Hét medicijn tegen reuma nog ver weg 'Stervend sperma': drastische ingrepen lijken geboden Wetenschap Techniek DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1997 REDACTIE: SASKIA STOELINGA Reumatologen richten zich vooral op pijnbestrijding en nieuwe medicijnen Honderden reumatologen uit de hele wereld en de farmaceu tische industrie blijven probe ren hét geneesmiddel tegen reuma te vinden. Tijdens het Ilar Congres in Singapore wis selden zij onlangs gegevens uit. Zijn ze hoopvol of wanhopig? Bij slechts één bevolkingsgroep in de wereld komt reuma niet of nauwelijks voor: de eskimo's. Hoe dit mogelijk is, weet nie mand. De eskimo's eten veel vis (olie) en lever, dat wel. Maar het is niet bewezen dat deze voe dingsstoffen de 'stille pijn' ook daadwerkelijk te lijf kunnen gaan. Als je de reumatologen mag geloven, dan lijkt hét me dicijn tegen chronische reuma nog ver weg. In Nederland hebben ongeveer drie miljoen mensen reumati sche klachten. Dan gaat het om een van de driehonderd ver schillende soorten. De meest ernstige vorm is reumatoide ar thritis (RA). Andere bekende zijn artrose, de ziekte van Bech- terew en jicht. Maar ook de ziekte lupus erythematosus wordt onder de reuma-achtigen gerekend. Dit omdat het, net als RA, een auto-immuumziekte is, een kwaal dus waarbij het af weersysteem zich teweer stelt tegen het eigen weefsel. Er is nog een andere onderver deling te maken van die drie honderd vormen van reuma: reuma als ziekte (bijvoorbeeld acute reuma en jicht) en de chronische reuma (hierbij heeft men het over een syndroom). In beide gevallen is de oorzaak nog niet bekend. Daarom werd tij dens het druk bezochte congres in Singapore ook vooral gespro ken over pijnbestrijding en de effecten die nieuwe medicijnen - of combinaties - op de patiën ten hebben. Wat in Singapore in elk geval duidelijk werd, was de eensge zindheid in de aanpak van de pijnbestrijding. In de eerste plaats moeten klachten van de patiënt niet door de huisarts worden onderschat: vroege her kenning voorkomt veel schade. Door de diagnose in een vroeg stadium te stellen en direct met medicijnen te beginnen, kan de schade aan de gewrichten wor den beperkt. En minder schade voorkomt dat de patiënten snel aftakelen. Want hoewel chroni sche reuma niet levensbedrei gend is, kan deze aandoening wel je hele leven veranderen: pijn, vermoeidheid, niet meer in staat zijn te werken, afhanke lijkheid. Er gaat dus veel meer stuk dan de gewrichten. Door de diagnose in een vroeg stadium te stellen en direct met medicijnen te beginnen, kan de schade aan de gewrichten worden beperkt. foto gpd ben blumers Volgens de in Singapore aanwe zige prof. dr. B AC. Dijkmans, hoogleraar reumatologie van de Vrije Universiteit in Amsterdam, is het heel belangrijk dat tussen het bezoek aan de huisarts en het beginnen met medicatie niet meer dan drie weken lig gen. Het vaststellen van bijvoor beeld RA is niet altijd eenvou dig. Maar het gebeurt volgens de op het congres aanwezige reumatologen nog te vaak dat huisartsen de eerste pijntjes schouderophalend afdoen met het voorschrijven van parace tamol. De pijn vermindert slechts even en komt daarna in alle herigheid terug. Als dat niet helpt, komen ontstekingsrem- mende pijnstillers (NSAID's) De Deense fabrikant Eurovita is druk doende Zinax als geneesmid del geregistreerd te krijgen. aan bod. Ze werken snel en remmen de ontsteking waar door stijfheid en zwelling afne men. Het nadeel echter is dat ze vaak leiden tot maag- en darm klachten. Maar waar kies je als reumato loog voor wanneer het om de veel voorgeschreven 'zware' medicijnen als sulfasalazine, methotrexaat, chloroquine, goud en cyclosporine gaat? Het staat vast dat zwangere vrou wen alleen het middel sulfasala zine mogen hebben, omdat dit niet leidt tot geboorte-afwijkin gen. Methotrexaat bijvoorbeeld doet dit absoluut wel. Alle mid delen kunnen bijwerkingen hebben die variëren van misse lijkheid tot maag/darmklachten en huidallergie. De op het congres aanwezig Leidse hoogleraar prof. dr. F.C. Breedveld: ,,We zijn het er nu wel over eens dat je de effectivi teit moet laten voorgaan boven mogelijke schadelijfiieid, zoals bij methotrexaat. We zijn er ook niet zo bang voor. Andere mid delen hebben minder bijwer kingen. maar zijn ook minder effectief." Daarnaast is de laatste jaren wereldwijd het combineren van middelen in trek. Zo is uit on derzoek gebleken dat methotrexaat en cyclosporine het samen beter doen dan apart. Volgens Dijkmans helpt de combinatie van prednison, methotrexaat en sulfasalazine het beste. Ze zijn er nog niet uit, maar het begin is er. Nederland speelt een belangrijke rol bij het ontwikkelen van combinatie therapieën. Wie pijn heeft, probeert alles om er vanaf te komen. Zo zullen reumapatiënten ook de boer op gaan voor natuurlijke produc ten. Tijdens het congres in Singapore werd een nieuw Deens zelfzorgproduct gepre senteerd: Zinax. Het gewoon bij de drogist en apotheek te kopen medicijn is gemaakt van gem- ber-extracten. De gemberwortel wordt door de Chinezen al tweeduizend jaar gebruikt tegen allerlei ziektes. De Denen heb ben echter slechts een deel van de gemberwortel gebruikt en een dubbelblind onderzoek ge daan naar de effecten. Daarbij bleek dat Zinax enigszins werkt; niet zo goed als de vrij verkrijg bare pijnstiller Ibuprofen, maar die kan weer weer maag- en darmklachten geven en Zinax niet. De Deense fabrikant Euro vita is druk doende Zinax als ge neesmiddel geregistreerd te krijgen. De in Singapore aanwezige reu matologen geloven eigenlijk niet in natuurlijke producten. Maar baat het niet, schaden doet het in elk geval niet', zo luidde hun mening. In 1992 baarde de Deense onderzoeker Niels Skakkebaek groot opzien met zijn onderzoek waaruit bleek dat de zaadproductie van mannen over de hele wereld in een periode van zo'n vijf tig jaar met ongeveer de helft zou zijn vermin derd. Mannen zouden, gemiddeld, geen hon derd miljoen zaadcellen per mililiter meer pro duceren, maar 'nog slechts' vijftig miljoen. Bo vendien vertoonden de zaadcellen een vermin derde beweeglijkheid en meer abnormale vor men. Eerder onderzoek van Skakkebaek had al laten zien, dat in diezelfde periode het aantal ge vallen van zaadbalkanker was verdubbeld en dat er ook een toename van het aantal mannen met een aangeboren afwijking van de penis was waargenomen. Vanwaar deze ernstige aanslag op de mannelijke geslachtsorganen en vrucht baarheid? Skakkebaek dacht dat het te maken had met de blootstelling van mannelijke embryo's aan be paalde stoffen in de baarmoeder. De Deense on derzoeker was zeker niet de enige die zich de laatste decennia met de mannelijke voortplan ting had beziggehouden. In haar boek 'Stervend sperma' doet BBC-journaliste Deborah Cadbury via interviews met een groot aantal deskundigen gedetailleerd verslag van de wetenschappelijke 'detective-story* naar aard en omvang van de verminderde mannelijke vruchtbaarheid. Stukje bij beetje wordt getracht de ingewikkelde vruchtbaarheidspuzzel via laboratoriumonder zoek, dier-experimenteel onderzoek en klinische en epidemiologische studies te ontrafelen. Meer onderzoekers vonden na Skakkebaek een aan zienlijke daling van het aantal zaadcellen bij mannen in de loop van de laatste decennia. Door Skakkebaek en de Schotse voortplantings- bioloog Richard Sharpe werd de 'oestrogenenhypothese' opgesteld. Een over maat aan vrouwelijke geslachtshormonen, oestrogenen, zou de ontwikkeling van het man nelijke embryo kunnen verstoren en zo tot ge slachtsverandering of 'verwijving' kunnen lei den. Maar waar kwamen die oestrogenen van daan? Al in de jaren zeventig realiseerden onder zoekers zich dat bestrijdingsmiddelen als DDT werken als zwakke oestrogenen en langzaam stapelden de aanwijzingen zich op, dat ook an dere, door de industrie in grote hoeveelheden geproduceerde en vaak in plastics verwerkte stoffen, als alkylfenolen, bifenylen en weekma kers als ftalaten, een zwakke oestrogeenwerking hadden. 'Stervend sperma' is een goed, soms spannend geschreven boek, dat in detail de wetenschappe lijke speurtocht naar de mogelijke oorzaken van de veronderstelde afname van de mannelijke vruchtbaarheid en van de toename van zaad balkanker, prostaatkanker en borstkanker ver telt. De geïnterviewden spreken bij voortduring hun 'verontrusting' uit, maar Cadbury laat toch ook hun wetenschappelijke twijfels tijdens hun speurtocht zien. Het uiteindelijke resultaat is een enorme vloed van wetenschappelijke aan wijzingen, dat de mannelijke vruchtbaarheid door alomtegenwoordige namaakoestrogenen achteruitgaat. Maar hoe sterk zijn die aanwijzin gen om ook actie te ondernemen? Sterk genoeg, menen de meeste bij het onder zoek betrokken wetenschappers, ook al zijn ze niet in staat bepaalde verbanden ook werkelijk te bewijzen. ,,De reactie van de meeste mensen is waarschijnlijk: waarom verbieden we gewoon niet al die stoffen die verdacht zijn, dan zijn we van het probleem af', zegt Richard Sharpe. ,,Ik zou willen dat het zo eenvoudig was. Maar de chemische stoffen waar we over praten, worden in zoveel producten gebruikt die deel uitmaken van ons moderne, dagelijkse leven, dat een ver bod erop een ongekende revolutie in onze leef wijze zou betekenen." 2 9 7 4 8 2 4 1 6 9 1 7 4 9 7 7 1 2 2 7 5 3 7 4 7 1 7 1 1 7 9 4 8 4 10 9 4 7 1 9 3 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld moeten worden in de vakjes met een ge tal kunnen ook op de balk wor den ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutelwoord? Horizontaal:1. Overwinnaar in een wedstrijd; 2. edelsteen; 3. vaartuig; 4. hyena-achtig insec tenetend dier; 5. kledingstuk; 6. voetpad; 7. krachtig; 8. vogel. CRYPTOGRAM kopers a-r-a- luipaard m-m-t-u- mas-rio yz-m- trioden -y-d-n- ophef pa/v &a.a/ct &l/llspak v£/5sts£//<rr /A^£SV Heer Bommel en de grauwe razer De weg die langs de Zwarte Drens naar de ruïne van de grauwe razer voerde, liep over een diepe afgrond. Deze was door middel van een hang brug passeerbaar gemaakt en op het houtwerk daarvan waren heer Bom mel en Tom Poes gekaatst. Natuurlijk was het een lelijke klap waarvan ze geheel versuft geraakten. Maar de ophanging gaf vering aan het bouw sel waardoor het werkte als een vangnet. Tom Poes opende al spoedig de ogen weer en hij had geen moeite om zich te herinneren wat er gebeurd was. „We moeten verder!" riep hij uit. „Kom gauw!" Heer Ollie richtte het hoofd op. Hij wilde vragen waar hij zich bevond, zoals dat zijn gewoonte was. Maar door het krassende geroep "krot huis!" boven hem sloeg hij dat over. Met grote snelheid sprong hij over eind en haastte zich achter zijn jonge vriend aan over de meewippende brug. Maar ach, nog is het verslag van hun martelgang niet ten einde. Want daar zwaaide opnieuw het monster uit de schaduw van zijn bouwval nader om zijn bezoekers verder te brutaliseren. Met een grommelend geluid stortte het zich op de ketting, zette er de tanden in en beet die met een akelig knappend geluid door. En voordat de vluchtelingen het einde van de hang brug hadden bereikt, viel het bouw sel uit elkander, zodat ze de grond onder de voeten verloren, en te mid den van wrakhout de kloof intuimel- den. DOOR JAN VISSER De hitte is geweken. Vanaf vandaag worden geen! pische temperaturen meer bereikt. Het blijft echt- wei zomers warm met middagtemperaturen tussei 23 en 27 graden. Bovendien is het meestentijds? nig en droog. Deze aanhoudend zomerse condities hebben we te danken aan een nieuw hogedrukgeh dat zich boven het zuiden van Scandinavië statio neert. Zoals het zich nu laat aanzien weet het luchtdruk- maximum zich de gehele volgende week te handh ven. Feitelijk hebben we hier te maken met een hi I bijzondere situatie want de luchtdruk is al geruim tijd hoog boven het noorden van Europa. In juli zw den luchtdrukmaxima boven het noorden van Eun ook al de scepter maar toen was het hogedrukgeb niet sterk genoeg om het weerbeeld op het Europ« vasteland naar zijn hand te zetten. De komende dagen stroomt er overigens wel aann j kelijk koelere lucht langs de oostzijde van het sys-1 teem naar het zuiden. In de Baltische staten en F worden daarin geen hogere temperaturen verwacf II dan 18-19 graden. Op weg naar het westen worde de van origine uit de poolstreken afkomstige lucht massa's evenwel sterk opgewarmd. Morgen kan het tijdens de ochtenduren wat bewo! i zijn. Daarna wordt het weer zonnig en warm met maximumtemperaturen omstreeks 25 graden, wind waait uit het noorden en is zwak tot matig va sterkte. Gisteren trok een vlak lagedrukgebied over ons la: Het systeem was gevuld met hete lucht: al rond h middaguur was het zo'n 30 graden. Dichtbij zeeh een aanlandige wind het kwik op een aangename; veau. Maximaal werd het op Schiphol 31,9 grade Valkenburg/Leiden 29,8 en in Bloemendaal 27,4 Tijdens de avond kwam de door menigeen zo ge wenste verkoeling op gang. Om 20 uur was het b al tot onder de 25 graden gezakt. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Flinke zonnige perioden en waarschijnlijk droog Middagtemperatuur nogal uiteenlopend van amper 15 graden in het noorden tot meer dan 25 op somm- mige plaatsen in het zui- Zweden: Flink wat zon, vooral in het zuiden, en droog Maxima uiteenlopend van 16 gra den in het noorden tot ruim 25 in het zuiden. Denemarken: Vrij zonnig en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 26 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Geregeld zon maar in het westen ook wolkenvelden en kans op regen; onweer is met uitgesloten. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 20 in het noorden tot ruim 25 in het zuiden van Engeland. België en Luxemburg: Perioden met zon en vooral in het oosten eerst kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur rond of iets boven 25 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en in het noord oosten eerst nog een enkele onweersbui. Middagtemperatuur rond of net onder 30 graden. Portugal: Veel zon en waarschijnlijk droog. Langs de kusten maxima rond 30 graden; in het binnenland ruim 35 graden Madeira: Wisselend bewolkt en vrijwel droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 gra- Spanje: Zonnig; in de bergen een kleine kans op een lokale onweersbui Aan zee maxima van 25 graden langs de Golf van Biskaje tot meer dan 30 plaatselijk in het zui den en oosten. In het binnenland maxi ma tot tegen de 40 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en waarschijn lijk droog. Middagtemperatuur dicht bij 30 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perioden maar hier en daar kans op mist of laaghangen de bewolking. Droog. Warm met mid dagtemperatuur aan zee bijna overal ruim 30 graden. Tunesië: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur aan zee meest tussen 30 en 35 gra- Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig en slechts in de Franse Alpen een kleine kans op een lokale onweers bui. Middagtemperatuur tussen 28 en 34 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnig, droog en warm; middagtempe ratuur omstreeks 32 graden. Italië: Rustig, vrij zonnig en droog. Middag temperatuur aanhoudend rond 30 gra- Corsica en Sardinië: Droog en vrij zonnig zomerweer; maxima meest iets boven 30 graden. Malta: Veel zon en waarschijnlijk droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 30 graden. Griekenland en Kreta: Zonnige perioden en vooral later op de dag kans op een regen- of onweersbui. Op de Egeische Zee geleidelijk minder wind. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Turkije en Cyprus: Flinke zonnige perioden, vooral in het zuiden en op Cyprus. Elders eerst meer bewolking en met name in het noorden en paar stevige regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur aan zee rond 27 Duitsland: Perioden met zon, maar met name in het zuidwesten ook een enkele lokale re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur iets onder de 30 graden, Zwitserland: Afwisselend zon en wolken en een kans op een regen- of onweersbui. Middag temperatuur iets onder de 30 graden. Oostenrijk: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 30 graden. Polen: Droog en overwegend zonnig. Middag temperatuur ongeveer 28 graden. Tsjechië en Slowakije: Droog, vrij zonnig en rustig weer. Mor gen kleine kans op lokaal onweer. Mid dagtemperatuur ongeveer 29 graden Hongarije: Overwegend zonnig. Droog. Maximum temperatuur dicht bij de 30 graden. VRIJDAG 15 AUGUSTUS 19: Zon- en maanstanden Zon op 06.25 Maan op 18.43 Mas Waterstand IJmuiden I Hoog 01.30 14.00 Laag 09.14 21.57 De Bill Deelen Eelde Eindhoven Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Cyprus Dubli Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Bangkok i Buenos Aires t Casablanca t Johannesburg c New Orleans c New York 2 Tel Aviv t Tc jnto

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8