ie ven B Ontslagen bij De Windroos Weinig kans op toelating van blanke kerk tot WARC Kerk Samenleving Economische problemen Duitsland doen inkomsten van EKD dalen Ommegang door Noordwijk Rondrit pelgrimsbei Madonna van Fatin in Maastricht beè'ind Molukse kerken bezinne zich op evangelie en culti ÜRGERLUKE STAND Als de bomenbond de 'Mars op Leiden' inzet, bergje dan maar! MAANDAG 18 AUGUSTUS 1997 redactie dick v frankfurt am main epd De inkomsten van de Evangeli sche Kerk in Duitsland, met 28 miljoen leden de grootste pro testantse kerk van het land, zijn als gevolg van de economische problemen in het eerste halfjaar fors gedaald. De grootste daling deed zich met 15.2 procent voor in Berlijn-Brandenburg. Dit blijkt uit een onderzoek van het persbureau EPD. De economische problemen. onder meer de hoge werkloos heid. zijn volgens de deskundi ge de oorzaak. In het Oosten van Duitsland komen daar nog de problemen in de bouw bij. De regionale kerk van Westfa- len was met 11,4 procent in het Westen van Duitsland de groot ste daler. In Nedersaksen bedroeg de daling 9.2 procent, in Kurhes- sen-Waldeck 7 porcent. in Ba den 5.8. in de Pfalz 5.7. in het Noorden van Duitsland (de Nordelbische Kirche) 4.4. in Rijnland 4.2 procent. Alleen in de regionale kerk van Beieren bleef de daling beperkt tot 0.01 procent, maar daar wordt over het hel»? jaar toch rekening ge houden met een daling van 2 procent. Vorig jaar waren de inkom sten van de EKD in het hele land met 5,2 procent gedaald tot 7.9 miljard mark. bijna ne gen miljard gulden. amersfoort anp De drie medewerkers van het jeugdevangelisa- tiecentrum De Windroos worden ontslagen. De arbeidsverhoudingen zijn dermate verstoord dat ontslag onvermijdelijk is geworden. Dit hebben de Hervormd-Gereformeerde leugd Bond (HGJB) en de Hervormde Bond voor Inwendige Zending (1ZB) dit weekeinde bekend gemaakt. De Windroos is een samenwerkings verband van HGIB en IZB. beide zusterorgani saties van de Gereformeerde Bond in de Neder landse Hervormde Kerk. Volgens het persbericht hebben inspanningen van beide besturen om een einde te maken aan de problemen van de laatste jaren niet tot vol doende onderlinge stimenhang en tot optimaal functioneren van het team geleid. Bij De Wind roos werken twee evangelisten en een secreta resse. De vacatures zulli?n tezijnertijd worden ver vuld. De besturen verwachten dat de plannen en werkzaamheden wel doorgang zullen vinden. Verder zijn ze bego nnen met een bezinning op de bestuurlijke en o rganisatorische kant van De Windroos. Wellicht zal dit proces leiden tot structurele verande ringen. debrecen/johannesburg anp De kans is klein dat de schorsing van de blanke Nederduits-Gereformeerde Kerk als lid van de WARC tijdens de algemene vergadering van de Wereldbond in Debrecen wordt opgeheven. Dit heeft ds. Willie Botha, secretaris voor oecumeni sche zaken van de NGK, in Debrecen gezegd, waar de Wereldbond van Hervormde en Gerefor meerde Kerken tot woensdag vergadert. De NGK werd wegens haar steun aan de apartheid in 1982 door de WARC geschorst. Botha baseen zich op een uitspraak van WARC-staflid Paraic Reamonn, die op een pers conferentie zei dat de Verenigende Gereformeer de Kerk (VGK) geen kans ziet de wedertoelating van de blanke kerk te ondersteunen. De VGK is een fusie van twee van de drie voormalige NG- dochterkerken voor niet-blanke gelovigen. In een vraaggesprek met het ANP zegt ds. C.F. Beyers Naudé dit weekeinde dat de Verenigende Gereformeerde Kerk het nog te vroeg vindt om de NGK weer tot de WARC toe te laten. Beyers Nau dé zelf is ook niet opgetogen over het recente boekje Reis met Apartheid, waarin de NGK de steun aan de apartheid een vergissing noemt. „Hoe komt het dat onze zwarte broeders niet of nauwelijks reageren op het boekje? Zij zijn van mening dat he t eerder een strategische stelling- name is dan -een werkelijke schuldbelijdenis." Bevers Naudé. die nu 82 is, was in de jaren '60 een van de eerste blanken die zich tegen de apartheid verzette. Daarom werd hij uit de NGK gestoten. Vervolgens werd hij predikant bij een van de dochte rkerken voor niet-blanken. De Kampei' hoogleraar dr. P.N. Holtrop. be stuurslid van de WARC. sprak een week geleden als zijn verwa chting uit dat de WARC de NGK on der voorwaarden zou toelaten. De NGK-synode zou dan volgend jaar wel openlijk moeten uit spreken dat de steun aan de apartheid ketterij was. Ook zo u de blanke kerk zich dan ondubbel zinnig moeten uitspreken voor deelname aan het lopende fus ieproces van de Nederduits-Gerefor meerde Kei'ken, dat reeds tot oprichting van de Verenigend e Kerk heeft geleid. Maar zonder in stemming van deze zwarte kerk kan de WARC de blanke kerk niet toelaten, zei Holtrop. noordwijk De sterfdag van St. Jeroen - de eerste pastoor van Noordwijk - werd door de plaatselijke parochie gisteren aangegrepen om de aloude 'ommegang' door het binnendorp in ere te herstel len. Onder leiding van ervaren gidsen die onder weg wezen op allerlei bezienswaardigheden werd de man herdacht die in de kustplaats 'de christelij ke waarden' bracht. St. Jeroen werd in 856 tijdens een strooptocht van de Noormannen vermoord. De stille omgang op zijn sterfdag langs de heilige bruggen was in de Middeleeuwen en zelfs nog na de Reformatie een jaarlijkse traditie in het dorp. FOTO LOEK ZUYDERDUIN maastricht» anp Het driedaags verblijf van het pelgrimsbeeld van Onze Lieve Vrouw van Fatima aan Maas tricht is afgelopen zaterdagmid dag beëindigd. Daarmee is een rondtocht afgesloten van ruim zestig duizend kilometer door Rusland en diverse Oost-Eu- ropese landen. Het beeld is per auto naar Brussel vervoerd en gaat vandaar per vliegtuig naar Lissabon. De bisschop van Fatima, mgr. Serafïn Ferreira da Silva, droeg zaterdagmorgen de laatste pon tificale hoogmis op in de basi liek van Onze Lieve Vrouw Ster- re der Zee, waar het beeld van de Madona van Fatima stond opgesteld van donderdagavond tot zaterdagmiddag. Deze plechtigheid werd door meer dan duizend pelgrims bezocht. Concelebranten van de bis schop van Fatima waren de hulpbisschop van Haarlem, mgr. J. Punt, de abt van de Be nedictijnen van Mamelis-Vaals Dom Lenglet, de rector van het Maria-heiligdom in Fatima Dom dr. Lucardo Guerra, de di recteur van het Montfortaans priesterseminarie in Fatima, pa ter L. Brinkman en de pastoor van Onze Lieve Vrouwe-basiliek drs. R. Wagenaar. Leden van het vermaarde mannenkoor De Maastreechter Staar hadden hun vakantie on derbroken om onder leiding van Edouard Rasquin deze hoogmis extra luister bij te zet ten. Bisschop Ferreira dankte katholiek voor de grootse huid Madonna van zijn dj Maasticht ten deel is De massale stromen zenden Maria-vereerd den zijn verwachting overtroffen. „Ik wist d tricht een echte Maii maar wat ik hier bel grenst aan het ongi Proficiat." Hij riep de M aria-v op om zich in te zei vrede in heel de wereld te leveren tegen tei egoïsme. De bisschop het initiatief om de i> van het beeld in Maa besluiten, omdat het\ geleden is dat hetzelü de hoofdstad van Lin dens een internationa congres bezocht en Maastricht de Europ wording bevordert. Na een plechtig lol hulpbisschop van mgr.dr. J. de Punt. de! van Fatima uitgeleide, ving mgr. J. ter Schure, van Den Bosch, die ziekte van zijn reis t Bosch moest afzien. Het aantal devotieka bij de beelden van de! van Fatima en van Oi Vrouw Sterre der Zee stoken, bedroeg vele di „Maastricht geleek op zo stelde een Portuget met vreugde vast. DRIEBERGEN ANP De Molukse kerken in Neder land en op de Molukken hou den in de eerste week van sep tember op Ambon een confe rentie over evangelie en cultuur. De bijeenkomst op Ambon is het gevolg van de samenwer kingsovereenkomst uit 1995 van de Molukse Protestantse Kerk en de twee grootste Molukse Kerken in Nederland. De conferentie spitst zich toe op de betekenis van de voorou ders in de Molukse cultuur. De identiteit van de wordt voor een groot paald door de grote i traditie (adat) en de cn van de voorouders factoren bepalen med ding waarin Molukken nesië het proces vaiu sering en opbouw tegei den en in Nederland i gingen van de gesecul en pluriforme samenlc, Uit Ambon nemen I sen deel, uit Nederlar er 25 afgevaardigden v ven Molukse kerken. Leidsch Dasblad ANN01897 Woensdag 18 Augustus LEIDEN Bij de internationalen zwemwedstrijd te Antwer pen in het „Bassin de Notation" is bij rugzwemmen ICO me ter de 2e prijs behaald door den heer Sala. van de „Leïdsche Zwemclub", in 1 m. 35 3/5 sec. WOUBRUGGE Door bijdragen van belangstellenden daar toe in staat gesteld, zal, ter aanmoediging van g etrouw schoolbezoek, met de leerlingen der openbare schoo I in het dorp, een uitstapje worden gemaakt naar Katwijk. Dat dit reisje, en het vertoeven aan Katwijks strand, reeds dei* kinde ren harten vervult, laat zich begrijpen. CORRESPONDENTIE Een bewoner van „Vreewijk klaagt over den toestand der kolken aldaar, waardoor b ij regen reusachtige plassen water op de straten blijven staa.n. Vroe ger moest de bewaker van „Vreewijk" voor het goed loopen dier kolken zorgen en deed dat ook uitstekend. Thans is hij van die taak ontheven, al bemoeit hij er zich op „vereerena verzoek" van bewoners nog wel eens mee. Rust c»p de ge meente thans niet de plicht die taak te volbrengen? SCHEVENINGEN In de stallen van den circus Carré te Scheveningen heeft Zaterdag een paard den linkerduim van een stalknecht bijna geheel afgebeten. Na door den badarts, dr. Francken, te zijn verbonden, werd de stalbediende naar het gemeente-ziekenhuis in Den Haag vervoerd. ANNO 1972 vrijdag 18 augustus LEIDEN Wethouder Lijten heeft gistermiddag een eind ge maakt aan het 127 voltagenet in de stad. Met een druk op een knop verschafte hij in de recreatiezaal van het Minne huis aan de Kaarsenmaxersstraat een aantal gas ten van puur 220-volt licht en sloot daarmee het machtige cimbouwwerk van Electrobouw Leiden af. In ruim twee-en-een-half jaar zijn 16.000 huizen van omgebouwde installaties en aange paste apparaten voorzien. Het laatste huis dat n og op het ou de voltage draaide was het Minnehuis, maar oo k daar is alles nu omgebouwd. LEIDEN In het voormalige fabriekspand van de Tri-Expres (Van der Horst) aan de Drie Octoberstraat, waartoe ook de panden Herenstraat 47 en 49 behoren, zal een zelfbedie ningswinkel worden ondergebracht. Het makelaarskantoor Van Iterson voerde daartoe onderhandelingen met de Vivo- Unigro in Utrecht, die thans zijn afgerond. Met de verbou wing en inrichting van het complex is inmiddels begonnen. PARIJS Frankrijk en Groot-Brittannië hebben het licht op groen gezet voor de laatste studies over de bouw van een tunnel onder het Kanaal tussen de twee landen. Het basis plan voorziet in de bouw van een spoorweg tunnel tussen Calais en Dover, waar het Kanaal slechts 35 k:m breed is. Vol gens de jongste ramingen gaat de tunnel, die 56 km lang zal worden, bijna drie miljard gulden kosten terwijl men vier jaar geleden uitging van 1.7 miljard gulden. VOORSCHOTEN Geboren Amy Johanna Carina dv.J.W.D. Hagg en J. Taal Koen zv. E. Mooijman en J. van Kampen hout. Overleden D. Kuiper, oud 44 jaar N. van Boekhoven wv. Verboom, oud 87 jaar M. Streuff wv. Klaaszen, oud 88 jaar. Frenk Noordermeer uit Rijnsburg is geboren op 30 juli. Op 29 juli meldde het Leidsch Dagblad dat de Bo menbond Rijnland officieel aangifte bij de politie heeft gedaan van het kappen van het fameuze es- senbosje aan de Haarlemmertrekvaart. Boos doenster was de gemeente Leiden. Dat plukje bo men. geen bosje, wel een vuilstortplaats voor omwonenden, waarin wel degelijk enkele essen groeiden, stond in de weg bij de voorbereiding van de woonwijk in de Broek- en Simontjespol- der. Daar komen duizenden mensen te wonen, maar aan de schrijnende woningnood heeft een Bomenbond natuurlijk geen boodschap. Let wel: de gemeente Leiden geeft, volkomen bevoegd, opdracht om enkele niet markante, niet waarde volle bomen uit haar bestand te kappen, ten dienste van een veel groter openbaar belang en vervolgens klagen enkele burgers de gemeente aan wegens het gebruik maken van haar goed recht. Dat is nogal wat. Ik stel me de paniek ten stadhuize voor: verloven ingetrokken, sleutelfigu ren teruggeroepen van vakantie, cruciale posten dag en nacht bezet, burgemeester continu be reikbaar, dranghekken op enkele vitale plaatsen gereedgezet, want als de Bomenbond Rijnland eenmaal, vanuit alle hoeken van het Hoogheem raadschap, de Mars Op Leiden inzet, berg je dan maar! Nu zie ik het zo'n vaart nog niet lopen, want de Bomenbond Rijnland bestaat vooral uit de heren H.P. Schoch, milieukundige, en J.J.A. Hartstra, buurtwerken De Bond bevindt zich daarmee ove rigens in uitstekend gezelschap, want bestond de Rijnlandsche Academie te Haarlem ook niet uit de beide heren Godfried Bomans, schrijver en Harry Prenen, tekenaar? De Bomenbond Rijnland is gevestigd aan de Schagensteeg 18. Dat is erg praktisch, want de heer Schoch woont daar ook. je zoekt er tevergeefs naar een glanzend koperen naamplaat op de gevel, noch bespeur je er heen en weer snellende secretaresses, gonzende com puters en verbeten ratelende typistes. Alhoewel, op hectische dagen wil er wel eens een fiets voor de deur staan. Echt interessant wordt het wan neer we vaststellen dat de Bomenbond Rijnland werd opgericht op 17 augustus 1995. dus nadat de beslissing omtrent het ontwikkelen van de Broek- en Simontjespolder was genomen. Ik ben zo vrij hier aan een gelegenheidsconstructie met een eenmalig doel te denken. Temeer daar pro testen tegen de kap van bomen in de Leidse Hout rond de nieuwe muziektent uitbleven. En toen op Ypenburg honderden volwassen populieren moesten wijken voor toekomstige woningbouw, had de Bomenbond Rijnland solidariteit kunnen betonen met gelijkgestemden in het Hoogheem raadschap Delfland. Had- Kortom, tegen actievoerders in het algemeen zou ik willen zeggen: houdt het in godsnaam een beetje geloofwaardig, en tegen de gemeente Lei den: ik wens u in voorkomende gevallen een krachtige en gezonde dosis argwaan. H.Peeters, Oegstgeest. C O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Advertenties Postadres: Postbus 54. Familieberichten: 2300 AB Leiden 0 ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B M. Essenberg, J. Kiel (ad/unct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (ad/unct) PUBLIC RELATIONS W H C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J M. Jacobs. chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Hoofdredactie ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag vaj RUBRIEKSADVERTEff Maandag t/m vrijdag vai ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigt verstrekken tot het automatisd van het abonnementsgeld, onti korting per betaling. VERZENDING PERPff per kwartaal (NL.) LEIDSCH DAGBLAD OP CASST Voor mensen die moeilijk lezen ogen hebben of blind zijn (ofte leeshandicap hebben), is een sana het regionale nieuws uit het Leidsö geluidscassette beschikbaar. Voon 0486-486486 (Centrum voor Gei? Leduur, Crave) Vanuit Strombeek: PV De Blauwkras P. Landesbergen 1, 6, 8, 10; M. Gijs man 2; Groenendijk-Pikaar 3, 5; R. v/d Geer 4; Comb, v/d Blom 7, 9. PV De Reisduif N. de Groot Zn. 1,3.4,5.7,8. 10; Comb. J. Hartevelt 2, 6, 9. PV De Vriendenclub Comb, v/d Nieuwendijk 1, 10; Comb. Bodijn en Zn. 2; W.F. de Jong 3, 4, 7; L. Polane 5; J.R. de Jonge 6, 8; John Rietkerken 9. PV Het Oosten W Kop 1.2.3. 4. 7; C. v/d Blom 5, 9. 10; P. Mooten 6; B. van Putten 8. PV LPC H. Pen 13, 4, 6, 9, 10; W. Rietkerken Zoon 2; Groenendijk Korte 5. 7; J. Staffeleu 8. PV Leiderdorp B. van Mil 1, 4, M. Reijerse 2. 5. 8, 10; D van Seggelen 3; Th. Habraken 6; J. Koolmoes 7; W. de Roode 9. Vanuit Chantilly: PV De Blauwkras P. Landesbergen 1. 2. 3, 4. 5. 7. 9, 10; F. v/d Wetering 6; Comb, v/d Blom 8 PV De Reisduif Comb J. Hartevelt 1.3.7,8, 10; N de Groot Zn. 2, 4, 5, 6, 9. PV De Vriendenclub Comb. Rozier/De Schrijver 1, 5, 8. 9; Comb. Van Weeren/Pracht 2. 4, 7; R. Metscher 3; C.A. van Dorp 6; Comb. Bodijn en Zn. 10. PV Het Oosten W. Kop 1, 2. 3, 6. 7, 9, C. v/d Blom 4, 8; F. Glasbergen 5, 10. PV LPC H Pen 1,2,3.6, 7.8.9, 10; W. Riet kerken Zoon 4; Groenendijk Korte PV Leiderdorp W. de Roode 1, 2, 3, 6, 7; D. van Seg gelen 4. 5, 8; W. van Oosten 9, 10. ONGEVALLEN DIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 env woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconesw dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel 071-5178178) dagelijks 14 30-15.15 uur en 19 00-19 45 u Kraam- en zwangerenafdeling buiten de gewone bezoektijden, voor part bovendien van 10.30 -11 15 uur en van 19 45 - 21 00 uur Special Care Unit 10 30-11 00 uur. 15 00-15.30 uur en 19.00-19 30ui overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling: 10 30-19 00 uur, na overleg met de dienstdoende verpief Jongerenafdeling: 14.30-15 15 uur en 19.00-19.45 uui RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel 071-5454545) dagelijks 14.00-15.00 uur en 18 30-19.30 uur, klasse daarnaast ook 11 15-12 00 uur Kraamafdeling 14 30-15 30 uur en 18.30-19 30 uur (voor vaders tot 21 Kinderafdeling 14.30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14 00-14.30 uur en 1 Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131) dagelijks 14.00-15 00 uur en 18.30-19.30 u daarnaast ook 11.15-12.00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111) alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uurtf 19 30 uur Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19 OO-ZO.OOuu' Partners/echtgenoten met kinderen.) Voor zwangeren zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur uitsluite partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is ei mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden, keel-, neu neurologie. 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en hee 14 15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen 15 15-17.00) babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak r, klasse

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8