eidsch Dagblad Positie van Karadzic wankelt Veerboot zaait paniek aan Britse kust farco bedankt fans uper Cup blijft in ArenA reldkamp wint wielerkoers ooligans-proces in aarlem begonnen ommodore vraagt itstel van betaling Vliegende honden en ridders te paard AZL in project voor jonge reumapatiënten Rustige dag op de beurs TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. OPGERICHT 1 MAART 1860 ICHT Marco de Ridder be llet de Katwijk-supporters in Utrechtse stadion Nieuw s Igenwaard. Katwijk verloor duel om de Amstel Cup van Utrecht weliswaar met 5-4, 40?( ar leverde tegen de eredivi- mist lange tijd goede tegen- nd. Katwijk speelt in een lie met FC Utrecht, Noord- 47) k, Haarlem en FC Dordrecht twee plaatsen in de volgen ronde van het bekertoernooi. FOTO KEES VAN HOOGDALEM LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Buitenland 1 Kerk en Samenleving Cultuur en Kunst Heroïne-experiment minister Borst staat op de tocht ISTERDAM GPD orde wedstrijd tussen PSV Roda JC om de Johan a^iijff-schaai zat de ArenA g niet half vol. Toch over- egt de KNVB niet om de ats van handeling voort- te laten afhangen van de 'lnemende clubs, aldus evan Eijden, directeur be id voetbal van de. KNVB. t is de bedoeling dat derge- je wedstrijden traditie wor- M n. Daarom is gekozen voor i vaste plaats. De bekerfi le blijft in Rotterdam, de Drmalige Super Cup in Am- irdam. „De eindstrijd van K "beker vorig seizoen tussen iaën Heerenveen in de h ip was een doorslaand suc- B Het kan daarom best", UNS zei Van Eijden. Dat de belangstelling voor de wedstrijd, die door PSV met 3-1 werd gewonnen, tegenviel lag volgens hem voor een deel aan 'organisatorische' proble men. Zo weigerden veel sup porters van PSV aanvankelijk te komen, omdat er voor hen slechts kaarten voor het tribu nedeel achter het doel be schikbaar waren. Ze wilden aan de lange zijde zitten. Wel zaten spelers van alle be taalde clubs uit Nederland in de ArenA. De KNVB had alle profselecties uitgenodigd. Na afloop werd voor de voetbal lers, medewerkers en be stuurders van de clubs het Openingsfeest getaald Voet bal gehouden. ge* rt Veldkamp heeft zaterdag een wielerkoers voor erenners zonder contract vonnen. De schaatsende igenaar, volgend jaar bij de yrapische Spelen in Naga- actief voor België, won de ote Prijs Café Reedijk. Na 120 kilometer versloeg hij een Belgische medevluchter. Het duo was vijf kilometer voor het einde uit een kopgroep van twaalf vluchters ontsnapt. De wielerkoersen vormen voor Veldkamp een voor naam onderdeel in zijn voor bereiding op het olympisch schaatsseizoen. Mir-commandant wil geen zondebok zijn Stankoverlast in Rijnmond 1 fitbank ii vesting veranderd ir zware bewaking is van gen bij de rechtbank in riem het proces begonnen i veertien Feyenoord-hool- die betrokken waren bij dslag met Ajax-supporters ieverwijk. De verdachten It openlijke geweldpleging, 'plegen van doodslag en name aan een criminele or- iatie ten laste gelegd, de massale vechtpartij op aart tussen aanhangers van clubs kwam de Amster- mer Carlo Picornie om het Volgens het sectierapport leed de Ajax-fan aan een '1-s binatie van hersenletsel en •teken. Het openbaar mi lde (OM) houdt de veertien ichten daarvoor collectief itwoordelijk. politie heeft de rechtbank it centrum van de stad ver- 'd in een vesting. Zowel pe voor- als aan de achter waar de verdachten wor- ler rond het gebouw, en •innen is veel politie. On- ien ook Rotterdamse agen- die eventueel aanwezige Rondrit pelgrimsbeeld Q Madonna van Fatima ten U) einde Elvisfans herdenken King massaal jAAGGPD computerproducent en - •eiketen Commodore heeft laag uitstel van betaling |evraagd. In Nederland telt A 35 winkels en een fabriek Nieuw-Vennep, waar de puters van het eigen merk len geassembleerd. )mmodore is een voortzet- van de Nederlandse tak van v°rig jaar failliet verklaarde se bedrijf Escom AG. Het erlandse Escom vroeg bij faillissement ook surseance om de leveranciers van de 'raden weg te houden en de -■ememing te verzelfstandi- I3lt^at 'onc!er cle naam pimodore) met hulp van de i geldschieters Halder Invest ments en Alpinvest. die een be lang van 37,5 procent namen. De rest werd door het manage ment overgenomen. De inzakkende computer- markt en met de duurdere dol lar speelden het bedrijf dit jaar echter parten. Een met veel fan fare aangekondigde overname door de Bossche computerfa brikant Tulip ketste op het laatste moment af. De directie/aandeelhouders van Commodore hebben laten weten nog steeds mogelijkhe den te zien voor het bedrijf en de komende dagen door te gaan met het zoeken naar een finan- SCHIEDAM ANP De milieudienst Rijnmond DCMR heeft vanmorgen twee stankcodes afgekondigd voor de Rijnmond. Omdat het nauwe lijks waait blijft stank hangen. Vanmorgen zijn al diverse klachten binnengekomen en stankverwekkende activiteiten van bedrijven zijn dan ook aan banden gelegd. Er zijn vanmorgen al twintig klachten binnengekomen op de meldkamer van de milieu dienst. De meeste mensen kla gen over een chemische of chloorlucht. Voor het gebied ten westen van de Calandbrug is stankcode 1 afgekondigd. Dat betekent dat bedrijven extra moeten opletten bij stankverwekkend werk, en dat zij bovendien aan de milieudienst moeten doorgeven wanneer zij stinkende produc ten willen verladen. Voor het gebied ten oosten van de Calandbrug is een zwaardere code van kracht: stankcode 2. Schoonmaakwerk - zaamheden, en het starten en stoppen van fabrieken worden uitgesteld. Bovendien mogen producten alleen maar lang zaam verladen worden. Contro leurs van de DCMR gaan steek proefsgewijs controleren of de vereiste maatregelen genomen zijn. HET WOORD IS AAN Lavater Wie niet de vreugde kent om goede daden van anderen, zal zelf tot geen goede da den in staat zijn. leiden» Een voorstelling van Theatergroep Hilaria trok gisteren velen naar het openluchtheater in de Leidse Hout waar eerst 'vliegende' honden en' daarna ridders te paard de rust in het park verstoorden met het nodige gooi- en smijtwerk. Een meisje in het publiek reikte een van de ridders een roos aan, voordat hij zich in harnas en volledige wapenuitrusting in de strijd stortte. Pagina 21: Theatergroep Hilaria nog te veel straattheater. FOTO TACO VAN DER EB Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad NAVO voorkomt treffen in Republika Srpska RTV/programma's11 Sport13 t/m 20 Strips22 De dagen van de voormalige Bosnisch-Servische presi dent Radovan Karadzic lijken geteld. Het afgelopen weekeinde voerde Washington de druk op de wegens oorlogsmisdaden gezochte Karadzic op en liep een aan tal vooraanstaande politici over naar het kamp van Ka radzic' rivale Biljana Plasvic. Daarmee bereikte de machtsstrijd in de Republika Srpska een hoogtepunt. BELCRADO-BANJA LUKA ANP-Rtr-AFP af, uit protest tegen de uitspraak van het constitutionele hof. Dat Twee vice-premiers* en zeven verklaarde de ontbinding door functionarissen van de regeren- president Plavsic van het door de partij in de Bosnisch-Servi- Karadzic' haviken gedomineer- sche Republiek traden zaterdag de parlement ongeldig. Vanuit de VS klinkt steeds harder de roep om Karadzic aan te pakken. „Zijn aanwezigheid vormt een probleem. Hij moet voor de rechter worden ge bracht", aldus president Clin tons veiligheidsadviseur Berger. Washington en andere wes terse regeringen hebben de zij de van Plavsic gekozen, omdat zij wel zou willen meewerken aan de uitvoering van de vre desakkoorden van Dayton. Die voorzien onder meer in bestraf fing van oorlogsmisdadigers door het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. De Sunday Times meldde dat een luchtmobiele eenheid van de NAVO in de bergen ten noor den van Pale bezig is met oefe ningen om de ex-president in te rekenen. Ai eerder werd van het speciale commando gewag ge maakt, maar het was nog niet bekend dat de commando-een heid zich al in het gebied be vond. Gisteren imponeerde de NAVO-troepenmacht SFOR door in Banja Luka tussenbeide te komen, toen pro-Plavsic een heden het hoofdbureau van po litie bezetten en zich keerden tegen de pro-Karadzic politie macht. Met pantservoertuigen, gevechtshelikopters en scherp schutters voorkwamen de NAVO-militairen een mogelijk treffen. De pro-Plasvic eenhe den waren het bureau binnen gevallen, omdat daar volgens hen telefoongesprekken van de president worden afgeluisterd en faxboodschappen worden onderschept. Feyenoordsupporters moeten kunnen herkennen. Van een massale opkomst van Ajax- of Feyenoord-supporters is overi gens geen sprake, al was de po litie daar vooraf wel bang voor. In de rechtbank zitten voorna melijk familieleden van de ver dachten. Het OM wil de veertien Feye- noorders, die vandaag, morgen, donderdag en vrijdag voor de rechtbank moeten verschijnen, ook veroordeeld zien voor deel name aan een criminele organi satie. Volgens justitie kan de harde kern van voetbalvandalen beschouwd worden als crimine le organisatie omdat de geweld dadige confrontaties met ande re supporters van tevoren wor den gepland. Behalve de veertien Feye- noorders die deze week voor de meervoudige kamer van de rechtbank terechtstaan moeten binnenkort ook enkele tiental len voetbalvandalen die bij de rellen in Beverwijk betrokken waren voor de politierechter verschijnen. Feyenoord heeft al aangekondigd iedereep die wordt veroordeeld voortaan uit het stadion te zullen weren. alphen aan den run» Een nieuw schooljaar, een nieuwe start. Kinderen van de islamitische basisschool An Noer aan het Marsdiep in Alphen aan den Rijn werpen voorde eerste schooldag begint een blik in hun nieuwe klas. Vorig jaar verloor de school de dependance in de Diamantstraat door een brand. An Noer heeft nu tijdelijk extra lokaalruimte van de Hobbitburcht. Het pand aan het Marsdiep wordt dit jaar uitgebreid met extra lokalen, zodat straks weer alle kinderen in een gebouw terecht kunnen. FOTO HENK BOUWMAN Grote catamaran Stena Line zorgt voor metershoge golven op strand Behandeling door beenmergtransplantatie het is volgens de hoogleraar nog te vroeg om te zeggen of de nieuwe methode werkt. Beenmergtransplantatie werd tot nu toe onder meer toegepast bij leukemie en multiple sclero se. Bij reuma gaat het om auto- loge transplantatie. Dat wil zeg gen dat er geen donor aan te pas komt, maar dat eigen li chaamscellen van de patiënt worden gebruikt. Deze cellen worden intensief behandeld en teruggeplaatst. De bedoeling is, aldus Vossen, om het immunologisch geheu gen van de witte bloedcellen te wissen. In de hoop dat de eigen gewrichten voortaan met rust worden gelaten. De transplan tatie is een zware ingreep, die gepaard gaat met een zekere chemokuur en bestraling om het in de war geraakte immuno logisch systeem in het hele li chaam aan te pakken. leiden «anp Drie ziekenhuizen in de Rand stad gaan ernstig reumatische kinderen behandelen met been mergtransplantatie. Deze nieu we methode heeft de financiële steun van het Nederlandse Reu mafonds gekregen. Aan het pro ject, dat vier jaar zal duren, ne men het Academisch Zieken huis Leiden, het Wilhelmina Kinderziekenhuis Utrecht en het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam deel. Het gaat om jonge, ernstig zieke patiënten, waarbij de klassieke behande ling met ontstekingremmers niet aanslaat. Volgens de Leidse kinderarts prof.dr. J. Vossen gaat het in het project naar schatting om zo'n twaalf kinderen per jaar. De eer ste twee kinderen hebben deze zomer in Utrecht zo'n behande ling ondergaan. De transplanta ties1 zijn goed verlopen, maar De kortingsbon betreft een optreden morgenavond van het Deens universiteitskoor, dat a capella zingt in de Leid se Pieterskerk. amsterdam anp Na de flinke koersdalingen vori ge week lijkt de Amsterdamse beurs vandaag weer wat tot rust te komen. Hoewel de koersen vanmorgen kort na de opening opnieuw licht daalden, was er geen sprake van paniek. „Het ziet ernaar uit dat de boel zich stabiliseert", zei een handelaar aan het eind van de morgen. De AEX Amsterdam Exchan ges, het overkoepelend orgaan van de aandelen- en optiebeurs, had gisteren al laten weten dat het niet rekende op een herha ling van vorige week. Afgelöpen vrijdag liepen op de Optiebeurs al verschillende optie-contrac ten af zonder al te veel grote problemen, zei een woordvoer der gisteren. Ook andere beurswaarnemers verwachtten gisteren geen vuurwerk. Weliswaar zakte Wall Street afgelopen vrijdag met bij na 250 punten, maar dat was slechts drie procent. „Het is ook veel te hard omhoog gegaan. Toen de AEX door de 900-pun- tengrens brak, werd er al gezegd dat dat te gek was. Nu de AEX in de afgelopen week met tien procent is gedaald, verwacht ik wel dat iedereen even na gaat denken over de markt", aldus een analist. De koersdaling is immers ook een impuls om te kopen. .Als je slim bent, kun je nu goedkope stukken makkelijk uit de markt halen", zei een handelaar vanmorgen. HARWICH/RIJSWIJK ANP De supermoderne, snelle catamaran, die eerder dit jaar de veerdienst tussen Hoek van Holland eri Engeland overnam, zaait paniek aan de Britse kust. Het schip veroor zaakt hoge golven die mensen in zee sleu ren en strandtenten verwoesten. Volgens de krant The Independent On Sunday veroorzaakt de boot Discovery van de Stena-lijndienst meer dan drie meter ho ge golven. In Felixstowe in het graafschap Suffolk sloegen onlangs badgasten op de vlucht toen zo'n hoge golf ineens opdook uit een gladde zee. Het water rees hoger dan het normale hoogwaterpeil en over spoelde de strandpromenade. Kinderkleding werd weggespoeld, een strandbarbecue ruw verstoord. Een bejaard echtpaar dat op een bank zat, kwam tot de schouders in het water te staan. In een res taurant aan }iet strand werd het eten van tafel gespoeld. Eerder deze maand werd een vrouw die aan het strand van Aldeburgh wandelde, gegrepen door een golf en meegesleurd in zee. Zij slaagde erin zwemmend weer het land te bereiken. Zij liep kneuzingen en blauwe plekken op. Er zijn inmiddels waar schuwingsborden opgehangen voor 'Unex pected Wave Action'. De Stena Discovery is de grootste hoge- snelheidsveerboot ter wereld. Hij kan twee duizend passagiers en meer dan 370 auto's vervoeren en bereikt topsnelheden van 75 kilometer per uur. De veerbootmaatschappij zoekt in over leg met de havenautoriteiten naar alterna tieve routes waarop minder goIfslagoverlast wordt veroorzaakt. Er is een deskundige uit Noorwegen overgevlogen die een oplossing voor het probleem moet zoeken. Uit een stankklachtenoverzicht van de Milieudienst Rijnmond in juli bleek dat in woners van Hoek van Holland zeventig keer hadden geklaagd over de stank van de uit laatgassen die de Discovery verspreidt. De rederij zegde toe het probleem te zullen verhelpen. i Naam: Postcode: Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Tel: - (Xv.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik ntijn abonnement: iO Per maand Per kwartaal Oautomatisch (I. 92,05) i l automatisch if 31,95) Oacceptgiro (f. 93.115) W l Nr. bank/giro-Handtekening:i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ïvelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28 030 8 '712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1