VN willen spoedoverleg over Afrika J jurkse politie slaags met fundamentalisten Buitenland Cypriotische leiders zonder afspraak uiteen Castro wilde duizend kernraketten op Cuba Bert Ernie moeten vredesproces redden Middeleeuws Brugge op strand Zeebrugge s doden bij schietpartij in Albanië Honderdduizenden vluchtelingen in Congo's, Gabon, Tanzania, Burundi en Rwanda Het VN-Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen (UNHCR) heeft opgeroepen tot een spoedconferentie over de groeiende crisis rond de honderdduizenden vluchtelingen in de landen rond de Grote Meren in Cen- traal-Afrilca. Hoge Commissaris Sadako Ogata heeft de crisis inmiddels besproken met secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties en de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE). UNHCR-woordvoerster Pam O'Toole zei dat de conferentie hopelijk binnen een maand in Afrika kan worden gehouden. „Hoewel er personen onder de vluchtelingen kunnen zitten die iets te maken hebben met de Rwandese genocide, zijn er ook onschuldige mannen, vrouwen en kinderen die wanhopig hulp en internationale bescherming nodig hebbenaldus O'Toole. De ontwikkelingen rondom de Grote Meren hebben de VN zeer gealarmeerd: In Congo (het voormalige Zaï re) worden 200.000 Rwandese Hutu's vermist en er zijn aan houdende berichten over ver volging en moordpartijen in de ontoegankelijke junglegebie- den. Zo'n 850.000 Rwandese vluchtelingen zouden de afgelo pen maanden naar Rwanda zijn teruggekeerd. Volgens de rege ring van president Laurent Ka bila, die de Tutsi-regering in Rwanda steunt, bevinden zich onder de Hutu's in zijn land mogelijk extremisten die be trokken zijn bij gevechten. Als het UNHCR zijn repatriërings- programma niet versneld uit voert dreigt Kabila zijn eigen 'humanitaire repatriëring' te beginnen. In de Republiek Congo zitten zeker 12.000 Rwandese vluchte lingen vast wegens de daar in juni uitgebroken strijd. Hulp verleners maken in het bijzon der zorgen over tweeduizend vluchtelingen in de frontlijnstad Bilolo, op veertig kilometer ten noorden van Brazzaville. In Gabon heeft het UNHCR de gedwongen en in het geheim uitgevoerde deportatie van 168 Ruandezen naar hun vaderland veroordeeld. Meer dan honderd mannen, veelal soldaten van de voormalige Hutu-regering, wer den direct bij aankomst in Kiga li aangehouden. Over hun lot is niets bekend. In Tanzania namen 30.000 Rwandezen in december de be nen uit de vluchtelingenkam pen om te voorkomen dat ze te ruggestuurd werden. Er zijn be richten dat ze nu opgepakt en teruggestuurd worden. In Burundi hebben volgens het Wereldvoedselprogramma (WHO) 600.000 mensen drin gend behoefte aan voedselhulp. De ergste honger wordt volgens de WHO geleden in de 'hergroe peringskampen', die voor Hu tu's zijn ingericht door de Tutsi- regering. Volgens de regering zijn de kampen noodzakelijk om de Hutu's te beschermen: anderen zeggen dat hiermee ge probeerd wordt de Hutu-rebel- ien te isoleren. Etnische strijd in Burundi heeft sinds 1993 aan 150.000 mensen het leven ge kost. Ook in Rwanda houden de et nische spanningen aan. Zeker tweeduizend mensen kwamen de afgelopen drie maanden om het leven, maar ondanks de problemen gaat de repatriëring van Hutu-vluchtelingen uit Congo door. Het UNHCR doet een beroep op Rwanda de vijf duizend Burundese vluchtelin gen niet terug te sturen. Partijen houden vast aan oiule standpunten De onderhandelingen tussen de Grieks-Cypriotische president Glafcos Clerides en de Turks- Cypriotische leider Rauf Denktash zijn gisteren zonder resultaat geschorst. Bij de ge sprekken in een afgelegen hotel in het dorp Glion, vlakbij het Zwitserse Montreux, is niet eens overeenstemming bereikt over een datum voor een volgende onderhandelingsronde. Clerides dreigde na afloop dat de Grieks-Cyprioten zich terug trekken uit de onderhandelin gen met de Turks-Cyprioten als de onderhandelingen over toe treding tot de EU niet zoals ge pland begin volgend jaar van start gaan. Denktash wil juist niet meer meedoen aan het vre desproces als die onderhande lingen wèl van start gaan. Denktash zei dat de Grieks- Cyprioten de gesprekken blok keren door de soeveriniteit van de Turks-Cypriotische republiek niet te erkennen. Hij beschul digde de EU ervan een 'bom' te hebben gegooid in het vredes proces door toetredingsonder handelingen aan te bieden aan de Grieks-Cypriotische regering, die door de internationale ge meenschap met uitzondering van Turkije, wordt erkend als vertegenwoordiger van heel Cy prus. Beide partijen hebben elkaar eerder ervan beschuldigd een overeenkomst te blokkeren en sinds meer dan twintig jaar op dezelfde standpunten te blijven hameren. Cyprus is verdeeld sinds Turkije in 1974 het noor den van het eiland binnenviel. Bestuurlijke chaos dreigt in republiek Srpska BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT De nu al weken durende machtsstrijd in de Republika Srpska (RS), het Servische deel van Bosnië, dreigt uit te mon den in totale bestuurlijke chaos. Gisteravond stelde het Consti tutionele Hof van de Republika Srpska president Biljana Plavsic in het ongelijk. Haar besluit om het parlement te ontbinden en vervroegde verkiezingen uit td schrijven, is volgens een verkla ring van het hof niet in overeen stemming met de grondwet van de Republika Srpska. De uitspraak komt niet als verrassing, want het Constitu tionele Hof wordt vrijwel uit sluitend bevolkt door aanhan gers van de vroegere president Radovan Karadzic en de verte genwoordiger van de Serviërs in het collectieve presidentschap van Bosnië, Momcilo Krajisnik. Met hen is president Plavsic sinds enkele maanden in een machtsstrijd gewikkeld. De Cubaanse president Fidel Castro zag de Sovjet-raketten die Moskou begin jaren zestig op zijn eiland installeerde als een soort superwapen om de Amerikanen van zich af te hou den. Hij vroeg Moskou in eerste instantie om zeker duizend voor nucleaire ladingen geschikte ra ketten en was kwaad dat de Sovjet-Unie er maar veertig wil de installeren. Dit blijkt uit gis teren door de Franse krant Le Monde gepubliceerde Ameri kaanse geheime documenten over de Cuba-crisis in 1962, die de wereld op de rand van een nucleaire oorlog bracht. Nadat de Sovjetunie de bluf poker met de Verenigde Staten had verloren en de raketten op Cuba weghaalde probeerde Castro tevergeefs Moskou op andere gedachten te brengen. Hij toonde zich bereid Cuba op te offeren. „We wisten dat we het spel der doden zouden spe len en we waren vastbesloten dat spel te spelen", aldus Castro in een geheime toespraak voor het Centraal Comité van de communistische partij in 1968, waar hij de crisis besprak. De door Le Monde gepubli ceerde documenten bevatten naast Castro's zienswijze van de crisis tevens openbaar gemaak te opnames van gesprekken die de toenmalige Amerikaanse president John F. Kennedy voerde met zijn adviseurs. Le Monde kreeg de documenten van de Franse academicus Vin cent Touze. Volgens Castro reageerde zijn land kalm op de crisis en wer den er zelfs grappen gemaakt. „We namen het idee dat we van de aardbodem konden verdwij nen niet licht op. Het was een zeer interessante zaak omdat we in het voorvertrek van de holocaust zaten en we grappen maakten", aldus Castro volgens de documenten. De Cuba-crisis begon op 22 oktober 1962 nadat Kennedy bekend had gemaakt dat de Sovjetunie kemraketten op Cu ba had geplaatst. Na dagen van een zeer gespannen situatie be sloot Sovjet-president Nikita Chroesjtsjov de wapens terug te trekken. «DAG 16 AUGUSTUS 1997 tden vragen Kok steun voor Pakpahan De vakcentrales CNV en FNV hebben premier Kok toepen zich persoonlijk in te zetten voor de Indonesische londsleider Muchtar Pakpahan, die in zijn land gevangen mV-voorzitter A. Westerlaken wil dat de premier bij de Lesische regering formeel protest indient tegen de behan- Lvan Pakpahan, die deze week wordt berecht. Volgens fcrlaken heeft de voorzitter van de Hoge Raad in Indonesië En weten dat Pakpahan vier jaar de cel in moet, ongeacht Erloop van het proces. Pakpahan heeft een tumor in zijn 'terlong en zou voor medische behandeling naar het buiten- jinoeten, maar de autoriteiten weigeren dat vooralsnog. Jemen ontvoerde Italianen vrij De laatste zes van de tien Italiaanse toeristen die woens- n donderdag in Jemen werden ontvoerd, zijn gisteren vrij- fen. De afgelopen weken werden al tweemaal eerder Itali- je toeristen ontvoerd in Jemen. Sinds 1993 zijn in Jemen fcdan tachtig buitenlanders ontvoerd door stammen die een ■iet met de overheid hebben uit te vechten. Tot dusver zijn Uitvoerden gezond en wel vrijgelaten. vervuild met chloorverbindingen Wetenschappers van de Universiteit Hamburg heb- de hele Duitse loop van de rivier de Elbe zeer giftige irverbindingen aangetroffen. De stoffen zijn schadelijk voor felijk materiaal en mogelijk ook kankerverwekkend. De irverbindingen werken ook als geslachtshormonen, wat er- idt dat mannelijke vissen verwijven. Het lukt slechts ten Jom de stoffen uit het drinkwater te filteren. De vervuiling is IE lelijk afkomstig van een Tsjechische bedrijf. P nazi's mogen niet in Duitse leger De Duitse minister van defensie Rühe wil veroordeelde ■taazi's weren uit het Duitse leger. Dit naar aanleiding van He aanvallen op huizen van buitenlanders door militairen. f Iwil voorkomen dat de Duitsers hun vertrouwen in het 1 pf leger verliezen. Het gaat er niet om meningen op te leg- Jaldus de minister, maar om „actieve neo-nazi's en geweld- rechtse extremisten te identificeren om het leger te be- ?ïmen tegen de zware gevolgen van hun daden". Italianen in de rij voor geld van politicus ROME AFP-Rtf-ANP Duizenden burgers kwamen gisteren naar het Capitool in Rome, waar Marco Pannella aan iedereen 50.000 lire (circa zestig gulden) uitdeelde. De voorman van de Radicale Partij protesteerde op deze manier te gen het gebruik van belasting geld voor de financiering van de politieke partijen. Pannella wil het van de staat ontvangen geld aan de burgers teruggeven. De Partito Radicale vindt de 160 miljard lire partijenfinan ciering die de staat dit jaar uit keert, diefstal die is georgani seerd door de 'partitocrazia', de partijen die de dienst uitmaken in Italië. De 2,7 miljard die zij zelfheeft ontvangen, wil de par tij uitdelen. Pannella is van plan soortge lijke acties te houden in andere steden. Hij heeft al eerder spec taculaire acties gehouden. Vorig jaar deelde hij gratis hasj uit in zijn strijd om legalisering van softdrugs. Al jarenlang gaat hij geregeld voor de meest uiteen lopende onderwerpen in hon gerstaking, af en toe onderbro ken voor een cappuccino. De Partito Radicale, die be kendstaat als 'partij van de refe renda', heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan de legali sering van echtscheiding en abortus in Italië. Thaise premier benoemt twee nieuwe ministers BANGKOK KRF-Rtf-DPA De premier van Thailand, Cha valit Yongchaiyuch, heeft giste ren twee ervaren kachten op belangrijke posten in zijn kabi net gezet. Met de wijzigingen denkt de regering de huidige economische crisis in het land te lijf te kunnen. De ingrepen, die tevens bedoeld waren om zijn achteruithollende populari teit weer op te vijzelen, stelden investeerders echter teleur. Verantwoordelijk voor het fi nanciële en monetaire beleid wordt de conservatieve econoom Virabongsa Ramang- kura, die een hoog aanzien ge niet. Voorheen was hij al eens minister van financiën. De tele- comondernemer Thaksin Shi- nawatra krijgt de zeggenschap over algemene economische aangelegenheden, waaronder handel, privatisering en infra structuur. Beiden worden vice- premier. Als gevolg van de fikse koers daling van de baht de afgelopen weken, verkeert Thailand mo menteel in een zware crisis. On langs schoten het Internationale Monetaire Fonds en landen uit de regio met kredieten van to taal zestien miljard dollar te hulp. De economie van Thai land zal dit jaar met 2,5 a drie procent groeien, tegen vorig jaar nog met 6,4 procent. Bij een acht uur durende schietpartij in de Noord-Alba- Jstad Elbasan zijn zes mensen gedood en zeker achttien an il gewond geraakt. Volgens de politie ging het gevecht tus- jden van een misdaadbende en twee broers die zich in een ferschanst hadden. Twee onschuldige burgers kwamen tij- Jde schotenwisseling om het leven. De twee broers overleef- Re schietpartij. ileegster doodt achttien patiënten Een Egyptische verpleegster van een staatsziekenhuis in pndrië heeft de afgelopen maanden achttien patiënten ver- Als reden voor haar daad gaf zij op dat zij meer rust wil lens haar dienst. Onder de slachtoffers* was ook de moeder in van de artsen. De autoriteiten waren een onderzoek ge- imdat achttien patiënten die ogenschijnlijk met succes wa- :opereerd later toch overleden. Na achttien maanden van soms moeizame onderhandelingen zijn onlangs in New York twee nieuwe bemiddelaars voor het Mid den-Oosten aangesteld. Ze heten Bert Er nie en hebben de opdracht gekregen ver draagzaamheid te kweken tussen de Israëli sche en de Palestijnse jeugd. Een groep Israëlische en Palestijnse pro grammamakers. die samen met de Ameri kaanse Children's Television Workshop (CTW) aan de wieg van dit nieuwe vredesi nitiatief heeft gestaan, zegt 'goede hoop' te hebben dat waar politici al jaren moeizaam voortmodderen, de delegatie uit Sesam straat met grote stappen vooruitgang zal boeken. Project Soemsoem is dan ook uniek in de 27-jarige geschiedenis van het educatieve kinderprogramma. Reeds bij de eerste be sprekingen tussen CTW en de televisiema kers in 1995 bleek dat de geijkte Sesam straat-formule, een enkele straat waar ani matiepoppen en een afspiegeling van 's lands bevolking harmonisch samenleven, niet zou werken. Het Palestijnse deel van het Sesamstraatteam achtte een dergelijke situatie 'niet realistisch genoeg' voor de kijkbuiskinderen. De jeugd uit de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook, zo werd geredeneerd, zou moeite hebben zich te identificeren met Arabische karakters die in tegenstelling tot zijzelfzowel vrij als blij in een door Is raëli's gedomineerde Sesamstraat leven. De Palestijns-Israëlische versie van het pro gramma zal dan ook twee gescheiden stra ten kennen. In Sha'ree Soetnsoem is de voertaal Arabisch en de cultuur Palestijns. In Rechov Soemsoem zijn de bewoners Is raëlisch en spreekt men Hebreeuws. Tussen beide straten is beperkte interactie; bezoek jes worden afgelegd, maar alleen als er een duidelijke aaideicfing voor bestaat. De enigen die echt regelmatig op en neer pendelen, zijn Bert Emie, die in beide straten wonen en die zich al naar gelang de situatie uitdrukken in ofwel het Arabisch of wel het Hebreeuws. Om toch te zorgen dat de kinderen beide segmenten begrijpen, zal zoveel mogelijk worden gewerkt met de on geveer drieduizend woorden die de twee Semitische zustertalen met elkaar delen. Respect voor de onderlinge verschillen in opvatting en het zoeken naar een voor bei de partijen aanvaardbaar model was ook voor de makers een les die gaandeweg moest worden geleerd. Eén van de meest verhitte discussies die de afgelopen maan den heeft plaatsgehad, betrof aard van de scheiding tussen de beide Sesamstraten. De Israëli's stelden voor dat tussen de stra ten een stuk onontgonnen niemandsland zou liggen. De Palestijnen waren hier fel op tegen omdat in hun visie de grond van Pa lestina geenszins zonder eigenaar is. en stelden voor de twee straten te scheiden door een samen te slechten muur of grens. Onaanvaardbaar, vonden de Israëli's. Het compromis: een park voor iedereen dat ge woon tussen beide straten ligt Een ander probleem is geld. De door de Is raëlische televisie gesponsorde versie bevat vier handpoppen, plus een body-puppet; Pino's zusje Kitty, die nog over is van een eerdere versie van Rechov Soemsoem uit de jaren tachtig. De Palestijnse tegenhanger daarentegen, dat rond moet komen met eenvijfde van het Israëlische budget, wordt naast vier acteurs slechts door twee hand poppen bewoond. Ook is het Palestijnse aandeel in het pro gramma door de krappere financiën aan zienlijk minder dan het Israëlische. „Het is misschien niet helemaal eerlijk", zegt pro ducer Ayman Bardawil, „maar het is in ie der geval een begin. zeebrugge» Op het strand van de Belgische badplaats Zeebrugge verrijst deze week een zandmaquette van het historische centrum van Brugge. Achtduizend ton Nederlands zand werd hiervoor naar het Zeebruggese strand gebracht, omdat de structuur van het strandzand niet geschikt is om 'zandkastelen' te bouwen. Het vijftien kilometer landinwaarts gelegen Brugge heeft een aanzienlijke geschiedenis als zeehavenstad, die te danken is aan een kanaal tussen de stad en de Noordzeekust waar Zeebrugge werd gebouwd. foto epa pde stieren verwonden dertig mensen Minstens dertig mensen zijn gisteren gewond ge- bij stierenrennen in Noord-Spanje, waarbij wilde stieren de straten van stadjes worden gejaagd. In Penafiel bij Val id namen de uitgelaten dieren vier mensen op de hoorns, itig deelnemers liepen verwondingen op toen ze in de me- e vielen die voor de troep stieren uit rende. In Tafalla bij lilona raakten zes mensen gewond bij stierenrennen. Ll| nse effectenmanager doodgestoken gen over tiende sterfdag Rudolf Hess De Duitse autoriteiten hebben voor dit weekeinde in het ind een demonstratieverbod voor neo-nazi's afgekondigd, jen is het de tiende sterfdag van Rudolf Hess. Neo-nazisti- lorganisaties hebben aangekondigd deze dag in verscheide nden luister bij te zetten. Duitse neonazi's worden ook ver- lt op een aangekondigde extreem-rechtse manifestatie in marken. In Beieren is een demonstratie verboden in Wun- waar Hess ligt begraven. Hess was een trouw medewerker tatsvervanger van Adolf Hitier. ^•ISTANBUL. Rtr-DPA-AP ie in Istanbul is gisteren wapenstok en waterka- opgetreden tegen naar g tweeduizend funda- iten die na afloop van Jdaggebed de straat op- Uip om te protesteren tegen ^.ten voor een nieuwe on- jljongeregeldheden braken de betogers optrokken moskee in het district u naar een plaatselijk ijscentrum waar zij een ig wilden overhandigen, het persbureau Anato men verscheidene de- 'ten gewond tijdens fen. Er werden 66 beto- esteerd. Ook elders in kwam het tot ongere- len, onder meer in de Bursa, Bingol, Konya en fa. F1 parlement is het debat t over een wetsontwerp n de leerplicht verlengd Jyan vijf tot acht jaar. Dat jjiteindelijk leiden tot de ig van de onderste catego rie van religieuze scholen, die bekend staan als de Imam Ha- tips. De afgelopen weken zijn de betogingen een steeds terug kerend verschijnsel. De politie neemt elke vrijdag daarom uit gebreide veiligheidsmaatrege len rond de moskeeën. De nieuwe onderwijsplannen vormen het kernelement van de eisen die in februari door het Turkse leger zijn gesteld. De strijdkrachten verzetten zich me' hand en tand tegen het toenemend islamitisch activis me. In de buurt van het Turkse toeristenoord Antalya is gisteren een konvooi jeeps met buiten landse toeristen aangevallen. De autoriteiten vermoeden dat de actie het werk is van rebellen Van de Koerdische Arbeiders partij (PKK). De tien jeeps wer den vernield, maar de veertig toeristen uit België en Italië werd geen haar gekrenkt. De PKK heeft in het verleden verscheidene bomaanslagen ge pleegd op toeristenoorden in het westen van Turkije en in het zuidoosten van het land tiental- De Turkse politie had gisteren de handen vol aan betogende moslim-fundamentalisen in Istanbul, foto epa len buitenlandse toeristen ont- gekozen omdat de Turkse rege- tegen de PKK zou bekostigen, voerd. De organisatie heeft de ring met de opbrengst van deze toeristenindustrie tot doelwit lucratieve industrie de oorlog Een hoge medewerker van het Japanse effectenkantoor jaichi is donderdagavond in Tokyo op straat neergestoken ter overleden. Koichiro Tarutani was na zijn werk op weg huis. De 57-jarige man handelde bij het effectenhuis klach- n ontevreden Wanten aL.De politie houdt er ernstig reke- mee dat de dader tot deze categorie behoort. Yamaichi, het fee na grootste effectenkantoor van het land, raakte onlangs ■spraak door illegale betalingen aan afpersers. Dat schan- Ikostte elf topmanagers hun baan. je Londen voor 100-jarigen t Ter gelegenheid van de Vlaamse moederdag ïerde de Vlaamse Luchtvaart Maatschappij alle 100-jarigen Groot-Brittannië, Nederland en Duitsland gisteren op ratis dagje Londen. Behalve een leuk gebaar naar de reizi- vilde de maatschappij ook een plaats in het Guiness Book fccords veroveren. Dat leverde geen probleem op, want een p in de krant leidde tot tachtig aanmeldingen, waarvan elf iderland (zes vrouwen en vijf mannen). Acht deelnemers ïcht 100 jaar. Oudste deelneemster was de 103-jarige Aagje n uit Rotterdam. Voor de meeste deelnemers was het de je keer dat ze gingen vliegen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5