eiden Regio 1 Actie tegen opheffen van parkeerplaatsen im 'as bij regen weer in de vergaderstemming 'De dief raakte ze niet kwijt' loop NEM begonnen everancier parkeermeters betaalt schadevergoeding MoGen-directeur Breure vertrekt ffl llSDAG 19 AUGUSTUS 1997 [T-bus met post verbrand Een rode PTT-brievenbus aan de Kraaierstraat is zon- gochtend rond kwart voor vijf door onbekenden in brand ge ileen. De bus met inhoud raakten zwaar beschadigd. PTT- DB uitenservice roept nu mensen op die na de laatste buslichting ;ne vrijdagmiddag tot het moment van de brand post in de bus in4 bben gegooid zich te melden, zodaf achterhaadd kan worden |ke stukken ten prooi zijn gevallen aan de vlammen. Betrok ken kunnen bellen met PTT-klantenservice: 071 -5250350. acefietser onderuit Een 44-jarige fietser uit Zoeterwoude is gisteravond met g-en hoofdletsel overgebracht naar het Rijnlandziekenhuis in iderdorp na een val op de Voorschoterweg in Leiden. De man ide racefiets schrok van een fietser die voor hem reed en desaf sloeg. De Zoeterwoudenaar ging in de remmen en sloeg ij,, jende grond. s aap rietveld Jg| bouw van 280 huizen en ij luizend vierkante meter ^oor- en bedrijfsruimte op voormalige NEM-terrein de Vrijheidslaan gaat in 0?- il 1998 van start. Slopers zijn week begonnen met het wijderen van het asbest dak- chot van de kantoren van de rScheemda verhuisde ketel- J Ier. tKx e sloop, het saneren van de ju» milde grond en het bouwrijp nemen een half jaar in ag. „Als we geen verrassin- tegenkomen beginnen de iwen de verkoop van de wo- >«*en komend voorjaar", zegt ectontwikkelaar Bas Ro- uit Lisse. „En ik denk niet er na alle onderzoeken en Oi inderzoeken nog verrassin komen." et is alweer twee jaar gele dat een trotse Romeyn de dat hij het NEM-terrein grootste bouwlocatie in de n,!il Leiden - had weten te ver- hans jacobs. 071-5356414. plv -chef rudolf kleun. 071-5356436 werven. De projectontwikkelaar had zijn zinnen op de bouw grond gezet, nadat de huizen die hij bouwde op het HCG-ter- rein, aan de overkant van de Vliet, als warme broodjes over de toonbank waren gegaan. Tegen de bouwplannen die Romeyn ontwikkelde, en vooral tegen het plan om op de grond van verffabrikant Keek Coatings aan de Telderskade een elf ver diepingen hoge torenflat te bouwen, rees een storm van protest van omwonenden. Zij zagen het karakter van hun buurt veranderen en klaagden dat de toren het ionlicht uit hun huizen en tuinen zou weg houden en dat de waarde van hun woning zou dalen. Aan de plannen is ondanks alle protesten weinig tot niets veranderd. De politiek was juist bijzonder gecharmeerd van het plan voor een torenflat op het Keek-terrein. Sommige raadsle den opperden zelfs er nog een paar verdiepingen bovenop te doen. De buurt heeft gesproken: 224 personen en bedrijven hebben een schriftelijke verklaring getekend waarin ze wijkvereniging Pancras-West zeggen te steunen in haar verzet tegen het opheffen van zestig parkeerplaatsen, op de Botermarkt en de Nieuwe Rijn en het afsluiten van die straten voor verkeer. wijkvereniging haar standpun ten uiteenzette. De bewoners werd gevraagd het papier met hun handtekening terug te stu ren, bij wijze van ondersteu ning. Uiteraard had de wijkvereni ging de voorgaande jaren al ge proefd wat de bezwaren zijn die het meest leven bij de mensen. Die zeggen bijvoorbeeld dat het verkeer op de Botermarkt en Nieuwe Rijn beperkt van om vang is dat afsluiting van de straten en opheffing van de par keerplaatsen absoluut niet noodzakelijk is. leiden herman joustra De gemeente vindt dat goed passen in het streven de auto's zo goed en zo kwaad als dat kan uit de binnenstad te weren. De wijkvereniging is het daar abso luut niet mee eens en heeft nu een bezwaarschrift ingediend bij de gemeente, met de 224 handtekeningen. Die handtekeningen zijn het resultaat van een kleine enquê te onder de bewoners van ge noemde straten. Die kregen een formulier in de bus waarin de Een ander voornaam argu ment tegen het opheffen van de parkeerplaatsen is dat de on dernemers het dan moeilijker zullen krijgen. De vrees bestaat dat sommige klanten zullen wegblijven als ze hun wagen niet meer kwijt kunnen. De bewoners zelf vinden het ook niet prettig. Als ze elders gaan winkelen in de stad kun nen ze hun gekochte spulletjes niet langer meer voor hun deur uitladen. Ze moeten dan ver zeulen met hun boodschappen, omdat de parkeergarage van Hoogvliet nu niet bepaald naast de deur ligt. Want dat is handreiking die de gemeente de bewoners van de Botermarkt en de Nieuwe Rijn wil doen: ze kunnen hun auto in die par keergarage neerzetten voor het zelfde tarief als dat van een par- keervergunning. 'Mogelijkheden voor meer containers beperkt' leiden wim koevoet vervolg van voorpagina Volgens Peters zijn de straat containers in Leiden vooral neergezet om te voldoen aan de behoefte van een kleine groep binnenstadbewoners om hun GFT gescheiden aan te bieden. „Niet omdat wij dat zo nodig wilden. Als er zes maanden er varing is opgedaan met de vijf straatcontainers volgt een eva luatie. „Dan bekijken we of we doorgaan en of we meer straat containers gaan plaatsen." De mogelijkheden voor méér straatcontainers zijn trouwens uiterst beperkt, stelt de direc teur. .Alleen al de studie naar vijf geschikte locaties voor de proefperiode kostte een half jaar. Er zit in Leiden meer onder de grond dan boven de grond. Toch moeten de containers on der de grond. Het straatbeeld zou met honderden boven grondse containers compleet worden verziekt. Zou het project in Leiden net als in Amsterdam compleet mislukken dan is de ramp in de Sleutelstad aanzienlijk kleiner. Peters rekent voor dat slechts' bij 8700 van de 55.000 aanslui tingen GFT niet apart wordt in gezameld. „Die relatief beperkte groep is aangewezen op straat containers. Amsterdam is veel afhankelijker van dat systeem. Wij hebben ook nog mini-con tainers en wijkcontainers." 01 thomas erdbrink Taxameter Centrale uit Am- 1 dam heeft de gemeente Lei een schadevergoeding be id. Het bedrijf is leverancier kort-parkeermeters jrvan een aantal defect is. jordvoerder F. Perrier van de trale wil niets zeggen over hoogte van de vergoeding. ;ens hem is dat een zaak ■n de gemeente en het be- Woordvoerster J. Gouds van de dienst Stadstoezicht voormalige Parkeerbeheer ril ook niet ingaan op de Jgie van het bedrag. Het is ^ns h ar niet genoeg om al- ngemakken te compenseren de dienst door de niet wer- ide meters heeft gehad. „Ik iedereen - ook de contro- - excuses aanbieden na- ns Stadstoezicht. We vinden buitengewoon vervelend dat neters zijn die niet werken, al kunnen we daar niets aan r|tn." gens Goudsmit heeft de nst ongeveer 70 bezwaar- riften ontvangen van men- die een boete hebben ge- gen nadat ze bij een kapotte n ter hebben geparkeerd. Ze 1 dat aantal aan de lage kant. „We krijgen er driedui zend per jaar dus dit valt nogal mee." Bij de bezwaarschriften wordt gekeken of er ook daad werkelijk bij een kapotte meter is geparkeerd. Als de meter offi cieel kapot is - dat moet zijn ge constateerd door iemand van Stadstoezicht - hoeven de kla gers hun boete niet te betalen. Stadstoezicht gaat echter uit van een beperkt aantal kapotte meters. Volgens Goudsmit zijn er 35 meters van de 280 kapot, een percentage van 12,5. De dienst gaat uit van haar eigen cijfers. Uit een steekproef van het Leidsch Dagblad van een aantal weken geleden bleek echter dat ongeveer 60 procent van de kort-parkeermeters (liefst 27 van de 42) in de bin nenstad niet werkt. De appara- ten zien guldens aan voor kwartjes en geven te weinig par keertijd. Goudsmit weet niet waarom de aantallen zo van el kaar verschillen. Wat ze wel met zekerheid kan zeggen is dat de meters binnen vier weken worden vervangen. „We hadden eerder beloofd dat er deze week al nieuwe appara ten zouden zijn. Dat is niet ge lukt omdat de Taxameter Cen trale ze nog niet kan leveren", Automobilisten doen er goed aan 'lege hulzen' zoals hier op het gangetje en defecte parkeermeters in de bin nenstad te mijden, want de gemeente blijft gewoon bonnen uitschrijven. zegt Goudsmit. In de tussentijd Overigens is gemeenteraads- blijft het raadzaam de kapotte lid D. Sloos (SP) zeer ontevre- meters en lege hulzen te mij- den over de gang van zaken. Hij den. „We delen nog steeds be- vindt dat parkeerwethouder H. keuringen uit." Kruijt veel te laks op alle proble men reageert. Die beweerde on langs dat negentig procent van de rode-kapmeters functioneer de. „Enorme oplichting", noemt Sloos dat. Warenhuizen stallen de hoolspullen breeduit, de voorman buigt zich zuchtend over de veelste roosterwijziging. angzaam verdwijnt de merstilte uit de stad. In Frankrijk hebben ze er een naam voor: La Rentrée, de grote ïrugkeer van vakantie, kze week een serie over »e mensen en bedrijven weer aan de slag gaan. Vandaag: de gemeente Leiden kamers, licht stoffige bu- s die al weken niet zijn be ril, hier en daar een eenza- ambtenaar. Alleen bij H. ossesen gaat om de minuut telefoon over: hij neemt even ar voor het secretariaat van Wethouders. Tussen het ge- door ('nee, die is nog op va- tóe, kan ik de boodschap kernen?') vertelt hij waarom Kdeze tijd wel aan 't werk ■Je kan nu die dingen doen ar je normaal niet aan toe- Dat heeft ook zijn nade- Een gehaaste medewerker de afdeling welzijn loopt "en, want hij is bezig met 'nota waar iedereen na de DE TERUGKEER1 Een lege bodekamer in het Leidse stadhuis. Er heerst nog rust in het vergadercircuit, foto loek zuyderduin vakantie op zit te wachten. „Er is nu niemand te bereiken, maar volgende week staan er zeven man in mijn a terug te bellen." Ook het vergadercircuit komt langzaam op gang bij de ge meente. Deze week is er de eer ste bijeenkomst van burge meester en wethouders, maar, zo benadrukt N. van der Vlist, hoofd bestuurssecretariaat, „Daar vallen geen besluiten hoor." Niet alle wethouders zijn terug, vandaar. Op deze bijeen komst praten ze bij over de ac tualiteiten. Dat wordt een vlug gertje, want ook deze zomer is er weer niet echt veel gebeurd. Tenslotte blijft Leiden-een pro vinciestad. „De eerste vergade ring van de commissie welzijn gaat niet door, wegens gebrek aan onderwerpen." Van der Vlist begint na haar vakantie al tijd extra vroeg, om te acclima tiseren in het vrijwel verlaten stadhuis. „Weinig telefoontjes, heerlijk." Gemeenteraadslid T. van Hou ten (SP) vindt dat het eerst flink moet gaan regenen, wil hij in de vergaderstemming komen. Al verheugt hij zich op de aan staande verhuizing van de com missievergaderingen in het Gul den Vlies naar het stadhuis. „Lijkt me heerlijk, dat monu mentale, dat koele vooral." Elk jaar moet Van Houten weer wennen aan de vergaderrouti ne: haastig vanuit het werk en dan 's avonds vergaderen. „Vre selijk, eten met je horloge naast het bord. In de allerlaatste week kan hij nu nog genieten van de avond schemering in zijn tuin. marina van den berg leiden caroline van overbeeke Ze heeft ze terug. De twaalf gestolen schilderijen van de Leidse Manon Wigny zijn weer waar ze horen: bij haar thuis. De jonge kunstenares werd vorige weelc gebeld door een vrouw uit de Kooi die een vreemde plastic zak met inhoud in haar voortuin had gevonden. Na een telefoontje met Manon Wigny, wiens nummer in deze krant heeft gestaan, kon de rechtmatige eigenaresse haar ei gendommen ophalen. De ingelijste aquarellen waren het weekeinde daarvoor uit haar auto ge stolen die aan de Zijlsingel stond geparkeerd. Wigny kan de door haar gemaakte kunstwer ken niet alsnog exposeren: haar tentoonstelling in het Haagse Pulchri is immers al geopend. Deson danks is ze dolblij dat ze de werken terug heeft. „De twaalf schilderijen waren deel van een groter project van 72 schilderijen waar ik een jaar aan heb gewerkt. Ze zijn heel persoonlijk en geven elk een gedachte of gevoel weer. Hoewel de werken voor mij van grote waarde zijn, ze schetsen mijn leven, begreep ik niet wat een dief ermee aan moest." In het weekeinde van 3 augustus brak die dief de auto open van de Leidse en nam de twaalf in gelijste werken mee. De autoradio liet hij, vreemd genoeg, achter. Manon Wigny, deze zomer afge studeerd aan de Haagse Academie van Beeldende Kunsten, was net bezig met de voorbereidingen van haar debuutexpositie. Ze kon de 72 werken niet in haar kleine huis kwijt en had een paar schilderijen op de achterbank van haar auto ach tergelaten. Toen ze haar eigendommen maandag uit de auto wilde halen om ze te catalogiseren, ontdekte ze dat die was opengebroken. De schil derijen waren spoorloos. Naar aanleiding van Wigny's verhaal in deze krant, kreeg ze dezelfde dag nog een reactie. Een lezer van het Leidsch Dagblad had van zijn buur vrouw gehoord dat ze een vreemd pakket teke ningen - met 'rare tekens' - in haar voortuin had aangetroffen. Hij had haar geadviseerd Wigny te bellen omdat hij vermoedde dat het om de gesto len schilderijen ging. „En inderdaad: na beschrij ving van de werken, begreep ik dat het om mijn eigendommen ging", zegt Wigny. .Alles was compleet en onbeschadigd, op een paar glasplinters van de lijsten na, in plastic zak ken gestopt. Het is geweldig dat ik ze terug heb." Een dag later kreeg de Leidse een telefoontje van een vrouw die anoniem wilde blijven. „Ze vertel de me dat een junk mijn schilderijen eerder die week aan haar man te koop had aangeboden. Hij bood ze aan voor 25 gulden maar haar echtge noot was er niet op ingegaan. Ze had de junk al eerer gezien en ik heb op grond van haar be schrijving de politie ingelicht. Ik denk dat toen hij ontdekte dat hij mijn werk niet kon slijten, hij ze in een tuin heeft gedumpt." foto dick hogewoninc leiden anp Algemeen directeur A. Breure van het Leidse biotechnologie bedrijf MoGen stapt per 31 de cember op. MoGen kwam eer der dit jaar in het nieuws toen het bedrijf werd overgenomen door het Britse Zeneca. Aan deelhouders waren toen woe dend op Breure, omdat hij ak koord was gegaan met een ver koopprijs voor de aandelen die beduidend lager was dan de beurskoers. Breure zegt op te stappen bij MoGen omdat zijn ervaring en interesse niet passen bij de be hoeften van Zeneca. „Ik zag dit aankomen. MoGen wordt een research-unit van Zeneca, dat behoefte heeft aan iemand die het onderzoek leidt. Ik hield me bezig met zaken als de beurs, de aandeelhouders, de banken en de commerciële contacten, die minder interessant worden. Als voorzitter van de directie wordt Breure deze maand al opgevolgd door L. Melchers, die nu wetenschappelijk directeur is. Breure blijft tot eind decem ber in dienst en zal daarna nog zeker twee jaar als consultant aan MoGen verbonden blijven. Naast Melchers zijn twee mana gers van Zeneca benoemd in de directie van de Leidse onderne ming. De vergadering van aandeel houders moet formeel de be noeming van de nieuwe directie en een vernieuwde Raad van Commissarissen nog bekrachti gen. Die bijeenkomst is niet meer dan een formaliteit, om dat Zeneca al de overgrote meerderheid van de MoGen- aandelen in bezit heeft. Aandeelhouders die zich heb ben verzet tegen het overname bod van Zeneca, zijn nog van plan een juridische actie te be ginnen tegen MoGen en Breure. Zij sturen aan op een voorlopig getuigenverhoor van Breure, die Zeneca's bod van 13,75 gulden accepteerde. Op dat moment noteerden de aandelen MoGen meer dan dertig gulden. Velvet neemt platenzaak over leidenpablocabendadan valt die moordende con-. currentie ook wel mee." Advertenties in landelijke dagbladen zullen de klanten bij hun keuze moeten helpen. Par- levliet investeert in een herin richting van het interieur dat er nu nogal shabby uitziet en hij zal bepaalde marksegmenten aantrekken die al waren afge stoten, zoals het verkoop van langspeelplaten. Aan de sfeer van de zaak wordt bijna niets veranderd. „Het karakter van de zaak past ook goed erg bij wat we hier nastreven. YVij zijn ook een popspeciaalzaak, waarbij kennis een groot goed is en een reden om hier cd's te kopen. Eerlijk gezegd verbaasde het me ook een beetje dat ze nog behoorlij ke omzetten draaiden onder de heersende omstandigheden. Daarom denk ik ook dat die da lende tendens met een paar kleine maar belangrijke ingre pen wel om te keren is." De Rotterdamse platenspeciaal zaak It Records aan de Binnen weg wordt door de Leids/Delft- se platenwinkel Velvet overge nomen. Op 1 september valt het doek voor één van Rotterdams bekendste platenzaken, die de te hoge huur en moordende concurrentie niet overleefde. Toekomstig eigenaar Hans Par le vliet maakt zich over de con currentie niet zo'n zorgen. „Ik heb het idee dat ze bij It wat steekjes hebben laten vallen op het gebied van prijs en product. Als je daar wat meer inhoud aan weet te geven, ben je volgens mij al een heel eind. De concur rentie is inderdaag nogal groot en het aantal cd-winkels per vierkante kilometer in Neder land het hoogst, maar dat is nogal logisch als je ook de meeste cd's van Europa ver koopt. Als je kan profileren met een duidelijk verschil in prijs, op Internet www.hdc.nl/ld Leidsch Dagblad Vs 1>E WERELD OM JE HEEN SPOORBOMEN - Een defecte zekering was gistermiddag de oorzaak van een storing van de spoorwegovergang op de Leidse Telderskade. De hefbomen kwamen rond half drie naar be neden en bleven een half uur lang dicht. De treinen reden stapvoets en 'bellend' langs de overgang om overstekende voetgangers en fietsers te waar schuwen. Manon Wigny bij haar kunstwerken: „Alles was compleet en onbeschadigd." jak.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11