eidsch Dagblad 15 Cabinet pakt ftrek van ijfrente aan Haïtianen dagen Vos voor rechter lke twee lar een tieuwe irisma. Advocaat supporters wil kopie videoband Zwemmen in fotorolletjes ërgunningstelsel op :hiphol in september FNV: Vakantie werkers in Bollenstreek niet slecht af Nieuwe vriestrawler voor Parlevliet Van der Plas Opschudding over 'Leidse' python onnodig Zwemmen in open water ontraden Auto Marestad TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. j)AG 15 AUGUSTUS 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland Cultuur en Kunst Sport India wordt vandaag vijftig jaar Varkenshouders akkoord 3 met verkleining van veestapel Beelden van Picasso op het Lange Voorhout Noordwijkse in M Q organisatie EK Q synchroonzwemmen ader van herziening belastingstelsel teter Zalm en staatssecretaris Vermeend (Financiën) "kregen de aftrek van lijfrente in te perken. Dat idee kt deel uit van het plan van de bewindslieden om het -trlandse belastingstelsel te herzien. en Vermeend praten de tade week verder in het ka- Fover de wijzigingen die a 2000 worden uitgevoerd, ministerie van financiën snde vanmorgen dat de fis- iftrek van lijfrentepolissen nd jaar al wordt geschrapt. I Nederlanders verbeteren n lijfrente of koopsompo- n pensioen. Per jaar kan tedrag tot 10.000 gulden alleenstaanden tot 6.000 n) worden afgetrokken, jaar ging het in totaal om .ard gulden. Veel mensen ;en goed pensioen sluiten ar opnieuw een lijfrente af raartmaatschappijen die hiphol vliegen moeten ijk al per 1 september ver- hebben om te mogen of landen. Aanvankelijk minister Jorritsma (Ver- Waterstaat) een derge- rgunningstelsel invoeren iril 1998. Op verzoek van il probeert Jorritsma die te vervroegen. Een ver invoering is volgens de er noodzakelijk om de ge- verlast van de luchthaven de perken te houden, vergunningstelsel heeft tot gevolg dat het vlieg- r aan banden wordt ge- Maatschappijen kunnen tnger vrij gebruik maken de nationale luchthaven, ijkt vooral voor de KLM (consequenties te hebben.- Rationale luchtvaartmaat- )pij begint dit najaar met [uitbouw van het zoge- ïde blokkensysteem. Daar- krijgen passagiers betere uitingen, worden vluchten itowassen Kia dealer Vlietwiik Beethovenlaan 67 Voorschoten Het Carisma Privé Budget Plan. Een nieuwe Carisma vanaf 449.- (incl. BTW) per maand? Dal kan met het Carisma Privé Budget Plan. Hoe dit werkt, kunt u uiige- breid lezen in de speciale folder, verkrijgbaar bij de Mitsubishi dealer. moiors il gratis voor informatie of proefrit: 0800 - 0383. 'i voorbehouden. Imp !\JMC Auto Nederland li l i0252l 2b bl II Openbaar ministerie ontkent informatie te hebben achtergehouden haarlem anp/arthur maandag Advocaat LJ. Heukels, die volgende week twee Feyenoord-fans verdedigt in het pro ces tegen de hoofdverdachten van de voetbalrellen bij Beverwijk, wil een kopie van de videofilm die tijdens de rellen door Rijkswaterstaat is gemaakt op het viaduct over de A9. Heukels heeft dat vanmiddag in een spoed-kort geding geëist bij de pre sident van de Haarlemse rechtbank. De advocaat heeft de band wel mogen zien, maar mocht geen kopie maken. Vol gens hem bevat de band ontlastend mate riaal voor zijn cliënten. De rechtbank in Haarlem behandelt het proces tegen de hoofdverdachten van de voetbalrellen vol gende week. Bij de rellen in Beverwijk vond Ajax-supporter Carlo Picornie de dood. De Rotterdamse advocaat mr. C. Nop pen, die een derde verdachte verdedigt, stelt dat hem belangrijke informatie wordt onthouden. Volgens hem is het zo'n vijf duizend pagina's tellende dossier verre van volledig. De advocaat verbaast er zich bijvoorbeeld over dat in het dossier geen processen-verbaal zitten van de recher cheurs van de supportersbegeleidersgroep (SBG) van de Rotterdamse politie. ,,Ze zijn op de plaats van de rellen geweest. Mijn cliënt heeft één van hen bij het viaduct ontmoet. Dan verwacht je toch dat ze een proces-verbaal van bevindingen maken. Dat zijn ze verplicht. In het dossier is daar echter niets van terug te vinden." Persofficier van justitie mr. C. Hemmes- Boender ontkent dat aan de verdediging informatie is onthouden. „Alles wat justi tie heeft, hebben de advocaten ook." Hemmes bevestigt dat in het dossier de processen-verbaal van de rechercheurs van de SBG ontbreken. „Maar die hebben wij ook nog niet. Zodra die binnen zijn, krijgen de raadslieden die ook", aldus de persofficier. om telkens dat belastingvoor deel te verwerven. De ideeën van de bewindslie den zijn een onderdeel van het plan voor een belastingstelsel voor de volgende eeuw. Finan ciën wil de loon- en inkomsten belasting voor iedereen fors omlaag brengen. De belasting op milieuvervuilende artikelen en luxe consumptiegoederen wordt daarentegen hoger. Zo zal het laagste tarief voor loon- en inkomstenbelasting van 37,5 procent dalen tot on der de dertig procent. Het schrappen van aftrekposten ontneemt de burger de moge lijkheid zijn belastbare inkomen te verlagen. j geluidsoverlast in te perken gespreid over de dag en hoeven passagiers minder vaak in de piektijd te reizen. De introduc tie van dit systeem heeft geleid tot een groot aantal extra vluch ten en de verwachting is dat ook de uitbouw van dit systeem veel extra vluchten genereert. Krin gen rond de vliegmaatschappij spreken over 15.000 tot 20.000 meer vliegbewegingen per jaar. Een woordvoerder van de KLM noemt geen getal. Hij denkt dat het aantal vluchten geleidelijk zal toenemen. Een vergunningstelsel zal, zo ver wacht hij, de activiteiten van de KLM niet drastisch beperken. Bovendien vraagt hij zich af of het mogelijk is zo'n stelsel bin nen drie weken in te voeren. De KLM ziet nog mogelijkhe den om de 'geluidsruimte' op Schiphol beter te benutten. Zij denkt daarbij aan technische voorzieningen en stillere moto ren. De vliegmaatschappij dringt aan op een snellere aan leg van de vijfde baan. Momen teel nemen de KLM en haar toe leverbedrijven ongeveer 60 pro cent van het aantal vliegbewe gingen op Schiphol voor hun rekening. Jorritsma heeft gisteren nog eens herhaald de Nederlandse chartermaatschappijen meer vluchtmogelijkheden te willen geven, als blijkt dat andere lan den hun eigen maatschappijen eveneens bevoordelen. De mi nister laat daar momenteel een onderzoek naar verrichten. Voorts treedt zij over deze kwestie in overleg met de Eu ropese Commissie. deren vanaf 13 jaar mogelijk maakt om betaald vakantiewerk te doen. Ze maken extreem lan ge werktijden en worden onder betaald. Bovendien zijn de om standigheden op de werkplaats vaak slecht. „We kunnen er wei nig aan doen. Maar als we iets tegen komen dat niet klopt, melden we dat aan de arbeids inspectie. Als het aan ons ligt gaat de leeftijdsgrens weer naar 15 jaar", zegt Paas. De omstan digheden van vakantiewerkers in Noord Holland-Noord en Goeree Overflakkee ('waar 8- en 9-jarigen werken') noemt zij het schrijnendst. Schip wordt in Spanje gebouwd De werkomstandigheden voor jeugdige vakantiewerkers bij bloemenbedrijven in de Bollen streek zijn zeker niet de slecht ste van Nederland. Dat zegt Briggita Paas van de FNV, die gisteren met een aantal vrijwilli gers bij bedrijven in Voorhout, Rijnsburg en Lisse campagne voerde. In deze regio werden nauwelijks 'overtredingen' ge constateerd. De FNV deelt momenteel bij de bedrijven folders dit omdat de bond helemaal niet blij is met de op 1 juli doorgevoerde wetswijziging, die het voor kin- katwu k/u muiden pieter van hove De Katwijkse reder Parlevliet Van der Plas laat een nieuwe vriestrawler bouwen. Op dit moment wordt nog gewerkt aan het definitieve ontwerp van het schip dat een lengte krijgt van 124 meter. De bouw begint ko mend voorjaar op een scheeps werfbij het Spaanse Vigo. Parle vliet Van der Plas heeft nog een optie op de bouw van een tweede vriestrawler. De oplevering is waarschijn lijk in de eerste helft van 1999. Het schip, waarvan de naam Alleen een slang van zes meter of meer kan een mens wurgen leiden herman joustra Daar lag het beest dan, soezend op het trottoir van de Morsstraat: een python van 4,5 meter en 55 kilo. Een geschrokken Lei- denaar schakelde gisterochtend meteen de politie in. Want slangen, brrrr, die zijn toch behoorlijk gevaarlijk. Of niet? „Hmmm, neuh", zegt Peter Hemerik, eigenaar van dierenspeciaalzaak Parva aan de Herenstraat en reptielenkenner bij uitstek. „Kijk, als het om gifslangen gaat van dat formaat, zeg ik ja. Maar wurgslan gen van die grootte zijn niet bijzonder ge vaarlijk. Voor een boa ben ik helemaal niet bang. Voor een python ook niet. Maar ik benader ze wel voorzichtig, want verve lend kunnen ze natuurlijk wel zijn." „Dat weet ik uit ervaring: ik ben wel eens gebeten door een python. Nou, dat was een flinke beet! Een heleboel kleine gaatjes in mijn arm. En na een dag of tien was het een flinke blauwe plek geworden. Maar meer was het niet. Bij een anaconda ben ik nog iets voorzichtiger dan bij een python. Die is vaak wat agressiever. Als je het schuifje van een terrarium wegschuift waai- zo'n slang inzit, loop je een grote kans dat-ie meteen in de toppen van je vingers hangt. Pijnlijk, maar gevaarlijk is dat natuurlijk niet. Als je goed oplet, weet je ook wat je kunt verwachten. Je merkt als je goed kijkt of zo'n beest agressief is of niet. Aan zijn reacties op bewegingen." „Of zo'n beest een mens kan wurgen? Nou, een exemplaar van 4,5 meter zal dat niét kunnen. Ik heb bijvoorbeeld een borstomvang van 1 meter 25. Wil hij mijn laatste beetje lucht eruit persen, dan zal hij toch minstens twee slagen om mijn borst moeten maken met zijn lichaam. Maar met zijn kop en het stuk vlak erach ter kan-ie niks. En met het laatste deel. zijn staart, ook niet. Ik schat dat er toch een meter of zes wurgslang nodig is om mij te wurgen. En dan nog iets: een wurg slang probeert pas iets als hij denkt dat hij kans maakt. Hij schat de situatie in: is dat een geschikte prooi of niet? En met zijn lengte zijn dat geen mensen met een borstomvang van 1 meter 25." En de gewraakte python? Die zit inmid dels weer bij zijn eigenaar. In een goed af gesloten terrarium. Pagina Leiden: "We hebben het hier wel over een grote dame' den haag monica wesselinc Kinderen en ouderen kunnen, nu het warme weer aanhoudt, beter niet meer in open water zwemmen. Inspecteur P. Stuur man van de zwemwatertelefoon Zuid-Holland raadt hen dit af. Het gehalte aan blauwwieren en E-colibacteriën wordt langzaam maar zeker zó hoog dat de kans op gezondheidsidachten bij mensen met een mindere weer stand, volgens Stuurman te groot is. Volwassenen met een goede gezondheid hebben geen last. Zwemmen is nog nergens in Zuid-Holland verboden, maar de kwaliteit van het zwemwater neemt wel af. De blauwwieren kunnen huidirrita ties en diarree veroorzaken. De Zegerplas in Alphen aan den Rijn is daarbij een geval apart. Bij de GGD Rijnstreek heeft zich een flink aantal men sen gemeld die last hebben van jeukende pukkeltjes. Die zijn mogelijk veroorzaakt door lar ven (cercariën) die parasiteren op waterslakken. Bij temperatu ren boven de zestien graden worden de larven door de slak ken afgestoten en zoeken ze nieuwe 'gastheren'. De larven veroorzaken een half uur na het zwemmen jeuk en pukkeltjes. Deze verdwijnen na twintig uur vanzelf. Sommige mensen ech ter krijgen ernstige zwellingen en koorts. De provincie onder zoekt de Zegerplas begin vol gende week. HET WOORD IS AAN Ernst Hohenemser Kritiek is eigen lof langs een omweg. 14° r zomers weekeinde -1 l4725° 15725° 15726° 10% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagin VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,13 RTV/programma's Sport17,18,19 Met de kortingsbon een pre sentje bij een bezoek aan 'Drie tijdperken in beeld' in Themapark Archeon in Al phen aan den Rijn. Alphens bedrijf weigert te betalen soest/alphen waddinxveen De vakanties zitten er voor velen alweer op en dat betekent spitsuur op de Kodak-ontwikkelcentrale Hoogwerff Eikelenboom in Waddinxveen. Het bedrijf verwerkt tussen half juli en eind augustus drie keer zoveel films als normaal. foto anp toussaintkluiters nog niet bekend is. krijgt IJmui- den als thuishaven. Het beheer komt in handen van 'Silverpit bv', een dochteronderneming van Parlevliet Van der Plas. De trawler gaat onder Neder landse vlag varen. De totale be manning zal volgens directeur J. van der Plas uit 35 tot 40 per sonen bestaan. Het schip gaat vissen in de Atlantische Oceaan en voor de kust van Afrika. Be langrijke vissoorten zijn onder meer makreel, horsmakreel, blauwe wijting, haring, zilver- smelt en sardinella's. ANNET VAN AARSEN en WIM KOEVOET Helm AG, het Duitse moederbe drijf van de chemische handels onderneming Vos in Alphen, weigert een schadevergoeding te betalen voor het glycerine- drama in Haïti. De advocaten van medicijnenfabriek Pharval en van de nabestaanden van circa zestig omgekomen Haïti- aanse kinderen, slepen Helm en Vos nu voor de civiele rechter. Tegen Vos loopt ook al een gerechtelijk vooronderzoek van justitie in Nederland. Het be drijf in Alphen leverde eind 1995 via een tussenhandelaar zwaar verontreinigde glycerine aan Pharval. Die maakte er een koortsverlagend drankje van dat aan tientallen kinderen het le ven kostte. Vos wordt verdacht van dood door schuld. Het be drijf zou hebben geweten dat de glycerine niet deugde. J. van der Wolf, de Neder landse advocaat van Pharval en de ouders van de overleden kin deren, is verrast door de weige ring van Helm. „Mijn Duitse collega, met wie ik de belangen van de Haïtianen behartig, heeft onlangs nog lang om de tafel gezeten met de advocaat van Helm", zegt de raadsman uit Soest. „Toen leek het er op dat Helm open stond voor onder handelingen. Nu kregen we in eens een tweeregelig briefje, waarin ze de gesprekken com pleet afkapten." De advocaat stapt nu naar de rechter. Namens de medicijnfa- briek eist hij vijf miljoen dollar. Van der Wolf moet nog met de nabestaanden van de slachtof fers praien over de hoogte van hun schadeclaims. Pharval keerde eerder al vïjtienduizend dollar per slachtoffer uit. De Hamburgse advocaat f. Böhm, die Helm en Vos ver tegenwoordigt* wil geen com mentaar geven vanwege het strafrechtelijk onderzoek dat in Nederland loopt. Auto Marestad uw Peugeot dealer Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 8.00 - 18.00 uur zaterdag van 8.30 - 17.00 uur Op zaterdag magazijn en werkpftats geopend van 9.00 - 13.00 uur vrijdag koopavond tot 21.00 ui PEUGEOT Wevtrsbaan 9 (Aotobonlevard), 2352 BZ Leiderdorp Tel.: 071-5411110 Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam:- --\oorlciit.-rs u v (I v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: (□Per maand Per kwartaal O automatisch ff. 92,05) l automatisch ff. 31.951 1 Nr: bank/giro: Oacceptgiro (f. 93,05) Handtekening:i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128030

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1