Regio studeert op fusie met muziekschool Leiden i oskoop weer even middelpunt boomkwekerij wereld atworm in Zegerplas Rijn Veenstreek Angst voor stank en lawaai ongegrond9 Alkemade Wereldkampioen geeft show in Zoeterwoude Vuistslag na aanrijding itfj aan den rijn In vijf auto's in Alphen aan de Rijn is in de ht van zondag op maandag ingebroken. De eigenaren van de ens - geparkeerd aan de Helmhof, de Grashof en de Greve- Pn- kwamen gisterenochtend tot de ontdekking dat hun [tuigen waren doorzocht. Uit vier auto's werd de geluidsin- atie gestolen. He g. aderie in Zoeterwoude Rijndijk tof n e trwoude De week voorafgaand aan de Rijntaptoe in Zoe- len. [oude Rijndijk, die zaterdag 13 september wordt gehouden, Uv0 it bol van de activiteiten. Een braderie met clowns en kermis- re( acties staat voor 6 september op het programma. De jeugd Adest Musica begeleidt twee dagen later de lampionoptocht [kinderen. Voor woensdag 10 september staat een kinder wet o in De Eendenkooi op het programma op vrijdagavond, ge- zjjn ddoor een klaverjasdrive voor de volwassenenen. In Engeland zijn ze een fenomeen: sheepdogwedstrijden. ens de harddraverijfeesten zijn ze nu ook te zien in Lisse. Op rtpark Ter Specke is zondag 21 september om 13.30 uur een kT ionstratie in het schaapgeleiden door zogeheten border col- t ln 1873 werd de eerste sheepdogtrial gehouden in Enge- Hier konden de boeren of herders testen wie de beste khond had. Dit is uitgegroeid tot een nationale en internatio- r [Sport, waarbij nog wordt gewerkt met situaties die zich ook e praktijk voordoen. DAG 19 AUGUSTUS 1997 jf autoinbraken in Alphen jrder eollies op Ter Specke (AAN DEN RUN n8< i water van de Zegerplas in ee' n aan den Rijn zijn larven de platworm gevonden, w unen was al ontraden om- ik steeds meer mensen ge- b® jeidsklachten meldden. rzoek van het Hoogheem- tö chap van Rijnland heeft aanwezigheid van de pa- ire larven bewezen. Een iverbod wordt vooralsnog afgekondigd: zwemmen iwel ontraden, te platworm is familie van °k hadelijke bilharzia die in kb ie landen voorkomt. De tan de soort platworm die idschendam trekt tonnen voor verkeersveiligheid komende jaren fors in- "ten in de verkeersveilig- r* Het college van burge- h° ters en wethouders wil bij- i'jf ton uittrekken voor de King van 30-kilometerzo- CUi n voor de verbetering van jlroutes. Verder wil Leids- lam 125.000 gulden reser- om de aanschaf van on- ;r een mobiel snelheids- eer lerin enngssysteem aan te fen. Het verkeersveilig- rej plan, waarin al deze plan- egeleid Wonen Alkemade DU a; derbrengen in Leiden' DVAN DER GEEST [het begeleid wonen voor daten uit Alkemade voort- Leiden onder. Met dit ui- bod probeerde W. Bots, eur van de stichting De nvest in Leiden gister bij de commissie wei aken alsnog 30.000 gulden die los te peuteren voor flject. De commissieleden en zich hierover nog niet uit. n W van Alkemade willen meentelijke subsidie voor eid Wonen beëindigen. Als laamste reden geeft het p, dat er niet of nauwelijks uk wordt gemaakt van het aanbod. Voor de nabije toe komst staat slechts één kandi daat geregistreerd. Bots erkende dat zijn pleidooi 'wat broos' overkwam. Echt harde cijfers kon hij de commis sie niet voorschotelen. Wel wees ■hij op recente uitlatingen van de ADcemadese artsen. Daaruit zou moeten blijken, dat er in Alkemade wel degelijk behoefte is aan het project. Verplaatsing van het begeleid zelfstandig wo nen naar Leiden zou een nieu we, frisse start mogelijk maken. Het verzoek kwam voor de commissie als een verrassing. Wethouder L. Beelen wil pas re ageren als het college een en ander heeft doorgerekend. Leiderdorp, Alkemade en Rijnakkoord stemmen in met onderzoek Leiderdorp, Alkemade en de streekmuziekschool Rijnak koord werken mee aan een onderzoek naar samenwer king met de muziekschool in Leiden. De uitwerking van de andere optie, privatisering van Rijnakkoord, wordt even stopgezet. Dat zijn de drie betrokken partijen over eengekomen. LEIDERDORP/ALKEMADE MARIETA KROFT De toekomst van Rijnakkoord werd onzeker nadat Rijnwoude vanwege de hoge deelnamekos ten begin dit jaar afhaakte. En kele jaren geleden trok ook Ja- cobswoude zich om die reden al terug. Alkemade en Leiderdorp bleven over en zagen het niet zitten om gezamenlijk te blijven opdraaien voor de kosten van de muziekschool. Een adviesbu reau concludeerde vervolgens dat de fusie met het muziekon derwijs in Leiden of privatise ring de enige keuzes zijn om de lessen te continuëren. De politieke partijen in Lei derdorp gaven in april aan voorkeur te hebben voor een fu sie. Ook het personeel van Rijn akkoord pleitte voor fusie om dat het vreesde dat de arbeids voorwaarden en de kwaliteit van de lessen er bij fusie op achteruit gaan. In Alkemade be stond een lichte voorkeur voor privatisering. Afgesproken werd dat beide opties verder zouden worden onderzocht. De aanleiding voor Alkemade, Leiderdorp en Rijnakkoord om nu het samengaan met Leiden te bekijken, is een onderzoek dat Leiden zelf inmiddels is ge start naar de toekomst van het muziekonderwijs. „We krijgen nu de kans om mee te praten", licht hoofd welzijn in Alkemade, F. Lempers toe. „Om niet alles door elkaar heen te laten lopen, hebben we het onderzoek naar privatisering tijdelijk stopge zet." Dit onderzoek mondt naar verwachting in september uit in een ondernemingsplan. Alkemade en Leiderdorp heb ben diverse wensen op tafel ge legd. Zo willen ze dat al het per soneel van Rijnakkoord wordt overgenomen en dat er onder wijs in de gemeenten zelf kan in Alphen is gevonden, kan ech ter niet door de mensenhuid heen dringen. De ziektever schijnselen blijven beperkt tot huidirritaties. „Van gevaar is dus geen sprake", aldus toxico loog A. Wybenga van de provin cie Zuid-Holland. Gedeputeerde staten kunnen een zwem verbod afvaardigen, maar gaan hiertoe pas over als de volksgezondheid in gevaar dreigt te komen. De platworm kan dus geen reden zijn, al waarschuwt de toxicoloog wel. „Door de warmte en het grote aantal mensen dat zwemt, neemt de water kwaliteit sterk af. Er hoeft maar één zwemmer te zijn met buikloop..." Alphen slaat bezwaren tegen horecapaviljoen in de wind nen te vinden zijn, moet nog wel worden vastgesteld door de gemeenteraad. Leidschendam gaat ook on derzoeken of bewoners betrok ken kunnen worden bij het ver beteren van de verkeersveilig heid. B en W denken aan de in stelling van een burgerpanel. Het college hoopt dat het panel ertoe leidt dat meer burgers noodzakelijke verkeersmaatre gelen steunen. Verder wordt ook bij het ma ken van bouw- en reconstruc tieplannen voortaan beter geke ken naar de verkeersveiligheid. ALPHEN AAN DEN RUN» ROBBERT MINKHORST Het geplande horecapaviljoen aan het Thorbeckeplein in Al phen aan den Rijn zal straks net als ieder ander café aan de eisen van de milieu-, horeca- en leef milieuvergunning voldoen. Kla gen over horizonvervuiling, stank en lawaai hoeft derhalve niet. De dienst Bouwen en Wo nen van de gemeente neemt geen enkele van de ingediende bezwaren tegen de komst van het paviljoen over. Donderdag avond geven politici in een ge combineerde commissieverga dering aan of dat terecht is. Met de hulp van advocaten kantoor van Bemtsen en Mul der hadden enkele bewoners en de Verenigde Bedrijven Krol een bezwaarschrift tegen het bouw plan van K. van Es ingediend. Krol is eigenaar van het winkel en appartementencomplex dat recht tegenover de voorgeno men locatie staat. De onderne mer liet bij bewoners een brief thuis bezorgen waarin hij hen aanbood hun belangen door Mulder te laten behartigen. Uit eindelijk zijn zeven bewoners en elektronicazaak De Block daar op ingegaan. Krol stelt vast dat zijn com plex moeilijker verhuurbaar wordt en dat de waarde ervan zal dalen, omcfat het paviljoen het zicht erop voor een groot deel wegneemt. Om die laatste reden protesteerden ook de be woners, die bovendien vreesden voor stank en lawaai. Advies De dienst Bouwen en Wonen bestrijdt dat. Omdat de horeca gelegenheid aan allerlei eisen moet voldoen, is de vrees onge grond, zo meent de ambtelijke afdeling. Overigens heeft Van Es de vereiste vergunningen nog niet aangevraagd. Bouwen en Wonen gaat ook niet mee in de argumentatie van De Block. Door de komst van het horecapaviljoen wordt het zicht op de winkel ernstig belemmerd. De dienst schrijft echter in haar advies dat het pa viljoen geen daglicht wegneemt en een en ander niet ten koste gaat van het zicht op de wonin gen en winkels. „Bovendien zal op termijn op het plein een bo- menbladerdak ontstaan", aldus Bouwen en Wonen, „Tussen en onder dat bladerdak staat het horecapaviljoen, van boven bij na niet zichtbaar en op maai veldniveau zo transparant mo- gelijk." De commissie Plan- en Be leidsvorming sprak zich eerder al positief uit over de komst en de gekozen locatie van het pa viljoen. Nu de laatste bezwaren zijn behandeld en als 'niet waar' zijn betiteld, zal die steun er hoogstwaarschijnlijk nog steeds zijn. Wethouder ruimtelijke or dening D. van der Veen Meer- stadt is daar ok niet zo bang voor. Wel vreest hij de houding van Krol, die in zijn ogen 'het hier niet bij zal laten zitten'. De Waddinxveense project ontwikkelaar Ch. Keij maakt in elke geval geen kans, zegt Van der Veen Meerstadt. Keij claimt de bouw ervan omdat hij in 1990 een toezegging van de ge meente had gekregen. ,,Als dat zo is, dan had daar correspon dentie over moeten zijn. Ik heb het uit zorgvuldigheid nog na gevraagd bij de directeur Stede- bouw, maar ook hij weet niets van een toezegging. Keij heeft geen poot om op te staan." ntarium verwacht 20.000 bezoekers en 0 Par trok Plantarium zo'n 20.000 bezoekers. Dit jaar wordt een soortgelijk aantal verwacht. FOTO ARCHIEF BOSKOOP MONICA WESSELING Een béétje Japanner gaat komend weekeinde naar Boskoop. Klinkt raar, maar voor sommige Japanners is het wel zo. De boomkwekerij-han delsbeurs Plantarium trekt jaar op jaar bezoek van ver buiten 's lands grenzen. Verleden jaar be zocht ook een flink aantal Japanse boomkwekers en handelaren en deze gasten van ver worden ook dit jaar weer verwacht. Donderdagmorgen negen uur wordt op het In ternationaal Trade Centre in Boskoop de 13.500 vierkante meter grote beurs geopend. Ruim 230 handelaren en boomkwekers laten zien welke nieuwigheden er zijn. „Maar dat is niet het be langrijkste van de beurs", zegt Plantarium- woordvoerder H. van Suchtelen. Thema dit jaar is de manier waarop handelaar en kweker 'samen werken'. Dat klinkt vaag, maar Van Suchtelen zet uiteen. „Vroeger kweekte de teler gewoon en zag later wel of er vraag naar was. De producent was uit gangspunt. Nu is de vraagkant doorslaggevend. Dat zie je op veel plekken en ook in de boomkwe kerij." Daar komt bij dat sinds een aantal jaren de meeste boomteeltproducten in potten worden geteeld. Het plantseizoen is daardoor niet be perkt tot voor- en najaar. „Vroeger werd twee keer per jaar door de kweker een bulk producten afgeleverd bij de handelaar, nu is dat het hele jaar door. Een handelaar wil afspraken maken over omvang, uniformiteit en afleverdatum van de partij. Ook bijvoorbeeld over de verpakking, of de voorlichtingsmateriaal dat de boomkweker er bij doet." Op de beurs zijn voorbeelden te zien van die afspraken tussen handelaar en kweker en vooral en dat is volgens Van Suchtelen minstens even belangrijk, kunnen vakgenoten onderling met elkaar ervaringen en ideeën uitwisselen. „Want het is toch vooral een beurs voor vakgeno ten." Hoewel de boomkwekerij niet echt trendgevoe lig is, de groeisnelheid van bomen en struiken ligt zo laag dat het te lang duurt voordat een nieuw product in voldoende hoeveelheid beschikbaar is, is er op Plantarium een fiks aantal nieuwigheden te zien. Zoals een nieuwe, betere kiwi en bosbes, nieuwe rozen en coniferen en allerlei nieuwe grassoorten. „Voor boomkwekers onderling inte ressant, maar zeker ook voor de consument." Van Suchtelen steekt wel een waarschuwende vinger op: „Je kunt nog een paar jaar moeten wachten voordat een nieuwigheid die hier te zien is, op de markt komt." Het is een vakbeurs. Donderdag en vrijdag zijn dein ook alleen toegankelijk voor kwekers, hande laren en andere 'werkers' in de boom- en sier teelt. In het weekeinde zijn de consumenten wel kom. Dan is er ook een Groen-escorte aanwezig. Deze groengidsen geven demonstraties enten en stekken, beantwoorden vragen en leiden rond. De beurs is donderdag en vrijdag van 9-19 uur open en op zaterdag en zondag van 9-17 uur. De entree voor consumenten ouder dan twaalf jaar, bedraagt 20 gulden. Verleden jaar trok Plantari um 1996 zo'n 20.000 bezoekers en Van Suchtelen verwacht dat de 'aflevering van dit jaar' daar niet voor onder doet. CHEF HANS JACOBS. 071-5356414. PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -5356436 worden gegeven. Ook willen de twee gemeenten dat de muziek school onderwijs realiseert of ondersteunt op de basisscholen. Dit alles onder de voorwaarde dat de gemeentelijke bijdragen niet stijgen maar - als het even kan - dalen. De twee buurgemeenten be nadrukken dat het meewerken aan de totstandkoming van het ondernemingsplan niet wil zeg gen dat ze ook automatisch kie zen voor fusie met Leiden. Het definitieve standpunt over het vervolgtraject wordt op basis van het plan ingenomen. „Dat kan betekenen dat besloten wordt tot verdere uitwerking van de optie Leiden; het kan ook zijn dat de beide gemeen ten besluiten naar een andere partner te gaan zoeken." ROELOFARENDSVEEN Alkemade en de PTT liggen met elkaar in de clinch over parkeerproblemen bij het postkantoor. Sinds het kan toor een pinautomaat heeft, wordt de doorstroming op de Lupine straat in Roelofarendsveen geregeld belemmerd. Het aanbrengen van een parkeervak zou de problemen kunnen verhelpen, zo ver onderstelt de gemeentelijke verkeerswerkgroep. Alkemade vindt dat de PTT de daarvoor benodigde tien mille moet betalen. De PTT weigert echter. B en W van Alkemade laten het er niet bij zitten en trel&en opnieuw aan de bel bij de PTT. ROELOFARENDSVEEN De Floraweg in Roelofarendsveen krijgt geen voetpad. B en W van Alkemade scharen zich achter de verkeers werkgroep die meent dat een voetpad op deze tuindersweg niet nodig is. B en W zijn van mening dat er te weinig voetgangers lo pen en de kosten te hoog zijn. Bewoner J. Spruit had bij de ge meente aangedrongen op de aanleg van een pad. ALPHEN AAN DEN RUN Ze heten Marie-Jossette CJos) Hertroys en Carla Schreden. Samen vormen ze Ceres, dit jaar opgericht. Ceres is een organisatie die zich richt op 'zelfrealisatie vanuit de verbin ding met moeder aarde'. Vanaf september start het duo een groep voor mannen en vrouwen die belangstelling hebben voor persoon lijke ontwikkleing vanuit een spirituele visie. Hertroys en Schreden beloven dat deelnemers zichzelf beter leren kennen, assertiever en zelfstandiger te worden en meer bewust van een vrije wil en keu zes. Geïnteresseerden kunnen bellen met 0172 - 432148 of 471157. HAZERSWOUDE-DORP Galerie Blijvers in Hazerswoude-Dorp pre senteert vanaf het komend weekeinde een exposiüe onder de dtel 'Eur-O-Lympiade'. De exposirie sluit aan op de jumelage van de ge meente Rijnwoude met de Franse gemeente Carhaix-Plouguer en de Duitse gemeente Waldkappel. Getoond worden de typisch Hol landse landschappen die Chris Nobels speciaal voor deze exposiüe heeft getekend. Ook zijn de keramieken en schilderwerken van Ank Evenblij-Slevers te zien in de galerie op Voorweg 129. De exposiüe opent 22 augustus en duurt tot en met 14 september. HAZERSWOUDE-RUNDUK Vanaf deze week kan er weer gezwom men worden in zwembad De Dolfijn in Hazerswoude-Rijndijk. De afgelopen weken heeft het zwembad een opknapbeurt gekregen. Het bassin is schoongemaakt en aan de machines is onderhoud uitgevoerd. Het binnenbad is nu weer gereed voor het nieuwe sei zoen. BENTHUIZEN De EHBO-vereniging Benthuizen start maandag avond 1 september met een nieuwe cursus eerste hulpverlening. Deelnemers worden klaar gestoomd voor het EHBO-examen. Aan sluitend kunnen de deelnemers een reanimaüecursus volgen. Ge- interesseerden kunnen contact opnemen met: J. Fokke, tel. 079- 3312573 LANGERAAR De voetbalwedstrijd Altior 1 - TAW 1 is donderdag avond het begin van vier dagen Oranjefeesten in Langeraar. De wedstrijd begint zeven uur op het sportterrein Altior. Er wordt ge streden om de B en W-beker. Om kwart over zeven begint de bal- lonnenoptocht vanaf het parkeerterrein aan het LandlustpacT naar de Sportweg. Vrijdagochtend half elf vertrekt de kinderoptocht van af het terrein van firma Lek, Langeraarseweg 161. Om twee uur is er een kermis-speurpuzzeltocht voor 7- t/m 13-jarigen. De start is op het kerkplein. De inmiddels niet meer weg te denken beddenrace begint vrijdagavond om kwart voor zeven rond Huize Aarhoeve. Zaterdag is er een volleybaltoumooi op het sportterrein van Altior. Van donderdag tot en met zondag is er kermis. LANGERAAR Sportvereniging Advendo biedt de liefhebbers de mo gelijkheid om te trainen voor de Strooploop die vrijdag 12 septem ber wordt gehouden. De loopgroep van Advendo verzorgt daarom gratis trainingen op de baan bij voetbalvereniging Altior aan het Sportpad in Langeraar. De eerste is vanavond. De andere trainings avonden zijn de dinsdagen 26 augustus en 2 en 9 september. Aan vang half acht. Voor meer informatie: 0172 - 602898. Derde Rijntaptoe bij De Eendenkooi ZOETERWOUDE ERIC-JAN BERENDSEN De derde Rijntaptoe die zater dag 13 september op het par keerterrein van De Eendenkooi in Zoeterwoude Rijndijk wordt gehouden, wordt aangekondigd als hèt muzikale evenement van het jaar. Aan lef heeft de organi satie in elk geval geen gebrek. Aan klinkende namen ook niet. In 1994 begon de Rijntaptoe als tweejaarlijks evenement. Vo rige jaar bleek er echter zo veel behoefte te bestaan aan het re gelmatig optreden van topmu- ziekkorpsen in de regio dat er werd besloten de taptoe jaarlijks te laten terugkeren. Voorafgaand aan de taptoe presenteren de deelnemende korpsen zich vanaf zes uur tij dens de streetparade. Via de Nassaulaan, Ommedijkseweg, Hoge Rijndijk en Oranjelaan ko men de groepen weer terug bij De Eendenkooi. Na de officiële opening door burgemeester Koopmanschap begint het pro gramma om acht uur. Advendo uit Sneek is het vlag genschip van de organisatie. De Friezen werden vorige maand wereldkampioen marsenparade tijdens het Wereld Muziek Con cours (WMC) in Kerkrade. Naast Avendo is het Vendel- zwaaiersgilde St. BAVO uit Raamsdonkveer van de partij. De regionale inbreng komt van show- en drumfanfare DVS uit Katwijk, drumband VIOS uit Zoeterwoude, de Flora Band uit Rijnsburg en de Leiderdorpse showdrumfanfare T amarco De Katwijkers wonnen tijdens het WMC enkele gouden dag prijzen en treden in Zoeterwou de op in nieuwe uniformen. De Flora Band geeft een show op muziek van Queen. Omdat de toegangsprijs van 17.50 gulden vorig jaar aan de hoge kant werd gevonden, heeft de organisatie besloten de prij zen te verlagen. Een plaatsje op de hoofdtribune kost 10 gulden. Voor de helft kan er op de zijtri bune worden plaatsgenomen. ALPHEN AAN DEN RUN De Pieter Floriszstraat was gistermiddag het toneel van een aan rijding waar een vechtpartij op volgde. Een 48-jarige Alphenaar en een 28-jarige man uit Koudekerk aan den Rijn botsten al ach teruitrijdend tegen elkaar. Tijdens de afhandeling ontstond er onenigheid tussen de twee wat resulteerde in een vuistslag van de jongste bestuurder. De Alphenaar hield er een kapotte bril, een bloedende lip en een losse tand aan over. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15