Slimme aanpak Heidoorn betaalt zich Carl Lewis schudt Martijn Ungerer wakker Vlasveld debuteert ster dankzij zoete sportdrai Van der Kooij twee met een nare bijsmi Ajax (L) degradeert twee wedstrijden voor einde Sport U 199/ Kaniiel Maase start ook in Brussel leiden Kaniiel Maase heeft een uitnodiging om deel te nemen aan de Ivo van Damme Memorial aanvaard. De 25-jarige Leidse adeet komt op vrijdag 22 augustus in Brussel in actie op de 3000 meter. Voor Maase betekent die wedstrijd zijn eerste optreden na het wereldkampioenschap in Athene, waar hij elfde werd op de 10.000 meter. Die afstand loopt hij ook op zaterdag 30 augus tus tijdens de Universiade (WK voor studenten) op Sicilië. Torrence loopt spierscheuring op monaco De Amerikaanse Gwen Torrence heeft zaterdag tijdens de Grand Prix van Monaco een ernstige spierscheuring in haar linkerdij opgelopen. Dat gebeurde tijdens de 200 meter. Per brancard werd de olympisch kampioene van 1992 het stadion uitgedragen. Van der Bilt wint van kop af utrecht Erika van de Bilt heeft vrijdagavond op de Utrechtse atletiekbaan Overvecht de 3000 meter van kop af gewonnen. De Leidse atlete hield zich de Haagse Mieke Aanen knap van het lijf. Ook met haar eindtijd. 9 minuten 21,13 seconden kon de pupil van trainer Lex van Eek van der Sluis tevreden zijn. Twee weken geleden liep zij weliswaar twee tellen sneller, maar toen kon zij zich optrekken aan de mannen om haar heen. Ronald de Graaf (AAV '36) scherpte op de prachtige zomeravond zijn persoonlijke record aan tot 8.24,58. De voormalige mara thonschaatser en triaüeet uit Koudekerk hield stand in een snel le race. die zijn clubgenoot Hans Wubben in de slotfase opbrak. De oud-wielrenner uit Roelofarendsveen zag het gat met De Graaf in de slotkilometer oplopen tot ruim tien seconden (8.35.07). Borst kansloos op Open NK skeeleren bartlehiem Ruud Borst is er üjdens het Open NK skeeleren niet in geslaagd om in de medailles te vallen. De 25-jarige Leiderdor per. die het skeelercircuit doorgaans mijdt, eindigde afgelopen zaterdag als negende. Specialist Erik Huizebosch was de rapste. De Gramsberger, evenals Borst meer bekend om zijn resultaten bij het marathonschaatser bleef Edward Hagen (Haarlem) en Marcel Oosten uit Gorredijk voor. Leidenaar eerste op bridge-universiade Palermo Friso Zwerver uit Leiden heeft goud gewonnen op de Europese bridge-universiade. Hij maakte deel uit van het Neder landse kwartet dat in de finale in Palermo afgetekend won van gasüand Italië. In de halve finale hadden Zwerver en consorten al afgerekend met Duitsland, dat als derde eindigde. Goud voor korfbalploeg lahti. De Nederlandse korfbalploeg heeft gisteren tijdens de World Games in de Finse stad Lahti goud veroverd. Ook de vijf de en beslissende wedstrijd tegen naaste concurrent België werd gewonnen: 22-16. Het zilver was voor België, Taiwan greep het brons. Gesman en Uljee behouden leiding in uitwedstrijd autosport jakob dekker Berend Gesman en Gaby Ulj ee uit Alphen aan den Rijn hebben in Assen hun leiden de posities in de Pearle Ci troen Saxo Cup behouden. Winnaar van de wedstrijd, onderdeel van de RSG Ra cing Days, werd Egbert Top. Tweede werd Uljee, die daar mee haar Kobus-teamgenoot Gesman aftroefde. Enkele malen per jaar, on der meer tijdens dit door de Duitse ADAC georganiseerde evenement, maken op het TT Circuit van Assen de twee- wielers plaats voor de vier wielers. „Dit is een circuit dat mij eigenlijk heel goed ligt. De snelheden liggen hier aanmerkelijk hoger dan op Zandvoort. Dat maakt het ze ker uitdagender, maar aan de andere kant ook gevaarlij ker". aldus Gesman. „Voor mij ging de start pri ma. Ik vond gelijk aansluiting bij Top. Maar een ronde later remde ik iets te laat in de Na tionale Bocht. Ik raakte even naast de baan en viel terug naar een achtste plaats", al dus de in Haarlem studeren de Alphenaar Gesman. In de resterende ronden vocht hij zich dapper terug en finishte de race als derde. Hoewel Top de nodige punten aan zijn totaal toevoegde, be houdt Gesman de leiding in de Pearle Citroën Saxo Cup. Dezelfde positie bekleedt zijn teamgenote Gaby Uljee in de Citroën Ladies Cup. Ook zij verzilderde aanvan kelijk haar goede startpositie maar verspeelde die door een slippertje naast de baan. Uljee moest als zevende weer aan de race beginnen, maar finishte als tweede. „In de training was ik er in de Ramshoek al eens hard afge gaan. Mijn auto belandde daarbij op de zijkant De monteurs hebben de schade hersteld en zo kon ik mee doen aan de race." Uljee was de beste dame en behoudt de leiding in de Ladies Cup. Ton Kortekaas uit Noordwijkerhout reed een niet minder sterke race en finishte als vierde achter Joost Koenders. De uit Kou dekerk afkomstige Ingeborg Wieten begon goed, maar in de vierde ronde brak de auto van de GTST-ster uit in de chicane, waarna de race voor haar voorbij was. In de Marlboro Renault Megane Trophy ging de zege naar Sebestiaan Bleekemo- len. Noordwijkerhouter Ferry Duivenvoorde spinde in de training. Nu maakt deze klas se gebruik van een gelimi teerd aantal banden per weekeinde. Daarvan ver speelde hij er dus twee in de training. Desondanks eindig de hij als negende. Zevende plaats op NK Triatlon Marianne Vlasveld heeft haar triatlondebuut opgeluisterd met de zevende plaats bij de vrouwen. De triatlete van Lei den Atletiek moest zaterdag in Almere slechts vijf landgenotes en één Duitse laten voorgaan. Bovendien dook Vlasveld bij haar eerste triaüon meteen onder de tien-uurgrens: 9 uur 54 minuten. Vooral het Fietsen ging de voormalige inwoonster van J Oud Ade. die nu in het Friese i Rohel woont, goed af. Zij trap- te 180 kilometer weg in iets meer dan 5 uur, wat een ge- I middelde snelheid van bijna 36 kilometer per uur betekent. Daarna liep zij haar eerste ma rathon in 3 uur 35 minuten. ..Ik achterhaalde Ellen Pierik nog in de slotfase", zei de aan genaam verraste Vlasveld na afloop, „maar zij klopte mij in de sprint om de zesde plaats." Vlasveld, die zich Franse Font Romeu had voorbereid op haa triatlon, schreef haar kelijke prestatie toe ai goede basisconditie en le vocht dat zij rond Alt zich had genomen. helemaal geen trek mei zoete sportdrank, maai kig dwong mijn begelei alles op te drinken. Ano ik het niet volgehoude: Achter Vlasveld twee andere 'Leidse' t zich dapper. De ervan nie Wensveen (Leideii uur 45 minuten nodig kilometer zwemmen, 1 meter fietsen en 42,1' meter hardlopen. Bruins uit Oegstgeest haar debuut een uu; werk. De Alphense 1 Zwieten behoorde tol vallers. Bij de manna Rijnsburger Harco Sd als 22ste over de finish Ploeggenoot achterhaalt Leidenaar wielrennen marc van derjact medewerker Junior Vincent van der Kooij is tijdens een Belgische eendags- wedstrijd van Luik naar La-Glei- ze als tweede geëindigd. Een sterke prestatie van de 18-jarige Leidenaar, maar wel een waar aan hij minder plezierige herin neringen overhoudt. De Meren- wijker, die deel uitmaakt van de nationale juniorenselectie, werd na een kilometerslange solo bij gehaald en verslagen door zijn ploeggenoot Roel Egelmeers. Van der Kooij Finishte afgelo pen vrijdag in de Omloop 't Volk als laatste van een kop groep van zestien renners. Toen zat hij er met nog 10 kilometer voor de boeg volledig doorheen. Gisteren had de Leidenaar in eens weer vleugels. Hij reed na 40 kilometer met zes concur renten weg uit het peloton. Half koers was de voorsprong opge lopen naar bijna twee minuten. Van der Kooij: „Op de zwaarste klim ben ik weggesprongen. Ik reed op het buitenblad, de an deren op het binnenblad. Bo venaan had ik al veertig secon den te pakken." In één van de haarspeldboch ten van de afdaling ontdekte Van der Kooij tot zijn verbazing ploeggenoot Egelmeers als de enige renner in de achtervol ging. De Oplooër demarreerde op 400 meter van de meet weg van zijn moegestreden mede vluchter en zegevierde na 114 klimkilometers. „Maassen zei achteraf dat hij hem n genhouden omdat 1 reed. Maar hij had i niet achter mij aan gaan. Ik heb tenslotte noeg voor hem gewe der Kooij greep wel det Astrid van Tol heefi een podiumplaats vert Nieuwveense, lid vac Aarse Hartol-ploeg, matige seizoen daan enige glans. Op het cours in Heerhugowa afgelopen zaterdagmi leen rassprintster Sissy beek (Schijndel) rappe kilometer maakte Van het karwei vakkundig J tegen haar moet spn' weet je dat je het moei) Daarom ben ik dik K aldus Van Tol. Grimbfl het dagsucces van Ha haar wiel als derde ove te drukken. De voltall reist morgen af naar 0 Daar slaat een zware m se etappewedstrijd op gramma. Piet de Ridder en' der Plas misten in H waard net het podiui de wedstrijd voor cylt ven en veteranen. Del* kers moesten na 501 genoegen nemen met sen vier en zeven. Elite Ronald van der Tang hout kwam in de Rc Nispen (100 kilometer) der dan de achtste stek cricket anton diedrich medewerker Twee wedstrijden voor het ein de van het seizoen zijn de crick eters van Ajax (L) zeker van de gradatie uit de Eerste Klasse. Gisteren werd verloren van koploper Kon. Utile Dulci/De- venter, dat kampioen werd. UD kwam aan bat tot 281 runs voor drie wickets, Ajax stelde daar slechts 69 all out tegenover. Op de mooie graspitch van Deventer verkoos de thuisploeg na een gewonnen toss eerst te batten. Het zag er geen mo ment naar uit, dat de aanval van Ajax greep zou kunnen krij gen op de sterkste slagploeg van deze klasse. Met drie voor malig internationals en diverse ex-hoofdklassespelers in de ge lederen hield UD het scorings- tempo hoog. Het eerste wicket viel op 62 runs, het tweede pas bij 101 runs. Daarna was het heel lang wachten op een vol gend succes. Pas in de laatste van de toegestane 55 -overs werd nog een batsman ingere kend. Intussen was de score op gelopen tot 274, en twee ballen later prijkten er zelfs 281 runs op het bord. Drie Deventenaren bereikten de 50, Bart Kuylman zelfs een century: hij bleef met 115 runs not out. Anton Jacobs, Lantra Fernando en Oscar Bockstart namen ieder een wic ket. Aan de batsmen van Ajax was nu de schier onmogelijke taak om dat totaal te passeren tegen een aanval met als belangrijkste troef Roydon Hayes. De Nieuw- Zeelander is de snelste bowler in de Eerste Klasse. Na zes overs had Ajax echter al 27 runs op het bord en nog geen wicket verloren. Maar in de zevende over was Hayes blijkbaar warm- gedraaid: hij ruimde in opeen volgende ballen de wickets op van Mark Verbeek en Aat van de Polder. Een over later pakte Kuylman het wicket van Fer nando en daarna was het snel gedaan met de aspiraties van Ajax. Met de score op 69 viel het tiende en laatste wicket, ge bowld door Hayes, die de in ning afsloot met vijf wickets voor 21 runs. Topscorer voor Ajax was Clive Tyrer met 17. Na afloop van de wedstrijd werd de thuisclub uitgebreid gefêteerd vanwege de behaalde titel. Voor de Leidenaars, die een dergelijk tafereel de laatste drie seizoenen ook mochten meemaken, maar dan aan de goede kant van de ranglijst, was dit een moeilijk moment. Vol gens aanvoerder Dirk Hensel heeft de ploeg degradatie gro tendeels aan zichzelf te wijten. „Als je de ploegen in de eerste klasse bekijkt, dan hebben wij genoeg kwaliteit in huis om mee te kunnen spelen op dit ni veau. Afgezien dan van UD, dat duidelijk te sterk was." Ajax had dit seizoen de pech dat de Hoofdklasse wordt terugge bracht van 12 tot 10 ploegen, waardoor ook in de eerste ldas- se een versterkte degradatiere geling geldt. „Ja, dat is natuur lijk jammer, want laatste wor den we niet. Ik heb er alle ver trouwen in dat we Asian nog een keer kunnen verslaan", al dus Hensel. Maar aan die een malige regeling wil hij de terug val naar de Overgangsklasse niet toeschrijven, evenmin als aan het vertrek van drie sterke spelers na het vorige seizoen. Toen vertrok onder anderen coach Tony Opatha naar het Rotterdamse VOC. „We hebben gewoon niet goed gespeeld dit jaar. De kwaliteit is er, de inzet zeker ook, maar we missen misschien de ervaring op dit ni veau om op beslissende mo menten wedstrijden naar ons toe te trekken." Alpheuse sprinter gaat atletiek serieuzer benaderen marc van der jact medewerker Martijn Ungerer gaat zich met meer inzet richten op zijn sprintcarrière. De jonge adeet van het Alphense AAV '36 heeft die conclusie getrokken na zijn optreden vorige week woensdag tijdens het Grand Prix-atietiek- gala in Zürich. Daar liep hij met andere jeugdige sprinttalenten uit Europa voor ruim 24.000 toeschouwers op de 100 meter tegen 'King' Carl Lewis, die be zig is met zijn afscheidstoumee. „Dit heeft me de drive gegeven om voor het hoogst haalbare te gaan", aldus Ungerer. Ungerer stond eind vorige maand tijdens het EK voor ju nioren in het Sloveense Ljublja na in twee individuele finales. De meervoudige nationale ju- niorenkampioen snelde zowel op de 100 meter als op de dub bele sprintafstand naar de vijfde plaats. Daarmee 'kwalificeerde' de rappe lichtgewicht, die be kendstaat om zijn razendsnelle start gevolgd door een hoge pasfrequentie, zich zonder het te weten voor een race tegen Lewis. De oudgediende uit de Verenigde Staten wilde in Zü rich immers strijden tegen de sprinters van de toekomst. En dus verscheen ook de 19-jarige Alphenaar tijdens de tot de Gol den Four-serie behorende GP- meeting in het voorprogramma van de 100 meter. Ungerer onderbrak zijn va kantie om deel te kunnen ne men aan de opmerkelijke krachtmeting in Zwitserland. Bij het inlopen stond hij oog in oog met de kanonnen van het ko ningsnummer. Mannen als Maurice Greene en Ato Boldon, de nummers één en vijf van het recent in Athene gehouden we reldkampioenschap. „Ik heb nog kort met Greene en Boldon gesproken", aldus Ungerer. „Ze vroegen naar mijn beste tijd op de 100 meter. Toen ik 10,52 zei, Martijn Ungerer, op de foto rechts naast Carl Lewis, kreeg in Zürich de drive om door te gaan na tegen de sprintheid te hebben gelopen, foto epa was het antwoord: Dat stelt wei nig voor hè? Tsja... Ik heb wat langer gepraat met Frank Fre dericks. Dat was leuk, omdat hij ook aardig goed Nederlands spreekt." De blessuregevoelige AAV'er mocht zich in Zürich even reke nen tot de groep van atletenbe- geleider Jos Hermens. „Bij het avondmaal zat ik ineens naast Haile Gbreselassie, die die avond een wereldrecord liep. Dat is dan wel even slikken." Ungerer scherpte dit seizoen het nationaal juniorenrecord op de 100 meter aan tot 10,52. Tij dens het EK liep hij de 200 me ter in 21,34, volgens de laatste berichten eenduizendste van een seconde boven de beste tijd ooit door een Nederlandse ju nior gerealiseerd. Maar het ta lent kwam er in het Letzigrund- stadion niet aan te pas. Ungerer finishte beneden zijn kunnen als zesde in 10,73. Ver achter de winnaar en Europees junioren kampioen Dwain Chambers uit Groot-Brittanië, die ook Lewis (vierde in 10,51) klopte. „Die tijd in Zürich deed er absoluut niet toe. Het ging om het mee maken van het evenement. Al leen al al die mensen op de tri bunes." Wellicht had Ungerer een be tere tijd op de klokken gezet als hij zich meer op de wedstrijd had gericht. Toen de Alphenaar in beeld verscheen en voorge steld werd, deelde hij spontaan handkusjes naar het publiek uit. Een gebaar dat gerenommeerde sprinters doorgaans pas na een gewonnen race maken. Een paar maanden geleden viel er nog twijfel te bespeuren bij Ungerer. „Ik ben niet een persoon die kan doorzetten. Ik bedoel dat ik waarschijnlijk eer der dan anderen geneigd ben om te stoppen als het minder gaat", zo zei hij. Nu bekijkt de AAV'er, die een aanbod van Harvard University voor een scholarship naast zich neerleg de, alles anders. „Ik heb nu zo'n gebeurtenis meegemaakt en ben totaal verkocht. Als je dat mag beleven, dan is dat prach tig. Maar om verder te komen, moet ik meer kracht krijgen. Kijk maar hier en hier", zegt hij, wijzend naar zijn lichaam. „Daar zit te weinig." Daarom gaat Ungerer het komende jaar twee keer per week aan kracht training doen bij Cees ten Broe- ke, zijn trainer bij AAV'36. „Want verder vertrouw ik hele maal niemand." 'Stoomlocomotief Van der Marei gesloopt in 'intelligent sportweer' De winnaar sprak van 'intelligent sportweer'. Warm, drukkend. Omstandigheden waarin een slimme aanpak zich uitbetaalt. Op tijd drinken, krachten sparen. En om dat de winnaar altijd gelijk heeft, ontvouwde Frank Hei doorn na afloop met genoegen het juiste strijdplan. ,,Drie minuten pakken op Jan van der Marei bij het zwemmen, hem laten uitrazen op de fiets en in de marathon toe slaan." almere pim van esschoten gpd-verslaggever Aldus geschiedde. Maar tijdens de ruim acht lange uren was er nooit een moment, dat Hei doorn tevreden kon toezien hoe lekker alles volgens plan verliep. Voor hem viel er niets te genie ten. „Nou, twee seconden toen ik wegliep bij Van der Marei. En toen ik mijn voet over de finish zette." De cynische ondertoon was veelzeggend. Heidoorn, de prof uit Huizen, sprak met ontzag over de krachten van Van der Marei, de man uit Ter Aar die elke maandagmorgen naar het Duitse Offenbach vliegt voor een vijfdaagse werkweek. Niet, dat hij daardoor minder goed zou zijn voorbereid. „Je krijgt alleen minder rust tussen trai ningen door." Heidoorn zou het nooit zo kunnen. „Blijkbaar zijn we ver schillend geboren. Jan heeft een sterk spiergestel. hij is als een stoomlocomotief. Ik heb andere talenten, ik kan heel diep gaan. Heldoom wist dat er grenzen overschreden moesten worden om te winnen. En winnen is voor hem noodzaak. Als prof is hij afhankelijk van de winstpre mies en ook zijn sponsorcon tract is gekoppeld aan resultaat. Voor die situatie heeft hij be wust gekozen. .Anderen volgen voor het traject van ondersteu ning via NOCNSF. Ik niet. Dat heeft toch iets van een staatsa- mateur." Een keuze met risico's. Vorig jaar won hij op Lanzerote en pakte vervolgens te snel de trai ning weer op. Blessures waren het gevolg, Almere moest hij la ten schieten. Tot zijn verbazing kreeg hij in de afgelopen winter allerlei banen aangeboden. „Misschien hadden ze geen ver trouwen meer in me." Zijn gevecht met Van der Ma- rel was precies waarop de orga nisatie van de Holland Triathlon had gemikt. Ook de Duitser Stefan Holzner en de Zwitser Olivier Bemhard moes ten meedoen aan het spel, waarin de triatleten elkaar opja gen naar een tijd onder de ma gische grens van acht uur. Maar Bemhard viel al vroeg op de fiets geblesseerd (zitvlak) uit. Holzner haakte in de eerste me ters van de marathon af. Met de extra premie in de vorm van een auto maakte 'Al mere' de ambities duidelijk. De Holland Triathlon wil niet afha ken in de strijd met het Duitse Roth om de titel van snelste tri atlon. Daarom ook was 'Almere' er veel aan gelegen de Belgische superatieet Luc van Hierde naar de polder te halen. Maar de we reldkampioen en winnaar van de Ironman in Hawaii koos voor Roth. een maand terug. Hij ves tigde daar prompt een nieuw wereldrecord met 7.50,27 en in zijn kielzog bleven ook de Duit sers Zack, Leder en Hellriegel onder de acht uur. Achter de vijf beste tijden ooit staat nu de naam van 'Roth' Pas de zesde tijd (8.01,13; Van der Marei 1996) is verbonden aan de Holland Triathlon. Dat steekt in Almere, waar zelfs minder vleiend over de Duitse wedstrijd wordt gesproken. De fietsafstand zou er de 180 kilo meter niet halen, het zwemmen gebeurt in een rivier met de stroom mee. Maar Heidoorn zei: „Iedereen wijst naar elkaar, maar het parkoers van Roth zit wel vol met bergen." Almere kreeg niet de begeer de tijd onder de acht uur. Hei doorn bleef steken op 8.02,58. Wel werd de Holland Triathlon een fascinerend gevecht tussen Neerlands sterksten. Een uit puttingslag. die om mentale kracht vroeg. Heidoorn zat al dik vier minu ten op de fiets, toen Van der Marei uit het Gooimeer stapte Na 90 kilometer was hij terug. „Op dat moment had ik het ge voel dat alles nog mogelijk was." Acht koplopers Fietsten daar na volgens de nieuwe regels 'in lijn', met steeds tien meter daartussen. Heidoorn had lang krachten kunnen sparen, de hartslagmeter nauwlettend in de gaten houdend. „Maar ik heb niet gewacht op Van der Marei. Dat doet niemand." Dik vijftig kilometer lang 'her stelde' Van der Marei in de groep. Daarna plaatste de beste fietser van het veld demarrages, waarop een wielrenner trots zou zijn, aldus Heidoorn. „Iedereen zat dood. Als hij stil viel, viel ie dereen stil. Soms dacht ik: als dit tien minuten zo aanhoudt, moet ik lossen. Maar gelukkig duurde het dan maar negen mi nuten."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16