'Sterren herken je aan hun houding' Kirsten Vlieghuis laadt accu langzaam weer op !DAG 16 AUGUSTUS 1997 to Guus Hiddink heeft heel wat te stellen met z'n internationals talie kritiek laat de bondscoach onberoerd. ,,In een column heb ik ngs moeten lezen dat er bij veel van de donkere spelers sprake is van vertrouwenscrisis. Kijk, zo'n stelling vind ik nou gevaarlijk. Nog één Jtap en ik ben een racist, vergeet dat niet." Straks, begin volgende nd, moet Guus Hiddink in de selectie van het Nederlands elftal voor le WK-interland tegen België misschien ook Patrick Kluivert weer l iseren. De discussie is: kan de in opspraak geraakte spits nog wel in Oranje? Guus Hiddink: „Ik neem niet op de stoel van de rechter plaats.' De nationale keuzeheer is door de escapa des van de gevallen godenzoon in een lastig parket gebracht. ,,Ik zou ook kunnen vluch ten in excuses door Kluivert niet uit te nodi gen omdat hij niet in vorm is. Maar dat vind ik flauw. Er wordt een harde beslissing ge vraagd en die ga ik niet uit de weg. Heb ik nooit gedaan. Ook niet op het EK in Enge land met Davids. Als ik Davids nu weer zou opstellen en hij zou goed spelen, kan de pu blieke opinie meteen omslaan. In het geval- Kluivert ligt dat anders. Stel, ik selecteer hem en hij speelt goed, dan vrees ik dat zijn bijdrage eerder contra-productief zal zijn." Er zijn morele grenzen overschreden? ,,Ik neem niet op de stoel van de rechter plaats. Het is niet aan mij om een veroordeling uit te spreken. Maar Oranje is meer dan een club. Oranje heeft toch een aparte status. Veel spelers beschouwen het als een eer om voor het nationale team uit te komen en zo is het natuurlijk ook. Dus." Dus? Kluivert wel of niet in Oranje is een moeilijk thema en ik realiseer me terdege dat de uitkomst veel stof zal doen opwaaien, welke kant ik ook opga." Het a-morele gedrag van Kluivert. De re bellie van Davids. De zelfoverschatting van Seedorf. De vliegangst van Bergkamp. Met zijn internationals heeft Hiddink op weg naar de eindronde van het WK in Frankrijk heel wat te stellen. „Het is geen gemakkelij ke groep. Maar die heb ik nooit gehad. Als leraar lichamelijke opvoeding al niet. Als coach van PSV niet en hetzelfde geldt voor mijn Turkse en Spaanse jaren. Enige jaloe zie koester ik nog oprecht voor de 'baas-cul tuur' zoals die in Spanje bestaat. Wat de baas daar zegt, is de waarheid. Wij iri Ne derland zeggen altijd: ja maar waarom?" „Een club trainer die dagelijks met zijn spelers werkt, kan zulke problemen te lijf en krijgt daar misschien greep op. Als bonds coach sta je machteloos. En waarover ik me nog het meest verwonder: waar blijven toch de zaakwaarnemers? Tegenwoordig barst het van de zogenaamde begeleiders, maar waarom laten zij op dit vlak niets van zich horen? Hun functie zou toch meer moeten inhouden dan alleen het opstellen van de vetste contracten, of niet soms?" „Een voetballer moet niet alleen begena digd zijn op grond van zijn hoge salaris. Voor mij is een voetballer begenadigd als hij zijn rechten en plichten kent en notie heeft van de werkelijke normen en waarden. En niet eerst en vooral: hoe sleep ik de meeste dollars uit een contract of uit een bespre king?" „De sterren herken je aan hun houding. Ik heb in het nationale en internationale voet bal heel wat vedetten meegemaakt. Wat me is opgevallen: in principe zijn de toppers stuk voor stuk eenvoudige mensen. Die hebben altijd tijd voor je, net als de toppers in het bedrijfsleven, in de amusementswe reld, in de politiek. Als je iets gedaan wilt krijgen, moet je de drukste mensen benade ren. Ze hebben het druk, maar ze maken wel tijd voor je. Toppers vallen op door hun warmte, hun belangstelling en hun vermo gen om te luisteren." De bondscoach is neergestreken in Hotel Huis ter Duin in Noordwijk, sinds jaar en dag de vaste uitvalsbasis van Oranje. Mon ter is hij teruggekeerd van vakantie. Hij was een paar weken op Terschelling, op het ei land waar het geluk nog heel gewoon is. „Ja, Terschelling. Wij komen daar al jaren. Niet alleen in de zomer, ook in de gure herfst of in het koude voorjaar. Over waar ik woon, in de Achterhoek, vragen ze me vaak: de Ach terhoek, waarom nou in hemelsnaam? Ik zit in de Achterhoek drie kwartier, een uurtje van de Bundesliga en op vijftig, vijfenvijftig minuten van Zeist waar ik twee a drie dagen per week ben. Mensen die mij die vragen over de Achterhoek met opgetrokken wenk brauwen stellen, antwoord ik: Ga jij in de Randstad maar lekker elke dag een half uur, drie kwartier in de file staan." „Dus daarom ook Terschelling. Daar kun je nog heerlijk uitwaaien. Daar groeten de mensen je nog vriendelijk, hoi Hiddink en dan fietsen ze weer vrolijk verder. Of ze ma ken een praatje met je, maar dat gaat nooit over voetbal. Op Terschelling ben ik in de ruimte en in de stilte en het is niet omdat ik dat als een therapie beschouw. Ik doe dat al jaren zo. Terschelling is voor mij stan daard." Een sportief en emotioneel bewogen sei zoen ligt achter de bondscoach met, in fe bruari, nog een zware darmoperatie waar van de ernst pas naderhand serieus tot hem doordrong. „De ingreep had niet veel langer moeten worden uitgesteld. Het zou anders kantje boord zijn geweest met me. Op dat moment was ik me daarvan niet bewust. Ik dacht dat ik iets verkeerds had gegeten. Nooit was ik ziek geweest. Later veronder stelde ik een niersteenaanval. Twee dagen heb ik daarmee rondgelopen, met morfine tegen de pijn. Die aanval komt zo wel, dacht ik, maar er kwam maar niets." „Op een gegeven moment kon ik niet eens meer zitten of staan. Een beetje pijn kan ik wel verdragen, maar dit was niet meer te houden. Ziekenhuis gebeld, meteen geopereerd. Het was net op tijd, zei de dok ter, anders zou er een paar meter darm zijn afgestorven, met alle complicaties van dien. Er zat een strop in de blinde darm, een ilius. Het was niet acuut ontstaan. Ik had nooit last gehad, maar na de operatie merkte ik wel dat ik me fitter voelde dan ooit." Stress was niet de oorzaak, bezwoer de dokter. „Met spanningen heb ik in de loop der jaren leren omgaan. In het begin van mijn carrière brachten zenuwen mij nog wel eens uit mijn evenwicht, zodat ik niet meer productief was. Door bepaalde technieken weet ik nu raad met de omstandigheden." „Het is me in de praktijk opgevallen hoe ontspannen de Amerikaanse sporters met wedstrijdspanningen omgaan. Aanmerkelijk beter doorgaans dan de Europeanen en nog veel beter dan de Noord-Europeanen. Bij PSV zaten destijds Glenn Hysén, die Zweed, en Ruud Gullit in de selectie. Glenn zat twee, drie uur voor de wedstrijd al opgefokt in de kleedkamer. Die kon zichzelf enorm onder druk zetten. En dan kwam Ruud bin nen, kort voor het begin van de warming- up. Op zijn gemak, fluitend, maar als de wedstrijd begon, pats, dan stond hij er." „Te weinig spanning is niet goed, maar te veel spanning werkt weer averechts. In het begin, in de dug-out, had ik last van een tic, een rare, ongecontroleerde beweging. Mijn familie had dat waargenomen en fiet het me terugzien op de video. Ik zag dat ik het spel nog te veel als een supporter volgde. De kunst is, als coach, de wedstrijd op te snui ven en te analyseren en dat is, binnen de hectiek en het grote spanningsveld, meestal niet eenvoudig." Maar de voldoening, bij succes, is door gaans groot. „Nederland - Wit-Rusland, in terland van kapitaal belang in de voorronde van het EK 1996 in de Kuip. Met twee wis sels, Mulder en Trustfull, brak ik de wed strijd open. Het doelpunt van Mulder, uit een voorzet van Trustfull, forceerde de be slissing. Zo iets, ja, dat is het vak eigenlijk. Dat zijn de mooie dingen. En dan die gekke Van Hooijdonk natuurlijk met zijn twee doelpunten, als invaller, in Cardiff tegen Wales. Het is mooi als een ingreep zo'n ef fect sorteert." De bondscoach lest de dorst met een mix van ijskoude jus d'orange en bitter lemon. Hij zegt de zin in Oranje nog niet te hebben verloren. „Eerst met de hakken over de sloot naar het EK in Engeland, nu weer stevig aanpoten voor het WK in Frankrijk. Dat zijn de krenten uit de pap. Maar essentieel is en blijft voor mij de instelling van de spelers. Gemotiveerd moeten ze zich melden. Oran je mag geen sjabloontje worden. Het mini- WK in juni in Frankrijk heeft me geleerd dat het WK volgend jaar een mooi maar moei lijk toernooi wordt met veel sterke, vooral fysiek sterke ploegen. Maar zo ver is het nog niet. Laten we ons eerst maar eens kwalifi ceren, op 6 september via België." Terugverlangen naar het goede leven in Spanje doet Hiddink nog allerminst, in weerwil van de hardnekkigste geruchten. „Tot het ontkennen steeds van al die op lucht gebaseerde publicaties weiger ik me te verlagen. Er is één direct contact geweest. De president van Betis Sevilla heeft me tele fonisch gevraagd om trainer te worden, maar ik heb beleefd voor de eer bedankt. Omdat ik nog tot juli 1998 een contract heb bij de KNVB. Die interesse komt niet uit de lucht vallen. Ik heb in Spanje een aantal ja ren goed gewerkt. Ik weet dat ik daar nog word gerespecteerd. Zwemster kijkt verder dan het EK in Sevilla Het eindpunt van haar internatio nale zwemloopbaan schoof ze nog eens vier jaar vooruit. Dat deed Kir sten Vlieghuis al ruim voor het be gin van de Zomerspelen van Atlan ta. De vijf olympische ringen zijn sinds vorig jaar stevig met haar in spiratiebron verankerd. Zij wil nog een olympiade meemaken. „Want ik denk dat het in 2000 in Sydney nog mooier wordt." De twee bron zen plakken van Atlanta móeten in Australië winstgevend zijn. Deelna me aan de Europese titelstrijd van komende week in het Spaanse Sevil la beschouwt Vlieghuis dan ook als haar plicht. „Maar verwacht van mij op dit EK geen wonderen. Perfect, zo omschrijft Vlieghuis de door de zwembond geschapen voorwaarden. De 21-jarige Eindho- vense hoefde niet tegen haar zin op hoogtestage in de aanloop naar het Europese kampioenschap, voor haar het derde. Op zeeniveau kon de zwemster van PSV naar hartelust blijven doortrainen in de laatste fase van de voorbereiding op 'Sevilla'. .,Van mijn allereerste hoogtetrainin gen kwam ik futloos terug. Ik voelde me niet erg ziek, maar was wel een tijdlang duizelig." Kiplekker streek Vlieghuis onder aan de berg in Zuid-Spanje neer, verheugd over de persoonsgebon den wijze van voorbereiden op een internationaal titelgevecht. „Trai ningsprogramma's worden nu op de persoon afgestemd. Ik kan daar in vloed op hebben, maar ik maak daar nooit opmerkingen over. Ik be moei me er niet mee. De invulling laat ik aan Jacco Verhaeren, mijn clubtrainer, en bondscoach René Dekker over. Ik heb veel vertrouwen in hun samenwerking." Met acht clubgenoten vormt Vlieghuis de Brabantse boezem van de Nederlandse EK-ploeg. Nooit was het clubaandeel op een titel strijd als het EK zo groot als deze zo mer. De Overijsselse kwam in 1994 pp de stroop in Eindhoven af. De 'dorpse' zwemclub De Dinkel, haar leerschool in Denekamp, was zij ontgroeid. De Europese jeugdkam pioene van 1991 was niet de laatste Kirsten Vlieghuis: „Verwacht van mij op dit EK geen wonderen." nieuwkomer bij PSV. „Op allerlei vlakken heeft PSV voor zwemmers de beste faciliteiten. Geen wonder dat de toppers naar Eindhoven ko men. Naar ik begrepen heb kan er nu geen topper meer bij. Het is vol. Zelfs een fulltime trainer als Verhae ren zou het veel te druk krijgen als hij iedereen zou aannemen." Borstcrawlzwemster Vlieghuis aardde probleemloos in de PSV-cul- tuur. De twee bronzen medailles, opgedoken tijdens haar olympische debuut in Atlanta, zijn het treffende bewijs van haar soepele acclimatisa- tie. Maar de plakken komen zelden op tafel. Vlieghuis loopt er niet mee te koop. „Ze liggen bij mijn ouders, veilig opgeborgen. Ik zou het erg vinden als daar wat mee zou gebeu ren. ik haal ze niet tevoorschijn als ik een weekendje bij mijn ouders ben. Maar ik mag ze niet kwijtra ken." Het tijdvak van de zwemster Vlieghuis is eindig. „Ik wil niet tot mijn dertigste blijven zwemmen. Dat idee heb ik altijd gehad. Maar doordat ik de Olympische Spelen van Barcelona had gemist, wilde ik ARCHIEFFOTO ANP er nog vier jaar langer hard tegen aan gaan. Want Atlanta moest en zou ik halen. Daarna wilde ik stop pen. Maar ik kreeg voor het olympi sche toernooi van Atlanta weer zo veel lol in mijn sport dat voor mij toen al vaststond dat ik erna zou doorgaan. De twee medailles heb ben dat gevoel alleen maar ver sterkt." Nieuws „In het eerste halfjaar na de Spe len heb ik het wat trainen aangaat rustig aan gedaan. Wel heb ik in die periode aan veel buitenlandse wed strijden deelgenomen. Van Sydney, tot Hong Kong en Peking. Tegen die achtergrond is er denk ik op het EK in Sevilla niet zo veel van mij te ver wachten. Ik denk verder vooruit, aan het WK van begin volgend jaar en de Spelen van Sydney in 2000. Tot de voorbereiding op het EK heb ik de tijd genomen om uit te blazen en me op te laden. Die rustperiode had ik nodig. Ik was helemaal leeg. De medailles van Atlanta leggen geen druk op me. Het is logisch dat mensen ook op het EK goede pres taties van mij verwachten. Maar wat dacht je van Marcel Wouda, de we reldrecordhouder. Ongelooflijk dat wereldrecord van hem. Ik denk niet aan een wereldrecord. Maar Marcel wel aan olympische medailles denk ik." In Sevilla zal blijken hoe goed Vlieghuis is hersteld van haar olym pische roes. Maar dat geldt ook voor de Ierse nimf Michelle Smith (goud) en de oerdegelijke Duitse zwemster Dagmar Hase (zilver) die haar voor bleven op de 400 meter vrije slag. Hase eindigde ook voor de 'bron zen' Nederlandse op de 800 meter vrije slag, de finale die werd gedic teerd door de Amerikaanse Brooke Bennett. Duelleren zal Vlieghuis als Smith, Hase en de Duitse Kerstin Kielgass, in beide finales vierde, naast haar liggen. „Maar ik blijf me zelf. Ik wil niet 24 uur per dag met zwemmen bezig zijn. Oogkleppen heb ik niet op." „Voor Nederlandse begrippen heb ik veel over voor mijn sport. In At lanta ben ik boven mezelf uitgeste gen. Een ander zegt: als je alles voor het zwemmen opzij had gezet, had je mogelijk twee keer zilver gewon nen. Ik vind dat onzin. Want dan had ik er geen plezier in gehad, dat weet ik zeker. Als ik twee uur achter een train, ben ik twee uur intensief met mezelf bezig. En kletspraatjes als bij een volleybaltraining zijn er niet bij." Soms is de werkelijkheid zo on gelooflijk, dat wij zeggen dat verzin je niet. Had ik vorige week op deze plaats verzonnen dat het met Barcelona mis zou gaan, maar dan ook goed mis - ik zou bij voorbeeld verzonnen hebben dat keeperstrainer Frans Hoek één van zijn doelmannen het hospi taal in schoppen zou, wie zullen we daar eens voor nemen, o ja, natuurlijk, als één voor zo'n stunt in aanmerking komt is het natuurlijk Busquets, stel dus dat ik bij wijze van verzinsel had opgeschreven dat Busquets een ongelukje op de training krijgen zou, een bizar ongeval uiter aard, een bal keihard voor zijn kanis of zo iets en dat ik daarna verzonnen had dat ook de eerste keeper, die Portugees, Van Gaal ontvallen zou, nu niet doordat Hoek bij het inschieten weer uit zijn slof geschoten was, want als je ergens voor waken moet tij dens het verzinnen dan is het voor overdrijven, overdrijving tast de geloofwaardigheid van het verzinsel onherstelbaar aan, dus daarmee rekening houdend zou ik waarschijnlijk bedacht hebben dat de Portugese keeper van Barcelona een blessure zou oplopen aan zijn knie of zo, een rotblessure natuurlijk, met ope ratief ingrijpen en een maandje of drie lappenmand als gevolg en dat ik dan óók nog verzonnen had dat Barcelona slechts met veel pijn en moeite, laten we zeggen door een penalty in de blessuretijd, de amateurs van Skonto Riga in Nou Camp van het lijf zou houden en dat deze nach tmerrie achteraf nog alles zins zou meevallen vergeleken met alle ellende die Louis in het zonnige zuiden nog te verstou wen krijgt, stel dat ik dit alles vorige week op deze plaats ver zonnen had - dan zou u gedach t hebben: die is niet goed snik, die verzint ze waar je bij staat. Ik kan u geen ongelijk geven. Het bovenstaande is, zelfs in aanmerking genomen dat het een volslagen verzinsel zou zijn, te zot voor woorden. Maar de werkelijkheid, weten wij nu, kan zotter zijn. Barcelona heeft inderdaad pas na veel vieren en vijven Skonto Riga verslagen, met 3-2, door een penalty nadat de 90 minu ten verstreken waren. (Kijk! Ons hoefje niets wijs te maken. Wij kennen Louis een beetje. „Ik uitstékend Barcelona gezien heeft.Natuurlijk Louis, vanzelfsprekend, rustig maar. Wij geloven je. En wij geloven ook dat Barcelona onder Robson minstens met 2-1 van die boys verloren zou hebben, maak daar 2-0 van, maar geloven ze dat in Spanje ook? Daar maken wij ons zorgen om). VitorBaia moet inderdaad aan zijn knie worden geholpen en is een maandje of wat uit de run ning. En dat van Busquets is ook ge beurd. 'Keeperstrainer Frans Hoek van Barcelona heeft derde doelman Carlos Busquets tijdens een oe fensessie zo hard met de bal te gen het hoofd geschoten dat deze naar het ziekenhuis moest wor den gebracht. Daar werd een zware hersenscli uddinggecon - stateerd. Ook leed Busquets aan geheugenverlies. Waarom zijn zulke berichten al tijd zo onvolledig? Hoe ernstig was bijvoorbeeld Busquets' ge heugenverlies? Wist hij na het ongeluk nog dat hij keeper is? Zo ja, waarom wist hij dat voor het ongeluk dan niet? Is er, bijvoorbeeld door een Ja panse toerist, per ongeluk een halfgelukte amateurvideo-opna me van het incident gemaakt - het prettige van halfgelukte op namen vind ik altijd dat deze ook halfmislukt zijn. Je ziet een vrolijk lachend Japans gezinne tje en op de ach tergrond zie je zwaar overbelicht iets dat war weg heeft van een neerstortend vliegtuig, maar dat net zo goed een veld papaver kan zijn, het Monster van Loch Ness, de zons verduistering of Busquets die een bal uitzijn doel kopt. Want dat staat dus vast: dat Busquets het schot van Hoek I leeft tegen gel i o uden. Busquets heeft een moeilijke bal tegengehouden. Dat is het werkelijke nieuws van deze week. Frank Snoeks is verslaggever van Studio Sport

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21