Strijd in Mombasa lijkt op zuiveringsactie regering Buitenland -ega-leider Bossi: Paus net teveel aan politiek ohl wil snijden in Duitse jdrage een Europese kas Soeharto tracht rust rond rupiah te krijgen Arafat waarschuwt Israël voor een nieuwe intifada 'Mir in de problemen door chaos op Aarde' DE HELE WEEK GOED KOOP •89 Op de vlucht voor gevechten ^NDAG 18 AUGUSTUS 1997 Iritten executeerden Iraki's' Het Britse ministerie van defensie onderzoekt of Britse vocljtaïrèn tijdens de Golfoorlog in 1991 een aantal gevangen ge- ien Iraakse soldaten hebben geëxecuteerd. Volgens de Britse it Sunday Times zouden militairen van de Royal Highland it Aflierszich daaraan schuldig hebben gemaakt. Het incident te z|d zich voor aan de grens tussen Irak en Koeweit en lijkt een ievfeldingsactie te zijn. urkije verlengt leerplicht jgAi Het Turkse parlement heeft zaterdag na een marathon- at van drie dagen een voorstel aangenomen om de leerplicht driejaar te verlengen tot acht jaar. Verlenging van de leer- iht moet uiteindelijk leiden tot sluiting van de onderste cate- evan religieuze scholen, die bekend staan als de Imam Ha- istlé-afpersers bedreigen kleuterschool burg» De afpersers van het Nestlé-concern dreigen opnieuw vergiftiging. In een brief aan de directie schrijven ze volgens rant Bild am Sonntagdat de volgende keer wel eens een iterschool kan worden getroffen. De politiemensen die de ntage van het levensmiddelenconcern onderzoeken, nemen RLF deze dreiging serieus. Volgens Bild eisen de afpersers drie een met ruwe diamanten, elk met een waarde van vijf mil- dollar (tien miljoen gulden). :htpaar vast wegens mensensmokkel fts» De politie heeft een echtpaar uit de Texaanse stad Dal- langehouden wegens smokkel van doofstomme Mexicanen. Mexicanen werden gedwongen tegen slavenlonen met prul- a langs de deur te gaan. Het echtpaar, dat zelf doof is, werd 1 vorige week gearresteerd toen zij in een vrachtwagen vijf fstomme Mexicanen vervoerden. eglopertje van honger omgekomen idol jnstein Ruim drie weken geleden liep de 12-jarige Sebastian nze tijdens een wandeling in de Duitse Alpen weg, nadat hij vori ehad gekregen met zijn ouders. Een man die paddestoelen het zoeken was, heeft de jongen het afgelopen weekeinde -afe ïongerd teruggevonden. Reddingswerkers hadden weken- 3ts\ !met honden en helikopters vergeefs naar de verdwaalde arisen gezocht. arte beer doodt twee toeristen wa» Een zwarte'beer heeft in een natuurpark in het noor van de Canadese provincie British Columbia twee toeristen ood en twee anderen verwond. Volgens de Canadese televi- ender CBCviel de beer een 13-jarige Amerikaanse jongen De 38-jarige moeder van de jongen probeerde het dier te Irijven en moest dat met de dood bekopen. Ook een Cana- die het tweetal te hulp schoot, stierf ter plekke. Bewakers oten vervolgens de beer dood. is trzekeraars krijgen miljardenclaim ch» Holocaust-slachtoffers en nabestaanden eisen van zes- Europese verzekeringsmaatschappijen elk een miljard dol- twee miljard gulden) wegens het niet uitbetalen van polisbe- gen. Dat heeft hun Amerikaanse advocaat, Edward Fagen, stu eren gezegd. Fagan vertegenwoordigt 10.000 polishouders en 1 nabestaanden, wier claims niet door de maatschappijen den ingewilligd. ulkaan Montserrat op ontploffen Mi De vulkaan op het Caribische eiland Montserrat staat op ploffen. De autoriteiten hebben in het weekeinde opdracht ;ven tot de evacuatie van de centraalgelegen steden Salem, nmings, Hope en Olveston. De vulkaan Soufrière kwam twee en geleden tot een zware uitbarsting, waardoor Plymouth, ïoofdstad van deze Britse kolonie, grotendeels werd ver- eelco van der linden eider van de Italiaanse se- istische partij Lega Nord, lerto Bossi, heeft dit week- een fors conflict uitgelokt het Italiaanse episcopaat paus Johannes Paulus II aal aan te vallen. Volgens ii 'doet die Poolse paus te- aan politiek en vergeet hij- Slzoiï'. een spreekbeurt in de t van de Noord-Italiaanse Brescia zei Bossi dat de ge paus de regering in Ro- teunt tegen zijn idee een ïankelijke staat Padania te ten. ,,De bisschoppen zijn Ihand te beschouwen als inst van het corrupte en ra- che Romeinse regime", al- iossi. Lega-leider zei dat Johan- EN 'aulus II de man is die heeft 'esteerd in wereldlijke it en politiek via de om en Amerikaanse kardinaal Marcinkus en de Vaticaan- ink, de IOR. „Karei Wojtyla de les van het Tweede Va- nse Concilie neutraal- n politiek vergeten", al- nossi. Italiaanse bisschoppen re lden gisteren via hun krant, 'uitse kanselier Kohl wil de ;e van Bonn aan de Eu- kas verlagen. Dat Duits- te veel betaalt 'staat als een boven water', zo zei Kohl ren in een interview met de se tv-zender ZDF. omvang van de Duitse "jdrage is de afgelopen "den aan de top van de po- e agenda komen te staan, ïrsvan alle politieke partij- jn het erover eens dat Bonn meer het leeuwendeel van mopese begroting kan leve- ritsland draagt na aftrek de voordelen meer dan hg miljard gulden af aan de 'Bedrijven moeten niet meer leningen aangaan dan strikt nodig jakarta ronald frisart correspondent Indonesië blijft een krap-geld politiek voeren totdat de koers van de rupiah weer wat stabie ler is. President Soeharto zei dat zaterdag in zijn 'troonrede'. Indonesische bedrijven vroeg hij niet meer nieuwe leningen aan te gaan dan strikt nodig. Soeharto's uitspraken waren een duidelijke poging om de ru piah naar rustiger vaarwatej te loodsen. Afgelopen donderdag besloot Bank Indonesia de munt niet meer te verdedigen. Vrijdag zakte de koers naar een histo risch dieptepunt. In een reactie daalde de koersindex van de ef fectenbeurs van Jakarta bijna vier procent. Elk jaar houdt de president op 16 augustus, aan de vooravond van de nationale feestdag, een grote rede voor het parlement. Zaterdag had hij 65 minuten nodig om 32 velletjes tekst voor te dragen. Gisteren werd voor de 52ste keer gevierd dat Soe- karno op 17 augustus 1945 de Indonesische onafhankelijkheid uitriep. De president legde er zater- dag veel nadruk op dat de gril ligheid van de rupiahkoers een tijdelijke zaak is. De fundamen ten van de Indonesische econo mie zijn immers gezond, zo zei hij. De economie groeide vorig jaar 7,98 procent en de inflatie is teruggebracht van 9,2 procent in 1994 naar 5 of 6 procent dit jaar. Ook wees Soeharto erop dat het inkomen per hoofd van de bevolking dit jaar zal uitko men op 1.155 dollar, zestien keer zoveel als toen hij dertig jaar geleden aan de macht kwam. Soeharto riep 'alle betrokken partijen' op voorzichtig te zijn bij het sluiten van leningen. Overheid en bedrijfsleven moe ten goed nagaan welke projec ten voorrang verdienen en wel ke tijdelijk in de ijskast moeten, aldus de president. Indonesi sche bedrijven hebben een bui tenlandse schuld van 59 miljard dollar, die van de overheid be draagt nog eens 53 miljard dol lar. Ter gelegenheid van de natio nale feestdag kregen 16.000 ge vangenen strafvermindering. Onder hen is ook Xanana Gus- mao. De leider van de Oost-Ti- morese onafhankelijkheidsbe weging Fretilin kreeg in 1992 le venslang. President Soeharto zette dat later om in twintig jaar cel. Minister Oetojo Oesman (jus titie) zei vrijdag tegen de krant Kompas dat de Oost-Timorees geen strafvermindering zou krij gen. Zaterdag liet hij echter we ten dat er drie maanden van diens straf afgaan wegens goed gedrag. Houdt Xanana dat vol, dan komt hij volgens de minis ter 'na het jaar 2000' vrij. Kenyaans toeristencentrum in de ban van geweld De Israëlische premier Netanyahu (op de grond) tijdens een uitje met zijn gezin op het strand van Caesarea. foto epa Voor de vierde achtereenvolgende dag is de Kenyaanse havenstad Mombasa het hart van de toeristenindus trie gisteren geteisterd door moorden en brandstich tingen. Het plots in alle hevigheid uitgebroken geweld heeft in Mombasa reeds aan dertig mensen het leven ge kost. De reden voor de gebeurtenissen blijft onduidelijk, al wijst steeds meer erop dat er politieke motieven in het spel zijn. ringspartij KANU. Stammen die zich voor werk vanuit andere delen van het land hier hebben gevestigd, zoals de Luo's en Ki- kuyu's, worden als fanatieke aanhangers van de oppositie beschouwd. In een poging Mombasa en omstreken te 'zuiveren' en vei lig te stellen voor de regerings partij, proberen KANU-aanhan gers hen nu, nog voor de later dit jaar te houden verkiezingen, mombasa frans van den houdt correspondent Dat laatste valt af te leiden uit het feit dat de bendes die ver antwoordelijk zijn voor de ge welddadigheden het vooral ge munt hebben op 'buitenlan ders', leden van stammen die niet oorspronkelijk uit het kust gebied afkomstig zijn. De kust streek is traditioneel een bol werk van president Moi's rege- te verdrijven. Een aanwijzing hiervoor zijn onder andere de op muren gekalkte leuzen ten gunste van een federaal systeem van bestuur. Een aantal KANU- leiders pleit al jaren voor dit systeem. Bovendien zijn pam fletten verspreid waarin wordt aangekondigd dat alle 'indrin gers' van het kustgebied moe ten worden verdreven. Leden van de oppositie stel len de regering van president Moi verantwoordelijk voor de gebeurtenissen in Mombasa en wijzen daarbij op het opmerke lijke feit dat ondanks de aanwe zigheid van honderden veilig heidstroepen de aanvallen ge woon doorgaan en zich zelfs verspreiden van het zuiden naar het noorden. Tegelijkertijd is nog altijd weinig vooruitgang geboekt bij het oppakken van de schuldigen. Inmiddels zijn weliswaar veertig verdachten gearresteerd, maar de harde kern van de criminele benden houdt zich volgens waarnemers nog altijd schuil in de bossen en grotten ten zuiden van Momba sa. De gebeurtenissen zullen een rampzalig effect hebben op de uiterst lucratieve toeristenin dustrie. Temeer daar zaterdag ook een villa waar toeristen ver bleven, werd aangevallen en de buitenlanders hals over kop het oerwoud moesten invluchten. „Mombasa is op dit moment erg onveilig en toeristen gaan niet graag naar onveilige plek ken", aldus een lokale journa list. tel aviv ad bloemendaal correspondent President Arafat van de Pales tijnse Autoriteit heeft Israël ge waarschuwd voor het uitbreken van 'een nieuwe intifada' als het zijn strafmaatregelen tegen de Palestijnse bevolking niet snel opheft. „Netanyahu heeft het Palestijnse volk de oorlog ver klaard. Maar dit volk is sterker dan de Israëlische samenzwe ring", zei hij afgelopen week einde in een toespraak tot stu denten van de A-Najah univer siteit in Nablus. Als reactie op de strafmaatre gelen die Israël heeft ingesteld na de bomaanslag in Jeruzalem van vorige maand, wil de Pales tijnse Autoriteit nu Israëlische goederen gaan boycotten. De Palestijnse ministeries van han del en landbouw hebben be,- kendgemaakt dat niemand meer Israëlische producten mag importeren zonder speciale toe stemming. De Palestijnen hebben ook tijdens de intifada, de Palestijn- L'Avvenire, op de aanvallen van Bossi. „Zomerse onzin van een man zonder intelligentie", schreef het blad. Zelfs de van Lega-sympathieën beschuldig de bisschop van het noordelijke Como, Sandro Maggiolini, zei gisteren dat 'Bossi heeft afge daan'. „Ik heb geprobeerd een dialoog aan te gaan. Maar met een vulgair en dom wezen als Bossi valt niet te praten", aldus de bisschop. De laatste uitspatting van Bossi lijkt de plannen te torpe deren voor een electorale sa menwerking met de rechtse Vrijheidsalliantie in enkele Noord-Italiaanse steden en pro vincies. De vroegere christen democraat Pierferdinando Casi- ni, zei gisteren 'geen enkel ini tiatief richting Bossi meer te zullen steunen, ook niet als het afkomstig is van onze leiders Silvio Berlusconi en Gianfranco Fini'. Bossi had eerder laten weten dat hij in geval van een pact met de Vrijheidsalliantie nooit zijn doel, afscheiding van het rijke Noord-Italië, zou opgeven. De linkse (regerings)partijen re- ageeren woedend hierop en lie ten weten dat je niet een pact met de duivel mag sluiten met als enig doel electoraal gewin. EU-kas. Minister Waigel (finan ciën) zei eerder deze maand al dat Duitsland, na de hereniging met de voormalige communis tische DDR, niet meer in staat is het leeuwendeel van de Europe se begroting op zich te nemen. Per saldo gaat het om zestig procent van de EU-uitgaven. Kohl wees erop dat alle EU- landen bezuinigen en dat ook de organisatie in Brussel zal moeten inkrimpen. „Dat is niet nieuw. Mijn collega's kénnen mijn standpunt." De EU-finan- ciering staat in Brussel voor 1999 op de agenda. Dan worden de subsidies voor de econo misch zwakkere gebieden op nieuw vastgelegd. Phnom penh Cambodjaanse regeringstroepen zijn een offensief begonnen tegen een van de laatste steunpunten van de afgezette premier prins Ranariddh. De troepen van de nieuwe machthebber Hun Sen zijn gevorderd tot drie kilometer van de strategisch belangrijke plaats O'Smach, die in handen is van de aanhangers van Ranariddh. Vanuit zijn stellingen heeft het leger gisteren bombardementen uitgevoerd op de stad, die vlak bij de grens met Thailand ligt. Honderden Cambodjanen zijn voor de gevechten op de vlucht geslagen. Thailand echter heeft zijn grenzen hermetisch (zie foto) afgesloten. foto ap david longstreath moskou hans hoocenduk correspondent De Russische kosmonaut Vladimir Tsiblijev is niet be reid zich tot zondebok te laten verklaren voor de ramp zalige verlopen Mir-missie. Op een persconferentie'in Sterrenstad, het opleidingscentrum voor kosmonauten, maakte hij zaterdag van zijn hart geen moordkuil. „Mir verkeert in de ruimte in de problemen door de econo mische chaos op Aarde. Zelfs de uitrusting die absoluut nodig is om te leven in het station bestaat blijkbaar niet meer op aarde. Dat komt simpelweg, omdat onze fa brieken niet werken of en vergeef mij de uitdrukking belachelijke prijzen vragen." Tsiblijev zei dat toen hij op 25 juni handmatig pro beerde de bevoorradingsraket Progress aan te koppe len, zelfs zijn monitors uitvielen. Tot het laatste mo ment had hij gedacht een botsing te kunnen voorko men. Na het ongeluk, waarbij het wetenschappelijk deel Spektr zwaar werd beschadigd, had de bemanning volgens hem haar leven op het spel gezet om Spektr af te sluiten en Mir te redden. „Wij dachten er geen mo ment aan in de reddingscapsule Sojoez te springen, hoewel we in principe op dat moment verplicht waren alles aan de kant te gooien en ons leven te redden", zei hij. Samen met zijn Russische collega Lazoetkin en de Amerikaanse astronaut Foale deed Tsiblijev, volgens ei gen zeggen, alles om Mir te laten functioneren. „We werkten vaak lang door nadat om elf uur 's avonds het 'welterusten' van het controlestation op aarde had ge klonken." Volgens Tsiblijev waren er behalve de botsing nog twee incidenten geweest die ernstig genoeg waren om Mir te verlaten: de brand in februari en het uitvallen van de meeste energie nadat een computer was afge sloten. „Maar we bleven aan boord en deden ons werk", aldus Tsiblijev. Tot het laatste moment bleef se opstand tussen 1987 en 1993, herhaaldelijk bekendgemaakt dat ze Israëlische», producten zouden boycotten. Maar zo'n boycot is steeds mislukt. Ook nu de Palestijnen zelfbestuur ge nieten, is de kans van slagen ni hil. Israël blijft alle in- en uit voer beheersen. Hoewel de Palestijnse gebie den officieel volledig zijn afge sloten, heeft Israël onder zware buitenlandse druk de strafmaat regelen aanzienlijk verlicht. Al voor het weekeinde maakte het bekend dat de 'interne afslui ting' van alle Palestijnse steden, met uitzondering van Bethle hem, is opgeheven. Verkeer van personen en goederen is nu weer mogelijk. Palestijnse arbei ders kunnen echter nog steeds niet naar hun werk in Israël gaan. De verwachting is dat de meest bekritiseerde strafmaat regel, de inhouding van Pales tijnse belastinggelden, nog deze week gedeeltelijk zal worden opgeheven. Nieuwe methode voor opsporing eierstokkanker londen anp Britse onderzoekers van de Cancer Research Campaign (CRC) hebben, een methode ontwikkeld om eierstokkanker in een vroeg stadium op te spo ren, als behandeling nog moge lijk is. Het gaat om echografisch meten van de omvang van de eierstokken en bloedonderzoek naar een eiwit dat door de kan ker wordt geproduceerd. De on derzoekers hopen dat ze de me thode zo kunnen verfijnen dat die toepasbaar is voor bevol kingsonderzoek. Omdat er momenteel geen grootschalig onderzoek naar ei erstokkanker mogelijk is, ko men vrouwen er niet achter dat ze de ziekte hebben omdat die in het eerste stadium nauwelijks klachten geeft. Als de ziekte eenmaal is ontdekt, is de overle vingskans gering. De meeste patiëntes zijn na vijf jaar dood. In Groot-Brittannië overlijden jaarlijks vierduizend vrouwen aan eierstokkanker, in Neder land 1.200. Behandeling met kankerremmende middelen als Taxol, taxotere of Yewtaxan werkt niet genezend, maar le vensverlengend. COCA COLA, FANTA OF SPRITE diverse smaken fles 1,5 liter pech Tsiblijev en Lazoetkin achtervolgen. De kleine ra ket die samen met de reusachtige parachute de capsule donderdag voor de landing in Kazachstan had moeten remmen, werkte niet. „Het was dus een onplezierige, harde landing", aldus Tsiblijev. De twee mannen, gekleed in trainingspakken, maak ten nog een vermoeide indruk bij hun optreden in Ster renstad. Tsiblijev: „We voelen ons goed. Okee, we zien wat witjes, maar dat komt omdat we lang de zon niet hebben gezien." In de ruimte bereidt de nieuwe bemanning, bestaan de uit de kosmonauten Solovjov en Vinogradov, zich samen met Foale voor op de reparatiewerkzaamheden. Gisteren moest een nieuwe bevoorradingsraket worden aangekoppeld, maar net als op 25 juni ging er van alles mis. De computer aan boord van de Progress werkte niet goed en de hele koppelingsoperatie werd afgebla zen. Vandaag zal een nieuwe poging worden gewaagd. SPINAZIE A LA CRÈME, RODE KOOL MET APPEL A g OF DOPERWTEN u 1 doos 450 gram NU i 18aug.t/ma23aug. 1997 ELKE DAG GOED NIEUWS 3

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5