwaterstand is een meter lager dan een paar jaar geleden zegt Hoeks. „Het heeft al een paar winters achter een niet voldoende geregend." Staatsbosbeheer doet niets aan de droogte: „Dat kan ook niet", zegt Hoeks. In Berkheide (Katwijk) en Meijendel (Wassenaar) zijn er geen problemen. Dat zijn wa terwingebieden. Daar wordt daar de grondwaterstand kunst matig hoog gehouden. Het Duin waterbedrijf surveilleert A'np'i wel extra in verband met brand- 1^ gevaar: roken is er inmiddels verboden. In de echte duinen (de begroeide zandheuvels) zijn er evenmin problemen. „De duinen zijn droog, maar de ve getatie is daarop afgestemd aldus een woordvoerder van de stichting Duinbehoud. Back to schoolDe vakantie is voor bij, maar Coca-Cola blijft En als je nu drie flessen, regular, light of caffeine free light koopt krijg je een schitte rende design-pennendoos cadeau. Mét opdruk van het Coca-Cola merk, of van een weemoedig stemmend strandtafereel. Nu bij 3 flessen Coca-Cola 1.5 liter exclusieve 'Voetbalsupporters vormden criminele organisatie' Voor de rechtbank in Haarlem is vanmorgen het proces voort gezet tegen verdachten van de voetbalrellen in Beverwijk op 23 maart. Daarbij verloor in een treffen tussen aanhangers van Feyenoord en Ajax de Amster dammer Carlo Picornie het le ven. Deze week moeten veertien Feyenoord-voetbalvandalen zich verantwoorden in de in een vesting veranderde rechtbank. Gisteren eisten de officieren van justitie mr. F. Oosterhuis-Beet- sma en mr. R. Tdlohreg gevan genisstraffen tot vijf jaar tegen twee Rotterdammers en een Vlaardinger. Vandaag komen vier verdachten voor. De zaken tegen de andere zeven zullen donderdag en vrijdag worden behandeld. Vanaf volgende week maandag komen 32 lich tere gevallen voor de politie rechter. De hoogste eis, vijf jaar ge vangenisstraf, was gisteren voor een 20-jarige Rotterdammer, die volgens het openbaar minis terie heeft bijgedragen aan de dood van Picornie. Een 24-jari- ge inwoner van Vlaardingen hoorde vier jaar tegen zich ei sen, omdat hij met een mes an deren dan Picornie zou hebben verwond. De lichtste eis, twee jaar waarvan een half jaar voor waardelijk, was voor een 26-ja- rige Rotterdammer. Justitie kon niet bewijzen dat hij betrokken was bij de doodslag op de Ajax- supporter. Wel knuppelde hij samen met anderen een andere Ajax-aanhanger het ziekenhuis in. Justitie in Haarlem, zo bleek al eerder, heeft niet de illusie dat alle bij de vechtpartij be- trokkenemzijn gearresteerd. Het onderzoek is echter afgesloten. Een van de mogelijk belangrijk ste verdachten is tot dusver uit handen van de politie gebleven. Officier Tdlohreg ging giste ren uitvoerig in op het ver schijnsel voetbalsupporters als criminele organisatie. Hij vond dat het geen twijfel lijdt dat der gelijke groepen supporters moeten worden beschouwd als een misdaadorganisatie, gezien hun hechte organisatie en de gemeenschappelijke 'kwade' doelen. Pagina 2: 'Dit was geen sensa tie meer* new york» De locatie was een symbolische. Aan de voet van The Brooklyn Bridge, met uitzicht op het 'Baby- Ion van de Nieuwe Wereld' (New York) hebben The Rolling Stones gisteravond officieel bekendgemaakt dat ze op wereldtournee gaan. The Bridges of Babyion Tour begint 23 september in Chicago en loopt via het Midden-Oosten en India naar Zuid-Amerika, alvorens eind mei 1998 in Europa te belanden. De persconferen tie werd live uitgezonden via een groot aantal internationale tv-stations en rechtstreeks via een eigen Inter net-website doorgeprikt. Europese data zijn er nog niet vrijgegeven, maar platenmaatschappij Virgin houdt rekening met enkele concerten in Nederland eind mei of begin juni 1998. De concerten staan in het kader van een nieuw album Bridges To Babylon, dat op 22 september zal worden uitgebracht. De nieuwe plaat is in april en mei dit jaar opgenomen in The Ocean Way Studios in Los Angeles. Onder supervisie van 'executive producer* Don Was maakten Mick Jagger, Keith Richards, Charlie Watts en Ron Wood gebruik van drie ver schillende producers, onder wie The Dust Brothers (bekend van Beastie Boys, Beck en Eels) en Danny Saber (Black Grape). Op de plaat spelen bekende gastmusici als Jim Keltner, Waddy Wachtel, Benmont Tench, Billy Preston en Me'Shell NdegeOcello mee. Meer informatie is te krijgen op de Rolling Stones-lntemet-site (www.the-rolling-stones.com). foto epa jon levy Afvalscheiding in de Leidse bin nenstad zal nooit zo goed luk ken als bijvoorbeeld in de Me- renwijk waar de bewoners over eigen mini-containers voor groente-, fruit- en tuinafval (gft) beschikken. Dat zegt P.G. Pe ters, directeur van de dienst milieu en beheer, enkele weken nadat in de binnenstad de eer ste twee ondergrondse straat containers (Beestenmarkt en Apothekersdijk) uit een serie van vijf zijn geplaatst. Peters' uitspraak komt niet voort uit slechte Leidse ervarin gen met deze permanente con tainers, maar is een reactie op berichten uit Amsterdam waar de gescheiden inzameling op een enorm fiasco is uitgelopen. Peters heeft geen redenen om

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1