Honnef op groslijst van GroenLinks Jeugd bewondert look-a-like's Wachten op terugkeer 'oorspronkelijke' natuur Protest tegen plaats noodlokaal Roelevaer Flexibel reserveren!! Snorfietster gesneden: pols gebroken Leiden Regio Man verzint diefstal auto na aanrijding assale steun ouders ljunct-directeur obbitburcht Alphen »ee auto's opengebroken Wat hebben Arnold Schwarze negger, B.A. (van 'the A-team'), Joop Doderer, Eddie Murphy en Vader Abraham met elkaar gemeen? Antwoord: de be roemdheden waren zaterdag middag allen present op de in zamelingsactie voor speelplaat sen in het Voorschotense Vlietwijk. Niet de echte sterren, uiteraard, maar de dubbelgan gers konden nauwelijks van hun beroemde evenknieën on derscheiden worden. Het festi val op het terrein van de ijs baan vaarde er wel bij; de kin deren waren niet bij de 'look-a like's'weg te slaan. Alleen Joop Doderer ('Ik ben maar niet als Swiebertje ge gaan, want die herkent de jeugd niet meer van gezicht') werd af en toe nietsvermoe dend voorbij gelopen. De an deren speelden hun rol met volle overtuiging. Er werden dan ook - tussen het spelen en sporten door - veel handteke ningen uitgedeeld. Met name Schwarzenegger viel in de smaak en het moet gezegd: hij was met leren pak, zonnebril en wapentuig een levensecht evenbeeld van de gespierde filmster. „Het is deze dagen echt lopende-band werk", zegt hij over zijn niet alledaagse ver schijning, „Maar het geeft veel voldoening om de kinderen een plezier te doen. Er is al ge noeg ellende op de wereld, dus waarom helpen we elkaar niet een handje?" De betrokkenheid van Niek Lauwers (als Schwarzenegger 'verkrijgbaar' in vijf verschillen de outfits) is groot, want zijn zoon is de initiatiefnemer van de 'fundraising'. Volgens John Lauwers heeft Vlietwijk name lijk dringend behoefte aan meer faciliteiten en veiligheid voor de wat jongere kinderen. „Die hebben hier nergens een plek om te spelen en de auto's rijden ook veel te hard. Wij doen dit echter niet voor het geld, maar we willen vooral la ten zien dat er genoeg geschik te plaatsen in de wijk zijn om veilige speelplaatsen in te rich ten. Dat hoeft geen duur speel tuig te zijn, want een kind is niet materialistisch. Als je al leen al een hekje om een veldje 'Mr. T' ontfermt zich over een van de bezoekertjes aan het look-a-like-festival in Voorschoten. foto loek zuyderduin zet, heb je al heel wat bereikt." De bewoners moeten het zelf doen, vindt Lauwers, want over de rol van de politiek Is hij niet te spreken. „De gemeente heeft genoeg geld, maar aan de ou dere wijken wordt niets meer gedaan. Hun bijdrage voor dit project is 3000 gulden en dat vind ik echt schandalig. Dat mogen ze best weten." Desondanks is Lauwers er in een maand tijd in geslaagd om met behulp van sponsors en vrijwilligers een succesvolle middag te organiseren. Samen met A. den Hartog (bewonersorganisatie) en M. van der Meer (politiesurveil lant) is voor de jeugd een geva rieerd programma bedacht. Lauwers: „En dat willen we vol gend jaar herhalen. Ouderen hoeven niet meer te spelen, maar als zij niets ondernemen, worden de kinderen daar de dupe van." In overleg met de gemeente wordt later bekeken hoe de opbrengst wordt be steed. „Maar ook de kinderen heb ben daar een stem in", aldus Lauwers. Veners vrezen dat uitzicht wordt belemmerd roelofarendsveen marieta kroft Omwonenden van basisschool De Roelevaer (voorheen Veen- kragge) in Roelofarendsveen maken bezwaar tegen de komst van een noodlokaal aan de Lu pinestraat. Dit is nodig om de extra toestroom van leerlingen op te vangen. Deze toestroom wordt veroorzaakt doordat de Jozefschool begin juli definitief dichtgaat. De omwonenden zijn bang dat hun uitzicht wordt belem merd. Ze stellen voor om het gebouwtje aan de andere kant van de school te plaatsen. „Wij hebben allemaal geen binding met de school; de wijk vóór ons veel meer", schrijft J. van Hees namens de bezwaarmakers. „Dus mogen die daar meer last van hebben. Zij hebben kinde ren op die school, de meesten van ons niet meer." De omwonenden mogen morgenavond in de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening hun bedenkingen te gen het lokaal toelichten. Amb tenaren van de gemeente Alke- made adviseren de commissie leden om ze ongegrond te ver klaren. De belangen van het schoolbestuur wegen zwaarder dan die van de omwonenden, zo staat in het ambtelijk advies. Bovendien gaat het maar om een geringe aantasting van het uitzicht. De ambtenaren wijzen een andere locatie af, omdat anders de speelplaats verloren gaat of de verkeersveiligheid wordt verminderd. Het argu ment van 'de lusten dus ook de lasten' vinden de ambtenaren niet relevant. „Dit is een kwestie van afschuiven. De Roelevaer is vandaag met de lessen begonnen. Directeur W. Homburg zegt nog niet echt in de problemen te zijn geko men doordat het noodlokaal er nog niet is. „We hebben nu het speellokaal in gebruik en hopen daarom maar dat het mooi weer blijft." In deze ruimte worden gymlessen gegeven. ,,Als de be zwaren er niet waren geweest, zou het lokaal ook pas in sep tember worden geplaatst. PvdA-ster 'geen afdankertje' GroenLinks Leiderdorp heeft er bij de verkiezingen van volgend jaar twee opmerkelijke kandidaten bij. PvdA'er Cathrien Honnef heeft een ommezwaai naar links ge maakt en is op 4 maart waarschijnlijk verkiesbaar. Ook Don MacGillavry, bekend van de actiegroep platform ho gesnelheidslijn, wil zich bij GroenLinks verkiesbaar laten stellen. Fractievoorzitter Cees Bos blijft bij zijn voorne men om zich van de voorgrond van het politieke toneel terug te trekken. leiderdorp maarten keulemans Cathrien Honnef raakte vorig jaar zomer bij de PvdA in op spraak, toen ze er op eigen houtje voor zorgde dat haar partij uit het college moest stap pen. PvdA-wethouder Piet Bou- man stapte op, Victor Molken- boer was bereid hem op te vol gen, maar Honnef verhinderde dat door - tegen de wens van de PvdA-ledenvergadeing in - te weigeren haar plaats op de kan didatenlijst af te staan om Mol- kenboer voor te laten gaan. „Ze is politiek een beetje dakloos geworden", zegt Groen- Links-voorzitter Tim Brouwer de Koning. „We hebben toen eens gepolst of ze zich niet bij ons wilde aansluiten." Een 'af dankertje' is Honnef niet, vindt GroenLinks. „Ze heeft zich wel degelijk geprofileerd. En we hebben een selectiecommissie, die zou niet zomaar iedereen, toelaten." Honnef, die vorig jaar nog verklaarde de PvdA de partij te vinden 'waarbij ik me qua idee- en het meeste thuisvoel', heeft overigens laten weten niet voor een raadszetel in aanmerking te willen komen. Wie wel voor het pluche gaat, is Don Mac Gillavry. De Leider dorper, die vooral naam maakte als actievoerder bij het platform hogesnelheidslijn, werd eind vorig jaar lid van GroenLinks en kwam vervolgens als burgerlid terecht in de raadscommissie voor financiën, economische en sociale zaken en onderwijs. „Gezien zijn ervaringen met het platform hogesnelheidslijn wilde hij meer met politiek doen", zegt GroenLinks-secre- taris Riny Vos. „Maar dat neemt niet weg dat hij politiek interes- NIEUW van Huur op Maat Als u 's ochtends ineens besluit uw familie met een bezoek te verrassen, kunt 's middags instappen en wegwezen. Dat is pas Huur op Maat! Eerst jaren onrustig in duinen Katwijk en Wassenaar sant vindt. Hij beseft heus wel dat het om meer gaat dan de HSL alleen." Wat overigens niet wegneemt dat de partij met Mac Gillavry en Honnef twee wat omstreden GroenLinksers in huis heeft. „Met de club die we nu bij el kaar hebben zal het misschien best moeilijk worden de neuzen een kant op te houden", zegt Brouwer de Koning. „Maar dat op zich is ook weer een uitda ging" In totaal hebben zich vijftien GroenLinks-leden voor de gros lijst van verkiesbare plaatsen opgegeven. Van die vijftien ko men er waarschijnlijk maar vier in aanmerking voor een raads zetel: Riny Vos, Ine Logtenberg, Ria Manshanden en Don Mac Gillavry. De groslijst van GroenLinks moet overigens in het najaar nog door de leden vergadering worden besproken. MacGillavry en Honnef zelf waren niet bereikbaar voor commentaar. Man onderuit op fietspad: gezicht gewond Een 55-jarige Wassenaarder is in de nacht van zaterdag op zondag onderuit gegaan op het fietspad tussen de Wassenaarse Slag en Meijendel. De man is met verwondingen aan het ge laat overgebracht naar het Bronovo-ziekenhuis in Den Haag. De reden waarom hij on deruit ging, is onbekend. Er leek niets aan de hand, maar toch liep het fout. Het verkeers licht in de Padoxlaan stond gis teren op groen voor een 62-jari ge Leidse op haar snorfiets, die in de richting van de Oranje Nassaulaan reed. Maar toen zij aan de overkant arriveerde werd zij gesneden door een man op een racefiets, die vanaf de He renweg kwam. De vrouw viel en brak haar pols. De man reed door. De Leidse is naar het AZL overgebracht. katwu k/wassenaar monica wesseling Liefhebbers van een rustige duinwandeling kunnen vanaf september maar beter sommige delen van de duingebieden Berkheide in Katwijk en Meijen del in Wassenaar mijden. Het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland (DZH) gaat vanaf dit najaar op doordeweekse dagen met enor me graafmachines aan de gang. Een aantal waterwinputten wordt buiten gebruik gesteld. Doel van de tientallen miljoe nen kostende operatie is de na tuur in het duin een nieuwe kans te geven. Het Duinwaterbedrijf wint al decennia lang water in het duingebied. Rivierwater (Maas) wordt in het duin gepompt, passeert de dikke zandlaag en komt er 'onderin' weer schoon uit. Een groot deel van de 'wa- terwin-infrastructuur' ligt on dergronds; zichtbaar aan de op pervlakte zijn de waterwinplas- sen en het aantal waterputten en deksels. Door de waterwin ning is de natuur in de duinen veranderd! Mèt het water kwa men ook voedingsstoffen bin nen waardoor er andere planten gingen groeien en de plassen en buizen veranderden het natuur lijk waterverloop. Na jaren van steggelen tussen de provincie Zuid-Holland, de stichting Duinbehoud en het DZH is besloten dat van de 60 miljoen kubieke meter water die DZH jaarlijks in het duin wint, 10 miljoen kuub wordt ge in de duinbodem gepompt: het effect op de natuur is daarmee minimaal. Na lang studeren zijn delen van Berkheide en Meijendel uit gekozen als beste plek om met de waterwinning te stoppen. In die gebieden is volgens natuur kenners de kans het grootst dat er een fikse natuurwinst te ha len is. Alleen de plassen aan de zeezijde worden gesloten: de grondwaterstroming kan daar het eerst weer natuurlijk zijn. Rob Kramer, natuurmede- werker van DZH, hoopt dat in Meijendel en Berkheide in de delen waar de waterwinning wordt gestopt, natte duinvallei en ontstaan. „Die zijn van natu re nog te vinden op Oostvoorne. Met de karakteristieke, waarde volle flora zoals parnassia en or chideeën." Kramer verheugt zich op de amfibieën en bijzon dere padden die het gebied gaan bewonen. „Zoals de rugstreeppad. Net als alle amfi bieën staat die op de lijst van bedreigde diersoorten. Voor het zover is, gaan er ja ren overheen en moeten er ber gen werk worden verzet. Hon derden zo niet duizenden ku bieke meters zand moeten wor den verplaatst, slib weggehaald, buizen uitgegraven en afge voerd en tientallen betonnen of stenen putten verwijderd. Het kaarsrechte waterwinka- naal nabij het fietspad in Berk heide is al een paar maanden geleden buiten gebruik gesteld. Het kanaal is bijna leeg, maar, zoals Kramer opmerkt, 'zo'n kaarsrecht kanaal past niet in een duingebied'. Er is niet vol doende zand om het kanaal dicht te gooien - 'dat is ver kocht en ligt onder de wegen' - maar wèl genoeg om in elk ge val niveauverschillen in het ka naal te maken. Dat gebeurt de komende maanden. In Meijendel gaat dit najaar de plas direct ten zuiden van de Ganzenhoek dicht en worden ook de plassen van Simon (net boven Ganzenhoek) buiten ge bruik gesteld. „Op de bodem ligt een laag vruchtbare slib. Duinen zijn van nature voedsel- arm en dus halen we die weg. Dat betekent honderden vracht wagens vol slib die het duin uit rijden." Van en naar deze plassen en die in Boerendel en de Helm duinen (waarmee in het najaar van 1998 wordt begonnen) lig gen grote leidingen en putten in de grond. Alle waterinfrastruc tuur die minder dan drie meter diep ligt, wordt opgegraven en weggehaald. „Dieper graven kost echt te veel geld. Het is na tuurlijk toch al een heel kostba re operatie." Hoewel vol optimisme voor de 'natuurtoekomst' van het duinterrein, realiseert Kramer zich dat voor de meeste bezoe kers het eerst alleen maar een puinhoop wordt. „En als alle grondwerk verzet is, heb je nog eerst een aantal jaren weinig fraais. Er komen eerst distels en riet. Maar als we een paar jaar wachten is het echt mooi." alphen aan den run» Een 31-jarige man uit Alphen aan den Rijn deed zaterdagoch tend aangifte van diefstal van een dure bedrijfsauto. De wa gen zou die nacht zijn gestolen, ondanks alarminstallatie en startonderbreker. Met lichte schade maar keurig afgesloten, vond de politie de bedrijfsauto terug. Na onderzoek bleek dat de man was doorgereden na een aanrijding op de Sumatra- straat. Om problemen te voor komen had hij de diefstal ver zonnen. Rijdende auto vliegt in brand alphen aan den run» Bewoners van de Prins Bern- hardlaan werden zaterdagmid dag opgeschrikt door een bran dende auto die door hun straat reed. De wagen vloog spontaan in brand ter hoogte van de krui sing met de Zoutmanstraat. De brand ontstond onder de mo torkap. De brandweer moest er aan te pas komen om het vuur te blussen. De bestuurder kwam met de schrik vrij. schrapt. Dit water wordt voort- tratie gewonnen. Bij deze tech- aan via zogeheten diepte-infil- niek wordt het water veel dieper De waterwinkanalen in Berkheide en Meijendel worden overgeleverd aan de natuur. foto dick hogewoninc I 'aus voor leerkracht du aan den run» jj tminkhorst °- i* theorie is", zegt onder- eihouder Frank Dales in tleg aan de ouders van de nse basisschool de Hob- cht, „dat niet de adjunct- iur het heeft gedaan." lan krijgt de beklaagde nt> pplaus. „En ook niet ie- anders van het team op I". Weer geklap. „Maar >se Iheorie vind ik niet terug J lacht." ouwen s" frtrouwen van de ouders openbare basisschool en lersoneel blijkt zaterdag- iou 11 groot. Op uitnodiging mi 6 gemeente waren ze naar bouw in de wijk Ridder- ekomen om nadere infor- te krijgen over de klacht gen de adjunct is inge- Hij zou ontucht met een eerling hebben gepleegd. moeten de nu ontstane e beheersbaar houden", Dales. „Jullie kinderen naar een ontzettend goede I met een goed en en- iast team. Gaat u alstu- nok niet vissen naar infor- Daar is niemand mee ge- Ga hier ook niet te ver- w it mee om. We zitten in uciale fase, de vervelend- se iode." diepe zucht gaat door de als Dales zegt dat SBS6 se omt „Maar afgesproken ze niet binnen zullen fil- er straks buiten camera's 'open we er gewoon voor- zegt iemand. Maar waar om mogen er überhaupt jour nalisten bij zijn, vragen ande ren. „Deze kwestie lag al op straat", verdedigt Dales. „En heel belangrijk is dat het juiste verhaal in de krant komt." Wat vertellen we onze kinde ren, wil iemand weten. Ook Da- les en de twee medewerkers van de GGD kunnen het antwoord niet geven. „Het maakt wel uit hoe oud het kind is bij wat je vertelt", zegt Karei Wijkmans. „Maar ik heb een kind in de on derbouw en een in de boven bouw", zegt iemand. „Dan ver tel je gewoon twee verhalen", antwoordt een ander. Nee, dat kan dus niet, vindt de eerste. „Ach", besluit een derde enigszins zuur, „terwijl wij hier zitten lezen zij het nu gewoon in de krant." Behalve Dales richt ook Dine- ke Pesant namens de school het woord tot de ouders. „Het team spreekt zijn volledige vertrou wen uit in de adjunct-directeur. Hij heeft zich al die jaren op zeer bekwame en toegewijde wijze en vol overtuiging voor onze kinderen ingezet. Lastig Tot slot gaf ook de adjunct zelf een korte verklaring. „Dit is voor mij heel lastig. Je wordt er gek van. Het is een nachtmerrie die je niet kunt beseffen, totdat je er zelf in zit. Het is in het be lang van alle ouders, de kinde ren, de Hobbitburcht en van mijzelf dat dit met spoed en ik vind het nu al te lang duren, wordt uitgezocht. Zodat ook mijn onschuld spoedig wordt aangetoond." randen rijn. e auto's in Alphen aan den Rijn is het afgelopen weekeinde fii °ken. Zaterdag werd ingebroken in een wagen die gepar- jtond achter het NS-station. De dief kwam in de auto door '1 te forceren. Een radio-cassetterecorder en een zonnebril ei 'meegenomen. In de nacht van zaterdag op zondag was een b [n de Doornenbrug het doelwit van inbrekers. Ook hier was "^cassetterecorder de buit. ledboot en trailer gestolen _aan den run» De eigenaar van een boottrailer waarop een dboot was bevestigd, keek dit weekeinde op zijn neus toen itdekte dat de combinatie verdwenen was vanaf het par- •rein aan de Herenhof in Alphen. d anken vrouw negeert rijverbod CEESii Mede-automobilisten hebben gistermiddag een 59- vrouw uit Leiderdorp klemgereden op de rotonde op de J jonderweg in Oegstgeest. De vrouw had de weg van Lei- up via Leiden naar Oegstgeest al slingerend afgelegd en ,j ien gevaar voor de andere weggebruikers. Toen de politie is' aatse kwam concludeerde die dat de vrouw had gedronken. stuurster weigerde echter een bloedtest. De vrouw bleek ijverbod te hebben tot december. De politie heeft opnieuw verbaal opgemaakt. rnielingen aan school Blijkbaar zijn sommige mensen niet zo blij dat de en weer beginnen. In een school aan de Leeuwikstraat wer- i-\i aterdagnacht diverse vernielingen aangericht. Zo viel een zeti mkastje ten prooi aan de vandalen. Ook enkele afdekroos- eld iphet dak moesten het ontgelden. iter hangt aan brommer bwoupe-runduk» Een 21-jarige skater wilde zaterdagnacht aar eens kijken hoe hard zijn board nou eigenlijk kon. om liet hij zich op de Industrieweg voorttrekken door een nd op een brommer. Waarschijnlijk kon zijn plank niet har- an twintig kilometer per uur want toen kwam hij ten val. ""ftngen is met verwondingen aan het hoofd naar het Acade- hZiekenhuis Leiden overgebracht. lof kende braadpan de, dorp* Oplettende bewoners van de Raaphorst zagen zater- re.i vond rook uit de ramen van het huis van hun buren komen, larschuwden de brandweer. Nadat die via een ingeslagen n het pand naar binnen was gegaan bleek dat er een braad- ophet gas stond die behoorlijk walmde. Er is geen brand of ■kaï Ie aan het pand. en rugge Een zeepkist kun je dit niet meer noemen... De houten jj J er1 oogt snel en bestuurder en duwer hebben hun ogen gespan- j p het parkoers gericht. Afgelopen zaterdagmiddag was er een jp istenrace aan de Van Hemessenkade in Woubrugge. Het was n j an de laatste acitviteiten van de speelweek Woutje Brugge, 's ds hield de organisatie nog een playbackshow in sporthal Ou- jk. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9