Flevo Festival probeert hemel te openen ar Gasfabriek in hele buurt te miken Kerk Samenleving Duitse Jehova's getuig streven naar erkenni^ ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1997 redactie* dickv Op het christelijke Flevo Totaal Festival komen nog te weinig niet-blanke Nederlanders. „We zijn te wit", erkent directeur Edward de Kam van de evangelisatiebeweging Youth for Christ tot zijn spijt. Ongeveer 9000 jongeren vieren tot zondag het twintigjarig jubileum van het festijn. Op het hoofdpodium zet de Flevo House Band de toon voor het groot ste gospelpopfestival op het Europe se vasteland. „Why should the devü have all the good music?", schalt het over het vroegere vlieg veld Welschap. Als even later de hardrockgroep Whitecross de magen doet dreunen, vliegen wc- rollen door de lucht. Vrijwilligers vangen de ene na de andere stagediver op: fans die zich rollend over het publiek naar het podium laten trans porteren. Voor hardrocker Eric de Groot (18), die een zwart T-shirt en een groot zilveren kruis om zijn nek draagt, is het festival een 'oppepper voor mijn geloof. Het geeft hem de mogelijkheid vier dagen onafgebroken 'met God bezig te zijn'. Een niet-gelovige gabber, die passeert, weet niet goed wat hij op het evenement doet. De tiener is met een vriend meegekomen. „Ik ben van het hardere werk: heavy metal en vooral house." Maar ook dit festival kent zijn grenzen: gab- berhouse komt er vooralsnog niet in. Het concept van het Flevo Totaal Festival komt in grote lijnen overeen met het eerste kleinscha lige festijn in het Zeeuwse Kamperland, nu twin tig jaar geleden: veel muziek, maar ook kunst, discussie en tegenwoordig ook theater en klein kunst. „We zijn creatiever geworden", zegt De Kam. Wel is het publiek volgens hem ingrijpend veranderd. ,,In de jaren zeventig hadden we de restanten van de tegencultuur. Maar jongeren zijn verrechtst, ze zijn braver geworden. „De bezoekers vormen absoluut geen afspiege ling van de Nederlandse samenleving, die steeds multicultureler wordt. We moeten ons bezinnen op de vraag wat wij voor mensen uit andere cul turen kunnen betekenen", aldus De Kam. Ook wil Youth for Christ jongeren inspireren om zich weer in te zetten voor idealen, zegt hij. „De christelijke jongerencultuur wijkt - hoe triest ik dat ook vind - niet altijd gigantisch af van de se- Het concept van het Flevo Totaal Festival komt in grote lijnen overeen met het eerste kleinschalige festijn in het Zeeuwse Kamperland, nu twintig jaar geleden: veel muziek, maar ook kunst, discussie en tegenwoordig ook theater en kleinkunst. foto anp culiere. Jongeren willen bij de groep horen, ken nen een hoog vermaakgehalte en missen idea len." De Kam heeft soms het gevoel dat jongeren zich opsluiten in een klooster. „Dat ze om een muur om zichzelf heen bouwen. Ik zou graag willen dat jongeren in de maatschappij leven en daar zout zijn. Dat geeft smaak." Evangelisatie staat tijdens het jaarlijkse 'toetje van de zomer' voorop. Via vriendschappen ko men ook niet-christelijke jongeren op het offi cieel alcohol- en drugsvrije festival. „Zij zullen zien dat geloven niet oubollig is", aldus De Kam. Door bijeenkomsten rond het thema Bij heldere hemel moeten de jongeren zich afvragen welke praktische gevolgen het geloof voor hen kan hebben. „Sommigen menen datje over de he mel en God heel weinig kunt weten. Wij probe ren de hemel te openen en willen laten zien wat we wel over God weten." Pasklare antwoorden geeft de organisatie niet, al doet een spandoek van een bezoeker anders ver moeden: „God is het antwoord. Wat was je vraag...?" Aan de andere kant van het kampeer terrein proclameert een witte vlag 'De Heer re geert'. Zelfs de oranje schoenveter van een gym pie aan een plakbord vermeldt 'Jesus loves you'. Volgens De Kam hangt de zekerheid van de ant woorden af van het onderwerp. „Praten we over het bestaan van God en Jezus Christus, dan twij felen we daar niet aan. Als het gaat om de con crete voorstelling, dan kun je daar best vragen bij hebben." Het festival wil de jongeren een spiegel voorhouden, zodat ze kritisch over zich zelf leren nadenken. Ruben de Haan (20), een punker, bezoekt het festijn 'voor de gein'. Zelf speelt hij in een punk band. „Het is tof om via muziek over de Heer te vertellen", meent hij. Dat hij een hanenkam draagt en een piercing in z'n linker wenkbrauw, moeten zijn medegelovigen maar voor lief ne men. „Het interesseert me niet of anderen me accepteren. God houdt van iedereen, ook van de grootste gek in de wereld." berlun dpa/knade staat, maar zij wijX gieuze gronden dee® de verkiezingen af, jr onaanvaardbare q van het democratism g van de Duitse staat constitutionele rechtb c Volgens het kerkgei wordt in de grondwf e gesproken van loyalii staat waar de erkenni cieel kerkgenootsch? j hankelijk zou zijn. c De Jehova's getuig; 192.000 aanhangers land. Zij willen dezelf; als de Rooms-Katho! jt en de Evangelische I godsdienstonderwijs! en heffing van de k gen via de inkomste (Kirchensteuer). De Jehova's getuigen in Duits land hebben de hoogste rech terlijke instantie ingeschakeld om, net als de grote kerken, offi cieel erkend te worden. Dit heeft het kerkgenootschap in Berlijn bekendgemaakt. De Jehova's getuigen hebben bij het Constitioneel Hof in Karlsruhe, dat de wetten aan de grondwet toetst, beroep aange tekend tegen een recente uit spraak van de constionele rechtbank. Die keurde op 26 ju ni een vonnis van het stadsbe stuur van Berlijn uit 1993 goed waarbij een aanvraag tot erken ning werd afgewezen. Weliswaar staan de Jehova's getuigen niet negatief tegenover Amerikaanse baptisten: bc„) gaat Disney 200 miljoen ko^ atlanta rtr De boycot door de grootste pro testantse kerk in Amerika, de Zuidelijke baptisten, moet de Walt Disney-firma een schade van ruim 200 miljoen toebren gen. Dat zei de voorzitter van de commissie voor ethische vragen van het kerkgenootschap, dat 15 miljoen leden heeft. De kerk zal alle leden vragen het komende jaar 100 dollar (ruim 200 gulden) minder aan Disney-producten te kopen of in Disney-pretparken te beste den. ,Als één miljoen leden de ze oproep volgt, d; dat een schadepost joen dollar", aldus) Land. Het behoudende ki schap verwijt Disn meer te vriendelijk w seksuelen te zijn. ft homoseksuele hebben recht op sck zieningen, terwijl in in Orlando speciale w voor homogroepen houden. In juni bes met overweldigende heid tot de boycot vat Grieks-Cypriotische pelg naar Turkse deel van Cyj nicosia afp/rtr Meer dan 600 Grieks-Cyprioti sche gelovigen hebben gisteren een bedevaart naar het Turkse deel van het eiland onderno men. In het kader van een cam pagne om de spanning tussen de twee gemeenschappen te verminderen, bezoeken de pel grims het grieks-orthodoxe klooster Apostolos Andreas. Nadat de veertien bussen met Griekse bedevaartgangers de enige grenspost tussen het Griekse en Turkse deel waren gepasseerd, werden zij door de Turks-Cypriotische politie naar hun bestemming begc Die nam tot woei pelgrims foto- en 0 tuur in beslag, Q Cyprioten krijgen hui aan het einde van dei het verlaten van de Ti terug. Voor de meeste gi het het eerste bezoei klooster sinds de dt prus in 1974. Het I het uiterste noordo het eiland is geboui plek waar de aposte' patroonheilige van dens een zendingsra gestrand. uit de Leidsch Dasblad ANNO 1897 Maandag 16 Augustus LEIDEN Van verschillende zijden hooren wij het denk beeld opperen, dat de 31ste Augustus, de verjaardag onzer Koningin, tot nationale feestdag zal worden verheven, en wij juichen dat plan van harte toe. Een nationale feestdag even wel moet een feestdag zijn voor iedereen en dus ook voor drukkers, zetters, correctors, verslaggevers en redacteuren van bladen. Absolute rust voor iedereen is in onze samenge stelde maatschappij helaas zelfs op den Zondag niet moge lijk. Er zijn altijd behoeften, die op Zon- en Feestdagen be vredigd moeten worden, maar de behoefte aan nieuws kan desnoods wel eens een enkelen dag, zonder onherstelbare schade, zoo niet geheel, dan toch ten deele onbevredigd blij ven. Wij zijn dus zoo vrij dat denkbeeld aan onze lezers ter overweging aan te bevelen, opdat de feestdag voor den een niet zonder noodzaak een beproeving zij voor een ander. ROTTERDAM In de diergaarde te Rotterdam zijn drie leeuwtjes geboren, die na eerst enkele weken met de moeder in afzondering te zijn gehouden, thans voor de bezoekers ter bezichtiging zijn gesteld. Ook zijn dezer dagen in deze in richting geboren twee poema's of Amerikaansche leeuwen. Eene zeldzaamheid is de geboorte van een gnoe, een soort van antiloop met paardestaart, in Zuid-Afrika bekend onder den naam „wildebeest", waarvan de diergaarde sedert een paar jaar een mannetje en een wijfje bezit. ANNO 1972 woensdag 16 augustus KATWIJK Ook nu weer belooft de expositie van het Ge nootschap „Oud Katwijk" in de aloude Vuurbaak op het Vuurbaakplein in Katwijk aan Zee een grandioos succes te worden. Er zijn tot nu toe ruim 9000 betalende bezoekers ge weest en men rekent er een beetje op, dat in de laatste veer tien dagen van augustus de 10.000 overschreden zullen wor den. Daaruit blijkt overduidelijk, dat er nog veel belangstel ling bestaat voor het oude. Er is in die Vuurbaak heel wat in teressants te zien: allerlei soorten Katwijkse klederdrachten, oude meubelen uit vroegere visserswoningén, tientallen fo to's die laten zien hoe Katwijk er vroeger uitzag en hoe het nu is, modellen van schepen door de werkgroep zelf ge maakt, prachtige sieraden, oude kerkboeken met zilveren en gouden sloten, schilderijen, schelpen en oud gesteente. Bui ten staan de bomschuit KW 88 en talrijke attributen, die vroeger in de visserij gebruikt werden, tentoongesteld. Voor degenen, die iets meer van de verzameling in ae Vuurbaak willen weten, staan de Katwijkers Hus, Imthorn en Schaap klaar om erover te vertellen. De expositie blijft tot eind au gustus geopend met dien verstande, dat men alleen 's mid dags de Vuurbaak zal kunnen beklimmen en zal kunnen kij ken naar de unieke verzameling uit Katwijks roemruchte ver leden. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) leiden kees van kuilenburg Tonnen steenkolen werden er in de loop der jaren aangevoerd om te kunnen voldoen aan de vraag naar gas bij de Stedelijke Lichtfabrieken in Leiden. Op 9 oktober 1963 kwam daar een einde aan en werd de laatste steenkool in de toren gestort om te worden ontgcist Een ma nier van gas produceren die in 1848 in de Sleutelstad begon en gedurende een dikke eeuw werd uitgevoerd. Al werd het systeem in die periode wel veranderd en vernieuwd. „De steenkool werd in een va- cuumruimte verhit. Daardoor kwam het gas vrij. Dat ruwe gas werd vervolgens opgevangen en geraffineerd. Behalve het gas voor de consument kwamen er ook nog eens zo'n 200 andere producten uit voort. Teer en ammoniak werden er in Leiden al uitgehaald en wat overbleef werd verkocht aan gespeciali seerde bedrijven", vertelt Bram Sijtsma, relatiebeheerder bij de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) en kenner van de geschiedenis van het bedrijf. Nadat het gas aan de kolen was ontrokken werd het bran dende spul in de blustoren met water geblust. „Je kunt je voor stellen wat er aan stoom, stof en andere troep dan vrijkwam. De gasfabriek was dan ook in de hele buurt te ruiken", merkt Sijtsma op. Overlast die hij aan den lijve heeft ondervonden, want hij is in de omgeving van de fabriek geboren. „Al wist je, in die tijd niet beter. Het hoorde er gewoon bij. Het woord milieu kende men nauwelijks." De steenkool werd per schip of per trein aangevoerd vanuit de havens in Rotterdam of Am sterdam. Sijtsma: .Amerikaan se, Russische of Australisch ko len. De Limburgse kolen dien den hoofdzakelijk voor particu lier gebruik. Honderden sche pen zijn er in die jaren gelost of werden per trein naar station 't Spoortje gebracht. In 1940 werd 18 miljoen kubieke meter gas geleverd en vijf jaar later was dat gestegen tot 24 miljoen. „In KANTOOR Rooseveltstraat82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) PUBUC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30- 11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden AJ.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Hoofdredactie: advertenties^ Maandag t/m vrijdag vi ABONNEMENT bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons ee verstrekken tot het automatisj van het abonnementsgeld, ofl korting per betaling. VERZENDING PERK[ per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP O Voor mensen die moeilijk let ogen hebben of blind zijn fff leeshandicap hebben), is een sa het regionale nieuws uit het Le •geluidscassette b. 0486-486486 (Centrum vc Lectuur, Crave). invoorbefci geverijOïj J N H U I Zflc Op de plaats van de voormalige gasfabriek staat nu het stadsbouwhuis. opdracht van de bezetter moest er gas voor Duitsland worden gemaakt. In 1946 werd nog maar zes miljoen kubieke meter gas geproduceerd. De cokes die na de ontgassing overbleef werd aan de kolen boeren geleverd. „Zoals Caron, Van Dorp, Wijntjes, Van Veen en Van Haasteren. Nadat in de zeventiger jaren kolen plaats maakten voor aardgas was het gebeurd met de kolenboeren. Sommige kolenboeren werden installateur en regelden onder andere de vervanging van ko len- door aardgaskachels." Nadat de steenkolenvergas- sing was afgelopen is de gasfa briek nog tot 1971 doorgegaan met het maken van gas uit an dere koolsoorten. „Inmiddels was het aardgas zo goedkoop dat het niet lonend meer was om zelf gas te maken. Geleide lijk aan is Leiden toen overge gaan op het Groningse aardgas. De gasfabriek werd gesloopt en op die plek verrees het stads bouwhuis." foto mark lamers ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00enfier woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diacones dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis BEZOEKUREN DIACONESSEN HU IS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 i Kraam- en zwangerenafdeling- buiten de gewone bezoektijden, voorp bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19 00-19.: overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende v< Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545) dagelijks 14.00-15.00 uuren 18.30-19.30 uur, klasfoi daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot21 Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking(CCL/)en intensive care (IC): 14.00-14,30 uuren Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend r. klas PI De blustoren van de Leidse gasfabriek. De vrijkomende stoom, roet en andere vuiligheid zorgden voor veel overlast. foto archief holvast RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uuren 18.31 daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 ui 19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.0 Partners/echtgenoten met kinderen.) Voorzwangeren: zaterdagen zondag van 10.00 tot 11.00 uur(uitslu partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruil mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en ooi neurologie: 14.15-15.00 uuren 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en her, 14.15-15.00uuren 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen; 15.15-17-® babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12