Geen geld reizigers City Zap Dunkin' Donut mag Nederland niet worden onthoude 'Kwetsende nol overleden broei Randstad Utrecht mag vervuiler niet verplichten tot inspectie Vrouw overleden na brand Noord-Hollandse ouderen kritisch over openbaar vervol Douane onderschep partij ivoor en leer Maatschappelijk werker daagt Voorhoeve en Meijling voor rechter Geitenwollen sokken onverkoopbaar DINSDAG 19 AUGUSTUS 1997 CHEF HANS JACOBS, 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 0 „Dit mag Nederland gewoon niet onthouden worden", verklaart Marcell Ham waarom hij als eerste in de Benelux de formule in franchise neemt. Sinds hij zijn eerste donut at in Amerika is hij verkocht.Ais ik daar op reis ga haal ik altijd eerst een donut bij de be kende Amerikaanse keten Dunkin' Donuts." Volgens hem zijn deze donuts niet te vergelijken met de donuts in Nederland. „Hier zijn het meestal diepvriesdonuts en ze zijn erg droog. Ze lijken op cakejes." De donuts met het oranje-roze logo van Dunkin' zijn volgens hem zachter en dagvers. Twee jaar geleden ontstond bij Ham het idee om in Ne derland een serie winkels van Dunkin' Donuts op te zetten. De keten in Amerika reageerde enthousiast. „Zij waren net van plan om in Europa uit te breiden omdat de markt in Amerika verza digd raakte. Hoewel ze over de hele wereld 4500 winkels hebben, waarvan 2500 in Amerika, zaten er in Europa nog niet zoveel", legt Ham Een Amerikaanse donut is meer dan een broodje met een gat in het midden. Ze zijn er in allerlei soorten en maten: overgoten met een laagje chocola, hagelslag, gevuld met jam of gewoon naturel. De liefhebber van donuts kan binnenkort zijn hart ophalen. Marcell Ham opent in het najaar de eerste winkel van de Amerikaanse keten Dunkin' Donuts op Schiphol. Fast food Omdat de stap groot is, sprak hij eerst met een aan tal voorgangers. „Ik wilde weten of het kans van slagen zou hebben. De oprichter in Nederland van een bekende hamburgerketen vond het zeker haalbaar", legt hij uit. „Volgens hem staan we nog maar aan het begin van het fast food tijdperk. Dat er in Nederland al miljoenen donuts worden verkocht die volgens Ham niet eens lekker zijn, gaf echter de doorslag. Een onderzoek heeft hij dan ook niet gedaan. „Ik geloof niet zo in onder zoeken. Als je mensen op straat laat proeven vin- De gemeente Utrecht mag gal- vaniseerbedrijf Glind bv niet verplichten tot inspectie van de nieuwe vloeistofdichte vloer. Dit heeft de Raad van State gisteren bepaald. Een dwangmaatregel van de gemeente om de vloer te controleren en zo nodig te repa reren is door de Raad van State geschorst. De omgeving van het chroom- en nikkelverwerkende bedrijf in de wijk Pijlsweerd is ernstig verontreinigd. Een 77-jarige vrouw die gister morgen in haar woning aan het Van Oldenbameveldtplein in Amsterdam brandwonden opliep, is enige uren later overleden in het Brandwon dencentrum in Beverwijk. Ver moedelijk heeft haar kleding viamgevat bij het aansteken van een sigaret. Twee buren drongen de wo ning binnen en wisten enkele brandhaarden te doven. Ze konden de vrouw echter niet bereiken wegens rookontwik keling. In de vervoersarme regio's van Noord-Hol land zijn ouderen ontevreden over de kwa liteit van het openbaar vervoer. Dat blijkt uit een enquête onder leden van de drie ou derenbonden in Noord-Holland. De resul taten van dit onderzoek zijn gisteren in het provinciehuis in Haarlem aangeboden aan de Noord-Hollandse gedeputeerde B. Ver burg en A. Hooijmaaijer van het Regionaal Orgaan Amsterdam. De gezamenlijke oude renbonden en vakbonden in Noord-Hol land hebben de enquête uitgevoerd. Ouderen op het platteland van Noord- Holland zijn niet tevreden over de frequen tie van de bussen, de kwaliteit van haltes en wachtruimtes en de verwarming en ventila tie in de bus. Ook levert de te hoge instap in de voertuigen vaak problemen op bij het in- en uitstappen. In de vervoersarme ra ongeveer 81 procent van de ouderen j kelijk van het openbaar vervoer. Het rapport pleit voor nader ondenj deze regio's. Ook zouden de pru Noord-Holland, het ROA en de ou bonden samen met de vervoersmaaü pijen moeten bekijken hoe het vent ter kan worden afgestemd op de w van oudere gebruikers. De douane op Schiphol heeft gistermorgen een grote partij voorwerpen onderschept die vallen onder de Wet op de be dreigde uitheemse dier- en plantensoorten. Het zijn vijf vuilniszakken vol met voorwer pen van ivoor en van leer van beschermde diersoorten. Bij de controle van de bagage van vijf Chinezen, die vanuit Ni geria via Nederland naar Hong Kong reisden, kwam de vracht aan het licht. E werpen mogen volgens niet in-, door- of uit worden. De douane trc meer tientallen tassen men aan van krokodillei nen- en slangenleer, tv kodillenstaarten en vi werkt ivoor. De Chinezen hebbi boete gekregen en zi spullen kwijt. Haags zorgkantoor biedt excuses aan bergen op zoom/den haag gpd Onbeschoft en kwetsend. Zo noemt de 64-jarige H. Sch neider uit Bergen op Zoom de rekening die vorige week woensdag bij hem in de brievenbus plofte. Of hij maar zo spoedig mogelijk ruim zeventienhonderd gul den wilde storten voor de verpleging van zijn broer in het Rijswijkse verpleeghuis Sammersbrug. De nota be trof de maanden juni tot en met augustus, maar de broer van Schneider was al op 28 juni overleden. „Is dit onkunde of pesterij? vroeg Schneider zich af over de nota, die afkomstig was van het zorgkantoor AWBZ uit Den Haag. Schnei der vindt het onverteerbaar dat hij maanden na het over lijden van zijn broer nog voor verpleging zou moeten betalen. Hij heeft, een boze brief gestuurd aan de Zie kenfondsraad in Amstelveen. „Dit moet tot op de bodem worden uitgezocht. Mis schien worden andere men sen ook wel op dezelfde ma nier gekweld." De broer van de boze Bra bander werd op 4 mei vorig jaar in het Rijswijkse ver- pleeghtiis opgenomen. Om dat hij leed aan de ziekte van Alzheimer en niet goed meer voor zichzelf kon zorgen, nam H. Schneider alle taken op zich. Hij betaalde alle keningen. Ook de nota's het zorgkantoor voor de gen bijdrage in de ziektel ten. „Op 2 juli, direct n; crematie van mijn broer, ik een brief aan het kani gestuurd met de melding mijn broer niet meer lee Ik kreeg aanvankelijk geen nota. Tot vorige u woensdag. Laaiend was il Schneider werd nog bc toen hij het AWBZ-kant belde en om tekst en uit vroeg. „Ik kreeg doodleul horen dat in de computet derdaad de sterfdat stond. Daarna moest ik e aan de lijn blijven. Na minuten wachten heb ik verbinding maar verbrol ik hoorde niets meer. Ikl ook niet terugggebeld. G excuses, niets." Namens het AWBZ-zc kantoor zegt mevrouw I ning de gang van zaken betreuren. Volgens haat het programma van de co puter in het kantoor nogi berekend op verwerking overlijdensberichten op k te termijn. „Programme moeten daar iets aan do Het gaat hier om een ii dent, maar elk geval is en te veel. De rekening hc niet te worden betaald, i spreekt vanzelf. Ook zul) we in een brief onze excui aanbieden." Eerste vestiging dit najaar geopend op Schiphol Minister Voorhoeve en staatssecretaris Meijling moeten voor de rechter aangeven waarom De fensie maatschappelijk werker Fred Spijkers niet wil rehabiliteren. Spijkers wil volledig eerherstel in de zaak-Ovaa alvorens hij over een schadever goeding wil praten. De maatschappelijk werker stond in de jaren '80 de weduwe van R. Ovaa bij. Haar man kwam in 1984 als Defensie-medewerker bij een ongeluk met een mijn om het leven. Tot voor kort hield Defensie vol dat Ovaa zelf schuldig was aan zijn dood. Voorhoeve erkende echter afgelopen vrijdag dat Ovaa geen enkele schuld had aan het onge val. Defensie biedt de weduwe van de man een schadevergoeding van twee ton aan. Zij vindt het aanbod onvoldoende en wil daarnaast volledig eerherstel voor haar maatschappelijk werker, Fred Spijkers, die haar na het ongeval bijstond. Aanbod Defensie stelt dat het de maatschappelijk werker in april een schadevergoeding van 1,3 miljoen heeft aangeboden. De advocaat van Spijkers wil hierover pas nadenken als Defensie zijn cliënt in het openbaar volledig heeft gerehabiliteerd. Aangezien Defensie dat niet van plan is moe ten Voorhoeve en Meijling tekst en uitleg geven bij de Centrale Raad van Beroep waar de zaak op 4 september mondeling wordt behandeld. Ook de voormalige staatssecretaris van Defensie, Frinking, en oud-bemiddelaar Glastra van Loon worden gedaagd. Defensie stelt dat zijn aanbod van april aan Spijkers (1,3 miljoen schadevergoeding) vol doende is. Spijkers zelf ontkent ooit van de landsadvocaat een dergelijk aanbod te hebben ontvangen. Hij zet nu via de rechter zijn proce dure tegen Defensie voort. „Frinking heeft reha bilitatie toegezegd, maar Meijling wil dat niet uitvoeren. Voorhoeve laat op zijn beurt zijn ambtenaren weten dat hij het niet wil, maar zegt achter de deur weer van wel." Spijkers wil bovenal volledige rehabilitatie en schulderkenning door Defensie. Pas daarna wil hij praten over een vergoeding van de geleden schade, zowel materieel als immaterieel. Defensie wacht de stappen van Spijkers af. Het ministerie is bereid tot verder overleg. Enthousiast laat hij een aantal ietwat ouden Amerikaanse televisiereclames zien. Donuts lerlei vormen, met chocola, glazuur of crèm gen over het scherm. In totaal zijn er 36 ven lende donuts, maar de ondernemer mag er ook smaken aan toevoegen. „Ik kan me voorstellen dat we in Nederland nuts met een hartig smaakje op de markt bi gen. Het beleid bij Dunkin' Donuts is mindi streng dan bij andere bekende ketens. Alsw in de winter erwtensoep bij willen verkopen dat. De consument laat zich niet meer betut en bepaalt zelf wel wat hij eet", weet Ham. De winkel die binnenkort op Schiphol wordi opend zal er anders uitzien dan die in Amec De franchisenemer past het interieur een be aan de Nederlandse cultuur aan. Meer hout metaal in plaats van marmer. De shop zitv Schiphol Plaza waar jaarlijks acht miljoen i sen langskomen. Dat is ook een van de voorwaarden van del kaanse keten. „Omdat het een impuls prod moet de winkel op een drukke locatie gevet zijn", legt Ham uit. Specialisten van Dunkin nuts uit Amerika kwamen zelfs naar Nedeil om de locaties uit te zoeken. „Natuurlijke wij ook wel waar het druk is, maar die men reizen de hele wereld over en zijn gespecial in het zoeken van de juiste locatie", legt Ha Ontbijt Op die locaties zijn vaak meer bekende fast ketens te vinden. Dat maakt volgens Hamt uit. Een donut keten kan er volgens hem no makkelijk bij. „Mensen eten eerst iets ande halen vervolgens nog even een donut. Echt hebbers ontwikkelen wel een voorkeur." Binnen een aantal jaren wil Ham zo'n twee driehonderd winkels van Dunkin' Donutso nen. „Daar vallen echte winkels onder met een afdeling, maar ook 'drive thru' shops,» in de auto kunt blijven zitten." Volgens Ha len er op den duur nog meer Amerikaanse food ketens naar Nederland komen.Mei hebben minder tijd en eten steeds vaker bi de deur. Er zal vaker tussendoor gegeten wo 'Grazing' noemen ze dat in Amerika. Daaro ten ze zelfs bij Dunkin' Donuts." De 30.000 reizigers die vorig jaar bij European Bus (City Zap) voor niets een reis hebben geboekt, kunnen fluiten naar hun geld. Hun wordt ook geen andere reis aangebo den, zoals het bedrijf had beloofd. „De tickets zijn niets meer waard en er valt op dit moment niets meer te halen", zegt cura tor A van Hees van het Amster damse advocatenkantoor Stib- be. Simont, Monahan en Duhot. De gedupeerde reizigers betaalden 69 gulden voor een ticket. European Bus startte begin 1996 een nieuwe buslijndienst onder de naam Cityzap, met dagelijkse verbindingen tussen London, Parijs en Amsterdam. Ondanks commercieel succes (50.000 tickets tijdens de intro- ductiemaand) kwam het bedrijf halverwege vorig jaar in de pro blemen. Eén van de participan ten. British Bus plc. haakte af als investeerder. Afspraken over vergunningen en levering van bussen kwam de firma niet na. European Bus deed een fail lissementsaanvraag, maar trok die enige dagen later in. Vol gens directeur J. van Eijle had den zich serieuze kandidaten voor overname gemeld. Maar een doorstart bleek niet moge lijk. Van Eijle regelde snel een schadevergoeding van 50.000 gulden met British Bus (een be drag dat geheel opging aan het honorarium van zijn advocaat), vroeg het faillissement van Eu ropean Bus aan en vluchtte naar Spanje. De betrokken reizi gers (voor 2,1 miljoen gedu peerd) en andere schuldeisers (ruim 2 miljoen) met een finan ciële strop achterlatend. Het kantoor van Van Hees is nog altijd druk bezig de schuld op Van Eijle te verhalen. „Hij schijnt in Spanje getrouwd te zijn met een dochter van een grote hotelketen-eigenaar en daar goed te leven. Al beween hij zelf in echtscheiding te lig gen en niets meer te bezitten", zegt de curator. Van Hees heeft de rechtbank verzocht een bevel uit te vaardi gen voor bewaarstelling van Van Eijle. Aan de officier van justitie heeft hij gevraagd Span je te verzoeken de man uit te le veren. Veel gedupeerden hebben contact gezocht met de Stich ting Garantiefonds Reisgelden. De organisatie kan niets voor hen doen, omdat European Bus geen lid van haar is en ook niet als echte reisagent te boek staat. hoorn/amsterdam Een Amsterdamse marktkoopman zit zich te vervelen op de Hoomse Lappendag. Er was geen enkele belangstelling voor de winterse koopwaar van de man. foto cpd Gwen Rodenburg, Marcell Ham en Erik 't Hart openen dit najaar een winkel van de Amerikaanse keten Dunkin' Donuts op Schiphol. foto cpd den ze hem vast lekker, maar de uitstraling van de winkel speelt ook een rol." Het openen van een Dunkin' Donuts shop is ech ter niet een kwestie van donuts frituren en verko pen. Een collega van Ham is net terug uit Ameri ka waar hij een vier weken durende cursus aan de 'Dunkin' Donuts-universiteit' volgde. Met maar twee vrije dagen was het een intensief program ma. Erik 't Hart legt uit dat het in Amerika heel normaal is om naar zo'n leerschool te gaan. „Ze leren je in Dunkin' Donuts termen te denken. Hoe moet ik klantgericht denken, hoe onder scheiden we ons van andere ketens en hoe moti veer je medewerkers?", legt Erik 't Hart uit. Zelfheeft hij ook donuts staan maken om straks zijn werknemers te kunnen controleren. „Zo weet je waar je op moet letten." De mensen die bij Dunkin' Donuts komen werken zullen ook een cursus van twee weken krijgen. „Dat is om bin ding met het bedrijf te krijgen", legt Ham uit. Klantvriendelijkheid staat volgens hem voorop. Werknemers worden getraind om elke klant juist te benaderen. „Er zit verschil tussen een zaken man en een toerist", legt Ham uit. „Toeristen ne men vaak meer tijd om iets lekkers uit te zoeken." De franchisenemer weet zeker dat de donuts in Nederland aan zullen slaan. De doelgroep voor de Amerikaanse snack is volgens Ham heel breed, de leeftijd varieert van 3 tot 93 jaar. „Iedereen kan het eten. Dat zegt de naam al. Dunkin betekent namelijk soppen. Net zoals je een koekje in de thee kunt soppen", legt Ham uit.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14