Hogere looneisen door vakcentrale van tin/iiiGUMin ticulier zorgt voor rvelwind op de beurs jpkaart wordt veiliger KLASSE VAN ROLFBENZ Binnenland VVD wil meer compensatie pomphouders ^AALAOfSSOWW. 1EHZIHE Kardinaal herdenkt Kritiek op aanpakken aftrek van lijfrentes Libertel Life 'Jorritsma moet geluidsgrenzen respecteren' lAG 16 AUGUSTUS 1997 jinet heroverweegt veiligheid Iran (J s I Van Til toónt u de grote Klasse van deze Duitse topfabrikant en richtte daartoe een speciale afdeling in. De grote keuze in modellen en uitvoeringen wordt hier in al zijn rijkdom aan u getoond. mhrdam legt handel stil ie beleggers in Neder- ilojbben een snel groeiend in de omzet op de ef- kejen optiebeurs. Blijkens wateren gepubliceerd on- ,vf kwam in 1996 al 36 van de aandelenhandel rekening (28 procent i. Al die particulieren lakten gisteren tevens flinke koersduikeling: irsgraadmeter stortte ivii punten de diepte in en ,42 punten. Om ir half vijf werd de han- geheel stilgelegd om Ne|erkopen te stuiten. doffe dreun van giste- derden de koersen voor de :eer deze week bijna vijf onder de 1000- ens, die vorig week ibel onherroepelijk leek loorbroken. Handelaren weten de stroom verkooporders aan een opnieuw flink lagere dollar en de zwakke opening van de Amerikaanse beurs op Wall Street. Bovendien liepen gisteren veel opties af die beleg gers beschermen tegen koers dalingen, zodat optiehandela ren veel aan hen geleverde aan delenpakketten weer op de ef fectenbeurs moesten zien te slijten. De veroorzakers van de wer velwinden op de beurs zijn de kleine beleggers, zo zeggen beurshandelaren vrijwel een stemmig. De cijfers van de ge noemde enquête geven hen ge lijk. In een jaar tijd verdubbelde de particuliere handel, in gul dens gemeten, tot 118 miljard gulden in 1996. Het aandeel van particulieren in de optiehandel steeg eveneens rap: van 62 naar 69 procent van het aantal con tracten van vorig jaar. Het kabinet staat open voor 'nieuwe inzichten' over fieheidssituatie in Iran. Premier Kok wil nog eens te praten febeoordeling van de situatie in het land. Komende week (Itssecretaris Schmitz nog gesprekken voeren over een aspecten' van het Iraanse asielbeleid, naar aanleiding L ui(spraak van de Haagse rechter in de zaak van de Iraniër 1. Overigens verkeert de 25-jarige Iraanse asielzoeker ry niet meer in acuut levensgevaar. De man eet en drinkt Êsteren weer. Zijn advocaat heeft nieuwe redenen gevon- tarom hij niet mag worden teruggestuurd. De Immigratie- uralisatiedienst (IND) gaat de asielzoeker nu opnieuw on- scxluicr moet stunten tegengaan jam Procter Gamble, fabrikant van onder meer Pam- •gwerpluiers, introduceert binnenkort een unisex-luier jrocent duurder zal zijn dan het huidige assortiment. De- Ilïwe luier, die baby's billetjes nog droger houden, moet hde maken aan de prijzenslag in de winkels en tevens de nmelde prijs voor een papieren luier opkrikken. Sinds vorig *1e prijs voor een pak wegwerpluiers steeds verder ge- /ooral de supermarktketens beconcurreren de A-merkfa- ten als Procter Gamble, Kimberley Clark (Huggies) en :ke (Libero) fel. kverbod in Utrechtse Heuvelrug In het grootste deel van het bosgebied de Utrechtse ig is een rookverbod ingesteld wegens brandgevaar. Ie aanhoudende droogte hebben de regionale brandweer- D de betrokken gemeenten deze week geadviseerd een jk verbod in te stellen. De meeste gemeenten hebben in- ts aan de oproep gehoor gegeven. Het verbod geldt tot belptember. Van Hilversum tot Veenendaal wordt extra ge leerd om te controleren of het verbod wordt nageleefd. H geëist voor bombrief naar oma 'nsii/ARNHEMVoor het gerechtshof Arnhem is gistermiddag holt dwangverpleging geëist tegen een 28-jarige man uit Zut- ;rslie eind vorig jaar een bombrief maakte en naar zijn nu reljge oma stuurde. Procureur-generaal W. Rosingh eiste laalast achttien maanden gevangenisstraf. De man was eer- p ioordeeld tot dertig maanden cel én tot een speciale be- oifcng in een psychiatrisch ziekenhuis. De Zutphenaar ejiJe de bombrief nadat hij tot de conclusie kwam dat achter delat misging in zijn leven 'de kwade geest van oma zat'. Hij melde ruim een half jaar aan de 'ideale bombrief die de ;ehïvolgens het Gerechtelijk Laboratorium, ook had kunnen In de afspraken tussen de ka mer en de banken, gemaakt voorafgaande aan de invoering vaa de chipknip en de chipper, was vastgelegd dat het reke ningnummer van de klant niet te lezen zou zijn. Nu dit in een aantal gevallen wel kan heeft de winkelier bijvoorbeeld de mo gelijkheid om met een smoes de bank te bellen en zo alsnog ach ter de identiteit van de klant te komen. Een perfecte pasvorm en toepassing van kwalitatief hoogstaande materialen vormen het geheim van het wereldwijde succes van Rolf Benz. Iïstratiekamer eist van de /jndse banken een betere tting van de elektronische pnnee, de chipkaart. Een [betaalautomaten leest teflc ook het bankrekening- ho|rvan de klant. Sommige kat het zelfs af, waardoor ,ev|tcy van de consument 'jJende is beschermd. De 3tl hebben een betere be eft'beloofd. Bel voor meer informatie over het voordeligste en makkelijkste GSM abonnement van Nederland gratis Libertel 0800 05 60. Daar kunt u ook terecht voor de dichtstbijzijnde verkooppunten. Bent u al Libertel abonnee en heeft u vragen, bel dan mobiel 117. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dienster De grootste vakcentrale FNV denkt dat de onderhande lingsruimte in het komende CAO-seizoen tussen de 4 en 5 procent zal bedragen. In het afgelopen seizoen bepaal de de FNV dat de ruimte tussen de 3,5 en 4 procent lag. De looneis, die officieel nog niet is vastgesteld, gaat de richting van zo'n 3,5 procent op. Onderhandelingsruimte is niet hetzelfde als loonsverhoging. Het afgelopen jaar eisten de FNV-bonden maximaal drie procent meer loon. De rest van de onderhandelingsruimte ging naar scholing van werknemers, arbeidsduurverkorting, banen plannen en dergelijke. De maximale looneis voor het komende seizoen is nog niet bepaald. Binnen de bonden wordt gesproken over een ver hoging die 1 a 1,5 procent bo ven de inflatie ligt. Dat zou wij zen op een looneis van 3,5 pro cent of iets meer. Volgens FNV-voorzitter L. de Waal betekent de iets hogere onderhandelingsinzet 'geen en kele breuk met het tot op heden gevoerde beleid van een verant woorde loonkostenontwikke ling'. De FNV heeft zich bij het vaststellen van het percentage gebaseerd op factoren die al sinds jaar en dag worden ge bruikt, zoals stijging van de consumentenprijzen, de produ centenprijzen en de stijging van de arbeidsproductiviteit. Hoewel de vakcentrale een ruimte van tussen de 4 en 5 procent waarschijnlijk acht, houdt de FNV voor de definitie ve vaststelling van de CAO-inzet nog een flinke slag om de arm. Pas aan het einde van het jaar wordt de inzet voor 1998 be kendgemaakt. De Waal tekent verder aan dat verlaging van de belastingen niet van invloed is op de inzet. De werkgeversorganisatie VNO- NCW heeft de afgelopen jaren gehamerd op het verband tus sen lastenverlaging en loonma tiging. Maar de vakcentrale meent dat lagere lasten een si gaar uit eigen doos zijn. „Lastenverlichting is vaak syno niem aan bezuinigingen op ge zondheidszorg, onderwijs of ar beidsvoorwaarden van ambte naren. Dat zijn collectieve goe deren die ons dierbaar zijn. De tweede vakcentrale van Nederland, het CNV, wil zich nog niet uitlaten over de inzet bij het komende CAO-seizoen. Het Centraal Planbureau maakte eerder deze week be kend dat het uitgaat van een ge matigde ontwikkeling van de loonkosten. Ondernemers gaan goedkope Duitse benzine verkopen A— Zestig auto's staan te wachten om Duitse benzine in te slaan bij een pomphouder in het Gelderse Tolkamer. foto anp De boosheid van de pomphou ders langs de grenzen over de recente accijnsverhoging lijkt politiek effect te sorteren. De WD die met tegenzin akkoord ging met de accijnsverhoging, vindt de compensatie die het kabinet de pomphouders biedt 'niet acceptabel' en wil een be tere regeling. Omdat het CDA helemaal tegen de accijnsver hoging was, gloort er een Ka mermeerderheid om de getrof fen tankstations, die zeggen de eerste ontslagen al aangevraagd te hebben, tegemoet te komen. Per 1 juli jongstleden gingen door een accijnsverhoging de prijzen van benzine, lpg en die sel met zo'n vijftien, tien en zes cent omhoog. Daardoor lopen de prijsverschillen met Duits land op tot soms meer dan veertig cent, terwijl ook in Bel gië de brandstof goedkoper is. Tankstations tot tien kilometer van de Duitse grens krijgen daarom volgens de regeling van het ministerie van financiën acht cent per verkochte liter te rug. Bij pompen tot twintig kilo meter van de grens is dat vier cent. Voor beide regelingen geldt volgens Europese regels een maximum van 210.000 gul den over drie jaar per onderne ming. Langs de Belgische grens wordt niet gecompenseerd. De getroffen pomphouders vinden dat volstrekt onvoldoen de. Zij zeggen al ontslag aange vraagd te hebben voor de eerste mensen omdat de klanten mas saal over de grens gaan tanken. Het actiecomité 'Pompen of verzuipen' riep pomphouders in de Gelderse grensstreek gis teren op zelf maar benzine in Duitsland te gaan halen om die hier te verkopen. Enkele pomp houders gaven gehoor aan de oproep. Volgende week dient bovendien een kort geding van de pomphouders om de ac cijnsverhoging ongedaan te ma ken. Volgens het Limburgse WD- kamerlid Jos van Rey moet de compensatie niet per verkochte, maar juist per onverkochte liter plaatsvinden. Via een accoun tantsverklaring zou de pomp houder duidelijk kunnen maken hoeveel liters hij minder ver kocht heeft door de accijnsver hoging. Bovendien vindt de WD dat de maximaal 210.000 gulden niet per onderneming, maar per pomp moet gelden. Veel ondernemingen hebben immers meer dan een pomp station. Het ministerie van fi nanciën bekijkt al in Brussel of dat laatste kan. FNV ziet onderhandelingsruimte tussen de 4 en 5 procent Mogelijke plannen van het ka binet om de aftrek van de ui terst populaire lijfrentes en koopsompolissen te beperken stuiten op verzet van onder meer het CDA en de verzeke raars. Een fiscale ingreep in de polissen, volop gebruikt om het pensioen aan te vullen of eerder te stoppen met werken, is een van de opties die genoemd wor den in de studie van het kabinet naar een nieuw fiscaal stelsel voor de volgende eeuw. CDA-Kamerlid Terpstra wijst er op dat de overheid mensen stimuleert om zelf hun oudedag te regelen. „En als je het dan goed probeert te doen wordt het door diezelfde overheid via de belastingen weer terugge haald." Via het kopen van zo'n polis kan maximaal tien mille (alleenstaanden zes mille) van het belastbaar inkomen worden afgetrokken. Vorig jaar zou dat voor zo'n vier miljard gulden gebeurd zijn. Mede daarom noemt het Ver bond van Verzekeraars de ont wikkelingen 'zorgelijk'. Ook de' verzekeraars vinden het beper ken van de aftrek in strijd met het oudedagsbeleid dat het ka binet zegt te willen, maar vooral omzetverlies op deze lucratieve markt baart hen zorgen. De po lissen maken volgens het ver bond inmiddels een kwart uit van de totale individuele le- vensverzekeringsmarkt. Voor de vele mensen die de afgelopén jaren al polissen gekocht heb ben, heeft de eventuele ingreep volgens de verzekeraars geen gevolgen. Het gaat alleen om de 'nieuwe gevallen' als de ingreep een feit is. D66 heeft te kennen gegeven niet zo veel moeite met het voorstel te hebben. De Demo craten zijn voorstander van een herziening van het belasting stelsel waarbij de tarieven om laag gaan in ruil voor het schrappen van aftrekposten. De WD wil eerst de nota afwach ten. 'Kwaliteit politie loopt gevaar' den haag gpd De kwaliteit van de Nederland se politie dreigt te worden aan getast als de organisatie verder wordt uitgebreid met functiona rissen met minder opleiding en bevoegdheden. Dit stelt korpschef J. Brand van de Haag se politie die op 1 september vertrekt. Brand ziet geen extra agenten komen ondanks verkie zingsbeloftes om voor meer 'blauw' op straat te zorgen. Op je leven geschreven. Schiphol zegt 'tevreden' te zijn over het feit dat de minister de luchthaven per 1 sep tember verklaart tot 'coordinated airport', waarbij luchtvaartmaatschappijen een ver gunning moeten hebben om te starten en te landen. Dat houdt vanzelf al in dat er niet meer vliegtuigen worden toegelaten dan in de geluidszones passen. Een onafhankelijke coördinator gaat dan de beperkte geluids ruimte verdelen. Voor dit jaar komt dat sys teem echter te laat. Vier organisaties voor natuur en milieu dreigen minister Jorritsma binnenkort te sommeren alle maatregelen te treffen die noodzakelijk zijn om de wettelijke geluids grenzen te respecteren. Dit zeggen Vereni ging Milieudefensie, Milieufederatie Noord- Holland, Stichting Natuur en Milieu en Platform Leefmilieu Regio Schiphol in een gezamenlijke reactie op de uitspraak van de Haarlemse rechter. „De handhaving van de geluidsgrenzen is volstrekt onvoldoende ge regeld", zegt W. Duyvendak namens de vier organisaties, „De uitspraak van de rechter heeft de milieu- en bewonersorganisaties gesterkt in deze mening. Wij wijzen al jaren op gaten in de regelgeving. Dit vonnis mag geen excuus zijn om nu de wettelijke ge luidsgrenzen niet langer te handhaven." Martinair voorop, maar ook de andere belanghebbende partijen toonden zich te- vredCTi met de uitspraak van de rechter over beperking van de nachtvluchten op Schiphol. Martinair-woordvoerder Udo Buys reageerde verheugd. „We zijn blij dat de geplande zomervluchten door kunnen gaan. Het is heel duidelijk dat de luchtha ven buiten haar boekje is gegaan. De bal ligt aan de minister." Hij vond het 'uitermate positief dat de rechter de verantwoordelijkheid over de te nemen beperkende maatregelen op Schip hol bij de minister legt. Zeker omdat Jorrits ma heeft laten blijken oog te hebben voor de belangen van de zogenoemde home carriers, de maatschappijen die Schiphol als thuishaven hebben, zei hij. Ook directeur T. Schmitz van de overkoe pelende organisatie van reisbureaus ANVR was tevreden met de uitslag. Maar hij voeg de daaraan toe dat het nog belangrijker is dat er een structurele oplossing komt. De minister kan morgen een besluit nemen, zei hij, om nachtvluchten direct te verbieden. „In dat geval zullen wij haar houden aan haar uitspraak van gisteren, waarin zij zei dat Nederlandse maatschappijen op dezelf de wijze ontzien worden als de Franse in Frankrijk en de Duitse in Duitsland die wel 's nachts mogen vliegen." Hans Knuvers van luchtvaartorganisatie ATAN was met name tevreden voor Neder land en de Nederlandse werkgelegenheid. Hij kondigde aan dat zijn organisatie en alle andere partijen zo snel mogelijk in overleg zullen treden ter voorbereiding van de de batten die ongetwijfeld in het parlement zullen plaatsvinden. Daarmee kon mana ging director F. Goudsmid van Aero Groundservices bv eigenlijk alleen maar in stemmen. Ook hij vond het een belangrijke zaak dat dergelijke ingrijpende maatregelen alleen op ministerieel niveau kunnen wor den genomen. De Verladersorganisatie EVO zegt tevre den te zijn met de uitspraak van de rechter. Volgens EVO wordt nu voorkomen dat im- en exporteurs door gebrek aan laadruimte in de problemen komen. Libertel Regiovoordeel Waar u ook bent in Nederland: ruim 40% lager Piektarief voor alle lokale telefoontjes. Standaard bij ieder Personal abonnement. den haag De Japanse kardinaal Shirayanagi vindt dat Japan zich officieel moet verontschuldigen bij de slachtoffers van de Japanse oorlogsmisdaden, voordat keizer Akihito Nederland bezoekt. Dat verklaarde de geestelijke gisteren op de dag dat de Japanse capitu latie 52 jaar geleden werd her dacht. Koningin Beatrix heeft de keizer uitgenodigd in 2000 de vie ring van 400 jaar Nederlands-Ja panse betrekkingen bij te wonen. Zolang er in Japan mensen zijn die het oorlogsverleden ontkennen is een verontschuldiging volgens Shirayanagi, die een 'verzoenings- bezoek' brengt aan Nederland, noodzakelijk. Hij weet overigens niet of de regering in Tokyo daar toe bereid is. De Japanse en Ne derlandse regering moeten stap pen ondernemen zodat de won den van de slachtoffers worden geheeld. De kardinaal van de klei ne Japanse katholieke gemeen schap, bezocht gisteren in Den Haag na afloop van de officiële herdenking het Indisch Monu ment. Daar ontstak hij kaarsen en wierook en verzonk in gebed. 'Kedeng kedeng' verdwenen geluid bij spoorwegen utrecht. anp Het romantische 'Kedeng-ke- deng', het spoorgeluid dat Guus Meemvis bezingt in zijn lied Per spoor, gaat helemaal verdwij nen. Al tientallen jaren zijn op doorgaande trajecten de haakse voegen verdwenen uit de rails. Nu wil NS Railinfrabeheer ook de laatste voegen, vooral bij wissels, wegwerken. De spoorwegingenieurs zijn helemaal niet blij met het ka rakteristieke treingeluid. „Elke voeg is een bron van slijtage", bromt O. Hazelaar van NS Rail infrabeheer in het bedrijfsblad De Koppeling. „Dat romanti sche kedeng kedeng bezorgt de baan elke keer een klap." Daar om worden de rails tegenwoor dig zoveel mogelijk over grote lengten aan elkaar gelast, zelfs bij de wissels. Dat is duurder bij de aanleg, maar de wissel heeft minder onderhoud nodig en ook de wielen van de treinen slijten minder.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3