Proef met gratis heroïne in gevaar ch Onze Top 10 van deze week. gratis rechtshulp blijkt denlokker voor CNV oze passagiers belagen Mductrice Spoorwegen Binnenland Taaie weerstand tegen gratis dope voor zwaar verslaafden Wie rookt de beste paling? Student wil deel meevaller Ooggetuige vertelt over dood Anne Frank Zeven doden in verkeer Minder wespen, meer vliegen en muggen O O O O 0 O O O O 99 1.99 2.49 6.95 2.98 1.49 9.95 3.44 4.99 2.99 Topper van de week ftNPAG 18 AUGUSTUS 1997 rniist meisje uit Ede terug De 12-jarige Vera Georgievski uit Ede is zaterdagmiddag önden in Rotterdam. Zij werd sinds 8 augustus vermist. Na tip van familieleden van het meisje over haar mogelijke ver plaats, zagen agenten Vera lopen in een straat in de Maas- i, Het meisje bleek van huis te zijn weggelopen naar een fa- je in Rotterdam. De zoon van dat gezin had ze per telefoon tja een babbelbox leren kennen. „De omstandigheden irin de jongen leefde, leken haar prettiger dan haar eigen omgeving", is het enige wat de politie daarover kwijt wil. is weer bij haar familie in Ede. kmaarder bekent moord {aar. Een 46-jarige Alkmaarder heeft zich in de nacht van irdagop zondag op het politiebureau gemeld met de mede- Üe ng dat hij even daarvoor een plaatsgenoot om het leven stei ft gebracht. Dit zou gebeurd zijn in een woning aan de Alk- ;°fi gjse Pieterstraat. De politie trof even later in dat huis een do- ichi man aan met zwaar hoofdletsel. De 46-jarige man is aange- 'k' den. ni( ^detineerde vlucht op gevangenisdak irecht Een 24-jarige Rotterdammer die vastzit in de peni- ang jare inrichting Dordrecht is gistermiddag het dak van het IFo iplexop gevlucht. Hij wilde zo zijn overplaatsing naar Vught enii inhouden. De man wil niet uit Dordrecht weg omdat zijn Dort mgere vrouw hem dan kan blijven bezoeken. Vught zou voor rte ver weg zijn. Hij moet nog vijf maanden zitten wegens ingt Iceersovertredingen. Bemiddelaars die via een hoogwerker in; jn oog met de man werden gebracht, konden hem na enige overhalen zijn actie te beëindigen. n, b! ederlands vuurwerk wint festival -n) pre haag» Het Nederlandse vuurwerk heeft de hoogste waarde- lelrj [gekregen tijdens het achttiende Internationaal vuurwerk nen tival in badplaats Scheveningen. De jury beoordeelde tijdens avonden (donderdag tot en met zondag) tien vuurwerken liversiteit, kleur, vorm en originaliteit. Het Nederlandse kiei ik hoger te scoren dan de Engelse en Malteese knallen, ster- en ballen. Er waren een half miljoen bezoekers. 'iS an landt met ballon op ziekenhuis .jÖ wegein Een 44-jarige man uit Amersfoort is gisteravond zijn luchtballon op het dak van het Antoniusziekenhuis in uwegein geland. Volgens de politie vielen daarbij geen ge lden en was er geen schade. De man was enkele uren eerder lilversum vertrokken met vier passagiers. Door gebrek aan d duurde de reis echter aanzienlijk langer dan verwacht. Bo- Nieuwegein besloot de ballonvaarder te landen op het dak een groot gebouw omdat hij vrijwel niet meer vooruit fjj im. Nadat hij op het ziekenhuisdak was verzeild geraakt, wist lie ballon daarna nog iets te laten stijgen om uiteindelijk op larkeerplaats van het ziekenhuis te landen. Ballonvaarders nj, eten boven de bebouwde kom minimaal driehonderd meter ■gj igte houden en mogen daar niet landen. ikkende campinggas-regelaars terug wuk» De Nederlandse importeur van gasdrukregelaaft Gaut- ïGimeg haalt twee typen campinggas-regelaars terug in ver- dmet een 'gerede' kans op lekkage. In een advertentie zater- morgen in de Nederlandse ochtenbladen is consumenten ei ;aagd (groene) butaangas-regelaars van het type C-76.30 en 6.50 terug te sturen. De betrokken types zijn tussen 15 juli en lev igustus op de Nederlandse markt gebracht. Volgens de on- j ïeming is na overleg met de Italiaanse producent Cremonini a besloten de apparaten van de markt te halen. Lekkage kan ^eden bij de metalen regelknop. osseldag trekt 52.000 bezoekers P seke. De Mosseldag in Yerseke heeft dit jaar ruim 52.000 be- ^jkers getrokken. Daarmee heeft het mosselcentrum van Euro- dat jaarlijks op de derde zaterdag van augustus zo'n 35.000 L?, iselliefhebbers op bezoek krijgt, alle records gebroken. Het 1 rme aantal bezoekers was volgens André Verschuuren, voor- :rvan het comité Zeeland Presenteert, zeker niet alleen te ken aan het uitstekende weer, maar ook aan de groeiende ulariteit van de mossel. lp was te duur voor FNV rechtsbijstandsverzekering le CNV Industrie- en Voe- ibond en de Hout- en rtxmd CNV blijkt een goe- denlokker. In de eerste zes iden van dit jaar hebben al meer leden aangemeld jiormaal gesproken in een jaar. Sinds begin dit jaar alle leden van de twee bonden automatisch ver- d voor rechtshulp. De ver- ïg geldt niet alleen voor :onflicten, maar ook 'andere geschillen. )t ledenbestand van de In- ïe- en Voedingsbond is in frste helft van dit jaar ge- met veertienhonderd tot ,Een spectaculaire toe zegt woordvoerder Ar- loek, „want in heel 1996 'n we maar twaalfhonderd bijschrijven. Bij de Hout- iwbond is eenzelfde trend Het ledenverlies, bond al jaren mee is plotseling omgeslagen lichte groei. gens Hoek is de rechtsbij- sverzekering (CNV Rechts- Plus) de belangrijkste aan- g voor de toename. ,,De te nieuwe leden geven dat phun aanmeldingsformu- De andere CNV-bonden, it gratis rechtsbijstands- kering, boeken geen le nst. nu toe hebben 'enkele srden' leden een beroep ai op de verzekering om- j een conflict hadden dat te maken had met hun «De één heeft een auto jjjOAM. ANP Ic conductrice van de Neder- se Spoorwegen (NS) is za- ei i§avond laat in de trein van as erdam naar Weesp be rt door vier passagiers. Eén 'en schopte de vrouw. Dat een woordvoerder van de steren meegedeeld. ANP Algemeen Nederla Onenigheid over groepsgrootte splijt coalitie De proef met de verstrekking van heroïne onder medisch toezicht aan langdurig ver slaafden dreigt niet door te gaan. De WD blijft zich verzetten tegen een grootscheeps experiment, waaraan 750 verslaafden meedoen. Ook het CDA is tegen. Minister Borst van volksgezondheid houdt niettemin vast aan het grote aantal, omdat alleen dan zin nige lessen over het effect van vrije verstrekking van harddrugs te trekken zijn. den haag gpdverschil in de paarse coalitie is ervan is. De WD wil niet verder het zeer de vraag of het ooit tot vrije verstrekking komt. Borst laat binnenkort in een brief aan de Kamer weten vast te. houden aan deelname van minstens 750 verslaafden. Vol gens de Centrale Commissie Behandeling Heroïneverslaaf- den, die haar hierover adviseer de, is dit grote aantal noodzake lijk om later wetenschappelijk verantwoorde conclusies te kunnen trekken. Ook deskundi gen in Zwitserland, waar zo'n experiment met succes loopt, beklemtonen dat een grote groep deelnemers een absolute voorwaarde voor het welslagen In september spreekt de Twee de Kamer over het experiment om zwaar verslaafden onder toezicht heroïnetabletten te ver strekken. Zo hoopt Borst inzicht te krijgen in de vraag of dit leidt tot lichamelijke en sociale ver beteringen bij de junks. De proef heeft uitdrukkelijk niet tot doel de overlast van verslaafden in de grote steden te verminde ren, maar kan dit wel als bij-ef fect hebben. Vandaar dat ge meenten met veel drugsver slaafden graag willen meedoen aan het experiment. Maar door opnieuw uitgebroken menings gaan dan een proef met vijftig tot honderd hardnekkige junks. Minister Borst vindt een proef met zo'n kleine groep echter 'weggegooid geld'. Volgens haar 'gaat het experiment dan niet door'. PvdA en D66 steunen de minister hierin. „Een raar standpunt van de WD", vindt de vice-fractieleider van (D66, Van Boxtel. Hij meent dat de li beralen of helemaól tegen de proef moeten zijn of het grote aantal moeten accepteren. „Dit is twee keer niks." Een Kamermeerderheid komt er nu niet omdat het CDA prin cipieel tegen de proefis. den haag wilfred scholten Al jaren wordt in ons land ge sproken over de verstrekking van gratis heroïne aan zwaar verslaafden. Criminaliteit en overlast kunnen zo worden te ruggedrongen en de verslaafden wacht een menselijker behan deling. Althans dat zeggen de voorstanders, die met harde cij fers zwaaien uit het oerconser vatieve Zwitserland. Daar boek ten de overheden de afgelopen jaren behoorlijke successen door als dealer op te treden en verslaafden in Zürich gecontro leerd heroïne te verstrekken. De stad werd veiliger, het probleem meer beheersbaar. In navolging van deze succes sen kwam Tilburg ruim twee jaar geleden al als eerste met het plan om de overlast van ver slaafden in de Brabantse ge meente terug te dringen door een experiment met gratis hero ïneverstrekking. In het kader van een 'geïntegreerde drugs- aanpak' besloot de gemeente raad de minister te vragen een dergelijk experiment te mogen beginnen. Al snel volgden ste den als Rotterdam, Amsterdam en Arnhem. Ieder gemeente diende zijn eigen subsidieaan vraag in, in de hoop zo snel mo gelijk als het Nederlandse Zü rich aan de slag te mogen gaan. Het bleef echter bij plannen. Van de uitvoering ervan kwam tot nog toe niets terecht. Die werd steeds weer uitgesteld. Bo ven werden de plannen afge zwakt door met name de VVD en het CDA die grootschalige experimenten helemaal niet za gen zitten. De Drugsnota van het kabinet die vorig jaar in de Tweede Ka mer werd behandeld, haalde dan ook een flinke streep door de vooruitstrevende plannen van gemeentebesturen en mi nister Borst, die samen met de gemeenten streefde naar een grootschalig experiment. Toch hield Borst in een interview met deze krant vorig jaar juni nog staande dat ook een experiment met enkele tientallen verslaaf den in Amsterdam of Rotter- gekocht en ontdekt dat er is ge sjoemeld met de kilometertel ler, de ander is de dupe gewor den van een medische fout." Om alle zaken in behandeling te kunnen nemen hebben de bon den tien extra juristen aange trokken. In drukke tijden sprin gen de 25 juristen van de vak- centralë CNV bij. Mocht dat geen soelaas bieden, dan scha kelt de bond een extern advoca tenkantoor in om de leden te helpen. Volgens Hoek gebeurt dat nu al regelmatig. De FNV-bonden zijn er vier jaar geleden mee opgehouden om alle leden automatisch te verzekeren voor rechtsbijstand omdat het te duur was. Leden kunnen zich nog wel verzekeren maar moeten daarvoor gewoon premie betalen. Hoek geeft toe dat de CNV-bonden tot nu toe geld moeten toeleggen op de verzekering. „Maar als de le dengroei aanhoudt, verdient het zich in de toekomst terug." De vakbonden betalen een deel van de rechtszaken uit de contribu tieverhoging van een gulden. „Maar we hebben geen plaiinen de bijdrage in de toekomst nog verder op te voeren." De rechtsbijstandsverzeke ring is ingevoerd omdat uit on derzoek bleek dat bijna alle le den zich particulier hadden ver zekerd voor juridische hulp. Met de extra service wil de bond nieuwe leden aantrekken en huidige leden aan zich binden. Een particuliere rechtsbij standsverzekering kost al gauw drie- tot vierhonderd gulden per jaar. dam nuttig kon zijn. Wellicht zou dat in 1997 al kunnen be ginnen. De andere steden moesten maar op hun beurt wachten. Een jaar lang bleef het vervol gens stil rond de gratis verstrek king van heroïne en leek Neder land zijn energie vooral te be steden aan het verdedigen van het liberale drugsbeleid in ons land. In het afgelopen nieuwsarme weekeindé verbrak minister Borst de stilte. In het NOS-journaal vertelde zij dat naar haar mening alleen een grootschalig experiment met 750 verslaafden zin heeft. Zo niet, dan gaat het hele feest niet door. In september zal blijken of het Zwitserse idee toch nog kans van slagen heeft als de Ka mer over de plannen debatteert. De zomervakantie voor de be langstellenden gemeenten is in ieder geval voorbij. Ze hebben nog een paar weken om met de steun van Borst te lobbyen in Den Haag. KLM werkt samen met Noorse maatschappij amstelveen nico volkerts KLM wil een belang van dertig procent nemen in de Noorse luchtvaartmaatschappij Braathens SAFE. Gisteren te kenden beide maatschappijen in Oslo een intentieverklaring die moet leiden tot een inten sieve samenwerking. De KLM beschouwt de toetreding van Braathens tot haar netwerk als 'een belangrijke verbetering van de Europese marktpositie'. Bo vendien spreekt de onderne ming van „een stevige stap" in de uitbouw van haar wereldwij de routenet. Braathens SAFE begon in '46 als chartermaatschappij met bestemmingen op Zuid-Ameri- ka en het verre oosten. Later kwamen daar binnenlandse en Europese vluchten bij. Het be drijf vliegt met 27 Boeing 737's. De komende jaren worden er nog eens negen Boeigs afgele verd. Er werken 3.500 mensen. Vorig jaar vervoerde Braathens 5,4 miljoen passagiers. Het marktaandeel op binnenlandse vluchten was 51 procent. Braathens maakte in de eerste helft van dit jaar 46 miljoen gul den winst bij een omzet van 728 miljoen. Zeven van de tien aan delen zijn op dit moment in handen van scheepvaartmaat schappij Ludv. G. Braathens Re- deri, van wie KLM het beoogde belang van dertig procent wil overnemen. De definitieve voorwaarden van de transactie zijn nog niet bekend. Beide maatschappijen hopen binnen vier tot acht weken de overeen komst sluitend te krijgen. kortenhoef. Een palingboer hangt een rijtje palingen te roken tijdens de Nederlandse Kampioenschappen palingroken dit weekeind in Kortenhoef. FOTO ANP HERMAN PIETERSE den haag» anp overigens voor het eerst zijn, dat studenten uitzicht hebben op een toelage. In het verleden kwamen hiervoor alleen men sen met specifieke uitkeringen in aanmerking. De inkomens van studenten liggen volgens het ISO ver onder de norm en zijn bovendien af hankelijk van studieprestaties. Volgens de organisatie is het tijd dat studenten integraal deel uit maken van het minimabeleid. „Het is absurd dat studenten die moeienrenfikomen van 425 gulden in de maand, niet wor den beschouwd als minima", aldus het ISO. Studenten moeten meeprofite ren van de meevaller van vier miljard gulden, waarop het ka binet voor 1998 rekent. Dat schrijft het Interstedelijk Stu denten Overleg (ISO) gisteren aan minister Melkert van socia le zaken. Volgens de studentenorgani satie heeft het voltallige kabinet zich geschaard achter de opvat ting van minister Melkert, dat vooral Nederlanders met lage inkomens van de meevaller moeten profiteren. Ook studen ten dus, aldus het ISO. Het zou washinton dpa Een ^gent van de spoorweg politie die op weg was naar huis, kwam de conductrice te hulp. In de schermutselingen die volgden, liep hij een dik oog op. De man kon na behandeling in het ziekenhuis zijn thuisreis vervolgen. De vier-mannen zijn op het station van Diemen aan gehouden door de regiopolitie. ruswuk anpschrok de man kennelijk zo dat hij abrupt afremde en vervol gens tegen de bus aanviel. Een 19-jarige man uit Nieu- wegein kwam in de nacht van vrijdag op zaterdag door een verkeersongeval om het leven. Zijn auto sloeg over de kop en botste tegen een boom. De 22- jarige bestuurder van de auto en een andere passagier (18) liepen lichte verwondingen op. Een 28-jarige automobilist uit Winterswijk vloog in de nacht van vrijdag op zaterdag in zijn woonplaats met zijn auto uit een bocht en botste tegen een boom. De man overleed ter plaatse. In Eelderwolde vond een 21-jarige automobilist de dood toen hij uit de bocht vloog. In Zevenhuizen kwam een vrouw, een medepassagier, om bij een verkeersongeval. De auto waarin ze zat botste op een vrachtwagen. Volgens de politie verleende de personenauto geen voorrang aan de vrachtwa gen. De bestuurder van de per sonenauto raakte ernstig ge wond. Het verkeer heeft afgelopen weekeinde aan zeven mensen het leven gekost. Van hen ver ongelukten twee Nederlanders in België, terwijl een Belg in Ne derland om het leven kwam. In het Belgische Peer kwamen zaterdag een 33-jarige Neder lander en zijn 5-jarige dochter tje uit Schimmert om het leven. De slachtoffers waren in België op vakantie. Ze maakten een fietstochtje toen zij door een auto werden aangereden. De automobilist is -gearresteerd, zijn rijbewijs is ingenomen. Een inwoner van het Belgi sche Gent verongelukte zater- dagop de Walendijk in Groede, gemeente Oostburg. Het slacht offer reed op de fiets samen met drie andere wielrenners toen er uit de richting Breskens een bus naderde. Deze probeerde de vier renners met lichtsignalen duidelijk te maken dat ze niet op de weg, maar op het fietspad moesten rijden. Toen de chauf feur daarbij naar links uitweek, Voor het eerst is een ooggetui- geverslag van het overlijden van Anne Frank uitgebracht. Herin neringen van de nu honderdja rige Irma Sonnenberg-Menkel, die in het concentratiekamp Bergen-Belsen in dezelfde barak verbleef als Anne Frank, zijn de ze week door het Amerikaanse Newsweek gepubliceerd. „Eén van de kinderen in mijn Barak was Anne Frank, wier dagboek later zo beroemd zou worden. Ik herinner me dat ze een rustig kind was. Ik was ver baasd toen ik later hoorde dat ze vijftien jaar oud was, want ze leek veel jonger." „Ze was aardig en mooi. Ze zei vaak tegen me: Irma ik ben erg ziek. Ik antwoordde: Nee, je bent niet ziek. Dat wou ze graag horen. Toen ze in coma raakte, nam ik haar in mijn armen. Ze wist niet dat ze dood ging. Ze wist niet dat ze zo zwak was. In Bergen-Belsen heeft men daar geen idee meer van." De dagboekaantekeningen van Anne Frank gaan over de periode dat ze met haar familie was ondergedoken in Amster dam en eindigen toen ze in '44 door de Duitsers werden ont dekt en afgevoerd. Anne Frank stierf in maart '45 in Bergen- Belsen. Door nat en koud voorjaar wageningen.anp Er zijn deze zomer aanzienlijk minder wespen dan andere ja ren. Daardoor zijn er veel meer vliegen, aangezien deze diertjes op het menu van wespen staan. Dat zou volgens onderzoekers van de Landbouwuniversiteit in Wageningen de verklaring kun nen zijn voor de vliegenplaag, waarover veel mensen klagen. Er zijn minder wespen omdat het voorjaar koud en nat was. Normaal gesproken begint de wespenkoningin in maart met het bouwen van haai' nest. Door de kou is dat dit jaar zeker twee maanden later pas gebeurd. Ook vlinders en hommels zijn door het koude voorjaar uit hun ritme geraakt en komen deze zomer minder voor. Hoewel de meeste mensen het niet zullen betreuren dat er minder wespen zijn, wijzen de Wageningse on derzoekers erop dat het nuttige werk van de beestjes ook ach terwege blijft. Behalve vliegen vangen wespen ook andere in secten zoals steekmuggen. Die blijven dit jaar daardoor ook langer actief dan normaal. Tomaten, 500 gram CU Tarwe of witte bolletjes, zak 10 stuks Liga Evergreen, Brunchy of Switch, diverse smaken, pak CU Droë Rooi of Steen, een rode of witte Zuid-Afrikaanse wijn, fles 1 liter Appelsientje, 2 pakken S 1 liter -35ST Smiths Crispy Chips, naturel, paprika, cheese/onion of Bolognese, zak 200 g Milky Way-, Snickers-, Mars- of Twix mini, 2 zakken d 300 gram Curver broodtrommel, samen Bonduelle groenteconserven, alle soorten 1/2 blik, nü 2e blik van dezelfde soort halve prijs, o.a. haricot verts Iglo Viscuisine of Vispannetje, alle soorten, pak 400 gram CU Maxi tissue toiletpapier, pak 4 rollen Gehakt half om half, 500 gram,&£5 3.75 AQQ kilo®®©® JL9S O. «/O 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 23 augustus a.s.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3