Kenya ten prooi aan verloedering Witte Mars niet welkom in Sars-la-Buissiere Feiten Meningen Kok wil aanpak van 'slapend rijk worden' 'Manager van morgen is een vrouw' maandag 18 augustus 1997ik NIEUWSANALYSE De aanpak van deexhibitionistische zelfverrijking" van managers via opties heeft premier Kok nog niet ge heel bevredigd. Kok pleitte vrijdag na afloop van de mi nisterraad voor het zwaarder belasten van inkomens uit allerlei vermogens. Die maatregelen zouden moe ten worden opgenomen in het nieuwe fiscale stelsel waarover het kabinet op Prinsjesdag een nota publi ceert. De premier hekelde het met behulp van de fiscus „slapend rijk worden in plaats van werken voor je geld". Het kabinet praat deze weken over het ontwerp dat mi nister Zalm en staatssecretaris Vermeend van financiën de afgelopen maanden hebben opgesteld voor het be lastingstelsel van de volgende eeuw. Nu de 'bouwste nen' voor dat nieuwe stelsel zo goed als klaar zijn, wor stelt het kabinet met de vraag wat er verder mee te doen. Het kabinet beperkt zich waarschijnlijk tot een stuk waarin diverse mogelijkheden worden geschetst, in plaats van een complete blauwdruk met cijfers, per centages en tarieven. De partijen kunnen uit de diverse opties putten voor hun verkiezingsprogramma's, waar na bij de formatie van het nieuwe kabinet concrete maatregelen genomen kunnen worden. Over waar het in grote lijnen heen moet met het belas tingstelsel bestaan geen grote politieke verschillen. Alle partijen willen een zo concurrend, eenvoudig en 'groen' mogelijk stelsel. Daarvoor moet de belasting op arbeid zoveel mogelijk 'verschoven' worden naar het belasten van consumptie en milieu (vervuiling) via bij voorbeeld een hogere BTW en energiebelasting. Daar voor moeten de lager betaalden weer gecompenseerd worden. De belastingtarieven (nu oplopend van 37,5 procent naar 50 en 60 procent) moeten omlaag tot bijvoorbeeld pakweg 30, 40 en 50 procent, in ruil voor het schrappen of beperken van allerlei aftrekposten. Via die aftrekpos ten kunnen vooral de beter betaalden hun belastbaar inkomen omlaag brengen. Ook wordt gedacht over het apart, en zwaarder dan nu, belasten van winsten uit vermogens, dividenden en aandelen in ruil voor het verdwijnen van de huidige vermogensbelasting. Ver meend noemde eerder een apart tarief van 25 procent ..niet onredelijk". De boekwinst op de verkoop van hui zen of kunst wordt daarvan vrijgesteld. De hypo theekrente-aftrek blijft fier overeind, zij het dat met la gere belastingtarieven natuurlijk ook de aftrek minder wordt. Hoe groot de overeenstemming over welke kant het op moet ook is, de fiscaliteit zal wel zorgen voor een par tijpolitieke gevecht bij de verkiezingen van komend jaar. Dat bleek enkele maanden geleden niet alleen bij Koks onverhoedse aanval - zonder dat zijn verantwoor delijke WD-minister Zalm het wist - op de zelfverrij king van managers via opties, maar ook uit de emotio nele aanvaring eerder dit jaar tussen Wallage (PvdA) en Bolkestein (WD) over het toptarief van 60 procent. Ook fiscale onderwerpen als het reiskosten- en huur waardeforfait. koopsompolissen of koerswinstbelasting vormen politiek explosief materiaal, reden temeer voor het kabinet om pas na de verkiezingen bij de formatie volgend jaar echt zaken te doen. Daardoor zal het nieu we stelsel zeker niet voor het jaar 2000 concreet wor den. DEN HAAG WILCO DEKKER Ir. Udeke Huisman: De manager van de 21ste eeuw is een vrouw. Vrouwen communiceren beter dan mannen. Dat maakt hen tot de leidinggevenden van de komende decennia, waarin hiërarchie en onderlinge competitie in bedrijven ver dwijnen. Dat stelt ir. Udeke Huisman (36) uit Maars- sen, in het dagelijks leven coördinator en adviseur mil ieutechnologie. procestechniek installaties bij de Grontmij in De Bilt. Onlangs won zij de essaywedstrijd van het blad Intermediair en de Europese organisatie Technolicy, Science Management (TSM) voor vrou welijke ingenieurs en managers. Zij won er een studie beurs van 67.500 gulden mee die zij besteedt aan de opleiding tot Master of Business Administration (MBA) aan de TSM Business School in Enschede. „In het huidige bedrijfsleven komen mensen boven drijven die belang hechten aan macht en status. Dat zijn vooral mannen. In de mobiele wereld met de infor matietechnologie van morgen, is voor die hiërarchie geen plaats meer. Er gaat nu te veel energie verloren aan onderlinge competitie van medewerkers die alle maal hoger op de ladder willen. Veel belangrijker is het straks om gezamenlijk een collectief bedrijfsbelang na te streven. In kleine en redelijk zelfstandige werkeen heden waarin creatieve ideeën snel tot marktrijpe pro ducten worden ontwikkeld. Dat vergt communicatieve vaardigheden waarover vrouwen meer beschikken dan mannenzegt Udeke Huisman. Volgens Huisman zijn vrouwen van nature meer dan mannen geneigd om in teamverband te werken, erva ringen en informatie uit te wisselen en als manager een constructieve sfeer te creëren. „En vrouwen zijn sterk in het opbouwen en onderhouden van netwerken. Dat is voor een gezond bedrijf van morgen eveneens van belang. Ze kunnen zich ook beter dan mannen in pro blemen en de denkwereld van anderen verplaatsen. Dat maakt hen ook bij uitstek geschikt voor externe sa menwerking, zowel met andere bedrijven als in andere landen." Kijkend naar morgen zouden bedrijven er volgens Huisman goed aan doen een inhaalslag te maken met het werven en opleiden van vrouwelijke werknemers. De huidige Amerikaanse 'no nonsense' productiecul tuur zou overboord gezet moeten worden. „Onderne men is mensenwerk. Een gezond bedrijf is dus gebaat bij mensen die lekker kunnen functioneren. Uit een re cent onderzoek van het blad Psychologie onder jonge ren blijkt dat werk en geld verdienen bij hen niet meer bovenaan staan. Zowel jongens als meisjes hechten nu eveneens aan zelfontplooiing, aan een gezin en leuke dingen doen. Dat betekent dat de werknemer van mor gen minder geneigd zal zijn om zijn of haar privéleven ondergeschikt te maken aan bedrijfsbelangen. En bo vendien een meer persoonlijke en prettige sfeer op de werkplek zal verlangen. In de toekomst zal trouwens de zorg voor kinderen eer lijker over beide ouders worden verdeeld. „Straks zul len de mannelijke manager en werkgever net zo goed ouderschapsverlof opnemen als vrouwen dit doen1 MAARSSEN HELMA VAN DEN BERG Huis Dutroux onbereikbaar voor demonstranten Precies een jaar na de vondst van de lichamen van Julie en Melissa achter de vervallen boerderij van Mare Dutroux beleeft het Waalse dorpje Sars-la-Buissière een nieu we twijfelachtige primeur: het eerste verbod van een 'witte mars' in België. Een kleine tweehonderd demonstranten trachtten gister middag vergeefs de woning van België's beruchtste zedenmisda- diger te bereiken om daar witte ballonnen op te laten en bloemen neer te leggen, maar de dorpskern was afgezet met dranghekken. De rust in het dorp mag niet ver stoord worden, had burgemeester André Levacq van het naburige Lobbes verordonneerd. De her denkingvan Dutroux' slachtoffer tjes moest noodgedwongen plaatsvinden bij een kerk aan de rand van de gemeente. „We worden genekt door de Bel gische pers, de politie en nu ook nog door de politici", schampert Mathieu Reynaerts van het Wit Comité uit Riemst, mee 'opstap pend' aan de kop van de demon stratie die zich langs hooibergen, aardbeienveldjes en witgekalkte boerderijtjes slingert, richting Sars-la-Buissière. In de meeste voortuinen hebben zich hele fa milies geïnstalleerd om de om streden witte mars gade te slaan: parasols zijn in het gemaaide gras gestoken, witte plastic tafels eron der met koelboxen vol bier voor het grijpen. De gezichten staan op hoogzomer: bezweet, maar ook opgetogen over de geboden gratis verstrooiing. Reynaerts wijst met een priemen de vinger naar de bermtoeristen aan weerszijden van de landweg: „We hebben september vorig jaar met 300.000 mensen in Brussel gedemonstreerd. En nu denken ze blijkbaar dat het werk gedaan is. En intussen worden wij, die doormarcheren, door de Belgi sche pers belachelijk gemaakt omdat er zo weinigen komen op dagen. Maar de burgers die aan de tand moeten worden gevoeld, zitten daar: in de zon!". Reynaerts humeur moet overigens nog een klap incasseren. Hij heeft PS-par- tijvoorzitter Tobback niet gehoord die 's ochtends op de Brusselse Ring-tv fulmineerde dat de witte comités niemand vertegenwoor digen en alleen nog publiciteit kunnen krijgen door eerzame po litici thuis lastig te vallen. De herhaalde aanvallen van Tob back en het verbod van de de monstratie in de dorpskern van Sars-la-Buissière illustreren dat de ruim 300 witte comités in België op hun retour zijn. Uit een recen te enquête van de krant La Der- nière Heure bleek dat slecht tien procent van de Belgen nog bereid is deel te nemen aan een nieuwe witte mars. Uit een tweede enquête, van de krant Le Soir, bleek dat niettemin de ontevredenheid over de door gevoerde hervormingen onder de bevolking nog steeds zeer groot is. Niet meer dan zeven procent van de ondervraagden signaleerde 'merkbare veranderingen'. Jean Denis Lejeune, de vader van het vermoorde meisje Julie, liet na maanden mediastilte afgelopen vrijdrag weten dat zijn dochter sa men met Melissa voor niets is ge storven. „Niemand wil echt ver anderingen, niet in het gerecht, niet in de politiek", aldus een ver bitterde Lejeune. De ontgoocheling, schaamte en woede mengen zich in Sars la Buissière tot een mengsel dat eer der gelaten dan explosief is: in het dorpscafé wordt met een glimlach gemopperd dat de witte vreemde lingen beter kunnen wegblijven, de witte demonstranten zelf wan delen monter en vreedzaam rich ting de dranghekken die burge meester Levacq heeft laten neer zetten. Rond het middaguur was wat Levacq betreft de hele her denking van de moord op Julie en Corruptie en wanbeleid teisteren in beginsel welvarend land Kenya wordt opnieuw getroffen door een golf van demonstraties en politiek geweld. De oppositie eist hervorming van de grondwet, maar de regering van Daniel Arap Moi voelt hier weinig voor. Hervormingen zijn echter maar een klein deel van het probleem; de oppositie beschuldigt het Moi-regime ervan alle sectoren van de samenleving de vernieling in te helpen. Aan de rand van de snelweg ra pen kinderen korrels maïs op die een voorbijrazende vracht wagen zojuist heeft verloren. Tekenen van honger, droogte maar vooral armoede. En ook van falend beleid. En dat alles niet in het verre onherbergzame noorden, maar in een van Ke nya's dichtstbevolkte, vruchtba re gebieden waar normaal ge sproken volop te eten is. „Zo slecht als het nu is, heb ik het nog nooit meegemaakt", zegt David Mulami. „Dat men sen nu echt dood gaan van de honger in dit vruchtbare gebied is echt ongekend. Maar er is het afgelopen jaar maar weinig maïs van de akkertjes gekomen en het voedsel dat te koop is (afkomstig uit Zuid-Afrika), is voor veel mensen te duur. Af en toe wordt er wat voedselhulp gestuurd door de overheid, maar dat komt vanwege corrup te praktijken van lokale be stuurders weer in handen van de verkeerde mensen" Maar ook een falend landbouw beleid is debet aan de huidige schaarste en armoede. De markt wordt regelmatig over spoeld door goedkope, geïm- porteerdelandbouwproducten, waardoor boeren hun opbreng sten niet kunnen afzetten en het volgende seizoen minder gaan produceren. Gevolg, ge brek aan geld en eten. En dat leidt weer tot diefstal. Terwijl in de hoofdstad Nairobi, vierhonderd kilometer oost waarts, de politieke spanning stijgt en iedere dag nieuwe, felle confrontaties plaatshebben tus sen regering, oppositie en actie voerders, zijn de inwoners van Kakamega en veel andere stre ken van het land vooral druk doende met overleven. In plaats van grimmig is de sfeer hier vre dig en gelaten. Niet dat politiek de dorpelingen niet interesseert, verre van dat. Al valt het in de biish niet altijd mee om de ontwikkelingen in de hoofdstad op de voet te vol gen. Kranten zijn voor de mees te mensen te duur en de staats omroep, voor menigeen de eni ge bron van informatie, zwijgt in alle talen over politieke strubbelingen. „Ik kan alleen maar volgen wat er in Nairobi gebeurt door naar de BBC of de Zuid-Afrikaanse radio te luiste ren", meent bankfunctionaris AlexAndabwa. Wat de goegemeente hier ver der ter oren komt, is de holle re toriek van hun volksvertegen woordigers van de regerings partij KANU. „Ze komen even op en neer uit Nairobi, verkette ren de oppositie die van alle Agenten van de oproerpolitie en politiemensen in burger helpen een vrouw die gewond is geraakt bij rellen in Nairobi. foto ap sayid azim problemen in het land de schuld krijgt en snellen dan weer terug naar de hoofdstad", meent Andabwa. Mulami: „On ze politici vertegenwoordigen eigenlijk niemand, doen ook niks voor hun kiesdistrict. Ze zitten puur voor hun eigenbe lang in het parlement. Mulami, een catechist verbon den aan de door de jaren heen steeds kritischer geworden ka tholieke kerk, is somber ge stemd over het huidige Kenya. Er zijn frustraties en problemen binnen zowat alle sectoren van de samenleving. Verloedering alom. In de gezondheidszorg is het huilen met de pet op. Dis tricts- en provinciale ziekenhui zen die door de overheid wor den gerund, verkeren in een dusdanige staat van verval dat het een wonder mag heten dat je er ooit genezen uit komt. Pa tiënten liggen met z'n drieën in een bed, anderen creperen op de grond. Rochelend en kreu nend brengen doodzieke men sen het grootste deel van de dag onverzorgd door. De enigen die ongestoord ge nieten van de behandelingen zijn de gieren en maraboes, die zich buiten op de mestvaal te goed doen aan weggeworpen weefsels en organen. .Staatsziekenhuizen kunnen het niet helpen, want ze hebben geen apparatuur en medica menten. Malaria veroorzaakt ineens in het hele land een groot aantal dodelijke slachtof fers omdat geneesmiddelen niet voorhanden zijn", verduidelijkt de jonge, net afgestudeerde arts Johnston Nasiali. Die noodza kelijke medicijnen zijn vaak wel verkrijgbaar, maar dan voor een forse prijs, in de privékliniek om de hoek die wordt gerund door de dokter van het staatshospi- taal. Naast de in normale gevallen te genezen ziekten is het vooral aids dat veel slachtoffers maakt. De bij miljoenen door het bui tenland verstrekte condooms zijn ook hier nauwelijks ver krijgbaar. „Maar", onderstreept Nasiali, „ook al was dat wel het geval dan nog zouden maar weinig mensen ze gebruiken. Het gaat tegen hun cultuur in om 'hulpmiddelen' te gebrui ken bij seks." Jonge mensen, oude mensen, baby's, binnen alle lagen van de bevolking sterven mensen bij bosjes. Levenswijzen worden echter nauwelijks aangepast en prostitutie tiert ook op het plat teland welig. Nasiali: „Meisjes verdienen nu liever goed geld met het risico over tien jaar aan aids te sterven dan nu meteen dood te gaan van de honger." Als Mulami alle ellende en pro blemen waarmee de Kenyanen op het platteland hebben te kampen opsomt, komt hij van zelf terecht bij de corruptie en speciaal die binnen de politie. Zijn zoon had voor hem een klein zonnepaneeltje op het dak bevestigd zodat hij 's avonds wat licht in huis had en z'n ra dio kon laten spelen. Zijn vrouw Rita had drie gezonde, robuuste koeien die iedere dag genoeg melk gaven voor eigen con sumptie. Op een nacht verdwe nen twee koeien, het zonnepa neel en de eraan bevestigde ac cu. „De daders, ze wonen in de buurt, waren zo gevonden. Maar ook zo weer vrij. De CID- rnan (Criminele Inlichtingen Dienst) die ze had gearresteerd, vertelde me laatst dat de twee daders nog geen dag hebben vastgezeten. Ze hebben de dienstdoende agent wat gege ven, misschien wel mijn zon nepaneel, en konden vertrek ken. Boeven gebruiken wat ze stelen om zichzelf vrij te kopen, zei de CID-man. Volgens hem gebeurt het de hele tijd en hij had daarom weinig zin om nog langer achter verdachten aan te gaan." De uit Kakamega afkomstige volksvertegenwoordiger en tot voor kort minister van gezond heid Joshua Angaria, lie( vertrek van het ministeij deloos weten weinig ofi hebben kunnen uitrichti gen een door een kliekt ambtenaren geleide ini« maffia, die grof geld ven aan handel in medicijn! paratuur en diensten. H dergelijke nimmer aang praktijken die het IMFo deed besluiten een lenii 215 miljoen dollar vooil te schorten. Of al deze ontwikkeling van doorslaggevende im zullen zijn op de later dj houden verkiezingen, b! bezien. Het stond lange goed als vast dat ondanl onvrede in het land, pre Moi en zijn partij redelij fortabel zouden winnen positie is sterk verdeeld alsmaar meer facties uil vallen en Kenyanen kiei het puntje bij paaltje ko graag voor zekerheid. H geweld waarmee de pol laatste dagen demonsti kop heeft ingedrukt, hes mensen echter aan heti gebracht. Sylvester Mukabwa was vent KANU-aanhanger. weet hij het niet meer., dat veel mensen nog we NU willen stemmen nu op de huidige leiders, in alle vertrouwen verlorei ben. Dat geldt ook voor Wie dan? Ik weet het nis nieuwe gezichten, verar gen, die zijn echt heelh dig voor dit land." Schrijven over het leven nya kan overigens niet! maar in negatieve zin.l is te mooi en de bevolki al te vriendelijk en gastv niet ook op een anderei te worden belicht. Devs beringen maken het lev voor velen, maar hun oj wektheid blijft. Kinderei gen enthousiast en zwa rond als er een bezoeke; gemeenschap opduikt,i maken nog altijd veelpl men, gasten worden thi mer warm onthaald. Ee wordt gevangen en gesl met de laatste paar shill wordt rijst, groenten en flesje Fanta gekocht. 0\ beetje van eten wordt ni cepteerd. „Als je het nie beledig je ons. Kenyane een trots volkje. Dat lats ons niet afnemen." NAIROBI» FRANS VAN DEN CORRESPONDENT Honderden mensen hebben gisteren in een 'witte mars' herdacht dat een jaar geleden de lichamen werden gevonden van de twee Julie en Melissa. foto»anp Melissa eigenlijk al achter de rug. In de kerk hadden tweehonderd mensen, onder wie de moeders van beide meisjes, een mis bijge woond waarin de priester politie mensen, magistraten en politici opriep tot meer nederigheid. „Het is een dag om te herdenken, niet om te betogen", had Levacq ge- zegd. Eén van de witte demonstranten is er 's middags toch nog in ge slaagd de gemoedelijke rijkswach ters te passeren. Op enkele meters voor de vervallen boerderij van Dutroux, die als een mosselschelp bij het dak is opengebarsten, overweegt hij: „Dat deze mars is verboden, is een signaal. Een te ken dat de machthebbers willen terugkeren naar de normale toe stand. De inwoners hier vergeten de hele affaire het liefst zo snel mogelijk. Maar ik heb alle hoop nog niet verloren. Ik geloof in God, en God is de ultieme recht vaardigheid". Voor de woning van Dutroux is een rood-wit spandoek opgehan gen met de tekst: „Dit huis is een symbool dat we niet nogf kind laten misbruiken".! dorpscafé 'L'embuscade', de eerste pornografische! kaarten, die vorig jaar hai ren weggehaald, alwi toog. SARS-LA-BUISSIERE PAUL KOOF]

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2