Papa ziet dat het goed is en wit bloedt dood in Geldrop voetballer in de voetsporen an Mickey Mouse in Disneyland Betaald voetbal vooraf n hen. De speler mag toch niet zomaar worden gebruikt voor commerciële doeleinden? Hij kreeg - uiteindelijk - gelijk. Hoe het is: bij Ajax is nu de Por tretrecht bv, waarin ook de spelers hun aandeel krijgen van de behoorlij ke inkomsten. Bij Oranje was het ook een janboel. Allerlei belangetjes, kleine bv-tjes. WCS-baas Theo van Seggelen ging akkoord met een reclamecampagne van chipsfabrikant Croky, zonder de spelers te raadplegen. Ho, riep Cohen. Dat ging inderdaad zo maar niet. Co- hen bedacht Team Holland, waarin al le commerciële activiteiten zijn on dergebracht. Team Holland en de Por tretrecht bv, het zijn inmiddels mach tige instituten geworden. Rob Cohen is nog lang niet klaar. Want in de toekomst, denkt hij, zal een echte topper in Nederland net zo veel geld aan commerciële activiteiten binnenhalen als aan regulier salaris. Nu is dat volgens Cohen ongeveer dertig procent. Hij moet meer dan een miljoen per jaar kunnen scoren. Hoe? Het imago, zegt Cohen, is heel belangrijk. Daar wordt de reclame campagne op afgestemd. De kwalitei ten van de voetballer? Leuk meegeno men, niet doorslaggevend. Neem Ro nald en Frank. Type ideale schoon zoon, vindt schoonvader en hij kan het weten. Betrouwbaar, eerlijk, nuch ter. Is een markt voor. De broers heb ben een eigen kledinglijn, Twin Life. Jeugdig, niet te wild. Neem Dani. Type playboy. Grillig, getalenteerd, verlei delijk. Cohen: „Imago betekent meer dan de voetballer zelf. Misschien is het maar beter als Dani niet te veel speelt. Blijft-ie populair." Maar, waarschuwt Cohen. Denk aan de kwaliteit. Dat is bepalend. „Neem nou Disney. Mickey Mouse zie je overal. Op kleding, eten, alles is Mic key Mouse", zegt hij. „Daar kan het voetbal nog een voorbeeld aan ne men." De Frank de Boer-burger is nog maar het begin. Er is nog zó veel te bedenken. In de voetsporen van Mic key Mouse. „Maar wél alles van prima kwaliteit", waarschuwt hij. „De men sen willen geen rommel, slecht voor het imago. Bad for Business. Rob Cohen borrelt al weer van de ideeën. Waar zit er dan nog geld? Co- hen aanzelt geen seconde: „In de tv." Hij neemt het voetvolley-toemooi als voorbeeld. Het alleraardigste tafereel tje met de twee waterdrinkende voet ballers, uithijgend tegen de automaat. „Denk je dat die spelers bij toeval in beeld komen met die automaat? Nee, daar zit een filosofie achter. Niets komt toevallig in beeld." Daar wordt dus ook - per seconde - voor betaald. Hij denkt aan een 'eigen' WK-jour- naal, volgend jaar. Exclusieve rechten op de spelers, zelf laten produceren en aanbieden aan de tv-statidns. Zo heeft Cohen alles in de hand. Kan hij zijn camera's de gewenste reclamebood schappen laten opnemen, terwijl de voetballer zijn relaas doet. Of een leuk spelletje speelt. Jeu de boules bijvoor beeld. Het is nog maar een idee, zegt hij. Niets concreet. Maar zo begint al les bij Rob Cohen. Hij krijgt het daar om waarschijnlijk wel voor elkaar. Zijn er grenzen? Cohen: „Jazeker. Een campagne voor wc-papier, dat kan natuurlijk niet. Roken en alcohol, uit den boze." Maar voor de rest is al les bespreekbaar. Tomek Iwan: „Achteraf kun je zeggen dat ik een verkeer de keuze heb gemaakt, maar dat is altijd zo gemakkelijk." FOTO CPD Ex-Feyenoorder Tomek Iwan aast bij PSV op eerherstel EINDHOVEN MARK CALDENHOVEN GPD-VERSLAGGEVER Hij heeft deuren geopend en alle gangen zo'n beetje ge had. De catacomben in het stadion van PSV zijn voor nieuweling Tomek Iwan nog een waar doolhof. Hij loopt al een half uur rondjes, op zoek naar zijn nieuwe ploegm akkers. „Zeker ergens kaarten." Maar waar? In zijn kielzog huppelt Igor Demo als klit tenband mee. De Slowaakse jongeling spreekt nog geen woord Nederlands, maar met Iwan kan hij wel communi ceren. „Pools en Slowaaks zijn vergelijk baar als Duits en Neder lands." Zo nieuw als het avontuur in Eindhoven voor Demo is, zo nieuw is het voor Iwan. Twee jaar geleden droomde hij van Feyenoord. PSV was in zijn ogen een nietszeg gend kapertje op de kust. Rotterdam moest het worden en dat werd het, al bakkeleiden de besturen van Feye noord en Roda JC - ondanks interventie van de arbitra gecommissie van de KNVB - lang over diens overgang. „Ik was zo blij als een kind dat ik naar Feyenoord kon." Maar thuis in het Poolse Ustka, een kustplaats 80 ki lometer van Gdansk, mokte papa Iwan. Tomek Iwan: Zelfs papa Iwan kon zoon Tomek er twee jaar geleden niet van weerhouden voor Feyenoord te kiezen, al was er een bestuur lijk oorlogje voor nodig om de Pool van Roda JC naar Rotterdam te dirigeren. PSV, dat ook een oogje op hem had, viste achter het net. Tomasz Iwan, van 12 juni 1971, moest en zou echter naar De Kuip. Tot ver driet van papa, die de keuze van zoon on verstandig vond. Hij kreeg gelijk. Het hoofdstuk Feyenoord liep uit op een nacht merrie. De vijfvoudig Pools international kreeg bij Arie Haan geen poot aan de grond en vluchtte deze zomer, alsnog, naar PSV. In Eindhoven werd Iwan met open armen ontvangen. En papa zag dat het goed was. M in de periode dat er sprake was van een transfer van Roda naar Feyenoord heeft mijn vader steeds gezegd: ga niet naar Feyenoord. Jij kunt overal spelen, maar niet daar. Hij kon het niet beredeneren. Zijn gevoel zei dat. Het gekke was dat mijn vrienden me dat ook hadden af geraden." Eén van hen is Anton Scheutjens. Iwan raakte tijdens zijn periode bij Roda JC bevriend met de huidige doel man van Go Ahead Eagles. Iwan: „Zijn familie komt uit Eindhoven. Hij kende de stad, de mensen. Anton heeft steeds gezegd: PSV past beter bij jou. Daar gaat het rus tiger aan toe. Precies zoals mijn vader het bedoelde." De wijze woorden waren aan dovemansoren gericht. Met reden, zegt Iwan. „In Nederland mocht een ploeg twee jaar geleden maar twee buitenlanders opstellen. Maar bij PSV liepen Ronaldo en Nilis al. Ik wist bij voor baat dat ik op de bank terecht zou komen. Maar ik wil de spelen. Bij Feyenoord had ik daar veel meer kans op. Achteraf kun je zeggen dat ik een verkeerde keuze heb gemaakt, maar dat is altijd zo gemakkelijk." Iwan kwam in De Kuip binnen als de aankoop van Willem van Hanegem, met bovendien een sterk seizoen bij Roda JC in de bagage. Binnen een paar maanden was de liefde tussen Feyenoord en zijn trainer over. Arie Haan kwam, en zag razendsnel dat er voor Tomek Iwan geen plaats meer was. „Ik heb geen moment het ver trouwen gekregen van de belangrijkste persoon, de trai ner. Tenslotte is hij degene die bepaalt wie er speelt of niet. Daarmee is alles gezegd. Wat me wel goed heeft gedaan, is de steun van het publiek. Dat was écht fan tastisch voor me." Het gelijk van zijn vader, Iwan moet er om lachen. „Twee jaar lang heb ik dat moeten aanhoren. 'Je hebt een verkeerde keuze gemaakt, je hebt een verkeerde keuze gemaakt'. Nu ik toch bij PSV ben beland, is alles weer goed. Papa is heel blij. Hij zelf niet in het minst, Dolblij zelfs met een nieuwe kans in Eindhoven. „Ik heb geen spijt van mijn tijd bij Feyenoord, maar ik wil hei; tegendeel van Haan bewijzen. Absoluut. Ik merk ook dat ik weer zonder ballast train. De accu raakt langzaam maar zeker weer vol. Dat gevoel heb ik in tijden niet ge had." Liderdag 14 augustus 1997 irinsequenties Bosman-arrest gaan ook niet voorbij aan jeugdinternaat PSV Treffender kan niet. De afgebladerde crèmekleuri ge plankjes voor de net gewassen voetbalspullen zijn leeg. Slechts de twee naamplaatjes met Mar cel en Maarten duiden op de permanente aanwe zigheid van twee ta lentjes. Op hen na is het jeugdinternaat in Geldrop uitgestorven. Koud en kil, nee. Leeg, ja. „Je merkt het al. Het wordt rustig nu. De melancholie in de stem van pleegvader Ernst Meijer behoeft geen betoog. Waar Peter Hoekstra, Mitchell van der Gaag en Twan Scheepers ooit luis terden „naar pokkenher- rie", is Hoog Geldrop 22 een oase van rust. In het voetbalinternaat van PSV krioelde het jarenlang als een mierennest. Energie ke voetballertjes met op komende jeugdpuistjes in de prépubertijd, zwanger van trots, hopend op die ultieme doorbraak. Ver weg van huis, thuis in Geldrop. „Sommigen hadden zeker heimwee, maar hun gedrevenheid hield ze altijd op de been. De bal is anno 1997 niet meer het middelpunt in het jeugdinternaat van PSV. Sinds de opening in 1987 verbleven jaarlijks tien tot twaalf jongens tussen 14 en 18 jaar in het opvanghuis voor talenten. Onder de vleugels van Ria en Mart van den Heuvel en de laatste acht jaar van Elly en Emst Meijer bereidden velen zich moest wel het ei van ilumbus zijn, zo dacht inanager Kees Ploegsma wit. Breng de beste Jeugdspelers uit het land miiM-ii de buurt van PSV onder een gastgezin, je voert <Be iet aantal trainingen op, begeleidt ze op school en ie betalen je later terug. Sip het veld of aan de on- lanfljerhandelingstafel. Op 1 va^jugustus 1987 opende Jlondscoach Rinus Mi- 3f|ie hels in de voormalige panT i»r*n j yoning van Willy van de het jeugdinter- iaat van PSV, maar tien aar later bloedt rood en in Geldrop langzaam spilood. „Toen het Bosman- irrest een feit was, wist ik wiet al: het jeugdinternaat ten dode opgeschre- nefn-" voor op een leven als profvoetballer. Het liefst bij PSV, maar in de praktijk waaiden de meesten uit, binnen of buiten de landsgrenzen. Langzaam maar zeker neemt PSV afscheid van Geldrop. De jeugd heeft nog wel de toekomst, al leen op een andere manier. Frank Amesen, direc teur voetbal: „Door de Bosmanzaak is het niet meer zo dat PSV zich richt op spelertjes uit Ne derland, maar vooral op buitenlandse talentjes uit een hogere en bredere leeftijdsgroep, zo tussen 16 en 20 jaar. Tonnie Bruins Slot, hoofd opleidingen en scouting in Eindhoven: „We mogen spelers tot 16 geen koelkastcontract aanbieden. Die zijn dus niet interessant. Pas als je - voor een langdurige periode - eigenaar bent van een speler, kun je er in investeren, kun je ze begeleiden. De materie is anders komen te liggen. Amesen: „Dat het jeugdinternaat langzaam doodbloedt, heeft ook een sociale oorzaak. We zijn tot de conclusie gekomen dat je jonge spelers niet te vroeg bij hun familie moeten weghalen. Bruins Slot: „Velen vergissen zich in het feit dat het een behoorlijke ingreep is in een familie als een zoon het huis op 13-, 14-jarige leeftijd verlaat. Van een beschermd milieu in het jeugdinter naat, via een spelersflat in de binnenstad in Eind hoven naar volledige verzelfstandiging. Zo verliep het proces de afgelopen jaren. Ernst Meijer: „Je moest op je achttiende het internaat uit en dan, alleen, naar een pleeggezin. Hier werd de talenten discipline bijgebracht. Op tijd op en op tijd naar bed, maar daar werd bij het pleeggezin wel eens een loopje mee genomen. PSV trachtte dat op te vangen door een aantal flats te huren. Bruins Slot: „Om de verantwoordelijkheid bij de spelers zelf neer te leggen. Juist de huisvesting voor spelers, die het inter naat verlieten, leverde PSV de nodige hoofdbre kens op. Om die problemen in de toekomst het hoofd te bieden, wil PSV op het trainingscomplex De Herdgang een zogenaamd spelershuis neer zetten. Inmiddels heeft de landskampioen bij de gemeente Eindhoven een bouwvergunning inge diend. Amesen: „De jacht op jonge spelertjes heeft één nadeel: je weet nog absoluut niet wat hun moge lijkheden zijn. Omdat je als club vaak niet de tijd wordt gegund ze een jaar lang onder je hoede te hebben, moet je ze een stage van een week, twee weken of een maand kunnen aanbieden. Stop je ze in het internaat of in een hotel, dan kun je ze vanwege het gebrek aan tijd nauwelijks beoorde len. In het spelershuis heb je die mogelijkheden wel. Zeker als we, zoals PSV van plan is, ook een kunstgrasveld en een sporthal op De Herdgang neer te zetten. Voor Ernst Meijer is de omslag geen verrassing. „Toen het Bosmanarrest een feit was, wist ik het al: het jeugdinternaat is ten dode opgeschreven. Het was hier altijd perfect geregeld, maar ik denk dat PSV toch niet helemaal overtuigd was van de opzet. Het kwam toch te vaak voor dat die gastjes werden gek gemaakt door andere clubs. Dan zei PSV: wij investeren toch in je. Maar dan zei dat ventje gewoon: het bevalt me niet. Als je nu een ventje van zestien zo lang mogelijk vastlegt, heeft PSV zijn zaken beter voor elkaar. Frank Amesen stelt evenwel met nadruk vast dat het jeugdinternaat in Geldrop geen misluk king is geweest. „Je moet alleen accepteren dat de internationale ontwikkelingen in het topvoetbal de opzet van ons jeugdinternaat enigszins heb ben achterhaald. En wil je aanhaken, moet je dur ven veranderen. Daar zijn we nu mee bezig. Na tuurlijk heeft het internaat zijn nut bewezen. Kijk eens wat er her en der op de Nederlandse velden aan voetballers loopt die afkomstig zijn uit ons in ternaat? Een kleine greep levert namen van spelers op als Mitchell van der Gaag (FC Utrecht), Francois Gesthuizen (Fortuna Sittard), Alfred Schreuder (NAC), Mark Verhoeven (NEC) en Peter Hoekstra (Ajax), wiens ingelijste shirt van zijn eerste inter land in Oranje - als speler van Ajax - een mooi plaatsje heeft gekregen in de roodwitte eetkamer van het jeugdinternaat. Emst Meijer: „Dat heeft me in al die jaren nog het meeste pijn gedaan. Pe ter naar Ajax. Nee, dat hoorde niet. Maar ik vond het wel mooi dat hij het shirt waarin hij zijn con tract voor Ajax tekende, hier nog even is komen brengen. Ernst en Elly Meijer verlaten het jeugdinternaat van PSV met pijn in het hart. Van de huidige A-selectie van PSV zullen weini gen het internaat van binnen hebben gezien. Bruins Slot: „Maar je moet een tikkeltje geluk hebben dat er iemand doorbreekt. Zeker voor het niveau waarop PSV acteert. En we hebben Boude- wijn Zenden toch? De Limburger heeft echter nooit in het internaat vertoeft. „PSV is volop in beweging. Neem Claudio. Hij is misschien wel het mooiste voorbeeld. Die kwam in oktober naar Ne derland, werd voor de eerste opvang in het jeugdinternaat ondergebracht, maar speelde zich binnen een halfjaar in de A-selectie. Daar moeten we naartoe, maar dan wel met een playershouse op De Herdgang. In de toekomstige plannen op De Herdgang, is door PSV eventueel al een plaatsje ingeruimd voor Emst (54) en Elly (55) Meijer. Een antwoord hebben ze nog niet gegeven. Eén ding weten ze zeker, de sfeer van het internaat in Geldrop zal op De Herdgang niet gekopieerd kunnen worden. „Het wordt rustiger, gevarieerder, zeker als hier in de overgangsfase de ene week een Braziliaan zit en de andere een Zuid-Afrikaan. Het zal vluchti ger worden. Je bouwde met die jongens in een jaar - of langer - een goed contact op. Het was al tijd lachen, gieren, brullen. We krijgen van velen nog steeds een kaartje als we jarig zijn of ze bren gen een bloemetje als ze in de buurt zijn. Een hoogtepunt voor Emst en Elly Meijer was de periode onder Aad de Mos, toen PSV een korte periode vier spelers uit het internaat herbergde: Gregory Playfair, Tom van Mol, René Klomp en Peter Hoekstra. „Want was dat niet het uitgangs punt van het jeugdinternaat: zelf opgeleide spe lers die moesten doorstromen naar het grote PSV. Die tijd onder De Mos was fantastisch. Dan hoop te ik altijd maar dat zij goed speelden, wat de an dere PSV'ers deden kon me niet veel schelen. Emst Meijer spreekt al in de verleden tijd. „Dat moet wel, want het is hier afgelopen. Of het nade rende vertrek uit Geldrop hem pijn doet? „Ach wat is pijn? De vraag stellen is hem beantwoor den. ib Cohen, schoonvader, krijgt heel veel voor elkaar Rob Cohen: „Imago bete kent meer dan de voetballer zelf. Misschien is het maar be ter als Dani niet te veel speelt. Blijft-ie populair." FOTO OPD dernemingen zijn inmiddels geaccep teerd, ingeburgerd. De voetbalwereld heeft Cohen geaccepteerd, als iets on vermijdelijks. „Over tien jaar denken de mensen weer heel anders dan nu", weet hij. Cohen was de man van de Febo, de snack-keten. In '77 begon hij met z'n eerste Fe(rdinand)Bo(l)-zaak, aan de Ferdinand Bol dus. Vorig jaar deed hij de zeven zaken van de hand. Sinds dien mag hij van het leven genieten. De handel zit in de genen. Hij zit er weer middenin. Alleen, dit keer 'schuift' het niks meer. Daar is het hem, zegt hij, niet om te doen. Hij is 'binnen', hij noemt het 'tevreden'. Stilzitten is niet zijn stijl, handel zit in de genen. Zijn dochter kreeg negen jaar geleden kennis aan een talentje van Ajax, ene Ronald de Boer. Hij had tijd zat, hij had verstand van zaken doen en ging 'wat doen' voor zijn schoonzoon en diens tweelingbroer. Hij haalde de halve voetbalwereld overhoop. Z'n drijfveer? ,Ach", zegt hij, „ik vind het leuk om gelijk te krij gen." Daar weten ze in voetballand in middels alles van. Hoe het was: de club haalde een sponsor binnen. Voor de flinke finan ciële bijdrage mocht de gulle gever mooie sier maken met club en spelers. Dat werkte, de penningmeester ver diende geld en de spelers kregen hun salaris. Niemand klaagde. Ho, riep Co- lob Cohen houdt wel van 1 commerciële aanpak. 1 hij krijgt héél veel voor Hij weet zelf niet 't komt, maar volgens iet blad quote staat hij 1-ste op de lijst van de :st invloedrijke Neder- nders. Dat zegt wat. Het ischreven woord contro- iert hij (nog) niet. Maar iet de beelden, met de tv, i hij heel wat van plan. Rob Cohen (51) is schoonvader van Ronald de Boer, de geestelijke vader van Team Holland, de verzamelde Oranje-internationals, de Portretrecht bv, Twin Life, de kledinglijn, de Croky-affai- re, het voetvol ley-toemooi op Aruba, en Soccer World, het café in de Arena. Alle on dernemingen hebben het zelfde doel: geld verdienen. Het verhaal Rob Cohen gaat over geld. Daar maakt hij in ieder geval geen geheim, geen punt, van. Het is ook heel gewoon in zijn wereld. Geld verdienen, dat mag toch? Inderdaad, het rtiag tegenwoordig. Een geldwolf werd hij genoemd, wer den 'zijn' spelers genoemd. Net als Jo- han Cruijff in de jaren zeventig bij Ajax. Later is iedereen het 'gewoon' gaan vinden. Net als nu. Al 'zijn' on-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21