Hotel Centraal Een hotel met de gratie van een zwaan 'Eenzame opsluiting' in Ajax-hotel Duinoord Annie de Milde woont twee weken per maand in hotels ENBOEK 'Je hoeft hier niks te doen' Je moet er zijn geweest om het te geloven ZATERDAG 16AUGUSTUS 1997 lof ziens, waai boL ter wereld. ?B ONDERWATER' Kasteel de Wittenburg in Wassenaar j Wan Duinoord denkt, denkt aan Ajax. Voet- js logeerden jarenlang in het Wassenaarse ter voorbereiding op belangrijke 'inter- Niemand zegt 't, maar er zijn twee rede- oor zo n trainingskamp: geen drank en geen len," zegt D. Wouwenaar, directeur van ttord. „Het was een soort 'eenzame opslui- lls ze hier zaten." K>rd werd in de loop der tijd te klein voor ;eds maar uitdijende Ajax-team. Drie jaar Men verhuisde de voetbalclub naar een groter in Egmond aan Zee. „Er kwamen steeds toeters en bellen. Het werd een glamou- g gebeuren. Het hotel werd te klein voor ze. ■bben maar 20 kamers en dan houdt het 'oen Wouwenaar in 1977 eigenaar werd kwamen ze hier al') was Ajax nog een klei ne ploeg. De spelers, een trainer en een hulptrai ner kwamen naar Duinoord. Later kamen daar al lerlei personen bij, zoals een fysiotherapeut en een materiaalman. „De spelerssamenstelling ging de laatste jaren ook steeds sneller wisselen," zegt Wouwenaar. „Veel spelers wilden een eenper soonskamer hebben, terwijl we daarvoor altijd vaste koppels hadden op een tweepersoonska mer Daardoor werd het ook te klein." Zelf is Wouwenaar helemaal geen voetballiefheb ber. ,Ja, ik keek wel eens naar een wedstrijd als ze hier geweest waren, maar over het algemeen kijk ik eigenlijk weinig tv. Je moet aan mij ook niet vragen wie hier allemaal geweest zijn, in namen ben ik niet zo goed. Piet Schrijver, Johan Cruijff, Bobby Harms. Rinus Michels. Michels komt hier nog regelmatig binnenwippen." De aanwezigheid van spelers en trainers was voor het hotelpersoneel niet bijster interessant. „Het was altijd een heel tam gebeuren. Ze stonden vroeg op, gingen trainen bij Blauw-Zwart, lun chen, een dutje doen, eten en 's avonds weer vroeg naar bed. Met de trainers zat ik 's avonds dan nog wel eens een borreltje te drinken, want zij hoefden 's ochtends niet zo vroeg op." De da gindeling verliep volgens een strikt patroon, altijd hetzelfde. „Het was een geoliede machine. Als ze zeiden 'we eten om zeven uur', dan zat iedereen er ook om zeven uur. Ze hadden ook een boete systeem. Wie te laat kwam voor het avondeten of de bus moest 25 gulden in de pot stoppen. En die kreeg natuurlijk ook wel een prevelementje. Het lijkt leuk om regelmatig beroemde gasten over de vloer te hebben, maar voor Duinoord wa ren de claims van Ajax ('in hun toptijd soms zes keer per jaar') ook wel eens lastig. „Het was best ingewikkeld. Je wist altijd pas op zeer korte termijn of ze nou wel of niet kwamen. Dan hadden ze een optie op alle kamers en dan ging het op het laatste moment toch niet door omdat ze een wedstrijd hadden verloren. En voor andere gasten was de mogelijke aanwezigheid van voetballers vaak een 'tegen'. Voetbal wordt door veel mensen toch al snel geassocieerd met vandalisme en agressiviteit. Ik heb wel eens men sen zwart op wit moeten geven dat hier geen voetballers zaten. Want anders wilden ze hier niet komen." WASSENAAR ERNA STRAATSMA Veel hotels hebben hun vaste gasten. Zo komen de Amster damse gezusters Berkhof (83, 85 en 87 jaar) al 21 jaar in con grescentrum/hotel Leeuwen horst in Noordwijkerhout. Leeuwenhorst heeft 550 ka mers en is in de winter vooral een plek waar zakenlieden el kaar treffen. Maar 's zomers biedt het hotel ouderen onder dak, Voor hen heeft Leeuwen horst een speciaal programma met bingo, muziek, dans, spel letjes en video. „Als het niet zo gezellig was, zouden wij hier niet al 21 jaar komen", aldus de jongste zus. „Je wordt hele maal vrij gelaten en toch is al les verzorgd." De oudste van de drie zegt: „Laatst was er een heel leuk programma met een zanger die liedjes van vroeger zingt. Je hoeft hier he lemaal niks te doen. Ha. ha. dat vind ik het belangrijkst. De drie zussen wonen al jaren bij elkaar en voor hen geldt: 'Samen uit, samen thuis'. Gin gen ze vroeger veel naar het buitenland, in verband met de slechte heup van de jongste Berkhoff die in een rolstoel zit, de laatste jaren blijven ze dichter bij huis. „Maar dat vin den we geen enkel probleem. Je hoeft niet ver weg te gaan om je te vermaken." Kasteel de Wittenburg in Was- t- senaar. De argeloze wandelaar V zal denken: een verscholen |Bj| lustoord voor de happy few. Nu M heeft het hotel-restaurant met EgT zijn rode loper op het bordes I en zijn obers met smetteloze I witte handschoenen natuurlijk Jl nog wel die grandeur van wel- eer, maar het ligt hier toch even iets anders. Kasteel de Wittenburg is alleen toegankelijk voor leden, veelal bedrijven en 'captains of industry' die per jaar een bepaald be drag aan contributie betalen en daar voor gebruik kunnen maken van de ac- comodatie en het restaurant. Zaalhuur en dergelijke hoeven dan niet te wor den betaald. Een van de aantrekkelijke zaken is dat er een ruime en gratis par keergelegenheid is, een unicum in de overvolle Randstad. In de tuin die grenst aan het hotel heerst een verfrissende koelte. De vij ver achter het bordes, die geschilderd zou kunnen zijn door Monet, is be zaaid met met waterlelies en af en toe buigt een zwaan er zijn koninlijke hals voor het eenvoudige kroos. Twee ste nen leeuwen met stompe zwaarden bewaken al eeuwen de grenzen van het terrein. Directeur Alfred Kaufmann (43), die hier sinds april vorig jaar de scepter zwaait, is trots op zijn hotel, dat twaalf comfortabele kamers telt, een prima la caite restaurant en enkele grote za len voor congressen, vergaderingen en andere activiteiten. Over de gasten die Kasteel de Wittenburg bezoeken, wil hij niet veel kwijt. Discretie staat bij de Wittenburg hoog in het vaandel. Vaak beleggen politici hier een vertrouwelij ke bijeenkomst, far from the madding crowd of The Hague. En af en toe ko men oud-kabinetten hier nog samen voor de gezelligheid. „Dit is een bedrijf van pieken en da len", zegt Kaufmann, na de amuse-gu- eule, een geraffineerde melange van zalm en krab. „In de weekeinden zijn we meestal gesloten. Of er moet een huwelijk of ander groot feest zijn. Ook de vakanties moeten we zien door te komen. In die periode wordt er im mers door de meeste leden weinig ge organiseerd." „Het bestuur van vereniging de Wit tenburg beslist of iemand lid kan wor den. Laat ik het maar eerlijk zeggen: kredietwaardigheid is één van de crite ria. En voor de rest wijst het zich ei genlijk vanzelf. De mensen die hier lid willen worden hebben zichzelf eigen lijk al geballotteerd. Ze weten wat ze kunnen verwachten. Of ze zich thuis voelen of niet. De service staat bij ons Jet einde is nabij. )it is de laatste keer dat we over je schrijven. We hadden nog Iooie dingen in petto, maar het is over. Helaas. (e hebben van je genoten. te hebben ons soms aan je geërgerd (met de hoop dat de eige- ren je beter zullen behandelen), was adembenemend mooi. ■foeilelijk, was spraakmakend, ook dodelijk saai. was klein (De,Soete Inval, 3 kamers) was groot (Huis ter Duin, 261 kamers), te hebben alles van je blootgelegd, al blijft dat verlaten hotel Wassenaar een raar, mysterieus fenomeen. Iet feit dat ik daarover schreef heeft op straat en op de burelen in deze krant de tongen losgemaakt. Mijn bedoelingen waren iver en oprecht, met politiek wil ik me niet bemoeien, asiel- kers blijven wat mij betreft heel erg welkom), dankt ook vrachtwagen van de firma Huur Mij. die wel te len zal zijn over de reclame die in deze kolommen is ge- i kt. Daarom ruil ik je volgend jaar in voor een boot. lotel. ik ben blij dat ik >er je heb kunnen fel moet mij van het (HVA its Annie onnodig Jf? y gegriefd en daar- ik' fK >r bied ik oprecht V; lijn excuses aan. \VjL- tel. ik hoop dat je altijd welgezind ilt zijn en mij gastvrij iltontvangen. a OOK HET LEIDSCH DAGBLAD/ HOTEL CENTRAAL RIJDT IN EEN AUTO VAN HUURMIJ IURMIJ/AUT0 PET!R pZH I],voorbeeld ford U (Wf&[ I - ,-p#r dog, 100 kmyrt| I 0 E N I E I D E R 0 0 K t H T W I J voorop. Maar dat wil niet zeggen dat we overdreven onderdanig zijn of kak kineus. Zeker niet. We hebben nu zo'n 100 bedrijven, 45 stichtingen en ver enigingen en 85 privé-leden die lid zijn. Dat moeten er dus meer worden. Dat is mijn streven." Kaufmann heeft zijn sporen in het ho telvak ruimschoots verdiend. Hij leidde een aantal Karena-hotels in Amster dam en is een tijd lang directeur ge weest van Huis ter Duin in Noordwijk. Na de brand in Huis ter Duin is daar een eind aan gekomen. „Zo'n brand gaat nooit meer uitje hoofd", zegt Kaufmann. De idylle die Kasteel de Wittenburg is op deze zomerse dag doet die ellende snel vergeten. Na de lichte lunch ma ken we een rondgang door het ge bouw. Door de bibliotheek bijvoor beeld. In de schappen waar vroeger boeken stonden, liggen nu flessen wijn te sluimeren. In 1855 was het huis en het landgoed in het bezit van C. Schif- fer van Bleyswijk, die getrouwd was met ene Suzanne de Wildt. De eige naar noemde het huis naar zijn gade: 'De Wiltenburg'. Tegen het eind van de vorige eeuw was de buitenplaats ver worden tot een soort boerderij en het zag er naar uit dat dit stukje historie door de tijd zou worden verzwolgen. In 1899 echter kocht Jhr. Helenius Mari- nus Speelman het huis. In de volks mond was het inmiddels 'de Witten burg' gaan heten. Dat lag kennelijk makkelijker in het gehoor. Speelman nam een architect in de arm. Die ar chitect ging uiterst zorgvuldig te werk. Hij liet van de vertrekken eerst aqua rellen maken om zodoende kleur en inrichting op elkaar te kunnen afstem men. Het resultaat: een uiterst smaak vol en harmonieus geheel, een enclave van rust in deze schreeuwerige tijd. „Het is natuurlijk heerlijk om te wer ken in een huis met zo'n rijk verle den", zegt Kaufmann, terwijl we door de nieuw ingerichte keuken lopen waar grote moten zalm liggen te wach ten op de tedere messen van de chef kok. „Zo'n twintig jaar geleden heb ik hier als stagiair van de Hogere Hotel school gewerkt en nu ben ik er direc teur. Ik weet nog dat er toen een bij eenkomst was van een automobielfir ma. Eén van hun ontwerpen was 'Auto van het Jaar' geworden. Er zou de vol gende dag een grote lunch zijn in een van de zalen hier. Maar de directeur van de firma had 's avonds uit zijn ho telkamer gekeken en gezegd: 'Het wordt morgen mooi weer. En dan lijkt het me heerlijk om in de tuin te lun chen.' Maar ja, de kelners hadden net alles opgedekt en daar begonnen ze dus niet aan. Toen heb ik 's nachts, sa men met de maitre d'hötel 100 cou verts in de tuin opgedekt, 's Ochtends stond alles feestelijk te glanzen. De kel ners schaamden zich de volgende morgen diep. „Ik vind dat je in dit vak snel moet kunnen handelen, moet kunnen im- Alfred Kauf man: „Dit is een bedrijf van pieken en da len." FOTO LOEK ZUYDERDUIN proviseren. Maar ja, je gaat ook wel eens op je snufferd in dit vak. In Brus sel moest ik eens een buitenlandse mi nister ontvangen. Ik nam de jas aan van zijn vrouw en bracht die naar de garderobe. Een andere mevrouw vroeg: 'Kunt u dat voor mij ook niet doen?' 'Ja, zeg', zei ik, 'als ik daaraan ga beginnen.' Bleek ze naderhand de vrouw te zijn van de minister-presi dent van België. Beetje pijnlijk, ja." „Maar nogmaals: ik vind dit een heer lijk vak. Een moeilijk vak ook. Je werkt mét mensen en vóór mensen. Wij pro beren dat met zoveel mogelijk stijl te doen, nooit opdringerig. Wat zegt u? Of die witte handschoenen van de obers hier alleen maar zijn voor het cachet? Nee, hoor. Het is ook uiterst praktisch. Vaak zijn de borden waarop de gerech ten liggen gloeiend heet. Vandaar. hotel heet L' Hermitage .moet er geweest zijn om lemaal te geloven. We ko er al jaren tijdens de Tour ance en ieder jaar weer as ik me. De eigenares is andoenlijk lieve vrouw van n de zeventig. Ze zag vroe de op een ongekende be- eid in de keuken en bar, :te als een kloek over de >n en niets ontging haar. it er ieder jaar hetzelfde: dus, salades, rijst, scha- ees, aardbeien, ïle flottan- uimen en perzikken en je t goedkope landwijn waar ichtige koppijn van kreeg, dat deed er niets toe, want ld tenminste een slaap- Sen dat is op Alpe d' Huez i\ wat. zal proberen de kamer te SMEETS OP KAMERS damme iets anders voor ons: fonkelnieuwe kamers op stand, kraakheldere badkamers, grote Habitat-handdoeken en droge muren. We wisten niet wat me meemaakten. En het eten ge beurde niet meer in de grote zaal, het buffet bestond niet meer, we waren de enige Tour- gasten geworden. Dit jaar waren we er weer. Madamme bestaat nog steeds, kust ons nog 'Adieu', maar de tijden zijn veranderd. Ze leeft in een charmant chalet en haar studio's zijn mooi en modern en worden tegen onwaarschijn lijke prijzen verhuurd. Maar iedere keer weer herin nert ze ons aan die mooie da gen van toen. Haar hotel was het toonbeeld van Franse cha os, van ongekende rommel en troep, je maar kwam omdat ji wel moest. Btigen op elkaar gestapeld lor een avond in de zomer 0 er Tour-volgers. Je strui- er over de bedden, als je an je om het uur in een r slapen. Er liggen drie of 'ekens op het bed, alle uit iten zestig, maar het kan ijftig zijn. De handdoeken badkamer zijn, ja., hoe 1 je dat, uit een andere tijd, ze nemen, met enige te- tn, nog wel wat vocht op. leubels? Fabelachtig. Aller- 5 ijlen door elkaar heen, but who cares. Echter, je moet. om dat het zo druk is op die ene avond, wel opdelen. Je slaapt dus met een maat of een colle ga. Nogmaals: who cares. Alleen/mijn voorbeeldige col lega Jean N. wilde nooit opde len. Hij wenste als heer te sla pen en dat... gaat niet zo op Al pe d' Huez, zelfs niet in L'Her- mitage, wat de Madamme dan ook bedenkt en probeert. Ooit kreeg hij toch een kamertje voor zichzelf, helemaal achterin de gang. Jean N. sliep die nacht niet. Hij zat rechtop in een klein bed dat zeker zeventien jaar niet beslapen was. Het vocht drupte langzaam langs de mu ren. 's Ochtends kwam hij ge broken bij de auto, vervloekte de wereld, maar een jaar later stonden we toch weer bij L'Her- mitage voor de deur. Tot verleden jaar. We konden niet meer in die heerlijk gam mele maar o zo charmante Stu dio's slapen; ze werden ver bouwd. In plaats daarvan had Ma- Slapen in L' Hermitage was een van.de vaste ankerplaatsen in ons be staan geworden. Een ding nog, ik ging nooit door de gang, maar klom via het platte dak naar mijn kamer. Een keer kwam ik iets te vroeg binnen. In de studio werd nog een late- avond-wip gemaakt door een bekende die er ook sliep en die een kennisje was tegengeko men. Ik excuseerde me en zocht een vrijstaand bed. En sliep snel „Je weet watje hebt, maar niet wat je krijgt. Ik heb een hekel aan verandering. Alles wat me bevalt: daar blijf ik. Zo woon ik al sinds 1935 in hetzelfde huis." Annie de Milde (72) noemt zichzelf 'een conservatief ie mand': ze komt al zeven jaar in hotel Noordzee in Noordwijk. Een week per maand. De ande re week verblijft ze in haar vas te hotel in Limburg waar ze al 20 jaar over de vloer komt. An nie de Milde woont al jarenlang veertien dagen per maand in 'haar' twee hotels. Elke maand ontvlucht ze haar vooroorlogse bovenhuis aan de Amsterdamse Overtoom. „Ik heb daar totaal geen comfort. Geen bad of douche, alleen een piepklein zwart-wit tv'tje. Ik ben dol op hotels. Ik laat me dan een hele week verwennen. Ik puzzel wat, schrijf een brief en streep in de tv-gids de pro gramma's aan die ik graag wil zien. En dat zijn er heel wat. Thuis heb ik alleen Nederland 12 en 3, hier heb ik kabelaan sluiting en kan ik naar andere zenders kijken." Regelmatig hotelverblijf is voor haar de enige manier om een beetje luxe in haar leven te stoppen. Noordwijk vindt ze een prettige badplaats. „Het is niet zo erg druk en toch heeft Annie de Milde: „Ik heb thuis totaal geen comfort." het een bepaalde allure. Dit ho tel bevalt me goed. Het is niet zo gek duur en heeft toch alle comfort die ik belangrijk vind. Ik heb elke maand dezelfde ka FOTO HIELCO KUIPERS mer in het torentje. Ik kijk over zee." „Dat was trouwens nog wat met die kamer vorig jaar. Na de verbouwing mocht ik er niet meer in, omdat ik zoveel rook te. Dat zou de pas opgeknapte kamer maar vervuilen. Nou, toen ben ik maar gestopt. Het was een mooie aanleiding, na vijftig jaar anderhalf pakje per dag te hebben gerookt. Nu heb ik mijn kamer gelukkig weer te rug." Ze kijkt altijd erg uit naar haar verblijf in een van haar hotels. „Ik kom hier echt een beetje bij. In mijn eigen huis moet ik me aan het aanrecht wassen met een straaltje water. Het is maar behelpen. Maar verhui zen, daar heb ik ook niet zo'n zin in. Zoals ik al zei: ik hou niet van verandering. En bo vendien, ik ben al wat ouder. En je hoort wel eens van die verhalen van leeftijdgenoten die dan een maand na hun ver huizing overlijden. Waar zou je dan nog al die moeite voor doen?" „Het mooie is ook dat ik op de ze manier de luxe extra waar deer. Als je het altijd leuk hebt, merk je het niet meer. Maar ik wél: het verschil met thuis is heel groot. Weinig comfort thuis heeft ook andere voorde len: ik betaal een lage huur. Zo kan ik mijn hotelkamers bekos tigen." NOORDWIJK CAROLINE VAN OVERBEEKE

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17