Alkemade zet een punt achter begeleid wonen Stekelbolletjes aaien in vogelpark Avifauna Ambtenaren ruimen bureaus op om schoon schip te maken Hereniging: verzet gen monorail niet overbodig Leiden Regio iijuin Zendingshuis is én openbaar groen' lksbelang bouwt ast 'Driehof Leiderdorpse slager krijgt geen boete AUTO RIALTO §AC lAC 16 AUGUSTUS 1997 chef hans jacobs, 071 -5356414, plv.-chef rudolf kleijn. 071-53 Hi pan Zending verbaasdover plan isc: kt maarten keulemans lui n van het Zendingshuis cg«i park van Oegstgeest. L\r e juin van het Zendings- alii '0 reageert algemeen se- D. Nicolai van de Raad Zending der Nederland- ormde Kerk op plannen gemeente Oegstgeest deze week openbaar De Raad vindt dat de [te haar boekje te buiten e 1 i het gaat om de toe- ijsi an het Zendingshuis. 'e «zien het Zendingshuis jaarwisseling leegkomt, jemeente alvast vastleg- er straks allemaal wel mag gebeuren op het aan de Leidsestraatweg. /Ojeester en wethouders 'dat de publieke toegan- M jid gewaarborgd en zo je verbeterd dient te wor- tvc findt Nicolai. „Ik verbaas ir wat over. Het Zen en het omliggende terrein is niet van de gemeente, het is van ons. Sinds wanneer bepaalt de gemeente of particu lier terrein al dan niet open mag zijn? De gemeente heeft het wa pen van het bestemmingsplan. En dat bestemmingsplan laat sowieso geen ruimte voor een projectontwikkelaar die het hele terrein wil bebouwen. Wat is er nog meer nodig?" Hoewel het Zendingshuis wandelaars en fietsers ooglui kend in de tuin toelaat, is het terrein officieel niet toegankelijk voor mensen die er niets heb ben te zoeken. De Raad voor de Zending heeft er belang bij dat afle mogelijkheden openblijven, vanaf volgende maand gaat de raad op zoek naar een koper. Burgemeester en wethouders van Oegstgeest verwachten ove rigens ook dat de nieuwe eige naar het Zendingshuis zoveel mogelijk intact houdt. De voor gevel moet blijven zoals hij is en de gebouwen aan de achterkant mogen alleen worden vervan «ramp gbouwvereniging Volks wil op het terrein van jingshuis Driehof in Ha- ude-Dorp 19 aanleun- ujfcgen bouwen. Het ge- 1 waarin de woningen ko- moet drie verdiepingen worden en is gepland westzijde van het ver ghuis. De aanleunwo- worden met een corri- J111 bonden aan Driehof. toekomstige bewoners lan twee instellingen be- voor hun huisvesting; 8 olksbelang de huur en °e riehof een bedrag voor die zij ontvangen. De lers kunnen met dit zo- mde 'zorgabonnement' 3ir' kmaken van alle facili- van Driehof. De wo- luwvereniging kan, als rei mwvergunningen rond olgend jaar gaan bou- )e bedoeling is dat de ;en begin 1999 klaar De voorzitter van het be stuur van Driehof, P. van der Werf, is blij met de toewijzing van de gemeente. „De aan leunwoningen zijn hard nodig in Rijnwoude. Want de vergrij zing in de gemeente neemt ernstig toe. Alleen al in Ha- zerswoude-Dorp wonen 21 personen die op de wachtlijst voor Driehof staan. Daarbij komen dan nog eens de zorg- behoevenden uit de overige dorpskernen van Rijnwoude; Hazerswoude-Rijndijk, Bent huizen en Koudekerk aan den Rijn." De aanleunwoningen ko men aan de westzijde van het verzorgingstehuis. Op de plek waar nu een parkeerterrein is. Voor de auto's gaat de ge meente in de buurt van Drie hof een nieuwe plaats zoeken. Van der Werf denkt niet dat dit een groot probleem zal ople veren. „Het Raadhuisplein aan de overkant biedt nog vol doende parkeerplaatsen en ook wordt gedacht aan het ter rein achter de oudheidkamer." Oegstgeest geeft 46 keer 'niet thuis De tuin van het Zendingshuis is inzet van een conflict tussen gemeente en Raad voor de Zending. „Sinds wanneer bepaalt de gemeente of particulier terrein al dan niet open mag zijn?" foto mark lamers gen door nieuwbouw die aan 'zeer hoge architectonische ei sen'voldoet. Nicolai ziet dit niet als een belemmering. „Puur persoonlijk zeg ik: het zou mij ontzettend zeer doen als de gevel werd aangetast." De Raad voor de Zending komt binnenkort met een officieel standpunt over de toekomstige ontwikkelingen op het terrein. oegstgeest maarten keulemans Wie een brief naar het raadhuis van Oegstgeest heeft gestuurd en vervolgens geruime tijd niets meer heeft gehoord, kan bin nenkort rekenen op antwoord. Met een inhaalactie wil de ge meente brieven die zijn blijven liggen alsnog wegwerken. Bu reaus en kasten worden opge ruimd; achterstandslijsten op geschoond. Opruimdrift Aanleiding voor de plotselinge opruimdrift is de evaluatie van de klachtenregeling, die Oegst geest sinds eind vorig jaar han teert. Uit de cijfers blijkt dat het overgrote deel van de klachten die de gemeente binnenkrijgt gaat over het niet nakomen van afspraken of het niet beant woorden van brieven. In een halijaar tijd dienden 68 Oegst- Geen subsidie vanwege onvoldoende animo Begeleid wonen is niet meer mogelijk in Alkemade. Ook met de begeleiding thuis, is Stichting De Binnenvest bin nenkort noodgedwongen te stoppen. Alkemade wil niet langer de subsidie van 30.000 gulden pér jaar verlenen aan het project vanwege onvoldoende animo. Dat blijkt uit het voorstel van burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad. nenvest al de woning aan de Watermunt in Oude Wetering af. In deze woning verbleven sinds zo'n zeven jaar maximaal vier inwoners van Alkemade. Het ging om mensen voor wie de stap uit bijvoorbeeld een psychiatrisch ziekenhuis naar huis te groot was. Of om men sen die zo diep in de schulden zaten, dat ze geen dak boven hun hoofd hadden. Deze men sen, die gemiddeld anderhalf tot twee jaar in de woning ver alkemade marieta kroft Directeur Wilbert Bots van Stichting De Binnenvest in Lei den en initiefneemster van het project Toos van Scheppingen uit Rijpwetering vinden het spij tig, maar tonen begrip. Bots: „Het is heel jammer. De afgelo pen jaren bleek al dat het pro ject onvoldoende levensvatbaar was. Het is begrijpelijk dat er dan iets moet gebeuren." Begin dit jaar stootte De Bin- bleven, werden begeleid naar het zelfstandig wonen. Eenmaal terug in de eigen woning, ging de begeleiding enige tijd door. De Binnenvest heeft nog eni ge tijd gezocht naar een kleine re en meer betaalbare woning. Daarmee is de instantie inmid dels gestopt omdat die er niet is en er momenteel geen mensen zijn die voor een groepswoning in aanmerking willen komen. De Binnenvest houdt zich in Alkemade nog wel bezig met de begeleiding thuis, het zoge noemd Begeleid Zelfstandig Wonen. Maar ook hiervoor is de belangstelling momenteel niet groot. Directeur Bots verklaart het geringe animo door het karakter van de gemeente Alkemade. „Mensen weten heel veel van geestenaren een klacht in. Van de 59 klachten die gegrond wer den verklaard, gingen er 46 over het niet nakomen van afspraken of het niet beantwoorden van post. Hoeveel dat ook lijkt; vergele ken met andere gemeenten valt de schade nog mee. Zo bleek in april dat in Leiden liefst veertig procent van de ingekomen brie ven na drie tot zes maanden nog altijd onbeantwoord is. „Bovendien loopt het aantal te lefoontjes en brieven dat we binnenkrijgen in de duizen den", zegt gemeentevoorlichter M. Mijnlieff. „Het is maar waar je die 46 klachten aan meet." In totaal kreeg de Oegstgeest- se ambtenarij 69 klaagbrieven en -telefoontjes over zich heen. Negen klachten werden onge grond verklaard. Onbehoorlijk gedrag van ambtenaren was goed voor twee gegronde klach ten. Waarbij het bijvoorbeeld ging om de Oegstgeestenaar, wiens voordeur enkele maan den geleden door vuilnisman nen werd gebarricadeerd met vuilcontainers. Drie stuks Ook de Nationale Ombudsman, waar Oegstgeestenaren sinds een jaar terecht kunnen met klachten over ambtenaren, kreeg brieven uit Oegstgeest: drie stuks in Jptaal. De klachten werden echter Uiet in behande ling genomen, omdat de klacht al was opgelost of omdat de kla ger had verzuimd eerst de nor male klachtenprocedure bij de gemeente te doorlopen. Inwo ners van Voorschoten en Kat wijk, de twee andere regioge meenten die zijn aangesloten bij de ombudsman, stuurden respectievelijk een en twee klaagbrieven naar Den Haag. elkaar. De drempel om je voor zo'n project op te geven is dan te groot. Daarentegen maken de inwoners van Alkemade wel ge bruik van onze projecten in Lei den." Bots wil er daarom bij de gemeente Alkemade op aan dringen dat de subsidie van 30 mille wordt besteed aan hun projecten in Leiden. Wethouder L. Beelen (WD/fi nanciën en welzijn) loopt niet warm voor dit voorstel van Bots. „Ik kan mé voorstellen dat ze het vragen. Maar dit gaat wel erg ver. De beslissing is aan de raad." De commissies welzijn en fi nanciën buigen zich maandag en woensdag over de beëindi ging van het project begeleid wonen. Standpunt gemeente klopt niet leiderdorp maarten keulemans Slager Zandbergen hoeft geen boete te betalen aan Leider dorp. Dat vindt de commissie voor de beroep- en bezwaar schriften. De gemeente had de slager een dwangsom opgelegd, om dat hij in het Vleescentrum Leiderdorp aan de Konings straat nog altijd kadavers zou uitbenen om de filialen in de regio van vlees te voorzien. Dat mag niet, vindt de ge meente. Hoewel de slager zelf volhoudt dat het 'vlepscen- trum' al sinds 10 april weer een gewone slagerswinkel is. De beroepscommissie vindt op haar beurt dat Leiderdorp er een potje van heeft ge maakt. De politiek heeft altijd gezegd dat er volgens het be stemmingsplan helemaal geen ui^aeencentrum aan de Ko ningsstraat mag zitten. De boete waarmee de gerpeente vervolgens dreigde heeft ech ter te maken met iets totaal anders: het overtreden van de milieuregels. Bovendien be weert de gemeente dat de sla gerij aan de Koningsstraat 'niet als een winkel oogt'. Maar het rapport dat dit hard zou moeten maken, bleek spoorloos. Overigens sluit de commis sie niet uit dat de slager het la ter alsnog aan de stok krijgt met Leiderdorp. „Na een deugdelijke rapportage kan er alsnog een overtreding wor den geconstateerd. En kan er opnieuw een grondslag tot het aanzeggen van bestuursdwang ontstaan." Slagerij Zandbergen heeft vestigingen in Katwijk, Rijns burg en in de Leiderdorpse Winkelhof. Uitbenen voor an dere filialen gebeurt volgens de slager sinds half april alleen nog maar aan de Zoeterwoud- seweg in Leiden. ste weekend van augus- dt voor de 23ste keer in voude-Dorp de jaar gehouden. Ook dit jaar daar weer tal van oude tb itslieden hun kunsten 3« itreren. Woensdag 27 i er kermis op het Raad- 10 in. larmarkt wordt op vrij- nd zeven uur geopend, zullen schoolkinderen den ballonnen oplaten. derie en kermis in Hazerswoude voude-dorp marun kramp In Avanti is het ook feest. Op vrijdag is in de sporthal vanaf 22.30 uur de veronica Drive In Show aanwezig, en op zaterdag avond wordt de band Catch ver wacht. Ook is de traditionele gondelvaart weer in het pro gramma opgenomen. Op don derdagavond trekken de bootjes ten strijde op de Burgemeester Warnaarkade. Het ringrijden is ook weer van de partij. Paard en rijtuig kunnen zaterdag vanaf 14 uur starten op het parcours bij de Lindelaan. 1 ïniging Tegen de Mono- er absoluut zeker van de aanleg van een mo- van het Alphense station emapark Archeon ook in K pmst onmogelijk is. Om Jereiken heeft de vereni- n proces bij de Raad van tangespannen tegen de fte Alphen. De vereni- op die manier de u vergunning voor de rail in ekken. rmiddag liet Staatsraad •thuis bij de behandeling echter al blijken dat hij is 'oepszaak eigenlijk over- tndt. Beekhuis wees erop vervoersonderneming P juli al heeft afgezien bouwvergunning voor norail naar het noodlij- Archeon. En zonder een is tergunning heeft de vergunning eigenlijk geen er. Gemeentewoordvoer- van Doorn zag weinig re- r« eer om de zaak voort te Volgens hem zal het ge- 1 [bestuur binnen twee e,i de bouwvergunning ef intrekken. woordvoerder B. Wind- ten de Vereniging Tegen yorail vreest dat er op het moment toch nog een gegadigde komt die gebruik wil maken van de verleende milieu vergunning. Juridisch staat de vereniging zeer sterk, omdat de onafhan kelijke adviseur van de Raad van State in een onderzoek heeft vastgesteld dat de milieu vergunning niet verleend had mogen worden. Sterker nog, de adviseur oordeelde dat de aan vraag onvoldoende gegevens bevatte om een inschatting van de milieubelasting van de mo norail te kunnen maken. Het gemeentebestuur had de om streden aanvraag niet eens in behandeling mogen nemen, al dus de adviseur. De Raad van State doet over twee maanden uitspraak. op Internet www.hdc.nl/ld Leidsch Aai Dagblad OM JE HEEN CZZfdi Sterner' Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 -5417 493 'Totaalpakket' ouderenzorg bij Vlietlanden leiden/voorschoten maarten keulemans Stichting Zorgcentra Vlietlan den krijgt er volgend jaar zestig ouderenappartementen in Voorschoten bij. Per 1 januari maakt verzorgingshuis Huize Foreschate aan de Rouboslaan deel uit van de stichting. Stichting Zorgcentra Vliet landen ontstond begin dit jaar uit een fusie van het Leidse verpleeghuis en revalidatie centrum Zuydtwijck en het Voorschotense woon- en zorg centrum 't Hofflants Huys. De komst van het derde ouderen- complex betekent dat Zorg centra Vlietlanden een 'totaal pakket' aan ouderen kan aan bieden: zelfstandig wonen in Foreschate, een kamer met verzorging in 't Hofflants Huys en verpleging in Zuydtwijck. „Daarmee voorkom je dat mensen gedwongen moeten verhuizen, en dat partners worden gescheiden omdat er bijvoorbeeld een naar het ver pleeghuis moet", zegt direc teur Ton Bruseker. Bovendien moeten de oude renwoningen van Foreschate toegankelijk zijn voor 'gewone' Voorschotense ouderen. Tot voor kort was Foreschate gere serveerd voor rijkere ouderen uit alle delen van het land. Door de fusie is een oude- renstichting ontstaan die meer dan 350 bedden onder zijn hoede heeft. Daarnaast be schikt de stichting over veertig zogeheten aanleunwoningen. alphen aan den run robbert minkhorst Ogenschijnlijk ongeïnteresseerd staren Bill en Hillary voor zich uit. De twee Amerikaanse zee arenden, geboren op 22 mei, juist toen het presidentiële paar Nederland met een bezoek ver blijdde, laten zich pas sinds kort zien. Maar de wereld om hen heen lijkt niet direct aan ze be steed. Bill en Hillary delen de enor me volière met hun ouders, tot dat ze oud en wijs genoeg zijn om uit te vliêgen. „Het is nu nog alleen maar een beetje flad deren,-wat we te zien krijgen", zegt voorlichter Christianne Vermuë. Het verblijf van de vier zeearenden is overigens nieuw. Net als de volières voor de an dere roofvogels en de gieren. Lang zijn Bill en Hillary trou wens niet meer te zien in Avifauna. Een van beide aren den verhuist naar de dierentuin van Stuttgart. Voor de tweede hoopt het park ook snel een de finitief thuis te hebben gevon den. De opvoeding van Bill en Hil lary volgden de medewerkers van het park vol spanning - en dat niet alleen omdat voor het eerst in een Nederlandse die rentuin zeearenden jongen kre gen. „Vaak leggen vogels eerst alleen een ei en broeden dat niet uit", verklaart Vermuë. „Een jaar later broeden ze het bijvoorbeeld wel uit, maar voe1 den ze het jong niet op. Vogels moeten dat ook leren. Nu is het hardstikke goed gegaan en dat is heel verwonderlijk. De ouders konden alles in een keer. Dat het niet altijd lukt, bewe zen twee hoornraven (neus hoornvogels). Het paar kreeg twee jongen, maar bekommer- !de zich daarna niet meer om de kuikens. Met de hand groot brengen lukte vervolgens ook niet. De twee hebben het niet gehaald. Tot dusver zijn het af gelopen jaar in het park 175 kuikens uit hun ei gekropen. Andere bijzondere geboortes waren die van vier Congo-pau- wen ruim een week geleden en van drie struisvogels. Ze vormen haast een attractie op zich, die drie struisvogelkui kens. Elke dag maakt een van de verzorgers in het Alphense vogelpark Avifauna een wande lingetje met ze. Nou ja, wande lingetje, of ze brengen hun uitje vooral etend door en anders is het wel rondrennen wat ze doen. Olleke, Bolleke en Knol groeien als kool en hebben veel lichaamsbeweging nodig. Olleke, Bolleke en Knol? „Ik verzin de namen voor de dieren", zegt Vermuë lachend, bijna verontschuldigend. „Ze zagen er zo snoeperig uit. Echt drie van die stekelbolletjes. Maar de meeste dieren krijgen hier geen naam hoor. Troetel dieren hebben we eigenlijk niet, op een paar uitzonderingen na." Zo'n speciale vogel is ook Jos de Albatros. Ruim anderhalf jaar geleden vond de gehandi capte grijze vogel onderdak in Alphen, nadat hij was aange spoeld voor de kust van de Arnerikaanse staat Washington. Hij was verstrikt geraakt in een visnet en om die reden moest een. vleugel worden geampu teerd. Verder leven in de natuur kon niet meej\ In Avifauna is een buitenver blijf voor hem ingericht. Omdat de poten van een albatros niet gebouwd zijn op lange wande lingen is gekozen voor afwisse lende ondergronden (grind, zand, gras en water). Jos maakt het goed. Hij eet veel, maar is alleen niet zo actief. Jos blijft de rest van zijn leven in het vogelpark. De vier pau wenkuikens vertrekken waar schijnlijk. Deze Afrikaanse vo gelsoort wordt met uitsterven bedreigd en om die reden is op initiatief van de Antwerpse Zoo in 1962 al een internationaal kweekprogramma opgesteld. Het broeden had dit jaar voor het eerst succes in Alphen. De Belgische dierentuin beslist waar de volgroeide Congo-pau- wen hun definitief onderkomen krijgen. Een jongen probeert uit of een van de drie struisvogelkuikens gras lust. De jonge vogel wordt met z'n broertje en zusje elke dag in vogelpark Avifauna uitgelaten. foto mark lamers

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13