Jury zit Van Grunsven weer dwars Michel Everaert: bondscoach én landskampioen Titel is mooi, olympische erkenning mooier olleybalsters te onervaren ekker eist zwemmedailles Sport De Bruin na excuses toch begeleider van Smith Cipollini ook in Profronde ierde wereldtitel voor Doohan uur,ton Michael Doohan heeft gisteren voor het vierde op- Iivolgende jaar de wereldtitel in de 500 cc wegracen op zijn mi gebracht. De 32-jarige coureur uit Brisbane behaalde op circuit van Donington in de Grote Prijs van Engeland zijn ide overwinning in dit seizoen. een strandt in finale ctende Trinko Keen heeft het in een invitatietoernooi tafel- inis in Oostende tot de halve finales gebracht. Daarin verloor van de sterke Wit-Rus Samsonov met 21-19 21-17. Keen ein- ;de in het dubbelspel met zijn gelegenheidspartner Yan-Wei- n als tweede. De linkshandige Randwijker en de Chinese oud- emational waren in de finale van het dubbelspel niet opge- issen tegen het Chinese koppel Chen Hong-Yu/Zhu Xiao Jong: 416-21 21-14. rote Prijs voor Jan Tops knswaard Springruiter Jan Tops heeft gistermiddag tijdens [internationale concours hippique van Valkenswaard het ofdnummer om de Grote Prijs gewonnen. Met het paard Top nla Silla bleef Tops in de barrage foutloos in 49,41 seconden. Zwitserse amazone Lesley Mandli-McNaught werd met Duif eede, de Duitser Ludger Beerbaum eindigde als derde. een van Camstra wint derby «enaar Het paard Leen van Camstra heeft op de baan van indigt in Wassenaar de traditionele derby over 2600 meter ir dravers gewonnen. Winnende pikeur was Hubert Schoon- ven. Hij mocht de hoofdprijs van een ton in ontvangst ne- in. De favoriete hengst zegevierde in een kilometertijd van 9,3 seconden. Outsider Long Island werd tweede. Leen van mstra is na gisteren de meest winnende driejarige draver in derland. Hij liep inmiddels 168.000 gulden bijeen. onkbalweek bijna compleet tRLEMVoor de 19de editie van de Haarlemse Honkbal Week ide nationale teams van Brazilië, Japan en Australië gestrikt, aditionele gast is ook het Nederlands negental. Het evene- :nt wordt van 10 tot 19 juli 1998 gehouden. De organisatoren derhandelen nog met Nicaragua en een Minor League-selec- iv van de Los Angeles Dodgers, ire ricketteam verslaat topploeg ihaag» De Nederlandse cricketploeg besloot het internatio- e seizoen met een even verrassende als fraaie overwinning op kampioen van Engeland Leicestershire. Oranje versloeg de met een verschil van 21 runs. Nederland batte eerst en be- na vijftig overs het uitstekende totaal van 194 voor 9, arvan Van Noortwijk met zeventig runs topscorer was. Ook - iderent met 29 en Nota met 24 not out leverden bijdragen. f fnch roonduet zesde lia» Het Nederlands duet, in de finale gevormd door Bianca it ider Velden en Iris Sentrop, is zaterdagmiddag bij het EK ichroonzwemmen zesde geworden. Uitzending naar de WK Perth is daarmee een feit. Het tweetal kreeg van de jury een aal van 91,560, ruim voldoende om de Tsjechische meisjes iter zich te houden. Bij de korte kür zwom Bianca van der aj den overigens samen met haar zusje Sonja. Het goud was r irde Russinnen Olga Broesnikina en Maria Kisseleva, die drie ai ten kregen voor de artistieke indruk. Virginie Dedieu en My- mLignot uit Frankrijk eindigden als tweede. 1' chts één zege op Grand Prix ren rotten als Cintha Boers- 8' en Erna Brinkman zijn on- 1 aar voor het volleybalteam >1 Bert Goedkoop. Bij de N nd Prix in Azië bleek de af- van een leidster het tste probleem voor de jon- loeg. „Het proces is in gang t, maar er is nog niemand ei staan die het team op d Houw neemt", concludeer- ebondscoach. tn de zes wedstrijden in wist Oranje er slechts één innen. Vooral de nederlaag et laatste duel met Zuid-Ko- (3-0/15-7 15-3 15-5) was Goedkoop zeer teleurstel- „Er was totaal geen instel- Dat is absoluut onaan- dbaar." ledkoop ziet voor Boersma Brinkman een belangrijke weggelegd in de begelei- van de jongere speelsters, h 'erwacht nu nog niet van de der ervaren speelsters dat ach als leider opwerpen, ir ze moeten zich wel in die e' ting gaan ontwikkelen. Ik lat mensen initiatief nemen, rsma en Brinkman moeten aarbij steunen." Het tweetal u'gpd statige hotel Macarena dn de Nederlandse zwem- gatie in Sevilla is gehuis- i in de gelijknamige oude swijk, ademt die typische 0 alusische atmosfeer uit. Ze- a in de hal, de lobby en het e 'urant met hun gewelfde 1 Hingen en talloze tierlan- |ts, René Dekker, verant- tdelijk voor de prestaties de zwemmers op het EK, zich niet meeslepen in het ftiame vakantiegevoel. moeten medailles heb- zegt de bondscoach ge- d naar het Nederlandse p mg bij dit titelgevecht. „Ho- erwachtingen passen bij de essionele houding die trai- 1 sporters, verenigingen en wembond hebben aange- len. Iedereen is blessurevrij, c [ainingstijden zijn goed, we 'achten er het beste van." Ver een week wenst de dstrainer Sevilla niet als een- chef willem spierdijk, 071 -5356464, plv -chef rob onderwater, 071 -5356463 Zusjes Kadijks zijn hoop voor toekomst beachvolleybal scheveningen Toen de speaker hem tussen het publiek ontdek te kondigde hij hem maar aan ook. „Dames en heren, Toon Gerbrands. De bondscoach van de volleyballers stond toevallig te kijken naar de ver richtingen van een collega-bondscoach, Michel Everaert. Collega's, maar gelijkwaardig zijn beide heren niet. Gerbrands kan met zijn Lange Man nen de wereld afreizen zonder elk dubbeltje te hoeven omdraaien. Voor Everaert, die later op de middag met zijn partner Sander Mulder Neder lands kampioen werd, kan er als beachvolleybal- bondscoach nog geen full-time salaris af. „Het is natuurlijk niet ideaal om als bonds coach ook nog te spelen, maar het is nu eenmaal een deeltijdbaan. Ideaal zou zijn als we in de win ter zouden doortrainen. Nog idealer zou het zijn om spelers in de winter in het Braziliaanse circuit te laten spelen. Maar we gaan stapje voor stapje". Die stapjes hebben al wel tot het een en ander geleid. In 1992 werd het Groningse duo Mareille te Winkel/Hetty Vermeulen uit het niets nog na tionaal kampioen. De toenmalige eredivisie- en eerste divisiespeelster schreven zich zonder noe menswaardige voorbereiding in voor een kwalifi catietoernooi, wonnen dat en verrasten vriend en vijand door ook het grote NK te winnen. „Nu zou zoiets nooit meer kunnen", aldus Te Winkel, zes jaar na dato vierde met Vera Koenen, „Zonder training red je het gewoon niet meer." Het duo dat trainen welhaast tot religie heeft verheven, onderstreepte dat op het zonovergoten Scheveningse strand gisteren door de titel bij de vrouwen in de wacht te slepen. De zusjes Kadijk zijn Everaerts belangrijkste hoop voor de toe komst. „Zij zullen zich denk ik komend jaar vast in de mondiale top tien nestelen." De Kadijks zeggen het zaalvolleybal niet geheel vaarwel, maar geven het strand wel duidelijk de voorkeur. Ze hebben in hun contract met het Belgische Schelle laten opnemen dat ze te allen tijde vrij kunnen krijgen voor belangrijke strandtoemooi- en. Een aanpak die Everaert met meer beachvol- leyballers voor ogen heeft, maar waarvan nog niet veel terechtkomt. Niet Sander Mulder en Michel Everaert, de kampioenen, vertegenwoordigen Nederland ko mend weekeinde bij de EK in Italië, maar Marco Klok en Michiel van der Kuip, de Europees kam pioenen van 1995. „We zijn aan het afbouwen," verklaarde Everaert. „Ik ben 34, ik heb het wel ge had. Bovendien hebben we er niets meer te zoe ken is ons onlangs gebleken." Mulder/Everaert speelden vorige week een World Series-toernooi in het Belgische Oostende maar kwamen niet door de kwalificatie. Is het niet een beetje raar, een bondscoach als landskampioen? Everaert: „Daar kan ik heel goed mee leven." Kleine fout wordt Brabantse amazone fataal Een kleine hakkel. Een kleine fout over drie dagen top sport. Een kloof van slechts tweetiende procent. Dat be tekende in de ogen van de internationale jury wederom het verschil tussen Isabell Werth en Anky van Grunsven. Opnieuw het onderscheid tussen goud en zilver. Na het EK 1995 en de Olympische Spelen 1996 boog de Gemert- se amazone tijdens het EK dressuur in Verden voor de derde maal voor haar eeuwige rivale. dagen. Die heeft mij de das om- Anky van Grunsven feliciteert Bonfire, onwetend van het feit dat zij slechts zilver zou halen. verden sjoerd bootsma gpd-verslaggever De jury hield Werth in het za del. Haar Brabantse opponente was op het evenement nabij Bremen gewoon de beste. Ui teraard vooral door haar paard Bonfire, de 14-jarige Hannover- aanse ruin. Vrijdag, in de Grand Prix, werd de combinatie op de juiste waarde geschat. Daarna ging het mis. Een misrekening in de Grand Prix Special werd Van Grunsven zaterdag fataal. Eén foutje aan het begin van de oefening. Geen onoverkomelijk probleem, ook niet in de ogen van de duizenden op de tribu ne. De betoverende schreden van het paard deden de Duit sers geloven dat de Nederlandse wederom een klap had uitge deeld. De tegenvallende cijfers op het scorebord ontlokten zelfs daar een fluitconcert. Ook Anky van Grunsven werd het allemaal iets te veel. Een dag eerder had ze nog geroepen dat alle emoties onder controle waren. Voor de NOS-radio riep kreeg voor de Grand Prix in Azië rust. Zonder het duo behaalde Ne derland zaterdag tegen de Vere nigde Staten de enige overwin ning tijdens de cyclus in Azië. Oranje versloeg het bijna volle dig nieuwe team van de Vere nigde Staten met 3-0. Deze zege was de Europees kampioen aan haar stand verplicht, omdat de Amerikanen pas een aantal maanden samenspelen. Na zes wedstrijden met slechts één overwinning hield de coach dan ook een negatief gevoel over aan het toernooi. „In sommige wedstrijden heb ik kunnen zien dat de potentie er is, maar we moeten nog heel hardwerken." Positief gestemd was de oud volleyballer over de prestaties van Staelens, Huurman en San ders. De drie kregen veel speel tijd en hebben de coach verrast met hun optreden. De nieuwe lingen Mascha Timmer en Su zanne Luttikhuis, die wegens hun lengte bij het team zijn ge haald, kwamen niet in actie. Zij kunnen het niveau nog niet aan en krijgen eerst een jaar de tijd zich fysiek te ontwikkelen. Waterpolosters willen harte wens in 2000 in vervulling zien gaan jolige barbier, maar als een 'rijk' sportman te verlaten. „Want we hebben de zwemmers met vijf trainingskampen, waarvan drie op hoogte, een goede voorbe reiding kunnen bieden. Wij zien dit niet zozeer als een na-olym- pischjaar." In Sevilla staat Dekker er niet alleen voor. Nadrukkelijker dan ooit hebben clubtrainers een belangrijke stem in het kapittel. In Zuid-Spanje weet de bonds- trainer zich omringd door Jacco Verhaeren (PSV), Ad van de Ven (AZ&PC/Anova), Mark Faber (DWK) en Dick Bergsma (De Kempvis). Dekker: „Zo vlak voor de wedstrijden traint iedere coach zijn eigen zwemmers. 'Omdat zij hun pupillen het bes te kennen. Allemaal hebben we een wakend oog. Er is sprake van een platte hiërarchie. Ne men we alle goede dingen van elkaar over, komen we waar we wezen willen: bij goede presta ties op dit soort toernooien." sevilla »gpd Mooi dat zij er kortelings in Ca nada gekleurd op stond, maar wat kon haar dat schelen. Wa- terpolo-doelvrouwe Karla van de Boon pronkte daar niet in haar eentje met de op haar blo te rug getatoeëerde olympische ringen. De Westzaanse deelde haar sportieve hartewens met alle speelsters van de Neder landse selectie. „Maar ook met meiden uit andere landen." Duellerend met regerend Eu ropees kampioen Italië hield de negentienjarige keepster haar hok niet schoon, maar dat was ook niet van .Van de Boon ge vraagd. Als de eindstand maar in Nederlands voordeel was, en dat was hij (10-8). Hoe moeilijk Italië het met de ondergeschikte rol had onder vond Ingrid Leijendekker, zij weer. Net als twee jaar geleden op het EK werd zij door de Itali aanse midvoor Giusi Malato toegetakeld. In Wenen was het prompt einde toernooi (scheur tje in het oogwit), in Sevilla kon Leijendekkers gelaat een stoot (gemene trap onder water) heb ben. De geniepige Italiaanse stre ken ten spijt, de ontmoeting was er een van het kaliber dat het waterpolo voor vrouwen broodnodig heeft. Na de walk overs tegen de Engelse en Por tugese recreanten was het Ne derlands team, in het bezit van vier Europese titels plus een mondiale, toe aan een stevige pot. Vooral om te bewijzen dat het een sport van een hoog ge halte kan zijn, van olympische allure zelfs. Die status afdwingen is trend setter Nederland, de allereerste wereldkampioen, veel waard. Nog meer dan een vijfde titel in Sevilla. Nu komt het aan op het 'bewerken'.van de internationa le zwemfederatie, wil het in Sydney in 2000 zover kunnen zijn. In de droom van Van Har- develd opent de statusverho ging soepel deuren in het be drijfsleven. „Wij hebben een heel andere uitstraling dan de mannen-waterpoloploeg. Door grote toernooien te winnen of daarin heel hoog te eindigen, la ten we steeds opnieuw zien dat we een team met pretenties zijn." Karin Kuipers wordt door twee Italiaanse speelster kopje onder geduwd. In de pittige partij die Oranje met 10- Italië zou aan het eind van de rit, vrijdagavond, de te kloppen finalist kunnen zijn. Al denkt Van de Boon van niet. „Ik ver wacht dat Italië wordt uitge schakeld door Hongarije. Ach, eigenlijk maakt het me niet uit. Een team dat Europees kam pioen wil worden, pioet van ei gen kracht uitgaan. In de laatste drie speldelen smoorde Van de Boon menige aanvalsopzet van de Italiaan- sen. Vooral in de tweede perio de, die Nederland was ingegaan met de wankele tussenscore van 6-5. Knappe reddingen van de nationale doelvrouwe vergroot ten in dat tijdvak de Italiaanse driften. Tot op de tribune vol meelevende mama's. De Nederlandse waterpoloërs hebben zaterdagavond bij het EK in Mairena de derde neder laag geleden in de voorronde. Kroatië was veel te sterk. Vooral aanvallend kwam Nederland sevilla rtr zijn accreditatie nadat de voormalige dis- creditatieformulier gevonden met daarop cuswerper 'min of meer' zijn excuses had een pasfoto van De Bruin, maar met de Erik de Bntin kan tijdens de EK zwemmen aangeboden aan de Europese zwembond gegevens van een Belgische ploegleider, gewoon functioneren als coach van zijn LEN voor het feit dat hij twee jaar geleden Smith zal in Sevilla voor het eerst onder de Ierse echtgenote en drievoudig olympisch in Wenen een valse accreditatie had ge- naam Michelle de Bruin aan de stait ver kampioene Michelle Smith. Hij ontving bruikt. Bij een dopingcontrole was een ac- schijnen. Ze doet aan zes onderdelen mee. ze na het horen van de uitslag, „die is gek", over voorzitter Eric Lette. Het Zweedse jurylid had de amazone immers op plaats vier neergezet. Toevallig hoorde meneer Withages, de echtge noot van het Belgische jurylid, het interview op de radio. Hij pakte de telefoon en belde zijn vrouw in Verden. In de daarop volgende commotie dreigde voor Van Grunsven de gele kaart. De waarschuwing bleef uit, omdat het Nederlandse ju rylid Jan Peeters de juiste uitleg gaf aan de uitspraak van de amazone. De toon voor de finaledag was wel gezet. Anky van Gruns ven moest boven zichzelf uit stijgen in de afsluitende kür op muziek. Met een score van 82.59 procent legde Isabell Werth met Gigolo de druk bij haar opponente. Die toverde een grootse proef uit haar hoed, volgens haar beoordelaars he laas onvoldoende. „Een klap?" zei Van Grunsven. „Ach, na een zoveelste tik ben je al een beetje murw. Eén kleine fout in drie Een misrekening die de Ge- mertse wel heel zwaar werd aangerekend. In Verden werd eens te meer bewezen dat jury sporten vooral worden gevoed door subjectieve, soms nationa listische gevoelens. „Al mijn collega's geven cijfers naar eer en geweten. Niemand beoor deelt met enige voorkeur", al dus voorzitter Eric Lette. De Zweed maakte niet mee dat Isabell Werth en Anky van Grunsven elkaar in de haren vlogen tijdens de afsluitende persconferentie. Het begon over jury-oordelen. Het eindigde met de opmerking van Werth 'Bonfi re is op'. Wordt deze week ver volgd tijdens het CHIO in Rot terdam, waar de beide kempha nen wederom concurrenten zijn. Sven Rothenberger en Ellen Bontje hebben het tijdens het EK in vergelijking met twee jaar geleden slechter gedaan. Ro thenberger werd nu zevende. In 1995 eindigde hij nog op de bronzen stek. Bontje bezette in Verden uiteindelijk de achtste plaats, ook al stond zij met Sil- vano N lange tijd tiende. Twee jaar geleden tijdens het EK ein digde zij nog als zevende. De Duitse dressuuramazones be paalden in Verden het beeld. Karin Rehbein veroverde brons, nadat zij met een betere kür landgenote Nadine Capellmann (vierde) achterhaalde. erg veel tekort: 3-9 (0-1 1-3 0-2 2-3).De doelpuntenmakers van Oranje waren Gerben Silvis, Harry van de Meer en Bas de Jong. Door dat resultaat is de kans op plaatsing voor het WK in Perth erg klein geworden. Zelfs het behoud van de A-sta- tus dreigt in gevaar te komen. enschede. gpd De profronde van Nederland wordt definitief het weerzien met de sprinters die elkaar in de eerste week van de Tour de France het wielerleven zuur maakten. Het bal der snelle mannen krijgt name lijk extra kleur met de komst van Saeco-sprinter Mario Ci pollini. Eerder werd al be kend dat Erik Zabel (Tele kom), Jeroen Blijlevens (TVM), Nicola Minali (Batik), Robbie McEwen (Rabobank) en Tom Steels (Mapei) acte de presence geven in de profronde die morgen in Til burg begint. Deze snelle mannen waren in de Tour samen goed voor acht etap pezeges. Andrea Tafi heeft gisteren de Rochester International Classic, de zevende wedstrijd om de wereldbeker, gewon nen. De Italiaan had na ruim 250 kilometer aan de finish in Rochester een voorsprong van bijna een halve minuut op een groep van vier, waar van landgenoot en winnaar van vorig jaar Andrea Ferri- gato de snelste was. Fabiani Luperini heeft gis teren de vijfde etappe ge wonnen in de Tour Féminin. De Italiaanse verstevigde daarmee haar leidende posi tie in het klassement. De rit ging over 86 km tussen Val- loire enVaujany. De Rus Vjatsjeslav Djava- nian heeft de Regio Tour ge wonnen. Ook op de laatste dag verdedigde hij met suc ces de leiderstrui. De Neder landse Australiër Patrick Jon ker eindigde als tweede. De slot-etappe was voor de Duitser Kai Hundertmark, die de Italiaan Piccoli en de Amerikaan McRae in de sprint versloeg. Aan de WK wielrennen op de baan doen van 27 tot 31 augustus op de indoorpiste van Perth zeven Nederlan ders mee. Ingrid Haringa, aan de vooravond van haar laatste WK, vormt de enige vrouw bimien de ploeg van bondscoach Eric Geserick. Verder maken routinier Peter Pieters, Richard Rozendaal, Robert Slippens, Martin Ben jamin, René Vink en Stefan Vis de reis naar Australië.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17