Israël heft afgrendeling Hebron en Ramallah op Buitenland )nn wil praten over rgoeding aan joden nktash wijst VN-plan )r Cyprus van de hand ionesische stam ziet derland als de baas Popocatepetl weer actief Italiaans tumult over regionaal paspoort Bruine beren winnen slag om Britse 'kunstmuts' Advocaten: Twintig jaar te lang voor Dusko Tadic Zuid-Afrikaanse ex-agent: Hani was een militair doel NAVO-commandant wil dat Karadzic zich meldt 3ERPA0 ^ddhal 14 AUGUSTUS 1997 Idhabeeld stort in: drie doden De ineenstorting van een nog niet voltooid boeddha- HnThailand heeft aan drie mensen het leven gekost. Zeven ||en raakten gewond. Het 24 meter hoge beeld was in aan- |in een tempel in het noorden van Thailand. Het stortte in l terwijl tien arbeiders bovenin aan het werk waren. atis telefoneren dankzij reclame In Duitsland en Italië kan binnenkort gratis worden ge dineerd, zij het dal de gesprekken worden onderbroken door Ufaespotjes. Dat meldde de Belgische tv gisteravond. Zwe- Jjkeft al een tijdje een dergelijk systeem. Zon 30.000 men- rjjïaken er gebruik van. Abonnees krijgen eerst tien tot vijf- fcylconden reclame voor ze het gesprek kunnen beginnen. itale gespreksduur is beperkt tot vijftien minuten en het on|m geldt alleen voor lokale verbindingen. tordboete voor aanstelling illegalen Un» De Amerikaanse immigratie- en naturalisatiedienst jje restaurantketen Pappas Partners een recordboete van iiiljoen dollar (ongeveer 3,5 miljoen gulden) opgelegd voor [dienst hebben van illegale immigranten. De keten heeft in ndelijke staat Texas 54 restaurants. In zes daarvan waren il- n aan het werk. nen op Jupiter sterker dan gedacht 1%. De stormen op de planeet Jupiter kunnen snelheden 100 kilometer per uur bereiken. Dat is aanzienlijk meer dan jtenschap eerst dacht, zo meldt het jongste nummer van titse vakblad Nature. De nieuwe metingen komen van de IGalileo die in december 1995 afdaalde in de atmosfeer ste WK-voetbal voor robots De Japanse stad Nagoya heeft van 23 tot 29 augustus neur: het eerste wereldkampioenschap voetbal voor ro- bp een speelveld ter groote van een tafeltennistafel probe- ims van vijf robots een golfbal in het doel van de tegen- >r te krijgen. De computergestuurde robots rijden op vier len zien eruit als speelgoedauto's. risten vermist na vloedgolf in VS jln de Amerikaanse staat Arizona is het stoffelijk overschot toerist gevonden en worden er nog tien vermist, nadat in nauwe kloof door een vloedgolf waren meegesleurd, igsteams zijn op zoek naar de toeristen, afkomstig uit ijk, Verenigde Staten, Zweden en Groot-Brittannië. Waar uitselinge watermassa vandaan kwam, is nog niet duidelijk. ^Igd VS steeds jonger aan de drugs Op steeds jongere leeftijd gebruiken Amerikanen laïcohol en sigaretten. Dat staat in een rapport dat het Sum voor Verslaving en Misbruik van Stoffen (CASA) giste- Washington heeft gepresenteerd. Het aantal 13"-jarigen rt al meer dan een jaar te blowen, is gestegen van 7,7 pro fil 1992 naar 12,7 procent vorig jaar. De favoriete drug van Ikaanse adolescenten is alcohol. Meer dan 55 procent van j-jarigen heeft al eens gedronken. De kennismaking met de |t gebeurt meestal op 11- of 12-jarige leeftijd. A-bankier Vaticaan overleden Luigi Mennini, oud-bankier van het Vaticaan, is igop 87-jarige leeftijd in Rome overleden. Mennini was in :n '70 en '80 betrokken bij de financiële schandalen waar- jank van het Vaticaan een rol speelde. Mennini werd in ijngearresteerd, maar om gezondheidsredenen korte tijd later iten. Een jaar later werd hij opnieuw gearresteerd en tot Ijaar gevangenisstraf veroordeeld. Op grond van een over- ist tussen Italië en het Vaticaan, waarbij hoge Vaticaanse narissen niet door de Italiaanse justitie kunnen worden ;d, werd dit vonnis uiteindelijk vernietigd. jnwoordigers van de I regering en van een lelangenorganisatie pra lende week met elkaar i mogelijke schadeloos- van joodse overleven de Holocaust. Dat heeft der van de rege- Jeren laten weten. dse organisatie. Jewish Conference, had de Duit- jin mei gevraagd rgoeding voor geleden Ite geven aan ongeveer ■tot 20.000 overlevenden kse Cypriotische leider ih heeft gisteren nieuwe lesvoorstellen voor het le eiland van de hand Volgens een Turkse is Denktash echter plan de onderhande niet zijn Grieks-Cypri- lega Clerides en de spe- -bemiddelaar Cordovez rken. De VN-voorstellen van het Middellandse ind een federatie maken, is de afgevaardigde van kse ministerie van bui- se zaken die Ankara bij ïrhandelingen in Zwit- eden van een uiterst ge- e Indonesische stam voor het eerst gehoord land onafhankelijk is. ;n er vanuit dat Neder- t5 steeds de scepter over idenrijk zwaaide, meld- idonesische persbureau ïsteren'. .alahi-stam leeft in de ïijke bergen van het ei- Amerikaanse minister Albright binnenkort naar Midden-Oosten Israël heeft de afgrendeling van de steden Hebron en Ramallah op de Westelijke Jordaanoever vandaag opge heven. De stad Bethlehem en een gebied rond Jeruzalem blijven echter afgesloten. Een legerwoordvoerster zei echter met nadruk dat het reisverbod van de Palestijnen van kracht blijft. JERUZALEM Rtr Israël grendelde de Palestijnse gebieden ruim twee weken ge leden af na de zelfmoordaansla gen op een markt in Jeruzalem. De Palestijnse Autoriteit heeft de maatregel scherp bekriti seerd als een collectieve straf maatregel. De Amerikaanse gezant Ross had eerder bij de Israëlische premier Netanyahu aangedron gen op minimaal een versoepe ling van de maatregelen tegen de Palestijnen. De Jordaanse koning Hussein pleitte gisteren bij de premier voor opheffing 'van de blokkade. Maar Neta nyahu bleef op zijn standpunt staan dat opheffing afhangt van het Palestijnse optreden tegen extremisten. „Waar wij op wachten is naleving van de be lofte om de strijd tegen de ter roristen aan te gaan, en zodra wij actie zien, dan passen wij onze maatregelen in overeen stemming daarmee aan." Na de reis van Ross meent Washington dat er voldoende vooruitgang is geboekt om mi nister Albright (buitenlandse zaken) zelf naar het gebied te laten gaan. De gezant moest er voor zorgen dat het vredespro ces werd gered na de aanslag van 30 juli, maar hij bereidde vooral een bezoek van Albright voor. Die zou na het bereiken van vooruitgang op het gebied van samenwerking bij veiligheid van de Holocaust. Het meren deel van hen leeft in Oost-Euro pa. De voorzitter van de Centrale Joodse Raad in Duitsland, Ig- natz Bubis, had ook al eerder op schadeloosstelling aangedron gen. „Het probleem moet nu eindelijk worden geregeld", al dus Bubis in een interview in de Tagesspiegel. „Als men nog eens twee jaar discussieert, dan is het merendeel van de overlevenden overleden." Als voorbeeld noemde hij de overlevenden van het getto van Riga: van de 128 joden leven er nog 88. seriand vertegenwoordigt, oe fent bemiddelaar Cordovez druk uit op beide partijen om de gesprekken af te sluiten met een gezamenlijke verklaring. Maar hij zei dat die er niet komt. Cordovez, die de vijf dagen durende onderhandelingen voorzit, legde eerder de VN- voorstellen aan zijn beide ge sprekspartners voor. „De VN kwamen met een document hoewel zij wisten dat de Turks- Cypriotische delegatie hier niet naar toe is gekomen om de pra ten over een voorstel", aldus de afgevaardigde. land Sulawesi (Celebes), twee honderd kilometer ten westen van de regionale hoofdstad Mandado. De leden zagen zich uit voedselgebrek gedwongen hun geboortegrond te verlaten. Op hun trektocht kwamen zij in een dorp, hun eerste contact met de buitenwereld. Indonesië riep in 1945 de on afhankelijkheid uit. Na een bloedige oorlog trok Nederland zich uiteindelijk in 1949 terug. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT In Italië is politiek tumult ontstaan als ge volg van het voorstel van de burgemeester van de badplaats Rimini 'regionale pas poorten' te verstrekken aan immigranten. Hij hoopt hiermee het aantal immigranten dat 's zomers de grote steden verlaat en neerstrijkt op en rond zijn stranden te be perken en de veiligheid te vergroten. Het initiatief van Giuseppe Chicci wordt gesteund door de burgemeesters van an dere badplaatsen aan de 110 kilometer lange Riviera Romagnola. Ze reageren hiermee op een soort psychose die is ont staan nadat de afgelopen twee weken - 's nachts en op het strand - vijf vrouwen zijn verkracht door immigranten. Als eerste maatregel heeft Chicci beslo ten 's nachts de toegang tot de stranden te verbieden en deze te verlichten. Ook sur veilleren politie, carabinieri en kustwacht intensiever. Hij dringt echter nu aan op structurele maatregelen, wat hem in eigen kring (Chicci is lid van de linkse PDS) niet in dank wordt afgenomen - maar wel bij de rechtse partijen en LegaNord. Dino Frisullo van een anti-rasistische organisatie noemt de invoering van een regionaal paspoon een 'door racisme in gegeven idiotie'. Hij eist dat de burge meester uit de partij wordt gezet. Luigi Manconi, secretaris van de Groene Partij, is het met hem eens. Hij voegt er nog aan toe dat 'Italiaanse en buitenlandse vrou wen doorgaans door blanke mannen met een Italiaanse nationaliteit worden ver kracht'. De burgemeester meent echter, op basis van andere statistieken, juist het gelijk aan zijn kant te hebben. Volgens een Milanese immigrantenorganisatie gaat bijna de helft van de 200.000, meest in de grote ste den wonende illegale immigranten in au gustus naar de Italiaanse badplaatsen. Ze verkopen er op de stranden vooral in heemse artikelen, maar volgens de burge meester 's nachts ook drugs. De burgmeester wordt volop gesteund door de rechtse oppositie en met name de extreemrechtse Nationale Alliantie. Woordvoerder Pezzoli zegt dat Rimini de vruchten plukt van het 'wanbeleid' van de regering, 'die de controle over het Italiaan se grondgebied heeft verloren'. Hij vindt dat de noodtoestand moet worden afge kondigd. De regering, bij monde van minister Napolitano (binnenlandse zaken), ant woordt dat streng wordt opgetreden tegen 'criminaliteit van welke kleur dan ook'. tussen Israël en de Palestijnen willen aansturen op een al lesomvattende vredesregeling. Ross verwacht dat Israël de blokkade van de Palestijnen verder verlicht, maar zei niet wanneer. Volgens de Palestijnen had de gezant gisteren in zijn gesprek met Arafat niets te mel den over eventuele plannen van Netanyahu om de blokkade te verlichten. „Ross kwam van avond met nagenoeg lege han den bij Netanyahu vandaan. Wij blijven dus zuchten onder een beleg wegens een misdaad die wij niet hebben begaan", zei de Palestijns minister Shaath (planning). LONDEN ANP De Canadese bruine beren lij ken een willig oor te hebben gevonden. De Britse regering heeft het leger opgedragen al ternatieven te zoeken voor de traditionele kolbak die is ge maakt van berenbont. Defen sieminister Gilbert wil synthe tische alternatieven voor de hoge bontmuts, die onder an deren wordt gedragen door de wachters bij Buckingham Palace. Dit meldde de Financi al Times gisteren. Binnen het leger vreest men dat een namaak-berenmuts een ramp wordt bij officiële plechtigheden. Bij eerdere ex perimenten kregen wachters de hoon van collega's over zich heen. „Als het regende leek het of ze een natte rage bol droegen." De berenmuts wordt gedra gen door diverse regimenten, waaronder de Grenadiers, Coldstream Guards en Scots Guards sinds de slag om Wa terloo in 1815. Het ruwe mate riaal komt van de Canadese bruine beer, en het* bont wordt daarna zwart geverfd. DEN HAAG MARJOLIJN DE COCQ De advocaten van Dusko Tadic blijven erop hameren dat de wegens oorlogsmisdaden ver oordeelde Bosnische Serviër een 'relatief onbelangrijke' rol speelde bij de etnische zuiverin gen in Bosnië. De twintig jaar gevangenisstraf die het Joego- slavië-Tribunaal in Den Haag Tadic op 14 juli oplegde, is naar hun mening veel te zwaar. Gis teren maakte het tribunaal een samenvatting openbaar van de argumenten waarop de advoca ten hun hoger beroep baseren. Tadic' advocaten zijn in twee voud tegen de uitspraak van het tribunaal in beroep gegaan: in mei dit jaar tegen de schuldig verklaring van Tadic betreffen de elf van de in totaal 31 punten van de aanklacht, en afgelopen zaterdag tegen de twintig jaar. Zij eisen dat het tribunaal de straf 'omverwerpt of herziet', omdat de rechters onvoldoende rekening hebben gehouden met Tadic' positie, zijn 'verwoeste toekomst' en het 'onvermijdelij ke isolement' waarin Tadic te rechtkomt wanneer hij zijn straf in een nog nader te noemen vreemd land moet uitzitten. Bovendien stellen de advoca ten dat de rechters nooit had den mogen overgaan tot een straf van twintig jaar, omdat die in gerechtshoven in ex-Joego- slavië geldt als de hoogste straf en slechts als alternatief voor de doodstraf kan worden toege past. Het tribunaal gebruikt de ex-Joegoslavische wetgeving als richtlijn bij het bepalen van straffen, maar beschouwt die niet als bindend. PRETORIA Rtf De Zuid-Afrikaanse communis tenleider Chris Hani werd in 1993 vermoord om chaos te veroorzaken en een rechtse staatsgreep uit te lokken. Zo moest een eind worden ge maakt aan president De Klerks 'verraad aan de natie der Afrika ners'. Dit zei de rechtse ex-agent Clive Derby-Lewis gisteren voor de Waarheids- en Verzoenings commissie in Pretoria. Derby- Lewis zorgde voor het wapen waarmee de anti-communisti sche Poolse immigrant Janusz Walus Hani doodschoot. Beiden zijn voor de moord ter dood veroordeeld. In de hoorzittting vragen zij de Waarheidscom missie om amnestie. Derby-Lewis bood aan Hani's weduwe zijn excuses aan. „Zelfs vandaag voel ik wroeging jegens mevrouw Hani en haar kinde ren en jegens de onschuldige mensen die hebben geleden", zei de ex-agent. Derby-Lewis presenteerde de moord als een noodzakelijke politieke daad. „Chris Hani was vooral een soldaat van zijn volk. Hij was een militair doel en werd als zodanig behandeld." Hani was de militaire leider van het ANC. Hani's familie verzet zich te gen amnestie voor Derby-Lewis. Deze zou niet de volle waarheid spreken, wat een voorwaarde voor amnestie is. Ook had Hani volgens de familie de gewapen de strijd afgezworen en was daarom geen legitiem doelwit puebla» Voor de tweede keer deze maand is de vulkaan Popocatepetl, ten zuiden van Mexico-stad, actief geworden. Vanuit het stadje Puebla is goed te zien hoe de vulkaan as en rook uitspuugt. Volgens deskundigen lopen de 300.000 mensen die in de buurt van de vulkaan wonen nog geen gevaar. foto epa omar torres pale-washington ap-dpa-anp De commandant van de NAVO- troepen in Bosnië, generaal We sley Clark, heeft gisteren onver^ wachts een" bezoek gebracht aan het bolwerk van de Bosni sche Serviërs, Pale. Hij riep daar de voormalige leider Karadzic op zich over te geven. Het Joe- goslavië-Tribunaal in Den Haag heeft Karadzic en zijn voormali ge militaire leider Mladic aan geklaagd wegens oorlogmisda den. „Radovan Karadzic is het de bevolking van Srpska (de Bosnisch-Servische republiek) verschuldigd zich aan zijn be loftes te houden en zich terug te trekken uit het openbare leven en zichzelf over te geven aan het VN-tribunaal", zei Clark. Een Bosnisch-Servische soldaat riep daarop: „Laat Karadzic en President Iran wil meer partijen en vrije pers TEHERAN Rtr De nieuwe Iraanse president Khatami heeft gisteren tijdens zijn eerste grote tv-interview ge zegd voorstander te zijn van een meerpartijenstelsel en van een onafhankelijke pers. Khatami won in mei overwachts de pre sidentsverkiezingen, nadat hij meer sociale en economische vrijheid had beloofd. „Om te zorgen dat er kanalen zijn waardoor de behoeftes van het volk aan de staat worden gesignaleerd, hebben wij geor ganiseerde politieke partijen nodig, sociale verenigingen en een onafhankelijke, vrije pers", aldus Khatami. Politieke partij en zijn in Iran al sinds de Isla mitische Revolutie in 1979 ver boden. In het parlement heb ben de conservatieven het voor het zeggen, waardoor Khatami op fel verzet kan rekenen. Mladic gaan en neem mij mee. Laat ons onze vrijheid." De Amerikaanse minister Al bright (buitenlandse zaken) heeft gisteren ontkend dat zij Karadzic straffeloosheid en asiel in het buitenland heeft aange boden. Karadzic' opvolgster Plavsic had tegenover de krant Financial Times verklaard dat Albright een aanbod van die strekking zou hebben gedaan tijdens een ontmoeting in Banja Luka op 2 juni. Karadzic zou het aanbod hebben afgewezen. Albright: „Ik hoop dat Plavsic zich de akkoorden van Dayton beter herinnert dan het gesprek met mij. Het Amerikaanse be leid is ongewijzigd: Karadzic moet terechtstaan voor het Joe- goslavië-Tribunaal in Den Haag, oorlogsmisdaden verja- Historicus: De Gaulle was van Ierse komaf DUBLIN «AFP-ANP Generaal Charles de Gaulle, de vader van de Franse Vijfde Re publiek, was gedeeltelijk van Ierse afkomst. De Ierse histori cus Pat Power verklaarde giste ren in Dublin dat hij sporen van De Gaulles familie heeft terug gevonden in de Oost-Ierse graafschappen Down en Wicklow. Volgens Power was De Gaul les betovergrootmoeder van moeders kant de Ierse Marie Angelique Forde. Haar ouders verlieten Ierland in 1691. Haar vader, Felix Forde. werd soldaat in het Franse leger. De Gaulles geboortehuis in de oude binnenstad van Lille is in gericht als museum en wordt door veel bewonderaars be zocht. Dit soort toerisme is niet mogelijk bij zijn Ierse familie. Het huis van de Fordes is al ja ren geleden afgebroken. I

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5