,eiden Regio Zwemmers mijden recreatiepiassen Zegerplas blijft taboe isiel verwacht afname kattenprobleem in zomer Hoe warm het was, en hoe slecht het hotel Lokale milieugroepen moeten nieuw project succes bezorgen tóNDAG 18 AUGUSTUS 1997 anrander op Stadspolderpad 3bre iü» Twee vrouwen van 32 en een 13-jarig meisje zijn dit lt ,v jkeinde op het Stadspolderpad in Leiden aangerand door een jeveer 16 jaar oude jongen. In alledrie de gevallen - op zater- ^Hffirond zes uur en zondag om een uur of vijf - ging hij naast slachtoffer fietsen, greep naar haar borsten en in haar kruis e reed snel verder. Een week geleden kreeg de politie ook al een £eP lding van een aanranding op het Stadspolderpad. De dader S101 |t op een damesfiets met een mandje voorop. Hij was gekleed en wit/grijs T-shirt en een felgele korte broek. h o|even dreigen met mes Bedreigd met een mes en een stok heeft een 35-jarige denaar zaterdagavond op de Rijnsburgersingel zijn porte nnee en zijn draagbare telefoon aan twee mannen gegeven, man liep van het station naar huis toen hij door het tweetal rd aangesproken. Toen hij het mes en de stok zag besloot hij geld maar af te staan. In de portemonnee zaten 2500 gulden Ben paar cheques. >lek na aanrijding U a, as! en» Uit veiligheidsoverwegingen heeft de politie gistermid- j de omgeving van de Leidse Hallenweg afgezet omdat een !zei jarige automobiliste uit Leiderdorp een paal met een gasaf- vai iting had geramd. De gasafsluiting begon te lekken. De ,s ndweer kwam erbij maar hoefde niet in actie te komen. Het dg, irgiebedrijf heeft het lek gedicht. looi 'Ievisie in brand en« Een bewoonster van de Plantijnstraat is in de nacht van irdag op zondag voor onderzoek naar het Academisch Zie- thuis Leiden gebracht, nadat haar televisie spontaan in brand gevlogen. De brand ging gepaard met een grote rookontwik- De brandweer bluste de brand. teJ| pen dag G-korfbal ien Verstandelijk gehandicapten kunnen zaterdag 23 augus- kennis maken met de korfbalsport. Sporting Trigon, gelegen de Cronensteynkade, houdt dan een open dag waarop zoge- >n G-teams Thor en KOAG twee demonstratiewedstrijden en spelen. Tussen de wedstrijden door is er een korfbalspel- jarcours voor belangstellenden. De open dag is van 11.00 tot i 10. ara Normaal in Pieterskerk ien» De zesde Para Normaal beurs wordt het komende week- de gehouden in de Pieterskerk. De beurs telt ongeveer 120 ïdhouders, ieder met hun eigen specialiteit op het gebied new age en alternatieve geneeswijzen. Het gaat daarbij om derzienden en paragnosten, terwijl anderen zich weer bezig- lden met klankhealing, reiki, tarot, astrologie, handlijnkunde, ziek, edelstenen of aurafotografie. Ook wordt informatie ge en over uiteenlopende cursussen en zijn er lezingen. De Irs is zaterdag en zondag geopend van 12.00 tot 19.00 uur. HANS JACOBS, 071 -5356414, PLV. -CHEF RUDOLF KLEUN, 0 Hobbitburcht 9 De ouders van leerlin gen van de Hobbit burcht steunen de adjunct directeur van de school massaal. Teeltmethode /t Een nieuwe teelt- I v methode zorgt er voor dat de tulp haar schoonheid zeker een week behoudt. Berichten over afnemende kwaliteit water hebben effect Berichten over de afne mende kwaliteit van het zwemwater lijken invloed te hebben op het bezoek aan meren en recreatie- plassen. Op diverse plaat sen was het afgelopen weekeinde opvallend rus tig. Wie toch ging zwem men had de Zwemwaterte lefoon gebeld of op waar schuwingsborden gelet aan het begin van het recrea tiegebied. REGIO DORITH LIGTVOET Het strand bij de Alphense Ze- gerplas bijvoorbeeld is zaterdag bijna uitgestorven. Een groot bord waarschuwt badgasten dat het onverstandig is om te gaan zwemmen. 'Neem zo nu en dan een koude douche en toch veel zonplezier toegewenst' is de boodschap die toezichthouder Joel Kaltenecker de schaarse zonaanbidders schriftelijk mee geeft. Slechts enkele gezinnen zitten op hun handdoek bij het water. Niemand waagt zich in de plas waar larfjes waarschijnlijk jeuk en pukkeltjes veroorzaken. Nie mand? Ja, toch. Verderop staat het clubhuis van surfvereniging Zegerplas. De 17-jarige Alphen se Barendina '1 Amie schudt net de laatste waterdruppels uit de lange haren. „Elke zomer hoor je zulke be richten. Maar ik ken niemand die uitslag heeft gekregen. Ik vind het ook zo raar, een paar jaar geleden werd de Zegerplas nog een van de schoonste plas sen genoemd. Ik maak me in elk geval niet druk over dat soort berichten." Alphenaar Edo Boerefijn die even verderop met zijn vriend Eric van Ofwegen De provincie Zuid-Holland ontraadt zwemmers nog steeds te baden in de Zeger plas in Alphen aan den Rijn. Verder zijn er klachten be kend van mensen die heb ben gezwommen in de Ka- gerplassen, 't Joppe, rond de Leidse Merenwijk en de Klinckenbergerplas. Zwem men wordt daar echter nog niet ontraden. Door direct na het zwemmen goed te dou chen wordt de kans op huid klachten verkleind. Wie meer wil weten kan de Zwemwa tertelefoon bellen: 070 - 4417550. De kwaliteit van het zwemwater in de regio wordt door het aanhoudend warme weer steeds slechter. Maar kinderen die gisteren het Valkenburgse Meer bezochten, genoten nog met volle teugen. foto loekzuyderduin aan het surfen is, maakt zich ook geen zorgen. „Mijn vader heeft rode jeukende bultjes. Maar volgens de dokter komt dat gewoon door de zon. Wie zegt dat de pukkeltjes altijd door het zwemwater komen?" Op het strand bij het Leids- chendamse recreatiegebied Vlietland is de Voorschotense familie Van der Mark minder nonchalant. Met de kleine Jef frey (2) en Cindy (5) kan je im mers niet voorzichtig genoeg zijn. Juist kinderen zijn gevoelig voor diarree en huidproblemen die worden veroorzaakt door blauwwieren en bacteriën in het water. „Ik heb vanochtend de Zwemwatertelefoon gebeld om te weten of we hier gewoon konden zwemmen", bekent Pe tra van der Mark. „En Vlietland werd niet genoemd als een van de gebieden waar problemen zijn. Toch heb ik het idee dat het minder druk is dan andere dagen. Zeker als je bedenkt dat dit het laatste vakantieweekein de is." Bij de post van de Leidschen- damse Reddings Brigade infor meren veel badgasten of het water nog wel veilig is. De leden van de brigade kunnen de re creanten geruststellen. „We hebben hier nog geen mensen met klachten binnengekregen", aldus Ewoud Borsboom. „Door de wind zit hier gelukkig wat beweging in het water, dat gaat de algengroei tegen." Bij 't Joppe op het Warmond- se recreatie-eiland Kouden- hoorn is het vrij stil. De Zwem watertelefoon heeft nog geen negatief zwemadvies gegeven, maar meldt wel dat er klachten bekend zijn van mensen die hebben gezwommen in 't Jop pe. Blijkbaar heeft dat bezoe kers kopschuw gemaakt. Niet echter de Sassenheimse René van der Hulst, die met een fototoestel de verrichtingen van dochter en zoon op de gevoeli ge plaat vastlegt. „Ik wist nog niets van die berichten", bekent hij. De jonge vader zegt de klachten over hoofdpijn, puk keltjes en diarree met een kor reltje zout te nemen. „Een deel van de problemen zal ook iets te maken hebben met het weer. Je zit veel in de zon en je eet en slaapt anders dan je normaal zou doen." Maar vooral voor zijn kinde ren is hij toch voorzichtig. „Ik heb een draagbare telefoon bij me en was van plan om de Zwemwatertelefoon te bellen. Ook heb ik gelet op borden bij het strand. Maar er is niet aan gegeven dat het gevaarlijk zou zijn om hier te zwemmen. Dus ik laat mijn kinderen rustig in het water spelen." 1 - IEN DORITH LIGTVOET !2.a Leidse dierenasiel heeft de afgelopen weken bijna «honderd katten opgevangen. Hoewel dat onge- net zoveel is als in de zomervakantie vorig jaar, oorzaakt de huisvesting dit keer minder grote pro- men. „Toen zaten er katten in mijn kantoor, in de icheruimte en op de kamer van de dierenarts", ver beheerder Leen Gottschal. „De problemen vallen mee omdat de katten meer verspreid zijn binnen nacht." Indanks het grote aantal poezen en katers heerst er het asiel een serene rust. De deurtjes van verschil- im de hokken staan open, zodat de katten naar het 2 tenverblijf kunnen lopen. Rode vacht, roze neusje, i arte vacht, grijs neusje. Een fraai getekend poesje haar zwarte buurman liggen rustig te suffen in hun Waarom zouden ze zich druk maken? Je nagels 'herpen aan de krabpaal en uitgebreid aandacht 35 enken aan bezoekers kan altijd -nog. Drie ga- 3J isproeiers staan boven op het dak om de ruimte 23 ironder enigszins koel te houden. Vrijwilligers lo- i taf en aan om hokken te schrobben. „Elke zomer vangen we drie tot vier keer zoveel kat ten en honden op dan in de rest van het jaar. Dat heeft echt met de vakantie te maken", vertelt Gottschal. Een deel van de vakantiegangers zet simpelweg zijn kat buiten de deur, omdat het geld kost om netjes afstand te doen van Tijger of Mickey. „Éen paar weken gele den haalde ik 's ochtends de krant uit de bus en zag een kartonnen doos voor de deur staan", geeft Gott schal als voorbeeld. „De doos was dichtgemaakt met plakband, er zat geen luchtgaatje in. deed hem open en zag vijf jonge katjes, amper vier weken oud. Twee poesjes waren er zo slecht aan toe dat ik vreesde voor hun leven. Wie doet er nu zoiets?" „Maat gelukkig zijn de meeste mensen te goeder trouw. Ik heb de indruk dat we een hoop katten bin nenkrijgen doordat thuisblijvers rond deze tijd een stuk alerter zijn. Katten die een paar dagen in een be paalde buurt hebben rondgelopen worden tijdens de zomer eerder hier gebracht." Ook op de hondenafdeling is het drukker dan an ders. Maar de opvang van honden is al jaren geen pro bleem meer. „Er komen minder honden binnen dan katten. Maar ook belangrijk is dat ze sneller terug gaan naar hun eigenaar. In tegenstelling tot de katten zijn de honden bijna allemaal voorzien van een tatoeage, zodat de eigenaar gemakkelijker is terug te vinden. Daar komt bij dat de eigenaars meestal een goede om schrijving kunnen geven van hun dier. Bij katten ont breekt dat er nogal eens aan." Gottschal verwacht dat ook de kattenpopulatie tij dens de zomermaanden over een jaar of twee af neemt. Hij heeft zijn hoop gevestigd op een nieuwe vinding: een chip die in de huid van het dier wordt ge schoten. „Sinds mei voorzien we alle katten die naar een nieuwe eigenaar gaan van een chip", zegt de be heerder. Hij demonstreert hoe hij met behulp van een chiplezer het nummer kan lezen van elke kat die bin nenkomt. „Eén telefoontje naar een databank en we achterhalen de eigenaar." Door deze uitvinding zullen de hokken tijdens de zomervakantie minder lang bezet worden gehouden door katten die 'ergens in de regio' een baasje hebben. In de toekomst worden ook de asielhonden voorzien van een chip. Met het oog op de kosten gebeurt dat nu nog niet. Katten in het Leidse dierenasiel. Hoewel er ongeveer evenveel katten als vorige zomer zijn opgevangen, zijn er dit jaar geen huisvestingsproblemen. foto henk bouwman arenhuizen stallen de ooispullen breeduit, de voorman buigt zich zuchtend over de eelste roosterwijziging. ingzaam verdwijnt de nerstilte uit de stad. In ankrijk hebben ze er een naam voor: La Rentrée, de grote rugkeer van vakantie, eze week verschijnt in krant een serie over mensen en bedrijven eer aan de slag gaan. andaag: terug van de bouwvak. was er de bouwvak, dat l structuur. Vóór de bouw- noest je zorgen dat het zol- als de sodemieter werd unmerd, tijdens de bouw- 'leef je uit de buurt van volle campings en na de ^vak begon het gestamp op de bouwplaats, niets is meer heilig, dus de bouwvak is tegenwoor- espreid. „Joh, wij werken - de hele zomer door", ver- t één van de vier medewer- van het bedrijf TH-bouw. economie is toch helemaal gedraaid." Bij kleinere be drijven gaan ze om de beurt op vakantie. „Het is een advies, je ken je d'r aan houden of niet." Maar de grote jongens in Lei den gaan een volle maand dicht, zoals aannemersbedrijf Jobo. Het hoofd van de boek houding is nog steeds niet bij gekomen van de overgang. „Nou, ik heb anders een stérke vakantiekater!" roept A. de Ja ger. Jobo is al een week open, maar ze moet nog steeds wen nen, twee weken Maleisië met haar geliefde, en nu weer achter de PC. Het ergste heeft ze weten te voorkomen: een stapel post die de deur blokkeert na vier weken onbelemmerd storten door de PTT. „Ik ben af en toe de boel gaan doornemen, an ders word je die eerste maandag helemaal gek." Haar eerste actie na de vakantie is debiteuren aanmanen; prima boekhouder. Ook directeur B. van Dijk ont loopt de koude start, want tij dens de laatste vakantieweek zit hij al te vergaderen. „Vóór de bouwvak is het een gekkenhuis, dan moet alles af, dus na de va kantie hebben we allemaal nieuwe bouwwerken." En dat betekent roosters maken, werk inplannen en bouwinstructies opstellen. Op maandag verwel komt hij de echte werkers. „En dan komen de vakantieverha len, hoe warm het was en hoe slecht 't hotel", lacht Van Dijk, „en natuurlijk over mooie vrou wen en auto's." Misschien dat daarom voorman R. Starrenbrug graag aan de slag gaat. Leuk, die vrijheid, maar na een week of drie houdt hij de vakantie voor gezien. „Lekker dat normale ritme weer, nee hoor, ik heb nooit problemen met vroeg opstaan. MARINA VAN DEN BERG LEIDEN/REGIO MONICA WESSELING Wie kent ze niet; de tv-spotjes waarin wordt ver teld dat een beter milieu bij jezelf begint. Ieder een kent ze, maar het effect op het gedrag is klein. Omgekeerd kent slechts een handjevol mensen de Eko-teams met hun huiskamerbijeen komsten over het milieu. Deelnemen aan een Eko-team heeft wél effect op het gedrag. Haal uit beide campagnes de goede zaken, mix die, en wat er uit komt is het project 'Tijd voor Duurzaamheid' van het consulentschap Natuur- en Milieueducatie (NME), de provincie Zuid-Hol land en het Provinciaal Afvalverwijderingsbedrijf (Proav). Het recept is simpel: de campagnes wor den centraal voorbereid en lokaal uitgevoerd. Projectleidster B. Vink: „Het consulentschap zorgt voor folders, informatieborden, kennis over de materie en ideeën om een milieu-item aan de orde te stellen. Lokale groepen, gemeenten of vrouwenorganisaties voeren het project uit. Uit ervaring weten we dat lokale milieuactiviteiten effectief zijn." Het door de provincie en Proav gesubsidieerde project duurt drie jaar. De afgelopen maanden heeft Vink de schooljeugd in Rotterdam al trach ten te overtuigen van de noodzaak oplaadbare batterijen te gebruiken. „Wij hebben gezorgd voor de folders, een lespakket gemaakt en de de tailhandel ingeschakeld. Maar zonder medewer king van de leerkrachten en plaatselijke milieu groepen kom je er niet. De jongste actie is de verspreiding van een fol der over EKO-groenten, alweer samen met de plaatselijke groeperingen. „We helpen dan bij voorbeeld een lokale milieuclub met het organi seren van een EKO-lunch als stunt om de EKO- producten onder de aandacht te brengen. Het gaat volgens Vink de komende maanden vooral om het opzetten van een goed netwerk. „We hebben die plaatselijke groeperingen nodig om de milieuboodschap dicht genoeg bij de mensen te brengen." Die plaatselijke organisaties en groepen (van gemeenten tot vrouwenorgani saties en van natuurclubs tot milieu-afdelingen) hoeven niet 'van bovenaf bepaalde' onderwerpen zien te slijten aan hun achterban. „Nee, hoor, we hebben een soort klankgroep van vertegenwoor digers van de organisaties. Die bepalen gezamen lijk wat wordt aangepakt. Voor de komende maanden staan drie projec ten op stapel. In samenwerking met de allochto nen-organisaties wordt de komende tijd Turken, Marokkanen, Antillianen en Surinamers gevraagd zuiniger met energie te doen. Een project spe ciaal voor buitenlanders riekt naar stigmatisering, maar Vink weet wel beter. .Allochtonen zijn op het gebied van afval en vervoer heel weinig milieubelastend. Ze doen veel aan hergebruik en de meesten reizen weinig. Maar ze zijn absoluut niet zuinig met energie omdat veel van hun ele mentaire kennis over isoleren en bijvoorbeeld de werking van een thermostaat missen." Het al lochtonenproject draait in elk geval in Rotterdam en Den Haag maar Vink sluit zeker niet uit dat ook de Leidse regio gaat meedoen. Voor de tweedehandswinkels staat een tweede kans-dag op de rol. Met allerlei festiviteiten wor den de winkels in het licht gezet. De Alphense kringloopwinkel doet vermoedelijk mee. Derde project is een kluskeet: een keetwagen die langs de verschillende bouwmarkten reist en waarin in formatie te krijgen is over milieuvriendelijk, duurzaam klussen. Het is de bedoeling dat de keet de Leidse regio aan doet.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7