Leidsch Minister bestrijdt vonnis Schiphol 'Ik neem voortaan een gasmasker mee' hteres Ida Gerhardt jaar) overleden all Street fors onderuit Leidse Oma van Dam oudste van Nederland |oederlijk jawoord - Noordwijkerhout Opnieuw gevechten in Kenyaanse stad Mombasa ie AUTO BOOT phense leerkracht geschorst na aanklacht over ontucht TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. rivélRDAG 16 AUGUSTUS 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Voetballiefhebber kan er voor J-- - gaan zitten: CANALt^Vult de T buis NR. 41467 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ2,25 lur5EWITTEMAN was gistermiddag l90j elkaar in het gemeente- n Noordwijkerhout te De drie broers Bert, Hans Meeuwenoord en met respectievelijk van den Ing. Tanja de en Meriam Immerzeel. 3ké over op het gemeente- 3: i te gaan, is zo'n drievou- welijk nog niet eerder ;omen in de geschiede- hetbollendorp. voor drieën kwamen Dorien, Klaas en Tanja en Meriam - uiteraard i eigen old-timer aanrij- ant old-timers, die mo- h wel op de zeer speciale ht van de familie Meeu- d rekenen. Volgens Tiny is het zelfs zo dat ngens altijd hebben ge- erst de auto's en dan pas wen'. rel het in eerste instantie al nog niet de bedoeling t en Dorien en Klaas en ras om nu al te trouwen, e onderlinge band toch dan zij zelf dachten.'Al leen Hans en Meriam hadden afgesproken om op vrijdag 15 augustus in het huwelijk te tre den. Totdat op 1 april Bert en Klaas bij hun ouders thuis in ge sprek raakten over een dubbele bruiloft ergens volgend jaar. Maar beiden zouden dan eigen lijk nóg liever met z'n drieën trouwen. Hans en Meriam wer den ingeseind over de 'wilde plannen' en ook zij vonden het een leuk idee. Meriam sliep er nog één nachtje over en op 2 april is de familie Meeuwen oord aan het regelen geslagen. De Duinpoort - waar het feest gehouden moest worden - bleek best de gasten van de drie brui loften te kunnen herbergen en ook het gemeentehuis bleek geen problemen te hebben met een drievoudige trouwerij. En gisteren was het zover. Nadat de broers hun aanstaan de vrouwen hadden opgehaald met de old-timers, zijn ze naar Bloemendaal gegaan om foto's te maken. Ze maakten nog een rondje door Noordwijkerhout voordat ze het gemeentehuis binnenstapten. En 's avonds was het feest, driedubbel... ELDANP iteres Ida Gerhardt is in it van donderdag op vrij- erleden in haar woon- Varnsveld. Gerhardt, die oud is geworden, ont- 1979 voor haar gehele de P.C. Hooftprijs. ërhardt wordt gezien als de belangrijkste dichte- Ji Nederland. Het groot van haar werk wordt als aar omschreven, waarin nauwelijks valt te be- De laatste jaren was zij !er produktief, maar zijn chtregels of delen ervan d terug te vinden in vertenties. Ida Gerhardt in de culturele traditie ctenbeurs in New York is fors onderuit gegaan, w Jones-index kelderde f.37 punten (3,1 procent) 94,66. Het was in punten één na grootste val in de denis. Alleen bij de pi 19 oktober 1987 was ies groter. Toen duikelde ex op Zwarte Maandag 8 punten, wat overeen- net ruim 22 procent. De belangrijkste oorzaak was een negatieve reactie van de obligatiemarkt op de terugval van de dollarkoers. Bovendien zat de termijnmarkt zwaar te gen en kwam Gillette met een waarschuwing dat de winst zal tegenvallen. Sommige handela ren verwachten dat de malaise nog wel even zal voortduren. Pagina 3: Particulier zorgt voor wervelwind op de beurs Een jaar 'Dutroux'. België verbazingwekkend snel in het oude ritn Een bijzondere groep doet 'Leiden Cultuurstad 'Schiphol kan wél maatregelen nemen LEIDEN RUDOLF KLEUN Jbruidsparen tijdens hun jawoord voor de ambtenaar van de bur- :|Stand. FOTO HENK BOUWMAN •\sjfl Schiphol heeft wél de bevoegdheid om maatregelen te nemen tegen geluidshinder, aldus minister Jorritsma van verkeer en waterstaat. Zij is het niet eens met de Haar lemse waarnemend rechtbankpresident mr. J. du Pon. Die stelde gisteren in een uitspraak in kort geding, dat uitsluitend de minister van verkeer en waterstaat maatre gelen kan nemen ter beperking van nachtvluchten. maatschappijen niet van de ene op de andere dag vluchten hoe ven te staken. Schiphol had die maatregel genomen om binnen de wettelijke geluidsgrenzen te blijven. Die grenzen worden overschreden en daarom zal Jorritsma nu snel andere maat regelen moeten nemen. De directie van de luchthaven Schiphol toonde zich 'verrast' over de uitspraak van de rech ter, maar zal zich er -op straffe van een dwangsom van 1 mil joen gulden per dag- wel aan houden en de aangekondigde SCHIPHOL/DEN HAAG JAN KUYS Het kort geding was aangespan nen door Martinair. El Al en een aantal andere betrokkenen. Volgens Du Pon is in de Luchtvaartwet geen artikel op genomen, waarin Schiphol ex pliciet de bevoegdheid krijgt voor het nemen van verregaan de maatregelen. Jorritsma be strijdt dit en laat het vonnis na der bestuderen. De minister liet weten hoger beroep niet uit te sluiten. Voorts zal de minister snel maatregelen uitvaardigen tegen geluidshinder. Gedacht wordt daarvoor onder meer aan het invoeren van een vergunning stelsel voor het starten en lan den op Schiphol. Zij zal de kwestie snel in het kabinet aan de orde stellen. De uitspraak van rechter Du Pon betekent dat luchtvaart- HAMAWY® J GRANIETEN TEGELS AANRECHTEN MlL' maatregelen om nachtvluchten te beperken intrekken. Schiphol speelt de bal echter direct door naar Den Haag en wil op korte termijn overleg met Jorritsma om te horen welke maatregelen zij wil nemen om te zorgen dat Schiphol nog dit jaar binnen de normen voor nachtelijk vlieg tuiggeluid kan blijven. D66 wil zo snel mogelijk over leg met Jorritsma over de hand having van de geluidsbeperkin gen rond Schiphol. „De bal ligt nu bij de minister. De geluids normen moeten worden ge handhaafd". aldus D66-Kamer- lid Van 't Riet. Het CDA-Kamer- lid Reitsma was er de kippen bij om Jorritsma haar nederlaag flink in te peperen. „Zij heeft steeds hoog van de toren gebla zen met haar verhaal dat de be perking van de nachtvluchten niet haar zaak was. Maar zoals de rechter het nu zegt zit Jorri tsma er daarmee echt naast." Reitsma wil op korte termijn een overleg van de betreffende Kamercommissie met de minis ter. De WD zet vooral in op het versneld aanleggen van de vijf de baan. Pagina 3: 'Jorritsma moet ge luidsgrenzen respecteren' De Leidse Catharina van Dam- Groeneveld (109) is sinds deze week de oudste inwoonster van Nederland. Ze is dat geworden als gevolg van het overlijden van de 110-jarige Geertje Roelinga-de Groot uit Heeren veen. De Leidse Kaatje van Dam, ook wel bekend als 'Oma van Dam' woont bij haar zoon Cor in de Groenoordstraat. Ze is ge boren op 20 november 1887. Vorig jaar vierde ze haar ver jaardag uitgebreid in het buurt huis Groenoord. Samen met haar zoon bezocht ze vorig jaar ook nog even de 3 Oktober-ker- mis, gewoon omdat ze daar zin in had, zoals ze liet blijken op haar verjaardagsfeest. Op dat feest genoot ze van alle felicita ties, van het bezoek van de bur gemeester en van het telegram van de koningin. Dat ze de op een na oudste inwoonster was van Nederland deed haar toen niet zo veel. „Het is toch geen wedstrijd", verklaarde ze. Gis teravond reageerde ze al niet anders op het feit dat ze nu de oudste van Nederland is. „Wat jammer voor die mevrouw." Toch is ze volgens haar zoon Cor (68) ook een beetje trots. Zelf zegt hij niet altijd stil te staan bij Het feit het zo bijzon der is dat dat zijn moeder 109 is. „Maar het is toch heel wat, zeker als je bedenkt dat je ook alle mensen hebt overleefd met wie je opgroeide. Het nadeel van zo oud worden is ook dat je meemaakt dat vier van je tien kinderen zijn overleden." De oudste nog levende zoon van mevrouw Van Dam is nu 84 jaar, de jongste is 66. Volgens zoon Cor geniet zijn moeder nog een redelijke ge zondheid, hoewel ze het erg jammer vindt dat het lezen haar steeds moeilijker afgaat. „Ze heeft altijd heel veel gelezen, maar sinds het afgelopen jaar gaat dat eigenlijk niet meer." Ook met de hittegolf van de af gelopen dagen heeft ze het moeilijk gehad. „Gelukkig kun nen wij haar dan op ieder mo ment toch de zorg geven die ze nodig heeft." HET WOORD IS AAN Mark Twain Weinig zondaars worden meer gered na de eerste twintig minuten van een preek. 25° nog'i- F"- r'^ t) vooruitblik maan dins woens ISMS' 15*/25° 15'/26° 15725» 20% 20% 20% 50% 60% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina I VANDAAG 40 PAGINA'S I Binnenland. Buitenland Cultuur Duurzaam en weerbestendig Minimaal onderhoud Eigen fabricage .telefoon 071-331 5361 KOMO-certificaat en VKG-keur Vakkundige montage 15 Jaar ervaring Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,13 RTV/programma's8,9 Sport21,22,23 Strips7 Uitgaan De kortingsbon betreft vaar tochten door het Groene Hart met boten van de jubi lerende Rederij van Hulst. Warmondse Poldercross groot baggerspektakel van het Hollandse protestantis me. Gerhardt had een haat-liefde- verhouding met haar eigen land. Zij was dan ook verbaasd toen ze in '79 met de P.C. Hooftprijs werd gelauwerd, hoewel ze later aangaf dat dit wel een erg late erkenning was. Hetzelfde jaar ontving zij ook de Prijs voor Meesterschap van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde. Haar zeventien bundels zijn als Verzamelde Gedichten uit gegeven bij Uitgeverij Athene um. Polak en Van Gennep in Amsterdam. MOMBASA DPA-Rtr-AFP kammen woonwijken uit. In de omgeving van Momba sa verblijven duizenden buiten landse toeristen. De weg van Mombasa naar zuidelijker gele gen badplaatsen is afgesloten. Toeristen die er al zijn. zijn ge sommeerd in hun hotels te blij ven. Mensen die nu aankomen, worden in het noorden van Mombasa ondergebracht. Kenyaanse kranten wezen er op dat nog steeds niet duidelijk is of de achtergrond van de overval politiek of crimineel is. In de aanloop naar de parle mentsverkiezingen later dit jaar heerst er grote politieke span ning in Kenya. In en rond de Kenyaanse ha venstad Mombasa is het giste ren opnieuw tot gevechten ge komen tussen de politie en eli tetroepen enerzijds en gewa pende jongeren aan de andere kant. De gevechten braken uit toen de ordehandhavers in twee dorpen ten zuiden van Momba sa jacht maakten op de daders van een aanval woensdag op een politiebureau. Bij deze aanval, waarbij onge veer honderd zwaarbewapende Kenyanen waren betrokken, kwamen zes politiemensen en zeven burgers om het leven. Door de rellen zijn in totaal sinds woensdag al zeker 21 do den gevallen. De Kenyanen roofden de wa pens uit het wapenarsenaal van het politiebureau. De troepen hebben gisteren delen van Mombasa afgegrendeld en Lammenschansweg 130 Leiden (77 HOUTWERF JIJ KEUKENS Plonzen in de sloot, essentieel onderdeel van de Warmondse Poldercrossloop. LEIDEN TIMOTEUS WAARSENBURG Wat vier jaar geleden begon als een leuke uitdaging voor sportieve Warmonders, is uitgegroeid tot een groots evenement: de Warmondse Poldercrossloop. Gisteravond startten zo'n driehonderd deelnemers on der het ooievaarsnest tegenover het ge meentehuis om een parcours van vijf kilo meter af te leggen door weilanden en slo ten. Twee jaar geleden was de organisatie al blij met 75 aanmeldingen en de 150 deelne mers van vorig jaar waren een record. Op het terrein van de Warmondse IJsclub, de organisator, was de finish, met douches, barbecue en muziek. „Ik sta hier nu al een half uur te wach ten", laat een van de toeschouwers weten. Hij heeft zich vlak naast de eerste sloot op gesteld om maar niets van het baggerspek takel te hoeven missen. Door de overweldi gende toeloop liep de start inderdaad een half uur vertraging op. Maar dat was de lol zeker waard. De hilariteit onder de omstan ders was groot toen de koplopers met een fenne plons in de bagger verdwenen. Maar de eersten waren nog niet de sloot uitge kropen of alle toeschouwers knepen mas saal de neuzen dicht vanwege de vrijko mende stank. Ondertussen heeft de onge duldige toeschouwer zich wat verder van het slootje verwijderd. Met zwarte spetters FOTO HENK BOUWMAN op zijn kleren zegt hij: „Het is de eerste keer dat ik kijk. Absoluut de moeite waard, maar volgend jaar neem ik wel een gasmasker en een regenpak mee." De deelnemers waren te verdelen in drie groepen: de wedstrijdlopers, de recreanten en zij die een gooi deden naar de originali- teitsprijs. Zo liepen er onder anderen een bruidspaar en een groep clowns mee. Maar de overgrote meerderheid zag er toch rede lijk serieus uit. Louis Dam uit Wormer kwam na 24 minuten als eerste uitgeput, maar voldaan over de finish. Hij liep voor de eerste keer mee en zal er volgend jaar zeker weer bij zijn. De snelste Warmonder was Henk van Velzen. an'ad Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 -58 98 900 KEUKEN- STUDIO IkJ Koningin Julianalaan 46 Voorschoten "la, ii Naam: 1 Adres: l Postcode: 1 Tel: Plaats: il.v.m. controle bezorging) 1 AN DEN RUN. MINKHORST de adjunct-directeur van >hense openbare basis- de Hobbitburcht is een vegens ongewenste inti- m 11 met een leerling inge- - Wethouder F. Dales van 'ijs heeft de man voorlo- schorst. De wethouder snel mogelijk' aangifte bij de politie. 'roeente laat zich niet uit d zich precies heeft afge speeld tussen de adjunct, die ook voor de klas staat, en de (jonge) leerling. Er is in elk geval geen sprake geweest van ge slachtsgemeenschap. Dales en de afdeling onder wijs van de gemeente hebben geen signalen ontvangen dat de man zich tegenover meer kin deren zou hebben misdragen of dat er zich vaker iets zou heb ben afgespeeld tussen hem en het kind. De ontucht zou wel op de school zijn gebeurd. De man ontkent de aanklacht in alle toonaarden. Volgens Da- les heeft hij gezegd dat hij 'noch het kind, noch de ouders kent'. Hij werkt al meer dan twintig jaar in het onderwijs en had, zo zei Dales tijdens een persconfe rentie gisteravond, een onberis pelijke staat van dienst. Alphen heeft hem mentale en juridi sche steun aangeboden. In het afgelopen schooljaar nam hij waar voor de directeur, die toen ziek thuis zat. De ouders van het kind dien den de klacht tijdens de zomer vakantie in bij de Hobbitburcht, nadat hij thuis 'zomaar was gaan vertellen'. Dales: „Als je uitgaat van de beschrijving van het kind, is de kans dat het een verzinsel is, klein." Wegens vakanties konden de leden van de klachtencommis sie pas deze week bij elkaar ko men. Zij hebben getuigen ge hoord en vonden de aantijging zo ernstig, dat zij geen oordeel durfden te vellen. De vertrou wenscommissie liet het over aan burgemeester en wethou ders, die op hun beurt de zaak nu in handen geven van de po litie. Hangende dat onderzoek blijft de adjunct-directeur ge schorst. Wethouder Dales bena drukt dat het om een orde maatregel gaat en niet om een disciplinaire. „We spreken ons hier heel duidelijk nog niet over uit. Wel moeten de ouders voor honderd procent de overtuiging hebben dat hun kind overdag in een veilige omgeving zit. We houden er natuurlijk ook reke ning mee dat de adjunct-direc teur het niet heeft gedaan. Als dat blijkt, vind ik dat hij ook ge woon moet terugkeren op school." Alle ouders van de ruim 200 leerlingen tellende Hobbit burcht zijn gisteren op de hoog te gebracht. Vandaag is er in het schoolgebouw een bijeenkomst, waarop ouders verder worden bijgepraat. Maandag komt de directeur terug van ziekteverlof. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Qautovnatisch (f. 92,05) i Oacceptgiro (f. 93,05) I automatisch (f. 31,95 I Nr. bank/giro: - Handtekening: - Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 712141 400121 zaterdag 1

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1