Bedevaart naar Dracula ZATERDAG 16 AUGUSTL De Dracula-industrie is geen enorme on derneming. Maan prullaria genoeg.... De graaf is honderd geworden Dit jaar is het precies een eeuw geleden dat Bram Stokers beroemde roman 'Dracida' verscheen. Het boek werd in 1897 niet direct als sensatie ontvangen, maar inmiddels heeft het zich stevig genesteld in de erelijsten 'meest vertaald en meest gelezen'. De originele tekst is tegenwoordig zelfs integraal op Internet te vinden. In Canada, Ierland en de Verenigde Staten wordt het eeuwfeest van Dracula deze zomer opgeluisterd met festivals, congressen en meer van dat soort herdenkingsdiensten. Onze medewerker Peter Bruyn vierde het op zijn eigen manier: hij zette zijn tanden in een bedevaart naar Transsylvanië, daar waar het te doen was. Langzaam, heel lang zaam kruipt de bus langs de berghelling omhoog. Links en rechts in de verte besneeuwde toppen. De weg slingert van haarspeldbocht naar haarspeldbocht. Is het ver beelding, of neemt het aantal in de berm geplaatste kruisbeelden werkelijk toe? Dat kan geen toe val zijn. Even voor het hoogste punt moet de chauffeur terugschake len van de tweede naar de eerste versnelling. De stokoude bus kreunt. De Tihu a-pas verbindt Transsylvanië met Boekovina. Maar er is ook een andere, oude re naam voor dit traject de Bor- go-pas. Ooit het decor voor Bram Stoker's beroemde roman Dra cula. Het idyllische landschap boven op de pas. waar de bus knarsend en piepend tot stil stand komt. contrasteen met het horror-imago van het boek. Het bord bij het zijpad maakt echter duidelijk dat er van een misver stand geen sprake kan zijn: Hotel Castel Dracula. Het boek van Bram Stoker vertelt het verhaal van de jonge Britse procureur Jonathan Harker die naar Transsylvanië gestuurd wordt om een onroerend goed- transactie te regelen. Ene graaf Dracula wil een huis in Engeland kopen. Eenmaal in het verre kas teel realiseert Harker zich dat hij de gevangene is van de raadsel achtige graaf, die op zijn beurt aanstalten maakt om op reis te gaan. Ondertussen logeert Har- ker's verloofde Mina bij haar wulpse en rijke vriendin Lucy Westenra in het Engelse Whitby. Lucy heeft op een bijna nymfo- mane wijze drie aanbidders om haar vinger gewonden: de adellij ke Arthur Holmwood, de in gees tesziekten gespecialiseerde arts Jack Seward en de Amerikaanse avonturier Quincey P. Morris. Korte tijd later gebeuren er merkwaardige dingen in en rond Whitby. Een mysterieus schip ar riveert. Lucy Westenra wordt ziek en lijdt aan een schrikbarend bloedverlies. Dokter Seward schakelt zijn mentor en leer meester in: de Amsterdamse pro fessor Van Helsing, een arts met een bovenmatige belangstelling voor het paranormale. Die door ziet de situatie en langzaam - en in het boek veel breder uitge sponnen dan in welke filmversie ook - ontrolt zich de strijd tussen goed en kwaad. Van Helsing en zijn vier helpers - Jonathan Har ker is inmiddels naar Engeland teruggekeerd - contra Dracula, de vampier, het monster, de on dode, die zichzelf laaft en ver jongt met het bloed van anderen. En wiens bloed hij drinkt trans formeert ook zelf tot een vam pier. Lucy is het eerste slachtoffer en haar ziel kan slechts gered worden door een staak door haar hart te slaan en haar hoofd af te hakken. Een epidemie moet voorkomen worden door de graaf zelf op een gelijksoortige manier onschadelijk te maken. Dat lukt uiteindelijk na tal van huiveringwekkende avonturen en een achtervolging, terug naar Transsylvanië. Een boek dat niet alleen bol staat van de seksuele, religieuze en occulte symboliek, maar ook literair interessant is, omdat Stoker het heeft opge bouwd als collage van krantenar tikelen. brieven en dagboekfrag menten van de verschillende personages. Bram Stoker s Dracula is fictie, laat dat duidelijk zijn. De Roeme nen kennen echter ook een his torische Dracula. Geen vampier, maar minstens zo bloeddorstig. Zijn naam was Vlad Tepes, vrij vertaald als Vlad de Spietser'. Hij werd ook wel Dracula genoemd, wat zoveel betekent als Zoon van Dracul. De in 1431 geboren Vlad Tepes was halverwege de vijf tiende eeuw vorst van Wallachije - wat tegenwoordig het zuidelijk deel van Roemenië is. Zelfs voor die tijd was Vlad een extreem wrede potentaat. De legende wil dat hij moeders dwong hun ei gen baby's op te eten. Als zijn be zoekers niet snel genoeg de hoed voof hem afnamen werd het hoofddeksel ter plekke op de schedel gespijkerd. En tijdens een veldtocht tegen de Turken zou hij maar liefst 20.000 van hen op puntige, geoliede houten stokken gespietst hebben. Van daar zijn bijnaam De Spietser'. Boekarest anno 1997 is een stad waarvan het centrum wordt ge domineerd door Coca Cola. Ben- neton, McDonalds en mobile phones', terwijl - zoals in vrijwel alle Oost-Europese steden - de buitenwijken goor en armoedig zijn. Het enige dat er werkelijk aan Dracula herinnert is het nachtelijke gejank van de vele straathonden die hun domicilie hebben op een met vuil volge stort braak stuk land naast het wrakkige hotel op een steenworp afstand van het Gara de Nord. En dan is er nog de krant Dracula die voor 1000 lei - dertig cent - in de kiosken ligt: een sensatie blaadje met veel UFO-nieuws en paranormale wonderen. Om kwart voor zes 's morgens vertrekt de boemel naarTirgovis- te. tachtig kilometer richting Noordoost. Achter de onder Ceausescu opgetrokken commu Christopher Lee als graaf Dracula. Lee vertolkte deze rol vanaf 1947 in tal van griezelfilms rond de hoofdpersoon in de roman van Bram Stoker. foto archief kippa nistisch-moderne nieuwbouw zijn daar de nog altijd indruk wekkende ruïnes te vinden van de vesting van waaruit \lad Te pes ruim vijf eeuwen geleden het land bestierde. De steenklompen zijn verlaten. Spaarzaam arri veert hier nu en dan een toerist. De uitkijktoren en de kerk staan nog grotendeels overeind. De spietser was een godvruchtig man. De reis per bus en trein naar het ruim tweehonderd kilometer verder naar het noorden gelegen Sighisoara duurt zeker zes uur. Maar dit boven op een berg gele gen vestingstadje is dan ook een must voor vorsers naar de histo rische Dracula. Hier woonde va der Vlad Dracul in de eerste helft van de vijftiende eeuw en hier zou zoon Dracula ook zijn gebo ren. Het huis staat er nog. Er is tegenwoordig een restaurant in gevestigd dat bij mijn bezoek dicht blijkt te zijn. Verder is Sig hisoara pittoresk. En doods. Ook bij het vallen van de avond is er rond de monumentale klokken toren, de Turnul cu Ceas, nog geen vleermuis te bekennen. Van Sighisoara is het nog drie uur sporen naar de oude, barok ke stad Cluj-Napoca. Hier is het dat Stoker s verhaal begint als Jo nathan Harker met de trein arri veert vanuit Boedapest. Hij lo geert in Hotel Royal, maar er is geen enkele aanwijzing dat er ooit een hotel van die naam in de stad geweest is. Voor het diner krijgt hij er Paprika Hendl, lees ik. Kuiken met Spaanse peper. Als ik tegen middernacht in Cluj arriveer kan ik echter alleen nog maar terecht bij een van de hot- dog-kraampjes die tegenwoordig in de grote steden van Roemenië dag en nacht geopend zijn. Harker neemt de volgende ochtend de trein van half acht naar Bistritz. Ik volg hem. Terwijl de boemel van stationnetje naar stationnetje rammelt, raalc ik in gesprek met een student econo mie die vertelt dat in deze streek regelmatig UFO's gesignaleerd worden. Ik denk aan de raadsel achtige blauwe vlammen die Jo nathan Harker in het boek tij dens zijn reis door de Borgo-pas waarneemt. Ja, hij heeft Dracula gelezen, zegt de student. De ro man is tweemaal in een Roe meense vertaling verschenen, het laatst begin jaren negentig. Allebei uitverkocht. Dat verklaart waarom er die ochtend schou derophalend gereageerd werd toen ik in de universiteitsboek handel van Cluj naar een Roe meense Dracula-uitgave had ge- informeerd. In Bistritz was de jonge procu reur door graaf Dracula naar ho tel de Goldene Krone verwezen. "Tot mijn grote vreugde door en door ouderwets', heet het in Sto ker's boek. Een hedendaagse Roemeense hotelier is slim op de Draculafilie ingsprongen door zijn splinternieuwe logement Coroana de Aur te noemen. Be halve een kitscherig ingerichte Jonathan Harker-salon herinnert er niets aan het boek. Voor twin tig dollar krijg ik er een kamer met kleuren-tv en bad. Rai Duo zendt een oude aflevering van Bonanza uit. De diligence die een eeuw gele den Jonathan Harker vanaf Bist ritz naar de Borgo-pas bracht is in de loop der tijd vervangen door een bus. Eén bus per dag, voornamelijk bevolkt door boe ren en zigeuners met volle bood schappentassen. Geen buiten landers. De weinigè toeristen in deze streek blijken, per auto of met georganiseerde touringcars te reizen. Zo angstaanjagend Bram Sto ker's beschrijving van de laatste kilometers naar het kasteel is, zo vriendelijk en uitnodigend ver schijnt Hotel Castel Dracula aan de horizon. Het begin jaren tach tig voltooide gebouw op ruim elf honderd meter boven de zee spiegel heeft van een afstand werkelijk wel iets van een kasteel weg. Dichterbij wordt echter een serieus beroep gedaan op de ver beelding. Maar toch, dit is 'The place to be'. Op een meter of dertig voor de ingang een met onkruid overwoekerd begraaf plaatsje. Zigeunerkinderen op de parkeerplaats verkopen frambo zen en aardbeien. De zware ei ken toegangspoort die op een binnenplaats uitkomt, laaakt. Piepende deuren: men heeft er werkelijk iets van proberen te maken. Ik verwacht ieder mo ment de stem van de graaf te ho- ren:„Kom vrij en uit eigen bewe ging binnen...' Hotel Castel Dracula heeft het karakter van een vriendelijk plat telandspension. In het restaurant is geen bloedworst op de menu kaart, te vinden. Bloedwijn even min. Wat Roemeense gasten doen zich tegoed aan schnitzels en biefstuk. Een Frans gezin eet pannenkoekjes. 's Avonds is het buiten aarde donker. Ik kijk uit het raam. Geen graaf die als een hagedis langs de buitenmuur naar bene den kruipt. Ergens op een boer derij laat een hond een klagend gejank horen. Een andere hond antwoordt. En nog een. En nog een. Vanuit de Night-Club in de toren, waar je pullen bier en fles jes cola kunt drinken, klinken la chende stemmen. Na midder nacht is het doodstil. Dracula-industrie? Dat is teveel gezegd. Ja, één echte huiver-at- tractie hebben ze wel. daar bo ven op de Borgo-pas. 's Avonds na het eten vraagt de receptio niste of ik misschien de kamer van Dracula zelf wil zien. Samen met een Roemeens echtpaar volg ik haar de kelder in. Bijgelicht door een enkele kaarsvlam ko men we via een smal gangetje met berenvellen aan de wand in een soort tombe. De muren zijn beschilderd met taferelen uit het boek van Bram Stoker. In het midden op de vloer een doods kist. Bij het licht van de kaars vertelt het meisje over de muur schilderingen. Dan draait ze zich naar de kist en zegt de aanwezi gen vooral niet bang te zijn. Op dat moment vliegt de deksel van de kist en springt er een gemas kerde gestalte met een cape uit die vliegensvlug langs de aanwe zigen snelt, de kelder uit. De vrouwelijke helft van het Roe meense paar slaakt een gil. Het meisje lacht. Het is weer gelukt. Nee, de enige plek in Roeme nië waar de Dracula-cultuur echt Valkenburg-vormen aangeno men heeft is bij het kasteel van Bran, honderden kilometers zui delijker. Op dagtochtjes-afstand van Boekarest. Een fraai kasteel dat werkelijk op een steile rots wand staat. Vanbinnen minu tieus gerestaureerd tot een Efte- The place tot be: Hotel Castel Dracula. foto s peter bruyn

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 38