Dineren in bassin met 300.000 liter water an en Youri Mulder ïzen voor uit Hamlet Cultuur Kunst Voor mijn Moeder Kleurrijk woud van schilderijen in Hooglandse Kerk Gloedvol orgelconcert Robilliard ERDAG 16 AUGUSTUS 1997 xpositie aanwinsten De Lakenhal IN. In Stedelijk Museum De Lakenhal is, zoals gebruikelijk .het eind van de zomer, een overzichtstentoonstelling te zien 1 aanwinsten van het afgelopen jaar. De expositie is tot en it 26 oktober. I erman Gorterprijs voor Wijnberg Het bestuur van de Stichting Amsterdams Fonds 't 0rde Kunst heeft de Herman Gorterprijs 1997 toegekend aan choem M. Wijnberg voor zijn bundel 'Geschenken'. De prijs 115.000 gulden zal door burgemeester Patijn op 6 november irden uitgereikt. De jury prijst Wijnberg om zijn typerende Igebruik, die verwant is aan de taalworsteling van grote mys- het verleden. [arianne Weber zingt in In Casa ien» Marianne Weber staat woensdag 27 augustus op de biih- van Danssalon In Casa in Leiden. Kaarten kosten 20 gulden zijn in de voorverkoop onder meer verkrijgbaar bij de WV, V Ien bij In Casa. Op de avond zelf kosten de kaarten 25 gulden, a efonisch reserveren kan ook: tel. 071-5130445. ollandse families gezocht )EN« Onlangs verscheen het boek 'Heksen, heren en heilige isjes' over Zuid-Hollandse dorpen en steden en het wel en e van bekende en onbekende families. 'Het geheim van Hol- id', een samenwerkingsverband tussen de zes Oudhollandse den Leiden, Delft, Dordrecht, Gouda, Haarlem en Schiedam het gebied van cultuur-historie en toerisme, is een zoekactie jonnen naar deze families. Het gaat om namen als Ouboter, n Alkemade, Ploegstaart, Van Koetsveld en Leeghwater. Zater- g 13 september worden deze families in het Dordts Museum genodigd. Historici en schrijvers zijn aanwezig om opmerke- ;e en fascinerende verhalen op te tekenen en eventueel te pu- ceren. Het leukste verhaal wordt beloond met een geheel ver- rgd weekend in een van de zes steden. Voor meer informatie: 015-2512330. and uit Bollenstreek op Taptoe Breda ;da« De 'leugd Massed Band Bollenstreek' treedt zaterdag 23 gustus op tijdens de Nationale Taptoe Breda. De band is een mbinatie van drie drum- showbands Adest Musica uit Sas- ïheim, de Flora Band uit Rijnsburg en DVS uit Katwijk. De ge- nbineerde band bestaat uit honderd muzikanten, in de leef- ,van 8 tot en met 16 jaar. ieuwe brochure Kunstgebouw jen. De nieuwe brochure van Kunstgebouw, Stichting Kunst Cultuur Zuid-Holland, is verschenen. Hierin is het cursus- libod van de afdeling Amateurkunst voor het seizoen 97 - 98 jenomen. Kunsgebouw organiseert cursussen en festivals op [t gebied van muziek, theater, dans, literatuur en beeldende pisten. De brochure is telefonisch aan te vragen: 015-2154515. fincent Bijlo bij Cor Bakker 'Eningen Cabaretier Vincent Bijlo is zondag 24 augustus te bij pianist Cor Bakker tijdens het Holland Casino Scheve% igen Cabaret in het Kurhaus Hotel in Scheveningen. Aanvang itshow Utrecht afgeblazen iecht De Uitshow in Utrecht is afgelast. Het evenement zou het laatste weekeinde van augustus plaatshebben als opening ïhet culturele seizoen in Utrecht. Gebleken is dat er onvol- ende tijd is om het evenement op poten te zetten. igeborg Elzevier terug met 'Amanda' sterdam Actrice Ingeborg Elzevier is vanaf 2 september weer ien in de monoloog 'Amanda' van de Vlaamse schrijver Wal- van den Broeck. Het stuk kon eerder al rekenen op groot en- jusiasme van publiek en pers. 'Amanda' werd bekroond met Gouden Gids Publiekspijs 1996/97. De nieuwe tournee begint rheater Bellevue in Amsterdam. Daarna gaat de voorstelling irhet land door. ferdam imnist Jan Mulder en zijn ballende zoon Youri lezen rns de komende Uitmarkt in Iterdam enkele scènes uit niet. Ook de NOS-Journaal- entatrices Noraly Beyer en lijkstra en schrijver Gerard dragen toneelteksten voor. !0e editie van de Uitmarkt, aditionele opening van het we theaterseizoen, speelt van 29 tot en met 31 au- us af in het centrum van de bekende Nederlanders en dan zaterdag- en zon- niddag op in en rond het •ttheater aan de Kloveniers- wal, waar de kleinere to- gezelschappen zich presen- CHEF JAN RIJSDAM, 071-5356444 Vis a Vis verstaat leuk 'de kunst van het overdrijven De huwelijksnacht doorbrengen in een bassin van twin tig meter in doorsnee, gevuld met 300.000 liter water, dat is niet gewoon te noemen. Evenmin het copieus dineren, zittend tot aan je middel in het koude water, terwijl de obers als in een ouderwetse Amerikaanse waterballet- showfilm met 'bathing beauty' Esther Williams in de hoofdrol, sierlijk en stijlvol af- en aanzwemmen. Het exquise gerecht: een gigantisch oog van een reuzen-inkt vis wordt opgediend, nadat de kelners eerst een gevecht op leven en dood hebben gevoerd met dit dier en zijn vervaarlijke tentakels. Maar eerst moet er radicaal schoon schip worden gemaakt, wil de mens de zuiverheid van het op drift geraakte aards be staan hervinden. Dat is de die perliggende 'boodschap' in de ze allesbehalve loodzware op voering. De voorstellingen van Vis a Vis zijn te genieten als een the atrale uitbeelding en aaneenrij- ging van geestige cartoons, rijk aan komische, bij vlagen kin derlijke animaties. De verwon derlijke en niet zelden specta culaire technische special ef fects zijn daarbij al een attractie op zich. Dat geldt evenzeer voor 'Drift' met bijvoorbeeld een vliegtuig dat in het water neer stort, een vuurspuwende vul kaan die metershoog vanuit het water oprijst en een korte opera dat zich afspeelt op de Ark van Noach. AMSTERDAM MAX SMITH In de openluchtvoorstelling 'Drift' van theatergroep Vis Vis doen zich dit allemaal en nog veel meer voor. Aan de achter zijde van de ongeveer anderhal ve meter hoge waterbak staat een enorm filmdoek. De projec tie daarop van een reclame boodschap met een gezin waar van het geluk afstraalt omdat de familie het wasmiddel 'Drift' ge bruikt, vertekent zich geleidelijk aan tot een kwaadaardige ex pressie. Dit als prelude op een milieuramp: de hele wereld komt onder water te staan. Hui zen waarvan slechts het dak zichtbaar is dobberen rond. Op één daarvan bevindt zich een tevreden pijproker die rustig aan het vissen is. Een huis vrouw gebruikt een strijkplank als mechanische voortstuwing van haar weggespoelde woning. Een pasgetrouwd stel in de half ondergelopen en eveneens met de stroom meevarende camper laat zich hun prille ge luk door niets en niemand be derven. Al moeten ze de ene te genslag na de andere zien te overwinnen, ze blijven van alles en nog wat ondernemen om hun verbintenis tot een onver getelijk feest te maken. Zij pas sen in deze netelige toestand de kunst van het overleven toe, of zoals Vis a Vis het omschrijft: 'De kunst van het overdrijven.' Extremiteiten Afis a Vis manifesteerde zich voor het eerst in 1990 met 'To- polino', een slapstick met vijf Fiats-500. Ingenieus waren de visualiseringen in de daarop volgende productie 'Central Park'. Op een gegeven moment kantelt een ettelijke verdiepin gen tellend kantoorkolos om, waarna het platte dak van het gebouw als speelvlak fungeert. Net als in 'Drift' was 'overleven' het basisgegeven in 'Central Park'. Zowel 'Topolino' als In 'Drift' zoekt Vis a Vis het opnieuw in de extremiteiten. 'Central Park' werden in a Vis heeft een mime-opleiding Utrecht in het kader van het gevolgd. Buiten dat bezit de Festival a/d Werf geïnitieerd en groep een hoog academisch ge- uitgebracht. halte. Arjen Anker en Stef Ave- Het gros van de spelers bij Vis zaath zijn van oorsprong sociaal pedagogen: zakelijk leider Ar thur Oostvogel heeft na een vijf tienjarig praktijk als advocaat definitief gekozen voor Vis a Vis. Michael Helmerhorst, een van de oprichters van het voor malige technisch Theater Per- spekt, is opnieuw gevraagd voor de regie van 'Drift'. Het lijkt wel of Vis a Vis het in extremiteiten zoekt: eerst dat kantelende kantoorcomplex dan deze enorme waterbak. Helmerhorst: „Het gaat ons niet zozeer om het spectaculaire, maar om de onmogelijke we reld waarin we leven met een eigen logica aanschouwelijk te maken. Daarbij is het interes sant en een uitdaging om het technisch op een bijzondere manier vorm te geven. Het spe len in het water bijvoorbeeld heeft behalve zijn bevreemden de uitwerking ook nog het effect van de vertragende weerstand bij de bewegingen. Daar moetje dus ook iets op zien te vinden." Het water voelt koud aan, maar daar hebben de spelers volgens hem niet zoveel hinder van. „Tijdens de repetities in de loods in Weesp in april, toén was het berekoud; hielden ze het echt niet lang vol. Met alle risico's van slecht weer kiest Vis a Vis bewust voor openluchtvoorstellingen. „De omgeving heeft zo haar eigen theatrale werking. Kijk eens naar die bomen, naar die lucht. Niet voor niets spelen we tegen de tijd dat het donker begint te worden. Dat heb je niet als je in een tent zit. In Ierland moesten we wel. De Ieren zijn blijkbaar bang voor regen; hadden ze een grote circustent voor ons klaar gezet." 'Drift' door Vis Vis. Op De Pa rade, Martin Luther King Park Amsterdam, vanavond en morgenavond om 22.00 uur; Nijmegen Vrij Uit Festival, Waalkade, wo 3 sept t/m zo 7 sept 21.00 uur; Almere Festi val, nabij station Almere Stad, wo 10 sept 22.00 uur; do 11 sept t/m za 13 sept 22.00 uur. teren. Vader en zoon Mulder zullen de rol van Hamlet (Youri) en de geest van diens vader (Jan) vertolken. Het stuk staat komend seizoen bij de Trust op het repertoire: Noraly Beyer is te horen bij De Nieuw Amsterdam (DNA), waar ze samen met acteur Sabri Saad el-Hamus zal optreden. Pia Dijkstra leest een tekst voor toneelgroep Carrousel, en Ge rard Reve treedt op voor .Het Vervolg. Het Maastrichtse gezel schap speelde het afgelopen seizoen een bewerking van zijn roman De avonden. Toneelgroep Amsterdam heeft geen bekende Nederlan der gestrikt. Het gezelschap speelt een bewerking van Annie M.G. Schmidts Wiplala. leiden Langs diverse locaties in de Leidse re gio, waar kunstwerken staan opgesteld in het kader van het Leiden Cultuurstad-project 'Voor mijn moeder1, is een puzzeltocht uitge zet. De puzzeltocht voert de bezoeker mee langs de gemeenten Alkemade, Voorschoten, Leiderdorp en Oegstgeest om vragen te be antwoorden die met de kunstwerken te ma ken hebben. De winnaar van de puzzeltocht wordt beloond met een fiets. Verder zijn er een overnachting in Hotel Het Witte Huis, als tweede prijs, en drie troostprijzen beschikbaar gesteld. Inzendingen kunnen nog tot en met 10 september worden gestuurd naar het Pro jectbureau Leiden Cultuurstad, aan de Har- testeeg 6 in Leiden, of naar de Dienst Cultuur en Educatie van de gemeente Leiden aan het Stadhuisplein 1Op de foto: werk van Mitsy Groenendijk in de tuin van het Voorschotense Kasteel Duivenvoorde, foto loek zuyder- Ida Gerhardt (1905-1997) Een strenge dichteres die streefde naar het volmaakte. Ida Gerhardt stond in de cul turele traditie van het Hol landse protestantisme. Haar poëzie kan in zekere zin als niet meer van deze tijd wor den beschouwd. Haar traditio nele werkwijze is sinds haar debuut in 1940 met Kosmos nauwelij ks veranderd. „Dichter zijn is een lot dat ik niemand toewens, èn een hoog voorrecht", zo om schreef de dichteres wat zij als een roeping moet hebben be schouwd. Een opvatting van het vak die de zich als uitver korene beschouwende Ger hardt met afschuw deed kijken naar moderne collega-dich ters. Zo noemde ze Lucebert eens een schielijke oplichter. Grote moeite had ze met de aandacht die de in haar ogen veelal onvolwassen en chaoti sche moderne poëzie kreeg. Ze voelde zich daardoor weg gedrukt bij recensenten dan wel bij het publiek. Zij was dan ook verbaasd toen ze in 1979 met de P.C. Hooftprijs werd gelauwerd. Hetzelfde jaar ont ving zij trouwens ook de Prijs voor Meesterschap van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde. Geboren in Gorinchem op 11 mei 1905 brengt Ida Gardina Margaretha Gerhardt haar middelbare schooltijd door in Rotterdam waar ze het Eras mus-gymnasium volgt. Haar leraar klassieke talen daar is de dichter J.H. Leopold, die een vriend van haar zou worden. Ook zij gaat klassieke talen studeren, in Leiden en wordt kort voor de Tweede Wereld oorlog lerares in Kampen. In 1942 promoveert Gerhardt op een gedeeltelijke vertaling van Lucretius' De Rerum Na- tura. Later, in 1949, zou van haar de vertaling van Vergilius' Georgica uitkomen. Voor haar vertalingen kreeg Gerhardt in 1968 de Martinus Nijhoffprijs. In 1968 publiceert zij ook de eerste psalmen die zij met le vensgezellin Marie van der Zeyde uit het Hebreeuws had vertaald. Vier jaar later komt de complete bundel met de 150 psalmen uit. Die hebben vooral in katholieke kring weerklank gevonden. Ze wer den opgenomen in de bijbel vertaling van de Katholieke Bijbelstichting en veel gebruikt in kloosters. Haar tweede dichtbundel, Het Veerhuis, verschijnt in 1945. De dichte res krijgt er de Van der Hoogt - prijs voor. Er zouden nog meer dan tien bundels volgen. De laatste, De Adelaars var ens, verschijnt in 1988. Voor de le zer valt er in haar poëzie ter nauwernood te glimlachen. Het grootste deel van Ger- hardts dichtkunst is als lood zwaar omschreven, ironie was haar vreemd. Dat laatste geldt ook voor haar eigen opstelling. In HP/De Tijd noemde haar uitgever Ben Hosman haar enkele jaren geleden „heetgebakerd" en „paranoïde". Zij ging lijden aan waanvoorstellingen. In 1990 overleed partner Marie van der Zeyde. Haar laatste ja ren was Ida Gerhardt niet meer productief en sleet ze in het verpleeghuis Huize Berkel- staete in Warnsveld bij Zut- phen. In haar geboorteplaats Gorin chem herinnert sinds 1988 een gedenksteen bij de Merwede aan de dichteres. Gouden lijst zorgt voor hoog kitsch-gehalte muziek beeldende kunst recensie sandra smallenburg onstelling: Schilderijen van Dick Bakhuizen van "ink en Tjits. Te zien t/m 31 augustus, ma. 13- di t/m. za. 11-16 uur, Hooglandse Kerk, Lei interieur van de kerk nog in het oog. Een grote dreigende zwaan en twee vechtende stieren vormen de toegang tot de tentoonstelling die het best te om schrijven valt als 'een woud van schilde rijen'. Bijna honderd doeken zijn dicht op elkaar gezet en gehangen, zodat een kakofonie aan kleuren ontstaat. Een dui delijke lijn is niet te ontdekken, aange zien werken uit verschillende periodes door elkaar hangen. Bovendien hante ren de kunstenaars heel verschillende stijlen, waardoor je op het eerste gezicht denkt met een tentoonstelling van veel meer personen van doen te hebben. Bakhuizen van den Brink en Tjits de len samen een atelier aan de Haagweg 4 en het lijkt of daardoor een soort kruis bestuiving tussen de kunstenaars heeft plaatsgehad. Alhoewel hun werk wat on derwerpkeuze betreft een eigen karakter heeft, zijn toch overeenkomsten in tech niek en uitwerking te ontdekken. Beide kunstenaars schilderen eerst een soort soft-focus achtergrond, waarover in felle kleuren een duidelijke vorm wordt neer gezet. Bij Tjits zijn dat meestal dieren of bloemen tegen een gemarmerde, met spuitverf verkregen achtergrond, terwijl Bakhuizen van den Brink fantasiefiguren of abstracte vormen tegen een achter grond van pasteltinten plaatst. Het werk van Bakhuizen van den Brink is duidelijk in verschillende perio des in te delen. Zo is er een serie harle kijnen waarbij steeds dezelfde uit felle kleurvlakken opgebouwde figuur op een net andere manier is geschilderd. Dat gaat op den duur behoorlijk vervelen. Veel interessanter is de serie schilderijen met abstracte, bijna willekeurig neerge zette lijnpatronen. Deze doen denken aan schilderijen van Miro of Kandinsky, maar bevatten ook de grillige verfklod- ders van de schilderijen van Jackson Pol lock. De schilderijen van de kunstenaar die zichzelf simpelweg Tjits noemt zijn veel symbolischer van aard. Verschillende dieren, kikkers, slangen en stieren keren steeds terug. Verreweg het meest afge beeld is de papegaai, die volgens de kunstenaar symbool staat voor het ge zwam, het gekakel in de wereld. Maar helaas komt die dubbele betekenis van de werken niet altijd even duidelijk over en blijven de meeste schilderijen toch gewoon leuk geschilderde plaatjes. Het meest schrijnend in dit opzicht is wel het schilderij 'Jumping Wülie' van een uit het water opspringende dolfijn, dat erg doet denken aan new-age-achti- ge afbeeldingen. Een meer dan levens groot portret van Christus met een door- nenkrans om zijn hoofd, dat vlakbij de dolfijn hangt, past uitstekend binnen het interieur van de kerk, maar krijgt door de grote gouden lijst wel een hoog kitsch-gehalte. recensie lidy van der spek Concert Louis Robilliard (Lyon) in de In ternationale Orgelserie 1997 op het Van den Heuvel-orgel; gehoord: 15/8, Nieu we Kerk, Katwijk aan Zee. De zon schijnt schuin door het schip van de Nieuwe Kerk. Louis Robilliard (1939) kan het daarboven op het orgel goed uithouden in zijn correcte zwarte kostuum, de zwoele zo merhitte is zeer behaaglijk ge worden. Romantici als Liszt en Brahms worden omsloten door Gésai' Franck, 'ie maitre angéli- que', met als topstuk diens 'Grande piece symphonique' (1863), helemaal geschreven in de symphonische orgelstijl. Toch wordt hier het orgel niet tot een karikatuur van het or kest verlaagd. De kiemcellen zijn als pijlers waarop het klankgebouw wordt opgetrok ken. Franck zélf hield ervan om de muziek met de architectuur te vergelijken. Het tempo heeft Robilliard goed gekozen. Hij steekt van wal met een voortvarende me lodie in het pedaal die her haald wordt en verbogen en bewerkt in het manuaal. Dan hoor je iets snel voorbijkabbe- len en springt de melodie on- derlangs. Een nerveus motief wordt op de voet gevolgd (met de hand). Vervolgens gaat het werk op de meditatieve, be schouwende toer, beeldend en evenwichtig door Robilliard vertolkt. Daarvóór springt Robilliard uit de band in 'Sint Franciscus van Padua lopend op de gol ven' (1863) van Liszt. Hij pakt enorm uit in een daverende dynamiek en tempo.On heilspellend, duizelingwek kend hoge golven rollen aan, grommend, dreigend. Pas in de stilte hoor je de voetstappen van de heilige Franciscus aan komen, rustig, vol vertrouwen. Pure programmatische muziek door Robilliard gloedvol en aanschouwelijk neergezet. Het zou het prachtig doen bij een Hitchcock film. Een heel eigen bezonken de vote sfeer roept Robilliard op in 'Consolation' nr 4 van Fe- renc Liszt, met mooie lange, metalig nagalmende melodie lijnen. Ook op de 'reuzen-vleu gel' met orgelpedaal die Liszt voor zichzelf liet bouwen, had deze vertroosting zich goed van zijn taak gekweten.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19