eiden Regio betbalclubs pakken anbetalers hard aan èlle strijd om gunst student Parkeren in Leiden kan Univé, in de buurt voor alle zekerheid! Zonnebloemen groeien maar door De 4085 geeft altijd het goede voorbeeld Djoser stuurt reiziger geen extra rekening Meer dan 1000 plaatsen.. ...meer dan u denkt! "Parkeergarage Haarlemmerstraat, met 1 km winkelplezier vlakbij" Van der Klugt T Leiden )AG 16 AUGUSTUS 1997 ïbeurt niet zo veel, de vuile was buiten hangen, op initiatief van de KNVB regio West III sturen ®J; meer voetbalverenigingen een deurwaarder op m leden te dwingen achterstallige contributies te waarder boekt succes in Den Haag bij innen contributie ,i Haag heeft de regeling al ces geleid. Tot zeventig "u van de wanbetalers lar alsnog de contributie L In de Leidse regio zijn js behoedzamer en be- zich vooralsnog tot met het districtsbureau ïrdorp. Mocht het 'deur- rsysteem' succesvol blij- in overweegt de KNVB delijke aanpak van leden itributieschuld. int ze maar beter kwijt n rijk. Onder dat motto er maar eens schoon nworden gemaakt. Ten- als het aan Ton Beije ,'ije is clubondersteuner van de KNVB in district West III. „Een club pakt niet zo snel een wanbetaler aan terwijl ze toch naar haar centen kan fluiten. Heeft met schroom te maken, denk ik. Eigenlijk is dat een vreemde zaak want veel vereni gingen staan onder druk omdat het financieel niet goed gaat. Drie wanbetalers betekenen al gauw zo'n 1000 gulden contri butieschuld. Men Iaat dat geld veel te makkelijk lopen." De penningmeester wil nog wel eens een brief sturen of een telefoontje plegen maar meestal vertikken de schuldenaars het om te betalen. Via de KNVB West III heeft een aantal Haagse clubs het deurwaarderskantoor G. Th. van der Velde uit Den Haag ingeschakeld. En de resul taten zijn spectaculair. „Tussen de 40 en 70 procent van de mensen heeft na een eerste sommatie meteen betaald", meldt een medewerker van het kantoor. „Het resultaat verschilt van club tot club. Waarschijnlijk schrikken leden met een schuld van een brief met daarop de naam van een deurwaarder. Dat heeft de nodige impact." FC Lisse-secretaris Van Wie- ringen kijkt met belangstelling naar de Haagse regio. „Wanbetalers heb je overal. In het verleden hebben we wel eens gekeken naar mogelijkhe den tot incasso. Maar we blijven zoeken naar andere oplossin gen. Zo zijn wij dit jaar begon nen met machtigingen. Eind ju ni zijn die kaarten verstuurd en momenteel heeft zo'n 60 pro cent betaald. Dat kan beter want iedereen moet aan zijn verplichtingen voldoen en niet alleen maar van de faciliteiten gebruik maken." John ter Beek, voorzitter van het Leidse VCL, ziet helemaal niets in het inschakelen van een deurwaarder. „Het sop is de kool niet waard. Bij VCL zijn geen wanbetalers maar wel een paar slechte betalers. Wij kiezen voor de persoonlijke aanpak. Daar moeten we wel veel moei te voor doen maar het werkt. Mensen die na een kwartaal hun contributie niet hebben voldaan, krijgen nog één kans. Grijpen ze die niet dan worden ze geschorst en betalen ze ver volgens alsnog." Overigens pleit Ter Beek voor een betere samenwerking tus sen de clubs onderling. „Want het kan natuurlijk niet zo zijn dat iemand die bij ons met een contributieschuld weggaat er gens anders gaat spelen. Dan moet er regelend worden opge treden want de verenigingen moeten elkaar niet dwarsbo men maar steunen." Sportweek in Zuid-West voorjongeren leiden marun kramp Voetballen, tennissen en roeien zijn de ingrediënten van de sportweek die maan dag begint voor jongeren uit Leiden Zuid-West. De ten nissers kunnen de eerste twee dagen les krijgen om vervolgens hun geleerde kunsten de drie dagen er na in een competitie in de prak tijk te brengen. Voor de voet ballers is er vanaf maandag al een wedstrijdschema. De roeiwedstrijd heeft plaats op vrijdag. De organisatie van het eve nement is in handen van de Leidse Welzijns Organisatie (LWO) van het stadsdeel. In samenwerking met de poli tie, wijkbeheer en de ge meente heeft de LWO de sportweek opgezet voor mid delbare scholieren, zodat zij zich in hun laatste vakantie week niet hoeven te vervelen. Tot nu toe ziet het er ech ter naar uit dat maar weinig jongeren daar last van heb ben, want het aantal aanmel dingen valt enigszins tegen. Maar, verzekert organisatrice I. Stegeman, er zijn genoeg sportievelingen om een goe de competitie mee te draai en. De afgelopen weken heb ben zes voetbalteams (be staande uit vier personen) zich aangemeld en voor de tennislessen en wedstrijden zijn zeven inschrijvingen binnen gekomen. Geïnteres seerden kunnen zich van- 1 HAZERSYVOUDE-DORP O.VM.Hazerswoude-Koudekerk,Raadhuisplein4,iel.(0172)587345 «NIEUWKOOP Univé"Nieuwkoope.o.",Dorpsstraat77.tel.(0172)57 34 02 T ROELOFARENDSVEEN Univé Roelofarendsveen, Noordcinde 162b, tel. (071331 91 29 vbrzekbrinoen j—\JJ «ZOETERMF.ER Univé West-Nederland, Julianalaan 13, tel. (079)3169962 ZOETERYVOUDE Univé Midden-Holland b.a., Dorpsstraat 16, tel.(071)5803200 Daar plukt devruchten van! Méér weten over Univé? Kom eens langs. Of bel met Univé Directtelefoon (0592) 37 22 22. men. De agenten raden iedereen aan om eens door de grachten te varen. „Je ziet zoveel dingen waar je vanaf de weg overheen kijkt", zegt Steven terwijl hij op een oude bierbrouwerij wijst. Ja, het leven op het water is zo slecht nog niet. Daar zijn Onno en Steven het over eens.Als de mensen maar niet te veel drin ken en te hard varen gaat alles best." d om de gunsten van de student is dit jaar heviger )it. De studentenvereni- Iweten allemaal dat er dit 'eer minder studenten liden komen, ze gaan op s na allemaal uit van een van het !de aan- je leden I voorde- J bieden iedere ^ing zo omogelijk In aan het bestand toe te [voegen. (iele El Cidweek waren de llende verenigingen een tiever dan voorgaande [Ook gisteren op de Info- t bij het stadhuis werden jstejaars veelvuldig bena- oor leden wervende Au- jen, Quinten en Minerva- niversiteit vindt het be- dat Leiden zich blijft ten als verenigingsstad. i beloofde rector magni- j(A. Wagenaar iedere eer een boekenbon van 75 [bij een lidmaatschap, jotere verenigingen bie- hun eigen (financiële) plen. Zo hebben Augusti- nus en Quintus een samenwer kingsverband met de Rabobank afgesloten. Iedereen die bij een van deze twee lid wordt, krijgt van de bank 50 gulden terugge stort op zijn nieuwe studenten rekening die het lid er verplicht bij krijgt van de Rabo. „Deze re geling maakt onze vereniging aantrekkelij ker. Dat we daarvoor met een bank in zee moeten vind ik hele maal niet erg", zegt Lesley Fis- scher. Hij geeft toe dat ze zelfs naast leden ook ac tief rekening houders voor de sponso rende bank werven. Minerva, Leidens grootste vereniging, wordt wel gespon sord door de ABN Amro, maar biedt geen financiële voordelen. De vereniging treedt sowieso niet zo naar buiten als de ande re clubs. „Wij huren niet allerlei attracties in om aandacht te trekken. Natuurlijk hopen we dit jaar veel nieuwe leden te ontvangen maar die werven we liever op onze eigen manier", zegt preses Madelien Delfos Visser. Minerva vestigt de aan dacht op zich door demonstra ties van eigen sportverenigin gen en optredens van bekende bands op de sociëteit. Ondanks de afname van het aantal nieuwe studenten weet [Slrie (21), fysiotherapie ik heb niet aan die week daan. Het leek me wel 'oor, een beetje met een jongeren de stad onveilig Maar ik was nog op va- Dat was ook niet slecht, mijn sociale contacten ik me echt geen zorgen, ïgens waarbij ik in huis zijn erg aardig. Verder nog wat mensen die hier tijd studeren. Maar het toch wel goed om even infomarkt te kijken. Ge- om een beetje te weten ihier allemaal zit. broer zit hier ook al een jaren. Hij is een fanatieke Voor mijn verjaardag hij me een lidmaatschap popos gegeven maar ik log niet of ook ga roeien. loj lijkt me namelijk ook wel ik erg blij mee ben is amer hier in de stad. Hij jzo groot maar heeft een op het zuiden. Dat is nu Quintus toch een verhoging van het ledental te melden. Volgens bestuurslid Mark Vonken komt dat gedeeltelijk door het hoge percentage Quinten dat de stu die afmaakt. „Dan hebben we het over 15 procent boven het gemiddelde." Bij Augustinus zijn er dit jaar minder leden. Volgens Fisscher is dat niet erg omdat de vereni ging de afgelopen jaren sterk is gegroeid. Net als bij de meeste vereni gingen heeft Minerva ook moe ten inleveren. De daling heeft zich echter niet verder doorge zet dan verwacht. „We hebben tot nu toe 270 inschrijvingen. We streven naar 300 nieuwe le den. Die norm gaan we zeker halen aangezien er dit jaar nog een inschrijvingsronde komt", zegt Madelien Delfos Visser. daag en maandagochtend nog opgeven voor de sport week in het buurthuis in de Morswijk en de Stevenshof. De mini-voetbalwedstrij den vinden in de middag plaats, afwisselend in het Stevenshofpark en het Kweeklustpark. De tennisles sen zijn op maandag- en dinsdagochtend op de banen in de Stevenshof. leiden „Ik heb een beetje geëxperimenteerd met mest en het mooie weer zal ook wel geholpen heb ben." Hans Libochant uit de Sieboldtstraat in Leiden zag de afgelopen weken met stijgende verbazing de zonnebloemen in zijn tuin omhoog schieten. Giste ren was duidelijk dat de grootste de grens van vijf meter had doorbroken. „Het gaat al aardig naar de vijfenhalve meter. Ik heb wel eerder zonnebloemen gehad, maar zo groot nog nooit", vertelt de Leide- naar die er zelf verbaasd over lijkt te zijn dat hij over zulke groene vingers beschikt. foto loek zuyderduin Varen met de politieboot is een van de meest populaire diensten van hët korps Hollands Midden. foto marklamers Politieboot 4085 zou eigenlijk 'Rustig aan' moeten heten. Want snel varen, dat doen kapi teins Onno en Steven niet. Nee, het goede voorbeeld geven. Dat is belangrijk. Er wordt volgens de twee al hard genoeg gevaren door de grachten van Leiden. Het duo - en hun collega's - moeten helaas nog vaak genoeg zelf de gashendel indrukken om notoire bootracers te bekeuren. Daarbij ontvangen ze vaak behulpzame opmerkingen en tips van stuurlui aan wal. „Die hebben altijd wel wat op te merken", zegt Onno. Volgens hem trekt de boot enorm veel bekijks. ,Als ik een gulden zou krijgen voor iedere keer dat ie mand 'politie' roept was ik hart stikke rijk", zegt hij met een brede grijns. Maar ja, die gulden krijgen ze niet en dus moeten ze door de grachten varen. „Dat is ook helemaal niet erg hoor", roept het tweetal in koor. Ster ker nog: de boot is een van de meest populaire diensten van het korps Hollands Midden. Ie dere agent wil wel op een lekke re zonnige dag het water veilig maken. „Mensen denken vaak dat het een luizenbaantje is. Een beetje varen en met je kop in de zon. Nou, ik geef direct toe dat er vervelender klussen zijn. Maar het kan ook best druk zijn", zegt Steven. Met druk bedoelen ze de vele jonge ventjes in snelle boten dié met name woonbootbewoners het leven zuur maken. De bootjes produceren veel golven en geluidsoverlast. „We geven ze een boete en kijken of ze een vaarbewijs hebben." Die boete is geen kattenpis: 220 gulden is een hoop geld voor een lefgo- zertje met een veredelde speed boot. Het mag duidelijk zijn: de po litie duldt geen Amsterdamned op de Leidse grachten, een wil de achtervolging met speedbo ten dus zoals in die Nederland se film. En Onno en Steven heb ben zo'n achtervolging ook nog niet meegemaakt. Niet met de boot tenminste. „Nou, nu je het zegt. Volgens mij is er zes jaar geleden wel eens iemand ach tervolgd. Die had een speed boot gestolen. Maar toen heb ben de collega's een boot van een burger moeten vorderen omdat er geen van de politie voorhanden was", zegt Onno. Omdat de mensen toch den ken dat de politie alleen voor de lol in de boot zit mogen er niet meer dan twee agenten met de boot patrouilleren. Er zit ook geen radio in de 4085. „Ik neem zelfs geen zonnebrandolie mee", zegt Steven. „We moeten natuurlijk wel serieus overko- wel even een beetje te warm. Gelukkig zit er een zonwering voor. Dat scheelt een hoop. Ik heb trouwens niet alles ge mist, want ik heb met mijn school nog drie introductie dagen. Dat wordt vast ook wel leuk en dan leer ik ook mensen kennen. Gisteren heb ik die dis co gezien, In Casa. Nou, daar was het in ieder geval gezellig druk. Dat belooft wat. Dure dollar deert Leidse reisorganisatie niet leiden annet van aarsen „Een paar jaar geleden daalde de dollar ineens enorm. Toen hebben we mensen, die al een reis bij ons geboekt hadden toch ook geen geld teruggege ven?" Directeur H. van der Vel de van Djoser, de Leidse reisor ganisatie in exotische en avon tuurlijke vakanties, doet niet mee met zijn Amsterdamse col lega's. Zij sturen hun klanten, die maanden geleden een reis boekten, een naheffing omdat de dollar zo duur is geworden. De voor veel reisluchtigen on verwachte extra rekeningen kunnen flink in de papieren lo pen: zo'n 250 gulden. „We mo gen die naheffingen opleggen volgens de ANVR-reisvoorwaar- den. Tot zes weken voor het moment van vertrek. Mocht de dollarkoers ineens weer dalen, dan krijgen de mensen hun geld terug", zegt een medewerkster van Afriesh in Amsterdam. Sommige klanten hebben vol gens haar zelfs tot twee keer toe een extra rekening gekregen. Ook organisaties als Sawadee, Baobab, Ashraf, Cross Country en Koning Aap zijn aan het na- heffen geslagen. Djoser is één van de weinige organisaties in dit segment van de reisbranche, die niet aan het naheffen zijn geslagen. „De an dere organisaties hebben ons wel benaderd met de vraag of wij onze klanten ook geen na- heffingen zouden gaan sturen", zegt Van der Velde. „Ze willen ons meekrijgen, klaarblijkelijk. Maar wij beginnen er niet aan." De Leidse reisorganisatie heeft zich namelijk ingedekt te gen plotselinge koersschomme lingen. De dollarkoers is voor organisatoren van verre reizen van grote belang omdat de re keningen voor accommodaties en vervoer ter plekke meestal in Amerikaanse munt betaald moeten worden. „Veel organi saties hebben zich klaarblijke lijk niet ingedekt", zegt de di recteur van Djoser. „Terwijl dat toch erg eenvoudig is. Je kunt opties nemen, dat kost je een paar cent per dollar. Als die dol lar dan ineens veel duurder wordt, dan kan jij hem nog steeds veel goedkoper krijgen." Het Algemeen Nederlands Verbond van Reisondernemin gen (ANVR) heeft voor 'gedu peerde' reizigers een tip. De reisorganisaties mogen inder daad lang na boeking een extra naheffing sturen maar de klant heeft volgens een woordvoerder van de ANVR het recht om deze extra rekening te weigeren. Een reisorganisatie mag in zo'n geval vervolgens de reis an nuleren maar het verhaal gaat dat dat vaak niet gebeurt: an ders zouden de reisgezelschap pen wel erg klein worden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11