inderhotels Forse korting op alle trein stellen. in Oostenrijk ware paradijsjes n het leven' toont prostitutie door de eeuwen heen Toerisme t pAG 16 AUGUSTUS 1997 de van een drukkend warme dag in de rijke tuin van 'Urbani's Familiehotel' 'kinderhotel Nindler'. Een betoverend jht over het spiegelgladde water van de (cher See. Aan de overkant van het meer jnrijkse huizen met bloembakken aan de ins en daarachter een glooiende rij ber- i een hoek van de tuin, nabij waterkant, jkussen en aanlegsteiger, schommelen 5 in de schaduw onder het wakend oog r en moeder. Links van dé luie ligstoe- i het zwembad - spartelen kleintjes met Irbandjes. uur later zitten vaders jders met kroost aan ta blet diner is een lopend buffet. Naast de bordjes kinderen liggen kleur en kleurpotloden. Ze met rode konen en heb- ;n aandacht voor al de die staan uitgestald, leintjes zo rond de klok ral;ht, negen naar bed zijn it, blazen ouders uit op is of in de lounge, waar hotelbuggy's staan ge- rd. Opvallend is de hotel die de meeste moeders hebben. Bij de eerste de Jiuilbui van hun kind kun- snel ter plaatse zijn met istend woord. 's' is een even gemoe- kindvriendelijk fami- Fritz Nindler is één van tachtig hoteliers in ijk die de kleinere hotel- de watten legt. Vooral ithië timmeren de baby- lerhotels aan de weg on- motto: Oostenrijk is leuk lereen. Ze profileren zich uinten waar ouders hun met een gerust hart afgeven aan gekwalifi- kinderjuffrouwen. Va- moeders hebben vervol gelegenheid zelf zorge- gezonde buitenlucht in om te skiën, te wande- :gen te beklimmen of om op te snuiven in de om- Ie musea. mtacten derhotels in de zuidelijk ende van Oostenrijk zijn inderparadijsjes. Niet al ge de aangepaste nenu's of veilige stop- ;ri ten, maar ook door aan- eid van verwarmde op :n afgestemde zwemba- iringkussens, ballenbak- limzolders, speeltuinen, lalen en indianententen. deze hotels houden the- ken. Zo kunnen kinderen lat op zoek gaan naar een en/of de fijne kneepjes circusleven leren. Weer rijgen ze onderricht in kina's Baby- en Kinderho ek de Faaker See maken ze ^ilemaal bont. De kleinste kunnen er niet alleen maar vanaf een jaar of c elfs leren... golfen. In 'Gi st zo blijkt op die zonover- morgen, maken kinderen ist uit. Overal krioelt het grut. Volwassenen moe- *"kijken dat ze niet van de worden gereden door peuters in trapauto's. In de hooizolder, met een steile van tapijt voorziene opgang, is een kinderspeelplaats ingericht die voor kinderen tot een jaar of vijf een waar dorado moet zijn. Wie een rondje Faaker See doet, ziet naast kinderhotels ve le vier sterrencampings als een minder prijzig alternatief. Want niet om het een of ander, maar kinderhotels zijn niet goedkoop. Een gezin met twee kinderen van 2 en 5 jaar betaalt (inclusief ontbijt en diner) gemiddeld to taal zo'n 200 tot 450 gulden (hoogseizoen) per dag. Om de prijzen van de uitstapjes te drukken is het daarom aan te bevelen de zogeheten Kamten Card aan te schaffen. Met deze creditkaart raison van 55 gul den (kinderen tussen 6 en 14 jaar, 27 gulden), kunnen vakan tiegangers niet alleen gratis ge bruik maken van boten, bussen, treinen en kabelbanen, maar ook van tal van attracties. Criminaliteit Het Oostenrijkse Verkeersbu reau spaart kosten noch moeite de 65 miljoen Europese families te attenderen op de kinderho tels. „Kinderen en familie", zegt Michael Höferer, hoogste baas van deze toeristische organisa tie, „dat past bij de gastvrije mentaliteit van de Karinthiërs. De familiesfeer die mensen zoe ken, is terug te vinden in het kinderhotel. Daarbij, de kwali teit van de hotels is, naar Eu ropese maatstaven, uitstekend. En die hotels staan allemaal in een prachtige omgeving, zuive re lucht en ongerepte natuur. En - wat niet vergeten mag wor den - niet alleen binnen de ho tels is het veilig, maar ook daar buiten. Criminaliteit komt nau welijks voor." Maar wel regenbuien. Al thans, Karinthië heeft de naam dat het er veelvuldig en langdu rig kan gieten. Ferdinand Posnik, hoofd van het Karinthi- sche Verkeersbureau kijkt ver twijfeld: „Dat imago dat het bij ons altijd regent, is onzin. Ka rinthië is met voorsprong het zonnigste gedeelte van heel Oostenrijk. Het bewijs daarvoor is de watertemperatuur in onze 1.200 meren: in de zomer ge middeld 24 tot 28 graden. Bo vendien kan dat water nauwe lijks schoner. Het is onderschei den met een hoge Europese milieuprijs." Accordeon En de bergen dan? Op een war me ochtend levert een boot het gezelschap af bij een kabelbaan en een half uur later schallen kinderstemmetjes over de op 1.500 meter hoogte gelegen Gerlitzen Alm. Wandelen onder leiding van een gids (alleen de allerkleinsten vervolgen de reis in een door een tractor voortge trokken huifkar), zweten, zuch ten en kreunen. Maar als ieder een uiteindelijk de berghut an nex restaurant heeft bereikt, lig gen er worstjes, spek en zuur brood klaar om de magen te vullen. En, het kon niet uitblij ven, kinderen en volwassenen in lederhosen plus accordeon verwelkomen de groep met mu ziek en gejodel. Na een uurtje ravotten begin nen de kinderen te jengelen en is het de hoogste tijd op te stap pen. De roofvogelshow bij de nabijgelegen ruïne Landskron wacht. Adelaars, valken, uilen. Kinderen en ouders kijken ademloos toe hoe de beesten van grote hoogten naar bene den duiken om de etenswaren te pakken waarmee de vogel- voederaar zwaait. Vooral de kleintjes raken in extase als de vogels klapwiekend over hun hoofdjes scheren. Terug naar Urbani's, dat zich zelf aanprijst als circushotel. Op zo'n 500 meter afstand van het hotel staat, voor één week, een circustent van en voor de klein tjes. Ze mogen er naar hartelust oefenen aan de trapeze, op één- wielige fietsen, op stelten en met hoepels. Maar negen uur 's avonds liggen de kinderen alle maal op één oor. In Urbani's is het stil. Na een vermoeiend dagje van kabelbanen, boot tochten, roofvogelshows, cir cussen en wandeltochten rus ten ouders uit op het terras. Het uitzicht over het rimpelloze wa ter van de Ossiacher See is on vergetelijk. Informatie: Oostenrijks Toeristen- buro in Amsterdam, telefoon 020 - 61 29 68 2. In de zomer is de tempe ratuur van het water ten minste 24 graden Celsius. FOTO RUUD BLOKHUIZEN lx REDACTIE: ROB VAN DEN DOBBELSTEEN ri Aan de Kastelentocht door Stichtse Lustwarande doen ruim honderd rijtuigen mee. Kastelentocht Op zondag 17 augustus wordt voor het 32ste ach tereenvolgende jaar de Kastelentocht gereden waaraan ditmaal ruim honderd rijtuigen met dito aanspanningen deelnemen. De stoet stelt zich vanaf 9.30 uur op aan de Achterwei van Huis Doom en vertrekt een half uur later voor een rit door de Stichtse Lustwarande. Na een korte pau ze (eveneens op de Achterwei) om 12 uur volgt er in de middag een tweede toer. Om 15.30 uur wordt in Huis Doom de Zilveren Schaal uitgereikt aan, zoals dat wordt genoemd, 'het schoonste ge heel'. Informatie: VW Doorn. 03 43 - 41 20 15. LEGO-show Ruim 750.000 LEGO-steentjes zijn gebruikt voor de bouw van de nieuwste LEGO-attractie: de met computers en elektronika aangejaagde Challenge Your Imagination. De Efteling beleeft de wereld première van deze show, die de komende twee jaar op tournee gaat door Nederland en België. Het spektakel is interactief. Dat betekent dat ook de bezoekers zich kunnen mengen in de strijd tussen dappere Vleermuisridders en buitenaardse Otopians. Tot en met 31 augustus staat Challenge Your Imagination nog in de Efteling. Daarna is de show onder meer ook te zien in winkelcentrum Schalkwijk in Haarlem (8-23 november). Informatie: 076 - 57 31 10 0. Muzikale rondleiding In het Nederlands Scheepvaartmuseum aan het Kattenburgerplein in Amsterdam worden de rondleidingen vandaag en morgen verzorgd door zingende gidsen. Zij leggen bij diverse objecten de relatie die er bestaat met het zeelied. De ge toonzette toelichtingen vormen een onderdeel van het jaarlijkse Zeeliederenfestival, waaraan dit keer veertien koren deelnemen. Informatie: 020 - 52 32 22 2. Crazy Action Uit protest tegen het uitbuiten van 'gevallen vrouwen' schilderde Marie de Roode-Heijermans in 1897 'Het slachtoffer van de ellende'. Het is te zien op de tentoonstelling 'In het le ven'. Aan het einde van de rondgang over de ten toonstelling 'In het leven', kan de bezoeker zelf 'achter het raam' gaan zitten - op een ongemakkelijke barkruk en mysterieus be schenen door een rode lamp. Op een ka merbreed scherm ontrollen zich beelden dieïnet een verborgen camera zijn gefilmd. De camera staat letterlijk en figuurlijk aan de kant van de prostituee en toont wat zij vanuit haar peeskamertje ziet: gniffelende mannen die verlekkerd staan te kwijlen, el kaar schunnigheden in het oor fluisteren en brutaal naar binnen gluren, alsof ze bij de poelier een soepkip uitzoeken. Die presentatie toont op ondubbelzinni ge wijze hoe de maatschappij nog steeds te gen de prostitutie aankijkt: met een menge ling van nieuwsgierige fascinatie en onver holen afkeer, morele weerstand en vooroor delen. De amoureuze nering wordt ge doogd als noodzakelijk kwaad. Tegelijker tijd ziet de maatschappij de betaalde liefde als een besmettingshaard van geslachts ziekten, zondige losbandigheid en crimine le randverschijnselen als jeugdprostitutie, vrouwenhandel, illegalen en drugs. Die dubbele moraal is zo oud als het be roep zelf en loopt als een rode draad door de tentoonstelling. In de 18de eeuw stond de overheid tolerant tegenover de meisjes van plezier, zolang ze maai' geen overlast veroorzaakten. Napoleon reguleerde de prostitutie en ook na de Franse tijd werden hoeren in veel gemeenten geregistreerd en onderworpen aan medische controle. On der druk van de anti-prostitutiebeweging kwam in 1911 het 'bordeelverbod' tot stand. Gevolg: een wildgroei aan clandestiene hui zen van plezier. Het verbod leidde ook tot een toename van de straatprostitutie. Sinds de Seksuele Revolutie is de prostitutie 'pu- blieker' geworden, met in het kielzog seks- shows, pornowinkels, sekslijnen, 06-adver- tenties en allerlei criminele randverschijn selen. 'In het leven' (bepaald geen peepshow) toont die ontwikkeling aan de hand van voorwerpen, videobeelden, boeken, schil derijen en foto's en curiosa. Heel boeiend zijn de details: de herkenningstekens van de publieke vrouwen, de 17de en 18de eeuwse boekjes met een moraliserende en waarschuwende strekking, allerlei ondeu gende reclaipe-uitingen, een door syfilis aangetaste schedel, de onhandig geschre ven briefjes waarmee heroïnehoertjes el kaar waarschuwen voor gevaarlijke klanten en een herinnering aan de Miss Walletjes verkiezing in 1968. Veel aandacht is er voor actuele ontwik kelingen, zoals bijvoorbeeld de internatio nale vrouwenhandel. Na de Seksuele Revo lutie steeg de vraag naar meer variatie in de betaalde seks. In de slipstream van seksrei- zen naar Thailand en de Filippijnen, wilden hoerenlopers in Nederland ook wel een tro pische verrassing. Seksbazen ronselden vrouwen in Azië, later in Zuid-Amerika en Afrika. De laatste jaren komen er steeds meer vrouwen uit Oost-Europa. Sommigen zijn zich ervan bewust dat ze in de seksin dustrie gaan werken, anderen bemerken pas in Nederland dat de beloofde baan van danseres weinig om het lijf blijkt te hebben. De meesten belanden in het illegale circuit en moeten onder zeer slechte arbeidsom standigheden krom liggen om hun schul den aan de criminelen terug te kunnen be talen. Velen worden bedreigd, gechanteerd en geslagen. Vluchten kan niet meer, want geld en paspoort zijn afgenomen. Door het bordeelverbod te schrappen uit het Wetboek van Strafrecht, hoopt minister Sorgdrager een einde te kunnen maken aan de wantoestanden. Zodra het wetsvoorstel is aangenomen, hebben bordeelhouders een vergunning nodig. Seksbazen met een crimineel verleden worden geweerd. In de bordelen is straks geen plaats meer voor vrouwen zonder verblijfsvergunning. De minister hoopt op die wijze de positie van de naar schatting 30.000 prostituees in ons land te verbeteren. In de expositie levert de 35 minuten durende videofilm 'Over de grens van het onmogelijke' een verhelde rende bijdrage aan de discussie over het opheffen van het bordeelverbod. Maar voordat dat gebeurt, zal er in het parlement eerst nog heel wat over gesproken worden. 'In liet leven. Vier eeuwen prostitutie in Nederland' is nog t/m 31 augustus te zien in het Historisch Mu seum aan het Raadhuisplein in Apeldoorn. Infor matie: 055 - 52 16 12 9. Het Avontureneiland van Walibi Flevo vormt vandaag en morgen het decor voor de Crazy Ac tion Days '97. Onder leiding van professionele in structeurs kunnen bezoekers kennismaken met sporten als varen met jet-ski's en waterscooters, rijden op quads, crossen met motoren, jeeps en Amerikaanse 'desert-buggies' en 'tokkelen' vanaf een twintig meter hoge toren. Ook is er een avon- turenparcours met touwbruggen en activiteiten in survivalsfeer. Informatie: telefoon 02 94 - 43 30 80. Varen met zomp De Berkel Zomp steekt weer van wal. Tot en met 27 augustus kunnen vanuit Lochem tochtjes met het authentieke handelsvaartuig worden ge maakt. Tot zondag 17 augustus is het mogelijk de boottrip te combineren met een huifkartocht en een bezoek aan uitspanning De Witte Wieven. Vooraf aanmelden verplicht. Samen op Zomertoer. 3 dagen onbeperkt treinen voor 2 personen. Slechts f 119,-en 10 dagen geldig. OV Reisinformatie: 0900-9292 (75 ct/min). ieder z'n trein

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25