Kenners worden niet nerveus van dip op beuf W Pv Feiten Meningen i Meteorenzwerm is een matig vuurwerk 'Angst heerst overal in Indone^ Overheid werkt hongerstaking in de hand' DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1997 'Een echte crash komt toch altijd onverwacht' De fikse tik die de Amsterdamse effectenbeurs gisteren heeft gekregen, is niet meer dan een normale correctie. De langverwachte en gevreesde in- eenschrompeling van de Nederlandse aandelenmarkt is zeker nog niet begonnen, menen deskundigen. „Nee hoor, een normale correctie. Van een daling van 30 of 45 punten worden wij niet nerveus", zegt professor Jaap van Duijn van de Robeco Groep. „Vorige maand is de Nederlandse beurs twaalf of dertien procent gestegen. Dat was erg snel, dus een cor rectie kan." 'Bloedbad' en 'gekkenhuis', het zijn de gebruikelijke uitdrukkin gen op de beursvloer als de thermometer weer eens stevig op en neerstuiten. Na de slot- koers van 978.4 punten van de AEX dinsdag ging het gisteren omlaag en verder omlaag. Tot 935,62 punten rond 14.10 uur. een min van bijna 43 punten of wel ruim 4.3 procent. Gunstig nieuws uit de Verenig de Staten joeg toen de beursba- rometer weer als een raket om hoog tot 971, om later weer vol ledig terug te zakken tot ruim 935. De achteruitgang van de koersen op Wall Street die 's avonds sloot met een verlies van 32.52 punten op 7928.32. was daar debet aan. Robeco s Van Duijn en consorten verblik ken of verblozen er niet van. „We hebben het er vanochtend nog over gehad, maar er waren geen bijzondere maatregelen te overwegen. Wij zijn gewoon volbelegd." Toen gisteren de beurs meer dan veertig punten de diepte in dook haalde Robeco ook niet het rampenplan voor de beurs krach tevoorschijn. ..Een echte crash oei je niet echt aanko men. die is per definitie onver wacht. Deze daling had een be ginnetje kunnen zijn. Ik zou het best goed vinden, het haalt net even de angst uit de markt De Robeco-topman voelt er ook geen snars voor om bij koersuit- schieters al te hard te keer te gaan. .Vaak zie je dat er een cij fer uit de VS wordt gepubliceerd en dat de zaak omlaagschiet. Na enige bezinning en het herkau wen van de cijfers ging het meestal toch weer omhoog." Het al te driftig in- en uitstap pen hebben ze in Rotterdam in middels wel afgeleerd. Het crash-scenario dat in Rot terdam in de la ligt dateert uit 1986. een jaar voor de grote ok- toberkrach. ..Dat hebben we toen gemaakt in een soortgelij ke situatie als de beurswereld nu verkeert. Ie moet bijvoor beeld rekening houden met ex tra telefoonlijnen en meer tele fonische medewerkers. Dat re gelen we via het call centre. Van Duijn herinnen zich via de autotelefoon dat in oktober 1987 'we op heel veel punten voorbereidingen hadden getrof fen. die achteraf overbodig ble ken'. ..Je moet snel klanten die beleggingen opvragen kunnen helpen. Maar de meeste klanten deden heel weinig. Hier geldt ook de oude beurswijsheid dat je stil moet zitten als je wordt geknipt en geschoren." Eén van de v oorbereidingen op crash-achtige taferelen is het Het voorspelde vuurwerk' van de zogeheten Perseïden, een meteorenzwerm die elk jaar in augustus terugkeert, is uitge bleven. Dat leen een eerste analyse van de waarnemingsre sultaten van onderzoekers in enkele grote meteoorposten in Nederland. Zij waren de afgelopen nachten, van 10 tot 13 augustus, onafgebroken in touw om de meteorenzwerm te observeren. Van diverse kanten was 'een schitterend schouwspel' voor speld, met name gedurende de nachten van 11 op 12 en van 12 op 13 augustus. Dit omdat de Perseïdenzwerm ook in voorgaande jaren, na de terugkeer van de 'moederkomeet' eind 1992, veel actiever was dan normaal. Onder normale omstandigheden kan men ongeveer vijftig meteoren (in de volksmond 'vallende sterren') per uur aan de hemel zien opvlammen. In augustus 1993 zagen waarnemers vanuit Zuid-Frankrijk, waar de hemel doorgaans helderder is dan in Nederland, echter meer dan vierhonderd Perseïden per uur langs het sterrenzwerk vliegen. Ook voor 1997 waren de verwachtingen hooggespannen. Een groepje waarnemers in de Flevopolder verspreidde af gelopen maandag zelfs al het bericht meer dan vijfhonderd meteoren te hebben zien verschijnen. En dat ruim voordat het voorspelde Perseïdenmaximum zou optreden. 'Overtrokken', noemt een waarnemer van het meteoorob servatorium 'Meowin' nabij Winterswijk dit getal. Hij bestu deert de Perseïdenzwerm vanaf die plaats al bijna dertig jaar.Als je met tien of meer mensen waarneemt en meer dere mensen zien steeds dezelfde meteoor, dan kom je al gauw aan dergelijke waarden. Het waamemingsteam van Meowin nam in diezelfde nacht 125 meteoren waar. Daar naast werd er met tien camera's gewerkt om heldere exem plaren te fotograferen. „Foto's van meteoorsporen verschaf fen ons veel betere positiegegevens", aldus de Meowin- waarnemer. We kunnen dan ook de baan in de dampkring én die in het heelal uitrekenen.' De volgende nacht, die van afgelopen maandag op dinsdag, vielen de aantallen meteoren aanvankelijk zelfs tegen. „Het eerste Perseïdenmaximum was voorspeld voor negen uur in de ochtend van 12 augustus Nederlandse tijd", zegt een on derzoeker van de Sterrenwacht 'Halley' in het Brabantse Heesch. „Sinds de terugkeer van de Perseïdenkomeet is er namelijk sprake van twee maxima die ongeveer een etmaal uit elkaar liggen. Bij ons viel het maximum dinsdag dus overdag." Zowel de waarnemers van 'Halley' als van Meowin zagen het aantal Perseïden vanaf omstreeks drie uur die ochtend duidelijk stijgen. „Binnen een minuut verschenen twee vuurbollen" verhaalt Meowin-teamlid dr. N. de Kort uit Woerden enthousiast. ,De één spatte laag in het noorden uiteen en zette de hele hemel in een blauwe gloed. Nog geen minuut later een tweede hoog in het zuiden. Daarvan bleef het nalichtende spoor bijna een minuut zichtbaar. Echt vuurwerk, schitterend gewoon. Dat maakt een hele nacht opzitten alleen al meer dan de moeite waard." Nog geen drie kwartier later maakte de ochtendschemering verder waarnemen onmogelijk. In de Verenigde Staten wa ren echter ook waamemingsacties op touw gezet en daar was het op dat moment avond. Toch bleef ook aan de Ame rikaanse Oostkust het aantal waargenomen Perseïden per uur onder de honderd, al werden er volgens NASA-waarne mers wel meer echt heldere meteoren dan normaal waarge nomen. De activiteit van de zwerm werd daar 'betrekkelijk normaal' genoemd. Hetzelfde gold voor de nacht van 12 op 13 augustus, de nacht waarin het tweede maximum plaats vond. zo leren Nederlandse waarnemingen. „Ik denk dat het met maximaal zeventig meteoren per uur wel bekeken is", aldus 'Halley'-woordvoerder U. Poerinkuit Vught. „Wij hebben die twee spectaculaire vuurbollen ook gezien. Die tweede is zowel vanuit Meowin als bij ons van daan gefotografeerd. Dat noemen we simultaan en daar kunnen we heel veel gegevens uit halen." In beide posten moeten eerst echter in totaal zo n honderd filmpjes worden ontwikkeld alvorens men inzicht krijgt in wat er allemaal gefotografeerd is. „Dat kost ons enkele we ken tijd", aldus de woordvoerders. „Voor ons breekt nu een nog drukkere periode aan. HOOGMADE BEN APELDOORN omzetten van aandelen in geld. Hoewel hij eerder aangaf dat de beurswereld anno 1997 trekken vertoont die overeenkomen met krachjaar 1987 stelt Van Duijn dat Robeco nog geen 'kas aan het bouwen' is. maar nog 'volbelegd' is. zoals dat in beleg gerstermen heet. De Amsterdamse Effecten- en Optiebeurs, AEX Exchanges, nam eerder dit jaar maatregelen om extreme koersstijgingen en - dalingen (krach!) aan banden te leggen. Tot dusver is twee keer de geautomatiseerde handel stilgelegd, alsmede een afkoe lingsperiode van een kwartier voor de hele beurs, op 19 maan van dit jaar. „Dat vind ik wel goed", oordeelt Van Duijn. „Het voorkomt dat verkooporders over elkaar heenrollen en blijven rollen. De gedachte dat mensen even tot bezinning kunnen komen, on derschrijf ik. Maar je moet er voorzichtig mee zijn om het lo ket dicht te doen zodat mensen hun stukken niet kwijt kunnen. Als de markt omlaag wil. kun je de handel stilleggen, maar je krijgt het later alsnog om je AMSTERDAM RAYMOND PEIL WIM STEVENHAGEN Drukte op de Amsterdamse beursvloer. CNV-voorzitter Westerlaken bezorgd na bezoek Hoewel hij de afgelopen week in Indonesië ook lichtpuntjes zag. vliegt CNV-voorzitter An ton Westerlaken vandaag toch 'met veel zorg' naar huis. „Informeel is er iets meer ruim te dan twee jaar geleden, maar verder is het systeem nog even meedogenloos. Er heerst angst alom", concludeert hij kort voor zijn vertrek uit Jakarta. „Terwijl de top hier rijker is dan ze kunnen uitrekenen, is er een enorme honger naar geld en macht", meent de voorman van de christelijke vakcentrale. „Wie een afwijkend geluid laat horen, wordt onder massieve druk ge zet. Of de omgeving wordt aan gepakt. Zo zijn enkele familiele den van een vakbondsman hun baan bij de overheid kwijtge raakt." „Er zijn zat mensen die onder vier ogen zeggen dat her voor het land het beste zou zijn als de oude heer (Soeharto, red.) morgen zou overlijden. Maar openlijk durft haast niemand zich te roeren. Zelfs internatio nale organisaties zijn beducht. Ook de Nederlandse werkge vers. Die zijn bang dat hun PUM-ers worden aangepakt." Dat zijn de mensen die VNO- NCW in het kader van het Pro ject Uitzending Managers (PUM) voor kortdurende hulp naar Indonesische bedrijven stuurt. Tot degenen die zich niet laten intimideren, behoort voorzitter Muchtar Pakpahan van de onaf hankelijke vakorganisatie SBSI. Westerlaken: „Muchtar en an dere SBSI'ers zijn een stralend licht in een pikzwarte duister nis. Ze nemen de consequentie dat ze desnoods de pijp uit gaan. om het zo maar eens te zeggen." Mede om te helpen voorkomen dat Pakpahan op die manier moet boeten voor zijn demo cratische opvattingen, reisde Westerlaken naar Indonesië. In nauw overleg overigens met zijn FNV-collega's. Pakpahan zit vier jaar celstraf uit. omdat hij volgens de rech ter de rellen aanstichtte die Me- dan (Sumatra) in 1994 troffen. Sinds maart ligt hij echter in een ziekenhuis, waar een tumor in zijn rechterlong is ontdekt. Volgens zijn eigen artsen moet geavanceerd onderzoek - LIFE geheten - uitwijzen wat voor gezwel het is. Omdat in Indone sië geen LIFE-apparatuur voor handen is, vroeg Pakpahan de regering toestemming voor een reis naar het buitenland. Dat verzoek is afgewezen na een tweede onderzoek, nu door overheidsartsen dié behande ling in Indonesië goed genoeg vinden. Klem geraakt tussen el kaar tegensprekende artsen, heeft Pakpahan gevraagd om een derde medisch oordeel, bij voorbeeld van het Rode Kruis. Achter de schermen wordt daarover nu druk gedelibereerd. Westerlaken meent dat 'velen erkennen dat Pakpahans situa tie ellendig en onmenselijk is'. „Er is brede steun voor een der de opinie." Nu gaat het erom voorwaarden te scheppen die het de machthebbersfc maakt zonder gezicht»] mee te werken. L Pakpahan behelpt 21 tt met een uit boomschli brouwen goedje. ..Ee«e Klazien-uut-Zalk-mi<| waar ik al misselijk vf ik er naar kijk", gruvv» ken. I Al evenmin vrolijk wc L V'er van de zittingen '6 woonde in een proce pahan momenteel vo f rellen van 1994 kreeg leider in Medan vier) Het Hooggerechtshof r haalde eerst een strec r vonnis, waarna Pakp r vrijgelaten. Vervolge! r lands hoogste rechts I zaak op z'n kop door uitspraak in de prullc r gooien. Met behulpw getuigen probeert Pal I alsnog zijn onschuld Lopende die zaak ver I opperrechter Sarvvaö echter dat de vakboni kansloos is. Alleen de kan het Hooggerecht gen om een nieuwe u I Een individu niet. aid I ta. Westerlaken: „Daara I weer dat het Indones I rechtssysteem op pap schien deugt, maar in tijk niet. Vonnissen m tijd binnen de ruimte h die de politiek geeft." JAKARTA RONALD FRISAR" CORRESPONDENT Juristen pleiten voor snelle en zorgvuldiger procedures Moet de overheid hongerstakin gen van asielzoekers belonen met een verblijfsvergunning? Nee, zeggen juristen. Maar de overheid heeft wel de plicht procedures zo zorgvuldig toe te passen, dat mensen niet tot wanhoopsdaden worden aange zet. En die zorgvuldigheid laat wel wat te wensen over. „De overheid heeft de plicht te zorgen dat een toelatingsproce dure binnen een redelijk ter mijn is afgerond. Twee, drie, vier jaar in een asielzoekerscen trum zitten zonder een kant op te kunnen, is niet redelijk. Dat is bijna vragen om wanhoopsda den. De regels op zichzelf zijn zorgvuldig en worden hopelijk ook zorgvuldig toegepast, maar de dossiers blijven te lang lig gen", meent mr. Woltjer, spe cialist in het vreemdelingen recht aan de Rijksuniversiteit Leiden. Zijn collega mr. T. Bark- huysen (staatsrecht) vindt bo vendien het schrappen van het recht op een hoger beroep on zorgvuldig. „Voor bijna alle juri dische kwesties kun je in Ne derland in hoger beroep gaan als je het niet eens bent met de uitspraak. Ook als er geld in het geding is uit bijvoorbeeld een failliete boedel. Maar voor een zaak van leven of dood, waarbij je nooit zorgvuldig genoeg kunt zijn, bestaat geen hoger beroep meer. Die herbeoordeling van asielverzoeken is enkele jaren geleden geschrapt. Dat werkt een wanhoopsdaad als honger staking in de hand." D66 heeft inmiddels voorge steld het hoger beroep bij asiel zaken opnieuw in te voeren. Maar een beslissing daarover komt in ieder geval te laat voor de Iraniërs die nu balanceren op het randje van leven en dood. Ondanks de kritiek op de werkwijze van de overheid vin den juristen niet dat de staat moet buigen voor een honger staker. Dat zou oneerlijk zijn te genover andere uitgeprocedeer de asielzoekers en bovendien kunnen aanmoedigen tot hon gerstaking. Woltjer: „Als na alle publiciteit wordt besloten de in levensge vaar verkerende Iraniërs alsnog een verblijfsvergunning te ge ven, dan lijkt het de moeite waard om in hongerstaking te gaan. Het weigeren van eten en drinken zou een modever schijnsel kunnen worden voor mensen in een uitzichtloze situ atie. Dat lijkt me ongewenst. Het is toch een vorm van chan tage." Omdat de overheid ook niet graag 'een dode op haar ge weten' heeft, vermoeden juris ten dat wordt besloten de zaak van de Iraniërs opnieuw te be kijken in de hoop dal ze weer gaan drinken en eten. „Maan den later, als iedereen de hon gerstakers is vergeten, wordt dan mogelijk in alle stilte alsnog een verblijfsvergunning afgege ven." Nederlandse artsen respecteren het zelfbeschikkingsrecht van de mens en zullen niet over gaan tot kunstmatige voeding tenzij de hongerstaker wilson bekwaam wordt geacht. In veel andere landen, waaronder ook Frankrijk en de Verenigde Sta ten, worden hongerstakers wel gedwongen gevoed via een in fuus of sonde. DEN HAAG MONIQUE DE KNEGT Toestand Iraanse asielzoeker beter De toestand van de Iraanse asielzoeker M. Nasseri is gij verbeterd. De hongerstaker werd dinsdagavond in kritij stand opgenomen in het Canisius Wilhelmina Zieken' Nijmegen, nadat hij acht dagen lang ook vocht had g( Onder medische begeleiding is Nasseri gistermorgen gaan drinken, maar hij weigert nog steeds voedsel. De Iraniër, zijn vrouw en zijn twee dochters hebben hun acties op te schorten totdat de rechtbank in Den vanmiddag uitspraak heeft gedaan over de verblijfsvei van het gezin. De twee dochters hebben dinsdagavond hongerstaking, die zij hielden ter ondersteuning van der, beëindigd. Nasseri's woordvoerder H. Kabki zegt niet te weten niër doet als dc uitspraak negatief uitvalt. Hij heeft zii dag in hel ziekenhuis laten opnemen onder voorwaart op elk moment zelf mag beslissen of hij wil drinken oft Ruim dertig Iraanse asielzoekers zijn gisteren voor hetf van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) in Dt' in hongerstaking gegaan. De actievoerders hebben diti genomen uit solidariteit met verschillende uitgeprociJ landgenoten die al wekenlang in Nederland in hongei zijn. NIJMEGEN-DEN HAAG ANP

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2