Eén op veertien kinderen in nood Binnenland Nu bel ik nóg voordeliger: elke maand de eerste 15 minuten voor niks. Libertel Life Oppassen met pinpas in Europese landen Oefenen met de Britten Alarm in strijd tegen hinderlijke achtervolger Oesters eten, kans op voedselvergiftiging Tandarts 'blaast' wang van zijn patiënt op 14 AUGUSTUS 1997 luitse prijs voor poldermodel ahaag De Stichting van de Arbeid, die bestaat uit organisa- l^nwerkgevers en de vakbeweging, krijgt een prestigieuze fitse prijs, de zogeheten Carel Bertelsmann-prijs. Dat hebben Jewijden bevestigd. De Bertelsmann-stichting wil geen com- [ntaar geven. De prijs, waaraan een bedrag van 300.000 mark X kleine 340.000 gulden) is verbonden, wordt op 18 septem- |r uitgereikt in het Duitse stadje Gütersloh. Dan volgt ook de liciële bekendmaking. erliefde priester gewipt Het bestuur van een katholieke kerk in Rijssen heeft een ■jarige priester op non-actief gesteld. Aanleiding is dat de (ester een relatie had met een vrouw, zo heeft de pastoor gis- fen gezegd. De priester heeft twee maanden bedenktijd gekre- n. ,,Er geldt nu eenmaal een celibaatsverplichting. Hij moet (zen tussen de vrouw en het priesterschap." De pastoor heeft Kelatie zelf opgebiecht. langen tussen snijbloemen ■v-.fnsturm Twee slangen, die verstopt zaten tussen een le- fing bloemen uit Nederland, hebben gisteren voor ophef ge- Jgd in de Zuidwest-Duitse plaats Muggensturm. Eén van de togen, zwart en 120 centimeter lang, werd door de bloemist Rusteloos geslagen. De ander is gevlucht. De politie heeft een Bloog ingeschakeld om het beest op te sporen. De deskundige Kit niet uit dat de slang giftig is. jen/int' opnieuw goedkoper fTERDAMVoor de tweede keer in een week tijd gaat de fors (tegen benzineprijs omlaag. De vrije pomphouders verlagen toenzineprijs vandaag met twee cent, Shell doet dat morgen, (sel wordt 1,6 cent goedkoper. Benzine is dan in een week tijd ^rcent goedkoper geworden. De tweede prijsverlaging heeft ■der andere te maken met de dalende dollar. Een liter euro on- lood komt na de prijsverlaging op 2,24 gulden, super ongelood E,29 gulden, super met loodvervanger op 2,36. Een liter diesel at 1,53 gulden kosten. \vee kinderen komen om in verkeer irsTAD» Twee kinderen die betrokken waren bij het verkeers- jeval dinsdagavond in Lelystad, zijn gisteren overleden. Een arig meisje dat ernstig hersenletsel opliep, is enkele uren na ongeval in het Sophiaziekenhuis in Zwolle overleden. Bij het eval waarbij twee personenwagens op elkaar botsten, raak- een 29-jarige man uit Lelystad, zijn 33-jarige vrouw, hun ie kinderen van 3 en 4 jaar, hun 5-jarige buurmeisje en de be nder van de andere auto, een 50-jarige inwoner van Mid- ïmeer, gewond. In het ziekenhuis in Zwolle werd de vrouw ruim zeven maanden zwanger was, meteen geopereerd. Met teizersnede werden een jongetje en een meisje gehaald. Het jsje overleed later, het jongetje maakt het relatief goed. rote vraag naar groenbakspuiter 'horst I let Staphorster bedrijf Groenboen, één van de otste bedrijven in het onder hoge druk schoonspuiten van ["-afvalcontainers, heeft het razenddruk. Door het warme is de stank in de meeste groenbakken niet te harden. Vol- ïs de directeur kunnen de vijftien wagens van het bedrijf de uwe aanvragen voor een abonnement bijna niet aan. Groen- tn verwacht dat de topdrukte nog wel enige weken duurt. ode en gewonden bij botsing J tRNi Bij een ongeluk op de Dwarsweg in Maarn zijn in de :ht van dinsdag op woensdag een dode en drie gewonden ge en. De 21 -jarige bestuurder van de wagen, afkomstig uit am, reed in een bocht door nog onbekende oorzaak recht- >ren botste vervolgens tegen een boom. Hij was op slag ad. De passagier die naast hem zat, kwam bekneld te zitten, brandweer moest hem uit de auto bevrijden. Een broer en uit Waddinxveen, die op de achterbank, zaten, zijn met ern- f c verwondingen overgebracht naar een ziekenhuis in Zeist. rondwaterairco bij Borculose bank ve culo» Een bank in Borculo gaat in de toekomst de zomer- n te in haar gebouw bestrijden met een grondwater-airco. ,f ast het binnenkort nieuw te bouwen pand wordt in de bodem bron geslagen van waaruit koel grondwater wordt opge- npt. Het water wordt via een buizenstelsel in het plafond van bankgebouw rondgepompt. Het grondwater heeft een tem- atuur van vijf graden Celsius en zorgt op een zeer energie-ar- s( manier voor verkoeling van de werkruimten. ,,Een milieu- ïndelijke en doeltreffende oplossing", zegt directeur B. Buis. LIBERTEL Libertel Voordeelminuten -i 1998 de eerste 15 Voordeelminuten per maand gratis (t.vv.v. f 13,50 Wanneer u een Personal abonnement afsluit vóór 8 september a.s. Bel voor meer informatie over het voordeligste en makkelijkste GSM abonnement van Nederland gratis Libertel 0800 05 60. Jaar kunt u ook terecht voor de dichtstbijzijnde verkooppunten. Bent u al Libertel abonnee en heeft u vragen, bel dan mobiel 117. Op je leven geschreven. Fabrikant wil prozac voor psychische problemen bij kinderen Ruim 200.000 Nederlandse kinderen van vier tot achttien jaar, één op de veertien, hebben psychische problemen waarbij dringend professionele hulp nodig is. Driekwart van de kinderen met stoornissen meldt zich echter nooit bij de huisarts of psychiater. leidt tot lange wachtlijsten. Zo moet het Sophia Kinderzieken huis in Rotterdam bij voorbaat ieder kind enige maanden laten wachten voordat behandeling mogelijk is. Alleen de zeer acute stoornissen krijgen voorrang. Volgens de NVP zijn er in Ne derland zeker vijftig extra kin derpsychiaters nodig. De 200.000 jongeren met psy chische problemen kunnen niet meer normaal in de maatschap pij functioneren. ,,Het gaat om ingrijpende psychische stoor nissen", zegt hoogleraar prof. dr. F. Verhulst, tevens hoofd van de afdeling kinder en jeugdpsychiatrie van het Sophia Kinderziekenhuis. Hij heeft tien jaar geleden, op veel kleinere schaal, een vergelij- den haag henk van ess Dat blijkt uit een bevolkingson derzoek van de Erasmusuniver- siteit in Rotterdam onder ruim 2.200 Nederlands willekeurig gekozen kinderen. De jeugdigen hebben psychische aandoenin gen als depressies, angststoor nissen, agressie, hyperactiviteit en eetstoornissen. Het Neder landse onderzoek is onlangs ge publiceerd in het toonaange vende Amerikaanse vakblad Ar chives of general psychiatry. Ondanks het feit dat slechts een minderheid van de kinde ren met psychische problemen zich laat behandelen, consta teert de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie (NVP) een groot tekort aan opvang. Dat kend onderzoek gedaan waaruit ongeveer dezelfde resultaten kwamen. De stoornissen uiten zich in weinig levenslust, zich terug trekken uit contact met leeftijd genoten, slaapproblemen of ge dachten over zelfmoord. Uit schaamte van het kind of onbe grip van de ouders blijven zo'n 150.000 jeugdigen met proble men weg uit de behandelkamer. Bij pubers doen ouders en school vreemd gedrag dikwijls af als 'voorbijgaand'. Maar vol gens Verhulst blijven zeker ze ventigduizend kinderen later als volwassene ernstige psychische problemen houden. „Tijdige behandeling is daarom zeker zinvol." In de groep van 4 tot 12-jari- gen gaat het veelal om een serie misvattingen bij het kind over hoe anderen hem of haar zien. Pubers hebben depressies en andere stoornissen die meer op die van volwassenen lijken. CoPateam van Bouterse heeft nieuwe leider ruswijk» anp De Haagse officier van justitie Harderwijk wordt per 1 sep tember de nieuwe man voor het openbaar ministerie (OM) bij het CoPa-team, het politie team dat zich toelegt op de be trokkenheid bij drugshandel van de Surinaamse ex-legerlei- der Desi Bouterse. Dit heeft persofficier van justitie giste ren bevestigd. Harderwijk volgt officier van justitie mr. C. van der Voort op, die in juni dit jaar op last van minis ter Sorgdrager (justitie) op non-actief werd gesteld wegens vermeende betrokkenheid bij de onrechtmatige vernietiging van twee informantendossiers in de zaak van de Leidse bal- penmoord. De rijksrecherche heeft die kwestie nog in onder- Na de schorsing van Van der Voort stelde het Haagse OM advocaat-generaal mr. D. van den Broek aan als tijdelijke lei der van het CoPa-team. Het team onderzoekt sinds '92 de handel en wandel van het zo geheten Paramaribo-drugs kartel. utrecht gpd Nederlandse bank- en giropas- sen blijken in veel Europese landen niet beveiligd door de pincode. In winkels, garages en hotels wordt vaak alleen de handtekening op de pas gecon troleerd. Het blijkt echter ook mogelijk zonder die 'krabbel' te betalen. Dat heeft een woordvoerster van Europay International in het Belgische Waterloo beves tigd. Europay verzorgt het grensoverschrijdende betalings verkeer in Europa ten behoeve van de banken. Betalingen bin nen Nederland worden afge handeld door Interpay in Utrecht. Voor de beveiliging van de Europese bankpassen kunnen de aangesloten landen sinds vo rig jaar kiezen uit twee syste men. De ene is gebaseerd op een persoonlijke, geheime code, de ander op de controle van de handtekening. Volgens Europay hebben onder meer Frankrijk. Italië en Hongarije gekozen voor het tweede systeem. In landen als Denemarken en Spanje worden beide soorten beveiliging gebruikt. In Neder land moet de code worden ge- bruikt. In de landen waar alleen de controle op de handtekening geldt, is het de bedoeling dat de winkelier zich overtuigd van het feit dat de pasgebruiker ook de eigenaar is. Pas dan geeft hij toestemming voor het gebruik van de betaalautomaat. Nadeel van dit systeem is dat de con trole door de winkelier niet per se nodig is voor een transactie. Een verloren of gestolen pas kan in dat geval zonder proble men door de niet-eigenaar wor den gebruikt. Dat laatste overkwam Koert Pasveer uit Wijk bij Duurstede. Op de terugreis uit Zweden overnachtte hij vorige maand met zijn gezin in de Deense plaats Vedback. De hoteleige naar vroeg of hij een kopie mocht maken van zijn bankpas. Pasveer nam aan om de reke ning te maken en gaf de pas. Bij thuiskomst bleek echter dat hij in de tijd dat de hoteleigenaar pas in handen had, twee bedra gen had laten afschrijven. Zijn bank heeft inmiddels toegezegd alle schade te zullen vergoeden. Interpay bestrijdt dat het ge bruik van Nederlandse passen in het buitenland hierdoor on veiliger geworden. Varkensboeren slikken quota De landelijke boerenbond LTO- Nederland accepteert het voor stel van minister Van Aartsen (Landbouw) om een quotering voor varkens in te voeren. Dat is de uitkomst van het jongste overleg binnen het LTO-be- stuur, aldus een woordvoerder vanmorgen. De boerenorganisatie wil haar standpunt later op de dag nog afstemmen met de Pro ductschappen Vee, Vlees en Ei eren (PVE) en andere branche organisaties. Zodoende weigert de LTO-zegsman om nadere details te verstrekken over de opstelling van zijn organisatie. Maar hij bevestigt dat er binnen de boerenbond „zich een dui delijke lijn aftekent ten gunste van een keuze voor varkens rechten". Van Aartsen wil voor zijn aan gekondigde herstructurering van de varkenshouderij een stop zetten op de hoeveelheid varkens in het land. Elke vee houder krijgt dan papieren var kensrechten ter grootte van zijn huidige veestapel, minus een kwart. Dat kwart moeten de agrariërs inleveren in het kader van de uitdunning van de sec tor. Boeren die willen uitbrei-, den moeten vervolgens quo tumrechten kopen van collega's die ermee ophouden. Rotterdamse vrouwen mogen politie waarschuwen rotterdam gpd Vrouwelijke slachtoffers van lichamelijk ge weld kunnen zich sinds lange tijd weer vei lig voelen. De reden is het op 1 juli begon nen Aware-project in Rotterdam. Voor het eerst in Europa kunnen slachtoffers van li chamelijk geweld door middel van een 'sie raad' met alarmknop de politie een seintje geven als bijvoorbeeld hun ex-partner voor de deur staat. Het Aware-systeem, dat haar wortels heeft in Canada, is voor het Rotterdamse centrum voor vrouwenhulpverlening Sara nu al een succes. „De deelnemende vrou wen voelen zich stukken zekerder", stelt Carla Dupont. „En er valt een hoop stress en spanning van hun schouders." Ook denkt Dupont dat het preventieve karakter van het Aware-systeem vruchten afwerpt. Volgens haar deinzen veel mannen terug als ze weten dat hun ex aan dit pro ject meedoet. Het apparaatje is een goed wapen tegen onder meer de stalkers, man nen of vrouwen die een ander lastigvallen. Het systeem wordt echter alleen toegepast bij vrouwen wier stalker een straatverbod heeft. Bovendien moet het slachtoffer geen contact meer hebben met hem. Ook moet hij aan de hand van verklaringen van arts en rechter aantoonbaar gevaarlijk zijn. „Want dan pas kan de politie maatregelen nemen", legt Dupont uit. Twee vrouwen die voldeden aan alle voorwaarden hebben het systeem toege kend gekregen. Binnenkort maken twee an dere vrouwen ook gebruik van het systeem. Ondertussen wachten zeven vrouwen op toekenning. „Maar al deze vrouwen, ook die nog op de toekenning wachten, voelen zich nu al veilig", beweert L. Kuijvenhoven van de Rotterdamse politie. Zij denkt dat de vrouwen door het systeem het idee krijgen dat ze serieus worden genomen door de politie. „Dat is op zich ook een succes, want zo zien we dat er nog meer mogelijkheden zijn om beschermd te worden tegen hun gewelddadige ex. Ik denk dat we binnen een paar maanden aan de twintig deel- neemers komen." Omdat het systeem nog nieuw is in Ne derland, zijn er nog enkele vragen onbeant woord. „Veel vrouwen zijn zoveel geweld gewend, dat ze niet kunnen inschatten wanneer ze de politie moeten inschakelen", vertelt Dupont. „Daarom evalueren we ook na elke melding de zaak met het slachtoffer. Voor ons is dat verhelderend, want zo zien we waar we meer uitleg over moeten geven. En voor het slachtoffer is het ondersteu nend, want wij vangen haar op." Tevens denkt Dupont dat het systeem al leen niet voldoende is. „Met één middel kun je niet alles overwinnnen", verduide lijkt ze. „Aanvullende hulpverlening is daar om vaak nog nodig." Meeuwenpoep is de oorzaak den haag»anp Twijfel over haalbaarheid optieregeling amsterdam gpd De vereniging van beleggers VEB, de werkgevers van het VNO/NCW en diverse grote partijen in de Tweede Kamer steunen de kabinetsplannen om superwinsten uit optieregelin gen voor managers per 1 janua ri zwaarder te belasten. Wel hebben VNO/NCW en de VVD twijfels over de haalbaar heid van het plan van het kabi net-Kok, die eerder dit jaar de 'exhibitionistische zelfverrij king' via opties hekelde. WD en CDA vinden dat het kabinet de aanpak van de opties moet re gelen bij de grote belastingher ziening, volgend jaar. Vanaf vol gend jaar moet de waarde van de toegekende opties bij het in komen worden opgeteld, waar over veelal het toptarief van zes tig procent geldt. leeuwarden gpd Een 32-jarige man uit Leeuwarden kreeg deze week de schrik van zijn leven toen de tandarts zijn wang 'op blies'. Na afloop van een rou tinecontrole wilde de tand arts nog even wat tandsteen verwijderen en de tanden polijsten. Dat gebeurde met een apparaat dat wordt aan gedreven'door perslucht on der zeer hoge druk. De tandarts veroorzaakte tijdens het polijsten een wondje in de wang en blies die vervolgens binnen enkele seconden vol met perslucht. „Stop, stop, riep hij in pa niek tegen zijn assistente, die de apparatuur snel uit zet te", verhaalt de onfortuinlij ke patiënt. Zijn wang was toen al 'als een autoband' opgeblazen. De tandarts begon direct op de wang te persen om nog zoveel mogelijk lucht terug door het wondje naar buiten te duwen. Dit had maar ge deeltelijk succes. Een dag la ter is de wang nog steeds op geblazen. De tandarts heeft zijn excuses aangeboden en de man verzekerd dat het niet gevaarlijk is. De pers lucht zou na enkele dagen vanzelf in het lichaam wor den opgenomen. Volgens de Nederlandse Maatschappij ter bevorde ring van de Tandheelkunde gaat het om een bekende, zij het zeldzame en ongevaarlij ke complicatie die ook voor komt als er ruimte tussen tand en tandvlees zit. VARA moet aan Van Tuijns zeven miljoen betalen breda» anp De familie Van Tuijn, voormalig eigenaar van de Van Tuijn's Li- monadefabrieken uit Dongen, heeft recht op ruim zeven mil joen gulden die de VARA on langs als schadevergoeding heeft betaald naar aanleiding van de beruchte Exota-affaire. Dat heeft de president van de rechtbank in Breda gisteren be slist in een kort geding. In 1970 ging het bedrijf bijna op de fles nadat ombudsman Marcel van Dam in een VARA- programma had beweerd dat de flesjes van het gazeusemerk Exota konden ontploffen. Ach teraf bleek dat het programma een fles met opzet had laten ex ploderen. De uitzending bleek het begin van jarenlange juridi sche procedures. Het bedrijf sleepte de omroep voor de rechter en eiste een schadever goeding. Mensen die vaak rauwe mosse len of oesters eten lopen grote kans een voedselvergiftiging op te lopen. Veel schelpdieren zijn besmet met de ziekteverwek kende bacterie capylobacter. Dit blijkt uit het jaarverslag van de landelijke inspectie gezond heidsbescherming, de vroegere keuringsdienst van waren. De inspectiedienst stelde een onderzoek in naar het besmet tingsgevaar bij het eten van rau we mosselen en oesters. De kans op besmetting bedraagt bij rauwe oesters twee tot tien pro cent, bij rauwe mosselen ligt dat op vijf tot twintig procent. De schelpdieren moeten eerst goed worden gekookt, bij minimaal negentig graden Celsius. Dan gaan alle schadelijke bacteriën dood. Volgens een woordvoerder van de inspectie wordt de be smetting veroorzaakt door meeuwen die hun uitwerpselen boven de mossel- en oesterban- ken in Zeeland laten vallen. Vo rige maand waren hierdoor mosselen besmet met salmo nella. De mosselen kregen een extra wasbeurt, waarmee het probleem volgens het Produkt- schap voor Vis was opgelost. Ook zijn valkeniers ingezet, die met een havik de meeuwen bo ven de mosselslikken verdrij ven. Of het extra verwateren van de schelpdieren inderdaad de bacteriën verdrijft, wordt door de inspectie nog nader onder zocht. Hoewel het bedrijfsleven al de nodige maatregelen heeft geno men om het probleem te be strijden, moet de consument waakzaam blijven en ook zelf de nodige maatregelen nemen, zoals goed koken. Het probleem doet zich volgens de woord- Voor sommige mensen is de rau we mossel een lekkernij. FOTO ANP ARTHUR BASTIAANSE voerder met name voor bij oes ters, omdat die het meest rauw worden gegeten. Daarbij speelt ook een rol dat de consument tegenwoordig het hele jaar door oesters wil eten. Vroeger was dit strikt gebonden aan het sei zoen, als er een 'r' in de maand is. „Dan is het water ook veel kouder en krijgen allerlei ziekte verwekkers minder kans. Dat geldt natuurlijk ook voor de be- waartemperatuur. De inspectie onderzocht ook ingevroren schelpdieren, zoals kreeften en Jacobsmosselen. Deze lekkernijen worden in een jasje van bevroren zeewater ver kocht. In veel gevallen bleek de etikettering niet te kloppen en bleef er na het ontdooien min der over dan op de verpakking was aangegeven. Door Ja cobsmosselen eerst vol te laten zuigen met water wordt het ge wicht verhoogd. De inspectie vindt dat hier in Europees ver band een verbod op moet ko men. vlissingen Rupsvoertuigen worden ingeladen in de haven van Vlissingen. De dertiende gemechaniseerde brigade in Groot-Brittannië. Aan de oefening 'Rhino Return' doen 2.200 militairen mee met zo'n achthonderd wielvoertuige tij. landmacht uit Oirschot oefent van 16 tot en met 25 augustus I85 rupsvoertuigen. Ook de prinses Irenebrigade is van de par- FOTO ANP TOUSSAINT KLUITERS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3